No. 80 Dinsdag 4 Januari 1916 30e Jaargang De Groote Oorlog. Binnenland. Uit de Pers. Koloniën. i i i. i Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VQRSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Ter vergadering. Naar het militaire tehuis. Dat wil zeg gen: Kiesvereenigingen, noteert den da tum van 1.2 Januari, als wanneer er in genoemd Tehuis te Middelburg, Nieuw st raat, de gewone vergadering wordt gehouden van het Provinciaal Comité. In die vergadering worden de besturen der Kiesvereenigingen, zoo plaatselijke als centrale, uit de heele provincie, verwacht, om met 't Bestuur de vraag te bespreken, hoe in den aanstaanden zomer de verkio- zingsac-tie zal bebooren te worden ge- Yoerd; en meerdere punten te behandelen welke de huishouding- onzer partij raken. Het moet een genot zijn, dat de vrien den uit alle oorden onzer provincie elkaar weer eens kunnen ontmoeten, malkander nog- eens kunnen herinneren dat eenzelfde doel allen bezielt, dezelfde belangen, hen aan elkander verbinden. Zij zijn daarbij in staat elkander zoo ïioodigi op te beuren, voor te lichten, af te straffen, zoo 't moet, te bemoedigen tot den strijd, en te zamen het broeder- hart. uit te storten voor den Troon dei- Genade en den zegen af te smeeken over de voornemens. Moge straks blijken, dat in het Tehuis de lokaliteit te klein bleek allen t© be vatten, zoodat naar een ruimere gelegen heid moest worden uitgezien. S a Kieskringen. Wianneer de Grondwetsherziening door gaat en algemee^ stemrecht in de Grond wet wordt vastgelegd, zal tegelijk ook evenredige vertegenwoordiging worden in gevoerd. Wianneer het tot algemeen stemrecht komt, is "afschaffing van de districten- schaar wenschelijk. De liberalen hebben van ouds goed de kunst van knippen verstaan. Telkens wanneer hun meerder heid in de Tweede Kamer slonk wasten zij het gevaar van minderheid to worden, ie bezweren door opnieuw de schaar in sommige districten te zetten, en een libe raal deel bij een antirevolutionair deel te voegen, waardoor een antirevolutionair district liberaal werd of een liberaal district met kleine meerderheid een zoo danig district met groote liberale meer derheid werd. Zigo is meer dan een halve eeuw geleden Sneek, dat drie leden afvaardigde, voor lange jaren liberaal gemaakt, Zieriikzeo eveneens een liberaal district geworden, en Dordrecht vair rechts naar links over gegaan. In 1878, bij verandering der kiestabel, toen zes nieuwe leden bij de 80 moes ten gekozen worden, ten gevolge van ver meerderde bevolking, in verband met den grondwettelijken eisch van een lid op de 45 duizend zielen, waren vijf van de zes nieuwe leden liberaal. En zoo zou het weer wel zijn gegaan. Doch dit wordt nu onmogelijk gemaald door de evenredige vertegenwoordiging, Bij dit stelsel wordt, volgens de ont- werptabel, iedere provincie in kieskrin gen verdeeld: Noord-Brabant en Gelder- land worden elk in 2, Zuid-Holland wordt in 4, Noord-Holland in 3 kieskringen ver deeld. Zeeland wordt één kieskring, Utrecht insgelijks, Friesland eveneens, Groningen ook, Drente item, en Limburg evenzoo, elk één kieskring. Enkele kiesdistricten, die nu nog over meer dan één provincie loopen, vallen bij deze nieuwe regeling natuurlijk uiteen. Onder anderen Zierikzee verliest zijn Zuid- Hollandsch deel, dat nu voortaan tot Zuid-HolLand zal behooren. Deze regeling moet worden toegejuicht, in zoover zij voorko-mt dat het onrecht van de verknipping der distriotenschaar blijft