No. 85 Maandag 10 Januari 1016 30e Jaargang ïSSi ïS 1®08) "°°5) S B s'> De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORST STRAAT 219. Bureau to Middelburg: FIRMA F. P. DHUiJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coinire - Goes. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per B maanden fr. p. post Losse nummers 1.30 y ••05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 16ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde*. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. 'De overschotten en het kiesquotiënt. Wanneer de zetels door middel van het kiiesquotiënt zi;jn toegewezen zijn er nog overschotten te verhandelen. Zijn er bijv. op de gezamenlijke linksche partijen 509 duizend stemmen uitgebracht en is 10000 het kiesquotiënt, dan zijn er 50 candidaten van links gekozen, maar dan is er oog een overschot van 9000wat moet er nu niet dal overschot gebeu ren? Opdat het overschot nimmer groot zij met name bij een Tweede-Kamerverkie zing waarhij natuurlijk honderd leden ge kozen moeten worden een tussohen- tijdsche verkiezing bestaat, in dat stelsel iniet deelt men het aantal kiezers niet door 100 maar 101het kiesquotiënt wordt dan, indien een miljoen kiezers opgekomen zijnmiljoen gedeeld door 101, dat. is 990. Zijn er nu door één partij 509 duizend stemmen uitgebracht, dan zijn er 51 leden van de partij gekozen. Wijl aan dat stelsel vele onbillijkheden kleven, heeft de regeering een ander stel sel gekozen, namelijk van Victor d'Hondt, hoogleeraar Hie "Gent. Volgens dat stelsel komt, wanneer er maar één zetel te bezetten is, die eene zetel aan de partij die de meest© stom men heeft. Zijn er twee zetels te bezetten, dan, is de eerste zetel voor de partij die de meeste stemmen beeft, en de twee de zetel voor de partij die in aantal stemmen op liaar volgt, tenzij de partij met 'de meeste stemmen tweemaal zooveel stemmen heeft als de anderein dat geval krijgt die eerste partij ook <lon twee den zetel. Hierop kan nu verder worden voortgegaan. Laat ons veronderstellen-dat er bij een verkiezing tien zetels bezet moeten worden en dat er vier partijen zijn. te weten A, B, C en D. Nu zijn er 10 duizend stemmen uitgebracht; en wel 3600 op de candidaten van A, 2850 <op die van 13, 1850 op' die van C en 1700 op die vari D. Wij deelen die 4 getallen achtereenvol gens door 1, 2, 3, enz. Ban krijgt men de getallen: A B C D •3600 2850 1850 1700 1800 1425 925 850 ■1200 950 616 566 900 7i2 462 425 in aanmerking komen derhalve de ge- 3600, 2850, 1850, 1800, 1700, 1425, 1200, 950, 925 en 850. Dus krij gen: A 4; B 3; C 2; en D 1. in het verslag van de Staatscommissie staan^deze cijfers aldus aangegeven: JOU <121/2 4621/" 425 Oe eerste zetel komt dus aan partij A, de 3 volgende aan partijen B en C; de vierde zefel komt echter niet aan partij D, daar partij A meer dan 2 maal 1700 stemmen (D) heeft D krijgt aanspraak op den vijfden zetel; B op den z4den enz. tot de 10 zetels verdeeld zijn Het laagste quotiëM dat recht op een zetel geeft is dus 900. Dat wil zeggen 900 is het kiesquotiënt. Dit stelsel heeft ook 1 onbillijkheden Zie trniaar aan partij D die met 1700 stem men 1 lid aanwijst, terwijl partij 'a. mt,t ruim 2 zooveel stommen er 4 krijgt. Doch dergelijke ongerechtigheden kleven ieder stelsel aan. V.