Dinsdag 38 December 1915 30e Jaargang TOEN EN NU. Uit d® Pers. De Groote Oorlog. Binnenland. Koloniën. BERICHT. m. 75 Uitgave van de *2Éml. Venn. LUCTOR ET EMERGG gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goesi iAN^E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg? ÏGRMA F. P. DHUIJ - I" BURG), Drukkers: Oester baan Lo Cointre Goes, 'Ziji, die zich met ingang van 1 ■Januari 1916 op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. W;ï} beleven een zonderlingen tijd. Er wordt in .velerlei kringen en vakken heel veel gekl verdienden toch hoe wei nigen zijn met hun loon tevreden. Er wordt geklaagd en gemopperd, geachter- klapt en- gelasterd tegen den werkgever, waaneer het loon niet Voldoet aan de behoeften. Zij bij -wie de oprechtheid nog woont, begeven zich tot den patroon, ala 't kan, in gezelschap, in organisatie, en vragen beleefd, neen eischen hooger loon en meerdere i'acultietenmet de. bedrei ging .anders te zullen staken. Staken! dat is bet wachtwoord van onzen tijd. Vraag niet. meer naar bescheidenheid, naar oot moed bij het meerendeel der klagersHun toon is! in den regel o zoo hoog. En is dit andere met hen die door geestelijke ontwikkeling zooveel hooger etaan dan de anderen? Helaas, de kring der onderwijzers en andere ambtenaren is er evenmin vrij van. Wat 'n klachten over te weinig salaris; wat 'n hooge toon in hunne adressen; wat 'nvinnig kranten geschrijf tegen hunne autoriteiten. Ook aan die zijde is maar al te vaak de be scheidenheid zoek, en is men zelden met zijn levenslot tevreden. Nog sterker. Wanneer men vermeerde ring van traktement verlangt, vraagt men dit. in den regel zelf niet, doch laat 't door het bestuur der organisatie doen, die dat op_zijtn wijze wel weet klaar te spelen. Hiertegenover steekt allergunstigst af de toon. dien de oude werkman voor ©enige eeuwen koos, wanneer hij iets had te vragen. Er werd in dien tijd door deze mensehen weinig -verdiend, al was 't geld goedkooper en varen de levensvoorwaar den gunstiger. W5j merken dit niet op, omdat wij dien -ouden tijd stellen of verkiezen zonden bo ven den tegenwoordigen. Zelfs de Prediker waarschuwde hiertegen reeds 29 eeuwen geleden. Wij lezen toch Prediker 7:10: „Zeg niet, wat is er dat de vorige dagen beter geweest zijn dan deze? want gij zoudt naar zulks niet uit wijsheid vragen." En wij stemmen dit ook voor onzen tijd en met het oog op den ouden tijd toe. En toch zouden wij wel iets yan den geest van dien ouden tijd in den ■onzen willen terug vinden. Zoo ontvingen wij dezer dagen van be vriende zijde een afschrift van een in het oud-Hollandsch van dien tijd geschre ven en gestelden brief van den school meester Balten Marynusz. te Oudelande, aan den kerkeraad der Ned. Herv. gemeen-, te aldaar. Hij doet daarin wij zouden zeg gen een hoogst billijk verzoek. Doch merk nu eens op den deemoedigen toon in dit schrijven. Niet kruiperig en toch beslist; een echt Christelijke toon, getuigende van dankbaarheid jegens den Heer© voor diens gaven, doch tevens van het recht om eenige aanspraak op traktementsverhoo- ging te mogen doen gelden. De brief schijnt te dagteekenen uit de eerste of tweede helft der zeventiende eeuw, tenminste aan het letterschrift te zien; en schijnt te doelen op de komst van Oudelande's eersten leeraarJac. v, Lane of Larenius, die in 1659 heenging of van diens opvolger H. v. Sunderen, die in 1659 van Ossenisse daarheen kwam, èn in 1678 stierf. Het verzoekschrift luidt aldus: De