Onderwijs. Uit de Provincie. KerkiMauwii. Zending. Landbouw en Veeteelt. Leestafel Ingezonden Stukken. Financiëele Berichten. te maken, "dal de „compenie" maagden •en jonge mannen nooiig liad met het gevolg, dat de eerste kampong hij de komst van het districtshoofd leeg bleek te zijn. Gelukkig bezit dit hoofd het ver trouwen van zijne onderhoorigen, waar dóór het hem gelukken mocht de ge moederen te bedaren. Intusschen blijkt uit het bovenstaande, dat men bij eene eventueel© volkstelling met groole omzichtigheid behoort te werk te gaan en de strekking van dezen be stuursmaatregel duidelijk aan de bevolking moet worden verklaard. (Java Bode.) Een kwade baas. Uit -Makassar wordt, volgens een bericht in de Deli bladen,- geseind; dat Tolo, een berucht rooverhoofdm a n, die reeds sinds 10 jaren de bevolking van West Goa terrori seerde. door een bevolkingspatrouille in samenwerking met de gewapende politie in een kampong jiobj Palekko is neerge legd. Eveneens werd de voornaamste lei der Badjamang neergelegd. Up Tolos hoofd stond een premie van f 1000. Bij den dienst der directe belastin gen enz. worden verplaatst met ingang van 1 Jan de kommiezen le kl. V J. Neo- magus van Zierikzoe naar Vlissingen en J. M. van Looij van VlisSingem naai' bot terdam. De in Zeeuwsch- Vlaanderen 'geprojec teerde spoorweg, waarvoor een renteloos voorschot uit. 's Rijks schatkist is aange vraagd, zal loopen van Breskens over Cadzand en Re tranche ment naar Sluis, en heeft zijlijnen van Cadzand naar de haven van Cadzand en van Retranohe- ment naar de Belgische grens in de rich ting van Knocke. Middelburg. Ingekomen bij het steun comité te Middelburg sedert de vorige opgave van1! B f 25, Wekelijksch bijdra - dragen week van 16 Dec 1 137.85. Voor de 71e uitkeering aan de gemo biliseerde» en aan werkeioozen was noo- dig t 399.10. De penningmeester, Herm. Boasson. De gelegenheid om Belgisch geld te wisselen bij het agentschap der Neder- landsche Bank bestaat deze week niet op Vrijdag, doch op Donderdag 30 De cember. Het onderzoek inzake den brand in het pakhuis van den heer F. aan bet Kerspel op Vrijdag j.l. heeft als ver moedelijke oorzaak vastgesteld het achte loos wegwerpen van een branden luci fer door een der knechts. Proces-verbaal is opgemaakt. Gisterenavond tusschèn kwart over elf en half twaaJt' werd door een lui tenant der infanterie een begin van brand ontdekt in perceel D 65 aan den Biin- denboek, bewoond door de familie M. De officier sloeg een ruit in van het raam, waarachter de brand woedde en wekte de burgers. Deze, daarbij' krachtig geholpen door den luitenant, wisten het vuur in den aanvang te stuiten. Maar toch waren reeds een stoel, drie gordijnen en een deel van het behang verbrand en had het plafond schade bekomen, terwijl een drietal ruilen waren gesprongen. Ge dacht wordt aan opzettelijke brandstich ting van buiten af. Hedennacht kw aaien een inspecteur en een agent van politie in de Molstraat, waar een vijftal jonge mannon aan het vechten waren. Twee hunner lagen op den grond. Toen de politiemannen deze twee wilden arresteeren trachtten de drie anderen dit te beletten en zag de inspec teur zfth genoodzaakt den sabel te trek ken en hetzelfde aan den agent te gelas ten. Nadat een paar klappen waren uit gedeeld hield het verzet op en konden de beide arrestanten naar hel politie bureau worden overgebracht. Bij beschikking van den Minister van Financiën