-edfl op aarde. Het is al op zoovele wijzen aangetoond, dat het haast overbodig schijnt er op terug te komen. Toch moet 't af en toe. fmtmera van aan de Schrift en den Christus der Schrift vijandige zijde wordt nog al tijd voprtgegaan met aan het Christendom te 'verwijten dat het een mislukking geble ken ia, omdat er nog, na nu negentien eeuwen, geen vrede op aarde is, ter- wip het Christendom toch met het „Vrede op aarde" uit engelenmond was mgoleid geworden. Van sociaal-democratische zijidé vooral wondt met dat gedeelte der Engelenzang telkens weer geschermd, en op de Chris tenen gesmaald die dit „Vrede op aarde' niet verwezenlijken. ■Wfl gjelooven dat bij vele van deze bedillers vijandschap vóórzit, bij anderen is het meer onkunde die hen zoo doet spreken. Men heeft wel eens- gezegd, dat het tniaarendeel der leiders van de sociaal democratie hun eerste onderwijs genoten hebben aan een bijzondere school of op een Zondagschool. Nu, indien dit zoo is, dan hebben zjj softs van het allereenvoudigste van het geen him uit de Schrift is ingeprent ge worden, niets begrepen. zbóver is de dwaling van welke deZurkm thans blijk geven, een waarschu wing en een aansporing Voor alle "Chris telijke onderwijzers om met steeds groo- teron ernst, steeds meer met een biddend hart, en met steeds meerdere duidelijk heid de waarheden der Schrift aan hun leerlingen voor te dragen. Maar er kan ook renegatisme in 'tspel zijn. Dat wil zeggen: een beter-weten dan men 't uitspreekt; maar omdat men van deze dingen nu niets meer weten wil, een zoo scherp mogelijk zich uitspreken over een 'Schriftwoord en over hen die de Schrift nog, als, richtsnoer v-oor hun leven erkennen. Hoe het zij de beschuldiging aan 't adres Van het Christendom niet een beroep op dat „Vrede op aarde" is onjuist. D©-vrede op aarde, door de Engelen, op G ods be Vel, in het veld van Bethle hem bezongen, is de vrede die van eeuwig heid voor een gevallen .wereld in Gods gedachten is geweest immers Hij heeft gedachten des Vredes gehad! de vrede die door Christus" komt zou hersteld worden, want God was in Christus de wereld met zich 'zelf verzoenende; de vrede die door 't geloof in de harten nederdaalt en door, den Heiligen Geest Wordt verzegeld, de „vrede door het bloed des Kruises." Een vrede die derhalve niets te makien heeft met een wereldvrede en een wegvagen van alle krijgs- en oorlogsgedachte uit de zondige harten van vorsten en diplomaten, en andere zondige menschenkinderon. Den vrede dien de sociaal-democraten bedoelen of zeggen te bedoelen, te bren gen daartoe was de Heiland niet gekomen. „Niet den vrede maar het zwaard" is het snijdende woord 'dat alle oppervlak kig gebazel Van die zijde over den „Vrede op Aarde" afsnijdt. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat er niet minder oorlogen zouden zijn, wan neer de vorsten en diplomaten der aarde, den Engelenzang boter in 't oog vatten, den Engelenzang, maar dan begonnen bij 't begin: Eere zij God. God, en niet den mensch! En dan niet dit of dat, maar alles doen tér eere Gods. Juist het nalaten van 't eeren Gods, de zonde, is van zooveel twisten en oorlogen de droeve oorzaak. En ook zij Mie schermen met „Vrede op Aarde", mochten wel nooit vergeten dat er „Eere zij God" aan vooraf gaat. e Caucus. Is het waar dat het stelsel van even redige vertegenwoordiging de macht der partijbesturen (wat men in Amerika noemt den piartij-cauc u s) doet toenemen? Tot op zekere hoogte zeer zeker. Doch indien de vraag beduidt: zal de macht der partijleiders ton kwade worden aangewend of aanvaard, dan antwoorden wijin geenen deele. Of althans in niet minder erge mate, dan waaraan wij gewend zijn. Trouwens wie gooit nu, wegens de warmte van het bad, met het bad ook het kind weg? De verkiezingen voor de Tweed© Ka mer zijn over 't geheel, en die voor de Staten in velerlei opzicht zaken van ver trouwen. Voor de Tweede Kamer wordt in menig district een candidaat gesteld