DE ZEEUW TWEEDE BLAD. EEN LEGENDE. Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. VAN ZATERDAG' 18 DECEMBER 1915, No. 68. Er waart oen legende rond, als zou de heer Lobman, de Goesche afgevaardigde in de Tweede Kamer, door op vervol ging van De Telegraaf aan te drin gen, de persvrijheid, dat wil zeggen het recht van een redactie om te schrijven wat en zooals zij wil, hebben aangerand. Tegenover deze legende, door de te genwoordige redactie van „De Tele graaf' de vorige is in arrest geno men! gelanceerd, stellen wij de feiten Da heer Lohman hoeft op 1 Dec. 1.1. gewezen op hetgeen De Telegraaf herhaaldelijk schrijft over allerlei dat in ons land geschiedt, waardoor gevaar voor schennis onzer neutraliteit ontstaat. Zelfs beschuldigde dat blad .de 'regeering van ■een geheim verdrag met Duitschland te' hebben gesloten, welke beschuldiging do heer. Lohman indien zij namelijk niet is waar te maken terecht trouweloos -en laaghartig Leurt. En daar nu dergelijke artikelen in het buitenland de aandacht trekken, vroeg de heer Lohman „of ei geen maatregelen behooren .genomen te worden om dergelijke handelingen als te genwoordig door dat blad worden gepleegd te belemmeren." Aan de vraag was echter een breede verklaring voorafgegaan waarvan de kern letterlijk aldus luidt: „Dat dit blad "anti-Duitsch is en dit uitspreekt laat mij koud; ook de wijze waarop- het dat aan de 'klok hangt, behalve wanneer die de wettelijke grenzen over schrijdt; wij leven in een vrij- d.i. door wetten beheerscht land." Hier wordt derhalve duidelijk gezegd dat de spreker de pers niet wenscht te muilhanden, de pers is vrij; alleen .zij passé op dat zij zich niet vergrijp© aan de landswetten, met name aan artikel :98 van het W,. V. S:. De heer de Beaufort, liberaal lid voor Amersfoort,, stelde zich tegen den wensch van dein heer Lohman. 'Hij ontkende dat er eenig wetsartikel door De Tele graaf overtreden was, en verwachtte bovendien van een strafvervolging „het tegenovergestelde van hetgeen men wenscht." Minister Cort v. d. Linden was er ech ter heter achter. Hij verdedigde een straf vervolging onder anderen met de betui ging: het buitenland moet weten „dat onze pers vrij is en onafhankelijk "van «enigen regeeringsinvloed, maar ook dat zonder te zien naar reöhtsi of naar links oofc de eerbied voor de wet zal worden gehandhaafd." De heer Lohman had dan oök Volko men recht in zijn antwoord aan den heer De Beaufort het volgende vast te stel len „Ik heb geen advies gegeven om de vrijheid van drukpers aan te randen: in tegendeel, ik heb uitdrukkelijk gezegd, dat in ons land natuurlijk ieder vrij is zijn meening te uiten, ook over het'niet deelnemen aan den oorlog. Ik weet wel dat -ons dit in ©enige landen euvel geduid wordt. Immers, de groote Mogendheden zeggen te strijden voor het bestaan der kleine natiën. Zij doen dat inderdaad, doch op dezelfde wijze als de schaker vecht voor zijn pionnen. Hij' waardeert die pion nen als de beste verdedigers van de posi tie van de groote stukken. Daarom mist hij ze ongaarne. „Indien een blad ons eigen land be kladt, het voorstelt als een collectie smok kelaars dan benadeelt het natuurlijk ons land, maar ook dat staat zoo'n blad vrij. En allsi er mensclien zijn, die er een eer in stellen een blad te steunen dat ons land op die manier belaagt, hoewel zij we ten dat die vuilaardigheden ook in het buitenland worden overgenomen; die in de handelingen van een "blad als1 De Te legraaf een strijd