bestaan. Meerdere districten staan er zoo voor dat met enkele stemmen meer een district van partijkleur verandert, en de stemmen ran de onderliggende par tij eenvoudig voor niemendal zijn uitge bracht ,De helft plus een der kiezers in zoodanig district zendt dan een lid naar de Kamer, en de helft min een -etui zijn stemmen verloren gaan. Dat zulks bij evenredige vertegenwoor diging niet meer geschieden kan, en zoo veel mogehjk elke stem tot haai- recht komt bij zoodanig stelsel, is een stap m de goede richting. Doch hierover later. Bsawaar en geen bezwaar. Geen bezwaar tegen belasting voor goe deren in de doode hand mag gelden wan neer de beheerders dier goederen de op brengst daarvan geheel of gedeeltelijk zou den doen strekken om te kapitaliseeren of weeldeuitgaven te doen. Doch wèl bezwaar mag gemaakt wor den wanneer de opbrengst dier goederen ten goede komt aan armenzorg en allerlei philantrofjisehen arbeid, of ook wanneer de kerkelijke gemeenten zoo arm zijn dat zij de uitgaven voor onderhoud van armen en weezen en emeriti of voor weduwen -en weezen van predikanten ter nauwernood uit de opbrengst dier goede ren kunnen bekostigen. Een belasting van 3 of 6 gulden per 1000; dat wil zeggen per f40 rente, -is toch al hoog; doch voor dergelijke goe deren veel te hoog. Beknopt overzicht van den toestand. We hebben gisteren gezien, welke toon de nieuwjaarsboodschappen van do vorsten en landshoofden der oorlogvoe rende landen beheerscht. Een toon van onverzettelijkheid, een toon van onverbiddelijk voortzetten en volhouden tot het doel, da.t men zich gesteld heeft, bereikt is. Een geest van hopelooze verblindheid, die de innerlijke verzwakking niet ziet, beheerscht de leiders. Voor het oog van ons, menscthen, gin gen wij het oude jaar uit en het nieuws in met nog hopeloozer vooruitzicht dan een jaar geleden. De slachting duurt onafgebroken voort; het is, gelijk de dichter van de Aya Sofia het zoo aangrijpend bezingt: daar vaart door heel de wereld een woeste doodsorkaan. In plaats van inperking van het oor- logsterrein, zagen wij telkens weer uit breiding ervan. Steeds verder grijpt de oorlogsvlam om zich heen. Al méér landen en volken worden mee gesleept in den strijd, of storten zich uit koele -egoïstische berekening- mee in den afgrond van ellende, waarvan niemand de gevolgen, noch het einde kan voorzien. Neen, zooals het er nu voor staat, zal zelfs de meest optimistische alle hoop op eeiGspoedigen vrede laten varen. Ofschoon de oorlogvoerende volken als uit duizend wonden bloeden en zeker in het diepst van hun ziel snakken naar den vrede, wordt aan elke uiting er van, onmiddellijk het zwijgen opgelegd. Hoeveel millioenien reeds besteed zijn, het doet er niet toe, nieuwe worden er-geleend, om den strijd voort te zetten; en de verliezen aan men- schenlevens worden aangevuld, al zou ten slotte ook de laatste man, die de wapens kan hanteeren, er aan gewaagd worden. Men zie maar naar Engeland, waar in deze dagen geschiedt, wat ieder daar voor onmogelijk heeft gehouden. In Engeland, hét land van de huurlegers, het land, dat nooit van gedwongen dienstplicht beeft willen weten en ook in dat opzicht een unicum in Europa was, heeft men thans tot aJgemeenen dienstplicht besloten. Frankrijk heeft zijn laatste mannen aan het front gebracht, zoodat het geen re serves meer heeft om de verliezen aan te vullen. Willen de geallieerden op het Wester front de Duitsehers blijven tegenhouden, ofnog eens tot een geweldig