Telegrammen. Landbouw en Veeteelt, Uit de Pers, LaatstQ Berichten Leastafei Alierlei. in d.e Emmer Dennen. Zij hadden een woning onder den grond gemaakt. Pïot seling störte het zand in met het treu rig gevoig, dat een der kinderen ondei het zj&sd w'erd bedolven. Eenigen tijd daarna werd hij levenloos uit het gat ge haald Staking der ve e n v e r h u r i n- fe n. De veenverhiiringen, welke te Val- henr.oïiid (Dr.) in vollen gang waren, zijn ópeena onderbroken. Op de laatste verhu ring wend .geen bod gedaan. Dit is in verband met de door den jninister ge stelde maximum-turfprijzen, welke 30 pCt •hooger mogen zijn dan voor den oorlog. Een Nederlands!che jour nalist gevangen. De Dujtschers heb ben aan de Nederlandscbe grens bij Dies- sen een journalist van een Hollandscho courant aangehouden, die een zakboekje met verschillende belangrijke aanteekanin- gen bij zich droeg. Hij is naar Antwerpen overgebracht. - De el eet rise he draad. Een ■dertienjarige jongen uit de Belgische ge meente' .Wachtcbeke, was in den Moerpui polder bezig aan de grens rapen te ste ken. Hij sloeg met een raap tegen de.n electrisohen draad en viel onmiddellijk dood ter aarde. - De opbrengst van den wijnoogst ,in Frankrijk is dit jaar zeer slecht. Zij wordt geschal op ruim 18 millioen hectoliter, tegen ruim 56 millioen in 1914. In deze cijfers zijn niet begrepen de resultaten van "bot gedeelte van Frankrijk, dat door dè Duitsfchers bezet is. Alleen in de de partementen Cöte d'Or en Yonne is de oogst héél goed geweest. - Uit Mexico wordt gemeld, dat het leger vlEja Villa begint te verloopen. Velen •ran aanhangers loopen naar Carranza ©Ver. He Rome is de ritmeester graaf Fenoglio tijdens een rijtoer met gravin Alessamctri Salvucci door graaf Salvucci, die in -ommin met zijn Vrouw leeft en een eehtscheidingsprooes tegen haar voert, doodgeschoten. De dader heeft zijn vrouw met een mes zoo in het gezicht toege takeld, dat. zij geheel verminkt zal blijven. De domino geen oorlogs winst. leder jaar kreeg dominé, wiens tractement niet al te hoog Was, ofschoon zijn gezin, wijl talrijk, veel noodig had, van een zijner ouderlingen, oen kooien- hoer, voer den winter oen mandje roodu en witte kool. Dat maakte dan liet te schrale tractement weer eenig'szins goed En vooral, als er dan van een ander nog wat van het varken bij kwam en ieder van zijn voorraad wat afstond, och, dan liep het nog weer rond en genoot ook het domino's gezin nog oen zekere weelde; de provisiekelder zag er niet on aardig uit. Een stille hoop leefde reeds in het hart Van de dominésche, dat deze winter wel eens heel goed wezen kon. Er werden immers Zooveel oorlogswinsten gemaakt! •En ze had 'het wel gehoord, het land van ons fcoolenboertje had rijk gedragen en de prijs van de kool was zeer hoog geweest, zoodat door de mooie oorlogs winst .aflicht iets meer dan anders ook aan dé® provisiekelder van de pastorie ten goede zou komen. Maar het liep anders, uit. Ons kooien hoertje kwam wel opdragen, maar met de teleurstellende mededeeling-. Ja, dominé je begrjjpt zelf, dat het van 'tjaar niet gaat. Verleden jaar waren de kooien maar ■drie centen waard, maar nu kan ik bv drie stuivers voor maken I die oorlogswinst H 'O pfdbestuurs vergadering Zeeuw sche Landbouwmaatschappij. In 'het hotel „du Commerce" te Mid delburg werd heden de najaarsvergadet- ring gehouden van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, onder voor zitterschap van den heer J. H. 0. Do- minicue. Na