Uit de Provincie. Feuilleton. NIET BESCHAAMD. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Landbouw en Veeteelt. fingezt LOOP DER BEVOLKING. toen& te Soera ba ja. wakker, doordat zo iets voor haar klamboe zag heen. en weer bewegen. Deze werd plotseling openge maakt en voor haar stond een inlander met naakt bovenlijf, die haar een revol ver tegen het voorhoofd hield en op drin genden toon het geld eischte, dat zij den vorigen dag op rckeningbn had ontvangen. IV- vTeeselijik geschrokken vrouw kon niets zeggen, maar greep onder de suggestie van het wapen onder haar hoofdkussen, waar zij een zakje met f 115 het bedrag, den vorigen dag door haar ontvan ger vandaan haalde en aan den roover overreikte. Deze sloeg bedaard de klam boe op de haken en herhaalde zijn waar schuwing, dat hij zou schieten, wanneer zijn slachtoffer een kik gaf, vóór hij het raam uitgeklommen was. En zoo zag me vrouw B. den kerel door het raam verdwij nen. zonder eenig geluid te hebben gege ven. Toen zij niets meer hoorde, stond zij op en wekte de andere huisgenooten de voordeur werd snel geopend, maar van den roover was zooals Vanzelf «preekt, niets meer te zien. De kerel had, om binnen te komen, gebruik gemaakt van een breekijzer, dat den vorigen dag had gediend voor het openmaken van eenige lusten, en blijkbaar opzettelijk buiten was gelaten. In dit feit had de politie zeer zeker ,een spoor kunnen vinden, dat tot ar restatie zou kunnen leiden. Maar, als ge zegd, mevrouw B. zag tegen de soesah op en liet de politie buiten dit geval van afdreiging onder bedreiging met dood sla» Een w o nde r-do e k oe n. in een kampong te Badjaran woont in een krotjo een bejaarde inlandsche vrouw als doe koen, wier vermaardheid tot ver buiten de grenzen harer desa zich uitstrekt, sohrrjft de „Preangerbode". Zelfs uit Ban doeng krijgt de wondervrouw geregeld be zoeken van landgenooten en Chineezen. De menschen komen haar hulp verzoeken, oir» de geesten te raadplegen en te we len te komen of zij rijk zullen worden, tot loerah gekozen zullen worden, in den handel oentoeng zullen krijgen e.d. Der doekoen helpende geest huist in een bed, van "het noodige voorzien, als bult zak met zindelijk wit laken, kussens en rolkussen welk bed, in een klein ka mertje geplaatst, naar wierook en kern- bang rampe (een bloemsoort) riekt. Komlt iemand de doekoen consulteeren, dan wordt hij eerbiedig vóór bedoelde kamer geleid, waar beiden na herhaalde se'm- baha (strijkages) neerzitten. In de kamer wordt dan vóór het bed wierook gebrand en daarin gewijde bloemen gestrooid. Na eenigen tijd hoort men dan een stem als van een mensch, antwoordend op de door de doekoen aan de .geesten" overgebrachte vraag van den bezoeker. De „stetn uït het bed" heeft dan gauw een extra bordje rijst verdiend. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. \v>£>üna beëindiging van de werkzaamheden van de tiend-com missie in het zevende tn-riddistrict ter standplaats Middelburg op hun verzoek eervol ontslag verleend aan: 1. Mr. B. W. E. Kronenberg te Mid delburg ;Us lid en voorz. 