Baai. n BE ZEEUW reeds ijn en 'li y.ijn. sedert et met gaat, nat, de voor- adrok- orten- TEDING idknecht jsknechts TWEEDE BLAD. Feuilleton. HAAR BELOONING. ft »ch Varkens- ioh, Isknecht idienstbode, idersgezin, Zeeuwsche Stemmen. Uit dfi Provincie. Gemengd Nieuws. PEN K ARMBESTUUR wartaal den vader in het het opschrift „Be- bestuur", DSnsdag ór 4 uur, bij den ir D. D. VAN BEN ebruari DAMME, 's-Graveii- DEE Az., Kloetinge. Mei RINISSEN, Nadorst, Mei of vroeger slag, bij D. DE VOS, senkerke. Mei a. s. met Hinken tuin be den f 12 per week, week. ÏERD te Rozenburg met 1 Maart ee met paarden kuu- dng beschikbaar. B% Kortgene. VAN VRUDAG Ml DECEMBER 1915, No. 73. LXIV. Nog enkele uren, en de Kerstklokken doen zich woer hooren. Straks gaan onze gedachten weer heen naar de velden van Efrata, waar de lol gezongen werd door oen gunsch leger van engelen en verwijten we in den geest bij de kribbe van Bethlehem. Straks moeten we komen met het offer van ons lied, den Heerc prijzende voor Zijn weldaden. Van alle einden der aarde tot in Zijn heiligdom moest de weerklank gevonden worden van de liederen, die daar eens gezongen werden. Maar hoe zal dat kunnen? vraagt ge twijfelmoedig. In gewone tijden kwam: men reeds vaak tezamen, in verslagenheid des harten, vervuld met kommer en smart, terneergedrukt door woeling en strijd. En nu? Hoe zal men dm-ven zingen „Eere zij God, in de hoogste hemelen, en vrede op aarde, in de menschen een welbeha gen". Zal men dit nog uit volle borst aanheffeu, terwijl men nog niet eens het oor behoeft te Spitsen, om hot gedreun van het gesohut op de met bloed ge drenkte slagvelden te vernemen? Welk een ontzettende tegenstelling Ja, die vrede, waarvan in den Enge lenzang gesproken wordt, vormt wel een scherpe tegenstelling met den toestand, waarin een groot deel der menschheid zich bevindt. De hartstochten worden meer en meer opgezweept; alom haat en nijd en verbittering en tweedracht. Reeds bijna, anderhalf jaar is de wereld in rep en roer en instede Van lichter, wordt het steeds donkerder aan den poli- tieken horizon. Wie zal zeggen, of er nog niet meer volken den strijd zullen aanbinden, Stelt tegenover die donkerheid het blijde Kerstevangelie met zijn belofte van een eeuwigen, onveigankelijken vrede, en ver- langt er naar straks met de gemieente op te gaan, om het feest der goddelijke ontferming te vieren. Hoe duisterder het op aarde is, hoe glansrijker het light van het Evangelie straalt. We hadden zoo gaarne gezien, dat de vorsten en legeraanvoerders voor een paar dagen „halt" gecommandeerd hadden, op dat ook op de slagvelden, op eenzame wachten, in de loopgraven, op de forten, en op de 'oorlogschepen een Kerstzegen gesmaakt zou kunnen worden, doch de tijd is nog niet daar, dat alle vorsten en grooten der aarde zich buigen voor het Kind in de kribbe, dat thans als Sion's Koning is gezeten aan 's Vaders rechterhand, vanwaar Hij straks met Zijn oordeel zal komen. Het waanzinnige bedrijf hier op aarde is in een stadium gekomen, dat zelfs geen 24-urig bestand meer gesloten kan worden. Want het mocht eens van het doel afleiden, de verplettering .van den vijand. Zullen wij, ofschoon in de duisternis gezeten, toch nog niet door z*waard en lood opgejaagd zijnde, zullen wij het ons geschonken voorrecht naar waarde weten te schatten? Zal oprechte dankbaarheid bij onze Kerstfeestviering een woordje meespreken? Het scheelt niet veel, of ten onzent kan het Kerstfeest op de gewone wijze gevierd worden. De Ilollandsche huiselijk heid is ongerept. Er is lang niet zooveel rouw als