is ingetrokken de aanwij zing van mej. Mr. A. Bolle als tusschen- persoon ingevolge de Invaliditeitswet voer de gemeente Middelburg (Rente- district Vlissingen). fioes. De heer J. F. H. A. Later, wd. hoofdredacteur van het dagblad De Lo comotief, en bevorens redacteur vim De Goesche Courant, is benoemd tot hoofdredacteur van het B a t a- viaasch Nieuwsblad en volgt te gen den len of löen Januari 1916 zijn nieuwe beslemming. Geslaagd voor surnumerair der Re gistratie en Domeinen onze vroegere stad genoot dhr. N. F. Viets, thans te Zuid- horn. Het carillon. Met het carillon en het uurwerk in den Goeschen klok- kietoren is het sinds eenigen lijd hommeles Het uurwerk stelt teleur door z'n on gteregelden gang en het carillon door z'n stilzwijgen. Menigeen heeft zich reeds afgevraagd wat de reden van een en ander is. Welnu, we zijn er achter gekomen en om de maatregelen voor een spoedige verbetering in de hand te werken, wil- len we gaarne mededeelen, wat er aan hapert. fn November hebben wij de mededeel ing geplaatst, dat het carillon op Marktdagen ein bij andere gelegenheden weer zou wor den bespeeld. Een paar maal is dit dan ook geschied, doch toen zweeg het weet afe voorheen. We vernemen nu uit betrouwbare bron, dat aan een der klokken een defect was hiplaats dat de fout spoedig hersteld werd, bleek den klokkenist telkens wanneer hij naar boven begaf, dat het gebrek nog* niet verholpen was. Eerst na ver loop van verscheidene dagen was do be wuste klok gereed gemaakt, doch ze was opgehangen zonder toezicht van den klok kenist (die nota bene- niet eens gewaar schuwd was), zoodat nu de spanning naar het klavier niet jn orde was. 't Gevolg Was weer, dat geen bespeling gegeven kon worden. Ook het uurwerk werd slordig be handeld. Het is zeer te wenschen, dat vanwege autoriteiten onverwijld flink ingegrepen wordt in dezen warboel en den betrokken werklieden df 'contractanten als .juurwerk verzorgers, stadssmid etc. eens kort en goed op hun tekort gewezen wordt. Wel licht is 't den klokkenist dan nog mogelijk, de in onze stad bijna traditioneele be speling van 't klokkenspel in den -oude jaarsnacht, welke we verleden jaar ook hebben moeten missen, te geven. Het zal voorzeker genoemden titularis, die 't werk pis 't ware belangeloos doet, niet aan lust en ijver ontbreken, ook nu het oude en eigenaardige gebruik te be stendigen. Bovendien is 't o.i. ook B. en W. en zeer velen van de inwoners niet ganschelijk onverschillig, dat een instru ment, waaraan nog kort geleden f3100 verwerkt werd, opnieuw wordt ver waarloosd. Ons dunkt, dat Goes, waar 't bij do oplevende belangstelling, die er in ons land is, mee kan bogen op een carillon en wellicht nog wel roemen op de bijzon derheid, dat hier 'teerst van heel 'tland zulk een instrument was (reeds in 1624), idles behoort te doen, om het oud-llol- landsehe instrument in eere te houden. Vleeschp rij ze n. Naar verluidt, zullen de officiëele varkensvleeschprijzen met ingang van 3 Januari door don bur gemeester als volgt gewijzigd worden. (Tusschèn haakjes vermelden wo achter elk artikel den thans nog geldenden prijs) Rollade'f 0.575 per pond (f 0.65)magere lappen f0.55 (f0.60; doorregen lappen f0.50 (f0.573); vette lappen en worst fO.fiO (f0.575); carbonade en vleesch met been f0.50 (f0.575); versch vet spek f0.45 (f 0.50)versch doorregen spek f0.50 (f 0.57°)gezouten of gerookt vet spek f0.475 f 0.50)gezouten of