Telegrammen. Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Laatst© Berichten Oorlogsoverzicht. Men moet zich aan de plaatselijke om- standigheden aanpassen. Serooskerke heeft ook veel last van een wilde bok", zij meent, dat de in stelling van een geiten verzekering het le dental weer zou kunnen doen toenemen en roept daartoe de medewerking van het hoofdbestuur in. In de volgende bestuursvergadering zal deze zaak besproken worden. Voorts zegt de voorzitter aan de afdeeling Serooskerke steun toe. "Naar aanleiding hiervan wordt opge merkt, dat te "Waarde en Kats reeds zoo n verzekering bestaat. In Kats doet men bet zoo, dat men contribueert tot een zeker bedrag, en dan stopt totdat dooi uitbetalingen de kas slinkt, zoodat het bedrag weer moet worden aangevuld. De voorzitter deelt hierop mee, dal de heer Gillissen van Westdorpe door het bestuur is aangewezen als vice-voorzitter, die den voorzitter zoo noodig zal ver vangen. Voorts is hot bestuur voornemens aan de vereenigingen een 5-tal exemplaren van een te Maastricht versohenen boekje over de 'ziekten van het geitenras toe te zen den. In dit boekje zullen ook eenige op merkingen van den heer Zwagerman zijn -opgenomen. Na nogmaals zijn spijt te hebben uit gedrukt over de geringe opkomst, sloot de voorzitter de vergadering-. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oene, A. Prins te Doorn spijk 'te Drogeham. G. Elzinga to Boertange. Bedankt voor Wezep en voor Bruchem- Kerkwijk, door J. J. Timmer, candte Utrecht; voor Barneveld. door S. Bom ner 'te Waddingsveen. Wiissenkerke. Voor de aftredende leden van den kerkeraad (allen herkozen zijnde) hebben de ouderlingen A. Dieleman en G. Hoveijn en de diaken J. v. d. Maas hunne .benoeming aangenomen. Do dia ken I. Verburg heeft 'echter bedankt. In diens plaats werd Dinsdag door het kies college gekozen de heer Th. de Kam Ja an, Op de voordracht voor een onder wijzer aan de openbare lagere school te Zoutelaade (vacature J. A. R. Bommeljé.) komen voor de heeren: C. Roelands Ie Goes, J. A. Rijnberg te Temeuzen en L. Sen Hartog te Gorinehem. Ekamens Zeevaartkunde. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal 'het. mondeling gedeelte van de exa mens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van M. O. in de zeevaartkunde worden afgenomen te 'sGravenhage (Prinsengracht 4) op 9 en 30 December 1915, telkens van 1 tot 4. uur n.m., en op 31 December 1915, van 1 tot 3 uur n.m. Theologische school te Kampen. Dinsdagavond j.l. heeft in te genwoordigheid van heeren professoren, curatoren, studenten en genoodigdeai in de Aula der Theol. School te Kampen do overdracht van het rectoraat plaats ge had, Mf, welke gelegenheid de aftredende .rector, pTof. dr. J. Riddeirboss, eene ree toral-e rede uitsprak. 'Hot onderwerp der rede wasIsraël en dra Ba alsafval of ontwikkeling? Voorbereidend ex amen mo- 1 arie. De Minister van justitie noodigt hen, die in 1916 wenschen te worden toegeïaten tot het afleggen van het voor bereidend examen, bedoeld in art. 13 der Wet op het notarisambt, "uit, zich vóór 1 Mei 1916, bij gezegeld daartoe strekkend verzoekschrift te wenden tot zijn departement: maakt voorts bekend, dat wat betreft het examen in het La tijn, mondeling zoowel als schriftelijk ter verklaring zullen worden gegeven eenige stukken uit. Kan en Schroder, Bloemle zing, uit Latijnsche dichters, met aan- teekeningen, 1ste stuk, en uit Latijinscli Leesboek voor de Tweede