bij onze naaste huren. In vele huizen krijgt de Kerstboom weer een plaatsje en hulst en mistletoe doen het overige, om een het oog boeiende frisChheid te geven. Op zichzelf is daar niets tegen. Al zou ik bezWaar moeten maken tegen het verschuiven van de St. Nicolaasdrukta naar de Kerstdagen, zooals ds. Bos laatst ter loops voorstelde. Deze Gereformeerde predikant hekelde de groole fopperij, waar hij niet alleen allerlei grappen uilgehaald worden, maar ook dikwijls velen zich groote en onnutte uilgaven getroosten en zelfs verliezen in allerlei uitspattingen of zondige samenkomsten, loterijen, enz. Nu Naar het Engelsqh vair W. L. George. (Vervolg.) Zij slingerde het geweer weg en deed stilzwijgend, wat de Duitscher zeide. Zij sleepte een kleinen boomstam, die door een granaat afgeslagen was naar het ka non ;toen zette zij twee geweren erop On die ate hefboomen gebruikend, slaag de zij erin, met inspanning van al1 haar krachten, terwijl haar rug pijn deed van de krachtsinspanning, hèt wiel dat hef been van den man vasthield, duim na duim omhoog te werken. Hoewel het in werkelijkheid slechts een paar minuten iwas, scheen het haar veel langer, want zij was flauw van uitput ting en -ziji beefde nog van de inspanning die doorgemaakt had. Zij Stond met de handen op den rug en het hoofd gebogen, vol1 spijt en toch niet ongelukkig. In dat «ogenblik was zij zichzelf niefj zij voelde niette grootmoedigs; maai' in haar hart was er een zacht gevoel. Voor haar op den grond, wreef de Duitscihet de plekken, jwaar het wiel op hem ge vind ik dit laatste natuurlijk ook verschrik kelijk, doch dat was ds. Bos* grootste bezwaar niet. Dat wij "Protestanten ter eere van een zoogenaamden „heilige" gaan feestvieren, dat vindt hij een grooto dwaasheid en een ergerlijke dwaling. Blij de gezichten op het zien van de geschen ken alles goed en wel, „als 't maar niet was ter eere van een die, als hij bestaan heeft, reeds lang rust in het. graf, en als zijn ziel in den hemel is, en hij weet wat dwaze monschenvereering zelfs geloovigen er op na houden, niet andera dan in heiligen toorn zou ontsteken, en ons zou willen toeroepen: Wat vereert gij mij? Geeft alle eer. alleen aan God en Zijnen Zoon Christus 1" Ziet, da.t klinkt ons, Protestanten, die, al rakelen we de oude legende van een „Spaanschen" bisschop soms op, toch in de verste verte aan geen heiligenvereering denken, wel wat overdreven in de ooren. Ik zou tenminste het middel erger vin den dan de kwaal, als we de St. Nico- Iaaspret gingen verschuiven naar het Kerstfeest, zooals ds. Bos voorstelt. 'tWare met de intimiteit van het Kerst feest voor een groot deel gedaan. Reeds nu heeft men zich ernstig af to vragen of er op hel Kerstfeest nog iets overblijft, dat den waren Kerstzegen kan geven, wanneer men alle uiterlijk vertoon wegdenkt. Het gevaar, dat men verward raakt in het aardsche en onontvankelijk wordt voor de dingen van Boven, in casu doof voor de blijde Kerstboodschap, dat gevaar is reeds dreigend genoeg. Kerst stemming, ontroering is niet genoeg. Een prachtige sterrenhemel met flik kerende sterren, besneeuwde daken, hoo rnen en landerijen, plechtig klokgelui en verheven klinkende kerkliederen, dit alles „behoort" hij het Kerstfeest, zegt „men" Het kan zooveel bijdragen, tot de stem mingen, doch als het feest voorbij is, zult ge dan met dankbaarheid kunnen zeggen: Aan mij is het Kerstevangelie ten zegen geweest, ik ben weer nader tot mijn Heiland gebracht? Hooge Kerstboomen, van den voet tot den kruin badend in schitterend kaars licht, geven zoo'n recht feestelijken in druk. 