30e Jaargang No. 78* Zaterdag 1 Januari 1916 Telegrammen. TWEEDE BLAD. Staten-G8neraal Binnenland. Uit d@ Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Leestafel Reclames. Zoo lang gij gezond zijt, Gemengd Nieuws. Laatst© Bariehteu Uitgave van de Naaml, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oost er baan Le Cointre - Goes. De Zeeuw Ir H i I M !»M Tweede Kamer. Regeling van werkzaam heden. Weinig zeggend antwoord. Verrassend v slot. Qeen votum van vertrouwen. Oorlogsbe- grooting aangenomen. Geen regeeringssteun aan de Soldatenkrant'. D© voorzitter deelde Donderdag mede, 'geen ©hkiel voorstel te doen te hebben. Met zekerheid kon niet worden medege deeld. wanneer de Kamer na het reces weer zal worden bijeengeroepen, vooral niet in déze buitengewone omstandighe den. Maar het is zijn plan de Kamer Dins dag 25 Januari weder Jjijeen te roepen, indien thans de aanhangige agenda voor Januari gereed komt. Na terugkomst zal de voorzitter de Kamer voorstellen eenigö kleine urgente wetsontwerpen 'te behan delen. en Voorts de eedswet en de ouder- domsrentewet. Wat het afdeelingsonder- zook betreft, raadde hij de leden aan studie te maken Van de Grondwetsherzie ning en de belastingontwerpen, omdat het best mogelijk is, dat op een of anderen dag zal worden voorgesteld deze jn da .afdoelingen te onderzoeken. Het antwoord van minister Rambonnet ever de Oorlogsbegrooting sloot zioh in alle cxnderdeelen aan bij de betoogen der leden en was clan ook niet veel belang rijker, 'tWas ©en weinig zeggend antwoord pret een Verrassend slot. ZEx. voelde natuurlijk wel, dat de on tevredenheid over zijn beleid bedenkelijke afmetingen heeft aangenomen. Daarom gaf hij in eens maar aan de leden de beschikking over zijn portefeuille. Fouten kan ik Rebben begaan, zteide hij; -dat wil ik toegeven; maar als- men meent, dat deze minister niet voor zijn zijn taak berekend 'is, dan mag de Kamer hem geen dag langer op deze plaats laten f&ittaa. Maar hij wist wel dat de Kamer wel Vóór de begrooting zou stemmen om redenen buiten die begrooting gelegen. En .aldus weet hij ook wel, dat het stil- zwijgen, dat de Kamer bewaarde, niet beduidt, dat men hem wel berekend acht. Niemand, die de discussies heeft gevolgd, zal zulks willen beweren. Maar de poli tiek doet veel. Lohman heeft niet geaarzeld op te mer ken, dat de minister in een goedkeuren van de" begrooting niet een bewijs, van onvoorwaardelijk vertrouwen moet zien. Trouwens, meerdere sprekers, Van ver- schillende kleur, betoogden hetzelfde. In den namiddag zijn nog 'twee moties -aan d© orde gesteld: een van Mondeis om de vergoedingen voor kostwinners, ■die als landweer- en militieplichtigen on der de wapenen zijn van fl.50 op f2 per -dag te brengen (als- maximum), en -een .ander van Kleerekoper, om de onwen- schelijkheid uit te spreken van Regeerings steun aan de „Soldatenkrant". Voor die -laatste motie (beide zullen spoedig na het reces in behandeling komen), is na tuurlijk ialles te peggen. De „neutrale" Soldatencourant kan niet het blad van Jan en alleman zijn. Het rijk steune het daarom niet. Voor een ;z.g, neutraal overheidsblad hopen we ge spaard te blijven. Eerste Kamer. Allerlei. Vlug tempo. Ontginning goudvelden in Ben koelen. Een mak kelijke taak. De Voorzitter deelde mede in de Don ■derdag gehouden vergadering, dat tot voor zitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren Woltjer, V.an den Biesen, Lueas- se, Van der Feltz en Reekers en tot ondervoorzitters de heeren Waterschoot van der Gracht, Staal, Van Swaaij, Van der Does de Willebois en Colijn. De Eerste Kamer heeft zich vlug dooi -een aantal wetsontwerpen heengewerkt, w. o. twee hoofdstukken van de staatsbe groting (I en VII A), benevens de In dische hegrooting. De laatste ging er we gens de ongesteldheid van minister Pleiji te zonder discussie door; de bespreking Van minister Pleyte's beleid is tot de behandeling van Hoofdstuk XI (Kolo iniën) der staatsbegrooting uitgesteld. Men hoopt, dat ZEx. straks weer de verdediging op zioh kan nemen. Aangenomen is verder de wijziging en verhooging uitgaven Ned.