Reclames. Binnenland. Uit de Provincie. Ksrknieuws. Predikbeurten. Rechtszaken. 1 Provinciale Staten van Zeeland. i zetten, daar ;üle petroleum weggeloopen was en mijn pogingen om lie draagvlak- ten in brand te steken eindigden slechts met de verspilling van een doosje luci fers. Darley maakte ee.n vermetele lan ding alleen met zijn linkerhand en redde mij het leven. Korte Oorlogsberichten. De st r ijd bij Ct r z en in Ti- rol. Officieel Oostenrijksch communique: De vergeefsche aanvalspogingen van de Italianen tegen enkele sectoren van ons front bij Görz duren voort. Dergelijke aan vallen bij Oslawia en aan den Monte San Michele bij San Martino, werden af geslagen. Bij Dolje, ten 'Noord-Westen van Tolrnino, hebben onze troepen hun po sitie door verovering van een vijande lijk stuk front, verbeterd. In Zuidelijk Ti- rol beschiet de Italiaansche artillerie en kele stellingen in ons versterkt gebied van Lardaro en Iliva. De a a n Griekenland ge vraagde waarborgen. De Grieksche minister-president heeft de gezanten van Italië en Rusland ontvangen. Vermoede lijk was hun doel hierbij er de Grieksche regeering kennis van te geven, dat deze mogendheden zich bij haar Fransche en Engelsche bondgenooten aansluiten in de door hen geëischte waarborgen ten op zichte van het te Saloniki ontscheepte expeditiecorps. -Teruggevonden. Zes timmer lieden, die door de Duitschers opge- eischt waren, waren spoorloos verdwe nen. Thans is het uitgekomen, dat zij zich gedurende vier weken in den kerk toren hadden schuil gehouden. wordt door 21.000 arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Eerste Kamer. Het wetsontwerp op de zoutaccijns, en kele kleinere ontwerpen, w. o. dat tot onteigening ten behoeve van de uitbrei ding van de halte Noord-Kraaijert; een geldleening voor Suriname en een post ten behoeve van de reclasseering van .ontslagen gevangenen, zijn z. h. s. aange- tnffii. Op 28 Dec. 2 u- nam. komt de Kamer weer bijeen. Besmettelijke zieken. In do week van 1—7 Dec. 1915 zijn uit Zeeland de volgende 'besmettelijke ziek ten ter kennis van den Centralen Gezond heidsraad gekomen: Roodvonk: 8 geval len te Neuzen, 4 te Hoek 'pn voorts een geval in elk der volgende plaatsen: Cad- •zand, 's Gravenpolder, Middelburg, Nisse, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse, Ril land-Bath en Zaainslag. DdphteritisEen geval te 's H. Areiiflskerke, te 'Middelbuig en te Zierikzee. Middelburg. De Amsterdammer, de M., die in verband met de sinokkelzaak te Rilland-Bath was aangehouden en naar Middelburg overgebracht, is thans weder op vrije voeten gesteld. Door het bestuur der af deel ing Middelburg van den Rooinscli-Katholieken Middenstandsbond „de Hanze'' is aan den raad een adres gericht, waarin gewezen wordt op het oprichten eener regeerings- commissie, om middenstanders wier za ken door den crisis hulp behoeven, ter wijl zij niet in staat zijn voldoende borg- stelling te geven, te helpen. De staat neemt 55 pCt. der borgstelling op zich, terwijl meerdere gemeenten de resteerende 45 pCt. geheel of ten deele op zich namen. Verder wordt er op gewezen, dat o. m. de Centrale Coöperatieve Middenstands- credietbank der Hanze, waarvan ook te Middelburg een correspondentschap is ge vestigd aangewezen is om de cred iet- aanvragen te behandelen. Adressante ver zoekt den raad de mogelijkheid in over weging te nemen of ook hier de ge meente geheel of ten deele de 45 pCt. voor baar rekening kan nemen. Goes. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster een gift van f 2,50 voor ver leende hulp Blijkens de in dit nummer voorko mende aankondiging, zal het Hollandsch Sigarenmagazijn van den heer P. I. So- mer vanaf morgen gevestigd zijn in het pand Groote Markt C 54. We hadden he denmorgen gelegenheid den nieuwen win kel, welks mooie pui reeds zoo hooga verwachtingen omtrent het inwendige deed koesteren, te bezichtigen. Onze ver wachtingen zijn niet te hoog geweest, want de heer Somer heeft het pand inderdaad in een modern sigarenmagazijn herscha pen. De betimmering is, dank zij de zor gen van de aannemers Buitendijk en Van Riet, netjes geschied en schilder Ruiten beek heeft het zijne gedaan, om het ge heel een frisschen aanblik te geven. De terazzovloer, de triplex-paneelen in toon bank, sigareRenkasl en deuren, een paar houtgranieten boorden en de breede mar meren plaat op de toonbank, alles te zamen maakt het een solieden indruk. En de wijze van étaleeren van de mer ken der voornaamste fabrieken, alsmede het treffende reclamedoek van de firma Eugéne Goulmy en Raar, rechts van den ingang, verraden des eigenaars zin voor doelmatige reclame. We twijfelen niet o£ 's heeren Somer's Hollandsch Sigarenma gazijn zal nog meer dan vfoeger de aan dacht trekken, vooral des avonds, wan neer de vier gaslampen door den spiegel in de etalage en het cathedraalglas boven den grooten winkelruit haar luisterrijk licht tot op de markt verspreiden. Ver melden we tenslotte, dat in een groote sigarettenkast een keur van merken wordt ondergebracht, en dat elders in het pand zich een practisch ingerichte droogkamer bevindt. Vlissingen. Gistermiddag is voor de Nieuwe Haven alhier de Rijnaak „Esperau- oe" van Papendrecht, geladen met suiker bieten, gezonken. I)e opvarenden, de schip per en zijn vrouw en de knecht, kon den zich in de roeiboot redden. Kapelle. Gisteravond vergaderde de landliouwvereeniging V. I. 0. S. De altre dende bestuursleden werden herkozen, ii.l. de heeren H. P. Ganseman en D. Malle- kote. Alsnu volgde de bespreking van do circulaire aan de ver. gezonden om een blijk van waardeering te schenken aan den afgetreden Inspecteur van den Land bouw, den heer Löhnis. In besloten kring zal nader hierover gehandeld worden. Om trent de oprichting van de Coöperatieve Superpliosphaatfabriek werd meegedeeld, dat met het oog op de nog niet genoeg zame deelneming een nadere beslissing in de vergadering van £7 Dec. daartoe uitgeschreven zal volgen. Druk was het met de opgave van voeder-artikelen vooral van kalk. De Secr. boekte reeds Voor zeven waggons. Oudelatide. Alhier heeft zich een co mité gevormd om tot oprichting te komen ©ener afdeeling van den Ghr. Werkmans bond „Patrimonium". De heer W. Wattel, van Middelburg zal opi yrijdag 17 De cember in de C'hr. School alhier spreken over „Wat „Patrimonium" wil en doet". Zij er een flinke opkomst, zoowel van landbouwers als arbeiders. Hoedekenskerke. In de algemeene ver gadering van de Vereeniging het „Groene Kruis", werd dhr. A. Oele als bestuurs lid herkozen. Besloten werd over te gaan tot aanschaffing van een electriseerma- chine. Zij, die noodgedwongen lid der vereeniging wenschen te worden, zullen in liet vervolg voor bet eerste jaar f2.50 contributie hebben te betalen. Bruinisse. J.l. Woensdag vergaderde de landbouwvereeiiiging „Landbouwbelang" tot het afdoen van verschillende huishou delijke aangelegenheden. In de eerste plaats werd met bijna algemeene stemmen de heer I. Hage Lz. herbenoemd als bestuurslid en werd in de plaats van den heer J. van Vessem, die wegens gezondheidsredenen had bedankt, tot be stuurslid gekozen diens zodn, de heer Is. D. van Vessem. Vervolgens werd door den penningmeester rekening en verant woording gedaan, waaruit bleek, dat in het jaar 1915 was uitgegeven f43714.665 en ontvangen f43697.67, zoodat de reke ning sloot met een nadeelig saldo van f 16.995. De rekening werd onder dank zegging voor de vele moeite en opoffe ring door den penningmeester betoond, onveranderd vastgesteld. Het salaris van den bode werd verhoogd met 1/2 cent per 100 K.G., zoodat dit thans wordt IV2 cent per baal. Aan het eind der vergade ring wijdt de waarnemende voorzitter, de heer 1. Hage, waardcerende woorden aan den scheidenden