Uit de Pers. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Leestafel Gemengd Nieuws. tegen 165 mark de 1000 stuks, d i. dus bijna 10 cents per 6tuk. Op voorstel van den burgemeester Van Algiers, zal daar een straat naar miss Gavel 1 genoemd worden. Er zal een bordje aangebracht worden met het opschrift {Jhemin Edith Cavell; victime de la bar- tjarie des Allemands. (Straat Edith Cavell, slachtoffer van de fcarbaarschheid der Duitse hers;. Aanvallen der Russen in Reesarabië. DA Weensche generale staf meldt officieel: Onze troepen in Oost-Galicië en aan de grens van de Boekowina hebben ook gis teren overal met goed gevolg gestreden Aan het front in liessarabië heeft de vrj- and wederom in de eerste namiddaguren een door krachtig artillerievuur ingelei den aanval' gedaan. De infanterie-aanval was wederom gericht tegen onze stel lingen bij Toporoets en aan de grens ten Oosten van 'Rarantse. De aanvallers rukten op sommige plaatsen in acht rjjen naar onze linies op. Zijne colonnes werden on der zware verliezen voor onze verspar- ringen uiteengedreven, de meeste echter reeds eerder. De Kroatische en Zuid-Hongaarsche re gimenten wedijverden onder de moeilijibsto omstandigheden in volharding. Ook de aanvallen der Russen op de verschansingen bij Uscieczko cn in de streek van Jazlowits mislukten. Verder naar het Noorden is niets be langrijks voorgevallen. Dr. Scheurtr. Politicus gééft in de Oprechte Haarlemmer Courant deze schets Van Dr. Scheuper: „Voor de groot» menigte, die zich zeer weinig aantrekt van of bekend is met Paxlemenbs-aangelegenheden, kwam zijn naam nog zeer kort geleden op den voor grond, toen de heer Scheurer den plot seling ongesteld geworden minister Pley- te onderzocht. Van het gewone „dokters-type", loo- al» wij dat allen kennen wijkt do antirevolutionaire afgevaardigde voor Sneek ganschelijk af. Hij jieeft niets van het koel-zakelijke, wat nuchtere, soms-stroeve, haastige, dat de medische praktijk haren beoefenaren eigen maakt. De heer Scheurer heeft vele jaren in de Oost doorgebracht. Hij wijdde zich daar, met hart en ziel', met prachtigq toewijding aan de zending. Verzorgde hei zieleheil van de inlandsche bevolking; ar beidde aan het brengen van beschaving, zuivering in velerlei begrippen van men. schenliefde en humaniteit. (Deze schrijver heeft zeker nooit gehoord van 't Petronella- hospitaal te Foerworedjo, waar Dr. Scheu rer als zendelingarts, na zelfs meerdere winstgevende staatsbetrekkingen te heb ben afgewezen, jaren lang met bovenmenL echelijken ijver gearbeid heeft aan de ge nezing der kranke inlanders. Red. Keeuw.) En op lateren, rijperen leeftijd beeft de heer Scheurer zich toegelegd op de studie der geneeskunde. Totdat hij zij ne arts-bevoegdheid had verworven. Welk een schat van energie daarvoor noodig is; tnen zal het begrijpen. Wie den afge vaardigde voor Sneek het eerst ontmoet, krijgt van hem den indruk van groote, vriendelijke gemoedelijkheid. Het door do keerkringszon gebruinde gelaat van den nog in de volle kracht der jaren staan- (den iman geeft groote goedhartigheid te kennen; gansch zijn optreden spreekt van eenvoud. En hier is het uiterlijke geen schijn, maar werkelijkheid. Wie ontwaart den blik der grijze oogef van dezen medicus, zal' mist hij niet geheel de gav<j tot opmerken ontwaren daarin een stevige geestkracht, eene stoe re schranderheid, zooals men niet dik wijls ontwaart. IJzeren wilskracht heeft de heer Scheu rer noodig gehad om te komen tot waar hij zich thans bevindt. En de stimulans in dit rijke, mooie leven school niet in eer-, heersch- of hebzucht. Niet in het ijoeken der gunsten van heer