No. 6S Zaterdag 11 December 1915 30e Jaargang Staten-Generaa! De Groote Oorlog. Uit de Provincie. Uitgave van de-Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goesi LANSE VORSTSTRAAT 219, Bureau te Middelburg: PSRHIA F. P. DHUIJ L. BUR®, Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAte Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ,0.1 Prijs der AdvertentiSn 1—5 regels ƒ0.50, iedere regel meer IC c& 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden, FamÜiebe richten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. S Tweede Kamer, Een veiligheidsklep. Het kabinet brokkelt af. De zaak Schroder en revo lutionair Nederland. Zal Treub met zich laten sollen Een échec dat de regeering in gewone tijden zou moeten nopen om ai te treden, zou voor haar in dezen tijden geen motief mogen zijn om haar taak niet te volbren gen. Dit geldt ec.hter niet voor de minis ters individueel. Déze zullen dat zelf moe ten overwegen. Zoolang' de regeering het vertrouwen van H. M. de Koningin en Staten-Gene- raal blijft genieten, zal zij kracht vinden haar taak te blijven vervullen, ook al lijdt ze een politiek échec. Dit waren de woorden van Corl van der Linden. Ze gaven moed bij het daar op volgende debat. Er was als 'tware een veiligheidsklep aangebracht bij bet gaan bevaren der onzekere politieke wate ren met zoo gevaarlijke lading. Die ondragelijke politieke atmospheer ontspande zich -een weinig. Rechts voor zag aanstonds moor vrijheid van handelen., Weliswaar kunnen we Vandaag een minis ter vérliezen, en de andere week weer een, doch het kabinet zal toch niet in z'n geheel het Binnenhof verlaten," om op het minst geschikte oogenblik de za ken aap onvoorbereide opvolgers over te laten. Docih ondanks dit alles is de positie van het kabinet reeds» wankel genoeg. Pleyte onttrok zich "aan den ministeri- ■eclen arbeid. Of zou (hij- nog, op zijn bureau gezeten hebben, indien hij niet door een flauwte ware overvallen? Treub we hebben er gisteren uitvoe rig bij stilgestaan heeft zijn doodsklok geluid. En Posthuma? Hij is gisteren aan het woord geweest en heeft door zijn stoute woord zijn positie eer versterkt, dan ver zwakt. Hij lichtte de door hem ten aanzien van -de uitvoerconsenten en in het alge meen van den econoniischen toestand ge volgde politiek nader toe. Breedvoerig ver dedigde hij ook het beleid van de re geering met de oprichting van het kolen- bureau en het beleid van dit bureau zelf. De minister eindigde met den landbouw en de positie van de boeren in verband! met de binnenlandsche verbruikers te be sprekten „Men vergiftigt de stemming van het Nederlandsche volk, zeide hij, als men telkens weder op prikkelenden toon her haalt, dat ©en klein groepje landbouwers -enorme winsten maakt." Zóó is de toestand dan ook niet. Da heer Posthuma ware geen „bóeren- minister". wanneer hij op dit punt niet den nadruk had gelegd. Overigens zal zijn betoog maar matige tevredenheid gewekt hebben. Bij de ruplieken kwam de zaak Schroder weier op het tapijt. De heer Lohman ci teerde verschillende passages uit De Te legraaf en hij meende, dat de sympathie betuigingen die het blad voor zijn hoofd redacteur ontvangt, bijna bewijzen dat ons land, gelijk De Telegraaf het zelf graag izegt, lamlendig en onwaardig is. Hij raadde den Minister van Buitenlandsche Zaken aan er voor te waken, dat deze voorstel lingten van dat 'blad niet te veel in het buitenland worden verspreid. Het gaat hier niet aan te zeggen: laat die menschen maar praten, omdat hel hier gaat om internationale belangen. Alleen de rechterlijke macht heeft te -beslissen