'tZij' nogmaals gezegd, op zichzelf heb i k er niets tegen, en is er niets tegen. Er gaat ongetwijfeld een bijzondere aantrekkelijkheid voor ons uit van dien altijd groenen boom, die, in 't hartje des winters, sierlijk pronkt in de kleur deï hope, die denken doet. aan de overwinning van zomer op winter, van licht op duister. Maai-het decor blrjve steeds bij zaak. Moge de hoofdzaak, de kern van het Kerstevangelie, nimmer uit het oog verloren worden. Opdat het voor ons waarlijk een feest der goddelijke ontfer ming is. Dan zingen wij zelfs in deze dagen van strijd en nijd met opgeruimd ge moed: 1 i Lof zij den God van Israël Den Heer, Die aan Zijn Erfvolk dacht, En. door Zijn liefderijk bestel, Verlossing heeft (teweeg gebracht. KEES VAN DER MEER. KERST VARIA. Voorspellingen op Kerstmis. Kerstmis is sedert eeuwen beschouwd als een belangrijk moment voor de na tuur. Verschillende spreekwoorden herin neren er aan. Emikellen zullen wij hier opnoemen Een witte Kerst, een groene Paasch. Een groene Kerst, een witte Paasch. Een groene Kerst geeft' een goeder! oogst... voor het kerkhof. Ijs voor Kerst telt niet mee. Als met Eerst het ijs een man kan dragen, dan houdt het er geen muis op Nieuwjaar. Een Kerststorm maakt de velden vrucht baar. Is het met Kerstmis zacht, dan bergt ge ui met Pas'dhen iu een dikke vacht. Is Kerstmis nat, dan komt er geert wijn in het vat. Kerstmis in de sneeuw, Pasohen iu de modder. Als het opi Kerstmis sneeuwt, dan komt een goede oogst. De naam Kerstmis. In het Eransch is, zooals men weet, Kerstmis „Noëï", dat natuurlijk accor- rust 'had, om te trachten den bloedsomloop te herstellen, terwijl hij' haar telkens dank te voor haar hulp. En het scheen weer veel later, dat hij, eindelijk erin geslaagd op zijn knieën te komen, haar naam vroeg. Waarom wil je mijn naam weten? vroeg ze.. De Duitscher haalde de schouders op. „Dat weet ik niet. U redde mijn le ven". Hij! maakte haar vertegen. „0, nee, zei ze, met bevende stem, iemand anders zou u gevonden hebben. „Misschien" zei de Duitscher, „maat misschien pas na vele dagen." Hij duid de met zijn hoofd naar het kanon. „Ik zou gestorven zijn. Zeg mijl nu uw naam". ."Brace Langdale", zei de verpleegster. Zij glimlachte. Om de een of ondere reden' hield zij van dien man, omdat zij hem niet had kunnen haten. Zij kreeg een plotselinge ingeving. „U vraagt niet, waarom ik ui wilde dooden. Ik zal het u zeggen. Uw vrienden doodden mijn man. Ik was vroeger ver pleegster. Dus kwam ik hier, niet om te helpen, maar om zjjtn moordenaars te dooden. Maar... ik kon niet. De Duitscher werd heel' ernstig. ,,Ik begrijp het. Het is natuurlijk". Toen: „Ik heb een vrouiw en tweei kleine meisjes. Zelf bid ik niet", zei hij beschaamd, „maar mijn kleine meisjes deert mét het Latijnsthte „Natalis" eé met het Italiaansohe „Natale". De Span. jaarden -spreken van „Navidad", de Br© tons van „Deiz nedetec" (dies natalis) Alle Bomaansche volkeren noemen Kerst mis dus „Geboortedag". üe Germaansche volken wijzen echter, naar het schijnt, op de wijding, de stem ming (Weihnachten). Een K e r s t r ij1 m p j e. Als Kerstmis valt op Donderdag Dan is do Winter kras; Guur weder heeft men iedre week. En stroomen volgen ras. Schoon zal de Zomer echter zijn En talrijk graan en vee; Voor 't land geeft 't een gezegend jaar; Ook Vorsten loopt het mee. Hem, die doez' dag geboren wordt Zal het gelukkig gaan, Ilrj- wordt -beredeneerd en wijs En groot door zijne daan. Ais ziekten op dien dag verschijnen!, Zij zullen spoedig weer verdwijnen. E vangel