voorzitter, den heer J. van Vessem, en dankt hem voor het vele goede en nuttige zoo lange reeks van ja ren in het belang van de landbouwers van Bruinisse verricht. Op zijn voorstel- wordt met. applaus besloten den heer Van Ves sem schriftelijk den dank der vergade ring over te brengen. In de na afloop gehouden bestuursverga dering werd de heer I. Hage tot voor zitter der vereeniging aangewezen. (Een dag te laat ontvangen. Red.) Deze week werden hier weder twee zoogenaamde regeeringsvarkens voor de burgerij beschikbaar gesteld. Ook werd een hoeveelheid roomboter aangevoerd, dio grif van de hand ging. Een woord van dank aan het gemeente bestuur voor de vele bemoeiingen en ad ministratie in deze aangelegenheden is zeker niet misplaatst. Aanstaanden Maandag zal het derde zinkstok bij goed weder aan den oever van het waterschap vóór de haven worden gezonken. Scheen het eerst dat door ge brek aan steen het werk niet verder zou kunnen worden voortgezet, thans is door aankomst van steen uit Duitschland dit bezwaar, althans voorloopig, uit den weg geruimd. Voor don toestand van den oever is dit zeer gelukkig te noemen, terwijl ook daardoor velen in de gelegenheid zijn een loon te verdienen. t Poortvliet. Op Woensdagavond 15 De cember zal D. V. alhier in de Chr. school weer een oudervergadcring worden ge houden. Het hoofd der school zal een lezing houden over het onderwerp: „De Christelijke'school en de Kennis der Na tuur." Zierikzee. De alphabetische aanbeveling voor rechter in de rechtbank te Zierikzee luidt als volgt: mr. J. Boon Jr., sub stituut-griffier hij de rechtbank te Am sterdam, dr. N. Muller, subsi tuut-griffier bij het gerechtshof te Amsterdam, dr. R. 1. Zijlstra, substituut-griffier bij de recht bank te Rotterdam. Brouwershaven. Te Brouwershaven Cir culeerde deze week een adres aan II. M. de Koningin, waarin eerbiedig verzocht wordt te benoemen tot burgemeester van die gemeente de lieer J. D. de Kater, aldaar. Op dat. adres is reeds druk ge- teekend. (Z. N.) lizendijke. Rij don landbouwer P. van der Hooft in den (Zuiddiepepolder is mond en klauwzeer uitgebroken. Hoeveel bees ten er zullen afgemqakt en hegraven worden van de 12 koeien en 5 varkens is nog niet te zeggen. (M. C.) Terneuzen. Met instemming nemen wij over, wat de Zeeuwsche medewerker van „De Amsterdammer" aan zijn blad schreef1 ln September werd tot lid van den Raad van Terneuzen gekozen de lieer L. T. van Hasselt. Deze liberale heer had een open oog voor de belangen der gemeente en diende in den Raad een motie in om den Burgemeester uit te noodigen de gelegenheid tot drankge bruik, enz. 'te beperken. Hierdoor haalde de heer van Hasselt zich de ongenade der liberalen daar ter plaatse op den hals. De vrijzinnige kies- vereeniging „De Vrijheid" (N. R.l), heeft nu 1.1. Zondag vergaderd, 0111 dit geval te bespreken. Dat hiervoor juist de Zon dag werd uitgekozen, feekent het onver dachte liberalisme van die heeren al ta melijk aardig, maar meer doet dit nog de motie, die ten slotte met algemee ne stemmen werd aangenomen. Hierin werd uitgesproken, dat de lieer Van Hasselt handelde in strijd met de vrijzinnige beginselen en hij wordt uitge: noodigd zijn mandaat ter beschikking van de kiezers te stellen. De heer van Hasselt, die zich als Overheidspersoon volkomen terecht geroepen acht de belangen van zijn woonplaats te behartigen op 'de wijze, die hem het best voorkomt, zal, naar wij hopen, wel niet aan die uilnoodiging gevolg geven. Mocht hij hiertoe ter kwa der ure toch besluiten, dan rust naar onze meening op de Rechtsche kie zers in Terneuzen de zedelijke verplich ting te zorgen, dat hij in den Raad wordt teruggebracht; althans, dat er niet één van dal soort liberalen inkomt, dat de handelwijze van den heer Van Hasselt als anti-vrijzinnig afkeurt. Men onthoude dit leerzame staaltje van vrijzinnigheid. r Ned. Herv. Kerk. Goes. Benoemd