Afluens. ApotheksrTii. Loijckx, Oen Haag. BE den 21UI1915, Telegrammen, Reclames Reditszaka». Landbouw en Veeteelt. Gemengd Mieuws. Laatste Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten. Afloop yerkoapinoen, aanbestedingen m. Advertantiën. Boekhandel BAURDOUX, Dr. EftSEE's Geneesmiddelen. Prijs franco per post fl.35, na postwissel. Eene partij 5- en 8 jarig Wilgen-, Essen- en Elzen Predikbeurten. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland? WAARHEID SCHEURKALENDERS, ALMANAKKEN, VISITEKAARTEN. openbaar verkoopen 3 BOOMEN een partij Mutsaards. Woensdag 22 December 1915, openbaar verkoopen BERICHT. Bii de vergrooting van ons blad „De Zeeuw" in 1913, waardoor de exploitatiekosten belangrijk hooger werden, was reeds te voorzien, dat de abonnementsprijs niet zou kun nen blijven op 11,25, maar zou moe ten worden gebracht op 11.50 per kwartaal. Die verhooging is sedert dien tijd meer en meer gebleken noodzake lijk te zijn. Er zal daartoe dan ook ingevolge machtiging van de alge- meene vergadering van aandeel houders worden overgegaan met 1 Januari 1916. HET BESTUUR. NED. HERV. KERK. Zondag 19 December 1915. 4e Advent. Goes, 9.30 u. ds. Homburg, 2 u. ds. de Vries, Cat. Zondag 49, Bed. H. Doop 6 u. ds. Steinz. Zij bewijst u, dat vrouwen even gezond kunnen zijn als mannen, als zij willen. Indiem vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, omdat zij te lang werken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspan ning' krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrouwen het Werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert ge zonde nieren, volkomen zuivering' van het Moed en geen urinezuur-kwalenUrine zuur in het Moed (als gevolg van ver zwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheu- matisch© en zenuw-kwalen, hoofdpijn, dui zeligheid, moedeloosheid, Waterstoornis-' sen en gevaar voor- niergruis, waterzucht en nierontsteking. Als gij reden beM om uw nieren te ver denken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Zij hebben duizend© vrouwen geholpen. Foster's Rug'pijin Nieren Pillen hebben een verzachtende, Versterkende en opwek kend© werking op zwakke nieren, en voe ren deze zachtjes tot gezondheid en werk zaamheid terug. Zijl helpen haar om het overvloedig© urinezuur' af te voeren even als het overtollige water hij waterzucht. Zij. dienen alleen voor nier- en Maaskwa len en werken niet op de ingewanden. Om beter te worden en te blijven is het aanbevelenswaardig run 'lederen dag uw huiselijk werk 'een poosje te laten liggen, en een opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende. Een betere gezondheid maait u een betere moeder of vrouw. Te Goes verkirijgb. bij de h.h. de Paauw Co.te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eigcht de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand haadels- merk. Voor de rechtbank te Middelburg zal Vrijdag ,7 Januari terecht staan de let terzetter C. K. uit Vlissingen, thans ge detineerd, beklaagd van het opzettelijk- brandstiohten op verschillende dagen te Vlissingen, Koudekerke en Middelburg, ecu groot aantal getuigen, waaronder en kele deskundigen, zal worden gehoord. Yoor het kantongerecht to Middelburg werd heden drie maan den hechtenis, zijnde de maximum straf geeiscbt