Genadige Barmherticheyt on- s©s Godts ende den Vrede onsea Heeren Jesu Christy sy over u eerweerdige Wyse en Welgeleer de en seer godvruchtige Broede ren in Christo Dienaren des God- delicken Woorts der klassys van Zuyt Beverlant Amen. Vertoont met behoorelicke reverentie ende met ootmoedigheit des herten aen de eerweerdige broeders Voornompt hoe dat reik Bal ten Marynisz Schoolmeester der parochie Oudelande hebbe geweest vier- entwintich jaren schoolmeester ende al soo myn tractement van myn Heeren Staten van Zeelant fcleen is te weten maier vyftich gulden jaerlicx alsoo dat iet met mynder handen arbeyt seer ".tejbjbg moeten arbeyden om) met eere.n te leven ende myn kinderen ende huys- gesin te onderhouden en hebbe oock niemant lastich geweest God hebbe Loff prys ende Danckbaerheyt van Zvnen genadigen segen maer alsoo ick nu ende myn huysvrouwe tot ouderdom gecoo- men zyn soo dat ick: ben over de 66 jaren ende myn huysvrouwe over de 72 jaren alsoo dat wy het buyten werek somer dagen int veldt niet meer en konnen volligen ende alsoo de E. W. Broederen wel kiennelick is dat ons Godt Almachtich door Zyn voor- sienige genade ende barmherticheyt in Jesu Christy die altvt weet uyt te sen dee. in Zijnen oogst ter bequamertyt ar- beyders ende heeft ons oock door Zyn genade Vobrsien van penen Bedienaer Zyns Goddelickien Woorts wacr door mynen kerkendienst mede is vei'swaert soo ist dat ick ootmoedelick en ben vereouckende dat het hare eerweerdige broederen deser klassys booven ge- nompt(*) my Balten Marynisz na den aert der liefde in Christy hare handt der Liefde te bieden in dese sake dat myn tractement wat mochte verbetert werden dyt doende .ende verkrygendo met de gracio Gods die de herten kan mildadigh maken soo sal ick Godt al machtich ende de eerweerdige broeders hertgrondelicke danckbaerheyt daer voof bewysen ende bevel© U eenveerdiga broederen alsamen in de genadige be- Sü'herminge ende bewaringe des almach tige© Vaders onses Heeren ende alleen saJichmakers Jesu Christy Amen uwen medebroeder der gemeynto Christ tot Oudelande uwen dienstwillige dienstbo- reyden dienaar Bal ten Marynisz wat ick vermach tot Uwer Gedien- sticheyt. Deze toon' klinkt Velen in onzen tijd te ouwerwetsch. Toch ware het wel te wenschen dat er nog vele dienstknechten van het soort van dezen Balten Marynisz. onder ons gevonden 'werden. Doch om niet eenzijdig te zijn wij voegen er gaarne aan toe dat dan ook alle patroons jegens hun knechts en arbeiders hun roeping verstaan, en alle overheden jegens hunne ambtenaren, om den ,dor- schenden os niet te muilbanden; en te bedenken dat de arbeider zijn loon waar dig is. Ten slotte goede patroons en werkge vers, goede schoolmeesters" en kerke raden, goede arbeiders en werklieden, die den Geest van Christus hebben, leggen dit bescheiden woord van vermaan gerust ter zijde; 't is toch voor henlieden niet geschreven. Hier sshijnt liet woord bebage uitge vallen te zjjn. In de klem. Het Volk schrijft zeer juist Met groote heeren is het kwaad kersen eten. Een klein neutraal land, dat tusschen twee oorlogvoerende mogendheden ligt als een kurkzak tusschen twee fregatten die elkaar probeeren te rammelen, verkeert niet in aangename positie. In den loop van den oorlog hebben beide partijen al lerlei inbreuk op onze onafhankelijkheid gemaakt Kriegsnotwendigkeit, heette het, en daarmee moesten wij genoegen nemen. Onze regeering heeft, zoo flink als mogelijk was, zich naar beide zijden geweerd, maar