zien voor waarheid en recht; eein blad dat schrijft dat do Nederlanders zijn het uitschot, het drab, het vieze bezinksel van de Europeesche volkieren, dat Nederland de faecaliën-em- ïner is van Europa, dat de Regeering verraders zijn, dat de Minister van Ko loniën een knoeier is en de Minister van Landbouw, dit wordt in omfloerste termen gezegd, een schavuit (ik ont leen deze citaten aan de Nieuwe Rot- te r da msche Courant, want ik lees De Telegraaf niet)wanneer De Te- legraaf en andere bladen het doen voor komen, alsof nu een lid van zijn redactio is gevangen genomen, de vrijheid van schrijven wordt aangerand wat natuur lijk ioen brutale leugen isl, die intusschen in de huitenlandsche, o. a. de Franscho •au Ehgelsche, pers wordt overgenomen, dan kunme|n wij ook daartegen niets doen. En wanneer nü, ondanks dat alles, allerlei Nederlanders sympathie betuigen met De Tele graaf, dan bewijst dit alleen, dat dat blad niet geheel ongelijk hoeft, aJisi het ons land voorstelt zoo als het doet, jn.l. als minderwaardig en lamlendig. Ik wensch evenwel, naar aan leiding van deze feiten, nog even aan den Minister van Buitenlandsche Zaken te vTagem, niet om er bij zijp. ambtgenoot van Justitie opi aan te dringen, al' dio juristen, advocaten en zelfs hoogleerared, die zich op deze Wijze aanstellen, achter slot en grendel te zetten, maar om er zorg voor te dragen, dat zich in het bui tenland niet te veel van die verkeerde voorstellingen verspreiden. Want het is ons wel onverschillig hoe De Te legraaf over ons denkt, maar het is ons niet onverschillig, hoe het buitenland over ons denkt." En dan herhaalt Spreker nog eens: „[Mijn doel in mijn vorige rede was alleen de wet te doen naleven ten be hoeve van het geheele land. Ik wensch wanneer er een misdrijf gepleegd wordt tegen den Staat, dat niet ter wille van wien ook, ook niet ter wille van de pers, ongestraft te laten. En er. zijn duizenden anderen die dit ook niet willen. De Regeering staat daar geheel en al buiten. Wij hebben nu verno men, dat er journalisten zijn, die zich tot den Minister hebben gewend met het verzoek om den man die gevangen is genomen weder in vrijheid te stellen. Het is alsof wij leven in een land, ik zal het niet noemen, want ik zou dan een der oorlogvoerende landen moeten noe men, maar alsof we leven in een niet constitutioneelen Staat. Over aanhouding en invrijheidstelling toch heeft de Re geering niets te zeggen; daarover heeft te zeggen de rechterlijke macht, eru zij alleen. Hielden wij daaraan niet vast, dan kwamen wij langzamerhand in den toestand van despotisme. Al dat gejam mer van vrijzinnige zijde, zooals van mr Levy, van die 24 hoogleeraren en anderen, bewijst, hoe vol wij nog zitten van phra ses uit den tijd der Revolutie; hoe wei nig besef er nog hij' ons is, dat wij leven in een rechtsstaat; hoe wij' mee- nen dat ook de rechterlijke macht onder worpen moet zijn aan de publieke opi nie. Maar noch ide publieke opinie, noch do volkswil moet ons richtsnoer zijn. Ook niet het volk. De Regeering moet staan boven het volk, wanneer zij' zliet, dat dit den verkeerden weg opgaat. Het kan mij', waar het de rechtshandhaving geldt, niet schelen wiat het volk denkt, hoe de publieke opinie ,is. Ik heb ook geen advies te geven aan de Regeering, en ik heb dat ook niet gedaan, zooals de heer De Beaufort meende, doch ik heb gevraagd de wet te doen eerbiedigen. En dat doe ik nog.. Het doet mij genoegen, dat het nu is gebleken, dat