No. 84 Zaterdag 8 Januari 1316 30e Jaargang EERSTE BLAD. Oe Groot© Oorlog. Dit nummer bestaat uit twee bladen DUURTETOESLAG. Uitgave van de Uaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. In de Zomerzittixig der Provinciale Sta te» van Zeeland heeft het lid de beer Dekker (met de heeren GerLach, De Veer, [Vuvefcot en Van de Putte) een voorstel ingediend om aan de Provinciale ambte naren een toeslag te geven op hun jaar wedde; en wel een gulden per week aan hen die f 400 tot f 800 's joars verdie nen (later veranderde de voorsteller dit laatste getal an 1000) en een verhooging -van ©en gulden per maand voor ieder kind! beneden de 18 jaar; en zulks „zoo lang de buitengewone omstandigheden zulks naar hét oordeel van Gedeputeerde Staten noodig doen zijn". De meerderheid van het Gedeputeerd College in welks handen bedoeld Voor stel gesteld was ter consideratie en ad vies verklaarde zich tegen dit voorstel ómdat het Rijk niet voorgaat een ar gument dat de heer Dekker wees er trecht op nauwelijks meer gelden kan, omdat de minister van binnenlandsche zaken in een der jongste Kamerzittingen verklaard heeft, wanneer de Tweede Ka mer tot het toestaan vair een toeslag aan Rijksambtenaren genegen was, tot het doen van een voorstel in die richting hereicl te zijn. Een* ander argument van de meerder heid in het Gedep. college was dat ©en particulier werkgever toeslag verleent uit eigen beurs, terwijl de Staten dit zouden moeten doen uit de algemeene kas. Dit argument is juist. De Staten, evenals de Gemeenteraden en het Rijk, beheeren het geld mn een ander en behooren der halve wel ter dege toe te zien wat zij wet dit geld uitrichten. Doch die uitgaaf ook hierin had de heer Dekker gelijk vergt niet zoo veel van de belastingschuldigen dat men "daarom tegen den toeslag zou zijn. Meerdere argumenten tegen het ver- I oenen van toeslag werden door den heer Dekker op uitnemende wijze weer legd. Wij gelooven -niet dat een van de 75, -(tank zij zijn initiatief, bevoorrechten hem niet dankbaar zal zijn, of niet met ingenomenheid de namen zal gelezen heb ben diergenen welke diens voorstel hebben gesteund. Deze heele toeslagquaestie is er eene, waarvoor men niet Ons Program of Stu diën en Schetsen of een werk van Groen van Prinsterer behoeft op te slaan om te weten of het in de antirevolutionaire lijn ligt. Hef is alleen maar de vraag: strijdt, 'tniet met onze beginselen En dit is een vraag die niet rijzen kan bij iemand die het praktische leven kent. Het particulier initiatief moet bij nood- stand ingrijpen, zegt men. Dit is ©en alge mem bekende waarheid. Helaas dit par ticulier initiatief is hier: de werkgever. En nu zijn de Staten de werkgever te genover deze ambtenaren. Zoo zijn ook andere werkgevers verplicht op gelijke wijze voor hunne „ambtenaren" te Zor gen. Natuurlijk indien zij daartoe in staat zijn. Wanneer de tijden zoo duur worden, dat de prijzen der levensmiddelen enz. meer dan een derde hooger worden, dan is 't te begrijpen dat er nood heerschen gaat in de gezinnen der werklieden. En welk patroon, dat wil zeggen welk vader lijk werkgever nu is er onder ons die dit zou weten en niet mee de helpende hand zou uitsteken. Misschien vindt 't voorbeeld van onze Staten nog navolging in die particuliere kringen, waar men zoo ver nog niet had doorgedacht. Inderdaad, wie wil weten wat noodstand is, die ga maar eens praten met onze huismoeders; menschen die moe zijn van het rekenen, en die er met den besten wil toch niet meer van komen kunnen. Het wordt nu uitgezuinigd op de .eerste levensbehoeften. Straks komen ziekte en krankheid het gezin benauwen. „Niemand kan met bezorgd zijn één el tot zijn lengte toedoen". Heerlijke waar beid, waaraan de Christen-werkman zicb gaarne houdt. Maar welke door zijn pa troon niet gebruikt mag worden als ©en aanleiding om zich aan den plicht van tijdeïjjfae hulpbieding te onttrekken. Tan slotte zjj hier de waarschuwing nog eens herhaald, dat toch een iedei wien dit aangaat, zoodra do normale le vensverhoudingen zullen z ijn wederge keerd, zich haasten zal om zijn leven zoodanig