tot diaken in de vaca ture I. Wessel, de heer A. de Kam. Drietal te Deventer, C. J. Bartels te Groente, M. J. Beukenhorst te Sluis en G. v. llhijn te Raalte. f^apelle. Gisteravond is door het college van Notabelen alhier herbenoemd tot kerk voogd de heer J. J. Dronkers. Ellewoutsdijk. Herkozen tot kerkvoogd da heer A. Smallegange Jz. en tot no tabelen de h.h. M. P. van Liere en M. Geense. Herkozen als onderling dhr; A. Oele Jz. en als diaken dhr. Jac. Smallegange Jz. en gekozen in de plaats van J. Kor- stanje en C. Behage resp. de h.h. Jac. de Jonge' en Salomon de Visser. Geref. Kerken. Bedankt voor Kamerik door G. Wisse te Bodegraven. op Zondag 12 December. NED. HERV. KERK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biczelinge, vin. en nm. ds. V: d. Bergen. Rorssel'e, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. -en nm.' ds. Wamers. 'slleer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle. 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae,- Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 n. ds. Muller. Kruiningen, Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, vmi. en nm. ds. Visser. Scliore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. en nm. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds.. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 11. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wolfaartsdijk, vm. en nm. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nm. ds.' Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmeliuk. Ivoudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma, Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Serooskerke (W.), vm. en nm, ds. Mtiller. Ritthem, vm. ds. Ten Hove. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 't Hoff. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. dhr. Korff, Zendeling onder Israël. 2 u. ds. Ter neden, bed. 11. Doop. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelan.de, vm. en nm_ ds. de Wijk. 'tZand, 10 u. ds. Venneer, 6 u. ds. Schuur mans Stekhoven. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskork. Arr.- Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroor- wegens: wederspannigheidJ. J„ 29 j., smidsknecht, Middelburg, met bekrachti ging van diens verstek-vonnis, tot 14 d. gev.-strafvernieling: Th. J. A. S., 30 j., werkman, Vlissingen, met gedeeltelijke vernieling van diens verstek-vonnis, tot 1 111. gev.-strafopenbare dronkenschap: L. 1'., 34 j., sleoperskueeht, Middelburg, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, tol 10 d. hechtenis; dief stal: P. C. B., 33 j., koopman. .Middel burg, tot 14 d. gev. straf; eenvoudige beleediging: P. K„ 50 j., koopman, Wemel dinge, tot f 15 li. s. 15 d. h.belee diging ambtenaar: J. d. K., 40 j., en J. D. V., 23 j., landbouwers, Kamperland, de 1© tot f 15 b. s. 15 d. h. en de 2e tot i'10 b. e. 10 d. h.; mishandeling: S. M. d. V., 37 j.. herbergier, Breskons, tot fö b. is. 5 d. h.; poging tot verboden uitvoer en omkooping: A. F. v. C., 18 j.. veiidarbeider, Clingc, tot 14 d., en G. N., 3 7j., klompenmaker, Hulst, tot 10 d. gev.-straf; mishandeling met zwaar licha melijk letsél: C. v. B., 2 3j„ polderwerker, Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, 'tot 3 in. gev.-straf, met aftrek van het voor arrest; openbare sichennis der eerbaar heid J. I. v. H., 19 j„ werkman, Groede, tot f 10 b. s. 10 d. h„ en overtreding art. 251 W. v. Strafrecht: K. J. J. 40 j., hvr. vair G. v. d. H., zonder beroep, Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, tot 4 111. gev.