zij heeft niet kunnen ver hinderen, dat wij toch telkens opnieuw in de klem kwamen. Een van de kranten merkte dezer dagen op, toen er weer sprake was van een aanval van Duit- sche luchtschepen op Londen: niets ge beurd, immers anders zouden de terug- keerende Zeppelins over Nederland zijn gevlogen. Van Engelsche zijde is er nu echter wel iets gebeurd. Een schip van de Kon. Holl. Lloyd, dat van Zuid-Amerika naar huis voer, is hij Deal opgehouden, de mail <is geopend, het zegel verbroken, en de brieven zijn gesorteerd, omdat er wellicht bij waren, bestemd voor Daitsch land. „De Nieuwe Crt.", op informatie uitgegaan, vernam, dat dit reeds sedert maanden Engelsche gewoonte is. Kriegs notwendigkeit. Het is maar een heel doek je voor het bloeden, dat aan hel; blad ter zelfder tijd is gebleken, dat in Duitsch- land brieven ;uit Holland naai- Zwitser land gezonden, worden geopend, en dat telegrammen voor het eene neutrale land naar het andere scherp worden gecen*» sureerd, Vertraagd, en soms geheel zoek gemaakt. Het bewijst allen, dat de klei ne zich goedschiks of kwaadschiks aller lei onrecht moeten laten welgevallen, als de grooten hun toevlucht hebben geno men tot het geweld. En wat het tevens bewijst: dat wie eenzijdig een kampagne voert ten gunste van een der partijen door te zwijgen over heL onrecht dat ons vjan den een en kant wordt aangedaan', en door sensationeel geschrijf over al wat wij van den anderen kant ondervinden), zeer gemakkelijk den indruk kan vesti- tigen, dat onze regeering handl'angersdien- sten bewijst aan een partij; die de sto kebrand diep verafschuwt. Dit voor allen, die meenen dat „De Telegraaf" een strijd voert voor „dé menischheid" (Wij merken op, dat de vrachtboot „Noorderdijk" van Amerika naar ons land haar mail in Engelsche handen heeft'moe ten laten. Ook de Frisia, Noordam en Rotterdam verkeerden in dit geval. Ook van de Tubantia van den Kon. ÏIoll. Lloyd, gekomen van Buenos Ayres, hebben de Engelschen alle mail in beslag genomen; en van de Goentoer, van den Rotter- flamschen Lloyd hebben de Engelschen de geheele pakketpost van boord gehaald en vastgehouden. En het geval van En gelsche accountants op Nederlandsche booten schijnt aan die zijde niet geteld te worden.) Beknopt overzicht van den toestand. Met den Hartmansweilerkopf, die op het "Westerfront een grooten rol speelt, is 't weer het oude liedje. Er is weer geen overeenstemming te krijgen omtrent het gebeurde. Na. de Duitsche tegenspraak van do Fransche berichten omtrent het resultaat van de operaties daar is nu een Fran sche tegenspraak verschenen van cle Duit sche berichten. Van Fransche zijde wordt nu beweerd, dat de Franschen alle ver overde stellingen op den bergtop behou den hebben, behalve enkele stellingen op den linkervleugel, op de Noordelijke hel lingen van den berg dus, waarvan de bezetting niet in de bedoeling lag. Ver der moeten de Fransche verliezen bij' do onderneming de 1300 niet te boven gaan. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat de Franschen nu ook verdreven zijn uit het eenige deel van de loopgraven, waar zij nog stand hielden, op de Noordelijke hellingen, en dat zije.de stelling op den Hartmannsweilerkopf geheel heroverd hebben. Ra ra, wat is dat? Dergelijke tegenstrijdige mededeelingen maken den toestand niet duidelijker. Straks zal natuurlijk wel blijken in welke lezing het grootste korreltje waarheid ge legen is. Op het Westelijk oorlogsterrein is ver der niets van belang gebeurd. Trouwens, het lot van Europa zal ook niet afhangen van de gebeurtenissen rondom den Hartmannsweilerkopf. Even min als van de verkenningsgevechten die aan het Oosterfront plaats hebben. Alles wat op beide fronten gebeurt bepaalt zich tot zoeken en tasten, of er in den ijze ren ring, dien de tegenpartij' vormt met zijn stellingen, niet een zwakke plek te ontdekken is, waartegen een aanval te wagen is. Ook op den Balkan is het nog rustig. Bulgaren noch centralen hebben de Griek- sche grens overschreden. De Grieksche bladen zeggen, dat de regeering slechts het voortdringen der cen tralen op Grieksch gebied zal dulden, waimeer vooraf de verklaring is afge legd, dat daaruit geen gevaar voor de neutraliteit en de integriteit van Grieken land zal ontstaan. Schrik en doodsverachting. Uit een brief van een Belgisch sol daat Ik heb voor mijn deel hier in den oorlog nog al veel gedeerd en veel men- schenkennis opgedaan. Ik heb vooral ge leerd te handelen en den dood te trotsee- ren, nadat ik enkele oogenblikken te vo ren vol schrik en angst zat bij de gedachte dat ik zou kunnen gedood worden of gekwetst. Want, alhoewel wij met doods verachting de tranchée's en voorposten betrekken, wil dat daarom niet zeggen, dat wij soms niet door-hang kunnen zijnl Dan toch staat alles, alles wat men heeft op het spel. En dan doemt gauw al wat men liefheeft, voor de ziel. Maar dat duurt niet lang. In 't algemeen slechts enkele oogenblikken, de eerste. Geen uren, neen, geen minuten duurt die schrik weldra 'vergeet men alles en men heeft oog maar één doel, zijn plicht te ver vullen. Schenkt de Heer mij1 het geluk behou den thuis te keeren, dan zal ik mijn welzijn niet meer kennen! Vroeger al was ik in mijn huwelijk met mijn vrouwtje en met mijn zoontje zoo gelukkig! Wat gaat het leven een hemel schijnen na zulle een lange, 'bange scheiding. Ik ge voel me heden reeds diep ontroerd en gelukkig bij die gedachte alleen.... Wat zal dan de werkelijkheid Wezen! Korte Oorlogsberichten. Te Charleroi zijn drie Belgen' wegens spionnag© gefusileerd. De heen- en terugreis per spoor van Bierlijn naar Konstantinopel bedra gen resp. 53 en 58 uur. Te Berlijn zal de tentoonstelling van oorlogsbuit op 8 Januari geopend worden. Er zullen te zien zijn: kannonen, voer tuigen, handwapens, munitie, uniformen, vliegtuigen, drukwerken en afbeeldingen. Cyprus. De Grieksche bevolking van Cyprus heeft, indertijd op het bericht dat Engeland bereid was het eiland aan Griekenland af te staan, een adres van dankbetuiging naar Londen gezonden Toen nu het bericht kwam, dat het aan bod aan Griekenland door dit land niet was aanvaard ©n de Grieksche bevolking verzocht werd bij haar loyale houding jegens Engeland te volharden, heeft dit Cyprus ontstemming verwekt. Het telegrafisch verkeer tusschen Zweden en Rusland is hersteld. Te Petro- grad lagen reeds meer dan 2000 telegram men op verzending te wachten. De ver breking dateerde van 4 Dec. Schiepen gezonken. Hel Fran stebe stoomschip „Ville de la Ciotat'1 (3570 ton) is in den morgen van 24 De Gember gezonken. Een gedeelte der equi page en passagiers is gered en door het ss. „Merve" aan land gebracht. Tach tig leden der bemanning en passagiers zijn o m g e k o m e n. Verder zijn gezonken: Het Engelsche ss. „Yeddo" (2928 ton) van Glasgow, (be manning opgepikt.) Het Engelsche ss. „Cottingham" (221 ton) (7 mannen zijp gered), het Belgische stoomschip „Minis trie Beernaert" (2713 ton) (7 leden der bemanning