iVo 78** Zaterdag 1 Januari 1916 30e Jaargaii3 DERDE BLAD. De Groote Oorlog. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Hoofdbureau te Goes. Bureau te Middelburgs (FIRMA F. P. DHUIJ L. BU ftö r ru§- Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. i-AN 3E VORSTSTRAAT 210 Drukkers: 9osterbaan Le Cointre - Goes VERSCHIJNT ELKEN WERKDA» Abonnementsprijs Pes B maanden fr. p. post losse nummers n».06 Beknopt overzicht van den toestand. Wederom is een veelbewogen jaar ten einde. Een jaar van schrik én* ontzei ting, dood en ellende, leed en droefheid. Reeds vijftien maanden lang wordt over een groot deel der aarde de oorlogsfakkel gezwaaid, en wordt er dood en verderf gezaaid. Wat zal 1916 geven? Wij weten het niet, doch slaan het oog naar Boven en bidden van den Heer, dat 1916 een jaar des yredes moge worden, in hetwelk' liet verstrooide mensdhdom 'tot rust en bezinning moge komen. Onwillekeurig vraagt men zich af, of de tijd nog niet rijp is voor vredesonder handelingen. Reeds een jaar geleden mochten wij van vredesgeruchten melding maken, doch het schijnt wel, alsof 'we verder dan ooit van den vrede af zijn. Letten we op alle teekenen, dan moe ten we inderdaad zeggen, dat onze ver wachtingen nog- niet hoog gespannen zijn. De Zeit schrijft, dat de omtrekken van den vrede nog piet zichbaar zijn, maar er vertoonen zich voor he.t speurend oog, zoo schrijft het blad, toch teekenen, dat de vrede nadert. De Entente koestert de verwachting door een groot offensief in het voorjaar, den .oorlog een wending te haren gunste te kunnen doen némen. Misschien krijgt, als deze verwachting on gegrond blijkt, het verlangen naar vrede meer uitzicht op vervulling. Hoe vaag, en onzeker, sober en koud I In de „Neue Freie Presse" schrijft graaf Andrassy, dal de wijze, waarop de vredes- debatten te Berlijn en Boedapest in Enge land en Frankrijk zijn ontvangen, leert, dat den centralen, om vrede te verkrijgen, slechts twee mogelijkheden openstaan, na melijk óf de voornaamste tegenstanders een verpletterenden slag toe te brengen, óf zich met succes tot het defensief te bepalen om hun vijanden te overtuigen, dat de uitslag van den tot dusver gestre den strijd niet meer te veranderen is. Dus eerst nog hevige strijd, en dan pas vrede. Vrede, ach, wanneer? Het menschdom smacht naar Vrede. Wij moeten het gelooven, doch liet is opmer kelijk dat de uitvinders van nieuwe ver woestingwerktuigen en de verfijners van de wreede moderne oorlogstechniek met grooter enthousiasme ontvangen worden clan de mannen des vredes. Denk maar aan de vredes-expeditie van Ford, welke met een hoongelach begroet werd. De man is thans krank naar lichaam. En zijn ziel' weent bij de gedachte aan de treurige ervaringen, die hij, eens zoo vol heerlijke vredes-idealen, heeft opge daan. En de mannen, die hun talenten be steden in dien dienst van Mars? Het gaat hun vrij wat voorspoedige®, en hun pad telt minder doornen. Uit de Vereenigde Staten komt al weer een bericht over een öensatiemakende nieu we oorlogsuitvinding. Ditmaal is het een Zweedsche Amerikaan, die met zijn won der voor den dag komt. Hij heet Edward Hanssen, woont in Cleveland en beweert niet minder dan een nieuw oorlogsschee,ps- type uitgevonden te hebben. Het moet een combinatie van dagschip1 en onderzeeboot zijn en Hanssen noemt het daarom een (onderzeeslagschip. Het gevaarte wordt voortbewogen door petroleum motoren en is 600 voet lang. Het is gewapend met zware kanonnen, die in pantsertorens zijn opgesteld, welke, wanneer een schot af gevuurd