-straf, met aftrek van het voor arrest. Inzake A. A. K., 11 j.,zonder beroep, Graauw, beklaagd van diefstal, is de terug gave aan de ouders bevolen zonder toe passing van straf. Najaarszitting. Vergadering van heden Vrijdagmorgen te tien uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin Aan wezig 40 leden, afwezig de heeren Van der Vliet en Wondergem. Nog ingekomen: dankbetuiging Ver- eenigde Handwerkslieden te Terneuzen voor de toegestane subsidie voor de vak avondschool; en adressen van adhaesie aan het adres inzake den verbindingsweg. Bij de. behandeling van het voorstiel van Ged. Staten tot oprichting van een waterschap over de bedijkte gronden in de Oosterschelde, genaamd Hogerwaard- polder, weid door een lid to.t zijn ge noegen geconstateerd, dat hier het meer voudig stemrecht wordt voorgesteld. Het voorstel werd aangenomen. Duurte-toeslug. Bij de behandeling van de voorstellen inzake duurtetoeslag deden zich in alle afdeelingen voor- en tegenstandei's I100- ren. De tegenstanders vereenigden zich met de argumenten van Ged. Staten tegen een toeslag en wezen er o.a. op, dat het denkbeeld zou kunnen postvatten, dat de positie der ambtenaren een be voorrechte was; dat de regeering veel heeft gedaan om goedkoop© levensmid delen beschikbaar te stellen; terwijl er ook op gewezen werd, dat speciaal het personeel van de stoombootdiensten bij het bijzonder drukke vervoer en verkeer, bijverdiensten in den vorm van fooien heeft genoten. De voorstanders deden o.m. opmerken, dat de toestand steeds erger is gewor den sinds het indienen der voorstellen; dat er geen reden is niet in te gaan op de voorstellen, omdat het rijk het niet doet, andere provincies doen het wel; de financieel» toestand der provin cie laat hét toekennen van een duurte toeslag toe zonder belastingverhooging. Over de wijze waarop waren de voor standers het niet eens. I11 twee afdee lingen werd een voorstel ingediend, eenigs- zins afwijkend van de in behandeling zijnde. Dit voorstel luidde om aan ge huwde ambtenaren en ongehuwde kost winners een toeslag te geven van f 1 per week en bovendien £1 por maand voor de kinderen beneden 18 jaar, zoo dat het uit de provinciale kas te ont- vangene niet minder dan f 400 en met inbegrip van toeslag en inkomsten uit andere betrekkingen niet meer dan f 1000 bedraagt. In een afdeeling verklaarden zich 5 leden voor en 7 togen, in de andere werd er niet over gestemd. Een der leden zou aan Ged. Staten een crediet jvillcn verleenen van f3000 tot 1916 ,en hen willen overlaten 0111 "daar uit een toeslag te betalen. I11 de nog niet genoemde afdeeling verklaarden zich 5 leden voor en 6 tegen toeslag en 2 le den behielden zich hun stem voor. De heer Dekker bestreed de meening, dat de Provincie geen toeslag mocht go- ven als het Rijk het niet doet, en wijst er bovendien op, dat bij de Kamer juist gisteren minister Cort van dei' Linden toezegde ten deze met de Kamer te willen samenwerken. Spr. meent, dat do kleine middenstanders gaarne 85 honderdsten zullen bijdragen om. 75 ambtenaren en 200 kindere nhet leven wat minder zuur te maken. De goodkoope levensmiddelen zijn niet voldoende om de ellende te ver zachten. Wat betreft de fooien van de stoom bootdiensten, wijst spr. er op, dat liet l>ersoneel ook buitengewoon zware dien sten verrichtte. Spr. geeft enkele prijs- verlioogingen der noodzakelijkste artikelen aan, en zegt, dat de overheid zich als patroon er niet af kan maken om niet te zorgen voor zijn ondergeschikten. In andere provincies en meerdere steden is toeslag gegeven en dit komt pok weder den middenstand len goede. Spr. dient een wijziging op zijn oorspronkelijk voor stel in en wel om het minimum van. f809 op f 1000 te brengen. Spr. heeft naai- de gevolgen van deze wijziging een. onder zoek ingesteld, het zal per half jaar f 624 meer kosten, of totaal f3204. Het bepalen der grens is altijd moeilijk, maar spr. acht, gezien vroegere besluiten, f 11X30 het juiste bedrag. De heer Van Niflrik zegt altijd onder de werklieden te hebben geleefd en heeft dan ook aah zijn Maatschappij verhoo ging voor de werklieden voorgesteld. Spr. had dan ook spijt, dat Ged. niet