i s a tie. Verschenen is het Jaarverslag van den arbeid der Ver. tot Evangelisatie (Marcus 16: 15) te Hoorn, van 30 Nov. 1914 tot 1 December 1915. Het spreekt van het vele werk onder de soldaten, onder de Belgen, van de oprichting van het Maand blad „De Wachter", het geeft een goed getuigenis van de Chr. School der Ver. en Van de Bewaar- en Handwerksohool, verder van de hulp der Vrouwen-vereeni- ging. „De offervaardigheid ontbreekt geluk kig in ons midden niet, wordt in het verslag gezegd. Bijl de Godsdienstoefenin gen werd meer gecollecteerd dan het vo rige jaar, terwijl wij ook gaarne de behoef ten van andere gedenken. Zelf gezegend willen wij, naar onze roeping, anderen zegenen. Zoo werden ook .dit jaar in ons midden collecten gehouden voor de Zen ding van Botterdam, Utrecht, Ermelo, voor de Zending in Egypte, voor de behoef ten van de Predikanten in België, voor de Evangelisatie in Spanje, voor de Doe- tichemscho stichtingen, voor de Zending onder Israël, voor den Bond van Evan gelisation, voor de nagelaten betrekkin gen van Evangelisten, enz. Ook Voor do nieuw te stichten Chr. School komen uit onzen kring wekelijkschc, maandelijksche, driemaandelijfcsohe en jaarlijkscho giften, terwijl elke week wordt gecollecteerd voor het geplaatste orgel." Uit een en ander moge blijken, dat de Ver. tot Evangelisatie te Hoorn veel en nuttig werk doet en aller steun waard is Door den vice-admiraal', commandant in Zeeland, is aan de navolgende per sonen indertijd uitgezet uit het in staat van beleg verklaarde gebied van Zeeland voorwaardelijk vergunning verleend wedei! in zijn gezagsgebied terug te keeren: D Bonemie, Eede; J. van Pluijmbroek, Rot terdam; E. Van Langenhove, Koewacht; R. J. E. van de Borghe, Tilburg; A. Hel- lenbosch, Sas Van Geint; F. de Mul, Phi lippine; C. van too reu, Sas- van Gent," F. Booklam, F. de Bruij'n, K. D'haen, allen uit Hulst; J. Vincke, Cli'nge; E. L. DorsselPer, St. JansteenC. Bogaert, Clin- gge; -en Cyrille B-uysse, IJzendijike. Met Mailboot Mecklenburg wordert heden (Vrijdag) een aantal' Duitsiche ge ïnterneerde Burgers uit Engeland te Vlis- singen venvacht. Middelburg. Tot agent van politie dei'do klasse alhier is met ingang van 27 De cember door den burgemeester benoemd de heer J. van Kleunen, milicien dei? infanterie, in garnizoen te Kruiningen. In een volkslogpm-ent pillier ver toefde sinds eenige dagen een zieke zwer ver, die geen geld meer had om het logies te betalen. Gisterenavond deed de logementhouder hem per handwagen naar het politiebureau brengen, daar de mart niet loopen kon door rheumatiek. De po litie bracht den man per brancard naar het Gasthuis waar de ongelhkkige werd op-genomen. 's Heer Arendskerke. Herbenoemd met ingang Van 28 Dec. tot burgemeester de zer gemeente de heer jhr. M. E.- Lewe van Nijenstein. 's Heer Abtskerke. De gemeenteveld wachter A. Rottier is met 1 Januari 1916 zulten voor u bidden en ik zal uw naam altijd onthouden". Hoofdstuk III. Jack Langdale stond stil en keek door de prikkeldraad-versperring, alsof hij daarachter iets heel bijzonders zag. Er was iets afwezigs en iets treurigs in zijn blik, want er was niets te zien op die eindelo'oze vlakte in Noord-Duitschland dan de kanalen, die als- zilveren strepen naar Holland liepen. Hij was krijigsge- vaagen in het kamp Geldewoort, en bo vendien in den eindeloozen vrede rond hem gescheiden van zijn kameraden, Brit ten, Belgen, Franschen. Hij stond stil, niet omdat hem iets interesseerde, maar omdat deze maand van gevangenschap in zijn vreeselijke leng te zijn hersens zoo