Binnenland. Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. in goede aarde zijn gevallen en begeer- lijtoe vrucht hebben "kunnen voortbrengen. Maar zooals ze het nu meenden to moeten inkloeden, beginnen zij de groote fo-ut de quaestie van het leiderschap, (waar in een persoonlijk element zit, tot een twistappel in de partij te maken, pijnlijk voor den leider, onvruchtbaar voor de partij. Juist het persoonlijk element, dat reeds nu in deze broc hure zoo .groote rol speelt, spelt niet veel goeds voor de toekomst, als Di'. Ktiyper zal zijn heenge§aan, en sommigen hun zin hebbende anti-revo lutionaire partij, eenmaal genoemd le par ti du Dieu vivant, een debatingclub.'' Waarom klaagt gij De Zendingsscholen in Indië kunnen subsidie krijgen. Maai- ze moeten dan aan zekere voor waarden. voldoen. Als nieuwe voorwaarde komt daar de lac.ultatiefetelling bij. Wanneer ouders bezwaar hebben, dat kinderen het godsdienstonderwijs op die scholen zullen bijwonen, dan moeten die kinderen van dat onderwijs vrijgesteld wor den. Die voorwaarde zal nu echter niet gel den voor die zendingsscholen, waarnaast een Gouvernementsschool een (openbare bestaat. Van clie voorwaarde zijn ook vrij1- gesteld die scholen, welke op of Voor 1 Augustus 1915 al subsidie genoten. Over de vrijstellingen was Vooral De Heester bitter slecht te spreken. Alle- bijzondere scholen moesten pan die voorwaarden voldoen, wilden ze het genot van subsidie hebben. Hij klaagde steen en been over de te groote goedheid van Minister Pleyte. Waarom klaagt gij toch, vroeg Mr. Rut gers. De nieuwe subsidie-regeling waarin met geen enkel woord Van facultatiefstelsel ge sproken wordt, is van het jaar 1906. Minister van Koloniën was toen de heer Fock'. We hadden toen - het ministerie De Meester. Aan de eiscli van facultatief-stelling heeft toen noch Minister De Meester, noc.h Minister Fock' zelfs maar gedacht. Waarom 'klaagt gij dan au? Ja, zegt de heer De Meester, de loop der zaken sinds 1906 On speciaal in 1913 heeft de aandacht op deze zaak gevestigd. Is er dan onrust onder de Indische be volking openbaar geworden? 1 iWel neen, wat we nu hooien in de Kamer i s slechts een echo van het vrij- zirmig-verkiezings-geschetter vuit den jare dertien. Goed beschouwd blijft de vraag Waarom klaagt gij nu? N. M. „De Telegraaf". Zaterdagmiddag is de hoofdredacteur van „De Telegraaf", dhr. J. C. Schöder. bij zijn thuiskomst opgewacht door recher cheurs van politie, die hem op last van den officier van justitie in hechtenis Karnen. De inhechtenisneming had als volgt plaats Des middags hadden rechercheurs zich reeds ten huize van den heer Schroder vervoegd en gevraagd of hij thuis was. Huin werd toen geantwoord, dat hij on- gevteer half zes thuis te verwachten was. De rechercheurs' hebben toen op de stoep van zijn woning zijin komst afgewacht en hem op) last der justitie gearresteerd. Den heer Schröder werd nog tijd gelalen ons zelf zijn arrestatie te melden. Het Hbl. schrijft nog: Te ongeveer vijf uur kwam hij met zijn echtgenoot® tehuis. Toen hij de woning Was binnengegaan schelden de politie mannen aan, begaven zich naar boven en m-aakten het doel van hun komst bekend Men kan zich de ontsteltenis der familie Schröder voorstellen, te meer waar do gevangenneming geschiedde op deu dag van een familiefeest als de Sint-Nico- ïaasdag. Mevrouw Schröder en de beide zoons waren zeer ontdaan, doch na de eerste emotie herstelde de heer Schrö der zich en vroeg en verkreeg verlof zich in