Jegen een pandhuishoudster uit Vlissingen wegens overtreding der pand- huiswet. Rekl. werd ten laste gelegd, dat zij meer geld maakt dan de wet haar toestaat. Uit de behandeling bleek o. a. dat zij Mj het beleenen der panden reeds 5 pCt. afhoudt en dan vervolgens 5 pCt. rente berekent, in plaats van 2 pCt. voor den eersten dag en verder 1 pCt., zooals de wet haar toestaat. Althans in het voor den rechter gebrachte geval was dit zoo geschiedt, ook rekende zij voor het dra gen van een beleende mantel iedere Zon dag -5 oeint, die mantel werd dan Za terdags gehaald en Maandags weer te ruggebracht. Bekl. verzekerde dat zij de betrokkene niet te veel heeft willen vragn, zij 'handelt steeds menschlievend. Dit ge loofde noch de kantonrechter noch de ambtenaar van het 0. M. en zij verweten de vrouw haar handelwijze in scherpe woorden. Ook droeg de kantonrechter den inspecteur van politie Bartelse op, B. en ■W. van het verhandelde in kennis'te stel len en hen te verzoeken het verlof voor het pandhuis in te trekken, terwijl' hij den inspecteur ook opdroeg toe te zieu dat beil. nog heden het pand dat zij nog Van de hem inziens sterk benadeelde in huis heeft terug brengt, anders zal' hij den officier van justitie met het gebeur de in kennis stellen. De kantonrechter wees erop dat bekl. van de hier bedoel de panden reeds veel te veel hoeft ont- varigiji. Hulde Rijkslandbouwieeraar. Uit de Zeeuwsch-Landbouwmaatschapipij heelt zich op voorstel van het dagelijiksch 'Bestuur een Commissie tot huldiging van den Rijkslandbouwloeraar gevormd. Deze Commissie is samengesteld uit het dage- lijksch Bestuur der Zeeuwsche-Landbouw- maatschappij als uitvoerend gedeelte en de voorzitters der Afdeelingen ais leden der Commissie (van de aid. Goes do vice-voorzitter). Door deze Commissie is een circulaire gezonden aan alle leden der Zeeuwsche Landhouwmaatscliappij, waarin aller steun gevraagd Wordt. Men heeft gemeend, dat 'sheeren Ka- kebceke's vertrek uit de provincie Zee land niet onopgemerkt mag voorbijgaan. De heer Kakebceke vervulde van 1889 tot 1893 de functie van Algemeenen Se cretaris der Maatschappij en word in 1893 benoemd tot llijksJandbouwleeraar Voor Zeeland. De Zeeuwsche-Landbouw- maatschappij heeft hierdoor echter den steun en medewerking Van den heer Kake- beeke niet verloren, want hij was' onge veer 17 jaar Voorzitter van de afdeeling Gom Omtrent de wijze, waarop de heer I. G. J. Kakeheeke gehuldigd zal worden, bestaat nog geen vast plan. Wanneer de Voorbereiding 'verder gevorderd zal zijn, zal dienaangaande een beslissing worden genomen. O n g ©lukken. Terwijl de werkman V. d. Heuvel, te Oss, en zijn vrouw afwezig waren, werden de kinderen thuis gelaten onder bewaking van een zes-jarig doch tertje. Deze, die de kachel willende aan steken, gebruikte hiervoor een hoeveel heid petroleum, met het noodlottig gevolg dat bij hét aansteken ook de kleertjes van de kleine vlam vatten. Twee voorbij gangers grepen liet kind en wentelden het op de straat door het slijk. Ernstig verbrand, vooral aan hoofd en handen, werd do ongelukkige naar het ziekenhuis Vervoerd, waar hat aan .de gevolgen is overleden. Te 's Gravenhag© werd op den Rijswijkschen weg een chauffeur aan- gereden door een militairen auto, waar door oen zijlnel" boenen