vaststelling der presentielijst opende de Voorzitter de vergadering, met alvorens met de werkzaamheden aan te' vangen woorden van waardeering te wijden aan den overleden secretaris, den heer G. A. Torsterman van Oyen. Spr. is overtuigd als hij zegt, dat tot in lengte van dagen de herinnering aan den aigemeenen vriend zal big ven voortleven. De aanwezigen verhieven zich van hun zetel en toonden door applaus met de woorden in te stemmen. Na vaststelling der notulen en mede deeling van uitvoering van genomen be sluiten; waaronder die, dat thans zal worden overgegaan tot instelling der com missie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer, waarbij vooral op isoleering der besmette hofsteden zal moeten wor den gelet, in den geest bedoeld in een circulaire van het Nederl. Landbouwco- mité, waar de meening van den minister is neergelegd, werden enkele ingekomen stukken van minder belang medegedeeld. Tot lid van het Dagelijksch bestuur der Maatschappij werd herkozen de heer W. Kakebeeke te Go-es, met 17 stemmen, tegen 2 op den heer Jac. Wellemian en' 2° in blanco. De heer Kakebeeke verklaarde zich be- Teid de benoeming, aan te nemen. In plaats van den heer I. G. J. Kake beeke weid tot secretaris van het Pro vinciaal Bemiddelingsbureau voor den Landbouw benoemd de heer C. Stevens, rijMandlandbouwleeraar te Goes. De voorzitter bracht den heer f. G. J. Kakebeeke dank voor wat hij als secre taris der Maatschappij en als Rijksland- bou wieeraar voor de Maatschappij en 'den Zeeuwsehen landbouw heeft, gedaan. Spr. wensebt den heer Kakebeeke geluk met zijne benoeming in de nieuwe betrekking, die is een erkenning van zijn verdienste; maar hoopt dat hij ook in die betrekking den Zoeuwschen Landbouw zal blijven behartigen. Op voorstel van het. Dagelijksch Bestuur werd de heer Kakebeeke bij acclamatie tot eere-lid der Maatschappij benoemd. De heer Kakebeeke gaf de verzekering dat zijne benoeming tot inspecteur van den Landbouw hem een vreugde was, maar dat hij noodc scheidt van Zeeland en van de Maatschappij, die wel uit het oog maar niet uit het hart zal gaan. Spr. uit de beste wenschen voor den bloei der Maatschappij eu verklaart gaar ne hel eere-lidmaatschap te aanvaarden, hetgeen hij op hoogen prijs stelt. De voorzitter wenschte hierop don heer Stevens geluk met zijne benoeming tot Rijkslandbouwleeraar en directeur van de landbouwwinterscliool. De heer Stevens dankte voor die woor den en zeide alles te zullen doen om de voetsporen van den heer Kakebeeke te volgen. Alsnu was aan de orde de R e ge 1 i n g van het Secretariaat. Eerst werd medegedeeld, dat de afdee- ling Axel een schrijven heeft gezonden, waarin zij den heer Zonnevijle aanbe veelt als secretaris der Maatschappij en andere vereenigingen. De voorzitter zegt naar aanleiding daar van, dat zonder eenige nevenbedoelingen de waarneming van het secretariaat aan den heer Kielstra is opgedragen, en het Dag .Bestuur is onaangenaam getroffen door' do actie tegen dit optreden. Aan den heer Van Dixhoorn zegt spr., dat hij overtuigd moest zijn, dat het Dag. Bestuur altijd bereid is geweest de afdee lingen te erkennen. Was de heer Zonne- vijle benoemd, dan was er wellicht van andere zijde oppositie gekomen; spreker hoopt, dat do houding van den heer Van Dixhoorn geen navolging zal vinden. De voorzitter deelde mede, dat do ver- eeniging tot verbetering van het rund vee bereid is dezelfde persoon als de Maatschappij tot secretaris te benoemen. Naar aanleiding