2. Mr. A. A. de Veer Gzn. te Middel burg als lid en plaatsvervangend voor zitter; 3. B. J. Hulshof te Bergen op Zoom als fid; 4. W. Kakebeefae te Goes als lid; 5. Mr. J. J. Heyse te Middelburg als lid; 6. Mr. L. van Andel te Middelburg als plaatsvervangend lid; 7. J. W. Wagtho te Tholien als plaats vervangend lid; 8. Dr. I». W. A. M. Lasonder te 's-Gra venhage als plaatsvervangend lid; Denkt gij dat wij bet krijgen zullen, vader? vroeg Anna, en zag met eenen vri'-ndelSjken, maar treurigen blik op naar het vreedzaam gelaat van blinden Simon Bar. „Wij moeten er maai' niet aan den kon. voor den dag van morgen", ant woordde hij, „de zaak hangt van zoo- veie kansen af, dat het dwaasheid ware b hopen, doch ook even onverstandig te .wanhopen". .Waarom, vader?" vroeg Anna. „Wel, mijn kind, omdat het noodeloo- «e angst geeft. Indien wij het verliezen, 'I geen wel' het waarschijnlijkst is, zal het vroeg genoeg zijn om er over te zluchten. Mochten wij het winnen, dan •ouden wij door onze moedeloosheid on- noodig verdriet gehad hebben". „Maar, vader, gij zeidet: er waren zoo vele kansen", en gij hebt mij toch zoo dikwijls gezegd dat er geen toeval is", zeide Anna. „Ik sprak zoo als wij gewoonlijk spre ken, inaar ik bedoelde dat er zoovelo verschillende belangen in betrokken zijn, dat ik niet mag verwachten, te zullen dagen". „Maar, vader, indien het Gods wil is dat gij het hebben ziult, dan zal het im mens gebeuren? Hebt gij dat niet dikwijls goaegd, vader?" ..Het lot wordt in den schoot gewor pen, maar het geheele beleid daarvan is van den Ileere," hernam de blinde man. ..Maar die organistplaats hebt gij toch waarlijk noodig, of iets van dien aard; daarom zal God u die wel gevqn. gelooft GEMEENTE Krabbendrjke Wolphaartsdijk Ellewoutsdijk2) Scherpenisse:i) 1 Januari 1915 M. Vr. Totaal 1112 i 1195 I 1145 1204 726 i 657 2257 2399 738 1383 Geboren M. Vr. T, 27 34 19 29 56 27 61 18 15 34 Gevestigd M. 36 55 14 Vr. 30 49 13 Tot. i I 66 17 104 i 24 22 0 27 I 8 Overleden M. 1 Vr. 11 8 14 j 11 11 9 Tot. 19 25 10 20 Vertrokken 1 Januari 1916 M. 39 38 24 Vr. 34 53 15 Tot. M. Vr. 73 1125 1162 91 i 1232 1216 22 i I Totaal 2287 2448 741 39 721 661 1385 2 levenlooze geboorten. 3) 3 levenlooze geboorten. -1) 1 levenlooze geboorte. 9. Mr. P. Dieleman te Middelburg als jofv* ïvvf ome:* 10. Mr.' H. C. J. Groot 'te Middelburg als plaatsvervangend secr. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Stop peldijk dhr. P. Uitterhoeve, ter vervan ging van dhr. P. J. Serrarens, die ont slag genomen heeft. Bij K. B. is met ingang van 1 Ja nuari, de klerk bij 's Rijks werven, ge plaatst te Hellevoetsluis, J. S. Biedet, be vorderd lot adjunct-commies bij 's Rijks werven. Bij K. B. is met ingang van 1 Febr. A. J. van Gelderen, onder toekenning van eervol ontslag als sluisknecht aan de west- sluis te Terneuzen, benoemd tot 2en ge zagvoerend pontwachter bij de Rijksveren over de Rergsche Maas, ter standplaats Keizersveer (gemeente Dussen). Middelburg. Bevolking. Ln de twee de .helft van de maand December zijn in deze gemeente Ingekomen: Me.j M. P. Honds merk, pleegzuster, Lange Noordstraat ,C 33/4 uit Leiden; P. Stamperiuis, Noordsingel' S 179, Vlis singen; mej. A. M. en E. J. S. Poleij, Singel S 47a, 's-Gravenhage; W. Haak, banketbakker, Uingedelft 1 28, Rotterdam; L. Verstraate, bankwerker, Schudffelstr. K 193, Amsterdam; mej. A. L. C. Washau- sen, verpleegster, Langeviele K 205/6, Rotterdam; inej. M. A. E. Zintel, verpleeg ster, Langeviele K 205/6, Engeland; mej. H. A. H. van Veisen, kinderjuffrouw, Seis- dam Q 25, 's-Gravenhage; P. J. C. Ultée, agent Rijksverzekeringbank, Rotterdam- sche kade G 249, Terneuzen; D. J. van Rootselaar, werkman, Cellebroershof E 123, Terneuzen; J. A. Pieterse van Wijck, part. detective, Vecrsche singel S 24, Am sterdam; A. K. de Jong, l'eeraar Rijks- proefstation, Kortedelft