verbinding te stellen met het bureau van „De Telegraaf" en met zijn rechtsgeleerden raadsman nar. J. Kap- peyne van de Goppello, die wel niet anders kon doen dan den raad te geven mede te gaan. Met de politiemannen vertrok daarop de heer Schröder. Daar geen taxi te krij gen was, begaf het gezelschap zich met lijn 10 naar het Leidsche plein. Van daar ging men te voet naar liet Paleis voor Justitie, waar mr. Jorissen den arrestant afwachtte. Daar werd den heer Schrö der de beschikking der rechtbank be- teekend. Hem wordt ten laste gelegd overtre ding van art. 100 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Met gevangenis van ten hoogste zes jaren wordt gestraft. 1. hij die, ingeval vim een oorlog waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handelingen verricht, waardoor fle onzijdigheid van den staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voor schrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt. De Msb. kan hier het volgende nog aan toevoegen Hét stukje, dat tot arrestatie aanleiding heeft gegeven, bevatte o.m. de volgende passage „dat wij niet zullen ophouden een re- georing en een medeplichtige pers te be strijden, die onder het mom Van een „waardige neutraliteit" dooi' een onver antwoordelijke uit) onpolitiek Duitsehland voorziet van de meest-noodige levensbe hoeften, het daardoor in staat stelt den strijd v ol te houden en verraad pleegt aan het eigen vaderland niet alleen, maar ook. aan de zaak 'der menschheid, die door een krachtige, moreel hoogstaande regee ring op geheel andere wijze zou gediend zijn." In het Huis van bewaring aangekomen, werd de gearresteerde in een 'der cellen opgesloten, waar hem echter de gelegen heid gegeven werü "zich voor eigen reke ning van spijs en drank te voorzien. Onder het opschrift: „Aan onze lezers!" Ischrijft de heer H. M. C. Heldert, die reeds sinds eenigen tijd voor den inhoud van „De Telegraaf" verantwoordelijk is, naar aanleidng van de inhechtenisneming van den "heer Schröder liet volgende: „Wanneer Men meent daarmede de hou ding van „De Telegraaf" te 'kunnen ver anderen, dan verklaar ik, dat dit niet het geval zal zijn. Ik zal blijven verdedi gen, hetgeen ik ineen, dat goed en recht vaardig is. Ik verklaar hierbij progeallieerd te zijn en alles te zullen doen om de zaak der geallieerden te verdedigen. Ik meen hierdoor tevens, in tegenstel ling met Men, Nederland een" grooten dienst te bewijzen en zal Voortgaan te werken zooals onder leiding Van onzen bekwamen hoofdredacteur gewerkt is. De heer J. Schröder is, het slachtoffer Van iets, dat mij zeer veel op willekeur schijnt te gelijken." Dr ij v e n d e scheepsbrandkast. Op de booten van de Stoomboolmaat schappij Nederland zal een drijvende scheepsbrandkast geplaatst worden, ten dienste van de posterijen. De Landweer 1909. Het tijdstip waarop de landweerlichting 1909 met voorloopig (klein) verlof huis waarts zal worden gezonden en dat voor loopig was vastgesteld Op omstreeks 20 December, is thans definitief bepaald op Vrijdag 17 dezier. C o m mandant van het v e 1 d- 1 e g r. Lu itenant-generaal Buhlmann, die we gens gezondheidsredenen het leger ver laat, zal als commandant van het veld leger. worden opgevolgd door den gene- raal-majoor W. H. van Tervvisga, com mandant der derde divisie, die dan tevens zal worden bevorderd tot luitenant-gé neraal. Het telegraafkantoor op het station S.S. te Bergen op Zoom is tijdelijk ge sloten. - Pensioen verleend aan jhr. mr. ;W. H. Snouck Hurgronje, griffier bij een arr.