Klasse, door dr. C. L. Jungius. Geslaagd te Amsterdam- voor het -examen ziekenverpleging zuster W. H, Netelenbos. Dra Harp Maandblad ter bevordering van de Toonkunst onder de Christenen in Nederland. In heit December-numlmcr .schrijft F. P. een hoofdartikeltje over de donkere tijden, waarin geklaagd wordt over een te wei nig aan lust tot (muziekstudie. Frits schrijft in zijn brief over muziekverenigingen. De gewone rubrieken bevatten weer vele we tenswaardigheden op orgelgebied en kunstgebied in 't algemeen. Als mimietkfbijlage ontvangen de lezers van öe Harp een oompositie van E. Wet tig 'Weissenborn te Hengelo: „Eere zij; God," 't Is een goed stuk werk, waarmede ■onze mannenkoren winste kunnen doen. Jaarboekje der Gereformeerde Kerken, in Nederland '1916. Nij1- verdal, J. F. Bosch. Drt is de 61e jaargang van het Jaar boekje; vroeger verscheen het onder re dactie van Prof. Bruminelkamp, later van ds. De Jonge en v. d. Slujjs, thans ver zorgt ds. Doekes het; en zeker -naar ge noegen. De rubriek In Memoriam bevat levmsbeschrijvingen van de in de laatste maanden .overleden predikanten met hun goedgeslaagde portretten in den tekst. Wij lazen ze met genot en stichting!; en niet minder de bijdrage van de redactie zelve in proza en poëzie, en die van ds. Veltman over Gerritje V. Heuvelen (v. d. Berge?) en de herinneringen uit Kampen, van dezen ouden dienaar. De Keurgavo II bevat weer veel mooie uitgezochte stukken uit vroegere Jaarboekjes met de portretten der schrijvers. Voor onze oude ren was 'twel zoo aantrekkelijk geweest de portretten der schrijvers in het kleed van dien tijd op te nemen. Wat het Jaarboekje aangaat de uitge ver heeft naar nog meerdere volledig1- heid gestreefd; de volgorde (het boekje begint met een alphabetische opgaaf der Kerken en Classes) kan ons echter niet bevredigen, 'ook niet in de Statistiek der Kerken. Op dit punt voldoet ons het Hand boek van Le C'ointre beter. Overigens hebben wij veel lof voor deze uitgaaf, waaraan groote zorg Is besteed. Ongelukken. Te Peins (Fr.) ge raakte -een ingezetene onder een wagen en werd zwaar inwendig gekwetst op genomen. Zijn vrouw werd bij het hooren van het ongeval krankzinnig en is reeds in een gesticht opgenomen. De man wordt in een ziekenhuis verpleegd. Te Nieuw- veen is zekere D. R. onder verdachts verschijnselen, vermoedelijk vergiftiging, overleden. Het lijk is naar het academisch ziekenhuis ,te Leiden vervoerd om ge rechtelijk te worden gesc-houwd. Te Eestrum is het lijk van een 41-jarigen landbouwer uit Kootstertille uit het wateï opgehaald. Do man was' door de duister nis misleid geworden. Brand. Te Well (L.) zijn gisteren de woniugi -en de stallingen van een land bouwer totaal afgebrand. Vrouw te water. Gistermorgen geraakte te Amsterdam een vrouw van middelbaren leeftijd door uitglijden over een schil in het water der Heerengracht. De. vrouw zonk weg eu kwam niet meer boven. Een voorbijganger sprong gekleed te- water en dook rap de plaats; waar de vrouw verdwenen was. Toen zijn man moedige pogingen niet onmiddellijk succes hadden sprong .een tramconducteur even eens gekleed te water. De vereende po gingen hadden nu dra het gewenschte gevolg. De vrouw werd bewusteloos aan de oppervlakte gebracht en door eenige mannen, -die zich met anderer hulp diep oVer de hooge walbesoho-eiing bogen op het droge gebracht en bij- een nabijwo- nend geneesheer binnengedragen. Door kunstmatige ademhaling kwam de drenke