verbrijzeld werd. ger auto werd de man naar het zieken huis alhier vervoerd. Tusschen St Michielsgestel en Schijndel boog een sto kor van een der trams zich te ver buiten zijn machine, met het gevolg, dat hij met het hoofd tegen een boom sloeg. Bewusteloos werd de jonge man in het Ziekenhuis te Schijndel opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De Meijérij loopt opl sommige plaatsen bijzonder kort langs de hoornen; Voor enkele jaren is er ook een student, die met vacantie ging, met het hoofd tegen oen boom geslagen. De ongelukkige was toen onmiddellijk dood. Georges Sand stond eens als verkoopster op een liefdadigheidsbazaar ten hate van de Polen. Baron James die Rothschild kwam binnen en vroeg' aan die) beroemde vrouw haar haadteekening. Zeer ad rem schreef ze toen op een snippier papier „Ontvangen van baron James de Roth schild de som van een duizend francs ten bate van de Polen. Georges Sand" Zander een oogenblik aarzeling werd bet bedrag betaald. Hbl. Spoorwegongeluk. Bij het Spoorwegongeluk te Southshields zouden 5 menschen gedood en 59 gewond zijn Die botsing had plaats door den mist. Mass a-v ergiftigingidoorme- thyl-alcohol. Uit Boedapest wordt ge meld, dat op het eind van Nov. 1.1. in het huis van een rijken Roemeniër in de Ilongaarsche gemeente Tiszabogdany Seen bruiloft werd gevierd, waarbij men voor de gasten 25 liter brandewijn van een naburig café liet halen. Alle feest gangers, 150 man in aantal, dronken van dezen alcohol. Twee dagen later stierf een hunner, de 72-jarige Filipcu. Zijn dood zou niet bijzonder zijn opgevallen, maar nog dienzelfden dag stierf zijn. zoon ten den volgenden dag nog! zes andere feestgangers. En daarna kwamen kort na elkaar nog^ talrijke gevallen van over lijden voor, zoodat de officier van justi tie van het betreffende comitat de schou wing der lijken en tevens de inbeslag neming van den geheelen aicohol-voor- raad in het comitat beval. De lijkschouwing bracht aan het licht, dat de overledenen door methyl-alcohol vergiftigd waren. De verdachte alcohol bleek afkomstig te zijn uit de spiritus- raffinadeiij eener fabriek te Maïmaro. Aan de caféhouders was het gevaarlijke goed als zuivere geraffineerde brandewijn ver kocht. Bij de betreffende firma werd nog o-ngeveer 80 liter methy-alcohol gevon den en in beslag genomen. De firma echter beweert, dat zij deze stof als zui vere alcohol ujt Boedapest heeft betrok ken. Het onderzoek duimt nog voort. Tot dusverre zijn in 12 gemeenten van hel comitat 63 menschen bij deze gelegen heid gestorven aan vergiftiging en 18 zwaar ziek geworden. Het bekende drama. Men meldt ons over het drama, dat zich eenige maanden geleden op de Noordzee op een Katwijkschen longer, tengevolge van eten plotselingen aanval van krankzinnigheid onder de bemanning heeft afgespeeld, dat de instructie thans gesloten is. Ook voor de acht leden van de bemanning, die in den Haag in voorloopige bewaring werden gehouden, heeft de ^officier van justitie buiten-vervolging gevorderd ,en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van één jaar. (N. R. Ct.) LONDEN, 18 Dec. Heden is een pro clamatie uitgevaardigd, waarin bekend wordt gemaakt, dat allo personen, behoo- lende tot de groepen 25, welke zich bij het recruteeringsstelsel van Derby