in te richten, dat hij iets hebbe voor den kwaden dag. Het is de fout van de meesten onzer geweest, dat zij nog nimmer zich met de eischen van don kwaden dag hebben be moeid. Men heeft er slechts op door ge leefd. Om den ouden dag heeft men nog wel gedacht, in een ziekenfonds, zelfs in een begrafenisfonds heeft men nog wel bijgedragen. Maai- op dagen als welke wij thans doorleven, rekende nie mand. Hopen, ja bidden wij, dat de vrede spoedig wederkeere, en met dezen de wei vaart. Maar laten wij 't nu voortaan nooit weer op een andere wijze van steunbieding laten aankomen, dan op die van Ilelp- je-zelven. En dit kan ook, wanneer men zich gewend maakt wekelijks iets af te zonderen, of op rente te zetten dat, wan neer onverhoeds weer eens zulk een treu rige tijd mocht aanbreken, ons in staat stelt om op de been te blijven zonder toeslag. Dit geldt inzonderheid voor hen, die tot den middenstand behooren, misschien wel voor vol aangezien worden, en even moeilijk er voor zitten als de werk man, doch op geen toeslag hebben te rékenen. De voornanienbelasting. Gaat het desbetreffend ontwerp door, dan zal voortaan hij de aangifte voor den Burgerlijken Stand slechts één voor naam kunnen opgegeven worden, voor welken geen betaling vereischt wordt Voor iederen voornaam daarenboven is een belasting in eens noodig1 van f2,50. Die belasting kan echter klimmen tot f 400 per voornaam. De minister hoopt op die wijze een half miljoen jaarlijks in de schatkist to krijgen. Hij rekent blijkbaar op' de ijdel- heid van parvenuen en andere excen trieke menschen die door het geven van meerdere voornamen aan hunne kinderen de aandacht op zich willen vestigen. Ook voor latere bijvoeging of Verande ring van voornamen zal voortaan belasting betaald moeten worden, alsmede bij ver andering van den geslachtsnaam of bij voeging van een of meer hamen aan den geslachtsnaam. Iemand die aangeslagen is op een in komen van minder dan f 1000 betaalt voor den tweeden voornaam van zijn kind bij de aangifte op eenmaal f 2,50. Bij een aanslag van f 1000 lot f 2000 inkomen be taalt hij f5; enz. enz. steeds hooger, (met progressie, zoodat wie aangeslagen is wegens een inkomen van f64000 of meer f400 betaalt, met dien verstande dat Wegens latere bijvoeging of verande ring van een voornaam de belasting noodt minder dan f 100 mag zijn. De belasting wegens verandering van den geslachtsnaam of bijvoeging van een óaam aan den geslachtsnaam bedraagt f250 bij een inkomenbelasting van'f6000, en f 25 meer voor elke f 1000 inkomen daarboven. Zij bedraagt echter in geen geval meer dan f 1000. Mochten er zijn die er wat op vinden om door de mazen dezer wet door te kruipen, door namelijk een langen naam aan te geven, waarin meer dan één naam ts vastgelegd, of ©en saamkoppeling van namen die elk op zichzelf ook een gang baren naam bevatten, bijvoorbeeld: Ma- riette of Janekee, dan worden die namen beschouwd als te -bestaan uit meer na men, ook een naam van meer dan twaalf letters wordt als twee namen beschouwd Ter aanbeveling van deze nieuwe be lasting wordt onder meer aangevoerd dat de gemeenten een mooie gelegenheid heb ben tot het heffen van opcenten op deze belasting, hetgeen geschieden kan tot een maximum van f 100. Aangezien in onze kleinere plaatsen niet 'veel menschen zullen gevonden worden: die bij het aangeven van meerdere voor namen voor hunne kinderen belang heb ben, achten wij ons van den plicht tot nadere bespreking dezer belasting ont slagen. Pleziervaartuigen. De belasting op de voornamen zal wel tegenvallen: de menschen zulten de'twee de en derde voornamen wel afschaffen. Wie gedwongen wordt f400 te -betalen voor een tweeden voornaam van zijn zoontje, spaart die f400 uit of gaat er eens van reizen. Zoo zal 't allicht ook gaan met de belasting op de pleziervaartuigen Een hoogst aangeslagene heeft 't in Het Handelsblad al voorspeld. Hij heeft een motorboot voor zijn plezier; gaal de belasting op pleziervaartuigen door, dan moet hij voor dat ding f 1500 'sjaars belasting betalen. Welnu, zoo redeneert hij, ik schaf mijn motorboot af en moet mijn schipper maar elders den kost zien te verdienen voor zijn vrouw en kindertjes. Ik spaar zoo doende f2000 per jaar uit: De minister zal derhalve ondervinden dat 't moeilijk is de grens der belastbaar heid ook zelfs voor den hoogst aange slagene te vinden. Doch wanneer zelfs de hoogstaan geslagenen gaan mopperenwat moetoni de middenstanders en minvermogenden! dan doen? Zij die toch al zoo geknepen worden? 