Vrijdag 7 Januari 1916 30e Jaargang No. 83 D@ Cxroote Oorlog, Uit de Provincie. OPMERKELIJKE STEMMEN. Binnenland. Uitgave van de Kaaml Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FtRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Nederland zal dit jaar scherp moeten luisteren van welken kant de praatjes kornen over den vrede en de Vredesvoor waarden. In alle landen die in den oorlog zijn 'betrokken heeft men staatslieden dio hun meening zeggen over hetgeen er bij en na het sluiten van den vrede ge beuren moet, en hoe het dan gaan moet onder anderen met ons land. Niet alle staatslieden zijn zoo nuchter els de Fransche geleerde Edrnond Per- rier. Deze schreef een artikel onder den titel „Na den oorlog". Natuurlijk kiest hij partij voor zijn huid, doch hij bemoeit zich verder niet met andere landen. Hij bepaalt er zich slechts toe zijn eigen land en volk te waarschuwen dat zij uit de droeve gebeurtenissen van deil laats teil tijd een les zullen trekken. Frankrijk, zoo schrijft hij, zal ha den oorlog zich hebben toe te leggen op ver beteringen in staats- en legerbestuur; allo kwade ranken moeten weggesneden wor den; en er moet winste gedaan met de ervaringen. Daartoe moet van Duitsch- land alles worden overgenomen, waarin het beven ons uitsteekt, als daar zijn, volgens de vertaling van Generaal Staal, „een 'krachtige nationale organisatie, na tionale tucht, centralisatie van de na tionale werkzaamheid, gericht op één groot doel, en waarbij innige samenwer king bestaat tusschen werkplaatsen en la boratoria, een duurzaam bewind, een ge voel van solidariteit dat alle partijzucht en elk fel persoonlijk streven naar roem en gewin aan handen legt". Naar iemand die zulk een hoog en breed standpunt inneemt luistert men gaarne. Doch plaats hiertegenover nu de uit spraak van den Belgischen staatsman/ Eugène Baic. Deze liet een vlugschrift drukken, getiteld: Het toekomstig België (La Belgique de demain). In deze bro chure komt echter geen enkele aanspo ring tot zelfinkeer voor. Integendeel de toon is tamelijk hoog. De schrijver bje- toogt dat geen vrede bestaanbaar is, ten zij België "het recht verwerft garnizoe nen te leggen in de Rijnprovincie, en bovendien het Groothertogdom Luxem burg aan België wordt afgestaan. Deze zelfde heer Baic Het Vader- land herinnerde er reeds terecht aan heeft indertijd sterk geijverd voor een oeconomissh verbond tusschen Nederland en België. Tegelijk werd ook aangedron gen óp een militair verbond tusschen bei de landen. De aandrang, zoowel tot het een als tot het ander, is evenwel afge stuit op de bezonnen houding onzer re geering. En van achter beschouwd mag men blij wezen dat het nimmer tot een dergelijk of- en defensief verbond geko men is. De Belgische schrijver uit in zijn bro chure zijn spijt dat Nederland Zich niet bij België heeft aangesloten. De inval der Duitschers zou er door zijn voorkomen. En nog rekent hij op Nederlands hulp Hij betoogt zelfs dat Nederland daartoe zedeljjk verplicht is, dewijl in 1839, na de scheiding tusschen Noord- en Zuid- Nederland, de Engelsche minister Lord Pal menston gezegd had: „Het koninkrijk der Nederlanden, een barrière opgericht tegen Frankrijk, is vernietigd, laat men nu een Holland maken, sterk genoeg om een tweede linie van verdediging te wor den. voor het geval België's neutraliteit zou worden geschonden". Dat beroep op Palmerston beteekent echter niets, omdat de bedoelde barrière niet tegen Duitschland (immers destijds slechts eenige los naast elkaar gelegen staatjes) maar tegen Frankrijk gericht was. Rcvendien is er nooit een enkele reden voor Nederland geweest om zich bij België aan te sluiten, en de volksgeest in België was ook tot voor enkele maanden het tegendeel van Nederlandsgezmd. De af keer der Belgen voor de Hollandsche kaas- koppen was bijna spreekwoordelijk. Na- tuurijjk mag hierbij niet uit het oog wor den verloren de vriendschap van enkele Vlaamscthe kringen in de provinciën Ant werpen en Oost- en West-yiaanderen je- gens