Kiezer door gekraai voor „de tribune". Niet in mooi doenerij en vertoon van verontwaardiging, welke zoo vaak de goe-gemeente foppen „De ben", zei dr. Schemer eens in de Tweede Kamer, „even arm uit Indië ge komen als toen ik er heen ging". Het vermag zonder overdrijving, zin tót vleien of paltijdigheid, van welken aard ook, worden getuigd: zoo is het. Slechts motieven van de nobelste soort hebben de zen ijverigen, energieken man gedreven. En de Kamer in haar geheel', beseft ook nu wel tien volle, welk een hoog staand ooHega zij in den heer Scheurer bezit. In den eersten tijd, toen de Sneeker afgevaardigde zich nu en dan in het par lementair debat mengde, bad men soms pijnlijke ©ogenblikken te doorleven. Den heer Scheurer was namelijk eigen een echt-zalvonde toon. Nog sterker zoo mogelijk dan indertijd de bravo d«. Donner had. Zeker deel van het Parlement veroor loofde zich, daarover telkens zijn vroolijk- heid te uiten. En nu moet erkend worden, dat de wijze, waarop dr. Scheurer eene rede voordroeg, toch ook wel eens op de aangezichten niet slechts van onpartijdi- gen en kiesch-aangelegden, maar ook van geestverwanten een glimlachje te voor schijn riep. Het was, per slot van reke ning, iets uiterlijk-grappigs, dat dokter zich gaandeweg, alweer met zijn gewone bewonderenswaardige enegie, heeft weten te ontwennen. Waarbij nog kwam, dat een langdurig verblijf in Engeland den heer Scheurer eene vreemde uitspraak van som mige woorden had berokkend. Iemand, die echt- en ouderwetsch-zalVejid oieert, en dan steeds van „polletick" spreekt, moet op sommige oppervlakkig-observeerendeol wel de impressie maken van een „boer- schen zielverzorger", gelijk het ook \v<j? eens wordt uitgedrukt... Maar hoezeer heeft de Kamer weldra ontwaard, dat zij1 de beteekenis van dezen collega onderschat had!.... Wanneer ik herinner, om iets te noe men, ;ian het belang der pestbestrijdi.ru» in ons lndië, dr. Scheurer het woord voerde over z;iken, zijn gebied van weten schap rakend, dan kreeg men zóó sterk immers, het besef van vóór zich te heb ben den man van degelijke kennis, schat rijke ervaring; die, waar het dingen der praktijk geldt, om-den-dood niet om do kwestie hoendraait met vage theorieën en kwezelend gevleein il v en a, maar dr. Scheurer behoort niet tot hen, doch met de erht-wetenscliappelijke natuur. Bij P-ulko gelegenheid moet de heer Scheurer toonen dat hij „de praktijk der dingeln" scherp in het oog weet te houden waar dat noodig is, Zïjn optreden bij het jongste „Suri- naamsche debat", toen hij 't was, die tenslotte den weg aanwees, waarheen 't gaan moest, namelijk: de intrekking der motie van de Commissie van Rappor teurs welke conclusie anderen, vóór hem, ook wel zullen getrokken hebben, doch welke gevolgtrekking zij niet in „daden" hadden omgezet; het toonde, hoe rako kijk op de politieke constellatie van het oogenblik dezen ischranderen man niet ont breekt. De heer Scheurer schroomt niet slechts voor Izijn innig- en echtgeloovigo wereldbeschouwing uit te komen, ma;ir hij grijpt de gelegenheid grif aan daartoe. Allerminst, om te „pronken" met zijn „vroomheid", gelijk ook wel voorkomt maar wijl 't hem een behoefte des harten, van het eerlijke ech-vrome gemoed is Ik ben er zeker van. dat deze zinsnede bij sommigen een sceptisch, misschien zelfs sceptisch medelijdend glimlachje zal wekken. Wanneer zij een man als dr. Scheurer met ernstige onpartijdigheid observeeren, zullen ook zij tot het besluit komen, dat echt- en streng-wetenschappe- lijke zin en de geestesrichting, welke dr. Scheurer voorstaat, toch inderdaad ver- eenigfcaar zijn. Aanpakken, deftige