-Indië 1915 ten behoeve van de ontginning door den lan de van eenige goudvelden in Renkoeleta De heer Laan (U. L.) verklaarde zich tegen deze staatsexploitatie, die hij veel te risAaat achtte. De heer Cremer (U. L.) meende, dat naast arbeid van particulieren ook staats exploitatie gewenscht is op mijngebied in Ned.-Indië. Ook de heer Colijn (a. r.) verdedigdo het ontwerp, zoodat de minister een ge makkelijke taak had. Hij maakte het dan ook kort. De Kamer komt 11 Jan. 8.30 u- nam. weer bijeen. Rijksbetrekkingen in N.-I. De Staatscourant van 1 Januari 1916 zal bevatten de maandelijkjsche opgaaf van betrekkingen hij 's lands dienst in Ned.- Indië, waarin moet worden voorzien door- uitzending vanwege het Ministerie van Koloniën. W éér een brochure! Naar het Utr. Dbl. verneemt, is van de hand van prof. dr. 11. Visscher een brochure over de antirev. partij ter perse. Verordening. De Commandant in Zeehuid heeft o.m bepaald Het is verboden te bevaren a. het watergebied ingesloten door do Kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, de lijn welke de hooge lichten van Nieuwesluis en Kaapduinen verbindt, en de zuidkant van de Walvistóhstaart, tenzij het Vaartuig is een stoomvaartuig! en voorzien Van een Nederlandsehen loods. Hiervan zijn uitge zonderd, de vaartuigen bestemd voor, of vertrekkende van Cadzand, aan welke Ver gund 'is deze haven binnen te loopen of te verlaten, waarbij zij zich niet zullen mogen bevinden beoosten de gebroken lijn, die gevormd wordt, door de lijn welkte het badhuis Cadzand met de licht boei No. 2 van de Wielingen verbindt en het verlengde der lijn die genoemde licht boei met de Westzijde van het huizen complex Wielingensluis verbindt. b. het Oostgat, de Deurloo, de Galgepul en de Sardijngteul van 1/2 uur na zons ondergang, of indien de zon vroeger dan 5.30 u. ondergaat, vanaf' 6 u. 's avonds, tot 1/2 uur voor zonsopkomst, ot indien de zon later dan 6.30 uur opkomt, tol 6 uur 's morgens. Ingeval van zeegevaar, rekening houdende met de grootte van het vaartuig, een en ander ter beoordee ling van den met de controle belasten Zeeofficier, is het vergund, het Oostgat, de Deurloo en de Galgeput binnen te loopen, en te ankeren benoorden de lijn die de spitse ton No. 6a van het Oostgat met de lichtboei nabij1 den Nollodijk ver bindt. Vaartuigen, welke in dit geval ver- koeren, zullen duidelijk de voorgeschreven lichten toonen, en ingeval van aanroepen, aanfluiten waaronder wordt verstaan bei geven van herhaalde korte stooten op de stoomfluit, beschijning met zoeklicht, of het hooren van. teen schot onmiddellijk ten anker'komen. c. Het watergebied der Schelde ingeslo ten tusschen de lijn Hooge licht Nieuwe- ?JuisHooge licht Kaapduinen en de lijln Hansweerd-Walsoorden van 91/4 uur 's avonds tot i/2 uur voor zonsopkomst, of indien de zon later dan 6.30 uur op komt, tot 6 uur 's morgens, waarbijl wordt aangeteekend, dat gedurende den tijd, dat de vaart op dit gedeelte verboden is, te ïterneuzen en te- Hansweerd als regel niet kan worden geschut. d. bet watergebied der .Schelde beoos ten de lijn Hansweerd-Walsoorden vanaf 1/2 uur na zonsondergang tot 1/2 uur voor zonsopkomst. e. het watergebied der Oostersohelde bewesten de lijn welkte den lichttoren West-Schouwen, met den toren van Oost- kapelle Verbindt. Verblijf ontzegd. Door den vice-admiraal', commandant in Zeeland is het verblijf in of de toegang tot zijn gezagsgebied ontzegd aan: Johannes Gijsel, 24 jaar, werkman, ge boren en wonende te St. Jansteen; Aloys Reunis, 38 jaar, klompenmaker, geboren te Clinge (België) en wonende te Clinge (Nederland) en zijne minderjarige kinde ren Alice, 16 jaar, Charles, 14 jaar en Maris, 13tjaar; Louis Dillis, 17 jaar, mos- eelleurder, geboren e|n wonende te Kiel drecht, verblijfhoudende te Nieuw-Namen; Petrus Jozef Moens, 23 jaar, fabrieksar beider, geboren te Stekene en wonende te Clinge (Nederland) Petrus Moens, 51 