I*« 71 Donderdag 30 December 1915 30e Jaargang t Statan-Generaai De Groota Oorlog, Binnenland TERNEUZEN. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGÖ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: UNIE VORSTSTRAAT Bureau te Middelburg: SFIRMA F. P. DHUIJ L. BUR8. Drukkers: Oosterbaan Le Cointro - Goes. Wij zoeken voor Terneuzen een actief Berichtgever. Redactie. Het volgend nummer van ons blad, het z. g. Nieuwjaarsnummer, zal morgen gereed gemaakt worden, en zóó tijdig verzonden worden, dat het de meeste lezers Zater dagochtend bereikt. De doode hand. Do som die de minister jaarlijks uit do belasting op goederen uit de doode hand halen wil bedraagt 1 miljoen en 4oo duizend. Dat is njet voel. tn volksvergaderingen heeft men 't vaak kunnen hooren: belast de doode hand, en het geld zal stroomen als water. Dat zelfs een radicaal man als minister Trenb het maai- tot bovengenoemde ra ming' brengt, bewijst al genoeg hoe over dreven de voorstelling omtrent de bezit tingen der doode hand bij de meeste Volksleiders in de vergaderingen was. Ruim een miljoen. Dan zijn niet alleen de rijke klooster goederen aangepakt, 'maar ook de bezit tingen van Hervormde en Doopsgezinde kerken, en neutrale stichtingen van lief dadigheid. Minister Treub Vraagt drie gulden por duizend en per jaar van armeninstelliiy gen, en zes gulden van andere goederen in de doode hand. 'tls waar Roomsche bladen hebben zich tegen die belasting .verzet, en 't moet er kend, voor Wat sommige stichtingen aan gaat, niet zonder grond. Maar met even groota beslistheid verzet zich do doops gezinde predikant K. Vos uit Middelstum. Hij toont aan dat do Nederlandscho kloosters, die immers pas uit de negen tiende eeuw dagteekenon, niet zoo rijk kunnen zijn als men in volksvergaderingen dit laat voorkomen. Bovendien wordt door zeer vele dier kloosters zeer veel gedaan aan ziekenverpleging, weezenverzorging en anderen philantropischen arbeid. Mag men de zoodanige wel belasten Benadeelt men daarmede niet den philantropischen arbeid dier stichtingen? En nu zal deze belasting ook zwaar drukken op de Protestandsche kerkelijke gemeenten. Indien het er van komt, zullen deugde lijke uitzonderingsbepalingen moeten uit gedacht worden voor instellingen welke die belasting van f 3 of f 6 van de f 1000 inkomsten niet kunnen missen of wier be lasting den schijn (of de werkelijkheid) zou hebben een beknibbeling op de in komsten van armen, kranken, weduwen, en weezen te zijn. Tweede Kamer. Van een losbandigen zoon. Zijn geld ingehouden. Waartoe geen kritiek? Een besef van machteloos heid. Kleine zaken. Is er rechteloosheid? Ei' was eens een vader, wiens zoon in den vreemde zich aan uitspattingen] overgaf. Het brave zoontje vatte het leven wat al te gemakkelijk op, oifidat hij1 wel wist, dat zijn vader zijm schulden zou betalen. En vader deed dit jot nogtoe gewillig. Maar eindelijk^ toen vader zelf een beetje slecht bij kas was en zelf al eens geld had moeten opnemen, maakte hij bedenkingen, toen zoonlief om het jaar- Irjksche postwisseltje schreef. Kort en bondig .schreef vader terug: „Nu betaal ik eens niet, als je je leven op dezelfde wijze wilt voortzetten, moet je alles maar eens uit, eigen zak betalen. Doch nu kwam moeder tusschenbeide. Maar vader, zeide ze, nu treedt ge toch veel te streng opWaarom hebt ge eerst niet eens overleg gepleegd met den rakker. Misschien zou dit hem sterker op z'n beenen doen staan. Doch Vader, gesterkt in zijn meening door onpartijdige voorlichtere, volhardde bij zijn eenmaal