N. R. C. In „De Amsterdammer" lezen we on der de rubriek Vaderlandsche Klanken: Voor velen was in vroeger jaren do „Nieuwe Rotterdamsche Courant" hel blad van Nederland. In dien „gulden" tijd toen het „den- kend" deel der natie jaar in jaar uit den toon aangaf, was de„ Nieuwe Rotterdam mer", het richtsnoer van de liberale staat kunde. In de hoofdartikels van dat blad wer den d;e lijnen aangegeven, waarlangs do vaderlandsche politiek zich moest be wegen. Niet één Minister waagde het aan zijn ambtsbezigheden te beginnen zonder do eerste pagina van dat blad gelezen te hebben. In de hoofdredactie van de „N. R. Ct." scheen alle wijsheid der ware vrijzinnig heid gevaren te zijh. Maai' ach Opgaan, blinken en verzinken, Is het lot van iederen dag. Ook vaak het lot van een dagblad. Van de ,,N. R. Ct." zeker! Sinds langen lijd daalde het blad in politieke beteekenis. Nog is het een goeia krant voor den handel, maar overigens wordt er haast niet meer naar getaald Wat voor een liberaal kleurtje het op het oogenblik heeft, we weten het niet Maar het1 schijnt een allesbehalve friscb kleurtje te zijn, althans voor de vrij zinnigen. „De Vaderlander", het officieel orgaan van de Liberale Unie, sprak onlangs den wensch uit, dat Rotterdam nog eens een vrijzinnig blad mocht krijgen, dat anders en beter dan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" de vrijzinnige belangen zou die.- nen. Aanpakken, deftige „N. R. Ct." Gij, die vroeger vooraan stond in het verdrukken van de minderheden, ge wordt nu door uw eigen geesteskinderen ver teerd, straks er uit geduwd. Dat zal het einde zijn van ujw trotschen waan, waarmede ge vroeger de lakens uit deelde. Het kan verkeergn I De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 8.30 uur. Nieuwe brug,1 Bij de S.S. zijn, naar de N. R. C. ver neemt, plannen in bewerking tot den bouw van een nieuwe spoorbrug met dubbel spoor over het Hollandsche Diep bij Moer dijk. De nieuwe brug zou dichter bij Lage Zwaluwe komen te liggen, dan de te- staande, en het aantal spanningen zou van 14 tot 7 worden teruggebracht. E. B. Naar men ons mededeelt is de belang stelling voor de Evangelisatie -Bi bliotheek zóó groot, dat de uitgever besloten is om tot de defenitieve oprich ting over te gaan, althans voor het jaar 1916. Half'Januari zullen, zoo God wil, de inteekenaren de eerste zending lectuur on Wangen. Te Ylissingen kwamen Wocnsdag- avonü met de mailboot „Meckelenburg" wederom 57 Duitsche en drie Oosten- rijksche gointerneerde burgers me.le onder weg naar hun geboorteland. Er waren er onder die jaren lang in Engeland woon den, sommigen die er als kinderen kwa men en zich weinig meer van Duitschland herinnerden. Een was 27 jaar in Enge land, zijn zoon dient in het LngelsCho leger, maar hij is Duitscher dus word hij geinterncerd. Een ander, een hoofdonder wijzer, die ook Nederlandse!) sprak, was angstig naar Duitschland te gaan met het oog op de schaarschte aan voedsel. Een man van 25 jaar was juist elf jaar ge leden, op 4 Januari 1905 Vlissingen ge passeerd op weg naar Engeland met zijn oudei's. die nu in Amerika zijn. Het was een ziekelijke stumper, maar het speet hem zijn vaderland niet te kunnen die nen. Een der Duitschers moest per bran card vervoerd worden, een kon slechts voetje voor voetje gaan. Het was in een woord weder een van drie troepen slacht offers vrm den wereldstrijd die wij in ons anders zoo rustig stadje zagen voorbij trekken. Wanneer zal het het laatste zijn? Middelburg. Wij hebben een kijkje geno men in de gisterenavond geopende Bel gische leeszaal in het gebouw „Concordia" en wij stonden verbaasd over de gedaante