over het in nedhtenisnemen van den betrokken hoofdredacteur. Het feit dat journalisten den Minister verzoeken hem in vrijheid te stellen, en bet feit dat hoogleeraren een sympathiebetuiging zon den, bewijzen dat de vrijzinnigheid nauw verwant is aan de revolutie. Tot zoover de heer Lohman. <>f de aanhouding van den heer Schro der verstandig is geweest, is moeilijk te beoordeelen, en wenschen we hier niet - uit te maken. Maar in ieder geval staat de heer Schröder niet boven de wtet, omdat hij zijn misdrijf („landsverraad" Volgens Schaper) door middel van de pers heeft, gepleegd. Regeering en justitie moeten bij al het tumult maar goed trachten nuchterheid te bewaren. Vermelden we ten slotte nog de poging van den heer de Geer om 't met Treub •op een accoordje te gooien. Hij hoopte, dat de minister zal toestemmen in een compromis en zich zal tevreden stellen met een nieuwe opbrengst der belastingen Van 20 inillioen als dekking van het be staande geregelde tekort. De Pensioen belasting zou de Minister dan moeten uitschakelen. Het kabinet heeft dan alle kans de Grondwetsherziening in een vei lige haven te brengen. Of het helpen zal? We betwijfelen het. Treub's belastingwetten zijn te revolutio nair, dan dat ze met een hand-omdraaien in aannemelijiken vorm opgediend zouden kunnen worden. Het zal er o,p uit loopen, dat de voor naamste kracht in het kabinet, de rest met do gebakken peren laat zitten. Beknopt overzicht van den toestand. De berichten van de slagvelden zijn nog steeds sehaarsoli. Dat er op den Balkan nog duchtig ge streden wordt en wel in het voordeel der centnalen, moge blijken uit de vol gende inededeeling van eenFransch blad De Bulgaren vielen met groote troepen machten, waarschijnlijk 'gesteund door Duitsche artilfferie, met de uiterste he vigheid, den sector Rahovo-Kostwino— Osmanli Meimisli aan. De linkervleugel der Eiigelschen. de zware Fvansche artillerie en het berg- geschut slaagden.er in door versperrings- vuur, afgewisseld door stormachtig vuur der machinegeweren, den aanval der Bul garen tot staan te brengen. Zoodoende kon het Engelsche front op de tweede linie teruggenomen worden. Wi ij ontruimden in uitstekende orde het gedeelte van het front ten Noorden van Demir Kapu. iWiat Griekenland's houding betreft zij gemeld, dat met het oog op de laatste ontwikkeling der gebeurtenissen in Mace donië cle diplomatie der Entente er bij de Grieksche regeering op aandringt den onzekeren toestand spoedig op te helde ren, daar het van 'liet hoogste belang beschouwd wordt, dat de verbonden troe pen vrijheid van beweging,, zouden genie ten. Een eenigszins pessimistische stemming heerscht te Athene, daar de mededeelingen der legaties te Londen en Parijs wijzen op de besliste houding der Entente. De ministers beweren echter, dat er geen sprake kan zijn van nieuwe stapplen, daar de militaire besprekingen te Salonika nog geen resultaat hebben opgeleverd en de toestand niet verontrustend is. (Sic!) Deze weifelende houding zullen zé ech ter spoedig moeten afleggen, wanter dreigt gebrek aan steenkolen. Bovendien, straks wordt op Grieksch grondgebied de strijd voortgezet. Wat de papieren-oorlog aangaat, wordt uit Washington vernomen, dat de nota aan Oostenrijk omtrent de „Ancona" zonden, gegrond is op de erkenning van Oostenrijk, dat het scihip getorpedeerd werd, alvorens alle passagiers in veilig heid waren gebracht. Beweerd wordt, dat de Amerikaansche regeering het standpunt inneemt, dat hetzij het schip stopt op verzoek of na Vervol ging, alle passagiers moeten worden ver wijderd alvorens het schip tot zinken