jaar, paardenkoopman, geboren te Steke- pe en wonende te Clinge (Nederland) en zijn minderjarige zonen. Alosius, 20 jaar en Gustaaf, 4 jaar; Maria Selvi Vlegels, echtgenoote van Levinus Wareens, 32 jaar, geboren te Meerdonk, wonende te Nieuw- Namen; Hubrecht Willemseri, 34 jaar, koopman en winkelier, geboren te Zaarn- slag, wonende te Kijkuit gemeente Axel; Gustaaf de Nijs, 38 jaar, klompenmaker, geboren te Vraöene, wonende te Holst; Alp bon sus Augustinus Verstraeten, 36 jaar, huisschilder en winkelier, geboren te Stoppeldijk, wonende te Hulst; Josephus •Antonius Bauwens, 47 jaar, metselaar en bierhuishouder, geboren te .Clinge (Bol- gieë), wonende te Clinge (Nederland); Theophiel Warens, 28 jaar, geboren to Kieldrecht, wonende te Nieuw-Namen; Paul Auguste Chislain Hautain, 22 jaar, verblijfhoudende te Sas van Gent, na tionaliteit Belg; Carl Isaac Kopeke, 33 jaar, zeekapitein, geboren en wonende te Rotterdam; Theophiel Everaert, 37 jaar, geboren en wonende te Bouchaute doch verblijfhoudende te Philipine; Petius Ver meersen, 62 jaar, schipper, geboren te Kieldrecht; Emile van den Velde, 25 jaar, geboren te Kieldrecht on Arthur Vries- acker geboren te Beveren (Waes), 25 jaar, allen wonende te Nieuw-Namen. Van de werf Hollandia te Spaarn- dam is te water gelaten de motorboot „Gideon", metende 100 ton, bestemd voor den geregelden dienst tusschen Amster- dam en Breskens. Bij Kon. besluit is aan dr. II. J. van Nederveen, te 's-Gravenhage op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gou- vernemienbskeurmeester van vee voor VTis- singen en als plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Breda als stand plaats is aangewezen, en zijn, tot weder- opizegging, benoemd tot. plaatsvervanger van den districts veearts, wien Breda als Standplaats is aangewezen, de veeartsen J. Kraamer te Komdekerke, en L. W. do W-aardt te Middelburg. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot ztetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Bres kens dhr. W. Woittiez, ter vervanging van den heer H. Weijjkman, die ontslag genomen heeft. Dat Walcheren 7. eland's tuin ge noemd wordt, komt zeker ook door het vele houtgtewas; dat er groeit. Jammer, dat vele hoornen in den laatsten tijd zijn gerooid of reeds ten doode zijn opgeschre ven. Menigte boerderij; welke vroeger tus schen 't ho-ut verscholen was, ligt nu naakt en kaal. Gelukkig ite tegenover dat vele verlies in natuurschoon eenige winst te boeken. Naar we vernemen, zal namelijk de dijk en het jaagpad langis het Kanaal door Walcheren beplant worden. Dit zal de omgeving zeker veel verfraaien en de ve le wandelaars ten wielrijders zullen er in den zomer ook dankbaar voor zijn. Middelburg. Op de R.-K. Begraafplaats alhier had hedenmiddag de begrafenis met militaire eer plaats van den 24-jari- gen milicien-soldaat W, de Weerd, alhier in garnizoen en afkomstig uit Hees. Aan het graf werd niet gesproken. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat thans de heer J. R. Domenie de eenige persoon hier is, bevoegd om op te treden als tusscbenpersoon bij de aan vragen om ouderdomsrente. Goes. Benoemd bij. Kon. Besluit van 29 dezer tot surnumerair der registratie en domeinen, onze vroegere stadgenoot, de heer N. F. Viets te Maastricht. Morgen, Zaterdag, zullen er twee postbestellingen plaats vinden, n.l. te 9 u. voorm. en te 1 of 2 u. nam.; Zondag als gewoonlijk één postbestelling, 10 u. voorm. lerseke. Werden in deze week bij een ingezetene door baldadigen ruiten inge worpen, plus ander kattekwaad (vernie ling aan plakkeborden) uitgevoerd, de da ders zijn niet onbekend gebleven, maar door de politie opgespoord. Het zijn twee 18-jarige jongelingen. Westkapelle. Alhier is door het on bevoegd meerijden met den stoomtram „Walcheren" een twist ontstaan tusschen den stationschef en een paar jongelui, welke zoo hoog liep, dat van messen gebruik werd gemaakt, waarbij' den stati onschef de sporen in 't aangezicht en aan den arm niet ontbreken. Oostkapelle. De heer J. de Pagter, hoofd