leeg gelaten had, dat hij niets anders kon doen, dan te denken aan de dierbare Engelsehe gezichten. Hij zuchtte, minder van verdriet dan wel van verveling. Hij was- een maand in Geldewoort geweest, en zoover' hij- wist, kon hij er nog wel een jaar bli jven, zonder iets te doen. Woede beving hem, toen aan de andere zijde van de heg! langzaam een Pruisische patrouille Voor bij ging, hij haatte de flinke, forscbe stap. ij!, Hij mompelde een beetje, maar dat in onze gemeente 25 jaren in dienst alB zoodanig. Waar hij zijn diensten tot al gemeene tevredenheid verricht en in den omgang zeer welwillend is, zal deze dag wel niet ongemerkt voorbijgaan. 's Heer Hendrikskinderen. De wegwer ker der Staatsspoor, dhr. J. Joziasse al hier, is' piet ingang van 26 dezer over geplaatst naar Krabbendijke, terwijl zijn echtgenoot© met ingang van denzolfdoa datuan isi -benoemd tot wachteres. Aan beiden is aangewezen wachtpost 25 te Krabbendijke. Waarde. In de Donderdagvoormiddag ge houden gemeenteraadsvergadering werd tot -gemeentewerker benoemd H. van den Berge. Riiland-Bath. Donderdagv oormiddag ver gaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester, te genwoordig alle leden. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld. Eenige mededeelingen omtrent in gekomen stukken werden gedaan. Dhr. Boot werd herbenoemd tot lid van de gas-oommissie alsmede zijh plaatsvervan ger A. Blok Jz. Een verzoek van het bestuur der Chris telijke zangverceniging tot het in gebruik krijgen van een lokaal der openbare school te Rilland werd onder zekere voorwaar den ingewilligd. Besloten wordt niet toe te treden als lid van de vereeniging van klei ne stedelijk^ en plattelands-gemeenten. In verband met de tot stand koming der waterleiding 'te Bath werd besloten de benoodigde brandbluschmiddelen aan te schaffen. Tot leden van de eonun. tot wering van schoolverzuim werden be noemd de hoeren: J. Blok en C. Blok voor Bath, en C. Akkerman en G. Windhorst voor Rilland. Do begrooting 1915 alsmede die van 1916 werden gewijzigd, die van 1916 met dien verstande, dat do hoofdelijke omslag met f3000 verhoogd wordt. Op een ver zoek van E. v. Baaien te Bath, om van de gemeente .grond te koopen, wordt beslo ten -den grond openbaar te verkoopen. De benoeming lot leden van verschillende commissies had plaats. Tot leden van de wegen-commissie werden benoemd de heeren A. Butijto, J. Blok Jz.,Johs. de Jager en W. F. van Gorsel; tot leden van de bouw-commissie dé heeren F. M. Boot, C. v. d.,,Werff en A. Blok. Tot leden Van het stembureau met 't, oog op de te houden Verkiezing van leden der Provin ciale Staten werden beno-emd de heeren F. M. Boot le lid, W. F. van Gorsel 2e lid en J. Blok Jz. Jr. 3e lid, terwijl de Burgemeester ambtshalve als voorzitter zal zitting nemen. Hierna ging de openbare vergadering in een geheime zitting over. Na heropening wordt besloten, om de on derwijzers en onderwijzeressen een toeslag van f50 op hun jaarwedde te geven net zoo lang tot het rijk de salarissen ver hoogt. Besloten werd nog om de heofd- omterwijizeiswoning te Rilland aan te slui ten aan de waterleiding. Heinkenszand. Wegéns gebrek aan deel neming is in de gisteravond gehouden; algemeene vergadering, de Vereeniging ter bevordering der Algemeene Ontwikkeling alhier, ontbonden. Door den voorzitted werden in deze laatste vergadering de nog aanwezige leden aangemoedigd toch hun begonnen studiën voort te zetten, waarbij van verschillende zijden tevens steun werd toegezegd. In de (wanneer gehouden?) verga dering der afdeeling Heinkenszand