gerookt mager spek f 0.523 (f 0.573); reuzel f0.47-' (f0.525); kluiven f0.40, alles per 1/2 K.G. Rilland-Bath. Maandagvooriniddag hield de Algemeene Broodcommissie alhier hare jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den Secretaris-penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar Voor do Commis sie 1096 K.G. brood was gebakken, hetgeen werd verdeeld over 25 gezinnen. Ont vangen was f 305.70 en uitgegeven f 191.12 zoodat nog in kas is f 114.58. De volgen de week zal met lijfeten bij de ingezetenen worden rondgegaan, en met de jiroodbe- deeling weer een aanvang worden ge maakt. Maanaagvoormiddag vermiste de her bergier II. aan het station alhier, eenig geld uit zijn portemonnaie. Een onderzoek werd ingesteld en bet huis afgezocht, om dat men vermoedde, dat er de laatste nach ten geluid op den zolder was gehoord. Na lang zoeken kwam uit een groote kist welke op den zolder stond een mansper soon te voorschijn. De man werd bij de politie gebracht, die een onderzoek in stelde, waaruit bleek dat de persoon een Duitsch deserteur was, genaamd R. S., die reeds drie dagen op den zolder had vertoefd, en had geleefd van appelen en rauw spek. Hij was over een afdak door een raam naar binnen geklommen. Ook het geld, dat H. vermiste werd op hem gevonden. De verdachte "tverd naar Mid delburg overgebracht. YVestkapelle. Hedennacht is alhier afge brand de schuur van Andries van Rooijen, staande aan zijn vergunning, welke voor het vuur gl'ootendeels is gespaard ge bleven. Het militaire bureau, dat hierin onder gebracht was, heeft men moeten ontrui men, doch het kan weder betrokken wor den. Overigens is er veel waterschade ver oorzaakt. Tengevolge van den brand is een koe in de schuur omgekomen; ver moedelijk is het beest door den rook ge stikt. Souburg. Het Bestuur der vereeniging „het Groene Kruis" besloot met alge meene stern-men het voorstel der Tuber culose Commissie te Vlissingen aan te nemen, waarbij de Tuberculose-Enquetrice van Vlissingen geregeld te Souburg zal komen met het doel de lijders in hunne woningen te .bezoeken en bij te staan met hygiënische raadgevingen, liet con sultatie-bureau te Vlissingen staat voor de inwoners van Souburg open 1 maal pet week. Donderdags van 2x/23V2 uur gra tis. De verbintenis begint 1 Januari 1916. Dhr. Wisseling zal 1 Jan. 1916 als raadslid ontslag nemen. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Eenigenburg, J. W. Boobol, cand. te Dordrecht. Aan ds. E. Kuylman, te Djokjakarta, is een verlof naar Nederland verleend, en hoopt 12 Febr. a.s. per s.s. „Oranje" Bcheep'"te gaan. Ds. Kuylman was van 5 Oct. 1903 tot Juni 1909 predikant te .Hoedekens- kerke, en van 14 April 1909 tot 4 Juli 1911 te Pontianak. Den 23en Januari a.s. hoopt ds. M W. Snoep, predikant bij de Ned Herv. Kerk, zijne vijf en twintigjarige ambts jubileum te vieren. Zijn eerste gemeente was Ifeukolum, waar liij tot 1893 gestaan beeft, in dat jaar kwam hij bij de gemeente van Wissen kerke, terwijl hij sinds 7 Aug, 1878 dienende is bij de kerk van Haaf ten (Ned.) Geref. Kerken. Ds. J. J. Koopmans te Grijpskerke herdenkt D.V. 14 Febr. a.s. zijn 3Ó-jarigen evangeliedienst. Z.Eenv. werd 14 Febr. 1886 door nu wijlen zijn vader ds. .1. J. Koopmans, van Stellendam, te Heer- jansdam bevestigd, diende achtereenvol gens de kerken van Naaldwijk, 22 Febr 1891, en IJeinkonszand. 