linge hier tot bewustzijn, waarna zij per auto-brancard naar het Binnengasthuis Werd oV-ergehracht. De kloeke redders wa ren inmiddels met behulp van toegewor pen touwen uit het natte element .gered. Hulde aan hun mons'chlievend optreden. Aan den dood ontsnapt. Gis ternacht ontdekte te Rotterdam een waker Van den Particulieren Nachtveiligheids dienst, dat een kolenschuit, geladen met 90 last Kolen, welke van hare touwen was losgeslagen, met den kop in den koker onder de Groote Markt was geraakt en door- het opkomende Water, hetwelk reeds 'begon binnen te stroomen, groot gevaar liep te zinken. Aan boord bevonden zich twee schip pers, -die, door bedoelden nachtwaker ge-__ waarschuwd, zich tijdig konden redden' en al-dus1 aan een wissen dood ontsnapten. Met behulp Van anderen gelukte het ten slotte, de gchuit uit den koker te trekken en haar aldus voor zinken te behoeden. Noodlottig .schot. De gebroe ders D-inant, twee acrobaten, hadden on der Amsterdam een woning betrokken, van waar zij eiken dag op jacht gingen. Ook eergisteren is dat geschied. Tegen den 'avond bevonden de gebroeders zich in da Diemerlaan. Een .hunner stohoot er op een Vogel die gewond in Zee viel. Met behulp van een bootje wilden 'de jagers het dier opviss-cihen. Reeds lagen de geweren op den [bodem van, (hjet Schuitje, waarin de jongste D-inant, de 21-jarige Koen, had plaats genomen. Toen de oudste van het tweetal instapte, stiet hij met zijn voet tegen de haan van het geweer. Het schietwerktuig gingaf en de man in het schuitje kreeg de volle laag in do borst. De ongelukkige was terstond "een lijk. („Tel.") Heerenveen-één. Het blijkt, dat de wagon Regeeringsgroenten, die acht dagen op- het station Heerenveen stond, geadresseerd was aan „den Burgemeester van Heerenveen", dat tot drie ver schillende gemeenten behoort en dus drie burgemeesters heeft. Na een week van schrijven en seinen bleek, dat de groen ten bestemd waren voor Ileerenveen Engwirden. Het wordt tijd, dat Hoeren- veen één wordt. Hbl'. Plotselinge klept om anie. Dra tragedie van den jongen man, die, na te Breda winkeliers opgelicht te hebben, sich, toen hij' door de politie werd ma- gezat, door verdrinking een eind aan zijn leven maakte, blijft een geval van plot selinge kleptomanie geweest te zijn. Een geneesheer hier ter stede, die den armen verongelukte goed gekend heeft, schrijft dit aan het Vaderland; hij wil den jongen 'man niet ten grave laten dalen, zonder hem in bescherming te nemen tegen, onwetende gelijkstelling met een op lichter, een eerloozen bandiet, een out cast. Want hij was juist het tegendeel. De geneesheer volgt: „Geboren uit eenvoudige ouders, jong ste zoon van een vader, die vieren dertig .jaren een zeer verantwoordelijke betrekking te Scheveningen mei eere ver vulde, en een paar jaar geleden stierf, 'doch zijne weduwe vrijwel' onbezorgd achterliet, daar de opvoeding hunner vijf kindoren hun alles waard was, genoot hij het onderwijs aan de H. Bi. S. en verwierf zich niet alleen de innige vriendschap van vele schoolmakkers, maar ook van den directeur en vele leeraren. Toen hij op 17-jarigen leeftijd Juli jl. het eind examen H. B. S. 5-j. cursus met zeer gunstig rapport aflegde, viel de keuze voor verdere opleiding op de betrekking van ambtenaar bij de posterijen in N.