gered) en het ss. „Hadley" (1102 netto ton) van Londen. (Bemanning gered.) Brandstichtingen in D u i t s c h 1 a n d Do talrijke branden, die den laatsten tijd hebben plaats gehad in fabrieken, bergplaatsen en sohuiren, heeft den autoriteiten in Hannover aanleiding gegeven, de inwoners te waarschuwen. ■In deze waarschuwing wordt gezegd, dat van de meeste branden geen oorzaak kon worden vastgesteld en dat de vrees be staat, dat van vijandelijke zijde in zen dingen per spoor ontstekingsmiddelen wor den aangebracht, die in onbewaakte oo genblikken op zekere plaatsen worden uit gezet. De Handel:soorlog. De Ame- rikaansche consul te Port-Said, bevestigt, dat het Japansche stoomschip „Yasaka Maru", zonder voorafgaande waarschu wing tot zinken is gebracht. Het schip had geen enkele poging gedaan om te ontsnappen. De gouverneur van den staat Noord- Dakota, Hanna, lid der Amerikaansche vredesexpeditie, is kort na de aankomst te Kopenhagen ernstig ziek geworden en in het ziekenhuis opgenomen. Het vertrek der Indische troepen uit Frankrijk wordt aangekondigd door de me* dedeeling, dat de prins van Wales voor het vertrek van het Indische legercorps uit Frankrijk een boodschap des konings overbracht, waarin deze de Indiërs be dankte voor de diensten, welke nu op een ander strijdtooneel vereischt worden Be ontploffing te Münster. De militaire overheid te Münster- richt een dringende waarschuwing tot belang hebbenden, om de door de ontploffing overal' verspreide granaten en andere mu nitie niet aan te raken, op te rapen of mede te nemen, daar dit niet zonder groot levensgevaar voor den betrokkene kan ge schieden. Wie munitie vindt, moet van zijn vondst onmiddellijk kennis geven aan bet munitie-bureau, dat dan zorgt, dat bet gevonden materiaal door der zake kundige soldaten wordt opgehaald. Ver der wordt beke,nd gemaakt, dat elk ge vaar voor ieen verdere ontplb-ffing in de munitie-depots geweken is. Op last van de militaire overheid is de geheele streek nabij de plaats van het ongeluk afgezocht door militairen, om de verspreide muni tie weder bijeen te brengen. Verschillen de bewoners, die gevlucht waren, zijn dan ook reeds in hun huizen teruggekeerd. A r resit a tie van den heer Schroder. Be heer Drion had de volgende vragen gericht tot den Minister van Justitie, met betrekking- tot de preventieve hechtenis Van den heer Schroder, hoofdredacteur VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 12& Losse nummers 9.0b Prijs der Advertentiën 1—5 regels f 0.50, iedere regel meer 19 ei, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend.. Bij abonnement voordeelige voorwaarden.. Familieberichten van 110 regels ƒ1.9 iedere regel meer 10 ct. 'van de „Telegraaf," te Amsterdam. 1. Heeft het O. M- de toepassing der preventieve hechtenis op den heer Schro der gerequireerd op specialen last o£ met voorkennis van den Minister van Justitie? 2. Zoo ja, welke bijzondere gronden heeft de Minister dan aanwezig geoor deeld, hetzij! van vrees voor herhaling) door den Verdachte, hetzij van vrees voor ontvluchting, welke aanleiding moesten ge ven tot het verzoek, om toepassing der preVentieve hechtenis aan de Rechtbank. De Minister van Justitie heeft daarop het volgende geantwoord: I. In het dagblad „De Telegraaf' ver scheen op 27 November j.l., nadat in de maanden October en November verschei dene artikelen over dit onderwerp daaraan waren vooraf gegaan, een ar tikel, waarin blijkbaar door de redactie werd verklaard, dat