9 Het Kiesquotient. Bij de evenredige vertegenwoordiging bekleedt het kiesquotient een belangrijke plaats, omdat het't stemmencijfer is dat de candidaat minstens hebben moet om gekozen to zijn. Het is dus hetzelfde wat men vroeger noemde de volstrekte meerderheid: de lielft plus een; in te genstelling met de betrekkelijke meerder heid: twee derden van de stemmen. Dat kiesquotient is gemakkelijk te be rekenen. Men telt het aantal stommen dat uitgebracht is, en deelt dit getal door dat hetwelk het aantal te bezetten ze tels aanduidt. Bij eeu verkiezing voor de Tweede Kamer betoekent dit derhalve dat 't aantal uitgebrachte stemmen door honderd gedeeld moet worden. Zijn er bijvoorbeeld miljoen stemmen uitgebracht, en er moeten honderd Kamerleden geko zen worden (blijkens de jongste volkstel ling zou dit eigenlijk 120 moeten wo- zen!) dan deelt men miljoen door hon derd, en derhalve is'dan het kiesquotient tienduizend. Wordt er nu gestemd volgens een partij lijst, en heeft bijvoorbeeld de liberate of libero-socialistische lijs' 500 duizend ge kregen dan zijn er bij een kiesquotient van 10000 vijftig leden gekozen. De Roomsche partij, zoo die 300 duizend stemmen verwierf, krijgt dan 30 leden, de a.-r. en de o.-h. partij, zoo die dan elk 100 duizend stemmen uitbrachten,] krijgen dan ook elk tien leden. Te za- men 100. Lijstenstelsei en personenstelsel. Bij de bespreking van het kiesrechtarti kel in de Grondwet komt ook ter sprake de Evenredige Vertegenwoordiging en in ver band daarmede ook: het lijstenstelsel en het personenstelsel. Het doel van het evenredig kiesrecht is de verschillend© partijen (of groepen) die aan de verkiezing deelnemen, in Ka mer, Staten of Raden zooveel vertegen woordigers te geven als waarop zij recht hebben. Nu is 't al sinds lang gewoonte onder ons dat de kiezers hun stem uitbrengen, in gelijken geest zooveel mogelijk als de partij waarvan zij lid zijn, of tot welke zij 'net meest aangetrokken worden. Er zijn ook kiezers die eenvoudig' stemmen naar hun eigen ingeving, .zonder een% verband met partij of groep, doch dezo op zichzelf staande menschen vormen d© kleinste groep in de gemeenten. Doch juist het feit nu dat de kiezers zicfcl als partij of groep op eenzelfden can didaat of op dezelfde candidate» vereeni- gen maakt dat bij het evenredig stelsel de partijlijst het beste figuur maakt. De grondgedachte van het personen stelsel is dat de 'kiezer zich bij het uit brengen van zijn stem door zijn eigen kijk op den persoon of 'de personen van zijn candidaten heeft te' laten leiden. Heeft nu de candidaat A zooveel stemmen verkregen als het kiesquotient aangeeft, dan is luji verkozen, en dan gorden de overige op hem uitgebrachte stemmen overgeschreven op den candidaat R, tot ook deze de stemmen die noodig 'zijn - n.l. het kiesquotient bereikt heeft. De overige stemmen gaan dau pp G over; enz. enz. Van daar dat de kiezer op zjjin stembiljet zooveel namen invult als hij wil, opdat bij de overdracht van stemmen daarmee gerekend kan worden, lijst^ stemmen op de persoons- Zulk stemmen heeft echter zijtn be zwaren. Gevolg hiervan dat ieder kiezer op de lijst alle namen, desnoods plaatst die hem voor den geest komen. Dit gaat bij het stemmen naar partij lijst beter. De leiders der partgen geVen namen op, en het meerendeel "dier kiezers houdt Zich hieraan. Alleen bij dat Stelsel is evenredige vertegenwoordiging moge lijk. E39 Beknopt overzicht van den toestand. Men heeft nu gezien, welk ©en ophef de Russen maken van het vernieuwde of fensief op 4iet Z.O. front. We hebben _den lezer niet ten onrechte geleerd met de Russische humbugberich- ten Voorzichtig te zijp en steeds de noodigje