- Indië. Het examen te Leiden daarvoor Afgelegd, plaatste hem in de voorste rij der geslaagden, en opgewekt vertrok hij, nog slechts 17 jaar oud, in October naaf Raamsdonksveer, waar de heer Banting, postdirecteur hem onder zijn leiding nam, opdat hij na 1 Jan. a.s. de opleiding op de school le Leiden zou kunnen ver krijgen. Het duurde niet lang, of de nieuwe sur numerair van het postkantoor verwierf ieders sympathie, door zijn net uiterlijk, zijn vriendelijkheid en nog kinderlijke on gekunsteldheid, door zijn trouwe plicht,s- trachting, en vlugheid in zijn werk. Dit zijn de feiten tot Vrijdagmiddag 3 Dec. 5 uur. Wat na dien tijd is ge beurd, is oen volkomen raadsel. Hij had nog juist een zeer hartelijke briefkaart aan zijn moeder geschreven, en deelde aan den ambtenaar der post mee, dat hij 's avonds naar Breda ging om een winterjas te koopen, waarvoor hij het geld bij zich had. Hij is evenwel naar Ooslerhout gegaan per fiets, heeft deze gestald in het loge ment „Dé twee koppel-paarden" en is toen naar Breda gegaan. Of hij daar te O. wat Jieeft gebruikt, hetgeen hij bijina nooit deed, is onbekend, maar te Breda aan gekomen, heeft hij een taxi genomen en heeft overal rondgereden, in talrijke win kels de dwaaste dingen gekocht, een an deren naam opgegeven, en beladen met een paar pakken met den laatstea tram naar Oosterhout teruggekeerd, en verder per fiets naaf Raamsdonksveer, Waar hij 's nachts door den nachtwaker om half- drie is gezien en 'gegroet. Den volgenden dag is hij zeer onrustig geweest, heeft gegeten, bezocht het kantoor, maakte nog een Sinterklaa-spak voor zijn familie ge reed, verzond dat per post cn toen hij op zijn kamer om 1 uur terugkeerde, hoorde hij toen van zijn. hospita dat er twee politie-,agenten waren geweest. In doodsangst "is hij toen per fiets wegge reden, en heeft zich bij hot stoomgemaal in de Maas gestort, waaruit hiji 6 Dec. is opgehaald, om naar bet lijkenhuis te Raamsdonk te worden gebracht en a.s. Donderdag ter aarde worden besteld. Deze gevallen van plotselinge kleptoma nie bij jonge lieden, die bij moeder thuis lang kortgehouclen zijn en plotseling op eigen beenen, komen te staan, komen meer voor. Het plotselinge van het geval doet sterk aan acute waanzin, zij het kleptomania acute of grootheidswaanzin denken, en de vraag -stelt zich met grooten ernst Wat is er gebeurd tusschen zijn vertrek uit R. en zijn aankomst in R.? Al hetgeen daarna -gebeurde, is een logisch gevolg, want ik ben beslist overtuigd, dat hij 's nachts thuiskomende, reeds de grootste angst had over h-et gebeurde, toen hij tot bezinning kwam, want de verpleegster die in betzelfde huis sliep, heeft hem den geheelën nacht hooren stommelen. De komst der politie dreef hem het wa ter i n, uit angst. Ontvlucht. Uit Bergen is een geïnterneerde D.uitsche vlieger-officier ont vlucht. „Sohe-éle Lus ie". Men meldt van de, Belgische grensOnlangs werd te Bru-gge een proclamatie afgekondigd, die - niet weinig sensatie veroorzaakte Daarin werd verboden het lied van „Scheele Lusie" en „La Liberté" te zin gen off |e spelen en al wie een exem p-l'aar van deze liederen bezat, moest het direct aan het commissariaat van politie inleveren. „Soheel'e L,u:sie, scheele Lusie?" vroeg een ieder zich af, geen sterveling die er iet® van begreep. Maar, door de pro clamatie nieuwsgierig gemaakt was men gaan informeeren en nu weet ieder, hoe met „Scheelte Lusie" de dochter van een wethouder in Blankonberghe bedoeld werd, die met den commandant dier plaats verloofd wasj en dikwijls met haar be minde wandelingen ging maken, vooraf gegaan door pa en ma. Er