van het aanvankelijk voorgestelde, heeft hot Dag. Bestuur zijn voorstel gewijzigd eu wel zoo, dat een secretariaat zal worden opgericht, waar van de koste nf 8360 zijn geraamd. Spr. wijst erop, dat dit samenhangt met de contributieregeling. Spr. meent, dat eerst uitgemaakt moet worden of een secretaris zaf worden be noemd als bedoeld door liet Dag. Bestuur. De heer Van Dixhoorn zeide, dat de afdeeling Axel zal blijven pal staan voor de belangen van hare leden; spr. heeft geschreven in zijn kwaliteit van voorzitter der afdeeling. De voorzitter zegt, -dat dit het recht der afdeeling is, maar dat, hij opkomt tegen de wijze, waarop is geprotesteerd. De heer Snijder zegt, dat de afdeeling Tliolen legen een gemeenschappelijken secretaris is, maar voor een goed gesa larieerd secretaris der Maatschappij, alleen wilt zij vermindering ,der andere posten op de begrooting voor het secretariaat. De heer Boogerd is ook voor verminde ring der bedoelde posten; o.a. schrijfwerk van f400; huur kantoor f150. Namens de afdeeling Zierikzee wordt verklaard, dat zij verwonderd zou ge staan hebben als het Dag. Bestuur niet met een voorstel was gekomen. De afdee ling juicht het voorstel toe; zij begrijpt die houding van Axel niet. De heer de Feyter (Axel) zegt, dat de afdeeling in een verkeerd daglicht gesteld wordt; de afdeeling was teleurgesteld over het niet benoemen van den heer Zonnevij- le ofschoon zij niets ten nadeele van den heer Kielstra weet te zeggenOok noemt spr. namen als van de heeren Welleman en Snijder. Spr. vraagt of het niet eerst beter is de contributieregeling te behandelen. De heer Welleman is het met dit laat ste eens. De afdeeling Kruiningen is ten volste overtuigd, dat de Maatschappij een goed gesalarieerd secretaris moet hebben; maar is er voor, da.t alleen met toestemming, van het Bestuur deze perso-on een andere betrekking mag waarnemen. De heer Hombach zegt namens de af deeling Hulst, dat zij de geraamde kosten van het secretariaat te hoog vond. De heer Boogaart deelt namens Wal cheren mede, dat die afdeeling zich met de oorspronkelijke voorstellen van het Dag. Bestuur heeft vereenigd. De voorzitter zegt nogmaals, dat het niet de bedoeling is geweest iemand on aangenaam te zijn. Uit de besprekingen maakt spr. op, dat men algemeen voor een gesalarieerd secre taris is. 'De overige posten zullen al leen gebruikt worden als het noodig ïs. Een absoluut verbod om andere betrek kingen aan te nemen wensebt de voor zitter,niet; wel dat bepaald wordt, dat voor het aannemen van andere bezoldigde betrekkingen toestenuning van het hoofd bestuur noodig is. De heer Van Dixhoorn vraagt of het niet wenschelijk is, dat aan de commissie voor statutenwijziging ook de regeling Van het salaris zal worden opgedragen. Besloten werd de salarisregeling tegelijk te bespreken met de kwestie van de Contributieregeling. Het Dag. Bestuur had voorgesteld na do verschillende besprekingen en schrijven van den heer Snijder voorgesteld do con tributie als volgt te regelen: a. Leden niet-landbouwers met een be drijf kleiner dan 10 H A betalen f2.50 contributie, waarvan f 1.25 te storten in de kas der Maatschappij. b. Leden-landbouwers met een bedrijf grootor dan 10 H.A., betalen f4.50, waar- Van fl.50 te storten in de kas der af deeling e nf3 in de kas der Maatschappij. De voorloopige begrooting, afgescheiden van subsidies enz, is geraamd in inkom sten e rtUitgaven op f7481.30. De voorzitter wijst er naar aanleiding van een