die ternau wernood of beeleinaal niet bekend is bij do overgroote meerderheid der kiezers die op hem hunne stem hebben uit te brengen. Hoe ging dat vroeger? De liberalen hadden een paar heeren die in de sociëteit den candidaat aan wezen; een advertentie verscheen in de liberale courant; en alles ging van een leien, dakje. De kiezers'kwamen hun stem Uitbrengen en de candidaat kwam er door. Be antirevolutionairen, destijds klein in getal, in den regel een of twee hunner, schreven een briefje aan Groen v. Prinste- r(jr,en vr°egen hem wat hij van dezen ot dien candidaat dacht, of ook zij wisten er geen en vroegen dan aan mr. Groen welken candidaat hij hun zou aanraden. Kater, toen er meerdere kiesvereenigin- gen opgericht werden, kwamen de leden der Kiesvereenigingen in besloten verga dering bijeen, somwijlen slechts met een man of zeven, en'stelden dan de candida- tuur voor het heele district vast. En in al deze gevallen kwamen de kiezers op en brachten hun stem uit op den door deze enkelingen of door een kleine kiesvereeniging gestelden candidaat. Zoo werd jaren lang op goed vertrou wen door liberalen in een overwegend li beraal district, en door antirevolutionairen in een overwegend antirevolutionair di strict de candidaat der keuze naar het Binnenhof afgevaardigd. Natuurlijk toen' onze a.-r. partjj haar prachtige organisatie kreeg, D e Standaard het politieke leven dat slui merde, had opgewekt, het Centraal Co mité optrad en de Deputatenvergaderingen zieh gingen doen gelden, is dit anders geworden, terwijl ook in andere partijen de band tusschen kiezers en candidaten vaster gemaakt werd. Ook kwam na verloop van tijd meer algemeen in zwang het stelsel van open bare vergaderingen oftewel vergelijkende examens, waarin hetzij de candidaten of de aftredende loden en andere personen met de kiezers in na/Ier contact traden. Toch blijft ook onder deze systemen de verkiezing voor zeer velen nog een quaes- tie van vertrouwen. Velen stemden den candidaat dien zij niet kenden, in het vertrouwen dat hetgeen de partijleiders van hem vertelden, waar zou zijn. Bij verandering van kiesstelsel nu zal deze onzes inziens onuitroeibare gewoonte worden bestendigd. De partijmaoht wordt niet geschapen, zij wordt bevestigd. De invloed der partij leiders, die ook onder het huidig kies stelsel groot is, wordt dan nog iets groo- ter, bij de stembus. Wij herhalen: bij de stembus. In de Kamer, dat moet nog bewezen worden. Er zijn partijen die het in de partijtucht zoo ver gebracht hebben dat zij een Ka merlid, zoo zij konden, zouden willeni afzetten, wanneer hij niet stemt overeen komstig het partijverband. Er zijn echter partijen, van welke men zoo onzelfstandig gedoe van de Kamer leden die bot haar hehooren niet ver langt of zelfs zou afkeuren. Die er nog prijs op stellen dat ieder Kamerlid' stemt volgens overtuiging en geweten. Voor dezulken behoeft het nieuwe stel sel toch niet teruggehouden te worden; en wat de anderen aangaat, die oefenen als partij, nu ook al grootelijks macht. Maar zoo vraagt men is die manier van stemmen niet een beletsel opwerpen aan het zelfstandig denken? In de groote steden stemmen de le den der Herv. Kerk jaarlijks volgens een aanbeveling soms 80 en meer personen in de Kiescolleges, terwijl het nieerendeell dier personen hun onbekend zijn. Is dat een inbreuk op hun 'zelfstandig denken? Verre van daar; hot is eenvoudigeen welbewust sanctioneeren van een lijst die voor deze kiezers een beginsel, hun be ginsel vertegenwoordigt. Zoo zullen bij politieke verkiezingen ook het meerendeel der kiezers doen. Wie liberaal is stemt op de liberale