was nu iemand die een lied op deze geschiedenis gemaakt had, dat in Blankenberghe algemeen gezongen werd en zich naar Brugge dreigde over te plaatsen. De maker van het l'ied is tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. D r a m a op z e e. Maandagavond werd -een 'flesch gevonden aan het strand te Blankenham. In die flesch zat een briefje met dezen inhoud: „Vaarwel lieve vrouw wij zijn verloren, God behoede U, mijn dood is nabij, ons schip zinkt al dieper en -dieper. De vinder van deze flesch wordt vriendelijk verzocht deze flesch op te sturen naar IJmuidcn, (naam) W. Hoogsma: (schip) ,,'Vol verwach ting." De koude in Scandinavië. Er heerscht een zeer strenge koude in Scandinavië als men zich niet herinnert, ooit te hebben meegemaakt. In sommige plaatsen bedroeg de koude 38 graden, deze was eergisteren in Ilaparanda meer dan 30 graden en in Stockholm 23 graden. In Noorwegen is groote schade aan gericht door lawines; zoo zijn in de om streken van Jetunheimen groote kudden rendieren te gronde gegaan. LONDEN, 9 Dec. Een Amerikaansche nota zal te Weenen worden overhandigd, waarin volledige voldoening wordt ge eischt voor de torpedeering van de „An cona", n.l. toekenning van schadeloosstel' lingen, afkeuring der handeling en be straffing van den kapitein en dc beman ning van de duikboot. De nota is strenger dan die over do „Lusitania" en drukt afkeer uit over het gebeurde. .BERLIJN, 9 Dec. Westerfront: Hevigo artilleriegevechten op verschillende plaat sen van het front, vooral in 'Vlaanderen, bij de hoogte 93 en ten N. 0. van Souain Een Fransch vliegtuig werd tot dalen ge dwongen, en de inzittenden werden ge vangen genomen. Oosterfront: Geen nieuws. Balkanfront: De gevechten ten Z. van Ipek en op andere plaatsen worden met succes voortgezet. Jacova, Struga en Ogri da zijn door de Bulgaren bezet. De gei vechten aan de Warder worden voort gezet. LONDEN, 9 Dec. Voor dc ontruiming, van Monastir hebben-de Serviërs alle mu nitie en kanonnen vernield.. Kolonel Vas- sitsj heeft echter 500 ton meel achter gelaten, die bestemd waren om onder de arme bevolking verdeeld te worden en onder beheer stonden van het Ame rikaansche Roode Kruis. PARIJS, 9 Dec. De dag is betrekkelijk kalm verloopen. In Artois en vooral in Champagne hadden artillerieacties plaats. Wij hebben in een- gevecht met granaten terrein gewonnen ten oosten van Souain. Tusschen de Argonnen en de Maas bij Betincourt hebben onze batterijen een re servoir voor bedwelmende gassen ver nield. Een Fransche vlieger heeft op een hoogte van 10000 voet een Duitsche vlieg machine beschoten op een afstand van 20 yards. Het Duitsche vliegtuig raakte in brand en ontplofte. De beide inzittenden vielen binnen onze linie. KRABBENDIJRE. Woensdagavond ver gaderde de „Vereeniging tot stichting, en instandhouding ©ener Christelijke School op Gereformeerden grondslag" onder (voor zitterschap! van dhr. A. A. Allaart. Ruim 30 letten waren tegenwoordig. De voorz. las Ps. 87 -en liet van den. berijmden psalm een vers zingen. Na de lezing der notulen deelde de secr.