- reehtbank, van f2634 'sjaars. Middelburg. In hel verslag van de ver gadering van Vrijdagavond, waar de op richting van een bureau van advies voor den Middenstand werd besproken en waar het doel van de Algemeene Borgmaat- schappij voor den Middenstand werd uiteengezet, is een zinsnede, die wellicht tot verkeerde gevolgtrekkingen zou kunnen leiden. Wij hebben de heer Iloegen Van Hoogelande, voorzitter van Handelsbelang laten zeggen, dat in finan- tieele kringen vaststaat, dat maatschap pijen met onvolgestorl kapitaal achter uitgaan. De beslistheid, die uit deze woorden zou zijn op te maken, geeft niet geheel juist de bedoeling van den spreker "weer. De heer Hoegen bedoelde, dat hij maat schappijen wier kapitaal niet is Volge stort, er groote kans is, dat op het tijd stip, c'lat moet worden bijgestort, een deel der aandeelhouders finantieel minder Isterk is geworden, terwijl de maatschappij1 niet profiteert van eventueele toename van do soliditeit van andere aandeelhou Iers. De bedoeling der opmerking was nu, dat in dien het kapitaal der borgmaatschappij volteekend ware, nog meer zekerheid zou bestaan, dat de Ned. Bank of de open markt hare handteekening als borg zouden blijven accepteeren. -liet was heden op do lagere scholen St. Nicolaasfeest. De vereeniging „Uit liet Volk voor het Volk" had haar schouders er weder onder gezet en zich door min der goede ontvangsten niet er van laten afbrengen, de kleinen heden een aange- namen dag te bezorgen. Hedenmorgen ver voegde zich aan ieder der scholen waarop kinderen gaan, die voor het ontvangen van een geschenk in aanmerking komen, een bestuurslid vergezeld door een paar dames en reikten laatstgenoemden aan ie der der kleinen een pakje uit, dat overal dankbare en vroolijke gezichtjes too+erde. In pieedere scholen uitte de jeugd haar dankbaarheid door een liedje te zingen. Na den feestelijken inzet van den dag was cleze verder ook een feestdag, althans een vacantiedag voor de kinderen. Goes. „Hosanna". Het muziekgezel schap „Hosanna" (directeur dhr. J. C. Anderson) hoopt op Woensdagavond in „de Prins van Oranje" een uitvoering te geven voor begunstigers en huisgenooten. Op het programma staan o.m.: Burge meester Sweens, marsch vau Bulderdijk; La Vestale, Ouverture van Kastner: Nor- ma, Fantasie van Bellini; de militaire marsch van de 4e Brigade, van II. Koster, en nog een paar fantasieën van Schweins- berg en van Dam. De briefkaart van den heer L. La Porte, apotheker alhier, in ons vorig nom- mer uit „De Toekomst" overgenomen, heeft hier een ©igenaardigen indruk ge maakt. De heer 'La Porie schijnt niet kosmopolietisch aangelegd; als hij ver onderstelt dat een Duitscher die in Zwit serland woont annex zou zijn met een wijnhandelaar in Mainz, is hij de plank wel ver mis. Bovendien is 't wel wat ver gezocht, een wijnhandelaar te wil len treffen met een boek zoo beneden peil als „J'accuse". Maar wanneer de apotheker La Porte de relaties met een wijnhandelaar afbreekt, hoe handelt hij dan -zoo is men geneigd te vragen niet de (Duitsche) leveranciers van ver schillende in zijn apotheek aanwezige stoffen of artsenijen? Hij zal toch ook wel bijv. Pcbeoo's tubes tandpasta ver koopen; en dan de hoinoeopathische ge neesmiddelen, die hij door intermediair van den importeur Van Dijk van dr. Schwabe te Leipzig betrekt. Wij verna men dat de heer La Porte van deze geneesmiddelen een enormen afzet heeft, en van zeer nabij weten wij dat er reus achtig