der ver eeniging ter verbetering van het geiten ras in 'Zeeland, bracht de secretaris Vér- slag uit over den toestand der vereeniging Hieruit bleek, dat de plaatselijke vereeni ging thans uit 78 leden en 3 donateurs hestaat, voorts, dat op de dit jaar gehou den tentoonstelling te 's Heerenhoek 7 Van de 11 geiten werden bekroond (meest met le en 2e prijzen). Vervolgens, dat dhr. D. van 'tflof als bestuurslid der Provinciale Vereeniging benoemd is. Uit het Verslag van den penningmeester bleek dat was ontvangen f87.14 en uitgegeven f78.87 goed slot alzoo van £8,27. Als bestuurslid werd herkozen dhr. H. Wou ters cn gekozen tot Secretaris inplaats van den heer D. van. 't Hof die zich niet herkiesbaar stelde, dhr. C. Nijsse Gz. Als bode werd herbenoemd dhr. P. de Jonge. Daar voor melkcontröle zich nie mand der leden opgaf zal omstreeks Febr. a.S. nogmaals een Vergadering worden sa mengeroepen om dit punt ter sprake te scheen hem niet te bevredigen, toen sprak hij hai'dop tot zichzelf, \yant die ge woonte werd al streker in het kamp, waar de mannen weinig met hun kame raden spraken, omdat er nooit iets ge beurde om besproken te worden. „Bijna was ik dood geweest," zei hij. Wie weet, of 'tnog maar niet beter ware geweest." Toen zweeg hij beschaamd. Hij was er inderdaad dicht aan toe .geweest. De bom, die hem neersloeg was vlak boven zijin hoofd gebarsten. Gedurende een seconde voelde hij een vreeselijkjen. slag midden op zijn pet en toen werd altesi donker. Juist op dat oogenhlik keek de vriend, die zijn dood bericht had, naar hiem; pas Veel later kwam hij tpt bewustzijn, ongéwond, alleen verdoofd, en zoo dicht was hij bij' de koele stroomen des doods geweest, dat een hagel hem door de schoen gegaan was, terwijl een granaat splinter het grootste deel van den schou der van zijn jas had afgerukt. Wonder lijk! Maar zoo makkelijk zou hij niet ontkomen; toen hij bijkwam, lag hij al leen, want de Britsche aanval was zoo snél afgéslagen, dat zijn vrienden niet eens tijd gehad hadden, om al de gewon den op te zoeken, terwijl hij bovendien voor dood was Slijven liggen. Het was een prachtige morgen en hij zocht een brengen, en tegelijk te bespreken oÉ e*" i» 1916 een kring- oftewel een plaatselijke tentoonstelling zal worden gehouden, daar dit door zoo'n tentoonstelling te houden als een succes voor de vereeniging lean worden beschouwd. Ritthem. De onderlinge vereeniging tot uitkeering bij het. sterven van varkens hield gisteravond haar algemeiene verga dering. Volgens het verslag van den pen ningmeester bedroegen de inkomsten f 139.28 en de uigaven f 131.48. Alzoo een goed slot van f7.80. Zooate deze getallen ook aantoonen, was 'tvoor do vereeniging geen ongunstig jaar. Van de 91 varkens stierven er 3. Het getal leden bedraagt thans 66. De aftredende bestuursleden P. Sahout, A. Wattel' en J. de Pagter werden als zoo danig herkozen. Draadlooze telegrafie. Door do politic 1e 's Gravenhago is proces verbaal' opgemaakt tegen iemand, die op zijh woning twee toestellen voor draad looze telegrafie had opgesteld. De toe stellen werden verwijderd en eenige tee- keningon en .geschriften werden in be slag genomen. Een nieuwe truc. Marechaus sees en militairen hebben aan de spoor lijn RoermondVenlo een nièuiwe smok kelmethode ontdekt. Tusschen de stati ons Reuvér en Swalhien bevinden zich daar uitgestrekte dannenbosschen, wélke voortl'oopen in de richting van de Duit sche grens. iDit dichtbegroeide en daar bij onbewoonde terrein is bij uitstek ge schikt voor den smokkelhandel. De moei lijkheid schuilt echter