F 20, Koudeker- ke; mej. M- S. Boordrez, Koningstr. E 255, Soest; A. Kloeke, Dam Z.Z. G 31/2, Zierikzec; V. J„ J. Galle, koetsiersknecht, Hofplein E 294, Zierikzee; J. II. Jaspar, mijnwerker, Pliuimstraat E 222, Heerlen (L.); J. van Kleunen, agent van politie, St. Janstraat H 203a, Kattondijkemej. T. J. H. Schmidt, geb. Mos, Langedelft II 11, Vlissingen. Vertrokken:* W. Heeröldt van Lange Singel straat N 192 n;iar Breda; A. Wolf, Veersehe Sin gel S 24, Koudekerk»; mej. J. J. Frekon- horst, Toermagazijnstraat P 36, Amers ïoort; I'. Sellout, Seis weg R 126, Grjjips- kerke; mej. M. C. Lenselink, Lange Sin gelstraat N 192, Bloeinendaal; mej. A. G. J. Neelmeijer, Molenwater M 264 den Haag; H. M. Merk, Vlissingsche str. I 175, Rotterdam; Mej. J. E. van Soeren, Lange Noordstraat L 130, Bodegraven; C. de Broekert, Achter de Houttuinen Q 148, Dordrecht; jl. J. Overduin, Nieuwe Haven I 107, Heferen (Geld.); M. A. van der Lijke, Loskade P 249, Haarlem; A. J. Bongers, ZuidsingeJ E 48, Amsterdam; gij ook niet, vader?" En de stem der kleine Anna beefde toen zij dit sprak, want ze wist hoe zwaar iharen vader de vele ontberingen Vielen, en boe weinig hoop er bestond dat zijne inkomsten door vermeerdering van leerlingen zouden verbeteren. Simon Bar behoorde tot den ouden tijd en wijdde zijne kunst alleen aan kerk muziek; en daar hij een Christen was en zeer stil leefde, gebruikte hij zijn ta ltent nooit voor dans- en tafel muziek, llij was dus weinig bekend en gezocht. „Ik heb het vaste vertrouwen, dat ik dit of iets anders krijgen zal", antwoord de hij met een glimlach, „maar wat dat iets zijn zal, weet ik niet en verlang ik ook niet te weten. Maar het is nu, bij na vijf uur, geef mij een kopje thee en laat ons dan naar de Weststraat geen; ik moet daar les geven". Anna gehoorzaamde, en zette thee en sneed brood. Terwijl Simon den zegen uitsprak, kondigde een zacht kloppen aan de deur de komst van een bezoeker aan. Het was de rentmeester van den land heer, die de wekelijksche huur kwam halen. „Ik zou wel met meer van uws gelij ken te doen willen hebben", zeide de rentmeester. „De moeite die mij drie van de vijf veroorzaken, is meer dan gij wel zoudt denken." Simon antwoordde, dat hij hem met leedwezen zeggen moest, dat liij de wo ning zou verlaten, want indien hij de betrekking van organist niet kreeg, kon hij zulk een goede woning niet meer be talen; „ik zou gaarne de volgende week willen verhuizen, als ik hier niet kan blijven", voegde hij er bij. De rentmeester zag den blinden man aan, en wierp vervolgens een blik op Anna. A. Gunst, Achtorsingal Q 141, Vlissingen; mej. J. M. Bongers, Zuadsingel' E 48, Amsterdam; H. de Kok. Segeerssingel V 87, Nieuw- on St. Joösland; L. van Es, Lange Giststraat F 193, Iorscke; J. A. Boel, Rouaansc.be kaai G 139, 's-Graven hage; P. Geldof, Rouaansche kaai G 139, Goes. M. C. Hedennacht is wederom een begin van brand ontdekt, thans in den Schouw burg. Het vuur kon ook ditmaal in den aanvang worden gestuit. ierseke. De „Maria, YK. 13," schipper en eigenaar C. L. Bom Lzn. alhier heeft het ongeluk gehad onder Rilland een aan varing te hebben met een kast. Zwaar beschadigd kon hij de reis naar lersekc voortzetten, om daar te repareeren. Kruiningen. De hoeren J. Wondergem en A. II. van den Ende hebben tegen 1 Januari 1916 ontslag genomen als wet houder. Veere. Door manschappen, korporaals en ook enkele onderofficieren van het detachement landweer alhier is aan