7 Juni 1896, en deed 5 Mei 1901 in zijn tegenwoordige standplaats intrede. Binnenkort hoopt Z.Eenv. vandaar naar Roomsdonk te ver trekken. Ds. C. L. F. v. Schelven te Wa- geningon hoopt op 3 Jan. a.s. zijn 30- jarigen evangeliearbeid te herdenken. Can didaal 9 Sept. 1885 werd hij 3 Jan. lb'8!i in de Herv. Kerk te 0. en N. Wetering bevestigd; hij verbrak met de minderheid van den kerkeraad het synodaal verband in 1887 en dient sinds 1 Jan. 1893 de geref. kerk te Wageningen. Prof. di'. II. II. Kuyper, emeritus predikant bij de kerk van Leeuwarden, hoopt zich 1 Febr. a.s. zijn 25-jarigen evangeliedienst te herinneren, eerst als predikant te Biaarn, afd. B, daarna, Mei '96 tol 1. Nov. '99 te Leeuwarden, en sedert laatstgenoemden datum als hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit. fierst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Harlingen, Th. G. Steil* wag te Medemblik. Koloniaal-Onderwijs Con gres. Nader is besloten het congres te houden in Juli of Augustus 1916 en wel te Amsterdam, gedurende 3 dagen. Behalve over de inheemsehe talen zal ook gesproken worden over het Chineesch en Arabisch, voorzoover die talen in Ne- derlandsch-Indiö op scholen gebruik! worden. Onder de namen van de bestuursleden treffen we onzerzijds ook aan, behalve do vroeger genoemden: Ds: Beukelaar, afge vaardigde van de Zending der Gerefor- hieerde Kerken; Ds. F. J. Fokkema, af gevaardigde van het Rijnsch Zendingsge nootschap; Ds. J. Rauws, afgevaardigdo van hel Nederlandsch Zendelingsgenoot schap en Ds. H. Weiss, afgevaardigde van het Zendingsgenootschap der Broederge meente te Zeist. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Burgerschool te Middelburg, mej. E. Tichelman te Vlissingen. Geslaagd voor de acte Eugelsch M O. mej. I. J. E. van Dissel te Deven ter. Benoemd tot hoofd der Vrije Chr. School te Veenendaal, R. J. Prins te Wormerveer. Geslaagd te 's Gravenhage op het examen M.O. Staatsinrichting voor school- acte de heer A. Veenstra te Vlissingen; en voor het examen Wiskunde L.O. do heer A. I. Catsman te Delft. En te Gro ningen voor het Engelsch M.O. de heef C. Sparnaav te Rotterdam. D. J. Kleinjan t Ontving het Hoofdbestuur der Utrecht- echo Zendings-Vereeniging een paar maan den geleden de droeve tijding, dat de heer J. Tonisbeek, administrateur vair den klappertuin te Tobelo, door een vallenden boom was gedood, dezer dagen kreeg het de ontstellende mededeeling, dat de heer D. J. Kleinjan, leider van de Ambachts school te Tobelo, door de ontploffing van een motor het leven verloren heeft. (Ned.) De verwekker van 't mond- en klauwzeer gevonden. Men schrijft aan Het Centrum: I>i\ Üinrich Stauffacher te Frauenfeld (Zwit serland) deelde in het ..Zeitschrift fiir wissenschaftliche Zoölogie" mede, dat het hem gelukt is, den verwekker van het mond- en klauwzeer te ontdekken. Hij behoort, volgens hem, niet tot de bac teriën, maar tot de protozoën. De- uitvinder heeft hem genoemdAph- thomonas Infestans. Toen deze geleerde den parasiet gekweekt had, heeft hij daar mede den heer Gubler, districtsveearts te Frauenfeld een ondcrhuidsche inspui ting laten verrichten bij een koe. Den vierden dag daarna vertoonden .zich bij het proefdier de typische verschijnselen van het mond- en klauwzeer: koorts (40,loj zeer sterk speekselen, gebrek aan eet lust en blaren op de tong, aan den bin nenkant van de bovenlip en op het slijm vlies van de wangen. Vervolgens werd uil een versche blaar de inhoud gehaald en gebracht