opmerking van den heer Va® Dixhoorn op, dat liet eigenlijk eindcijfer der begrooting eigenlijk wel f22000 be draagt. De heer Van Dixhoorn wijst er op, dat de grootte van het salaris geen gelijken tred houdt met do geschiktheid van den persoondit zou een slechte waardeering zijn van de bekwaamheden van den heer Van Oyen. De voorzitter zegt, dat do heer Van Oyen drie dagen voor zijn dood zelf ge zegd heeft: De 'belooning is niets, en als ik dood hen zullen jelui in den z'ak moete'n taston. De heer Lucieer zegt, dat de afdeeling Oostburg in een gisteren gehouden ver- - gadei'ing een motie heeft, aangenomen, waarin de mogelijkheid van afscheiding der afdeeling wordt neergelegd bij aan nemen der contributieverhooging. Men was van meening, dat de 1500 leden in Zeeuw,sch-VJaanderen de helft van de stemmen zal uitbrengen, dan de 1700 in de andere af deelingen. De heer Van Dixhoorn meent, dat er ook thans nog menschen zij®, die uit liefde voor de Maatschappij het werk te gen Jager salaris willen doen. De heer De Ruij'ter de Wildt meent, dat (je afdeeling Axel op een dwaalspoor is; hij meent, dat het idee van den heer Van Dixhoorn overboord gegooid moet worden; men moet hebben een man, die behoorlijk gesalarieerd is; men moet bekwame sollicitanten krijgen. De heer De Feijter zegt, dat men in Axel tegen verschillende contributiebepa lingen was. Spr. voelt meer voor een algemeene verhooging tot f3. In de afdeeling Zierikzee heeft do kwes tie een onderwerp van gesprek uitgemaakt en meende men, dat er ook tal van belanghebbenden, eigenaars van geld enz., ook bereid zullen zijn een hoogere con tributie te betalen. De afgevaardigde, de heer Van Oever en, wil ook dat eigenaars van grooter aantal H.A. onder de hoogere contributie vallen. - De heer Mol zegt, dat ook Kruiningen dit laatste idee deelt; dit zegt ook de heer De Regt namens Noord-Beveland. De heer Welleman zegt persoonlijk te meenen, dat het eerst nootlige voor een vakvereeniging is, dat alle leden dezelfde rechten en pliclhten hebben; spr. acht hel voorstel van het dgg. bestuur de juiste middenweg en wijst er op, dat een afgevaardigde geen vast mandaat moet hebben, anders worden het auto maten; de besprekingen hebben dan gee® uitwerking meer. De heer W. Kakebeeke meent, dat wat de heer Welleman over de vakvereeniging zeide niet altijd opgaat; hij wijst daarbij op -den zuivelbond. de yereeniging van z uivelf abrieken. De lieer Alan Dixhoorn wijst op de mogelijkheid van splitsing in eere-leden, leden en buitengewone leden, zooals bij het Stamboek van het Noderlandsoh Trek paard het geval is. De heer Snijder heeft zijn artikel ge schreven, overtuigd, dat er op zijne proeve van contributieregeling wel wat aanmer king zou te maken zijn, en hij gaat mede met het voorstel van het bestuur, maaï zou een amendement willen indienen om hoven de 100 H.A. een grootere contri butie te bepalen'. Spr. meent, dat de regeling slechts vooi één jaar zal worden genomen, men heeft te treffen. Spr. voelt ook wel iets Voor dan één jaar tijd om verdere regelingen proportioneele vertegenwoordiging, rnaaf betreurt de motie der afdeeling Oostburg De heer Boogerd (Goes) vindt verhoo ging tot f 4 minder gevaarlijk dan tot f 4.50 voor ledenverlies. De heer W. Kakebeeke voelt veel vooï een hoogere contributie voor meer dan 100 H.A. Geld moet er komen en spr meent, dat bedoelde leden zeker f 10 kun nen betalen. (Men roept f25). Thans werd in stemming gebracht voor 1916 de Contributie te