in het overbren gen der smokkelwaar naar dit terrein, daar in Reuver en Swalhien zoowel ma- clhaussees als ambtenaren en militairen! surveilleeren. Uitgelekt scheen het ech ter, dat de passeerende treinen voor dit doel wérden gebezigd. En zoo kond-al de op den loer liggende wachten eert dezer dagen constateereu, dat uit een 2e klasse-coupé een groote hoeveelheid rol len koperdraad, ter waarde van 7 a 8000 gulden, naar buibeh werd geworpen. Brand. Te Baexem zijn huis, schuur en stallingen van een landbouwer afgebrandVerzekering dekt do schade. Ge weten si geld. Door den inspec teur der directe belastingen te Haarlem, isi van een onbekende, onder letters N. N. ontvangéh 1000, ter voldoening van don lande toekomende belastinggelden. Ontvlucht. Gisternacht is de dienstweigeraar K., afkomstig uit Scho ten, uit de kazerne te Haarlem ontvlucht. Aangehouden. Te Vlissingen is door de politie een Belgisch meisje aange houden Verdacht van het verteenen van hulp om te ontvluchten aan den inmid dels reeds te Middelburg aangehouden Belgischen geinterneerden militair, die uit do ziekenzaal van de klasse van discipline was ontsnapt. Mi in der rook en. De „Frankf. Ztg." beert zich tegen de luxe van het rookten gedurende den oorlog. Voortdurend gaan er honderden millioenen voor tabak naar Nederland, schrijft het blad. Hoofd zakelijk gaat het hier om betere soorten. Zoo nu vijf millioen rookers dagelijks, voor 10 p'f. minder tabak .verbruikten, zou den wij per dag Mk. 500.000 minder per Holland te verrekenen hebben: dit maakt per jaar 180 millioen uit. Het verbruik! van tabak in de groote steden is geduren de den oorlog aanmerkelijk gestegen. Dit zal voornamelijk liggen aan de verzending naar het front en daarin moet dan ook geen verandering komen. EenontploffingbijKonstan- tinopel. Het persbureau deelt over een ontploffing, welke in een opslagplaats van ontplofbare stoffen bij Haskpj en den Gou den Hoorn plaats had, het volgende mede Een zekere hoeveelheid dynamiet, welke bedorven was, doordat zij in het water was gevallen, is toevallig ontploft. Vijf soldaten en 10 burgers uit een nabijge legen huis werden gedood en een aantal burgers gewond. De naeesten kregen slechts licht letsel door glasscherven. Door de ontploffing ontstond brand, waarbij slechts een huis verbrandde. schuilplaats in een woud, in de hoop, den volgenden nacht naar de Britsche gelederen terug te keeren. Maar hij was nog geen honderd pas gegaan, toen hij stuitte op een compagnie Duitschers, die bezig waren brood én koffie gereed- te maken. Een dozijn geweren werd op hen» gericht en, daar hij niet anders kon doen, stak hij1 de handen op. En nil was hij in 't kamp Geldewoort, Verstoken van iedere kans om zijn Vader land te dienen, tot afwachten gedoemd- Ilij wandelde nog eens langs de versper ring en bleef staan, waar deze eindigde in een steenen muur; deze muur boe zemde heml "belangstelling in alleen omdat hij verschillend .was van de eindeloozö omheining. Toen hij. stilstond, gaf een! Van de DuitsChe bewakers, die juist met een paar Hooglanders had staan praten, hem een vriendetijk: knikje. Langdale groette terug; hij had den man den vo- rigen dag gezien, een groote, niet onaar dige man, die met een kruk liep. Klaar blijkelijk was hij niet meer geschikt voor den actieven dienst en nu belast met het toezicht op de gevangenen, even saai als zijn diensten, die hij hier doen moest.. Ook scheen hij geen bizonderen afkeet van de Britten te hebben. „Goeden morgen," zei de Duitscher. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 5