heb ben laten inschrijven, op 20 Januari onder de wapenen zullen worden geroepen. LONDEN, 18 Dcc. Uit Athene: De ge zanten der Entente hebben met den Griek- schen premier gesproken over de moei lijkheden, die tusschen de Grieksche mili taire autoriteiten en die der geallieerden zijn gerezen, omtrent de versterking van Saloniki. Deze kwestie is op bevredigende wijze opgelost. LONDEN, 18 Dec. De Times meldt uit Athene, dal Duitsoliland aan de Grieksche regeering heeft medegedeeld, dat nu de geallieerden Saloniki versterken, de Duit- scho legers genoodzaakt zijn de Griek sche grens te overschrijden en de troe pen der Entente te verdrijven. De Griek sche regeering heeft echter doen weten, dat geen Bulgaarsche troepen opi Griek- schen bodem zullen worden .geduld. De Oost'cnrijks'che en de Duitsche troepen wachten blijkbaar op1 versterkingen. VAN 'DE GRENRS, 18 Dcc. Door kort sluiting heeft een ontploffing plaats gehad in een munitie-depot te Kortrijik. De ma- terieelo schade is groot. Eenige Duitsche soldaten zijn aangekomen. PARIJS, 18 Dec. Ann het geheel© front is de kanomiade in hevigheid toegeno men. De Engelsch-Fransche artillerie heeft met succes de vijandelijke loopgraven in België beschoten. Een groot aantal bat terijen in Champagne werd tot zwijgen gebracht. Twee vliegmachines wierpen bommen van zwaar kaliber op Metó en op het station Sapolon. SCIIORE. Heden zijn alle schoolkinde ren dooi' den heer van Dam en zijn gevo'lg, jagers uit de villa „Zcelandia", getrao- teerd op chocolade, St. Nicolaas en eier koeken. Een buitenkansje voor de jongelui. |omeidienstregeling. Bui tengewone omstandigheden voorbehouden zal de Zomerdienst op de Nederlandsche spoorwegen wederom op den normalen datum, 1 Mei, aanvangen. Burgemeester Max. Burgemeester Max van Brussel is zoo als men weet te Gladz in een vesting opgesloten. Welke behandeling hem daar ten deel; valt, kan men opmaken uit een door hem geschreven brief, naar aan leiding waarvan een correspondent van de „Daily Telegraph" het volgende mede deelt. Gedurende zes' maanden is de bur gemeester volkomen geïsoleerd; in al dien tijd heeft hiji geen mensche.lijke stem ge hoord. In den brief zegt hij dan ook bang te zijn het spreken t© verleeren. Tot zoover een bericht in de Telt Ar me man! Gelukkig, dat we beter weten, n.lt, dat de heer Max een zeer goede behandeling geniet. Telegrafisch W eerberic&T.. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Dec. medegedeeld door hel Kor Vfld Alfitenr Instituut te De Bilt Hoogs el barom terstaBfi 763.0 le Noord oost juuitscmand, laagste 757.2 te Bodo. Verwachting tot den avond van 19 Dec. Zwakke tot matigen wind, meest uit Noordelijke en Oostelijke richtingen. Ne velig tot zwaarbewolkt. Weinig of geon regen. Weinig verandering van tempera- tour. Van 416 Dec. WEMELDINGE. Geboren: Willem, z. v. Johannes1 van Oosten en Maatje Elizabeth hamperGeertruida Maria, d. v. Adriaan Pieter Lindenbergh en Leuntje de Back; Jan, z. v. Matthijs Weststrate en Maatje van Kcovering©. OverledenKornelis Wabeke, ongeh., 86 j.; Maria Ferdinandusse, echtg. v. Hen drik Kosten, 44 j. Kr. Crt. Van 15—17 Dec. VLISSINGEN. Getrouwd: M. Wi. Haaij- rnan, 27 j. jm. en E. Andriessen, 27 j. jd.; J. H. Lagaaij, 26 j. jm. en H. C. Andriessen, 25 