mijn vraag overbodig was, want de Regeering heeft gedaan wat haar plicht was". Het woord „Regeering" werd door den Spreker verduidelijkt in dien zin dat be doeld was de justitie, waarvan een be paald regeeringspersoon het hoofd is, en die de vervolging heeft doen instellen. Het is dus een legende die door 'tblad Do Telegraaf verbreid werd, als zou de heer Lohman, de schrijver van Ge zag en Vrijheid, een belager zijn van de vrijheid der drukpers, omdat hij aan drong hij de Regeering tegenover mis bruik van Vrijheid te waken voor het Gezag, het gezag der wet en der over heid, ,die ook zelfs door de Koningin der Aarde moet worden geëerbiedigd en gehoorzaamd. Het spreekt van zelf dat de heer Hol- dert, de eigenaar van De Telegraaf, die t hans de ophitsende artikelen schrijft voor zijn zittenden hoofdredacteur, dage lijks in zijn blad blijft afgeven op de regeering en andere aanranders der pers vrijheid. Typisch is onder anderen dit woord van hem: „Gij Regeering 'hebt niet het reciht ons te muilhanden, dat kunt gij' trouwens niet, ik tart u het te doen". En zoo schrijft Iloldert die, volgens De Nieuwe Courant, als „Neder- landsche type van den Amerikaanschen dagblad-manager, in zijn veeljarig bedrijfs leven nooit iets anders gedaan heeft dan de geestelijke en persoonlijke belangen! van „zijn" redacteuren met de grofste willekeur ondergeschikt te maken aan de stoffelijke belangen yan zijn onderne ming". 'En die krijgt nu den steun van 24 Am- sterdamsche professoren De Rijksmiddelen. De afgeloopen maand November was, de omstandigheden in aanmerking geno men, voor de schatkist gunstig. De opbrengst was slechts zes ton lager dan in November 1914 (f 17,290,920 tegen f 17,907,274). Inderdaad een meevaller, wanneer men in aanmerking neemt, dat meer dan een half millioen minder inkwam aan succes sierechten, en de Staatsloterij slechts f 9000 opbracht tegen f 164000 het vorig jaar. Er is derhalve op deze twee midde- len saam al ruim zeven ton minder inge komen, terwijl de suikeraccijnsopbrengst ook nog ruim anderhalve ton naar be neden ging. De hoogere opbrengst van andere mid delen is dan ook oorzaak, dat er een betrekkelijk zoo gering verschil in op-, ibrengst is tusschen de beide November- maanden. Zoo hebben de invoerrechten f315000 meer, de zegelrechten 3 ton meer, de registratierechten vier en een halve ton meer, het geslacht ruim twee ton meer opgebracht dan vorig jaar. De hypotheek rechten wei-den verdubbeld: zij klommen van 37- op 75 duizend; de belasting op gouden en zilveren voorwerpen, die nooit liooger kwam dan f48000, bracht het nu zelfs tot f61000. De totale opbrengst over de. eerste elf maanden van 1915 bleef ruim vijf en en een half millioen beneden die van het gelijknamige tijdperk van het voorgaande jaar; een achterstand die voor bijna de helft op rekening, komt van de directe belastingen. In ronde cijfers bedroeg de raming 163 miljoen; de opbrengst van 't vorige jaar 156 miljoen; en die van dit jaar 150V2 miljoen. Ziedaar de cijfers, die wij hebben vast te houden, en waarvan de indruk nogal mee moet vallen, natuurlijk de om standigheden in aanmerking genomen. Vlissintjen. De Kamer van Koophandel benoemde gisterenavond tot haar secre taris de lieer M. van der Beke Callen- fels, hoofdcommies ter gemeente-secreta rie. lerseke. Vrijdagavond trad voor de Gr. -Van Prinsterer Club in Eben Haëzer, na ingeleid te zijn door Ds. Kijne, Dr. Cal- lenbach van Rotterdam op, met het on derwerp: „Cats en Revius." Spreker begon met te verklaren, dat hij Cats eerst te lerseke heeft loeren kennen door Chr. Oostdijk, nu overleden. Deze vermocht niet alleen de schaduw- maar vooral de lichtzijde van Cats u te laten zien. Cats en Revius leefden in een zelfde tijdperk. Revius was- slechts 9 jaar jonger. Cats kalm gemoedelijk, Revius diep- fijn voelend, C-ats bekend, Revius1 vergeten. Busken Huet zei: dat Cats een ramp was voor Holland, maar nam dit 10 jaar latei- toch terug. Kuyper zei: dat Cats was een Calvinistisch dichter bij uitne mendheid, maar zich te veel in het or dinaire insloot. Bilderdijk eerde Cats, maai zag ook zijn fouten goed. Cats eerst ad vocaat, later Raadpensionaris der Sta ten. Revius eenvoudig predikant te Deven ter, maar uitnemend kenner der Griek- sche taal. Zijn werk leeft voort in onze Statan-overzetting. Eigenaardig is dat Cats over den 80-jarigen oorlog geen gedichten heeft gemaakt. Revius evenwel te meer Zijn gedichten over de belegering van Bergen op Zoom, die van. den Bosch, en het gevecht van Johan van Nassau aan de Slaak in Zeeland zijn nog bekend Vonkende, hartstochtelijke, haast Oud-Tes- tamentischc verzen. Cats is gegrepen door do groote betoekenis; van het huwelijk. Hoe plat is 'menigeen zijner gedichten en veel liedereh verbergen een onzedelijlk ge zegde achter de verzen van Cats. Cats was loerende: dat klein, klein moest blij ven, en niet moest kersen eten met do grootenBekend is vooral zijd laatste regel van een gedicht aan burgemeesters Van dien tijd„Zoo scheert het schaap; maar Vilt het niet." Waarom Cats is blijven leven en Revius niet? Ons Volk is geen dichterlijk volk, bet kan nu eenmaal niet alle deugden hebben! Cats is blijven teven niet als dichter, maar als vorhaler. Spreker eindigde zijn fijne boeiende redo met toe te wenschen, dat Revius' hooge gteest en fijne, goed gevoelde diep Gere formeerde verzen nog mogen blijven een zegen Voor ons land. Ds Meyer dankte spreker voor zijn uit nemende rede, en wenstohte hem toe, op alle terrein in Gods genade en tot zegen te mogen werkzaam zijn; waarna hij de goed geslaagde vergadering met. gebed sloot. Oudelande. Gisterenavond trad alhier voor oen vol schoolgebouw op, de heer VVaitel van Middelburg met het onder wierp,, Wat wil Patrimonium?" In een boeiend betoog zette spreker uiteen do opkomende .arbeidersbeweging onder het kapitalistische stelsel, waardoor de arbei der en zijn vrouw en zijn kind werden gebracht onder het loon vraagstuk, de mis standen die er bestaan, in strijd met het christelijk beginsel. Patrimonium aciht het een roeping ,op het terrein van den ar beid de 'chr. beginselen te doen zege vieren, als daar is de strijd tegen over- matigen arbeidsduur, vrouwen- en kin derarbeid, enz'. Opi heldere wijze toonde hijj aan wat Patrimonium wil en eindigde tenslotte met opwekking tot organisatie. Van de ge legenheid tot gedachteriwisseling werd druk gebruik gemaakt, o. a. door een voorstander van Staatspensioneering, die tot aller bevrediging werd beantwoord. Het was een leerrijke avond. Driewegen. De raad vergaderde Don derdag. Present alle leden. Een supple toir kohier hoofdgeld werd opgemaakt op f 29.99V2 en. een dito van de honden ad f 5.50. In de begrooting va.11 1915 werd af en overgeschreven. Het tractement van den veldwachter werd met f25 verhoogd ingaande 1 Januari 1916. Ovezand. De raad vergaderde Donder dag. Present 6 leden. Vastgesteld werd een suppl. kohier hoofdgeld voor 