-penningm. iets mede omtrent de aan besteding van het nieuwe schoollokaal. Het .aftredende bestuurslid H. A. Bro ker werd met bijna algemeen© stemmen herkozen. Inplaats van W. Karelse, die niet herkiesbaar was, werd als vertegen woordiger der ouders bij het Bestuur ge kozen dhr. C-. Lamper. Op- advies-' van dim. J. Schaap, inspec teur van Chr. N. Schoolonderwijs, stelde het Bestuur voor art. 32 vdn het h.uish. reglement te wijzigen en voortaan om de negen maanden nieuwe leerlingen aan te nemen. Deze wijziging werd goed gekeurd. H-et eerste deel van dit artikel is nu: Om de negen maanden worden nieuwe leerlingen toegelaten. Deze moeten bij de aanneminjg 6 jaar zijin of vóór da volgende toelating 6 jaar worden. De eerste toelating van nieuwe leerlin gen is nu 1 Fe-br. 1916, daarna 1 Nov. 1916 en zoo vervolgens om de negen maanden. Van de gelegenheid tot betaling der contributie maakten velen een dankbaar gebruik!, -enkelen tot een verhoogd bedrag. Bij de rondvraag "deelde dhr. De Ko ning, mede, dat de Labradorkist op- komst is. Er werd goedgevonden voor leden en oud-leerlingen ,een bez'ichtigingsavond te stellen. Na het zingen van Ps. 68:10 sloot. dhr. C. P. Vogelaar de vergadering met dank gebed. IERSEKE. Vrijdag 17 December a. s. zal voor de Conversatieclub „Groen van Prin sterer" optreden Dr. Callenbach van Rot terdam, met het onderwerp: „Jacob Cats" RILLAND. Men meldt ons, dat het be richt in „De Zeeuw" van Woensdag 8 December, waarin medegedeeld werd, dat een soldaat, bij het voethalspel op do weide van den heer Van Gorsel zoodanig kwam te vallen, dat zijn been brak, on juist js, doch dat die soldaat bij' het voetbalspel het ongeluk gehad heeft zijn voet te verstuiken. WESTLAND. De storm der laatste da gen heeft in het Westland op verschil lende plaatsen materieel© schade aange richt. Vooral de warenhuizen en broei kassen, welke geheel van glas zijn, heb ben veel van den storm te lijden gehad. STEENW1JK. In de gisteravond gehou den vergadering van den raad dezer ge meente werd de nieuwbenoemde burge meester, mr. A. "H. 'Goeman Borgesius, geïnstalleerd. Behalve Vele genoodigde ambtenaren de zer gemeente waren in de raadzaal aan wezig mevrouw Goeman Borgesius, echt- genoote van den oud-minister en moe der Van het nieuwe hoofd dezer gemeente, benevens diens oudste broeder. Nadat de nieuwbenoemde burgemeester door den wethouder, den heer Polak, en den secre taris, den heer Klaucke, was binnenge leid en na een Toespraak van den oud sten wethouder, den heer H. Krop, gevolgd door een wederwoord van hem zelf, werd het. voorzitterschap door den heer Goe man Borgesius aanvaard. DEN HAAG. Tweede Kamer. Mi nister Cort van der Linden- wilde over de Telegraaf-kwestie, na al hetgeen hier over gezegd is, niet meer uitweiden, doch zeide slechts, dat de pers Vrij is en dat de rechter zal weten te handelen zon der naar rechts of links te zien. Wat den buitenlandschen toestand be treft, zeide spreker, dat deze nog voort durende waakzaamheid eischt, waaronii een groot deel des volks onder de wa penen moet worden gehouden. Overwogen wordt intusschen of niet iets kan worden gedaan om den druk te verlichten en zoodra de toestand dit toelaat een groto ter deel der weermacht naar huis te zen den. HAARLEM. De Haarlemsehe journalis tenkring heeft een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de ar restatie van den heer Schroder en waarin minister Oct gevraagd wordt om ontslag uit de voorloopige hechtenis. AMSTERDAM. Ook een 24-tal hoog leeraren van de Amsterdamsche univer siteit heeft een adres gericht tot minister Ort, om zoo spoedig mógelijk een eind te makten aan de gevangenhouding van don heer Schroder. DEN HAAG. Minister Pleyte heeft zich voor verscheidene weken naar het buiten- tand begeven. DEN HAAG. Minister Bosboom is heden naar het depót van Duitsche officieren te Bergen Vertrokken. DEN BOSCH. De heer Raupp heeft we gens vertrek uit de provincie ontslag ge nomen als lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant. 13 Nov. Aan België wordt door het Duitsche legerbestuur een belasting op gelegd van 40 millioen francs per maand. 