genomen besluit Wanneer de lezer nu weet, dat de vader de staat der Nederlanden is, zijn zoontje de kolonie Suriname en zijn vrouw de Tweede Kamer, dan kont hij tegelijk het Verloop van de behandeling der Su- riname-begrooting. Het was de heer Lobman, die een der- gelijke gelijkenis ten beste gaf, daarmede betoogende, dat het nu niet aanging om den minister zijn ontwerp terug te sturen, om ten behoeve van Suriname nog een paar postjes in te vullen, zooals de heer Fock (u.l.) blijkens zijn motie verlangde. Heel de rede van Fock was een felle aanval op het beleid van den minister en feitelijk wil hij en willen de zijnen den minister zijn rechten onthouden en die geven aan den gouverneur van Suriname. Het dunkt ons zeer gezocht, dat den minister door enkele zijner partij-genooten zuinigheid verweten wordt. Onze anti-rev. afgevaardigde voor Snoek, de lieer Scheu- rer, hoeft dit ook ingezien en hij heeft de commissie van rapporteurs, ernstig aan geraden haar motie in te trekken. Inderdaad zuinigheid was hier deugd. Een andere vraag is het, of elke kri tiek bij voorbaat veroordeeld is. De heer van Vuuren, de r.k. afgevaardigde voor Zevenbergen, keurde het af, dat kritiek werd uitgeoefend, terwijl de verantwoorde lijke minister om gezondheidsredenen af wezig is. Hij achtte het oogenblik slecht gekozen Doch hierbij sluiten we ons nog niet zoo gauw aan. Minister Pleyte is reeds eenig'e weken van het politieke tooneel verdwenen. Minister Rambonnet zou tijde lijk do niet-principieelo zaken voor hem afdoen, doch Pleyte blijft maar weg, zoodat de vraag begint te rijzen, of Hij ooit nog eens de portefeuille in handen zal nemen. Het heet Wel, dat bijt straks zijn oude plaats weer zal bezetten, doch zekerheid bestaat hieromtrent niet. Hier en daar wordt reeds de meening verkondigd, dat hij voor goed Excellentie- af is en dat de minister ad interim de wetten m veilige haven moet brengen, wat hem te gemakkelijker zou vallen, nu liij de principes op den achtergrond kan dringen. Wat hiervan zij, kritiek is o.i. alleszins geoorloofd. De heer Rambonnet zou hierin aanleiding kunnen vinden, om voor 't geval Pleyte voorloopig in het buitenland blijft en er niet meer over denkt actief minister tje Worden, de portefeuille jn andere handen te doen overgaan. Met den heer van Vuuren zouden we dus niet willen meegaan. Zijn voorstel tot schorsing der behandeling is intussclien vervallen door de intrekking der motie- Fock. Hiermede was ook de Surinaamsche Be grooting gered. Én hoofdstuk. XI (Kolo niën) dito. sfc Vervolgens was de oorlogsbegrooting aan de orde. Niet de verloven, niet de dé mobilisatie en niet de verhouding van het departement tot den opperbevelhebber. Erg zwaar is de zaak niet opgevat. Grondige kritiek bleef gisteren achterwege. Terecht heeft men opgemerkt, dat do geest der Kamer wordt bepaald door een besef van machteloosheid. Men bepaalde zich reeds aanstonds bij kleinere, ondergeschikte kwesties. Wilt ge een voorbeeld? De heer Arts (r.k.), nota bene de eerste spreker, wees er op, dat de landweer suc cessievelijk naar huis wordt gezonden en do landstorm haar vervangt, een maatregel die algemeen instemming verdient. Waar om worden echter de landstormmannen naar de reeds overladen depots gezonden? Spr. meent dat het departement aan be leid tekort schiet en geeft daarvan eenige voorbeelden. Aan do Ilembrug] Worclen niet voldoende wapenen afgeleverd. Dezer dagen kwam aan het licht, bij een land weerdepot te Rotterdam, dat er nooit ie mand ter controle was geweest. De