offen sief overgaan, dan moeten de Engelschen met nieuwe legers bijspringen. En deze kan dit land niet krijgen, dan door zijn eigen burgers te dwingen. Het vrijwilligheids-systeem heeft, welk een ophef er ook van gemaakt is, gefaald 1 De mannen, die men moest hebben, de ou- gehuwden van 19 tot 40 jaar in de eer ste plaats, hebh-en in groote meerderheid geweigerd, als soldaat te teekenen. De zucht, om op het werel-dtóoneel de eerste mogendheid te blijven, de hardnek kigheid waarmee men weigert ook maar iets van de aloude machtspositie prijs te geven aan „barbaren" en neutralen, dreef de Engelsche regeering ertoe den dienst plicht door te drijven. Of deze Engeland redden zal We betwijfelen het. Ook van dezen maatregel geldt het, wat een van Engelands eerste ministers, Lloyd George, onlangs oordeelde over andere hoogst gewichtige ondernemingen, die iin dezen oorlog van Engeland uitgingen, dat hij te laat zal komen. Te laat; maar dat zal dan eerst blijken, wanneer nieuwe ontzettende opofferingen aan menschenlevens en mensc hen geluk te vergeefs gebracht zijn! Als Europa voor een groot gedeelte op een kerkhof gelijkt en uitgestrekte bloeiende landouwen in •jen woestijn veranderd zijn. Maar dan en dan eerst zal ook het be rouw te laat komen. In dezen oorlog wordt niet gewonnen, maar verloren. Ver loren door alle volkeren die er aan deel nemen. Is de toekomst niet somber, het ver schiet niet donker? Daarom wijke de bede niet uit het hart, dat God zélf de volken van Europa en hun leidslieden tot bezinning brenge, opdat, aan het zuchtende menschdom de 'vrede wedergegeven wordt. Oorlogsellende. Een oorlogscorrespondent van de „Ber liner Lokal Anzeigcr" is in Buzcacz ge weest, een stadje aan de Strypa. 'Nu is er alles weer ordelijk en vroolijk. Maar het .plaatsje heeft in den vorigen zomer kfwado dagen gehad. Bij' den terugtocht uit de buurt van Lemberg hadden de Russen honderden en duizenden bewoners Van de dorpen, vooral Joden, meegesleept, Waarschijnlijk uit vrees, dat dezé de be wegingen van het vluchtende leger aan de vervolgers konden vérraden. In Buezacz had men ze niet meer Verder mee kunnen nemen. Zij werden in de stad verzameld en te zamen gepropt in de huizen. In elk klein vertrek waren twintig, dertig vluchte lingen de levensmiddelen Werden sohaarsch en de hygiënische toestanden van dag tot -dag troosteloozer. Te midden van deze massa ongelukkige, halfverhon- gerde en wanhopige menschen begon de cholera te woeden. De een na den and-er werd aangetast en hij honderden vielen zij er aan ten offer. De 'Russische offi cieren Van gezondheid, wier goede be doelingen uit tal van afdoende bewijzen blijkt, wilden helpen, maar zij konden niet. Hulpeloos stonden zij! tegenover deze -ellende en zij mochten al Mij zij-n, als het hun-gelukte de troepen althans ©enigs zins voor de epidemie te bewaren. De doodgraver van Buczacz heeft toen ruim schoots te doen gehad. Achter de kerk hofmuren op den heuv-el liggen alleen bij! de- vijflymderd aan cholera gestorven Russische soldaten. De burgers, die uit alle streken van Gallicië afkomstig waren, heeft echter tot nog toe niemand geteld. Einde Augustus 'hield de cholera ten slotte van zelf op, kort voor de Oosten- rijksch-Hopgaarsche troepen hij 'Buczacz kwam-en. Een ontvluchte gevangene. Een tc Pilsen verschijnend blad bevat een verhaal over avonturen van een jong Czechiseh soldaat, die na maandenlange afwezigheid in de ouderlijke woning is teruggekeerd, waar men