bepalen als door het hoofdbestuur is voorgesteld met be doeld amendement hier boven genoemd. Het werd aangenomen met Axel, Oost burg en een der afgevaardigden van Hulst tegen, terwijl de heer Hombach blanco stemde. Van de f 10 contributie komt aan do af deelingen f2.50. De heer Hombach meent, dat een se cretaris alleen al het werk kan doen, De voorzitter ztegt, dat dit beslist on mogelijk is. De heer Hombach wil wel geld in eens uitgeven voor Oen moderne inrichting van het kantoor, voorzien van alle mo-derne zaken. De heer IGJKakebeeke wijlst op de groote kosten van papier, carbon papier voor de schrijfmachines, porti enz. De heer Zwagerman meent, dat het werk van een secretaris niet alleen zal zijn schrijven enz., maar ook het houden van inleidingen en dit kost dagen, soms weken van studie en voorbereiding; doet een secretaris dit niet, dan dood men zijn geest. Studie ook als redacteur van het Landbouwblad is dringend noodig. De heer Boogerd (Goes) wijst er op, dat de secretaris met goedvinden andere baantjes mag aannemen en hij daarvoor toch ook tijd moet hebben; spr. wil be paald f 150 sc-hrapjpen. De heer Van Vredenburgh (Tholen) wil het voorstel van het hoofdbestuur ongewijzigd aannemen- De heer Blocmsma wijst er op welk een grooten tijd in beslag wordt geno men door gewone werkzaamheden, terwijl öf de 'studie er onder lijdt, óf de secre taris zich overwerkt; hij heeft dit. zelf ondervonden. De heer Welleman meent, dat iemand met goede normale werkkracht het se cretariaat kan. waarnemen, maar juist de redactie van het Landbouwblad brengt het grootste bezwaar. De voorzitter meent, dat wel degelijk hulp noodig is. Nadat nog' verschillende personen het woord hadden gevoerd werd gestemd over een amendement van don heer "Snijder om de post van f400 voor schrijfwerk te doen vervallen; het werd aangenomen met tegen de stemmen van Middelburg en Zierikzee, en van jhr. Yredenburgh en de leden va;i het Dag. Bestuur. Thans werd aangenomen een statuten wijziging noodig in verband niet de aan genomen besluiten betreffende afdracht cler contributie aan de Maatschappij. Het Dag. Bestuur wordt gemachtigd sol licitanten naar de betrekking van secreta ris op te roepen; en in een zoo spoedig mogelijk te houden buitengewone verga dering v.an het hoofdbestuur. Do voorzitter stelde voor Goes als woon plaats voor den secretaris aan te wijzen; waarmede de heer Dixhoorn zich niet kan vereenigen, omdat de afdeelingen hier over niet zijn gehoord. De hoer Hombach meent, dat iemand met f 2000 salaris moet wonen waar het - hoofdbestuur wilt. Besloten werd, de woonplaats voorloo pig blanco te laten. Gedurende de maand Januari zal de gelegenheid open staan voor de sollicitatie; en dan zal de lijst van sollicitanten met een vrijblijvende aan beveling van het Bag. bestuur worden toegezonden aan de afdeelingenen tevens voorzien van inlichtingen over do perso nen der sollicitanten. Thans 'kwam aan de orde, het voorstel om te benoemen een commissie, die een plan zal opmaken Tot wijziging der sta tuten en het huishoudelijk reglement. Dit idee werd aangenomen. Op voorstel van den heer Mol werd besloten uit iedere afd. een lid in de commissie te benoemen. Benoemd werden voor Axel dhr. v. Dixhoorn, voor Goes dhr. van den Dries, voor Hulst dhr. Hombach, voor Kruiningen dhr. Jac. Wel leman, voor Middelburg dhr. J. Polder dijk, voor Noord-Beveland dhr. de Regt, voor Oostburg dhr. Leenhouts, voor Tho len, jhr. Yredenburgh en voor Zierikzeö