zal worden, door hydraulische kracht uit het water worden opgeheven In Amerika ziet men in Hanssen's uit vinding algemeen het .oorlogswapen der toekomst. Er is daar ook reeds patent genomen op de uitvinding, terwijl er met verscheiden Europeesche regeeringen re laties zijn aangeknoopt. Eer en gunst zijn het deel van dezen Amerikaan. Ford werd uitgelachen. Marconi houdt zich bezig met weten schap on modorne oorlogstechniek 'Zijn pad is vol rozen. Cruglielmo Marconi heeft zich te Parijs tegenover een journalist over den invloed der wetenschap op de moderne oorlogs techniek uitgelaten. Hij is er van over tuigd, dat de oorlog van morgen nog in veel hooger mate wetenschappelijke vor men zal aannemen, dan die van heden reeds bezit. Ik geloof in 't bijzonder, ging hij voort, dat de electriciteit ons nog de grootste verrassingen zal bereiden ,des te meer, omdat deze als vernielingswapen thans nog niet tot haar recht gekomen is. Een slagveld zonder geweren, kanonnen en projectielen, dat nieu bij den tegenwoor- digen stand van zaken nog geneigd is in de practijk voor onmogelijk te houden, is theoretisch zeer goed denkbaar. Wan neer het ons gelukte apparaten uit te vinden, die ons in staat stelden over groote afstanden krachtige electrische gol ven voor ontploffingsdoeleinden af te zen den, zouden wij de wonderlijkste dingen beleven: heele vloten, die in de lucht springen; projectielen, welke in den loop der kanonnen van vijandelijke zijde door electrische werking uit de verte tot ont ploffing gebracht worden, en evenzoo de patronen in de patroontasschen. En zou dan niets meer overblijven, dan het ge vecht met de blanke wapenen. Wie durft daar over vrede spreken? Neen, als we het gewumi van de menschen gadeslaan, vervullen weemoed en droefheid ons hart en. zouden wij gevaar loopen twijfelmoedig te worden, ware het niet, dat de Heer der Heeren de beslissing in handen heeft. De wetenschap, dat Hij' regeert en alles op Zijn wenken veranderen kap, geeft troost en bemoediging. Door Hem bemoedigd treden we de toe komst moedig tegjen. Zalig, Zalig allen die gelooven! Is de Lente heengesneld, Wijkt de Zomer met zijn rijpe schoven, Blaast de Herfst door 't stoppelveld, Moog' de Winter met zijn hagels [snijden Boven 't wissl'en van de Jaargetijden, Zien ze omhoog een Zonne staan, Die niet weet van ondergaan. Zalig, zalig allen die daar hopen I Hun Ad vents-tijd duur' een poos, Eens zij weten 't gaat de Hemel [open 't. Wachten duurt niet eindeloos. Zalig, zalig allen die daar leven 't Leven dat niet sterven zal! 't Wordt ook óns geboden, 't is gegeven, Hier reeds in het schaduwdal', Laat dan nieuwe jaren, oude jaren, Schemerschij n sol's, komen, henenvaren, Waar Gods Leven binnendrong, Alles nieuw en eeuwig jong! Korte Oorlogsberichten. Franse he troepenlandin gen op de Klein-Aziatische kust. Aan de Grieksehe regeering is meegedeeld, dat detachementen 'Fransehe troepen op het eiland Kosteloriso (een eilandje vlak bij de Zuidkust van Klein-Azië) zijn geland om de actie der geallieerden tegen Adalia te vergemakkelijken. De Grieksehe regeering heeft geprotes teerd. Een gevecht in de Adriati- sche Zee. Een Fransch communiqué meldt: Een Oostenrijksche vloot-divisie, welke van Cattaro was uitgevaren om Durazizo te bombardeeren, stiet op esca drilles der geallieerden. De Oostenrijksche torpedo-vernieler „Li- ka" werd door mijnen vernield; de Oos tenrijksche torpedo-vernieler „Triglar", van hetzelfde type, werd door de schepen der geallieerden vernietigd. De andere vijandelijke