j. jd.H. J. J. Radstake, 25 j. jm. en P. J. Auer, 25 j. jd. Overleden: A. J. v. d. Vijver, 34 j., m. v. J. de Blaeij. TH0LEN. Geboren: Cornelia, d. v. P. Quist en P. J. Geuze. Overleden: Jacobus Jan, z. V. Wi. Beeke en T. Wi. v. Moort. Veilingsver. „Goes en Omstreken." Goes, 18 Dec. 1915. Appels: Bellefleur 78 ct., Goudrei- n«t 48 ct., Courtpendu 35 ct., Graauw- zuur 3—4 ct., Ruster 3—4 ct., alles p. K.G. Peren: Gieser Wildeman 6 ct., Wei- drager 4—5 ct., Jodenpeer 31/3 ct., Ponds peer 4 ct., alles per K.G. Diversen: Honing 40—55 ct. per ,Va K.G., Hazen f2.20f2.30, Fazanten f 1.25fl.35, bloemkool 34 ct., roode kool 34 ct., witte kool 45 ct., savoye kool 4-5 ct., alles per stok, spruitjes 9 ct., rammenas 3 ct., beide per K.G. Veilj ngsvereeniging Walcheren' Middelburg, 18 Deo. Witte Calvelle 15 ct., Goud Reinette 71/28V2 ct., Zure Bellefleur 58V2 ct., Zoete idem 67 ct., Bismark 61/2 ct., Roode ribbing 71/2 ct., Campagnezoet 4 7 ct., Sterappeis 67 ct., Reine d' Or 46 ct., Grauwzoet 71/2 ct., Hondsnmil 51/2 ct., Bergamotten 4 ct., Kleiperen 4V2 ct., Gieser Wildeman 46 ct., Samatellen 41/2 ct., pondspeer 3Va5 ct., uien 68V2 ct., spruiten 91 6ct., peen 2V24 ct., karoten 24 ct., koolrapen 12 ct., uit lof 19—27 ct., alles per K.G., bloemkool 312 ct., roode kool l'/s5 ct., savoye kool 13V2 ct., witte kool IV2—3 ct., boerenkool VaiVa ct., andijvie ,1/22 ct„ alles per stuk, spinazie 1017 ct., molsla 3774 ct., veldsla 517 ct.„ alles per mand, prei 45V2 ct., karoten 21/2 ct., rapen 13 ct., selderij 25 ct., bleek selderij 5ör/s ct., schorseneer 48 ct., pieterselie 31/29 ct., alles per bos. Vlissingen, 18 December 1915. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed: Boerekool 8—23 ct., Andijvie 6—22 ct., beiden per mand. Bruine boonen 81 ct., Veldsla 1017 ct., Pieterselie 18 ct., Mis pels 33 ct., Postéleijn 11 ct., alles per Idein© mand. Ramenas D/22V2 ct?, Sel derie IV221/» ct., Prei 31/24. ct.. Peen 4 ct.. Rapen 2 ct., Schorsenceren 48 ct., alles per bos. Bloemkool 3—6 ct., Savoye kool 21/25 ct., Roode kool 3—5 ct., alles per stuk. Zure Bellefleur 4i/2 61/2 et., Ransbour mortier 5 72 ct., Cam pagne 5Vs61/2 et., Ermgaard 5V2 ct., Goud reinetten 6V28V2 et., Huisman 4 ct., Zoete Bellefleur 5 ct., Grauwzoet 41/2 ct., Court Rendu 5 ct., Houdsmuil 5 ct., Zoete Rusters 3V2 ct., Reine d'Or 41/2 ct., Rietperen 7 ct., Williamsperen 31/2 41/2 ct., Witte Cosijn 21/2 ct., Francois Borgier 31/2 ct., Gieser Wildeman 41/25 ct., Ponds peren 3V24l/2 ct., Peen 21/2 3 ct., Kroten 21/23 ct., Spruiten 12- 15 ct.., Uien 81/2—972 ct., alles per K.G. ZIERIKZEE, 16 Dec. 1915. Tarwe f 11.75 a f 12.25; Chevaliergerst f15.a f 15.25; Zomergerst f—af— Wintergerst f 14.— a f 14,50Rogge f a fHaver f 12.50 a f 13.—Kroonerwten f20.a f22.Schokkers f20.a f22. Bruine boonen f 16.a f24.— Ajuinf4.50 a f4.75; Aardappelen f2.50 a f3.25. Karwij fa fKoolzaad f—a f Tholen, 18 Dec. 1915. Tarwe f 11.af 12.—, haver f 12.— a f 13.— wintergerst f 13.— a f 14.—, Zomergerst f a f alles per 100 K.G. rogge f 8.— a f 8.25, bruineboonen f 20.a f 23.50, witte- boonen f 22.a f 23.50, kookerwten f 22. a f 23.50, kroonerwten f 22.a f 23.50, aard appelen f2.35 a f 3.25, alles per H.L., uien f5.— a f6.— per 60 K.G., eieren f 0.a f 7.