op verdiend wordt. Raadplegen wij de verschillende prijscouranten en hou den wij 'daarbij rekening met inkomende rechten, vracht, emballage, enz. dan dur ven wij vrij beweren dat op den verkoop van hoinoeopathische geneesmiddelen 400 a 500 procent verdiend wordt. Het zal toch wel niet in de bedoeling van den heer La Porte liggen al deze relaties af te breken? Consekwente toepassing van zijn systeem, zou tenminste in dit geval hemzelven meer schade berokkenen dan zijn leverancier. Te Goes zijn gedurende de afgeloopen bietencampagne op de weegbrug aan de haven 6279701 KG. en op die aan het station 1563711 K.G. suikerbieten gewo gen. Benoemd tot b rug waeh ter-bi nnen- havenmeester dhr. J. L. Koekkoek en tot gemeenteiarbeider II. van Dalen, beiden alhier. De storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woedde heeft hiel en daar nog schade veroorzaakt. O.a. is bij den heer J. de Jonge in de Keizerstraat een schoorsteen omgewaaid en door liet dak gestort, zoodat behalve eenige an dere schade, do telefoonverbinding verbro ken was. i Verder hebben de telefoon- en lelegraaf- leidingen hier en daar op Zuid-Beveland moeten lijden. Deze week zal, zooals wc Zaterdag reeds meldden, wederom een uitwisseling plaats vinden van Duitsche en Engelsohe gewonde militairen. Het personeel van den Duilscheu hos- pitaaltrein heeft het plan Dinsdag a.s. in do morgenuren Goes te komen be zichtigen, vergezeld van bestuursleden der afdeeling ^'lissingen van het Nederland- sche lloode Kruis en geleid door bestuurs leden van de hier gevestigde afdeeling. Heinkenszand. Zaterdag vergaderden de leden der Guanovereeniging alhier. De re kening van den penningmeester bedroeg in ontvang f39358.97 en in uitgaaf f39388.80 met een goed slot alzoo van f20.17. De aftredende bestuursleden H. van Iwaarden en J. Boonman werden her kozen. Vervolgens werd medegedeeld, dat er 286 aandeelen zijn geplaatst voor de eventueel op te richten Coöperatieve Su- perphospihaatfabriek. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering (voor dat doel) op 27 Dec, a.s. te houden wer den aangewezen de heeren L. Klooster man en H. van Iwaarden. De ruim 80-jarige C. RijkVette, die steeds ziekelijk is, had bij 't verlaten van liet bed het ongeluk te vallen en een been te breken. Heelkundige hulp werd door Dr. Hoorweg verleend. 's Heer Abtskerke.Dc gemeenteraad ver gaderde Zaterdag met 6 leden. Het lid do Roo was er niet. Allereerst word ge lezen ©en afwijzende beschikking op liet verzoek om vak j (vrije- en ordeoelénin- gen) niet t© onderwijzen. Een paar aangevraagde afschrijvingen van hoofdgeld werdén toegestaan. Herbenoemd werd tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur, do he-er J. Nieuwen- huize. Tot lid der commissie tot wering Van schoolverzuim werden herbenoemd do heerenP. Ade Graag, Dis van do Phissche, C. Meijaard en gekozen, vaca ture C. v. d. Linde, G. Gaossen. In verband met de hoagere jaarwedden van d.en Burgemeester en Secretaris en de kosten voor herhalingsondorwijs werd de begrooting voor 1916 gewijzigd. Een suppletoir kohier hoofdgeld eh honden werd opgemaakt. D.e heeriG. Goossen werd daarop aan gewezen voor het geven van herhalings onder wijs, Wemeldinge. Hel ijzeren aakschip „Cor nelia" dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag alhier gelicht en op de slikken is gezet, is naar de fabriek te Zevenher- gen gesleept om een gedeelte van de lading te lassen, en vervolgens naar de Scheepswerf van \V. Schram te