admi nistratie lijdt onder grootcn achterstand. Een sergeant werd gedegradeerd, doch zocht het hooger op. Na zes maanden bleek zijn onschuld en werd hij in zijn eer hersteld, doch zes maanden was hij gedegradeerd. Waarom worden de luite nants, die reeds 16 maanden kapiteins- diensten deden en anderen, die in aanmer king komen niet bevorderd Het officieren korps zou op die wijze zeker worden ver beterd. Dan bespreekt spr. de _geldverspil ling in het .gemobiliseerde leger. Indien het aantal stationscommandanten reeds met dertien is verminderd, dan bewijst het, dat ze wel kunnen worden gemist. Veel te duur zijn ook de vergoedings commissies ingericht. De secretarissen krij gen f 10 per dag, waarvan ze f 8 over houden. Eindelijk bespreekt de heer Arts gevallen van wanordelijkheden, die soms op vrij groote schaal zijn voorgekomen. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) klaagde over willekeur bij benoemingen. Spr. maakt eenige opmerkingen en be pleit de belangen van jongelieden, welke uit de studie zijn gerukt en die dadelijk na het afleggen van eindexamen 1I.Ü.S. of gymnasium in dienst moesten en daarin zoo lang bleven. Niet billijk is het, dat niet-gezinshoof- den, ook al zijn ze kostwinners, hun-eigen reiskosten bij verloven moéten betalen. Komende tot het beleid van den minis ter, klaagt de heer Duymaer over gebrek aan vaardigheid in de afdoening van zaken en noemt als „voorbeeld {le kwestie van de Militaire Tehuizen. Voorts toont de minister niet voldoenden ernst met de gemoedsbezwaren. Steeds heelt spreker op con regeling aangedrongen, waarbij de mi litairen niet/gedwongen worden te reizen op Zondag. Reeds werd een militair ge straft, die zekere diensten op: Zondag wei gerde. Duijs en Eerdmans springen al niet hoo ger. Eerstgenoemde sprak over de rechts positie der miliciens. Men krijgt 14 dagen omdat de schoenen niet zijn gepoetst, en als men zich wil verdedigen 7 dagen er bij omdat men iets zegt. Is dat een rechtspositie? Men straft maar met twee maanden verval van vrij vervoer, zoodat men uit gebrek aan geld, dien tijd vrouw en kinderen niet kan opzoeken. Er heescht z.i. een totale rechteloosheid. Hij wilde niet generaliseeren, doch hij deed het inl.usschen niet zuinig. Ook Scheurer (a.r.) maakte, zijn opmer kingen, niet bedoeld als onwelwillende crilick, maar als een bewijs van steun, 'Waar de minister het leger zoo Krachtig mogelijk wil maken. In de avondvergadering werd het debat in denzelfden geest voortgezet. Het zou ons te ver voeren, indien we alle wenschen hier herhaalden In een volgend nummer hopen we een en ander mede te deelen uit het antwoord van den minister. Beknopt ©verzicht van dsn toestand De gegevens van de slagvelden leen en zich niet bijzonder tot overzichtelijke be schouwingen. Er komen meer geruchten dan mede- deelingen van feilen tot ons. 'tls of alles zic.h voorbereidt voor een geweldig offensief op plaatsen, waar de vijand dit niet verwacht. Gaat men de berichten en geruchten na, dan weet men inderdaad niet meer, welke plannen er gesmeed worden. Te Saloniki worden nog steeds uitge breide maatregelen genomen. Een correspondent van de „Vossischo Zeitung", die te Saloniki is- geweest, is van daar naar Bulgarije vertrokken en seint nu van de Bulgaarsche grens over wat hij er gezien heeft. Hij vertelt, onder velerlei bijzonder heden, die van minder belang zijn, dat tot op 19 dezer te Saloniki 210.000 man geland waren, waarvan nog geen 90.000 man Engelschen waren. De rest zijn Franschen, en van dezen weer 't groot