dhr. Geldof, telefonist hier ter plaatse een mooie leuningstoel ten geschenke gegev en, omdat zooals uit het begeleidend schrijven bleek, door de familie Geldof reeds vanaf de mobilisatie, dus 17 maanden lang ge heel belangeloos aan de wacht, die in het telegraafkantoor verblijf houdt, iederen dag koiïie is .verstrekt geworden. Do schoondochter, die altijd de koffie bezorgt, is een geschenk in geld aangeJxxlen waar voor een blijvend aandenken zal worden gekocht. De heer Geldof 'heeft een schriftelijke dankbetuiging doen ophangen in de wacht op de kade. Hierbij kan worden meegedeeld, dat do 73-jarige heer Geldof de oudste telefonist is in Nederland. 8t. Maartensdijk. Toen de landbouwers knecht Breure alhier, in den nacht van 1 op P Januari huiswaarts keerde, werd hij door twee hem onbekende personen aangerand, en zijn zilveren horloge met dito ketting ontnomen. (Zoom.) Terneuzen. In de jaarvergadering der afdeeling Ter Neuzen van „Schuttevaer" kon door het bestuur met genoegen gecon stateerd worden, dat in 't afgeloopen jaar verschillende verzoeken in het belang der binnenscheepvaart bij do .autoriteiten een gunstig onthaal hadden ontvangen, vooral die welke ten doel hadden de scheepvaart, onder de tegenwoordige tijdsomstandighe den zoo ongestoord mogelijk te doen ge schieden, voor wat betreft het bevaren der haven alhier. Nog geen bericht is ingekomen betref fende een verzoek tot het maken van een loopbrug in het verlengde van den steiger aan do zuidzijde van het kanaal nabij de sluizen te Vlissingen. In vooruitzicht is gesteld het uitleggen eener gasboei bij den inloop van hot Sloe zoodra do normale tijden zijn teruggekeerd Naar aanleiding eener klacht, dat to Veere, zijnde een rijkshaven en als zooda nig vrij van rechten, een schipper kaaigeid „Ik hoop van harte dat gij het zult krijgen", zeide hij, en vroeg toen naar de namen van de stemgerechtigden. Het was nu niet de rentmeester, maar de vriend die met hem sprak. Simon noemde hen, zeggende, dat voor zoover hij zien kon, er weinig kans be stond. „Maar zie", voegde hij er bij, „hoe blind ook mijn oog is, nog duisterder ia het voor mij om in de toekomst te zien, daarom wil ik er vandaag maar niet veel over denken". „Gij handelt als een wijs man, zeide de rentmeester, terwijl h ij het blaadje met de namen die hij opgeschreven hajd toe- Vouwde, en het in zijin zak stak. „Ik zou wel gaarne een kopje thee van u hebben, want ik heb nog een lange wan deling te doen". Het gelaat van den blinde straalde van genoegen over dit verzoek, en Anna be wees hem gaarne dezen kleinen dienst Onder de thee sprak Simon met opge wektheid over Gods trouw, en dat het goed is zoo wij alles aan Zijn bestuur overlaten. Hij vertelde den rentmeester een groot gedeelte van zijn geschiedenis; hoe hij alls kind veel van muziek had gehouden en eindelijk verkregen had om orgeltrapper in de dorpskeïk te mogen worden, teneinde te allen tijde vrijen toe gang (;ot het orgel te hebben; hoe de organist, uit deernis met zijn blindheid, en behagen hebbende in zijn liefde voor de kunst, hem muziek had geleerd; hoe zijn ouders, die hem tot dusverre als een hopelooze lastpost hadden a;uigezien, zich verheugden dat hij op zulk een eerlijke wij ze aan den kost zou komen; hoe hij gedurende de slepende ziekte van den organist diens post vervuld had, zonder het inkomen te trekken; hoe hij na diens overlijden zijin onverzorgde dochter ge huwd had, en hoe zij haren vader wel moest betalen