Bolnes ,om aldaar gerepareerd te worden. In het afgeloopen seizoen werden aan de weegbrug staande aan de Bon- zijbrug alhier 4 en een half millioen sui kerbieten gewogen. Coiijnsplaat. Na aangifte 'van eenige dief stallen is Zaterdag door Rijks- en iGe- mecnte-politi© huiszoeking gedaan hij Ij. v. L. Gevonden zijn: een Solar-fietslau taarn, een schroefsleutel van een motor fiets, fietsbanden, een lijn van de .storm bal, blokken met touw van scheepswant, een groote timmermansboor en een melk bus. Genoemde v. L. is pas Jn November tot 9 mnd. veroordeeld. De leden van de com. tol. wering van schoolverzuim, die dit jaar aan de beurt van alt reding zijn, hebben aan den Raad te kennen gegeven, dat ze voor een even tueel© herbenoeming niet in aanmerking wenschen te komen. Een der leden v - niet aan de beurt van aftreding heeft ontsJag aangevraagd. Slechts een lid blijft er over. De commissie ziet niet die resultaten van haar bemoeiingen, die ze wel zou wenschen, vandaar die groote oprui ming". Wissenkerke. Na ruim 40 jaren het openhaar onderwijs t© hebben gediend, waarvan 33 jaren als Hoofd der school in de dorpskom alhier, is voor den heei A. T. C. Sweune de tijd "tot rusten aan gebroken. 'Op de meest eervolle wijze niet ingang van 1 September ontslagen, was de heel' Sw. genegen nog aan te blijven tot zijn opvolger zijn taak ovei kon nemen. Vrijdagmiddag was dan zijn laatste schooltijd aangebroken. Deze is hem tot een onvergetelijke go maakt. Daartoe was eon commissi© ge vormd uit oud-leerlingen en ouders. Na mens deze "sprak de-.heer N. v. d. Hcijde oen inleidend woord. Daarna bood Marie Louwerso als leerlinge namens haar medescholieren den meester een wandel stok aan met zilveren handvat, waarop gegraveerd 1 Juni 1882-30 Nov. 1915. Als tolk der oud-leerlingen en ouders sprak nu de heer C. Flipse; daarbij aan biedende een gouden horloge cn een gou den bril. Deze geschenken gingen gepaard met een huidigingsallium opgedragen door 266 personen. Namens het onderwijzend personeel voerde de onderwijzer van Es het woord, dank brengende voor de aan gename wijze van saamwerken. Uit alles bleek oprechte dankbaarheid voor het ge noten onderwijs en hartelijke waardee ring van den mees-ter. De kinderen werden met milde hand getrakteerd en zongen hun meester een afscheidslied toe. De heer Swenne was blijkbaar geroeid door de bewijzen Van toegenegenheid en uitte dan ook zijn hartelij'ken dank. Moge het den heer Swenne gegeven zijn vele jaren van zijn welverdiende rust te genieten. Souburg. Terwijl de moeder een oogen. blikje uit de kamer was, trok een circa 3-jarig kind met een touwtje een ketel kokend water om, met liet gev olg dat het rij ernstige brandwonden aan de been tjes bekwam. (N. V. Terneuzen. Vrijdagavond ontstond ver moedelijk door het ontploffen van een carbid-lantaarn, brand op de kapokberg plaats van het beddenmagazijn van de firma wed. JurrijHoebe in de Noord- straat alhier. Aanstonds kwamen enkele' personen toegeloopen, die door bet werpen van emmers water in liet magazijn den brand in den aanvang wisten te stuiten,- Later werden zij geholpen door de brand weer. Dc nieuwe motorspuil deed hierbij dienst. De kapokzolder werd leeggehaald. Er is meer waterschade, dan er verbrand Ls. Do schade wordt door verzekering gèdekt. (M. C.) Kamperland. Benoemd tot opzichter- teekenaar bij de Eerste Westlandsche Eloo triciteits-Maatschappij te Monster de heer L. Reinhoudt, geboren alhier. Domburg. Het verbod betreffende het