voor een toeslag te vinden waren. Spr. zou mede- gaan met het voorstel Dekker, maar heeft enkele opmerkingen, en wel, dat de toe slag op lagere loonen grooter moet zijn dan voor hoogere en wijst op het stelsel aan zijn fabriek cn op „de Schelde"; dit laatste stelsel wilt spr. toepassen met ingang van 1 Juli 1915 tot het einde van do mobilisatie. De heer de Casembrool zegt, dat de meerderheid van Ged. Staten togen een duurtetoeslag is, omdat de ambtenaren door vast salaris bevoorrecht zijn hoven veel andere kleine middenstanders, die toch ook onder de tijdsomstandigheden ge bukt gaan. De berekening van den heer Dekker noemt het lid van Ged. Staten juist. De heer de Veer verdedigt het geven van een toeslag, de provincie is daartoe, verplicht, zij moet een voorbeeld geven als werkgeefster. De heer de Veer verklaart zich voor liet voorstel van den lieer Dekker, dat van den heer Van Niftrik acht hij, beter geschikt voor een bepaalde fabriek of gemeente dan voor de provincie. De heer Van Niftrik en Dekker verde digen ieder huil standpunt nogmaals; ter wijl ook de heer de Veer nogmaals het woord voert. Het amendement Niftrik wordt verwor pen met 22 tegen 18 stemmen. Het voorstel Dekker wordt aangeno men met 31 tegen 9 stemmen. Schoolreisjes. In twee afdeelingen vereenigden alle leden zich met het voorstel inzake, het tarief voor schoolreisjes, in de derde af deeling werd het idee geopperd den prijs op een derde in plaats van op de helft vait den gewonen prijs te bepalen, waar- tegen werd opgemerkt, dat de Staten, in deze geen besluit kunnen nemen. De heer Bleiker wijst er op, dat bij laag tarief de reisjes meer zullen plaats heb ben, wat voordeel voor de provincie is; hij stelt een inotie voor, mede namens, enkele andere leden, w aarin de wensche- lijkheid wordt uitgesproken om de prijs op een derde der gewone prijzen te bren gen. De heer van Rompu verdedigt het standpunt van Ged. Staten, die zulk een verlaging niet noodig achtten, 10 cent meer of minder is voor de vereenigingen niet erg. Dit laatste bestreed de heer Bleiker. De motie werd aangenomen met 23 tegen 17 stemmen. Bergplaats. Alsnu wordt beliandeld het voorstel tot oprichting van een werkplaats te» Vlis singen voor de bootdiensten. Aangenomen zonder discussie of hoof delijke stemming. Aangenomen werden de voorstellen tot verklaring, dat geen bedenkingen bestaan tegen de wijzigingen, aangebracht in het reglement voor de schoolonderwijzers- weduwenbeurs in Zeeland en dat tot ver koop van grond langs den weg van Hulst naar Walzoorden aan G. Dankaert te Hon tenisse. Z u i d-B cv. S p o o r. Het afdeclingsverslag over het voor stel inzake hot renteloos voorschot aan de spoorwegmaatschappij Zuid Beveland, is in verschillende doelen gesplitst. On der het lioold locaalspoor of tram, wordt gemeld, dat enkele leden zich voor het plan Huijghcbacrt verklaarden, dat min der kost, beter aansluiting aan de havens geeft en de bebouwde kommen der ge meenten dichter nadert. Voor een spoor weg moeten de belanghebbenden meer, bijdragen dan nu geschiedt. Dat de lijn een voedingslijn voor de S.S. moet wor den is volgens deze personen de reden, dat zooveel bezwaar wordt gemaakt tegen aandoen van de havens. Van andere zijde werd opgemerkt, dal een locaalspoor groo te voordeden biedt, het is hier heel wat andere dan in Zceuwscb-Vlaahderen of Schouwen, waar geen trein is. Een groot deel vair het verslag! is ge wijd aan de havens, Al de voordeden van aandoening der havens werden nog eens naar voren gebracht. Eén lid wil zijn bezwaren op zij zetten, omdat hij het zou betreuren als do spoorweg er niet kwam, maar geeft in overweging de noodig geoordeelde aansluiting bij amen dement aan het plan toe te voegen of te bepalen, dat als later aansluiting ver zocht wordt de maatschappij daartoe mpet 'ill I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2