ons, doch dit zijn slechts uitzonde ringen die den regel bevestigen. Da nauwere betrekkingen zijn in de laatste voor België zoo droeve maanden ontstaan. Piemuand wane echter dat deze Betrek kingen zoo nauw zullen blijven. Het Bel gische volkskarakter leent zich niet tot genegenheid van langen adem. De Waal- sche volksgeest is oppervlakkig, en van de Franskiljons hebben wij geen blijvende vriendschap te verwachten. Het is dan ook zeer te wenschen dat het nimmer tot een of- en defensief ver bond met België komen zal. Of ons, als kleine mogendheid, dan geen gevaar dreigt van de zijde der groete mogendheden Ongetwijfeld. Alle kleine mogendhedert loopen gevaar van in 't gedrang te ge raken. Men zie maar hoe de Entente met Griekenland handelt, en hoe Enge land ons slag op slag onze kleinheid' doet gevoelen in betrekking tot onzen handel en de mails, en hoe Duitschland, zij 't ook al volgens sommigen in nood- stand, het arme België vertreden heeft. Er dreigt gevaar van opslokking, van opdringing van vriendschap, van aandrang tot een defensief verbond, van afneming van grondgebied. Dat gevaar dreigt zoo wel van het Oosten als van het Westen. In Belgische geschriften is herhaaldelijk gewezen op de noodzakelijkheid om Ne- derlandsch Limburg hij België te voegen, en van Engelsche zijde is. meermalen be toogd dat ter oplossing van de Schelde1" quaestie Zeeuwsch-Vlaanderen, en zelfs een deel van Walcheren en Zuid-Beve land, met, de heele Schelde Belgisch grondgebied moet worden. In verhand hiermee zij herinnerd aan het betoog van den heer Elout in „De Haagschc Post", hetwelk hierop neerkomt, het Duitsche gevaar is het grootst, het naaste gevaar ligt elders, en de zetel van het gevaar is in ons eigen land; actiefin de Duitsche expansiezucht on der velerlei vorm, passief in het tekort aan nationaal weerstandsvermogen in het Nederlandsche volk. Reeds Bismarck zei- de: Holland annektiert sichselbst schon. Doch vooral de Belgische quaestie zal Nederland tot groote waakzaamheid heb ben te nopen. Wat René de Clercq van de zijde zijner regeering is aangedaan, wijst er op dat België meer nog dan te voren onder Fran- schen invloed is geraakt. Hetgeen te ver klaren- is na DuitschLands optreden. Doch reeds voor dien oorlog was die invloed groot. De heer Elout herinnert terecht aan het door de Fransche pers opgezweepte misbaar van Roland de Ma- rès tegen het Vlissingsohe fort. En niet minder groot is de invloed van den vij- andigen Franschen volksgeest tegen den, onzen, niettegenstaande een groot deel van het Nederlandsche volk sympathiseert met de beginselen der Fransche Revo lutie, en met den Franschen geest. Daarom blijft uitzien naar alle zijden voor Nederland zaak van welbegrepen eigenbelang. Niet de Fransche Marseillaise of de Belgisch Waalscihe Brabangonne, niet de Vlaamsche Leeuw of Die Wacht am Rhein zij onze leuze, maar het „Wij willen Hol land houen", Holland heelemaal, dus ook Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen. En zulks te meer naarmate van de eena of andere zijde op onzen afstand van Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aangestuurd. Wij zijn het eens met den heer Elout: „Omdat de vrede, hoe ver ook, toch al tijd veel dichter bij is dan een annexatie door Duitschland, schijnt mij 't gevaar dat ons van de zijde der Entente dreigt, wel licht kleiner, maar stellig nader dap dat van Duitsche zijde". Beknopt overzicht van den toestand. De opstellers van de Russische persbe richten stonden, wat hun geloofwaardig heid' betreft, reeds langen tijd in niet al te goeden reuk. Het geval met Czernowitz is! echter al heel weinig geschikt, orn het vertrouwen in hen te versterken. Meer pertinente tegenspraak hebben we nog niet kunnen hooren. Zoo als men weet, spreekt het Oosten- rijksche oorlogsperskwartier de juistheid tegen van de Engelsche en Russische me- dedeelingen, dat Czernowitz, de hoofd stad van de Roekowina, door de Oosten- rijfcsche troepen is ontruimd, en dat de hoogten, die deze stad beheerschen, door