ste gedeelte Afrikaansohe koloniale troepen. Nieuwe versterkingen waren onderweg. Uit Marseille was een groot transport, naar men zeide van 40.000 man, onderweg. De eerste drie trans portschepen van dit konvooi kwamen in den ochtend van-19 dezer te Saloniki aan. De Engelschen hebben in den laat- sten tijd bijna uitsluitend Schotten aan gebracht. Welk een geweldige hoeveelheid ma teriaal er geland is en nog geland wordt, bewijst, dat de Engelschen en Fran schen alleen ruim 1200 kanonnen ont scheept hebben. In den beginne waren het vermoedelijk oude kanonnen, maar nu brengen zij bijna uitsluitend kanon nen met terugloopende vuurmond en zware batterijen van reusachtige kanon nen, die voor den eersten verdedigings gordel bestemd zijn, mede. De Entente had, toen de correspon dent vertrok, reeds de eerste verdedi gingslinie om Saloniki heen geheel vol tooid en werkte toen aan de tweede. Aan het Russische front is hier en daar weer wat gestreden, in Galicië vol gens een Russische mededeeling 'zelfs „zeer verbitterd". lolgens een Engelsch dagbladschrijver wordt door de strenge vorst het maken van loopgraven belet. Ook schijiien de Duitschers gebrek aan munitie te heb ben, want ze schieten zeer zuini°'. Er zijn ook troepen weggehaald8voor den Balkanoorlog en de landweerman nen, die er thans slaan, geven zich spoedig over. Bij Pinsk alleen gaven zich in drie dagen niet minder dan 900 Duit schers over. Van militaire zijde wordt in de „Zu- richer Post" een berekening van de ge- talssterkten der oorlogvoerenden gegeven, waaraan wij het volgende ontleenen: Zoo lang Rusland en Italië door het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, het der de deel van het Duitsche en het Turk- sche Kaukasusleger in bedwang gehou den worden, beteekent de getallenverhou- ding op de overige fronten, zelfs naar het inwonerstal berekend, geen overwicht voor de Entente. Do betrekkelijk nog weinig gebruikte en weinig aangetaste legermacht der Tur ken, kan in het verdere verloop vair den oorlog van steeds groote beteekenis wor den. Wat in het bijzonder de verhouding tusschen Frankrijk en DuitsChland betreft, kan het Duitsche leger, zelfs wanneer de verliezen van den tegenwoordigen om vang voortduren, nog zeer langen tijd op onverminderde sterkte gehouden wor den. Het totaal van het Eransche leger moet, in den loop van het tweede oor logsjaar dalen, en bij het lijden van aan zienlijke verliezen zelfs snel. Een steed.? grooter deel van het Fransohe front, zal door Engelsehc troepen ingenomen moe ten worden. Kerstnacht in de Argonne. Eugen Kalkschmidt schrijft in de „Frankf. Zeitung": Ergens aan den zoom van de Argonne vieren reserve troepen uit Frankfurt heden het feest van den heiligen nacht. In het Zuiden en Westen grommen en kraken de kanonnen heel den dag. Reeds sedert den vroegen morgen is 'tdruk in do kampen, waar do reserves gereed liggen en in de dorpen, waar de manschappen enkele dagen van rust genieten. Iedere compagnie zorgt zooveel mogelijk zelf vooi het feest. Het dal van de rivier staat vooi een gi'oot gedeelte onder water, doch do veldpost dringt onvermoeid verder door de modder om de driedubbele zending liefdes'gav'en af te leveren. Hier en daar tusschen de munitie- en wagenparkkolon- nes een groene den, voor een der voorsto stellingen bestemd. Het weer is trooste loos grauw, vochtig en zacht. in een kamp heeft om drie uur een godsdienstoefening voor Katholieken plaats. Een leege barak is ingericht voot het feest. Dennetakken aan de wanden electrische gloeilampjes