lijst, wie antirevolutionair is stemt de anti revolutionaire lijst; wie sociaal-democraat is stemt de heele socialistische lijst. En wie tot geen partij behooren, of van de lijst hunner partij niet gediend zójtn Die stemmen hetzij de eene, hetzij de andere lijst, naar believen. Want in den grond is 't, en zal 't wel al tijd zoo blijven, ook bijl E. V.: niet de partijleiders, maar de kleurlooze midden stof, de onverschillige kiezer, die regeert het land, die heeft althans, electoraal gesproken, den meesten invloed. Voelen wij derhalve veel voor even redige vertegenwoordiging in Kamer en Staten, heel wat minder kunnen wij met de nieuwe wijze van stemmen vrede heb ben voor wat de keuze van gemeenteraads leden aangaat. Stemmen volgens partij lijsten voor de gemeenteraden ontmoet bij ons bezwaar. Hierover later. Beknopt overzicht van den toestand. Er heerscht een drukkende stilte in de oorlogvoerende landen. Alles wijst er op, dat we te doen hebben met een stilte, die een geweldigen storm voorafgaat. Weliswaar kunnen wij, Zeeuwen, nog dagelijks het gedreun van het geschut op het Westerfront hooien, doöh dit dient maar, om do eigenlijke plannen met een waas der geheimzinnigheid te .omhullen. Want, dit is zeker, dat partijen grootsohe plannen smeden, dat zij althans zullen trachten den inhoud der nieuwjaarsbood schappen, welke alle op de eindoverwin ning vertrouwden, waar te maken. Saloniki gefeft een beeld van de stem ming, die alles en allen beheerscht. Grie kenland is niet op z'n gemak. In Athene wordt in de pers' en in poli tieke kringen groote zenuwachtigheid be toond over den toestand op den Balkan. De Grieksche bladen staan Vol met do meest verontrustende berichten en geruch ten. Zoo weet de „Hestia" te melden, dat de bezetting van Korfoe, Cephalonië, Epi- rus, Chios enz. door de entente-troepen aanstaande is. De bladen van Athene hebben uit Sa loniki nog alarmeerender nieuwis ontvan gen, maar de censor heeft verboden dat te publioeeron. In politieke kringen slaat de ongerustheid dikwijls op in een Ware paniek. De mogelijkheid dat in bet eind Griekenland, omdat het neutraal is ge bleven, misschien bet geheel© gelag 'zou moeten betalen, brengt hel publiek in Athene en de andere Grieksche steden in groote opwinding. 'Zelfs wordt gezegd, dat Koning Konstantijn's ziekte een Voor wend sol was geweest, strekkende om do opwinding der openbare meening af te leiden. Lieden die in Athene wonen verwach ten dat spoedig zeer ernstige dingen zul len voorvallen, vooral indien het nieuws wordt bevestigd, dat de geallieerden gereed staan om mot 500.000 man van uit Sa loniki het offensief le hervatten en dat de Russen vanuit het Noorden zullen bin nendringen met nog een 500.000 troepen. Een van de groote redenen voor onge rustheid is de aanwezigheid in Saloniki van den Koning van Servië. De bladen beweren wel, dat hij' daar maar enkele dagen zal blijven, doch "de algemeene op vatting is, dat Saloniki een Servisch cen trum zal worden. De ,,'Corriere della Sera" verneemt uit Saloniki, dat de opmarseb van de Oos tenrijkers, Hongaren en Bulgaren naar do Grieksche grens begonnen is. Do centralen hebben Griekenland doen weten, dat zij, na de inhechtenisneming van do consuls en van burgers in Saloniki, genoodzaakt zullen zijn de districten die door de' entente bezet zijn, als vijandelijk gebied te beschouwen. De overeenkomst, waarbij de Bulgaren zich hadden verbon den geen Grieksch territoir te schenden, is Van nu af door die gebeurtenissen te niet gedaan. We vermogen uiteraard niet "deze be richten te controleeren, doch hoe het zij, de Jtoekomst voor Griekenland