vervoeren of invoeren van herkauwende dieren in de kom der gemeente is opge heven, doordat de districts-veearts ge constateerd heeft, dat het mond- en klauw zeer alhier geweken is. Serooskerke. (W„) Dhr. C. P. van Dal- sen, brievengaarder alhier, is met ingang van 1 Jan. 1916 benoemd tot sub-ont vanger der accijnzen in deze gemeente, ter wijl met dien datum aan dhr. J. Hou- mes eervol ontslag als zoodanig is ver leend. Zaterdag had alhier de beëediging plaats van de hij Koninklijk Besluit vare 19 November 1915, no. 37. benoemde reserve 2e luitenants A. 11. W. M. Hermans en A. F. S. H. Bloemen van het 2e regi ment infanterie, thans gedetacheerd bij het 38e bataljon landweer-infanterie. Door den bataljons-commandant, majoor Mu'.ler, werd een kernachtige toespraak gehouden. Deze plechtigheid, waarvan de ernst nog verhoogd werd door het doffe gedreun van het geschut uit liet verre Zuid-Westen, werd door oen talrijk publiek bijgewoond. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Vlaardingen door F. Kijf- tenbelt te Leerdam. Kamperland. Wegens het bedanken van dhr. I. de Looff als diaken, heeft het kiescollege in zijn vergadering van Zater dag j.l. voor de tweede maal gekozen dhr. L. Vendeville. Geref. Kerken. Bedankt voor Gaast en voor Pi aam door J. Douma te Ambt-Yollpnhove. Goes. Herkozen de ouderlingen L Don- ner, K. le Cointre en A. S. J. Dekker, en de diakenen A. Wisse, C. Westveer en Pli. Wessels. Geref. Gemeenten. Ds. B. van Neerbos hoopt Zondag 2 Januari a. s. van de Geref Gemeente te Rijssen afscheid te nemen on Zondag 9 Januari d.a.v. te Meliskerke intrede te doen. Als bevestiger hoopt op te treden Ds. R. Kok van Aagtekcrke. (Rott.) Vrije Evang. Gem. Goes. Gekozen tot ouderling (vac. C. Beenliakker) dhr. L. Duvekot Cz., en tot diaken dhr. C. Corstanje Az. Beide heb ben de benoeming aangenomen.- Geslaagd te 's Gravenhage voor het examen Ned. taal en letterkunde M. O., mejuffrouw A. G. Jongepier te Middelburg. Geslaagd voor het doctoraal examen in de theologie aan de V. U. te Amster dam, de heer A. B. W. M. Kok. Naar aanleiding van onze artikelen over School en Leven ontvingen wü een ingezonden stuk, dat wij niet kunnen op nemen. Wij releveeren echter gaarne dat volgens den schrijver van het stuk onze klacht alleen kan slaan op scholen in steden, en heelemaal niet slaat op onze dorpsscholen. Hetgeen wij niet willen te genspreken. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensovertreding Leer plichtwet: J. d. V. te 'sHeer Arendskerke, J. M. te Wolphaartsdijk, E. M. te Ier- seke, E. d. J. te Kloetinge, J. Wi. wed. C. B., aldaar, J. V. te Goes, J. N. te Wemeldinge, J. W., G. V. te Kapelle, A. -L. te Hoedekenskerke, M. A. B. te 's Heerenhoek, A. d. M., P. S. te Ierseke, J. L., S. v. K. te Kattendijke, L. v. cl. B. te Coiijnsplaat, N. v. A., E. d. K. te 's Heer Arendskerke, M. S. te Kloetinge, Q. T., aldaar, allen f2 b. s. 2 d. h.; bij 2e herhalingL. W. tc 's lieer Arends kerke, f 6 b. s. 4 d. h.trekdier onbe heerd laten staan: A. D. te Goes, fl b. s. 1 d. h., H. D. te Ierseke, J. P. W. te Goes, ieder f2 b. s. 2 d. h. zonder vergunning vee laten loopen op bezaaiden grond: A. op 'tH. te Wol phaartsdijk f5 b. s. 3d. h.zonder ver gunning loopen over eens anders grond: D. H. C. te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h., A. G. K. te Ierseke, terug aan ouders, M. E. te Ierseke, f 2 b. s. 2 d. li.; 's nachts varen zonder lichtH. S. te Rotterdam, E. v. L., P. II., zonder bekende woon