op den voedingsbodem, en twee dagen later wemelde het daar van dezelfde diertjes, die de reincultuur be vatte. Over deze gewichtige ontdekking nu is op de vergadering, te Utrecht gehouden den 18den December 1.1. en uitgeschreven door de Maatschappij tot bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland, ter bespre- king van maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer in het geheel niet gespro-ken. Hetgeen mij ten eenenrnalo onbegrijpelijk voorkomt. Nu immers de verwekker van liet mond- en klauwzeer gevonden is, beslaat er een ernslige reden te meer, om ten minste niet alle zieke dieren af te maken, daar er anders, voor deskundigen geen gelegenheid bestaat proeven te nemen in de richting van Dr. Stauffacher en men zoodoende wellicht het oogenblik vertraagt, waarop oen se rum ol' ontstof ab voorbehoedmiddel ge vonden is. Mond- en Klauwzeer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft tot het bestuur van het Ned. Landbauw-Comilè het v olgend schrij ven gericht liet zal uw Comité niet zijn ontgaan, dat den 22sten Deceinlicr 1.1. in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de navolgende motie is aangenomen „De Kamer, overwegende, dal de bestrijding van hel mond- en klauwzeer door het z.g. afmaak systeem thans geen aanbeveling ver dient, gaat over tot de orde van den dag." Door te voldoen aan de, door aan neming van deze motie, aan mij kenbaar gemaakte meening, zal tic bestrijding van liet mond- en klauwzeer voor het grooter deel komen te rusten op de landbouwers zelf. Ik acht het daarom mijn plicht u te- verzoeken deze aangelegenheid onder do aandacht der belanghebbenden te bren gen, opdat door hen kan worden nagegaan wat in elk bijzonder geval en wat in elko gemeente moet worden verricht, waar on verhoopt het mond- en klauwzeer mocht uitbreken. In verband met de noodzakelijke voor bereiding tot strijd acht ik hel in bef be lang van de veehouders niet geraden van gedragslijn te veranderen^ alvorens hun de gelegenhed te geven de noodige maat regelen te itreflen. De aandacht zal daarbij in liooge mate moeten worden geschonken aan de iso- leering der besmette erven en hoeven, en de zorg van <lc smetstof binnen do grenzen van het terrein te houden, een taak, die door gebrek aan personeel voor het veearlsenijkundig Staatstoezicht niet uitvoerbaar is, maar die door de belang hebbenden met ernst opgevat en met in spanning van alle krachten naai ik hoop, kan worden volbracht. Evenals tot dusverre, zal voor zooveel mogelijk door inspectie worden getracht nalatigen in het doen van de tijdige aan gifte, bedoeld in art. 13 van de wet, tot hun plicht te brengen, en er voorts voor worden gewaakt dat artikel 14, houdende verplichting tot afzondering van zieke dieren, behoorlijk wordt nage leefd. Waar zulks noodig is zullen zij, die alle voorzorgen legen besmetting nemen met alle middelen die de Wet biedt, wor den beschermd tegen de gevaren, welke hen bedreigen van de zijde van hen, die door nalatigheid zorgeloosheid of onver schilligheid do verbreiding van ziekte in de hand werken. Maatregelen die het ver- [keer en den handel tot de kleinst mogelijke afmetingen terug brengen, zullen zeer waarschijnlijk meer dan tot nu toe nood zakelijk blijken. Rij de thans gevolgde wijze Van bestrijding is slechts bij uitzondering tot dergelijke hinderlijke maatregelen over gegaan, omdat de strijd in de eerste plaats gelicht was op 