is maar duister. Op Grieksch gebied zullen de beide grootmachten die in dezen oorlog om de opperheerschappij vechten, elkander weer vinden. Ann GriekenlandZijn welwillende neu traliteit zal noodlottig voor dit, land blijken te zijfn. Over de mislukte Dardanellen-expeditie is een rapport verschenen van generaal Ian Hamilton, hetwelk niet zleer vleiend is voor de geallieerden. Hamilton vertelt, dat zijn troepen lang niet krachtig 'genoeg waren, om den weg voor de vloot te openen. Toen bij her haaldelijk'1 om versterking vroeg in de we tenschap, dat Rusland Van de Zwarte Zee uit geen hulp zou kunnen bieden, bleek het onmogelijk die af te zenden. De „Times" teekent daarbij aan, dat Servië verdedigd had kunnen Worden, in dien het leger Va.n Gallipoli teruggetrok ken was. Het mislukken Van de operatie aan de Soévla-baai wijt Hamilton aan onbevoegd heid der aanVoering. "Zal de expeditie naar Griekenland beter georganiseerd zijin? vraagt men zich thans natuurlijk af. Anton. In de „V or warts" is het volgende schets je te lezen van het westelijk front: Van de vroegere bewoners van het dorp is natuurlijk al lang niets meer te zien. Waar zouden zij in de puinhoopen ook moeten huizen? Waar zouden zij, bescher ming vinden tegen het vuur, dat dag aan dag op de ruïnes gericht wordt? Slechts een wezen bleef er nog. En houdt het er nog steeds uit. Alle gevaren trotseerend dwaalt hij bij klaarlichten dag rond op do stuk geschoten en omver ge woelde straten, loopt in de tuinen, kijkt do hoepen puin na en laat de granaten om zich barsten, alsof het erwten waren Anten of hij altijd Anton geheeten heeft, mag betwijfeld worden maar de DuitsChe soldaten, die hier zoo goed mogelijk 'beschutting zoeken tegen de vij andelijke projectielen, hebben hem zoo ge doopt. En wanneer hij in zijn humeur ia luistert hij zelfs naar dezen naam. Hij ia welwillend gestemd jegens de indringers, is niet bang voor hen en volgt hen 's nachts zelfs, wanneer ziji in een maar half stuk' geschoten huis kruipen om er warm eten te koken. Dan krijgt hij meestal Wat mee. En hiervoor is Anton zeer ge voelig. Anton, de dorpsezel. Hij is Wat kreupel. Misschien trof hem een steen, misschien zelfs een granaat splinter. Maar anders hebben de granaten, die bij duizenden in het dorp regenden, hem niets gedaan. Hij is dik en vet ge worden. Het is vermakelijk hem te zien rond springen, wanneer het dorp gebombar deerd wondt. Nu en dan bokt hij van schrik op zij. Maar dan staat hij weer heel kalm, terwijl het om hiem steenen en aardkluiten regent. Soms schreeuwt hjj heel fcort en heel schiel. Zijn hét protesten Of teekenen van verbazing? Misschien zelfs teekenen Van bijval Anten hangt aan zijb dorp. Weg te Kragen is hij niet. Compagnieën, die het dorp verlieten, hebben het meer dan eens beproefd. Zij wilden Anton mee nemen, maar hij dacht er niet over. Tot aan de grens van bet dorp ging hij mee. Maar dan bleef hjj staan. Trekken en slaan hielp niets. Hf zette zich schrap op zijn sterke boenen, sloeg uit, heet om zich heen, liep dan een paar pas mee en "herhaalde hetzelfde spel. Zelfs lekkere hapjes brachten hiem niet van de wijs. Men moest hem Weer loslaten. Misschien leeft hij nu nog. E* wie weet of hij de arme boeren eu boerin nen niet begroeten zal, die terug koert* om te zoeken wat eens hun eigendom, hu* trots, hun vreugde was Moed en zenuwen. Wie is moedig? Dr. Alois Czepa be antwoordt in de „Umschau" deze vraag op grond van zijn ondervindingen in de zen oorlog opgedaan met den zin: Wie goede zenutwen heeft. Dr. Czepa heeft in tallooze gevallen tijdens zijn werkzaam heid als officier van