hem reeds dood waande. Deze soldaat, Wenzel Kral ge- heeten, vertelde, dat hij- 19 Augustus 1914 na een verbitterd gevecht bij Valjevo- ge vangen werd gen-omen. Hij- klaagde ontzet tend over do zeer slechte behandeling, die hij als krijgsgevangene van de zijde der Serviërs moest ondervinden. Zij noem den hem een verrader van Het Slaven dom, en zeiden, dat zij van Duitsehers en Ma-gyaren het wel begrepen dat zij tegen de Serviërs vochten, maar van de Czechen niet. Geen vertegenwoordiger van de andere volksstammen, die in Oos- tenrijk-Hongarije wonen, werd zóó slecht behandeld als juist hij, om 'zijn Czechi- sche afkomst. En ofschoon hij erop wees, dat de Czechen in den vorige Balkan oorlog den Serviërs alle mogelijke diensten hebben bewezen, kon hem dit niets ha ten en werd hij eerst uit zijn ergste, lijden verlost door een Amerikaanschen arts, die hem behulpzaam was. Korts Oorlogsberichten. DeDuitsche oud kapitein-ter-zee Lier- semann geeft in de „Frankfurter Zeitung" een statistiek van de schepen, die- de vloten -der entente tot het eind van. 1915 in den oorlog hebben verloren, Hij komt tot deze slotsom Engeland 8 linieschepen, 7 gepantserde kruisers (met de pas gezonken Natal 8), 7 kleine kruisers, 13 kanonneerbooten, 23 torpedojagers en torpedobooten, 15 duik- booten en 10 hulpkruisers; tezamen 83 (84) gevechtseenheden. Frankrijk 1 linieschip, 1 gepantserde kruiser, 1 kanonneerboot, 1 mijnschip, 7 torpedojagers en torpedobooten, 6 duik- booten en 1 hulpkruiser; tezamen 18 ge v echtseenheden Rusland 1 gepantserde kruiser, 1 kleine kruiser, 3 kanonneerbooten, 3 mijnsche- pen 2 torpedojagers en torpedobooten, 1 duikboot en 1 hulpsohip tezamen 12 ge vechtseenheden. JaPan 1 kleine kruiser en 2 torpedo jagers en torpedobooten; tezamen 3 ge vechtseenheden Italië 1 linieschip, 2 gepantserde krui sers, 1 kleine kruiser, 5 torpedojagers' en torpedobooten, 3 duikbo-oten; tezamen 12 gevechtseenheden Alles bijeen 128 (129) gevechtseenhie- den. Van een aantal schepen weet de schrij ver niet den naam op te geven, maar ver meldt hij alleen, dat op een bepaalden datum een bodemi van het aangeduide type verloren is gegaan. Van de verliezen der Duitsehers, Oos tenrijkers en Turken doet de schrijver geen opgave. Hij zegt alleen, dat zie aan merkelijk kleiner zjjn. BedoodvanYperen. Uit Havre wordt gemeld, dat in den te Parijs gehou den oorlogsraad besloten is om Yperen, oan strategische beweegredenen, met den grond gelijk te maken en den frontsector zoodanig uit te houwen, dat de verdedi gers een betere bescherming legen het Duitsche vuur zullen kunnen vinden, dan tot nu toe het geval was. Wat nog aan kunstschatten te Yperen aanwezig is, zal naar het Petit Palais te Parijs worden overgebracht. De stelling krijgt een En- gelsch-Belgische bezetting. Nog een oorlogsverkla ring? Het Parijsche „Journal" meldt, dat de Albaneesche vorst Essad Pasja, die 20.000 man ter beschikking heeft, aan Oostenrijk-Hongarije en B-ulgarije den oorlog verklaard heeft. De expedi tie v an Ford. Ford, die te New-York teruggekeerd is., beves tigt de berichten, dat zijn terugkeer door ziekte verhaast is. Hij verklaart ook, dat zijne inzichten omtrent den oorlog een verandering heb ben ondergaan. Toen hij zijne vrede szën- ding op zich nam, was hij van meening, dat de bankiers en de fabrikanten van munitie verantwoordelijk waren, doch hij- keerde terug met de meening, dat op de volkeren zelve de schuld ligt. De toekomstplannen der expeditie zijn onzeker. De Handels oorl o g. De volgen de schepen zijn gezonken: lo. Het Engelsche s.s. „Glengyle" (5996 ton). 