—, per 100 stuks, boter f 0.75 per 7» K.G. Kapelfe. Gisteravond werd ten overstaan van notaris J. C. A. Huvers ten verzoeke van dhr. Th. Fossen publiek verkocht een woonhuis met schuurtje, erf en tuin, groot 2 A. 30 c.A. Kooper werd dhr. Q. van de Vrie, alhier, voor f1975 plus f30 voor roerende goiederen. Woensdag 22 December a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders. JAN JQBSE en MARIA DOMMISSE hunne 50 jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Klein kinderen. Meliskerke, 18 Dec. 1915. Heden ontsliep, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- eu Grootvader, de heer JACOB ZAN0EE, in den ouderdom van ruim 65 jaar. Uit aller naam, Wed. F. ZANDEE—Blok. Eenige en algemeene kennisgeving. Goes, 15 Dec. 1915. Heden overleed in het Gasthuis te Middelburg onze geliefde Zwa ger en Broeder GILLES 0N9ERDIJK, in den ouderdom van 51 jaar. Uit aller naam J. TILROE F. S. TILROEOnderdijk. Eenige en algemeene kennisgeving. Middelburg, 18 Dec. 1915. Voor de vele bewijzen van belang stelling, zoo van hier als van elders, ondervonden op onze 50-jarige Echtver- eeniging, betuigen wij aan allen onzen hartelijken dank. J. WISKERKE Cz. en Echtgenoote. Nieuwdorp, 17 Dec. 1915. I Jan. 1914 1 Jan. 1916. is het, wat Patrimonium het bekende Christelijke blad, in het nr. van Donderdag 9 Dec. j.l. zegt. Lees U het eens! Woord en Beeld. Op deze uit gave van „Libertas" te Rotterdam vestigen wij de bijzondere aandacht van onze lezers. Het is een uitnemend Christelijk weekblad met fraaie illustraties. Foto's en lectuur voldoen aan booge eischen. In een Christelijk gezin hooren illustraties als „Het Leven" natuur lijk niet. Maar op „Woord en Beeld" kan men zich met vertrouwen abonneeren. De namen van Van der Staal, Schrijver, Joh. Breevoort e.a. zeggen ons, dat goede 1 e c- tuur wordt geboden. Wij bevelen „Woord en Beeld" hartelijk aan. Abonnementsprijs: Gewone uitgave f0.75 per 3 m. Luxe Editie f 1.25 per 3 m. Iedere nieuwe abonné vanaf I Jan. 1916, ontvangt gratis de verschenen bibl. bijvoegels BURGEMEESTER TEGEN SCHOUT door JOH. BREEVOORT, benevens de December-nummers, waaronder het prachtige Kerst nummer. In twee jaren kregen wij duizen den lezers. De Uitgeefster: DRUKKERIJ „LIBERTAS Postbus 598, Rotterdam. Lange Burg B 22, Middelburg. INFLUENZA DROPPELS. Druppels ter voorkoming van, en ter bestrijding der influenza. Gedeponeerd Handelsmerk. Ailoenvertegenwcordiger voer Nederland en Koloniën De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op des voormiddags te 10 uur ten verzoeke van het Polderbestuur van Walcheren in het KAPHOUT op Stam, staande langs den straatweg van Serooskerke naar Oom burg, in den zandput te Serooskerke, en aan den Duinweg te Oostkapelie, benevens aan den Duinweg, en op de Stapelplaats te Oostkapelie De verkooping zal beginnen bij de hofstede van Joh. Wondkbgem te Seroos kerke. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op voormiddags te 10 uur, ten verzoeke van het Gemeentebestuur van Middelburg, aan de Stadsschuur in het 9 ijzeren Brugleggers, lang 9 Meter, hoog 25 Centimeter1 groote koperen Ketel, wegende 44 Kilogram eene partij Brandhout, buiten gebruik gestelde goederen, geslagen oud Ijzer en Koper. Benevens 7 Lindeboomen, staande aan de Seisbrug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3