voor aangevoerde goederen, zal nader geïnformeerd worden. Het werd billijker geacht, dat dergelijke rechten wor den verhaald op de verzenders of ontvan gers der goederen. Verzocht zal worden betere verlichting van het buitensluishoofd der oostsluis to Ter Neuze.n, terwijl de bevoegde autori teiten zullen gewezen worden op het ont breken der gelegenheid tot het bekomen van paarden voor het uit- ol' intrekken van schepen in de oosthaven, bij duister nis, wegens het aifbreken dor brug over den oostberm daar nu wegens het afloo- pen van het drukke seizoen, de sloepboo ten weer vertrokken zijn. V. C. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Calantsoog .1. W rand. te Dordrecht. Roobol Geref. Kerken. Bedankt voor Terneuzen door B. v. Halscma te Haastrecht (N. It. C.); - voor Westmaas en voor Hoogvliet door S. W. Esselink te Wateringen. .Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Werkendam dooi- J. Jonge- leen te Noordeloos. Het Kerkblad dér Gcr. Kerk in Zuid- Afrika meldt., dat in plaats van wijlen prof. C. J. F. Muller als hoogleeraar aan de Theol. School te Stellenbooch be noemd is Ds. J. du Pl'essis, R. A., B. D. Bloei. leesboek voor de Christe lijke school, verzameld door J. Lens en H. J. v. Wijlen. Met teekeningen van Isings. Deel X Slotbundel. 's Gravenhage, H. J. Sprayt. Aan dit leesboek is groote zorg besteed. Een aantrekkelijk titelplaatje, een stevig cartonnen band, en zoo voorts in prettige Verscheidenheid een uitgezochte verzame ling in poezie en proza, van onzo beste meesters op Chr. .letterkundig gebied, uil onzen tijd en uit vroegere, oen en ander op mooi blank papier, met frissche letter gedrukt, en op pakkende wijze door nie mand minder dan Isings geïllustreerd. Dal eerste blaadje „Mei" trekt al aan. De jeugdige fantasie zal, waar 't boek ook komt, op dat prentje 't eigen huis of dat Van den buurman meenen te herkennen, en het lieve versje van Henriëtte Kuyper zal wel spoedig van buiten geleerd zijn. Niet minder p;ikkend zijn de verhalen van Pek uit „een dagje jongensleven van voor zestig jaar." Het brengt den lezer in contact .met zijn grootvader. Dan volgt de innige „Bede" van Gezelle, met den dra jn het graf gevolgd was, hem zijno kleine Anna nalatende, „die", voegde hij er bij, „naar hare moeder aardt, want zij heeft hare stem en hare manier en, en wat nog meer is, hare liefde. Zij ia tegelijk kind en vriendin van haren blin den, eenzamen vader geweest". De rentmeester Tuisterdej met warme be langstelling. ,,lk zal te laat in de West* straat komen", vervolgde Simon, haas tig opstaande. „Zet ujw hoed op, Anna. Vergeef mij, mijnheer, ik moet lies geven". „En ik heb mijn wandeling," zeide de rentmeester, hem hartelijk de hand roi kende, en wenschte hem nogmaals hol welslagen zijner pogingen toe. „Gij ziet er zoo moê uit, vader", zei de Anna. „Die menschen in de Woststraat straat betalen u nooit; laat mij gaar» zeggen dat gij vanavond niet kunt ko men". „Ik geloof dat zij gaarne zouden be talen aJs' het hun mogelijk ware", ant woordde Simon. „Ik mag niet vergeten dat ik ook kosteloos geleerd heb". Eindelijk kwam de dag der keuze. Do candidaten moesten op een bepaald uur in de kerk samenkomen, waar de scheids rechter den bekwaamsten zouden aanwij zen. Anna luisterde met een soort vari wan hoop naar het spel van sommigen dat haar zeer kunstmatig scheen, en meende dat alles reeds verloren was toen haat vader zich aan het orgel zette. Hij waa in de laatste