gezondheid te veldo waargenomen, dat soldaten en officieren, die bij het begin van den oorlog met do grootste doodsverachting de ongehoords!» waagstukken volbrachten, in het hevigste vuur waarnemingen deden, berekeningen maakten, later hun uiterlijke kalmte alleen nog maar konden bewaren met de grootste krachts- en wilsinsparming. Zij zijn „ze nuwachtig" geworden. Hun zenuwsysteem reageert veel scherper op aanvallen van buiten. Zeer sterk is deze verandering waa* te nemen bij personen, in wier nabijheid een granaat ontplöfte, waardoor zij een zoogenaamden zenuwschok kregen. Zul ke menschen zijn dikwijle langen tijd be wusteloos. Zij verkeeren dan in een toe stand van ontzettende opwinding, kunnen niet spreken, niet hun gedachten concen- treeren, krijgen huilbuien. Wie zoo'n schok gekregen heeft zal later, ook wan neer hij tot zijin verhaal' komt, zelden zijn koelbloedigheid terug krijgen. Hij trilt voor het gevaar, zal' het trotseeren kun nen alleen door heel sterkon wil en eert sterk plichtsgevoel, terwijl hij vroeger het gevaar lachend tegemoet ging. Ook van vliegers weet men, dat huin moed en hun doodsverachting met de ja ren niet toenemen ,dat zij integendeel na het doorstaan van ernstige gevaren, hun kalme zekerheid verliezen, zoodat de meesten hunner, hoe meer en hop dapperder zij gevlogen hebben, des te eerder hun vliegerij opgeven. Door leeuwen aangevallen. Reuter vertelt, hoe een Rritsche post op de Duitsch Oost-Afrikaansche grens meermalen door leeuwen werd bezocht. De dieren' drongen met grooten durf het kamp binnen en doodden er veertig scha pen en geiten. Den volgenden avond werd een inrichting gemaakt, waardoor bij 't 011- gewensehte bezoek een kanon zou afgaan. Het schot ging dan ook werkelijk af en nadat het kanon opnieuw geladen was, wachtte men. De leeuwen kwamen inder daad terug, maar waren slim genoeg om het kanon te vermijden. Den volgenden nacht slaagde men erin, om in een grooten valkuil een leeuwin te vangen. De offi cieren in de loopgraven hadden in het duister gevuurd in de richting, waar het geluid der naderende roofdieren verno men werd, miet het gevolg, dat een leeuw botven op de loopgraven sprong. Geluk kig was het dak sterk genoeg en kon het dier na eenigen tijd gedood worden. Servië na den veldtocht. Dr. Stephan Steiner schrijft aan den „Berliner Lokalanzeiger" Het Landschap wordt, hoe meer wij ons verwijderen van Semendrai, steeds mooier. Ver in het oosten en westen ziet men de verre omtrekken van het hooggebergte. De oorlog is Ver Weg getrokken. Overal op de velden ziet men bonte kleuren. Dat zijin de Servische boerinnen die het land in orde makten. Mannen ziet men, bijna niet, want mannen zijin in Servië zeldzaam. In vier lange oorlogsjaren greep de oor logsgod alles, wat maar handen en voeten had, en wat achterbleef zijn half opge schoten jongens of gebrekkige grijsaards. De oorlog is onbarmhartig en toch in dit gezegende Morawadal, waar het grootste gedeelte Van de legers doorhoen trok, waa hij barmhartig. Het land ligt er onaange tast. Slechts zelden ziet men dat een loop graaf een groeve trekt in den zwarten grond. Bijna geen plank ontbreekt aan) een tuinschutting en de huizen, deze vrien delijke, half Turksche, half Germaansohe woningen, hebben niet onder den oorlog geleden. Ook het leven is langzaam naar dit land' teruggekeerd. "Op de velden grazen groote kudden koeien en schapen. En dit Ver rast mij het sterkst. Ik dacht, dat wij op onzen snellen opmarsch door dit rjjke dal alles zouden moeten verteren, wat het land bood. Doch nu, zie ik/ dat dit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1