'de uitroeiing van den besmettingshaard. Wordt deze -echter in stand gehouden, dan zijn de gevaren, die daaruit voortvloeien, belangrijk grooter; men denke slechts aan het algemeen be kende „vluchten" met vee om de gevol gen van de ziekte te ontkomen, wanneer in de omgeving het mond- en klauwzeer uitbreekt. Hel gevaar voor besmetting van markt- en handelsvee zal dan niet anders dan door sluiting van markten in do bc- smelte1 gebieden kunnen worden voorko men. Ik vertrouw, dat uw comité den weg zal vinden om veehouders, nu zij in de naaste toekomst waarschijnlijk zullen wor den geplaatst voor een taak!, die inder daad veel van hen eischt, op tc wokken lot krachtigen arbeid. Van mijn zijde, zaJ dan door een' strenge toepassing en hand having van al de bepalingen, die de Wet mij ter voorkoming van verbreiding van het mond- en klauwzeer in de hand geeft, elk ernstig streven hunnerzijds krachtig worden gesteund. De Ethische n., Eene Kerke lrjke tijd vraag door ds. J. Gouver neur te Zierikzec. Dit werkje is een uitgave van het bu reau van het „Kerkelijk Weekblad" to 's Gravenhage. Het dankt zijn ontstaan aan een referaat, in October j.l. vooï den „Zeeuwschen Broederkrans" 1e Mid delburg gehouden. In de eerste bladzijden brengt ds. 'Gouverneur, „min of meer door den nood der tijden gedrongen" een en ander in het midden over de Ethi- schen en over de ethische richting. Do schrijver betoont zich in deze bladzijden een waardig volgeling van prof. dr. P. D. Chantepie de ia Saussaye, wiens werk over „Christelijk Leven" hij hoogelijk prijfet. Na betoogd te hebben, dat zoowel modernen als confessioneelen en Gerefor meerden ethisch, immers zedelijk, belmo ren te zijn, en zijn verwondering erover to hebben uilgesproken, dat de tegenstanders van de ethische richting, de aanhangers dezer richting, altijd zoo ongestoord in 't bezit hebben gelaten van dien naam, voert hij den lezer op de hoogte van het ideale, om vervolgens te spreken over de Ethischen als kerkelijke groep, over hun bloeitijd na 1886 en over de „ver drukking", waarin zij nu verkecren. Ver scheidene bladzijden zijn gewijd aan de verhouding t.ot de confessioneelen en de gereformeerden. De kerkelijke, verschillen tusschèn de ethischen en hen, die ds G. ook in het begin van zijn brochure in één adem noemt, worden nog al scherp toegespitst, en hij steekt het niet onder stoelen of banken, dat de ethischen be halve enkel door 't feit van hun presen tie, zich straks ook door kerkelijke actie zullen doen gelden, hetgeen o.i. koren op den molen van liet modernisme in de Herv. Kerk zal zijn, en den strijd tegen dal modernisme niet weinig zal verzwaren. Begin Januari zal bij den uitgever E. J. Bosch Jbzn. te Nijverdal verschijnen een Kaart van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Deze kaart van Nederland zal alleen bevatten de namen van de plaatsen waar een Geref. Kerk is, met duidelijke weergave van de elassicale in deeling en practische aanwijzing dor plaatsen. De kaart is bepaald op slechts 25 cents. Voor de koopers van het. Jaar boekje voor de Gereformeerde kerken wordt de kaart verkrijgbaar gesteld voor 10 cents. (Ruiten verantwoordelijkheid der Redactie.) M. de Red., In den laatsten tijd werd in verschil lende bladen, o.a. ,.l)e Chr. Landarbei der",, „De School met den Bijbel", „Pa Irimonium", „De Voorzorg", „De Zeeuw" en „Midd. Crt." geschreven over kinder arbeid op het platteland, en 