plaats, W. cl. K., J. H„ J. P., J. d. W. Jzn., M. V., A. J., W'. J„ allen te Brui nisse, M. C. d. M., J. P. te Ierseke, I. V., P. v. d. G., zonder bekende woon plaats, allen fl b. s. 1 d. h.zonder vergunning en verlof alcoholhoudencLen drank en alcohol vrijen drank verkoopen: G. v. H. te Krabbendijke f5 bl s. 3 d. h.; in een logement drank verkoopen aan niet-logeergastenJ. B. te .Schore, f0 b, s. 5 d. h.; 'hondenkar gebruiken zonder steunsels, zonder drinkbak en zon der naam van den houder: J. Et. F. te Middelburg, 3 maal f 1 b. s. 3 maal 1 d. h.; wielen van wdtgen niet van slijk zuiveren: A. W. te Krabbendijke fl b. s. 1 d. h.; Schelde bevaren in verboden tijd: H. S. te Rotterdam, M. B. te Hans weerd, E. v. L., P. H., I. V., P. v. d. G., allen zonder bekende woonplaats, P. d. M. te Dordrecht, W. cl. K., J. 11., J. P., J. d. W- Jzn., M. V., A. J., W. J., allen te Brainisse, A. C. d. M., J. P. te Ierseke, ieder fl b. s. 1 d. h.; na sluitingstijd in tapperij bezoekers hebben: D. H. te Driewegen, H. D. te Ellewoutsdijk, S. v. 0. te Kapelle, allen f3 b. s. 3 d. Ji.; na sluitingsuur zich in tapperij bevinden: J. II., A. K„ A. G. te Drie wegen, J. R. te Nieuw-Namen, G. T., A. G., A. P. te Kapelle, "J. J. E. te Biezelinge, allen fl b. s. ld. li.; als eigenaar van een paard iemand beneden de 16 jaren als geleider bezigen: S. G. te Goes f2 b. s. 2 d. h.; fietsen over kerkplein: C. II. te Hansweerd, f0.50 b. s. ld. h.; fietsen over zijpad van open baren weg: J. A. A. F. v. d. F. v. d. P. te Goes fl b. s. 1 d. li.; 'savonds fietsen zonder lantaarnJ. K. te Goes, M. P. v. H. te Wissenkerke, J. C. D. te Kattendijke, M. F. W. te Krabbéndijke, E. B., aldaar, J. v. L. te Hoedekens kerke, F. d. V. te Wissenkerke, P. v. .G te Vlissingen, allen f2 b. s. 2 d. h„ J. D. te Kapelle f 1 b. s. 1 w. tuchtschool; Schelde bevissc.hen zonder consent: G. V. Az. te Philippine fl b. s. ld. h.in 'verboden tijd kreeft in huil hebbenT. v. d. H. Jzn. te Ierseke, f3 b. s. 3d. h. dronkenschap: J. D. Pzu. te Kapelle, M. v. d. P., M. K., zonder bekende woon plaats, ieder f2 b. s. 2 d. h., C. L. te Ellewoutsdijk, f3 b. s. 3 d. h., -I. V. te Hansweerd. f5 b. s. 3 d. h., A. W. d. M. te Hansweerd f10 b'. s. 3 d. h. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg is Zaterdag behandeld de zaak tegen een landbouwer uit Serooskerke, die vervolgd werd' wegens het niet direct kennis ge ven aan den burgemeester, dat onder zijn vee het mond- en klauwzeer heerseh- te. Hij deed dit eerst ongeveer vier dagen nadat bij' do ziekte ontdekt had en dit had 'volgens de verklaringen van den rijksdis tri ctsveeai'ts tengevolge dat de ziekte ziet niet alleen op- het hof van bekl. van het volwassen vee voortplantte op de kalvers, die melk van de zieko koeien kregen en ook op schapen, maar tevens dat ook het vee van twee huur lieden werd aangetast. Bekl. beweerde gemoedsbezwaren ge Jiad te hebben" tegen de aangifte, omdat bij er zonde van maakte dat zijn vee zou. Worden afgemaakt. Hij kon het niet aangeven. Op een vraag waarom hij het dan vier dagen later wel kon, antwoordde hij, dat dit zoo gemoeten heeft, er is een macht die alles bestiert en nu moest de districtsveearts in de gelegenheid wor den gesteld procesverbaal tegen hem op te maken. Be ambtenaar van het O. M. kon desnoods begrijpen dat bekl'. tegen het afmaken bezwaren heeft, maar waar om vroeg spr. hoeft hij dan ook aio voor zorgsmaatregelen daar gelaten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2