der openbare school alhier, hoopt tegen 1 Juni a.s. zijn ontslag aan te vragen Ruim 40 jaren is hij alhier als hoofd der school in 't belang der jeugd werk zaam geweest. Zijn laatste levensjaren zal hij in de gemeente doorbrengen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Dirksland, door S. v. Dorp te Bodegraven. Kloetinge. In de gisteren gehouden ver gadering van kerkvoogden werd herbe noemd tot voorzitter de heer C. Dekker. Ds. Jonker ontving f5000 voor de 12e predikantsplaats te Utrecht. Geref. Kerken. Bedankt voor 't Zandt, door N. G. Kcrs- sies te Den Ham. Naar wij uit goede bron vernemen is het bericht van de beroeping van ds. P. Warmenhove te Aarlanderveen naar Serooskerke (W.) voorbarig geweest. Geslaagd te 'sGravenhage voor de acte M.O. (huisacte) Staatsinrichting, de beer L. C. Wessels te Voorburg. 1 en 2 Jan. 's-Heerenhoek, Zat. 9u. en Zond. 9 u. ds. Buinink. Nieuwdorp, Zond. 2 p.. ds. Buinink. Grijpiskerke, Zond. vm. en nm. ds. v. Selins, vm. voorber. H. A., bev. kerke- raad-sTeden. De Spiegel (uitgave Kirchner, Am sterdam) bevat velerlei wat betrekking heeft op Nieuwjaar; o.a. een reproductie van de schilderij van Köper: „Heere, geef vrede"; en tal van reproducties van nieuwejaarszegenwenschen uit vroegeren tijd. Voorts treffende photo's in betrekking tot den oorlog. Wat zegt de lezer o.a. van de photo: de heidenen in Voor-Indië bezig ammunitie te maken, op last van het Christelijk Engeland, om er straks de Christenen mee te dooden? overwerkt gij u allicht. Overwerk en zorgen leiden tot niets goeds. Niemand kan de natuurwetten on gestraft overtreden. Wij allen hebben ruist van onzen gteest en ons lichaam, lichaamsoefening! in de buitenlucht en acht uren slaa,pi noodig om gezond te blijven. Wij moeten' niet te veel eten of drinken. Alleen melk en water kunnen in ruime mate genuttigd worden. Verkeerde gewoonten overladen het bloed met urinezuur-vergiften. De nieren werken als veiligheidskleppen, filtreeren bet bloed en verwijderen de vergiften, maar zijn gleneigd om te verzwakken bij langdurige inspanning en zoodra, zij falen, voelt gij u dof, vermoeid en zenuwachtig. Uw rug doet pijn, gij verliest aaü gewicht, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid en urine-stoornissen. Om beterschap te kunnen. Verkrijgen moiet gij1 vooreerst weder eenvoudige, ver standige gewoonten aannemen. Maar gij dient ook de nieren te hulp te komen. Wat dat betreft kuint gij staat maken op Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel zal van groot nut blij ken om de werkzaamheid der nieren te herstellen en haar te helpen; omi het over tollig urinezuur en de vloeibare, afge werkte stoffen af te voeren. Foster's Pillen zijn gegarandeerd vrij van schade lijke bestanddeelen. Zij werken alleen op d© nieren en urinewegen. Te Goes verkrijgb. bij de hh. de Paauw Co. en te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo zen. Eischt de eclite Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. De „Ellewoutsdijk" op een mijn geloopen. Ruim halfacht gister- avond meerde te Rotterdam het stoom schip „Batavier III", komende van Lon den, met de geredde bemanning van het stoomschip „Ellewoutsdijk" van van Sol- leveld, Van der Meer en T. H. van Hat- turns Stoomvaartmaatschappij!, aan boord. Kapitein R. Teensma van de „Ellewouts- dijk" deelde mede, dat dit stoomschip Woensdagavond van hier in ballast ver trok naar Portland Maine om een lading graan te halen voor de Commission for Relief in Belgium. De bemanning in haar geheel bestond uit 23 koppen, mede ge rekend de kapitein, twee stuurlieden en drie machinisten. Gistermorgen ruim kwart na tienen, zoo VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. ƒ1.50 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maaI berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels 1. iedere regel meer 10 ct. vertelde kapitein Teensma verder, op on geveer een halve mijl .afstand Van het lichtschip Galloper, liep de „Ellewouts- dijk" op een drijvende mijn. Op