wordt gebracht. De nota is echter nog niet gepubli ceerd. Korte Ooriogsbsriohtsn. De Handelsoorlog. Het Lloyds» bureau meldt Het Deensche stoomschip „Ninsk" (708 ton) is niet gezonken, maar in Lincolm- shire op het strand gelpopen, tengevolge van een ontploffing aan boord. Het Noorsche stoomschip „Nereus' (474 netto tons) is gezonken. Een offi cier wordt vermist, de overige bemanning is geland. Het Italiaansche stoomschip „Dante Alighieri" (5810 ton) is gezonken. De oorlogsraad der ©ntente-mogendL heden vergadert voortaan dagelijks. Gemeente Arbeidsbeurs, tevens Districts- beurs, te Middelburg. Daar het herhaaldelijk blijkt, dat om trent de werking der arbeidsbeurzen ver keerde meeningen bestaan, wordt het na volgende onder de aandacht gebracht van belanghebbenden. De arbeidsbeurzen komen voor in het rapport van de Staatscommissie over de werkloosheid en worden daarin voorge steld als organen, welke noodig zijn ter vermindeling der werkloosheid, voor zoo ver deze een gevolg is van verkeerde verdeeling der beschikbare arbeidskrach ten. De oprichting dier beurzen is verhaast door de in 1914 ingetreden buitengewone omstandigheden, en zullen vermoedelijk' na afloop daarvan een wettelijke, rege ling ondergaan. Het is dus niet een inrichting, waar alleen minderwaardige werkkrachten wor den ingeschreven, maar zij is bedoeld voor allo beroepen en vakken, welke on derhevig zijn aan vraag en aanbod, zoo wel voor mannelijk als 'voor vrouwelijk p'ersoneel jongens en meisjes. Heeft een werkgevér of werkgeefster dus personeel noodig onverschillig in welk Irijf, dan kan 'hij of zij zich wenden tot een arbeidsbeurs of als die in zijn oï hare gemeente niet is tot den corres pondent, meestal een ambtenaar ter se cretarie, welke in directe corresponden tie staat met de districtsarbeidsbeurs. Daar kunnen gratis alle inlichtingen worden bekomen omtrent het .ingeschre ven werkzoekende personeel. Blijkt het nu, dat daarbij iemand is, die geschikt wordt geacht, dan wordt deze bericht gezonden door de directie van de arbeidsbeurs waarop hij zich meldt bij den werkgever, zoodat deze dan hem in dienst nemen of niet nemen kan, al naar gelang van do eischen, welke worden ge steld. Komt het nu echter voor, dat bij de correspondenten of bij de districtsarbeid- bcurzen geen geschikte werkzoekenden zijn ingeschreven, of dat zic.h op» een in da courant geplaatste advertentie nie mand uit de buurt of omgeving zich aan meldt, dan wordt de aanvraag van den werkgever doorgezonden naar de Cen trale- beurs, welke is verbonden aan liet departement van financiën .in den Haags Deze neemt de aanvraag op in de dage- lijfcsche circulaire, welke wordt gezonden aan alle districtsarbeidsbeurzen, zoodat na 36 uur deze bekend is bijl al die beur zen in ons land. Heeft nu een dier beurzen een geschikte kracht, clan Zendt zijl daarvan onmiddellijk 'bericht per brief of per telefoon aan de aanvragende arbeidsbeurs, zendt ook ge tuigschriften en alle gegevens die noodig zijn om oen overeenk mst tusschen werk gever en werkzoekende tot stand te- bren gen, zoodat deze iii verdere onderhande lingen kunnen treden. Uit bovenstaande blijkt dus, dat cle ar beidsbemiddeling uitstekend is georgani seerd, en dat het slechts van werkgtevers en werkzoekenden afhankelijk is, oï zij haar doel zal bereiken. Ongetwijfeld zal bij geregelde inschrij ving van goede werkkrachten de werkloos heid voor zoover die een gevolg is van onevenredige verdeeling der arbeidskrach ten, Verminderen. Het is dus niet alleen een belang Voor de werkgevers maar nog méér voor de werkzoekenden, die op» een snelle manier worden ingelicht waar werk is ie verkrijt gen. Uit dei .ervaring reeds verkregen blijkt, dat het mogelijk is, om- binnen vier dagen een arbeids-overeenkomst tot stand te brengen tusschen Middelburg en de meest noordelijke plaatsen in ons land. In sommige gemeenten van ons land loopen de aanvragen en plaatsingen reeds tot de duizenden per maand. De Directeur van de Di strict s-arbeidsbeurs, Middelburg. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering der JMij- verheidsvereeniging werden de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd. Be sloten is het g'eheele winstsaldo te bestem men voor afschrijvingen. Herbenoemd als Bestuurslid de heer J. J. A. Sprenger en als Commissaris de heeren Mr. J. A. Heijse en M. J. de With. Gekozen tot Commissaris de lieer Dr. J. J. van der Harst te Koudekërke. Door wijlen den heer I. P. Hil- clernisse, overleden te Middelburg 3 Dec. '15 is aan de (Vereèniging tot werkverschaf fing aan Zeeuwsche blinden aldaar geler gateerd een som van f250 vrij van suc cessierechten. De afdeeling Middelburg van den Ned. Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, verzoekt den Ge meenteraad in een adres te willen over gaan tot een zoodanige .herziening van het Raadsbesluit inzake den duurte-toe- sl'ag, dat alle gemeentewerklieden in het genot van een toeslag op het loon worden gesteld. In de Memorie ven Toelichting wordt opgemerkt In de raadszitting van 1 Dec. is be- besloten aan het personeel van de poli tie een toeslag op het loon te verstrek ken van f 1.50 per week pluisi 50 cent voor ieder kind beneden de 16 jaar, zonder dat daarbij van het stellen van een loon grens sprake is. Voor de werklieden in Bienst der gemeente daarentegen is be paald, dat zij, die minder dan f 14.per week verdienen, een toeslag zullen ont vangen van f 1.— per week. Nu wil merg Sdat deze beslissing herzien wordt zoo danig, date voor de gemeentewerklieden hetzelfde zal gelden als voor de poli tie is' bepaald. Door de politie is gisteren uit een perceel in de Gravenstraat waarvan de toegang aan militairen is verboden, een soldaat verwijderd. De man is door een militaire patrouille naar de kazerne over gebracht. Goes. De heer P. I. Somer verzoekt ons nog mede te deelen, dat de pui en de betimmering van zijn nieuw HollandSch Sigarenmagazijn uitgevoerd zijln volgens het bestek van den architect F. G. C. Rothuizen. Gisteravond trad voor de A. R. Kies- vcreeniging „Voor Nederland en Oranje" de heer J. Buijse op met het onderworp: „Do politiële© toestand." Spreker .herin nerde aan de rechtsche nederlaag in 1913, aan de komst van het extra-parlementaire kabinet oftewel ministerie Van den volks wil, en aan de politiek zooals die sedert het uitbreken van den oorlog gevoerd is. Achtereenvolgens werden verder be sproken de voorstellen tot grondwetsher ziening, de kiesrecht- en cle schoolkwestie, en Treub'sl belastingwetten. Kritiek werd uitgeoefend op het individueel© kiesrecht en op het revolutionaire belastingstelsel, door Treub ontworpen. Vooral het Vragen van geld voor doeleinden, nog niet bij de 'wet bepaald, werd ten zeerste gewraakt. Op het referaat volgde een leerrijke bespreking. 