de Russen bezet zijn. Er zijn, naar dit bericht meldt, zelfs geen maatregeljan genomen, die op de mo gelijkheid van een ontruiming wijzen. Maar het Oostenrijksche bericht gaat nog verder en zegt: dat de Russen nog steeds ten oosten van Czernowitz staan, aan de grens van Bessarabië, waar zij sedert maanden stonden,- zonder dat de Russen een stap zijn vooruitgekomen. Het Ruisisische bericht is sedert een paar dagen reeds met deze mededeel'ing in strijd. Hel maakl nog steeds melding van gevechten ten noorden van Czernowitz waar, naar de Russen beweren, op nieuw stellingen van de Oostenrijkers in Rus sische handen gevallen zijn, en waarbij 18 officieren en meer dan 1000 soldaten werden gevangen genomen. Daartegenover meldt het officieele Oos tenrijksche bericht, dat in Oost-Galicië en in ide Boekowina alle Russische aanval len 'werden afgeslagen, |en dat ook de mét groote hevigheid ondernomen aan val aan de Bessarabische grens met. groo te verliezen werd verijdeld. Wordt daar nul maar eens wijs uit. We (mogen alleen met zekerheid aan nemen, dat in die streek gevochten wordt. Voor de rest gelieft men ons in het on zekere te laten. 't Zal ons benieuwen, of de Russen na- al het echec, dat zij tot dusiver met hun doorbraakspogingen ondervonden heb ben, sterk genoeg zullen zijn, om het offensief nog voort te zetten, en het daar toe noodige initiatief te ontwikkelen. Het (schijnt wel, alsof ze reeds vertri- ging brengen in het plan der centralen, om naar Saloniki op te rukken. Weliswaar zouden de laatsten dien gei vaarvollen tocht niet ondernemen, zonder vooraf de meest uitgebreide maatregelen te nemen, doch thans begint het lang diurige uitstel toch de aandacht te trek ken. I ntusschen twist men in Saloniki oVer de vraag, wie er het éérst begonnen is met verboden dingen te doen, evenals schooljongens, die, na elkaar eens flink afgerost te hebben, twisten over den eer ten klap: „Jij: ben begonnen!" „Nee,' jij!" Zoo gaat het nu, ook tusschen Grieken land en de Entente. De Franschen zeggen de consuls gevan gen genomen te hebben als antwoord op hot werpen vain bommen door Duitstohe Vliegers op- Saloniki. Allemaal praatjes, zeggen de Duit schors, want daarvoor waren op 29 December vliegers der geallieerden op Grieksob grondgebied opgestegen |en hebben bom men geworpen op de Duitsche stellingen te Dorrain. Dus zijh de Franschen begon nen. Zoo twisten nu de diplomaten met el kander. j j U| 1! Pifl Het is echter duidelijk, da.t dit alles bijzaak is, en dat de hoofdzaak is, dat de geallieerden te Saloniki baas zijn, en nog niet van plan zijn weg te gaan. Korts Oorlogsberichten. De Italianen ontschepen te Durazzo hog zwaai' geschut, bestemd voor de Ser viërs. De Prins von Wied bevindt zich te PrizVend, in afwachting Van de verove ring van Albanië. Door het bestujur van het onderwijs to Havre, werd het besluit genomen, dat voortaan de schoolkinderen de begrafenis zullen bijwonen van de daar ter stede verre van hun bloedverwanten en magen gestorven soldaten. De Engelsche Commissie, die de in- dustrieele centra in Frankrijk bezocht, geeft in de Times haar indruikken Weer als volgt: Het Fransche volk, begrijpend dat het oorlog is, doet al wat in zijn macht is, om het conflict tot eeni zege vierend einde te brengen. Deze geestes toestand belet elke oneenigheid in de mu nitiefabrieken. Daar gaat geen minuut ver loren en de werklieden-organisaties leg den geen enkele beperking op. De vader landlievende geestdrift van Frankrijk is de vervaardiger van den enormen mu- nitievoorraad. Onder de Zujd-Af rik aan, sche> rebel len, die uit de gevangenis zijn ontslagen, is ds. Herman F o u r i e, kommandant van de rebellen. Ford's Vredesexpeditie denkt Zater dagavond m den Haag aan te komen. De Lokal' Anz. verneemt dat in Frankrijk de jaargang 1917 van 5 tot 11 Januari moet opkomen. Volgens Zwitsersche bladen zijn de Italiaans'che generaals Bettoja en Trombi gesneuveld. De Amerikaansche vrede s- expeditie. Uit Kopenhagen wordt aan de „Daily Express" geseind: Het openen van den weg door Duitschland naar Den Raag ten behoeve van die leden van Ford's achtergebleven vredespartij, die be vreesd zijn voor den overtocht over zee is de bron geworden van een nieuwe levendige twist tusschen de pelgrims. Egan, do Amerikaansche gezant in De nemarken, admiraal Richelien, hoofd der Vereenigde Stoomvaartmaatschappij en de Duitsche gezant, verklaren elk dat de an dere twee (in hoofdzaak verantwoordelijk zrjn, terwijl de meeste afgevaardigden dit toeschrijven aan de pro-Duitsche Werk zaamheden van mevrouw Schwimmer. Egan verklaart, dat zijn aandeel in de zaak geheel on-officieel was, maar geeft toe dat hij niet wenschte dat de pel grims zouden worden blootgesteld aan de gevaren van den zeeweg. Voor zoover het de vrouwen van het gezelschap betreft, heeft Gaston Plantiff als vertegenwoordiger van Ford eene bom in het kamp geworpen. Hij heeft haar ronduit geweigerd toe te staan op re kening van Ford de nieuwe kleeding aan te schaffen, die naar zij verklaren, on misbaar is wanneer zij op de conferentie in Den Haag moeten verschijnen. Met dezen tegenslag voor oogen, hebben ver scheidene van hen geweigerd naar Rot terdam te gaan, waartegenover het ul timatum van Plantiff luidt„Ga naar Rot terdam of keer op uw eigen kosten naar Amerika teru§", - i De dienstplichtwet is in het Engel sche Lagerhuis in eerste lezing aangeno men met 403 tegen 10-5 stemmen. Henderson, Brace en Roberts, leden der arbeiderspartij in de Engelsche regee ring, die de wet op den dienstplicht steun den, zijn afgetreden. De houding van Grieken land. De „Südslavische Korrespondenz" meldt: Gezaghebbende kringen te Athene zijn pijnlijk getroffen door de aankomst yan koning Peter van Servië te Saloniki, daar het bezoek zonder uitnoodiging Van Griekenland plaats had, wat ©en nieuw bewijs is, dat de Entente Saloniki nauwe lijks meer als Grieksch grondgebied be schouwt. Het Weensche stafcommuniqué meldt, dat de gevechten in Oost-Galacië en aan de grens van Bessarabië Woens dag feitelijk ophielden. Heugenis. Een onder-luitenant zond van het front aan zijn neefje, dat in Nederland verblijft, deze verzien: Voor Hermannek e. Dit is me vreugd, in donkre dagen van trotschen strijd en rijke smart, gelijk een witte vlam te dragen de liefde van uw kinderhart. Dit is me teere vreugde: te hooren hoe steeds bij spel en vreemd verhaal, mijn naam en beeld, als nooit te voren, blijft leven in uw kindertaal; hoe ge eiken avond ligt gebogen voor 't bedje eer m' u te' rusten legt en diep-devoot, met slaapzware oogen voor mij een vaderonsje zegt; hoe ge eiken nacht me in droomvizioenen, in 't feestgetooide kinderland, met luide trommen en klaroenen, ziet wederkeeren triomphant. Dit is me vreugd in donkre dagen van trotschen strijd en rijke smart, gelijk een witte vlam te dragen de liefde van uw kinderhart. (Vrij België) Ned. Journalistenkring. Als redacteur van het Maandblad van den Ned. Journalistenkring is, blijkens hot jongst verschenen nummer, opgetreden de heer G. G. van As, te 's-Gravenhage, Het afmaak systeem. De Bond van Friesche Veehandelaren te Leeuwarden heeft aan de léden dei- Tweede Kamer éen circulaire gezonden, waarin de hond zich verklaart voor het afmaaksysteem, als zijinde het eenigste middel' om het mond- en klauwzeer te vernietigen. Engelsche onderzeeboot gezonken. Het Dep. van Marine deelt mede, dat door H. M. „Noord-Brabant" ter hoogte Van bet zeegat van Texel buiten de ter ritoriale wateren een Engelsche onderzee boot werd aangetroffen, die noodseinen] deed. De geheele bemanning, ten getale van 32 koppen, werd door den Ned. krui ser gered en in Den Helder aangebracht. De onderzeeboot is in zee gezonken. Nader bljjkt, dat de Engelsche onder zeeër E 17 gisterennacht, vermoedelijk: door stroommistóding, op de Noorder- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummerst.95 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere rege} meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. haaks was gestrand en door