dhr. v. Oeveren. Verder zullen in de commissie zitting hebben do voorzitter der Z. L. M. en dhr. W. Kakebeeke, terwijl als1 secr. aan de commissie wordt toegevoegd de sec retaris der Z. L. M De wijziging van het Reglement voor de erkenning van zaaizaden en pootgoed weiden goedgekeurd. Besloten is nog tot de oprichting van een commissie voor verbetering van bet varkensras en tot aankoop van de scrijf- machine van wijlen dhr. Vorsterraan van Oyen". Op een en ander en op de rondvraag komen wij morgen nader terug. Nog de ouderwatsche schoolstrijd. In het „Christelijk Schoolblad" schrijft de redacteur D. een artikel, waarin hij' verhaalt op welke wijze men heden ten dage op het eiland Schiermonnikoog de oprichting van een School met den Bijbel tegenhoudt. Het verhaal doet levendig aan oude toestanden denken, die men meenen zou dat tot den -grij'zen voortijd benooren we willen er een en ander uit meedeel-en. Het bouwen van een School met den Bijbel is doorgezet door de schoolVer- eeniging, wier voorzitter Ds. H. Iiasper, Geref. predikant te Schiermonnikoog, met alle k'racht voor de zaak strijdt. In begin 1914 had de Schoolvereeniging zóó veel geld hijeen, dat men met den bouw een aanvang kon maken. Doch toen -dit uitlekte, kwam het milde standpunt der liberalen jegens andersdenkenden weer voor den dag, het oude beginsel, dat van een recht doen in den schoolstrijd niet weten wil. Men beraadslaagde in het geheim, doch ook openlijk. Zoo werd in de Jmiï-ver- gadering van den gemeenteraad publiek de vraag aan de orde gesteld„wat de Raad er aan doen kón om de tot standkoming der school in het algemeen te verhinderen?" Gelijktijdig werd door particulieren aan vele ouders1 te- ver staan gegeven, dat zij, ingeval hun kin deren de Christelijke school zouden be zoeken, noch op de klandizie noch op werkverschaffing meer behoefden te re kenen. Menig huisvader begon de toe komst voor zijn gezin donker in te zien. Eindelijk besloten de liberalen kort weg aan alle plannen van schoolstich ting radicaal een einde te maken, door den Duits'chen landeigenaar, Graaf von Bernstoff te verzoeken, voor school en woning geen grond te verkoopen of in erfpacht te geven. Men wist, dat de uitgifte in erfpacht van een terrein was toegezegd, doch wanneer deze belofte eens werd gebroken, dan was er ner gens op het eiland ©en behoorlijk bouw terrein te verkrijgen. Vier personen bo den zich aan om handteefceningen te gaan verzamelen. Van wien, deed er niet toe; als het maar een naam was! „Even teekenen," fluisterden geniepige monde®, ,,'tls voor een goed doel!" en zoo werden niet alleen gezeten ei landbewoners gevraagd, maar ook jon gens en meisjes, die nauwelijks de kin derschoonen ontwassen waren, en soms nog maar pas van huiten af op het eiland in dienstbetrekking waren ge komen. Zoo gingen de lange lijsten „naar den Graaf." Maar Graaf von Bernstoff was niet te bewegen zijii woord Te breken. Het uitbreken van den oorlog scheen den Vrijzinnigen in lmn poging gunstig; de bouwmaterialen werden zóó duur, dat men de zaak voorloopig scheen te moeten opgeven. Doch in 1915 ge voelde men zich door allerlei omstan digfheden genoopt den arbeid weer met kracht aan te vatten. Toen ontbrandde de strijd opnieuw. In „Onze Kerk, orgaan voor de Vrij zinnig Hervormden in Dokktun en Om streken" werd geschreven: „Welnu ons bolwerk! moet hecht en sterk zijn, n u .sterker dim ooit te voren." In die dagen genoot ook op 'een Zondagmorgen een artikel van mijn