's Heer Arendskerke. In de gisteren ge houden raadsvergadering, waarin de heer v. d. Poel afwezig was, werd na onveran- anclerde Vaststelling der notulen besloten tot het uitvaardigen van een bouwverbocl op gedeelten van diverse iperoeelen gelegen in den Westkraaijertpolder nabij 't nieuwe station aldaar. Verder worden vastgesteld' de suppletoire kohieren van de honden belasting en hoofdelijken omslag dezer gemeente voor het dienstjaar 1915 resp. op'f7 en f 679.401/2. Bij cle behandeling der reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag dezer gemeente wordt besloten de aan slagen Van J. J. Harthoorn, P. Nieuwdorp, Jac. Goncl, Wed". M. Goeree en P. Pieters op het kohier te handhaven, de aanslag van W:. P. Markussei te verlagen van de 20e naar cle 19e klasse, die van L. Goede- geburc van 13e naar lie, die van J. J. Cornelisse van de 20e naar de 17e, die van Jac. de Jonge van de 5e naar de 4e en die van Wed. P. Philips© van de 3e naar cle lo klasse en de aanslagten van H. Guiljam en I. A. Dekker van het kohier' af te Voeren. 's Heerenhoek. Toen de jongens van den vrachtrijder P. Valkier bezig waren met eben Voor de paarden gereed te maken, waarbij een stroomolen werd gebruikt, wilde een andere jongen D. 11. ook eensi helpen om wat in te steken. Die jongen, zeker niet op de hoogte van dat werk, stak onvoorzichtig zijn handen te ver, zoodat van een hand de twee voorste vingers werden geraakt. Van den eersten vinger werd een lang werpig stuk afgesneden, en van de mid delvinger werd ook een groot stuk afge malen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door dr. Pfeif fer van Börssele werd verleend, die van den voorsten vinger de Wond dichtnaaide en den middelvinger tot aan het 2de lid amputeerde. Kruidingen. Donderdagavond ^rad voor de Geref. Jong. Ver. op- Ds. F. C. Meijster van Rotterdam, om' een rede te houden in verhand met het 25-jarig bestaan, dat de Vereeniging j.l. Hervormingsdag mocht vieren. Nadat gezongen was Ps. 1031 en gelezen Ps. 103 opende de spreker de vergadering met gebed. Spreker wilde aantoonen den zegen van onzen God op het vereenigingsleven. Hij wilde daartoe nu niet eens stilstaan bij de geschiede- van onze vereeniging, maar in 't alge meen van de gansche Geref. Jongelings schap in ons vaderland, In korte trek ken teekent hij1 eerst de idealen der mo derne wijsgeer-en, die met hun stelsels den weg tot het ware geluk der men schen meenden gebaand te hebben. Indien ooit, dan is het in dezen tegenwoordigen tijd gebleken, Boe de hedendaag'scihe we tenschap fiasco heeft geleden. Die vanen der moderne wetenschap toch gaan in deze dagen onder in bloed. Uit 1000- wonden bloedt thans de menschheid, ter wijl vair vrede "geen spoor te ontdekken is. Laten wij daarom liever volgen het vaandel, door God zelf geplant, om over al de eere Gods op alle terrein te be vorderen. Dat heeft de Geref. jongeling schap gedaan; belachen, btespot en be schimpt door de wereld, miskend door velen zelfs, die Gods Woord als regel voor hem leven gekozen hadden, is zij in het geloof, dat Gods kracht zou schen ken, voortgegaan en thans mag hef blijde aanschouwd, dat reeds meer dan 13000 jongelingen in bond bijeen zijn. Hare kracht is gegroeid, ja, men kan die be luisteren als het ruiscben van den Li banon. Op practische wijze schildert spreker vervolgens in wegsleepend schoone taal het Libanon-gebergte, gelegen aan den noordrand van Palestina. Terrasvormig klimt het van de Middellandsohe Zee op tot 10.000 voet hoogte. Zijn hooge toppen bedekt met sneeuw. In al zijn rijkdom) is daar de natuur te bewonderen. Stoute rotsgevaarten, groene weiden, met klaar water, bron en beek, vlekken met dor pen en kloosters. Het prachtigste verge zicht doet zich daar aan uw oog voor: do opgang der Oosterzon over Damascus en haar ondergang over Tyrus en Sidon aan de zee. Wendt ge uw blik naar hef Noorden, dan ligt daar verre voor u An- tiochië, terwijl ge naar liet Zuiden ziende het schoone land van Palestina kunt aan schouwen. Arabische dichters