dagen nog al zwak geweest; zij vreesde dat de vermoeiende wande ling, het karig avondeten en de ontroering van zulk een oogenblik zijn handen zou den idtoen beven; zeker zou hij' blijven steken, dacht zij. Toen zij zag hoe hij een oogenblik stil hield oor hij be gon te spelen, met het hoofd een weinig voorovergebogen en met gevouwen han- ietwal stuitenden laats ten regel. En zoo zouden we de heele rij kuanen aSoopet». en 'd'en vineer loggen bij menig schoor», fragment, dat van de taktische en prak tische keuze der samenstellers getuigt,. Do stof voor een en ander werd Q.a. ge leverd door Hoogenbirk en Been on mej do Liefde (vooral van deze laatste is „Tusschen grienden" zoo qiooi); omar ook door Beets en Vondel, llogaers en da Costa. Dit leesboek voldoet weJ aan zeer hooge oischen. Jlet zoekt ook zin to wekken vóór stichtelijke lectuur; nu de onderwijzer die hierin slaagt (wij spreken naar ons kekenverstand I) mug een paedagoog eerste klasse genoemd wor den. Moge het doel der verzameling: goede lezers te kweeken, door dit leesboek be reikt worden. Gelukt dit met dit tiende deel, dan zal dit straks ook mot het 9e, Se, 7e, 6e, enz. slagen, want die zullen steeds eenvoudiger worden, terwijl vorm en inhoud rijk blijven, en verrijkend. Waait - en dit is iets nieuws in deze methode er wordt begonnen met het laatste om zoo af te dalen tot het eerste stukje. En tot die allen zullen Chr. schrijfsters en schrijvers van naam hun contingent leve ren. Den uitgever, die zoo onberispelijk werk levert, wat de uitvoering aangaat, wen- schen wij oen flink debiet toe. Do Harp. Maandblad ter bevorde ring van de Toonkunst ouder tb' Chris tenen in Nederland. Het Januari-numiner bevat Nieuw-Jaers Gesangh van Jacob Cats; Brief van Frits met terugblik en een en ander over kritiekartikel over het orgel in do St. Petruskerk te Lu beck en <>e gewone rubrieken mot verslagen en allorlei wetenswaardigheden op muziek gebied. Als muziekbijlage ontvangen de lezers een eenvoudig maar innig koorwerk je, ge titold „Er is een lied." woorden van C. J. Ph. Spitta, muziek van F. Pijlman. Bloesem en Vrucht van December (maandschrift van het Chr. Letterkundig verhond. Red. o.a. dr. A. Bruimnelkamp, jr. J. Deetman) bevat o.a. verzen van Nelly, Muller Massis en De Zeeuw en proza van Deetman en v. Noppen. Uitgever is de N. V. v.h. F. VVentzel Co., Utrecht. Mond- en klauwzeer. In antwoord op de vraag van dhr Duymaer van Twist, of de minister voort gaat met het toepassen van het afmaak- systeem, zegt deze, dat dit inderdaad het geval is, en dat hij zich niet verantwoord acht, onverwijld de wijze van bestrijding! geheel te veranderen. Elke wijziging ,van gedragslijn, aldus gaat ZEx. verder, zal tot noodzakelijk gevolg hebben, dat de veehouders oei» veel grooter aandeel in de bestrijding voor hun rekening moeten nemen, dan tot nog toe het geval was, en daarom zal hun een termijn van voorbereiding moeten worde» gegeven. Het Nederlandsch Landbouw Comité iverd den 24sten December dooi- den minis ter uitgenoodigd de noodige stappen d;iar- too te doen. Intusschen is de algemeen® machtiging aan de districtveeartsen om tot afmaking van ziek en verdacht vee te adviseeren, ingetrokken. Thans wordt in elk bijzonder geval, waarin door hen deze maatregel noodig wordt geacht, een met redenen, omkleed voorstel daartoe ingediend, waar op door den minister wordt beslist. Op de overweging, dat een behoorlijke isolatie niet mogelijk was, werd de