oorlogsbodems vluchtten, achtervolgd door onze sche pen, naar hun basis terug. Een A merikaansch uitvoer verbod van wapenen? De parti euliere correspondent yan het Wolff bu reau te Washington seint draadloosNaar men uit ashington verneemt, is de be weging i oor een wettelijk verbod van uitvoer van oorlogsmateriaal zoozeer toe genomen, dat de voorzitter van de com missie van buitenlandsche zaken in het huis van afgevaardigden, Flood, besloten heeft onmiddellijk na, de bijeenkomst van het congres de commissie samen te roe pen om over deze kwestie van gedachten te wisselen. Twee Fransche soldaten, die den dag voor de slag in Champagne begon zich ziek meldden en wegens abcessen in het hospitaal werden opgenomen, zijn door een krijgsraad ter dood veroordeeld, omdat gebleken was dat zij de abcessen kunstmatig hadden verwekt om zich aan den strijd te onttrekken. Naar Wolff uit Malmö seint heeft de strenge koude den toegang tot Ar changel eerder gestremd dan mén dacht. Daarbij komt voor Rusland fte groote teleurstelling, dat de nieuwe haven, dicht bij de Noorsche grens, waarheen ook een spoorweg is aangelegd, in dezen stren gen winter niet ijsvrij is gebleken. On der deze omstandigheden zal het Rusland, zegt Snallposten, dubbel onaangenaam zijn, dat Engelands onrechtmatig optre den ten opzichte van de Zweedsche post, het stopzetten van de pakketpost van en naar Rusland door Zweden ten gevolge heeft gehad.. De operaties in Frankrijk Het Engel'sclie hoofdkwartier deelt me de: Gisteren hebben 16 van onze vlieg machines het station van Comen gebom bardeerd. Behalve liet station werden ook de spoorlijnen en de nabijgelegen lood sen getroffen. Tien onzer vliegers deden een aanvat op het vliegterrein van Herviley en ver oorzaakten aanzienlijke schade. Beide eskaders keerden ongedeerd te Gedurende den nacht nam de vijand onze loopgraven ten Zuiden van Fricourt hevig onder vuur. Een klein aantal Duit- schers geraakte in een van onze voorste loopgraven, maar zij werden er onmid dellijk wee,r uitgedreven. Het Petit Journal heeft een brief kaart van burgemeester Max ontvangen; die meldt dat hij den 27sten November naar Cello in Hannovier is overgebracht en dat zijn nieuwe verblijf veel beter is dan het vorige. Oostenrijk en de Vereenig de Staten. Mjen verneemt uit Weenen; Het antwoord van Oostenrijk-Hongarijie op- de tweede „Anoona"-nota zal voor het einde der week verzonden worden. Naar vernomen wordt zal hét antwoord nau welijks aanleiding geven tot verscherping van het conflict. Uit Griekenland. De lichting 1892 zal den löden Januari naar huis gezonden worden. Tegelijkertijd zullen do tot dusverre niet geregistreerde manschap pen van drie lichtingen opge.roepen wor den. JI o of d be stuurs verg. Z. L. M. Betreffende de gisteren gehouden ver gadering meldt men ons nader uit Mid delburg In de commissie voor de verbetering van het varkenras werden gekozen de heeren: M. C. Steendijk voor den kring Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Phi- lipsland; H. A. Hanken voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland; Jos. Breijaart voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en Chr. Briesbrouck voor Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, verder zullen de R.