verwisseling welke de onooglijke loka len hebben ondergaan. De Belgen zelf heb ben met schilderen, behangen, zeilen leg gen en gordijnen hangen een paar weken werk gehad, maar hebben nu een zeer aantrekkelijk geheel verkregen. Do voor zaal is bestemd voor gezellig verkeer, aan don wand dezer zaal hangt een fraai, groot portret van koning Albert. De tweede zaal is de eigenlijke leeszaal, vr is een tafel met tal van cour anten en illustraties, terwijl boven de lambriseering langs de muren latwerk is aangebracht, waarachter tal van boeken en brochures. Het derde lokaal is als kantoor van het comitoit ingericht. Hedenmorgen heeft een schoorsteen brand gewoed in de woning van den heer Iv. II. aan de Korte Giststraat, welke brand door de politie is ge"bluscht. Goes. In de gistermiddag gehouden be stuursvergadering van de afd. Westelijk Zuid-Beveland van het Ned. Iloode Kruis 'is behalve de voorzitter, dlirj I. r>. Fransen van do Putte, die volgens art. 11 van het Alg. Reglement afgevaar digd moet worden, als mede-afgevaardigde naar do Vergadering van het Hoofdcomité aangewezen de heer H. Dronkers. Vlissingen. In den afgeloopen nacht is hier weder inbraak gepleegd. Thans in het kantoor der firma Alberts Co. op de Dokkade. Er wordt niets vermist. De politie heeft aangehouden een 20-jarig persoon wegens het plegen van niet nader te noemen handelingen met een zesjarig meisje. lerseke. Een tweetal pachters van oes- tcrperceelen te lerseke zijn bij den mi nister van Financiën ter audiëntie geweest om te protesteeren tegen de oprichting der „Coöperatieve Vereeniging tot ver koop van Zeeuwsche oesters" te lerseke. Een der -hoofdredenen was; dat die genen, die het moeste gepacht hadden, nu do meeste voorrechten hebben en dat die, die wegens te hooge prijzen niet durfden pachten het kind r an de rekening zullen worden, daar er natuurlijk geen kans moer is voor hen om de eerstvol gende 6 jaar te pachten. Aangenomen kan worden dat deze pogingen zonder succes zullen blijven, daar een en ander reeds te ver gevorderd is en te veel toezeggin gen zijn gedaan, om nog terug te keeren. Zierikzee. In de Dinsdag gehouden con ferentie der sigaren-fabrikanten met eenigc leden van de hoofdbesturen der Sigaren makersbonden zijn beide partijen tot een minnelijke schikking gekomen, zoodat de sigarenmakers hedenmorgen den arbeid hervat hebben, en daarmee de staking, die 32 weken geduurd heeft, thans ge lukkig geëindigd is. Overeengekomen is, dat het loon geleidelijk zal verhoogd wor den, met dien verstande, dat 1 Augustus a.s. het loontarief geheel zal zijn inge voerd. Z. N. Noordgouwe. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering is de heer Z. Cornelis beëedigd als gemeente-ontvanger. Nadat de Raad nog besloten had zoo spoedig mogelijk over te gaan tot de plaatsing van een lantaarn bij het hulpkantoor Schud- debeui's, werd de vergadering na rond vraag gesloten. Z. N. St. Maartensdijk. In de Woensdag ge houden vergadering van den gemeente raad deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen van Ged. Staten een schrijven naar aanleiding van een door den heer C. J. Sonko alhier aan dat college inge diend bezwaarschrift, tegen de benoeming van een gemeente-ontvanger, gedaan in de laatstgehouden raadsvergadering. Dit schrijven van het Ged. College hield do mededeeling in, dat naar het'oordeel van Ged. Staten de benoeming van den gemeente-ontvanger op regelmatige wijze had plaatsgevonden en het bezwaarschrift derhalve ongegrond was bevonden. Voorts werd nog besloten op voorstel van den voorzitter, naaj^. aanleiding van een des betreffend schrijven van Z.Exc. den