hand de eer bij den ©eredienst in de N-ederlaiidsch Hei- vormde Kerk aldaar vanaf den kansel voorgelezen en besproken te worden. Gij gé-voelt toch wel het treffende van de situatie? Het Christelijk Schoolblad in een Christelijke kerk uitgespreid over den Bijbel, om stemming te maken tegen een school met den Bijbel. En het trof doel. Velen Werden in hart en nieren geprikkeld en voeldèn zich door mijn artikel persoonlijk bcleedigd. Smaakte soms daarom op den dag der school opening het brood van den bakker en het vleesch Van den slager niet meer? Men ziet hoe 't de oude schoolstrijd is, die al zijn kenmerken van echtheid' op Schiermonnikoog heeft vertoond. De predikant werd nu en dan met straatstee nen bewerkt; de voorstanders der school met broodroof gestraft. De Vrijzinnigheid is toch óp idle plaatsen zoowat lietzelfde. Schiermonnikoog heeft er voor gezorgd, dat de oude dagen nog eens in do herin nering zijn teruggeroepen. LONDEN, 39 Dec. De aankondiging van de verplichte dienstneming voor ongehuw- den is door het geheele land goed ont vangen. Sommige meenen, dat de minis tère. die er tegen waren, kunnen aan blijven, anderen daarentegen, dat hun po sitie onhoudbaar is. NEW-YORK, 30 Dec. Men meent, dat het veelvuldige aanhouden van neutra io mailschepen van en naar Amerika gaan de is toe te schrijven aan de verden king, dat de Duiitschers zouden trachten: door middel van de post Belgische ef fecten naar Amerika te zenden om ze daar te realiseer©®.. -. DEN HAAG. Bij de meubelfabriek van Pander is qen groote houten loods ver brand. De fabriek is niet zonder moeite gespaard gebleven. Do 600 arbeiders kun nen dus hun arbeid voortzetten. De scha de beloopt een halve ton. DEN HAAG. Volgens een draadloos te legram is het Ned. s.s. Ellewoutsdijk (1412 ton netto) bij het lichtschip Gal loper op een mijn geloopen. De beman ning bevindt zich aan boord van de Ba- tevier 111. TERSCHELLING. Bij paal 5 is' de traw ler IJm. 87 gestrand. De sleepboot Nep- tunus verleent hulp. Woord en Beeld (uitgave drukkerij Liberies, Rotterdam) is zijn 3en jaargang ingetreden. Het eerste no. bevat mooie photo's en laat zich aangenaam lezen. Kerstmis, de Oorlog, de Mobilisatie-, enz. leveren het contingent. Het no. besluit met een Oudejaarslied van Johanna Bree voort. Quatertemper. Van bevriende zijde schrijft men ons In het berichtje Quatertemper overge nomen uit het Handelsblad komen onjuist heden voor. Quatertemperdag is niet een dag waar op geen vleesch mag gegeten worden, doch is een vastendag. De gewone Vrijdag is geen vastendag maar een onthoudingsdag, d.w.z. dat men op zoo'n dag zich onthouden moet van vleeschspijzen, niet alléén vleesch doch ook vet, saus van vleesch en alles wat daarmede samenhangt. Vastendag is eveneens een oïithoudings dag, -doch op dezen dag wordt nog ver- eischt, dat men slechts éénmaal daags een vollen maaltijd neemt, of andere ge zegd, dat men slechts éénmaal daags zoovéél kan eten als men begeert, des morgens (ontbijt) wordt niets gegeten, het diner ten volle en het souper slechts eeu gedeelte, om voor den volgenden dag genoegzaam krachten te hebben om zijd arbeid te verrichten. Dat hierop uitzonderingen gemaakt wor den is licht te begrijpen en kan feitelijk alléén door den dokter worden vastge steld. Kinderen beneden 21 jaar en menschen boven de 60 jaar vallen buiten de vas- tenwet, doch allen 'boven de 7 jaar vallen onder de onthoudingswet-.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3