dat oogert- blik) waren in zicht de stoomschepen „Ka- wi" van de Rotterdamsche Lloyd, „Bata vier III en V", een stoomschip van de maatschappij „Zeeland" een stoomschip van de Reliefcommissie, en zoo groot was de uitwerking van de ontploffing, dat de „Ellewoutsdijk" een oogenblik geheel door de woest opslaande golven aan het oog dezer schepen onttrokken werd, zoo vertelde men later aan boord van de „Batavier III," welk stoomschip met de andere stoomschepen dadelijk na de ont ploffing tot hulpverleen opstoomde. Het geheele schip dreunde ..men hoordo het kraken over ai. Het door den mijn getroffen achterschip werd grootendeels vernield, de s'chroef en een gedeelte van het roer verbrijzeld, in de kajuit van den 'kapitein, in de hutten van de officieren, in de pentry sloeg alles kort en klein en in het voorschip ontstond brand in het volkslogies, waar door den schok do brandende kachel en de lamp omvielen. De tunnel naar de machinekamer liep dadelijk vol water en in bet uit elkander geslagen achterschip stroomde bet zee water binnen. Gelukkig was dp zee vrij kalm en ging er niet veel deining. Kapitein Teensma, die, toen de ont ploffing plaats had, op de brug stond, gaf onmiddellijk bevel een bak- en een stuur boordboot uit te zetten en te bemannen. Twee andere sloepen zijn ledig weggedre ven. Dadelijk begon de „Ellewoutsdijk" te zinken en wel zoo snel, dat niemand Van de opvarenden iets kon redden. Scheepspapieren, instrumenten, proviand en kleeding, alles is met dit stoomschip ruim een half jmr na de ontploffing in de diepte Verdwenen. Nadat men ongeveer een 'half uur in de booten gezeten had, roeiende in de richting van de „Batavier III," die tot hulpverleening naar hen toestoomde, werd men aan noord van dit stoomschip opge nomen. Niemand had eenig letsel beko men. Met hun familieleden togen de gered den, verheugd aan een groot gevaar ont komen te zijn, uit de Boompjes huis waarts. „N. R. C." LONDEN, 31 Dec. De „Times" meldt uit SalonikiDe consuls van Duitschland, Oostenrijk, Turkije en Bulgarije met hun personeel en families zijn gisteravond aan gehouden op bevel van generaal Sarrail en werden vervoerd aan boord van een Fransch schip. De consulaten worden door de troepen der geallieerden bewaakt. ROME, 31 Dec. De „Corriere del Po- lesina" maakt melding van een uitvinding Van den pastoor van Ariano, welke be staat uit een ondoordringbaar weefsel. Rij een proefneming heeft men talrijke revolver- en geweerkogels op het weefeel afgeschoten, die er niet doordrongen en er zelfs geen merk op achterlieten. De pastoor zal zijn uitvinding aan de re geering aanbieden. LONDEN, 31 Dec. De Engelsche pant serkruiser „NataJ" is voor Havre gezon ken, tengevolge van een inwendige ont ploffing. Er zijn 400 overlevenden. WEENEN, 31 Dec. Het antwoord van Oostenrijk is ingekomen op de tweede Amerikaansche Ancona-nota. Daarin wordt gezegd, dat de officier van de duikboot wegens overtreding van zijn in structies werd gestraft en dat Oostenrijk bereid is schadeloosstelling te verleenen. LONDEN, 31 Dec. Volgens een bericht uit Saloniki hebben alle consuls de stad verlaten, en worden de consulaatsgebou wen gebruikt voor inkwartiering van troe pen. WEMELDINGE. Heden vergaderde de Raad. Op voorstel van Burge meester en ,\Vethouders wordt aan W. Kole ontheffing verleend voor 1 hond over 1/2 jaar. Aan H. M. van Poelje, helpster aan de bewaarschool, wordt op voorstel vian B. en Wl met ingang van 1 Jan. 1916 £25 verhooging van jaarwedde toe gestaan. Een bericht van C. van Oosten Pz„ dat bij de benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt en een dankbetuiging van Jan Kole voor verhooging zijner jaarwedde worden Voor kennisgeving aangenomen. Van P. V. d. Werff, J. H. Bartelse, E. Brinkhuis en F. Dominicus is bericht ingekomen, dat zij hunne benoeming tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim aan nemen; deze worden voor kennisgeving aangenomen. Van P. Lindenbergh een der-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 5