Min. van Binnenl. zaïcen, om niet over te gaan tot invoering van het kaartenstelsel voor do bevolkings-boekhouding. Ook werd door den voorz. aan de orde gesteld een be spreking over de locaalspoor voor het eiland Tholen, zulks met het oog op de Donderdag 13 Januari te houden beslissen de vergadering. Uit de discussies bleek, dal er bij de meeste leden nog al bezwaren bestonden; of die echter zoo zwaar zullen wegen, dat de leden hun stem er tegen zullen uit brengen viel uit de besprekingen niet af te leiden. Het financieele bezwaar trad natuur lijk het meest op den voorgrond. Door den heer Rijnberg werd nog voor gesteld het rabat te bestraten langs de huizen van de. bewoners buiten de Oost poort. De voorzitter meende, dat daarvoor nog wel materieel aanwezig was. Voorts zal spoedig een nieuwe numme ring der huizen plaats- hebben, thans door middel van plaatjes. In een zitting met gesloten deuren werd nog vastgesteld een schoolgeldregeling in verband met den hoofdei, omslag. Biggekerke. Alhier is bij het 'kustlicht een groote Duitsche mijn aangespoeld. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Nijkcrk, M. Jongebreur to Veenendaal; te Wier, J. \V„ Roobol, cand. te Dordrecht. Ds. J. IL B. Feijkes te Genderen, broeder van ds. Feijkes te Colijnsplaat, zal wegens voortdurende ongesteldheid zijn ambt neerleggen. (Rotterdammer.) Geref. Gemeenten. Tweetal te Hoedekenskerke, J. Fraanje te Rotterdam en G. H. Tversten te lerseke. De 30e of laatste lijst van do 37e Jaarcollecte voor dé scholen met den Bij bel bevat, alsnog de volgende opgaven: Geersdijk (Geref. Kerk) f21,80; Nieuw en Sint Joosland (giften) f3; .Anna Ja- cobapolder (nagiften) f 2.ik). De totaal in gezamelde som bedraagt f 122,865,83 Va zegge honderd twee en twintigduizend acht honderd vijf en zestig gulden en drie en tachtig en een halve cent. Van do 765 Locale Comité's was de opbrengst der Unie-Collecte bij 624 hooger, bij 108 lager dan in 't vorige jaar, en bij 33 gelijk. De opbrengst der 37e Unie-Collecte is zeventienduizend vijfhonderd een en vijftig gulden en 23Va cent (f 17551,23Vb) hooger dan in 1914. Bij de nieuwe locale comité's le Aagtekerke en Schore kan eerst in het volgende jaar de Unie-Collecte gehouden worden. Wij stemmen hartelijk In met den Secretaris der Unie: „Wat zullen wij met Gods gunsten ovorlaan", enz. AfdeelingZeeland van het Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch Type). In het hotel „du Commerce" te Mid delburg werd heden een algemeene, druk bezochte vergadering van bovengenoemde afdeeli-og gehouden, onder voorzitterschap) van den heer H. A. Hanken van Wil- helminadorp. De voorzitter opende de vergadering) met de beste wenschen voor de afdeeling en voor de aanwezigen en hun gezinnen in 1916. Aan de orde was de benoeming van bestuursleden. Het bleek, dat slechts twee kringen voldaan hadden aan de bepaling om een drietal in te zenden. Na bespreking werd besloten, dat voor kringen, die geen vergadering hielden en geen drietal inzonden, een vrije stem ming ./al worden gehouden. Hierna werd tot stemming overgegaan en dé biljetten na afloop door een stem bureau geopend. Intusschen werd voortgegaan met de behandeling van de vaststelling van de jaarwedde van den secretaris-penning meester. Voorgesteld werd dit te bepalen op f 400 en f100 voor onkosten. Aldus werd besloten. Eveneens was voorgesteld den contro leur f 100 gratificatie toe te kennen, maar besloten werd te zorgen, dat hem over 1915 f600 zal worden betaald, te weten hetgeen hij van het hoofdbestuur krijgt, aangevuld door de afdeeling. De controleur, de heer J. Lako, bracht dank voor deze