2o. Het Jiapansche s.s. „Kenkoku Maru" (2109 ton). Geheel de bemanning is ge red. De „Glengyle" was een mailboot van 9000 ton, bestemd van Engeland naar Wladiwostock. Het schip had ongeveer 120 passagiers en leden der bemanning aan boord. Naar gemeend wordt, is het schip tus- schen Port S-a'id en Malta tot zinken gebracht. Alte passagiers en de beman ning zijn geland, behalve drie Europeanen en zeven Chineezén. 3o. Het Engelsche s.s. „St. Oswald" (2411 ton). Het geval „Persia". Het tor- pedeeren van de „Persia", juist op het oogenbiik, dat de „Ancona"-zaak scheen te worden geschikt, miaaikte een slechten indruk in Amerikaansche regeringskrin gen. Men meent, dat genoeg, tijd is voorbij gegaan sedert de laatste onderhandelingen om aan "Oostenrijk gelegenheid te geven, passagiersschepen niet te torpédeeren, al vorens de niet-combattanten in veilig heid te hebben gebracht. Wilson zal zijn huwelijksreis afbreken, en naar Washington vertrekken, in ver band met de nieuwe verwikkelingen in den internationalen toestand, die uit het zinken van de „Persia" voortvloeien. Droogmaking Zuiderzee. Het ontwerp- desbetreffende de droog legging van de Zuiderzee is nog bij! den Raad van State in behandeling. De redactie van „Het Volks blad" ontslagen. In het gisteren verschenen nummer van. ;,H-et Volksblad" komt onderstaand bericht je voor: „De Nederlandsehe Persvereeniging trapt de redactie van „Het Volksblad" de keien op. Hedenmorgen werd de redactie van „Het Volksblad", hij wijze van nieuwjaars- wensch, verrast met een schrijven van de Nederlandsche Persvereeniging, de werk geefster van genoemde redactie, dat haar met ingang van 1 Februari a.p. ko-lleo tief ontslag werd verleend. Wij "komen morgen op dit feit, in de geschiedenis der journalistiek ongehoord, nader terug." Zelden is intusschen d-e geschiedenis van een jong blad zoo vol van ergerlijke gebeurtenissen geweest, als die van dit anarchistisch orgaan, Zegt het soe. dem. „Het Volk." In verband met het aan de redactie verleende ontslag heeft, naar wij verne men, de directie ook' ontslag aangevraagd. De werkloozenverzekering. Naar het „Hdbl." verneemt, zal de werk- loozenuitkeering, zooals. die thans ge schiedt, 30 April a.s. ophouden. Binnen kort zullen eenige overgangsmaatregelen worden vastgesteld. Waarschijnlijk zal met ingang van '1 Mei het Deensche stelsel Worden ingevoerd, d.w.z. 'dat de werk- loozenkassen niet meer als tot dusver Van het Rijk een bijslag ontvangen op de uitkeeringen, doch op de contributies, die geheven worden. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. 1.50 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde*. Familieberichten van 110 regels ft. iedere regel meer 10 ct. Tegenwerking. Dr. S. de B.. schrijtt in „De Voorzorg" dit stukske „In „Patrimonium" klaagt de Zeeuwsc-Ii» briefschrijver weder over hetgeen wij on langs uitvoeriger bespraken: de tegenwer king van kerken en schoten tegen den opbloei der sociale beweging. Zoowel kérken als sbholen worden ge weigerd voor de samenkomsten van de Christelijke bonden en de Christelijke Vak organisaties. E.n de vergaderingen worden dan belegd in een .kroeg. Wij herhalen, wat wij destijds schrevten. Niet aan onwil, maar aan onkunde den ken wij hier in de eerste plaats. Boeren zijn conservatief en schrikken van al dat nieuwe. Welmeenende Christenen weten