111 hoeverre dit de loonstandaard van de volwassenen in den landarbeid drukt. Het riugbestuur van Patrimonium heeft zich met deze vraag bezig gehouden en naar aanleiding daarvan besloten een onderzoek in te stellen naar den omvang van den kinder arbeid ten p 1 a 11e 1 a 11 de in Ze e- land en van het nadeel daaruit voor de landarbeiders zeiven voortvloeiende. Dit onderzoek zal gelden den toestand, zooals die op het oogenblik is. We vragen, daartoe de hulp van alle hoofden van scholen op de dorpen en schoolopzieners, die ons de juiste gege vens van schoolverzuim kunnen verstrek ken voor landarbeid. Ook van hen, die op de hoogte kim nen zijn in hoeverre die arbeid den loon standaard dor arbeiders drukt. I11 het belang van het kind. de ouders, onderwijzers en onderwijs vragen wij vriendelijk aller medewerking. Berichten wacht, ondergeteekende in. Namens Hing Walcheren Patr., W. WATTEL, Secr., Sleeperssingel, Middelburg. Bartiméu s. Naar den blinde uit Marcus 10 is ge noemd de voor eenigen tijd gestichte „ver eeniging tot bevordering van christelijke opvoeding en onderwijs voor blinde kin deren en jongelieden". „Bartiméus" heeft het voorrecht met een klein kapitaaltje te beginnen. In het begin van dit jaar toch liad een bijna blin de, mej. v. d. Werf, zich aangeboden om voor üe op te richten vereeniging een collectiereis te doenzij werkte reeds de Noordelijke provincie's gedeeltelijk af. met het verrassend resultaat, dat zij ruim £1200 bijeenbracht. Het is ons een ge noegen te mogen zeggen, dat zij in het voorjaar haar arbeid hoopt voort te zetten. Sinds 14 October kwamen als giften in f 155en onderscheidene broeders en zusters gaven zich op als lid; ook een kerkeraad. Toch is het niet meer dan een begin wij moeten dus voortvaren. De tijdsomstandigheden brengen echter inee, dat wij bescheiden moeten zijn. Na tuurlijk 'i s het ideaal een eigen c h r i s t e- 1 ij k blindeninstituut. Wat wij nu dadelijk behoeven is: de liefde en het gebed van onze 'mede-christenen correspondenten, allenvege, die leden voor onze vereeniging willen wer ven jonge meisjes, die met een busje begeeren te werken leden encontribuanten, ook on der de kerkeraden of diaconieën; wat dit laatste betreft, herinneren wij aan den steun, door de a'gem. diae. conferen tie toegezegd aan een blindenverecniging, zoo die werd opgericht. Op 22 November 1.1. werd onze eerste bestuursvergadering 'gehouden; aangewe zen werden als voorzitter ds. J. Vonk te Maassluis, als secretaris ds. J. D. Wie- lenga te Middelburg, en als penningmees ter de heer J. Dienske te Maassluis; het vierde lid is ds. II. Feykes te Dordrecht; 'deze laatste naam bewijst, dat, al heeft de vereeniging tot grondslag de Geref. belijdenisschriften, zij toch ook de mede werking der Hervormde broeders begeert 'en zoekt. J. D. WIELENGA, Secr. Middelburg. Dec. 1915. (Met het oog op de beschikbare plaats ruimte, moesten we ds. Wielenga's stukje bekorten, doch uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat „Bartiméus" een nuttige Ver. is, welke we dan ook in den steun van onze lezers hartelijk aanbevelen. Red.) Naar wij vernemen, wordt de Ne- derlandsche Plantenboterfabriek te Am sterdam geliquideerd, doch zal het bedrijf onder dezelfde directie en op gelijke wijze worden voortgezet door een Naamlooze Vennootschap, voor welke de Koninklijke bewilliging is aangevraagd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2