1915 ad f 63.94. Alsi 2e afgevaardigde der water leiding werd benoemd F. de Jonge, en tot lid Comm. Wer. Schoolv., vacature J. Goea.se, J. Rijk Mz. Diverse gratificatiën voor bewezen dien sten door politiebeambten werden toege kend. Vrouwepolder. Donderdag trad alhier in de Ned. Herv. Kerk op; dhr. Wattel' van Middelburg, met het onderwerp: „Onze Chr. beweging in het sociale leven. Na een inleidend woord van ds. de Wolff zette spreker voor een goed bezette kerk w. o. «een 50 militairen, de roeping uit een, die wij als christenen in het maat schappelijk leven hebben te vervuilen, te genover hen, die in de maatschappij zoo- Veel moeten missen. Hij wees op den Langen arbeidsduur der mannein, vrouwen- en kinderarbeid, Zon dags- eft nachtarbeid, op het ontbreken van nog veel goede 'sociale wetten, sprak over drankzonde en prostitutie en spoor de ten slotte met een beroep op Gods Woord aan, om zich aan te sluiten tot organisatie, om daardoor verbetering aan te brongen. Nog nooit was een rede van Patrimo nium hier gehouden. Groote tevredenheid werd aan den spreker betuigd, zoowel van landbouwers- als landarbeiderszijde. Het was een genotvolle avond. Een comité heeft zich bereid verklaard om op een volgende vergadering overal uitnoodigingen te zenden om te komen tot oprichting eener afd. Mogen velen daar aan gehoor geven. Ritthem. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dozer gemeente in voltallige zitting. Met algemeen© stemmen werd besloten aan het hoofd der sphool B. J. de Meij en den veldwachter -A. A. Geuze respec tievelijk f50 en f25 toeslag te geven mot het oog op de dure tijden. Nog wer den opgemaakt het Suppi. Kohier van den Hoofd. Omslag. N- en St. Joosland. Donderdagavond hield de afd. het Groene Kruis alhier haar gewone najaarsvergadering. Met 7 be stuursleden waren 4 gewone leden aan wezig. Ongeveer 100 leden waven a f w e- ,z i g. Door dhr. Van Hoube, werd als- af gevaardigde verslag uitgebracht van de in dezen zomer gehouden provinciale ver gadering. Ook werd door den secretaris verslag uitgebracht van de werkzaamheden der Zeeuwsche Hervormde Diaconessen-veree- niging 1914. Dit in verband met de door de afdeeling daaraan verleende subsidie Die begrooting der afdeeling werd vast gesteld op f 141.in ontvang en uitgaaf. Hieronder is een bedrag van f 40 aan voornoemde Diaoonessen-vereeniging; f20 voor aankoop middelen en f 35 voor den magazijnmeester-bode. Als bestuurslid werd herkozen dhr Casper van Leerdam, en in de plaats van dhr. A. van Hou lie, die aftrad en niet meer herkozen wensehte te worden, dhr. C. Brakman. Nog werd besloten de abonnementen van de diverse tijdschriften op te zeggen, omdat die zoo weinig gelezen worden. Sluiskil. De koewachter de Br. van don landbouwer IX alhier had het onge luk hij 't dorschen met den voel bekneld te geraken in de dorschmachine, met dat gevolg dat hem de teenen verbrijzeld wer den. Zei. Koewacht. In de openbare school te St. Andries Wordt dezen winter voor jongs meisjes, aanstaande boerinnen, een cux- cusi gegeven in zuivelbereiding'. De lessen worden geleid door den heer Th. Remery. Rechtbank te Middelburg. Wegens bedelarij stond terecht D. M'., wonende te Amsterdam, die vroeger vrij gesproken werd van oplichting, en wel voor het aanbieden van kaartjes, waarop steun voor werkloozen werd gevraagd, terwijl hij het geld ten eigen bate aan wendde. De getuige Di. Valkenrek te Domburg heeft zoo'n kaartje als bovenbedoeld van hem