toezegging. De voorzitter meent, dat ieder naar zijn werk moet worden beloond. De voorloopige begrooting voor 1916 werd goedgekeurd met een post voor on voorzien ad f375. i De begrooting was voorloopig opgemaakt in afwachting van'de regeling met de nala tenschap van wijlen den heer Van Ovou Mede in verband daarmede werd het be stuur gemachtigd geld op te nemen om. in de loopende uitgaven te voorzien. Bij de rondvraag werd gevraagd of iemand, die als lid van de Zeeuwsche Land bouwmaatschappij bedankt, maar toch lid blijft van het Stamboek, toch het Landbouwblad ontvangt, zulks in ver blind met de convocatie voor de ver gaderingen. De voorzitter wijst er op, dat dit wel zoo moet zijn, want het Landbouwblad is ook orgaan van het Stamboek. Er werden voorbeelden genoemd, dat leden van het Stamboek het blad niet ontvangen; de heer Lako deelde mede, dat opgaaf aan den heer Kielstra voldoen de is om daarin verbetering te brengen. Geklaagd werd over de minder goede opkomst ter vergadering; waarop de voor zitter zeide, dat dit een algemeene kwaal is. De voorzitter zegde toe in het vervolg bij uitschrijven van vergadering rekening te zullen houden met de Katholieke 'feest dagen. De. heer Lako drong er bij de leden op aan bij ontvangst van é&n veulenhewljp goed op te letten, of het opgegeven signa lement overeenkomt met het veulen, daar bij niet kloppen van een en ander moei lijkheden kunnen voorkomen. De heer Van Dixhoorn wees op de wenschelijkheid, dat alle leden den gang van zaken goed nagaan om bij even- tueele statutenwijziging van het stamboek te kunnen aangeven welke grievi-c en wenschen er bestaan. Na een korte pauze werd de uitslag der stemmingen bekend gemaakt, die ais volgt is, dat gekozen of herkozen werden: Tot commissaris van het hoofdlv -tuin de hoer P. Vael-Ysebaert. Tot bestuursleden de heeren Ph. i van Dixhoorn, C. A. de Buyckere, C. A. IL Waghto, J. Wisse en P. Dekker. Tot lid van de jury voor de inschrij ving van hengsten de heer B. C. Pujrlaert en tot plaatsvervanger de heer Q C. IV-man Kakebeeke. Tot lid van de jury voor de inschrij ving van merries de heer G. Luyk on tot. plaatsvervangend lid de heer Iz. de Wilde. Voor zoover aanwezig namen alle hVtWe benoeming aan. De vergadering werd hierop gesloten De directie der biscuitfabrieken Victo ria te Dordrecht en Brussel zond aan hare clientèle een prachtigen, duidelijk en trimester-, kwartaal- of driemaand-kalen der over 1916, ieder blad bevat een re productie naar een der meesterstukken uit de Hollandsche Schilderschool, koper diepdruk van Geuze, te Dordrecht; o. a- De stier van Potter, David en Sauï van Rembrandt, De ontleedkundige. Ie.? van Rembrandt, en een /huiselijk tafereeltje van Jan Steen. De kalender is een prachtige wandversiering en artistiek uitgevoerd Stemmen des Tjjds no. 3 (Jan. 1916) onder redactie van dr. J. R. SloU-- maker de Bruine, en anderen, uitg. G J. A. Ruys, Utrecht, bevat o.a. een begin van „Het Nationalism*' in Zuid-Afrika", door Prol'. Bodenstein; een begin van een leuk reisverhaal van G. J. A. Pool „Dwars door Ccnlraal-Afrika," waarin vooral pakkend beschreven wordt het door hem mee doorgemaakt „de linie passé:-, ren". Voorts een mooie opsomming van den inhoud en verklaring van het Nibe* lungenlied door dr. Oberman; een biogra phic van den Christen-Natuurkundige Jan Swammerdam, door dr. K. E. de Jong, Do Oeconomische Kroniek, door na- P. A. Diepenhorst; en de Leestafel, De Maatschappij van Verzekenr-g op het leven „Noord-Brabant" te Waalwijk zond aan "haar verzekerden een fraaien maandkalender in driekleurendruk, insge lijks een sieraad voor kantoor en huis kamer. f Do motieven der teekeningen pp de maandbladen houden rekening nu-' bet. karakter der maanden. De verzekeringswetten van minis ter Trcub, door J. R. Snoeok Hen- kemans. 