-K. Boe renbond en de Chr. Boerenbond ieder ook een lid aanwijzen en zal de secre taris der maatschappij als secretaris der commissie optreden. Dank werd verder door den voorzitter gebracht aan de commissie belast met het onderzoek van de voederwaarde van ingekuilde suikerbietenkoppen en -blade ren en de waarde daarvan voor de bemes ting; en werd deze commissie ontbon den. De heer Hanken wees op het groote aandeel dat de heer Zwagerman aan het werk dezer commissie had en hem komt daarvoor een groot deel van den dank toe. De voorzitter deelde mede, dat de uit voer van suikerbieten naar België aanvan kelijk moeite ondervond, maar dat daar in door samenwerking tusschen den mi nister en de maatschappij verbetering is gekomen. Vervolgens werd overgegaan tot de Rondvraag. De heer De Feijter sprak de hoop uit, dat binnenkort 'de aardappelen, althans eenige soorten, weder zullen mogen wor den uitgevoerd. De voorzitter zeide, dat bij den mi nister berichten waren ingekomen, dat er in Nederland niet te veel aardappe len voor het hinnenlandsoh gebruik zijn. Daar men deze meening niet deelt, zal daarop de aandacht van den minister worden gevestigd. De heer Hombaoh zegt, dat de afdee- ling Hulst meent, dat de provisie toege kend aan de handelaren in kunstmest te hoog is. De voorzitter en de heer I. G. J. Ka kebeeke meenen, dat de minister dat nu niet kan veranderen. De heer Mol wijst erop, dat er reeds handelaren door aanbiedingen blijk ge- met minder provisie tevreden te zijn. De heer Hom.ba.ch meent, dat de provi sie gerust op 60 pCt. der tegenwoordige kan worden gebracht. De heer W. Kakebeeke meent, dat men zich nu er toe moet bepalen met den mi nister erop te wijzen, dat er te veel toe gekend wordt. Naar aanleiding van een wensch uitge sproken door den heer De Feijter om meer landbouwverlof, wees de heer Welle- man erop, dat men billijk moet zijn en dat er ook bedrijfsleiders buiten den land bouw zijn, die gaarne verlof willen heb ben en dat met recht. Deze spreker komt terug op de aardappelenkwestie, het staat niet vast, dat er aardappelen te veel zijn, alleen dient gezorgd te worden dat eerst de minderwaardige aardappelen worden verbruikt. De heer D.o Feijter meent, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen beslist te veel aard appelen zijn, de aardappelen ziillen voor veevoer gebruikt moeten worden. De heer Van Dixhoorn meent, dat de aardappelhandelaren zich hebben kunnen voorzien. De heer Welleman meent, dat men den minister moet waarschuwen voor de spe culanten en dat de wensch voor opvorde ring van aardappelen tegen billijken prijs onder de aandacht van den minister moet worden gebracht. De heer Mol brengt ter sprake de lage prijzen van het door de regeering opge vorderde hooi. Men krijgt f44 en particu lieren bieden f60. De voorzitter zégt, dat hij getracht heeft tusschenbeide te komen als burgemees ter, maar dit is niet gelukt. Het adres van Walcheren is doorgezonden. Beslo ten wordt ook namens deze vergadering nog eens aan den minister van oorlog te schrijven. De heer Snijder vraagt of de uitgetrok ken f 600 bestemd zijn voor een afdeelings- t-entoonstelling en op het bevestigend ant woord stelt hij voor, de op het secreta riaat bespaarde f400 te bestemmen voor eersten grondslag voor een tentoonstel lingsfonds en om de benoemde statuten commissie op te dragen ook deze kwestie te regelen. Dit werd goedgevonden. De heer van Langeraad bespreekt de wenschelijkheid dat de commissie ook overweegt de mogelijkheid van aansluiting der dorpsvereenigingen. De voorzitter zegt, dat dit zeer zeker in de bedoeling ligt. De heer van Oeveren besprak de wen schelijkheid zooals reeds schriftelijk is betoogd door den heer Lindenbergh dat thans een nieuwe regeling van den ver koop van vaste goederen wordt ingevoerd zooals destijds met de