gezien, maar heeft hein niets gege ven, vragen deed hij niets. De officier meende ook nu, dat bekl zal moeten worden vrijgesproken. De rechtbank wees direct vonnis, sprak bekl. vrij en gelastte zijn invrijheidstel ling- D© volgend# bekl., Chr. v. K., zonder bekende woonplaats, stond -ook terecht wegens bedelarij. De getuige E. Wondergem, dienstbode bij den heer Smits in de Langedelft, al hier, verklaarde, dat bekl. op 4 December aan de woning van den heer Smits helde en een kleinigheid vroeg. D© officier meende, dat niet te zware straf moet worden opgelegd om bekl. in de gelegenheid te stellen na ontslag uit de werkinrichting zijn voornemen om! weer werk te zoeken moet kunnen volbrengen en eisc'lite twee dagen hechtenis en 1 jaar en 3 maanden opzending. De rechtbank wees direct vonnis en veroordeelde bekl. tot 2 dagen hechtenis en drie jaar opzending. Wegens landlooperij te Sluis stond terecht C. J. L, zonder bekende woon- of verblijfplaats. Daar het de eerste maal is dat deze man voor landlooperij terecht staat en hij' ook nooit voor bedelarij terecht stond, luidde de eisoh 2 dagen hechtenis en op zending voor 3 maanden. De rechtbank veroordeelde bekl. direct overeenkomstig den eisch. Alsnu werd behandeld de zaak tegen P. C. M. en A. I. J. D., beiden kapi tein te Dordrecht, bekl. van mishande ling van J. |G. Baas, machinist, even eens wonende te Dordrecht. Getuige Baas lag op 3 October op een sleepboot te Terneuzen te slapten, toen hij1 leven hoorde; hij ging naar boven en daar waren heide b'ekl., die hem mis handelden o.a. door hem tegen den ijze ren kant van de kajuit te gpoien, en later mede naar beneden te gaan en hem in zijn kooi te gooien. De beide bekl. ontkenden volledig, zij zijn zelfs niet aan boord geweest. Getuige bekende op den bewusten avond in een ciafé te zijn geweest en op verzoek door zekeren Maartensdijk te zijn aan boord gebracht; hij ontkende dronken te zijn geweest, zooals de verdediger mr. Adriaanse vroeg; hij is slecht van gezicht. De ..tweede getuige, P. Nieuwkrimpen, heeft beide bekl. aan boord doende ge zien met Baas, die dronken was. Bekl. bleven ontkennen. De officier meende, dat vast staat, dat de bekl. aan boord van de boot herrie hebben gemaakt en dat Baas mishandeld is. iZooals meermalen, is ook nu niet uit te maken welk deel ieder aan de mishandeling had. Trouwens niet is be wezen wat in de dagvaarding ten laste is gelegd, het duwen tegen de kajuit, en daarom vordert de officier vrijspraak. De verdediger sloot zich bij dit laatst© aan, en wees erop, dat de kapiteins, ma chinisten en stokers uit waren geweest; dat Baas 'dronken was. De kapitein van de boot van Baas heeft gezegd, dat deze bekl. de aanvoerders waren, omdat hij een veete heeft vooral tegen D. De volgende bekl. K., Belgisch schip per, was in verzet gekomen van het von nis waarbij hij tot 5 dagen gevangenis straf werd veroordeeld wegens poging tot uitvoer van 37.5 K.G. tarwebloem, die aan boord van zijh schip in de „hel" door de kommiezen. te Hansweerd werd aangetroffen. Bekl. zegt, dat zijn vrouw vergeten had het -aan te geven. De eisch luidde bekrachtiging' van het vonnis. De verdediger, mr. Adriaanse, wees er op, dat de dagvaarding niet op de wet telijke wijze is uitgereikt; hij is niet aan bekl. of aan diens, woonplaats, maar aan een adres door hem opgegeven, namelijk bij den expediteur De Groof te Hans weerd afgegeven. Verder wijst mr. Adriaanse erop, dat er gesproken wordt van „Hansweerd, ge meente Kruiningen, nabij de Belgische grens", maar Kruiningen ligt niet nabij de Belgische grens, Middelburg ligt er veel dichter bij. Het vervoerde was eigenlijk geen tarwe, doch afval. Bekl. lag met zijn schip in de schutsluis van Hansweerd en dit is geen bewijs, dat hij naar België ging, hij kon nog naar tal van andere Zeeuw sche havens als Walzoorden, Terneuzen, Hoofdplaat, Breskens, Hoedekenskerke enz. Als een schipper van Amsterdam naar Antwerpen vaart, kan hij wel te Rotterdam worden aangehouden als ver dacht van verboden uitvoer. De volgende bekl., J. C. V. d: H. te Terneuzen, stond terecht wegens mishan deling van Th. F. Dorleijn en G. Post, beiden soldaten. Getuige Dorleijn heeft een klap gehad, van wien kan hij1 echter niet zeker zteg- gen; dat ook Post geslagen werd heeft hij niet gezien. Post weet niet van wien hij een klap kreeg, maar wel dat bekl. Dorleijn sloeg! Bekl. bekende Dorleijn te hebben ge- slagen, maar niet Post. Eisch f 10 of 10 dagen. Tegen E. L. uit Clinge, welke vtouvv; trachtte rijst uit te voeren en de verba- liseerende kommiezen heeft beleedigd en zich tegen hare arrestatie heeft verziet, werd f 10 of 10 dagen geëischt. De bekl. H. J. v. IJ. uit Goes zou naar aanleiding van een twist over de reparatie van een rijwiel, tegen den rij- wielhandelaar heb|ben gezegd „oplichter en afzetter". Bekl. zegt, tegen de getuigen in, dat- hij alleen "heeft gezegd „afzetter". De eiscih luidde f 10 of 10 dagen. Tegen S. M. te Domburg werd Kif ver stek wegens diefstal van aangespoeld hout f 7 of 7 dagen geëischt. Ten slotte werd tegen L. P. te Mid delburg bij' verstek wegens diefstal van hout bij den Houthandel alhier en van paardentuig te Ni-euwland f 15 of 12 da gen geëischt. Uitspraak Dinsdag a.s. Voortvluchtig. De officier van Justitie te Amsterdam verzoekt opsporing aanhouding en voorgeleiding van mr. J. F. P. A. Schuurman, advocaat en procu reur, geb. 28 April 1880, wonende te Am sterdam, thans verblijf houdende in het buitenland; tegen hem werd door de Arr.- Rjechtbahk te Amsterdam op1 3 December 1915 rechtsingang met instructie verleend mielt bevel tot zijn gevangenneming wegens wegenis oplichting. - Onnadenkendheid. Na een af wezigheid van ca. 9 weken thuis! komend vond ieen juffrouw te Ilellevoetsluis haar hond en haar kanarievogel, die ziji vrijwel 'onverzorgd had achtergelaten, van honger gestorven. Boefjes. Twee meisjes van 11 en 14 jaar werden te Vl'aardingen betrapt, op het plegen van inbraak in een pand, waarvan de bewoonster afwezig was. Bijl onderzoek bleek, dat zij zich aan derge lijke inbraken meerdere malen had schul dig gemaakt. J a 1 o e r s ci h. De verpleegster schreef een brief voor een gewonden soldaat. „Ik wou graag, dat u er nog iets inzet te", sprak de krijgsman aarzelènd. „En wat dan?" „Ik hoop; dat u er niet "boos om! zult zijn. Zet u or dan in: De verplteegsters in dit hospitaal1 zijn allen dames op leef tijd". „Maai" dat is niet waar", zei 't jonge zustertje. „Dat wteet ik wel; zuster, maar 't zal' mijn vrouw1 geruststellen. Ze was altijd leen beetje aan den jaïoerstóhen kant". Hand. Rooverbende. BijGrevenmacbea', teen plaatsje dicht bij' de Duitsch-Luxem- burgschlel grens, is een groot onderaardse!» roovershol1 ontdekt, dat als een vesting gebouwd was. Vele van diefstal afkom stige voorwerpen werden er gevonden. Het onderzoek belooft interessante ont hullingen op te leveren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 5