ziji niet zoude „ophouden een Regeering en een mede plichtige pers te bestrijden, die pnder het mom van een „waardige neutraliteit" door een onverantwoordelijke uitvoerpolitiek Duitschland voorziet van de meest noodige levensbehoeften, het daarom in staat stelt den strijd vol te houden en verraad, pleegt aan eigen vaderland Van oordeel, dat bedoelde handelingen, gericht tegen de door Nederland gevolg de internationale gedragslijn, het feit op leverden, omschreven in artikel 100, ló. van het wetboek! van Strafrecht en dus een misdrijf vormden, met een maximum straf van zes jaren bedreigd, en in moge lijke gevolgen van een zeo gemeen-gevaar- lijfc karakter in deze tijden als haast geen ander, rekende de minister het zich tot plicht den betrokken procureur-generaal op te dragen de vervolging Van den ver- moedelijiken dader aanstonds te beverde ren. Bij die opdracht werd, ook in ver band met diet zeer ernstig karakter Van het misdrijf, den procureur-generaal ver zocht, nadat uit het Verhoor zou zijn ge bleken, wie de verantwoordelijke dader Was, met den officier van justitie te over leggen, of door toepassing van voorloo- pige hechtenis herhaling van het misdrijf niet moest worden voorkomen. Na dit oVerleg van den procureur-generaal en. officier van justitie heeft het parket er toe besloten om, anders dan in gevallen waar het uitingen tegen een der oorlog voerende betrof, in het openbaar belang aan ide rechtbank 'bevel tot gevangenne ming te verzoeken, en de rechtbank heeft, tevens den rechtsingang verleenende in dien zin een beslissing genomen. II. Uit de beantwoording der eerste vraag vloeit voort op grond van welke gewichtige redenen van maatschappelijke veiligheid de minister oordeelde, dat ter men konden bestaan voor een vordering tot gevangenneming. In hoeverre ook vrees voor vlucht kon bestaan, kon slechts door het parket ter plaatse in verband met den persoon en de omstandigheden van den verdachte wor den beoordeeld. Door den minister is dit punt derhalve hij het parket niet ter sprake gebracht. Mond- en klauwzeer. De „N. R. C." verneemt, dat weldra de indiening te verwachten is van een wetsontwerp inzake de bestrijding van deze veeziekte. Landstorm, jaar klasse 1912. De landstormplichtigen der Jaarklasse 1912, wier geslachtsnamen beginnen met de letters A. tot en met J., zullen wor den indienstgesteldin de provincie Drente op Donderdag 3 Februari 1916 en in 'alle overige provinciën op Dinsdag 1 en Woensdag 2 Februari 1916. Mond- enklauwzeerop Java. De Bandoengsche correspondent van de „Java Bode" seint d.d. 17 November, dat de veestapel van Lembang, die heel Ban doeng van melk voorzien, bedreigd wor den met mond- en klauwzeer, overgebracht door van Midden Java geïmporteerd slacht vee. Diaarom worden de bepalingen streng nageleefd en ziek vee op het terrein bui ten de kotta geïsoleerd. Gevolg daarvan is een groot gebrek aan slachtvee te Bandoeng. Tot heden konden de beesten op het geïsoleerde terrein geslacht worden, doch wegens primitieve en onhygiënische toe standen, heeft het bestuur daaraan een eind gemaakt, vandaar de plotselinge noodtoestand. Volkstellingen en bij1 ge loof. Bij wijze van proef droeg de ge zaghebber van Boeton (Oost-Celebes) het districtshoofd van Sampololawa op eene zielentelling in 'zijn district te houdem Hoewel de telling persoonlijk door het districtshoofd werd gehouden, had toch iemand kans gezien de bevolking wi|j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1