reserves bij de hand te houden. Zeer terecht. Want wat blijkt nu weer? Dat Russische militaire critici, mannen met een geweten, nu zelf komen waarschuwen tegen over schatting van het offensief ten Zuiden van de Pripet. Een Times-correspondent verklapt het ons: „Met het oog op de enorme sterke van de vijandelijke posities in het. Zuiden, zoo seiut deze correspondent o. m., waar schuwen de militaire schrijvers bet publiek om de verwachtingen niet te hoog te stel len en geen snelle en sensationeel© ont wikkeling te verwachten van het Russische offensief, dat ontelbare moeilijkheden heeft te overwinnen om op het offen sieve pad te vorderen. Al!e berichten ge tuigen Van de voorbeeldelooze Woestheid en onbuigzaamheid van de Ilongaarsche Ilonved-regimenten, waardoor ook het be trekkelijk kleine aantal gevangenen, door de Russen genomen verklaard wordt." Zoo ziet men al weeral is de leugen nog zoo sne l De waarheid is p.m., dat de Russen met onbuigzame Hongaren te doen hebben. t- Indertijd is Europa wel ,pens bang ge maakt met het gerucht, dat eeu Japans'ch leger hier aan den strijd zou deelnemen. Dit bericht verdient echter geen geloof, 'tls uit duimen gezogen. Het Japansche blad „Kokumiii", blijk baar door oordeelkundige en nuchtere mannen geredigeerd, komt het ons ver zekeren. Het vertelt nog meer dingen, die het lezen waard zijn, al moet men niet Verge ten, dat de dingen vanuit het Entenite- standpunt gezien zijtn. Het blad zegt dan, dat een duurzame vrede in het verre Oosten slechts moge lijk is door een Verstandig samengaan van Rusland en Japan in het Noorden en van Japan en Engeland in het Zuiden. Het zegt verder, dat hoewel Rusland moeilijke tijden doorleeft, het toch de hoop blijft koesteren, dat het in de toekomst zal zegevieren en spreekt de verwachting uit, dat derelaties tusschen Japan en Rusland zullen verbeteren en de tegen woordige ontstemming van vele Japanners wegens het invoeren van nieuwe Russi sche invoerrechten, op zekere Japansche waren, die vroeger vrij waren, Spoedig voor een definitief accoord moge plaats maken. Omtrent het deelnemen van Japan aan den Europeeschen oorlog, zegt "het blad, dat d© volksstemming hiertegen zeer ge kant is en dat het ook niet onmogelijk is, dat Engeland er weinig voor voelt. Even wel hebben de Japanners steeds munitie en andere oorlogsbehoeften aan Rusland geleverd. Honderdduizend Japansche- werk lieden en 1200 Japansche staatsfabrieken werken dag en nacht om munitie aan de Russen te verschaffen. De geruchten, dat een Japansch leger naar Europa zou worden gezonden, verdienen geen geldof. Van de slagvelden weinig nieuws. Alleen Weenen vergast ons op oorlogs berichten, waarin het aan enorme cijfers niet ontbreekt. Slechts aan de Styr hadden tijdelijk gevechten plaats, zegt het stafbericht. De vijand, bezette het kerkhof ten Noor den van Tschartorüsk, werd echter door Oostenrijksche landweer spoedig Verdre ven. I. Gistermorgen begonnen de Russen we derom aanvallen in Oost-Galicië. Schut ters uit Turkestan vielen vóór bet aanbre ken van den dag de Oostenrijksche linie ten Noord-Oosten .van Buczacz aan en drongen op een smal gedeelte Van het front in hun loopgraven. De Honved-inj fanterie-regimeinten nr. 16 en 24 deze behooren tot de bovengenoemde onhuig- zamen wierpen echter den vijand in een snellen tegenaanval weder terug. Er werden talrijkie gevangenenen drie itia- chine-geweren "binnengebracht. Naar uit 'overeenstemmende verklarin gen Van gevangenen blijkt, is Vóór de laatste aanvallen tegen bet leger-Planzer Baltin aan de Russische manschappen overal medegedeeld, dat een groote door- braakslag komen ging, die het Russische leger weder in de Karpathen Zou leiden. Volgens ^betrouwbare schatting bedra gen de verliezen van de Russen in *3© Nieuwjaarsgevechten aan de grens van Ressarabië en de Strvpa minstens 50.000 man. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Het heeft er echter wel iets Van, dat ook ban Oostenrijksche zijde met do nul- fetjes gescharreld wordt. Hoe het zij, het bericht bevestigt toch in ieder geval, dat het groote Russische offensief, de doorbraakpoging, nog begin non moet. 0e Tsaar aan het front. De tsaar is ,van zijn reis naar bel front op het Tsarskoje Solo teruggekeerd. Hij: bezocht het front over de geheele lengte dn maakte het leven mee, het welk zijn troepen1 op de vooruitgescho ven posities ledden. Z. M. zag de moei lijkheden, di© zij moeten overwinnen en was getuige van dei volharding van den Russischen soldaat. Het bezoek van den tsaar veroorzaak te een onbeschrijfelijk enthousiasme on der de troepen, die met machtige hoera's de woorden van Z. M. begroetten. De tsaar dankte de troepen voor hun diensten voï toewijding en zelfverloochening. Hij ^prak de verzekering uit, dat zij den Vijand zou den slaan en dat d© jonge soldaten: d« oude glorie van hun regimenten, zulle* weten te handhaven. De tsaar bezocht d© schuilplaatsen der soldaten, welke een geheele ondergrond- sche stad vormen. Hij woonde in een der gelijke schuilplaats leen godsdienstplech tigheid bij. De tsaar besteeg ook een hoogte, van waar de Russische waarnemers, Zicht baar voor den vijand, de juistheid van het schieten der zware kanonnen con stateerden. De tsaar was slechts vergezeld van een opperbevelhebber van het frent, den legercommandant generaal Racoza en den korpscommandant generaal Koeropatkine. In enkele veldkeukens at de tsaar het gewone soldaten-eten. Hij bezocht de Roo- de-Kruisafdeelingen en de barakken voor de gewonden, hij' wie hij1 naar hun gezond heidstoestand vroeg en informeerde op welke wij'z© zij gewond waren. De tsaar doelde tal van medailles van St. Geor ge nit. Wanneer vrede? De militaire deskundige medewerker van de Times heeft op grond van mil- lioenenstudies uitgemaakt, wanneer de oorlog gedaan kan zijn. Hij| schat het aantal Diuitschers, die zijin gedood, zwair gewond, gevangen genomen of ziek zjjin, op 3.500.000. De verliezen der Duitscbers schat hij op1 200.000 per maand. „Do bloem van het Duitsche volk is tot op groote hoogte reeds vernietigd in 17 maan den oorlog". Een eenvoudige rekensom geeft dezen militairen medeweirker de zekerheid, dat tusschen Mei en October de Duitschers geen menschen genoeg meer zullen heb ben om naar twèe fronten te vechten. Dat zoul dan voor hen het eind© zijin. Met zijn voorspellingen is deze des kundige tot dusver er veelal naast ge weest, merkt die N. R. C. echter op. Ook thans ziet zijin berekening er niet aannemelijk uit. Wie is de gevangene? Nadat, aldus ©en brief van het Fransch© front in de Figaro, een Duitsche loop graaf was venneesterd, bevonden zich twee Franschen in een verbindingsgang, toen een Duitscher naderde, de revolve»" in de hand. Hij verklaart, het wapen op hen richtend, hen gevangen, maar daar komen de Franschen. tegen op. „Wij zijn met zijn beiden, jij bent alleen, dus ben jij onze gevangene". Voor die redeneeiring bezwijkt de vijand en de Fransch© militai ren ontnemen hem zijn revolver. Op hetzelfde oogenblik naderen echter zeven of5acht Duitschers. Toen waren de hekken verhangen! Degene, die zijn wapen had uitgeleverd, past dezelfde logica toe, als de Franschen zoo even deden hoo ien, en nu is het de beurt van de Fran schen, om zich te ontwapenen. Intusschen woedt de strijd voort. Daar door dagen in de buurt der gevangenen opeens ongeveer even veel Franschen op als er Duitschers waren. Toen wist men niet meer, wie zich gevangen moesten geven. En daar het regende, besloten de vjjanden af te dalen in een der schaar- sche ondergrondsche schuilplaatsen, die de bommen hadden gespaard. Na eenig over en weer gepraat, wenschten, volgens de Fransche voorstelling van feiten, de Duitschers niet naar hun linies terug] te keeren en stonden zij er op, in Fransche gevangenschap te geraken. Daar zich nog twintig Duitschers bij de tien aansloten, werden den volgenden dag op dez© vreed zame wijze dertig vijanden aan de Fran sche bevelvoering overgedragen. Korte Oorlogsberichten. Duitsche vredesvoorstel len? De consul-generaal van Montenegro» te Rome verklaart, dat vredesvoorstellen,; door Duitechland aan Montenegro z$i ge daan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1