'sGravenhage, D„ A Day men. Dit is een overdruk van de artikelea in De Nederlander, vermeerderd met een statistiek van de toegekende In- validiteits- en (Ouderdomsrente*. in Duitschland. Aan de hand van deze bro chure van het oud-Kamerlid kan men het voor en tegen van Treubs verzeke- ringsplannen gemakkelijk verstaan en be~ oordeelen. Onze Kiesvereenigingm kunnen er haar voordeel mee doen. Nieuwe uitvindingen Eenigen tijd geleden is dg mededeeling gedaan van de uitvinding van een munt- vloeistofmeter door den horlogemaker G W. van Kampen te Beesd (G.j Thans heeft deze van den) Octrooiraad .een octrooi ver kregen voor zijn uitvinding, welke thans zoodanig is ingericht, dat aanslag van, onzuiver water of van bijtende vloeistof fen op de constructie Van geen invloed kunnen zijn of de werking verhinderen en dat evenmin de druk der waterleiding- op Ide werking invloed kan uitoefenen. De uitvinder heeft dezer dagen octrooi aangevraagd voor een nieutwe uitvinding,, n.l. een muntsleutel van gasmeters, welke op eiken gasmeter kan wordejet aange bracht. In een gleuf kan men dan, al naarmate men de hoeveelheid gas wenscht een 21/2-cent-stuk, een vierkant stuiver- stukje ;of een dubbeltje werpen. De moeite om steeds 2y2-oentstukkm te hebben, wordt, hiermee voorkomen Ongelukken. Te Rotterdam is een zeeman uit Kloosterburen in een lo gement v:in de trap gevallen en den vol genden ochtend aan de gevolgen overle den. Tengevolge van het auito-ongeluk in de Fcrd. BoMraat te Amsterdam is het tweede meisje na een smartelijk lijden van 14 dagen overleden. Op de Lek Ammerstol' is een 13-jarige schipperszoon over boord geslagen. De vader slaagde er in een knoop van de jas van den dren keling te grijpen, doch deze, scheurde af en de jongen verdronk. Te Rotter dam een 47-jarige bootwerker op het handelsterrein bij de Binnenhaven bij het lossen van goederen uit het g.s. .Dia-, «EM EE Ovezand Nisse Driewegen Wemelainge Baarland Zaamslng') Sas van Gent Stavenissc Boschkapel le1 Hoek2) Koewacht1) Serooskerke Borssele Colijnsplaat Kat.s Heinkenszand Ontleent Levenloos na" een ijzer man overleed jarige knaap, door een aul zijn verwondu Geest is de verdronken, tersum is dot molen getroff termiddag wa teruggekeerd. WatiS meldde zich Ui ren dienst (orgel) en w; B.S. „L 1.1 muiden: Du een gat van ter en een s< gevonden. 1 Een ge .-tan de Msb. derl. Groente fnet geweld t liteit van het ontruimd en bedrijf uitgeo op het feit d; heeft; bet Le; weert, dat dt is aangegaan teit zelf, wel erven. De aa •ïing kon da doorgaan. Te groote conste Ben o uit Schiedan maagd tot h in de gemeer ker. Dat feit iot eenigp con De „Schied. Do wet vai do ontginning o.m. de bepa kennisgeving zen aan de de kerken. D voor 9 kerk* van politie, d kerkgebouw ningeving gin Dit verwek kennisgeving en don nog schen wisten niet van den in eens al di door d<j gehee land nu te wa Gelukkig w gerust gestelc Zwaai verneemt, is die vergeten "zeianjt te la tot 3 maand deeld. - Niet uit Baarle-_ Nbr" Hedei op bet gehi gemeente ge cier in unifo dat in het wias gaan zich te laten trek naar paald. Num. het Mjaandbl eenigmg van •de aanduidi -den niet m< namen, doch m New-York gemak geeft, is in de pra al die rare ten gedoopt heet L. nog is geweest hij nog niet terius later „De herini jaar geledei mij bevindei straat, aan Bedoelde ik niet wist vraag, als straat zoekt donis opdie waamui de fc wist 1 bt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2