in het groen en naast het eenvoudige altaar de boom met de lichten. Schouder aan schouder ge schaard de 'zwijgende menigte der man nén. Bui ten. kraken de granaten, zoodal de grond siddert. Een beweging: op 200 meter afstand heeft een g'ranaat doel ge troffen, doch de divisie-aalmoezenier be grint do godsdienst oefening. Met zWaren, plcchtigen ernst zingen de ruwe mannen stemmen liet Kerstlied. Het klinkt ernstig en toch bijna tecder in het door den storm bewogen woud. En de geestelijke begint met de woorden van het Evangelie. Hij Verkondigt de bood schap icSëS heils en schildert de geboorte van Christus en de barak schijnt te wor den tot de geboorteplaats van den Heiland en de vrede, die uit de wereld gevlucht is, schijnt binnen te trekken in de harten der mannen, wier ruw handwerk; het is, menséhen te dooden en menschenwefk te vernietigen Aan den Westelijken hemel glanst tus schen de zware wolken van den opko menden nacht een diep avondrood. Deze duistere en stormachtige Kerstnacht aan den zoom van de Argonne is niet stil en heilig: Deze tweede Kerstnacht Van den onuitputtelijken strijd der Christenvolken. Van het front klinkt dof en zwaar het grommen van de vijandelijke kanonnenj; hevig brullend antwoorden de onze. En uit cle kerk klinkt het lied: „Vom Himniel hoch, da komm icli her" In Duitschland geproduceerde grondstoffen. Alfred Lohniann, de voorzitter van de kamer van koophandel te Bremen be schreef gisteren in een vergadering van het Kaufmannskonvent te Bremen de ge volgen, die de afsluiting van Duitschland voor den invoer van grondstoffen had gehad. De verklaring van katoen tot contra bande trof de belangen van B-remen zeer sterk, maar de munitieproductie werd er niet door belemmerd, want Duilschland's bosschen leverden celstof, die voor de munitiefabricage veel geschikter is dan katoen. Ook na den oorlog zouden de munitie-fabrieken geen katoen uit Amerika meer koopen. De tot dusver uit Chili ont boden salpeter wordt nu in Duitschland uitsluitend uit de lucht bereid. In het voorjaar was in alle behoeflen van den landbouw voorzien en, als de oorlog nog langer duurde, zouden de Duitsche fa brieken verbindingen uit do stikstof van de lucht kunnen uitvoeren. De Chileen- sche vrienden hebben dus een belangrijk afzetgebied van hun voornaamste pro duct verloren en kunnen daarvoor Duilschland's vijanden bedanken. Kamfer, die tot bereiding van ontplofbare stof fen vroeger uitsluitend ingevoerd en daar na dank zij den grooten invoer van Ame- rikaansche terpentijnolie synthetisch be reid Werd, wordt nu door de Duitsche scheikundige nijverheid goedkooper en bé ter dan die producten bereid. Er zou geen kamfer meer uit Japan of terpentijn VERSCHIJNT ELKEN WERK DA 3). Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1 AS Losse nummerss f.05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer Hot, 3-maai plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde©. Familieberichten van 1—-10 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. olie uit Amerika meer ingevoerd worden. Zoodoende heeft de afsluiting van de zee door Engeland voor Duilschland nieu we fabricage-gebieden ontsloten, welke het in vredestijd vele millioenen zullen be sparen. Alleen het onzijdige buitenland, dat nog altijd door de schijnbare over- heersching van Engeland ter zee gehyp notiseerd wordt, lijdt schade. Korts Oorlogsberiohten. -- Devrodes-expeditie. De Doen* sche regeering is niet voorneméns dep leden van den Amerikaanschen vredes expeditie te verbieden in Kopenhagen