notarissen is over eengekomen. De heer Stevens bepleitte de oprich ting van eene commissie, die namens de Z. L. M. onderhandelt met. de suikerfa brikanten. De heer Welleman meent, dat men de bietenverbouwers moet brengen naar de coöperatie en hen niet den weg moet vergemakkelijken naar de particuliere fa brikanten. De heer I. G. J. Kakebeeke meeint, dat men wel degelijk de verbouwers moet helpen om goede bepalingen met de fa brikanten te kunnen maken, het is nu de tijd om goede voorwaarden te bedingen, hetzij door een commissie of een vereeni- ging- De heer W,. Kakebeeke meent, dat niet leder in de naaste toekomst naar de coöperatie toe kan, en men daarom ook de leden moet helpen, die dat niet kun nen. Zeker moet iederdie kan en dia zijn belang begrijpt bij de coöperatie ko- jnen. De boeren moeten zich sterk ma ken om met die fabrikanten samen te werken in de kwestie van gewicht en suikergehalte. De heer Va,n Oeveren en ook de heer Hanken zijn het met den heer Welleman eens, dat men te weinig op de leden kan vertrouwen. Er zal geen commissie worden gevormd. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, de hoop uitsprekende, dat de ge nomen besluiten mogen blijken te zijn in het belang van den landbouw. Ongelukken. Te Witmarsum is een 13-jarige knaap onder de stoomtram geraakt; beide voeten werden hem af gereden. Te Zuidhorn is een vrouw in de Vaart verdronken. Onder Odoora is een 23-jarige arbeider verdronken. De 63-jarige vrouw van een timmerman te Reeuwijk is nabij haar woning ver dronken. De walbaas W. C. van B. te Rotterdam, in dienst van Bus' Stoom boot Maatschappij: op Haarlem, is aan de Wijnhaven, door het kantelen van een kist, waarop hij stond, van de motorboot Wilhelmina. V, in de Wijnhaven gevallen en verdronken. Te vergeefs is naar zijn lijk gedregd. Schipbreukelingen gered Kapitein C. van Benthem Jutting, van het op 25 December binnengekomen s. s „Nederland", rapporteert op 3 en 4 De cember de bemanning van een tweetal sloepen te hebben opgepikt van het be oosten Malta in den grond geschoten stoomschip „Umeta". Te 8 u. 30 namiddag van den 3n Dec, werd een rood schitterlicht bespeurd, dat blijkbaar het s.s. „Boeton' 'opriep. Te 10 u. 30 werd. wederom een rood licht gezien en bij dit laatste gefluit en hulpgel roep vernomen. Direct werd gestopt en bijgedraaid en het bleek toen, dat hel licht afkomstig was van een der red Prijs der Advertentièn 115 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ci B-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bn abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels f 1,— iedere regel meer 10 ct. dingsbooten van het door een onderzee boot op 1 December in den grond ge schoten Engelsch stoomschip „Umeta" van do British India Steam Navigation Company. De bemanning, bestaande uit 2n officier, 3n machinist en 22 Lascaren, werd aan boord genomen en verzorgd. Bij het aanbreken van den dag werd aan de kim een sloep ondekt, de „Boeton" stoomde daarheen en pikte te 8 uur des morgens de tweede sloep van de „Umeta" op, bevattende 3n officier, hoofdmachi nist, 2n machinist, klerk en 22 Lascaren, Het ss. „Boeton" zette naar Malta koers en ontscheepte de schipbreukelingen, waarna de reis werd vervolgd. Te Londen vernam de gezagvoerder ten kantore der B. I. S. N. C„ dat de opva renden van de nog vermiste sloepen te Algiers en te Port-Said waren aangebracht, en da.t slechts één Lascaar bij de ramp het leven heeft verloren. Oud en niet arm. Het bestuur van de Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat op 27 December j.l. onder omslag, gestempeld Scheveningen, werd ontvan gen een met de initialen A. P. B. ge- teekend schrijven, waarbij werd overlegd f200 aan bankpapier, als terugstorting van genoten ouderdomsrente, weJke rente naar het oordeel van den schrijver ten onrechte zou zijn ontvangen. Men meldt uit Berlijn aan de N. Ct.: Bij het begin van den oorlog studeerde aan de hoogeschool alhier een jong Neder lander, Gerard Loeber. Door de oorlogs geestdrift dier dagen meegesleept besloot hij dienst in het Duitsche leger te nemen. Hij liet zich neutraliseeren en trad als vrijwilliger onder de wapenen, en in den veldtocht tegen de Russen is hij bij Mitau gesneuveld. De te Hilversum levende ouders van den overledene hebben thans te zijner nagedachtenis aan de hooge school te Berlijn een kapitaal vermaakt, van welks renten elk jaar een jong stu dent in de kunstgeschiedenis zal worden ondersteund, aan te wijzen op den da turn, waarop hun zoon is gevallen. De Kerstboom op> den Bal kan. Ook de Balkan-bewoners hebben hun Kerstboom, deze wordt echter niet, zooalis bij-ons, in de kamer gezet en van brandende lichtjes voorzien, maar op den heiligen avond in het bosch geveld en daar verbrand. In Servië bijv. gaan de boeren jongens naar het bosch en zoeken een mooien jongen ©ik uit. De bijldrager zinkt hiervoor op -de knieën en bidt. Daarna trekt hij handschoenen aan, want geen menschelijk© hand mag den gewijden boom aanraken, slingert korenhalmen tegen den stam om zoo de vruchtbaarheid van het veld, met die van het woud te vereeni- gen, omarmt den boom en zegt: Goeden dag en gelukkige Kerstmis. De bijl wordt dan op een bepaalde plaats ingeslagen, geen spaander mag op den grond vallen; gehandschoende handen vangen ze op en dragen ze naar huis. Deze spaanders be zitten nl. de kracht de melkproductie van de boerderij te vermeerderen. De moede® heeft intusschen aan beide zijden van de deur brandende kaarsen geplaatst; de va der trekt eveneens handschoenen aan en draagt den heiligen boom over den drem pel', waarbij een plechtig gezang weer klinkt. Dan wordt de eik op het vuur gelegd en verbrand tot op een stuk, dat tot na Nieuwjaar bewaard wordt. Het laat ste einde wordt in het voorjaar om den bjjenkorf gedragen en Reeft dan de too- verkracht een overvloed van honig; te ver- leenen. De verkeerde deputatie. Een deputatie van de Engelsche Labour Party was door het legerbestuur uitgenoodigd om het leger in Frankrijk te bezoeken, teneinde te aanschouwen onder welke con dities hun kameraden in het bevriende land werkten. In afwachting van hum aankomst bega ven eenige stafofficieren zich naar de ha- Ven om de heeren te verwelkomen. Toen de boot gemeerd lag, vroeg een van hen: „Zijn de heeren van de arbei derspartij1 aan boord" ,en op het beves tigend antwoord werden ze gehaald, har telijk verwelkomd en moesten ze in ge reedstaande auto's plaats nemen. In het hoofdkwartier werden ze offi< cieel ontvangen en ma een korte toespraak zei de woordvoerende hoofdofficier: „En nu heeren, heb ik last u naaï den Commander-in-Chief te geleiden." „Wie is dat?" Vroeg een van de heeren, die de leider scheen te zijm. „Wel", zei de officier verbaasd, „Sir John French, natuurlijk". „Ik geloof niet, dat we hem hoeven te spreken", zei de leider op zijn beurt verbaasd. „Mijn ploeg is uit Engeland overgekomen, om de havenhoofden te herstellen". En de stafofficieren renden terug naar de boot om de eigenlijke de- puf a tie af te halen. Hbl,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 9