yan de sociale beweging niets. Als nu het bestuur van kerk of school in hunne handen is ca zij! moeten een dienst bewijzen aan iets, waar het woord „sociaal" bij te pas komt, dan huiveren zij. Sociaal is socialist, socialist is onge- loovig: de ,zaak is uitgemaakt. Wie met deze begrippen het woord christelijk" verbindt, wil water en vuur verbinden: de zaak is nog! eens uitgemaakt. Wat moet men nu doen bij zulk een stand van zaken? Voorlichten; eerst die domme dwaasheden wegwerken. Dat moeten de dominé's en de onder wijzers doen. Maar dan moeten zij er zelf tvat van weten; dat is'ook weêr waar". Gevecht met een koning.s- tijger. De oude Mateier Radja Bagam po was met een kind, een zlijher klein kinderen, op- weg van Moeara Laboeli naai Soengi Aboe in het district Al'ahan Pand- jang, vertelt de „Suim. Rode". - De kleine droeg een bo-enkoesan (pok} waarin eenig eten en eein pdsau siraoet (mal'eisch -dolkmes). Toen de avond Wa* gevallen waren beide gekomJefn tot in de rimba (woestenij) Lolo, waai' het zeer eenzaam is. Omdat de ouide daar geen kennissen had, waar hij zou|de kunnen overnachten, besloot hij den tocht voort te zetten. v Bij' een kromming' van den weg geko men, waar aan den eenen kant bamboe stoelen staan en aan de andere zijde vaa den weg eenige rijstvelden zijn aangelegd» Zagen ide heide reizigers eensklaps ee-d grooten koningstijger ,uit de bamboestoe len te voorschijn, treden, die dadelijk zijn sprong nam op Radja .Bagampo, die aid oud vechtersbaas echter het roofdier ge- schikt wist te ontwijken. In het nu vol gende gevecht vluchtte zijn. kleinkind naai een op* 100 meter afstand gelegen inland Sche woning om hulp le halen. De bewo ners waren echter te hang om mede te gaan. Twee-, driemaal' herhaalde de tijger in tusschen zijn sprong en telkens wist da oude man behendig te ontwijken. Toen 'het monster hem naderde, sprong hij op den ru/g van het dier en hield zich daar alls opt een paard gezeten krampachtig yast. De tijger wentelde zich vervolgena om zijn prooi van zich af te schudden, over den grond en daarbij kwamen beida in de natte sawah terecht. Daar kreeg Radja Bergampo een knuip pel' te pakken en daarmede sloeg hiji Ver woed op den kop van zijn belager, totdal het beest onthutst retireerde en In het woud verdween. Nat van het bad in da sawah kwam Radja Begampo bij even- genoemde woning bij' zijin klëinkind, nam uit het bundel zijn dolkmes en begaf ziob aldus gewapend op zoek naar den' tijger, dien hij echter niet heeft gevonden. Gej- wond aan een bovenbeen en aan een hand ging -de oude nu terug naar dies woning, reinigde en «verbond zijne wolnj den en bleef met zijn kleinkind daar ven der den nacht doorbrengen. 's Morgens vond men op- de plaats vaq het gevecht vier nagels, welke de dappe re Radja Begampo -uit de klauwen van deiï woudkoning geslagen had. Inlanders brachten den gewonde en zijn kleinkind eerst naar Lo-lo en van daaj naar Soengi Aboe. Men meldt ons nog, dat Radja Begam-, po vroeger reeds zonder vuurwapen een tijger heeft gedood, toen hij in het boscJi bij Soengai Aboe door zujk een gevaar lijk roofdier aangevallen werd. B-edreigd met den dood. Het onderstaande vernam het „Soer. Nwbl." van betrouwbare zijde; de politie weet van het gebeurde blijkbaar niets af, en dat is geen wonder, wijl van het geval in het geheel geen aangifte is gedaan; Op een nacht werd mevrouw R., eige naresse van de melkerij op Rramat Gan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1