hebben de schoonheid ervan bezongen: De Libanon draagt den winter op zijn hoofd, de lentei op zijn schouder, den zomer in zijn schoot en den herfst aan zijln voeten. Maar liet meest blijft ge in bewondering staan voor de beroemde cederboomen, in Ps. 104 genoemd de boomen des Heeren. Gok de Fransche dichter La Marline heeft er zijn kunst aan gewijd in een schoon ge dicht. Van normeer beteekenis dan voor ons waren zij echter voor den Oiosterling met zijn gevoelig temperament. Als een machtig Halleluja klonk het ruischen van die eeuwenoude cederboomen van den Libanon in zijn oor. Ook de dichter van het kroningslied (Ps. 72), de groote ko ning David bidt. voor zijn kinderen, dat er een handvol koren gevonden moge worden in uw land op de hoogten der bergen, welks vrucht zal ruischien als de Libanon. Een hand vol koren op de berghoogten van den Libanon! Welk mensch zou er verwachting van koesteren? en toch hetl zal gedijen, ja zijn vrucht zal ruischen als de Libanon. Dit beeld is zoo juist van toepassing op ons vereenigingsleven. Het begin daarvan was evenz^o gelijk aan een handvol koren, maar bezield door het geloof. Spreker schetst nu met enkele woorden de godsdienstige opleving in Europa, tot uiting gekomen in den Reveil en het Piëtisme van Spencer en Francke. Kleine kringen van jonge mannen, die weer be hoefte gevoelden om vergeving der zon den en békeering des harten te bidden, vereenigden zich, met als grondslag van hun vereeniging, Gods Woord. Ofschoon) niet scherp belijnd, is daaruit veel goeds voortgekomen. Daarna kwam het streven van sommigen openbaar, om dat pogen, in meer afgemeten banen te leiden, meer den stroom, die plots ontstaan was te -leiden en te bedijken. Spreker teeke-njt nu achtereenvolgens het vereenigingste- ven Van voor 50 jaar en van tegenwoordig. Is de vereeniging van groote beteekenis voor het publieke leven, niet minder voor het persoonlijk leven van eiken jonge ling. Zijn de machtige woudreuzen door den storm allengs geveld, zoodat we hun rui schen niet meer kunnen beluisteren, toch mag gezegd, dat in geestelijken zin het ruischen van den Libanon voortduurt. Sa- lorno's tempel, gebouwd van het ceder hout, is wel gevallen, maar de Kerk van Jezus Christus staat nog en zhl blijven bestaan. Met een krachtige opwekking tot trouw en vurig gebed eindigde Ds. Meijster zijn schitterende rede. Na psalmgezang werd daarop de vergadering met dankgebed ge sloten door den spreker. Rilland-Bath. Door het flinke optreden der gemeebeveldwachters te Rilland-Bath en Krabbendijke is het Donderdag jj. mogen gelukken, de hand te leggen op erwtendieven. De veldwachters hadden er de lucht van gekregen, dat een partijtje ivan ongeveer 6 H.L. erwten van Ril land naar Krabbendijke was vervoerd,, en aldaar in ©en schuurtje was opgeborgen. Na een nauwkeurig onderzoek kwam aan' het licht, dat deze erwten waren afgehaald aan de woning van Ch. H. te Rilland die deze in vereeniging met zekere A. V. van Krabbendijke en C. J. B. van Rilland op| de hofstede van de firma J. K. te Rilland hadden gestolen. Twee der verdachten bekenden spoedig, doch da derde niet voordat hij naar Middelburg Voor den officier van Justitie was geleid. Oudelande. Gisteravond gaf de Chr. Zangver. „Looft den Heer" alhier haai 4e uitvoering. Ondanks liet vrij' onstuimige weer, was er een groote schare opgekomen om „Looft den Heer" te hooren. Na opening met gebed sprak Ds. Kloek1 ©en kernachtig openingswoord. Onder lei ding van haar Directeur, dhr. J. Lokerse, Werkte de ver. nu, haar rijk program

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1