stooten zivaar lek was geworden. Door het geven vart noodseinen trok hij de opmerking van. het uitgaande oorlogsschip „Noord-Brabant", dat dadelijk twee booten uitzette. Bouwstoffen. Verschenen is no. 1 van „Bouwstoffen' maandblad onder redactie van prof. J> A. van der Kloes, bijgestaan door een staf medewerkers, ingenieurs en industri- eelen. "Dit tijdschrift heeft ten doel het Ver spreiden van kennis van 'de bouwstoffen in den meest uitgebreiden zin, hun lier- komst, fabrikatie, bewerking en gebruik, het bevorderen der erop betrekking heb bende binnenlandsche Nijverheid door haar te dienen van raad, haar bekend te maken met verbeteringen 'in het bedrijf, haar den weg te wijzen om meer profijt te trekken van grondstoffen aan eigen) bodem ontleend en haar in den wedijver met het buitenland te steunen. Vele duidelijke foto's verduidelijken den tekst. Uitgever is L. J. Veen, Keizersgracht 485, Amsterdam. Dezer dagen is men in Zeeuwsch- Vlaanderen begonnen met bieten te con- tracteeren tegen den prijs van" f23 per 1000 K.G. In alle plaatsen Worden hooge pachten per gemet geboden om Suiker bieten te zaaien. Men verpacht voor f150 tot f 175 per gemet. De tot kapitein bij het 19e Reg. Inf. benoemde le luit. A. A. van Nijnatten van het 6e Reg. Inf. is tot demobilisatie ingedeeld bij de troepen in Zeeland. Goes. Door den heer G. van der Hoek alhier is ontslag genomen als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Bij de brandweer alhier is door B. en W,. ^.eervol ontslag verleend aart C. Reijerse Hz. als bode bij de brand weer en in diens plaats benoemd A. Non- nékes Pz. Verder aan D. Bruggeman als brand gast, en benoemd G. S. Kuijper en Z, de Hond. Wemeldinge. De onderlinge Vereeniging „Maatschappij tot uitkeering" bij .ofvier lij den"- hield op 5 Januari haar eerste jaar vergadering. Uit de verslagen bleek, dat de vereeniging zich in bloei mag verheu gen. Reeds 111 leden bleken te zijn inge schreven, wat zeker een hoog aantal kan genoemd worden, daar de vereeniging nog slechts een jaar geleden is opgelicht met pl.m. 70 leden en voor haar oprichting reeds andere begrafenisfondsen werkzaam waren. i lerseke. De vaart van mosselschippera op Mechelen, Brussel en Antwerpen zal denkelijk a.s. Maandag voorloopig ge staakt worden. De meeste binnenkomen den gaan niet meer terug, daar de zaak wegens de lage koersen van het vreemde geld niet meer loonend is, en de prijzen der mossels hier te lande stijgen. Er worden zelfs hoogere prijzen bésteed dan in maanden het geval was, daar de ver zending op Parijs in vollen gang is. Van hieruit gaan wekelijks naar Noord- Frankrijk 600—800 zakken le qualiteit mosselen. Veere. Dat het bestuur der gasfabriek te VTissingen alles doet wat in haar vermo gen is om de gemeenten in Walcheren van gojed gaslicht te voorzien is van bijna algemeen© bekendheid. Een goede verbetering zal1 het ook wel genoemd mo gen worden, dat er thans door het ka naal bdji de sluis alhier een zinker zal worden geJégid, zoodat we nu ook aan de overzijde van de sluis betere ver lichting zullen krijgen. Het plan is dus Van hieruit door het kanaal verbinding te krijgen met Arnemuiden, waardoor vol gens deskundigen de gastoevoer een bete re circulatie zal verkrijgen en' een be ter geregelden druk. IJzendijke. Met toestemming der Duit sche overheid, is het lijk van den veron gelukten handelaar L. de Vleeséhhauwer van Caprycke, die te IJzendijke door de tram overreden werd, naar België ver voerd. Het lijk werd aan de grenzen te Veldzicht, gemeente Watervliet door de Duitsche militairen overgenomen en ver der vervoerd. Oostkapelle. Naar men ons bericht, hoopt op Zondag 9 Januari voor de Ge- ref. Jongelings-Ver. „Timotheüs" te Oost kapelle op te treden de heer H. Knoop, Theologisch Student te Kampen, met hét onderwerp: „De Farizeën tegen Jezus."' De strekking 'van dit onderwerp is een trouwe opkomst waard. Mogen dan pok Velen hiervan een dankbaar gebruik ma ken. I i t i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1