machtiging om het afmaken van vee te adviseeren, tot op heden steeds verleend. In één geval, waar het oen groote boer derij (betrof werd op verzoek van den burgemeester om isolatie jnplaats van af making toe te passen, de volgende mach den, dacht zij dat de moed hem ontzon ken was; maar weldra begreep Kij dat hij slechts om kracht en sterkte gebe den had. En toen zij de rust en gelaten heid opmerkte die op zijn gelaat te lezen stonden, was zij niet meer verwonderd hem beter dan ooit te hooren spelion. Zijn innig geloof en zijn dankbare liefde gaven zulke een kracht en teederheid aan zijn spel, dat hij zichzelven overtrof. In behen digheid en keur van uitvoering mochten anderen ver boven hem staan; niemand overtrof den blinden organist in een zeld- zame en hooge mate van uitdrukking. Had de keus afgehangen van een menigte onkundige toehoorders, dan zouden zij wellicht door de bedrevenheid van som1 mige spelers zijn medeges toept, maar de scheidsrechters waren mannen van goe den smaak, die waar muzikaal gevool van bloote behendigheid wisten te onderschei den. De tranenstonden in de oogen van Anna, toen zij haren vader van het or gel .naar de consistoriekamer geleidde, waar de candidaten de uitspraak moesten afwachten. Simon Bar heeft de meeste stol» men", sprak de stemuitbrenger, die nie mand anders was dan de vriendelijke rent meester, die binnengekomen was en stil te geboden had. „Waar is de blinde spe Ier? Gij zijt gekozen, mijnheer", zeide hij, zich tot Simon wendende. „God zij gedankt! riep Simon, het hoofd buigende. Ik ben de heeren zeer dankbaar liet hij er op volgen. Simon's hart was te vol om meer 1e zeggen ,en Anna wie zal de vreugd»» beschrijven waarmede zij den volgenden Zondag haren geliefden vader naar da kerk geleidde? i-i jPr (G. Cow) ticjng vkrtec weken of zc dal noodig betrouw baal dal noch me fcut off plui de hoeve re iralg aan ad Waarop h Boterton beBloten Ito minist* gehandeld ir ter» -tier mo gevoerde licht werd de beatrjjdin «eer te laten Hector D rechtbank ui Verrookte za wegens: die roep, Goes, Iter, Biervli» tuchtschool beehi.erus; V Vlussingen, 'tG., 39 j., b s. 3 d. fc. v. H.,- 2 f 10 b s. 10 nigheidJ. burg, tot f 2C ambtenaar; delburg, tot derspianïiigh Middelburg V rirjgesprol en leurder, het in voorr hoeveelheid t.airo autorit ntoüging var rechter te I De H uitspraak ge roep van de delburg tegc aldaar, waai vonnis van burg, D. R., ontslagen vai overtreding zag in Zee staat van oo digd voorscl: van brood, tonrechter i werd tfeacht gezag met 1 schrift, over •den commis vinei o, terw burgerlijk ge de bedoelt den gemeent hei .uitvoere Ito Hooge -de beslissin de rechtbank - Ontd W "baj de ree derde vijf d van valschh handelsagent te Amsterdai taart sehreo komen of d» een militair, verzending v (Buiten verai Mijnheer d Door plaat gelen zoudt velen der me wsercton een voorbaat onz tonde medew Het doel zak» dijk in b| geven aan lie te Haarlem, voor de wijz Tnobdiseerdei IJ kan zie van wat het den achteree verwijderd d als inen gew van een gro Verveling menu van o be-grijpen wi Buitenstaand- FJeischmann to eiigeren k de manschaj vaak in. sta boeken en .Verpakken, b sokkon en m gelijken. Lat* bemoeiingen deren de.r g die der van M d. R. te baat nem* allen die haa in naiura of dank te bror Mogen wij volk, ook dc steun von M £1 auwen, war lang en toch mobiliseerde i waarvan bo noodig hebb» tuur, die, w over'w! buitei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2