15 Nov. Die Russen ontruimen den Wiestelijken oever van de Styr. Oosten- rijksche vliegers werpen bommen op Bres cia. Churchill verdedigt in het Lager huis zijn beleid. De Poolscbe universi teit wordt te Warschau geopend. 16 Nov. De üuitschers, op weg naar Novi Bazïu', bezetten Oestsje. De Bul garen bezetten den Baboenapas en nemen Prilep in, alsmede Giljani bij het Lijs ter- veld. Minister Denys Cochin te Athene door de bevolking geestdriftig toegejuicht 17 Nov. Via Londen komen uit Saló- niki ongunstig© berichten van het Servi sche front,. De Bulgaren zouden een flankbeweging uitgevoerd) hebben bij Teto wo, waardoor Monastir bedreigd wordt Het Servische corps diplomatique ver trekt van Monastir naar Skoetari. De voornaamste léden van de Engelsohe Re geering komen te Parijs en plegen over leg met de Fransche Regeering. 18 Nov. In de haven van Marseille worden geen goederen meer voor Grie kenland bestemd ter verscheping aange nomen. 19 Nov. Aankomst van Kitchener te Saloniki. 20 Nov. De Oostenrijkers bezetten in Servië: Nova Varos, Sjenitsa en Rasj- ka. Een handelsblokkade van Grieken land door de Entente afgekondigd. Kit Koning. chener heeft een onderhoud met den 21 Nov. Novi Bazar door de Duit. sellers bezet. Een overwinning der Ser viërs in de streek LeskowatsNisj. De Servische regeering verlaat Mitrowitsa. 22 Nov. Bij Windau -wordt een Duitsch wachtschip in den grond ge boord. De gezanten der Entente-mogend!- heden dringen bij de Grieksche Regee ring aan op een verklaring aangaande haar hounding in de toekomst. 23 Nov. Minister Denys Cochin te Athene. De Servische Regeering wordt van Mitrowitsa naar Prisrend verplaatst Uit Londen wordt de blokkade van Grie kenland tegengesproken. Berichten ov^r onlusten in Perzië. 24 Nov. Mitrowitsa wordt door do Oostenrijkers, Prisjüna door de Duitsöhers bezet: 17.400 Serviërs gevangen geno men. Aan Griekenland wordt een gemeen schappelijke nota der Geallieerden over handigd. 25 Nov[De Grieksche Regeering (geeft antwoord op de nota der Geallieerden en belooft, de terugtrekkende Franseh-Rrit- sche troepen niet te zullen ontwapenen en staat het noodig© 'terrein met spoor weg- en telegraafverbindingen aan de Ge allieerdan af. De Servische Regeering wordt naar Skoetarie verplaatst. 27 Nov. De .geallieerden richten een tweede nota tot de Griefcsiahe Regeering met nieuwe eischen. De militaire attaché van Bulgarije te Athene yertrekt naai zijn land. De Duitschers bezetten RoedniK in Servië. 28 Nov. Oostenrijlksohe en Duitsche troepen worden hij Roetsjoek aan de Roe meensohe grens geconcentreerd. Het Roe- meenschie Döïnau-gebied wordt tot mili taire zóne geproclameerd. De Bulgaren bezetten Kroesjewo. Lord Kitchener komt te Parijs aan. 29 Nov. Prisrend wordt door de Bul garen bezet. De Turken werpen de En- gelschen op 20" K.M. van Bagdad uit dra C t.esiph ons tel ling terug. Bezoek van Kei zer Wilhelm aan Keizer Frans Jozef te Schönbrunn. Wijzigingen in het Oosten rijksche Kabinet. Dei Russen behalen voor dooien bij llloeks-t en bij' Newel, aan de Pripet. Lord Kitchener keert in Engeland terug.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3