voor drachten te hoeden, daar hot minder onï den oorlog den wel om den vrede gaat. Do verwachting wordt evenwel uitgespro. ken, dat do leden niet in openbare ver gaderingen, doch slechts in besloten; kring zullen spreken en dat zij zich niet ove* de oorlogvoerenden zullen uitlaten Mot de pen gedood. Onder dii opschrift lezen wij in de Belgische „Le- gerbode": De lijst van die welke in de pers worden gedood, en die daarom nied min gaaf on gezond zijn, wordt elke'il dag wat langer... Zoo had men den dood aangekondigd van commandant Lemaire: Hij is zoo ge zond alls een visoh. Van volksvertegen woordiger Masson: Hij was nooit zoo kloel» en gezond als thans. Van professor Brants, van de hoogeschool van Leuven: Hij! heef| het bericht van zijn overlijden met da grootste verbazing gelezen. De oorlog, die alles verwart, breng|t Ook do krantenschrijvers in verwarring'. De correspondent van het Parijsdha Journal' te Walona heeft een onderhoud! gehad met koning Peter Van Ser- v i waarin deze verklaarde„Ik ben nu geen koning meer, maar generaal' Top- lani, de naam van mijn; incognito. Ik geef geen bevelen meer. De Kroonprins voert voortaan het hevel. Ik neem geen deel meer aan de regeering. „Een soldaat heeft slechts te gehoor: zamen. Mijn soldaten Vallen om vaa hon ger en vermoeienis en het is noodig, hen in allerijl Van voedsel te voorzien, Daarna moeten zij een paar weken rusten en wij zullen daarna zien wat er zal gebeuren. Ik zou gaarne naar Saloniki gaan, om met kolonel Bojowits, den mi nister van oorlog te confereeren. Het is mogelijk, dat ik mij! met hem in rerbin ding zal stellen. Maar in elk geval moet ik blijven leven, om getuige te zijjn van de overwinning. Mijn volk moet zegjevie- ren, omdat onze zaak rechtvaardig is" Uit Saléniki .voedt' gemeld: Een rei- ziger, die uit Santi Q'aarante hier aange komen is, deelt mede, dat detachemen ten van het Italiaansche leger zich té Valona bevinden en op verschillende pun ten de grens van Epiras naderen, De bijzondere correspondent van de „Lok. Anz." die het verlaten kamp vam Anaforta en de Engelsche depots van] Ka- mili Liman bezocht heeft, seint uit Gal- lipoli Overal zijn de teekenen van een in een vlucht ontaardenden terugtocht te be speuren. Vele lijken zijn niet begraven'. Een groote hoeveelheid conserven, zijden s!pek, meel, verschansingsweiktuigen, gum miwaren, tenten, prikkeldraad en verple- gingsmatei'iaal werd achtergelaten. De tot op 10 meter afstand van de Turksche stel lingen vooruitgeschoven Engelsche loop graven waren met hondeiduizénd zakken zand uitgebouwd. In de bocht van Enola zijn vier Engel sche transportschepen op het strand ge- eet. De operaties in Mesopota,- rnië. De Generaal Townshend meldt: De aanval en het bombardement zijn sinds 25 December geheel gestaakt. De Handelsoorlog. Het En gelsche stoomschip „Morning" (een hou ten hark met hul'pstoomvermogen, groot 227 ton) is gezonken. De kapitein erf de tweede stuurman zijn gered. De dienstplicht in Enge land. De officieuse „Westminster Ga- zette" schrijft over de kabinets beslis sing om gedwongen dienstplicht in te voe ren, dat dit besluit geen breuk in de regeering ol algemeene verkiezingen ten gevolge zal hebben en alleen oppositie zal ondervinden van een zeer kleine min- derheid in het Lagerhuis, waaraan het moet worden voorgelegd. In het jaar dat bijna achter ons ligt, ont vielen den lande en het Buitenland, weer vele bekende en beminde personen, van welke wij enkele hieronder noemen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1