Mo. 55 Vrydag 3 December 1915 30e Jaargang leeden id, Goes. OES. gels nboomen, O E, ongeMlers nschrijving uigpaarden, vaars, ;hapen, ig Stier, vaars, leid Staten-Qeneraaf De Groote Oorlog. Porcelain en WEIJNMAN. ►GING ICTIE. |schooluitgavea. itvoering wordt lijgenden omzet ieuwe boeken Isch prenten» leniging. Prgs ^ene een keur* re alle, bij een een bedrag van krenten, platen, :en G. F. Gallen- liheid vermeldt. I uitgebreid met /AN WIJCK'S Ibestellen, make \LOGUS VAN eiken soliden is werkhout, e Ritthem. omen bij J. WAL- r te bezorgen vóór ►ij J. WALRAVE, m. ►geboden dbouwwerk, bij P. artsdijk. OPÏ DE BREE, Vrou- !0B art 1916, bij JAC. em, Dorpzicht. 'DB THIJSSE, Seisweg OB kalf, bij J. VER- srke) Zoutelande. OP: gen Mei eea Knecht .AART, Ritthem. sticht voor Krank- Bergen op Zoom in de verpleging licitatiën aan den üitgpv&jra*.*- <Se NasBil. Venn. LUCTOR ET ESLEK.DO gevestigd te Goest- Hoofdbureau te Goes: LAIM3E VORSTSTRAAT 21». Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ *-■ BURG. Drukkere: Oosterbaan Le Cointre - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ,».0S Prijs der AdvertentiSn 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 1# et, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij-Abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ft. iedere regel meer 10 ct. ei jrideonse, Sckroe* Üt Paris'ovwiVrijdenlters enJEvangelischen. Zondag 21 Nov., op zijn 61en verjaar dag ontving de Paus te Rome de leden van de Vereeniging voor de Verdediging des gafoofs in audiëntie, en hield in antwoord op een toespraak van kardi naal Pompili, den voorzitter dier ver eeniging, een redevoering, die voorat merkwaardig is om de zeer sterke .uit drukkingen, ten opzichte der Protestan ten in Rome. Hij pfgbt het werk der vereeniging, en drukte zijn verbazing uit, dat zij niet meer steujn ondervond, en geen grootere uitbreiding had gekregen. Hij zeide, dat iedler zich wel' zou haasten, om den broe der te beschermen, die door roevers werd aangevallen. En hunne broeders in Rome zijn blootgesteld aan, aanvallen van roovena, die erger zjjh dan die uit de bosschen: want het geloof is kostbaarder dan iedier stoffelijk bezit. De Paus vervolgde aldus (wij! citeeren luit Het Centrum): Wat doen de afgezanten van Satan, die in de heilige ptad tempels bou wen waar de ware eeredienöt aan God wondt geweigerd, die leerstoelen op richten om dwaalleeringen te versprei den, Deugen en lastertaal uitschreeuwen tegen den katholieken godsdienst en zijn bedienaars, anders dan de Romei nen: berooven? Deze duiveHspogingeni zijn zoovele aanvallen op bet geloof der zonen van Rome, en zijn des te gevaarlijker, naarmate zij! talrijker zijn en gepaard gaan met de aanlokkelijkheid mn tijdelijke goederen. O arme huis vaders, aan wie de kostelooze opvoe ding der kinderen wordt voorgesteld onder voorwaarde, dat zij de Kerk ver laten! Arme kinderen aan wie hulp wordt toegezegd, voor de oude dagen van vader en moeder, als kinderen) en ouders zich doen inschrijven bij' de de Evangelische sekte". De philippica van den Paus schijnt niet alleen tegen onze Evangelische broeders -en zusters te Rome gericht maar ook tegen de vrijdenkers. Immers onze Evan- igelforihem hebben er slechts een paar on- iianzienlijke kerkgebottwtjes. De „oathe- ctralen" waarvan de Paus spreekt, en de „leerstoelen" moeten derhalve van li berate en andere vrijdenkende „secten." zijn. Hetwelk evenwel de beleediging die voor de oprechte belijders1 van 's Hoe ren Naam, zoo te 'Rome als in Nederland, in dezle gelijkstelling gelegen is nog groo- ■ter maakt. Reeds meermalen is de fout begaan clat man gereformeerden en modernen, ge- 'lóovigen, en half- of niet-gjeloovigen sa menvat onder een éénen naam Protestan ten. Fksn fout die van zijne hooge- plaats door den Paus niet alleen wordt herhaald, doch tevens tong wordt verscherpt, door de stichters van moderne leerstoelen in te doelen bij de Evangel ischen". Door deze vergisssing wordt voedsel ■gegeven aan de dwaze conclusie dat bij de politieke stembus, niet te Rome, maar in Nedleriland, geen saamwerking tuisschen Roomsoh en Christelijk Protestant meer mogen zou- Alsof er ook maar één vezel van aan raking zou begaan tusschen ons en de liberale, zoogenaamde protestanten, die Gods Woord en dein Christus verachten en verwerpen. Tweede Kamer. De Pers krjjgt een pluimpje. „De Telegraaf' een mep. Het Bestand. De handschoen opge nomen. Ontmoedigende raad. Krasse uitspraken van Dr. Bos. Een ernstig woord van Bichon. fristeen heeft de dagbladpers een pluimplje gehad van den heer de Beaufort. „Da Toekomst" en „De Telegraaf" wer den echter uitgeschakeld. Wat hét week- Ifcflad betreft, geloofde de v. 1. afgevaardigd/0 voor Amersfoort, dat het geredigeerd wordt door lieden met een al te wijsgtee- rigan aanleg. Met „de Telegraaf" is het echter anders gesteld: dit blad wordt geredigeerd door mannen, die een sterke sympathie en antipathie hebben. De heer ■da Beaufort achtte hun invloed gering ■en vervolging mitsdien ongewenscht. 't f.s maar reclame voor 'tblad, vond hij. Men herinnert zich, dat de heer Lob man er anders over begint te denken. Wat ,ans betreft, we gelooven, dat de invloed van „De Telegraaf" en zjjn volks blad „De Courant", dat ook in tiendui zenden gezinnen komt. aardig onderschat wordt, en dat 'n krachtige maatregel - desnoods een halfjaar stop zetten van „De Telegraaf"-persen - in 't belang van land en volk zou zijn. Maar we geven toe, dat de practijk niet gering te schatten moeilijkheden kan geven. Daarvoor zal ook de regeering wel terugschrikken De r.-k. afgevaardigde voor Venlo, de heer Nolons, hield een lange speech, waar in hij de regeerings-handelingen op een weiwillenden toon het kabinet altijd nog voor extra-parlementair houdende besprak. Het spreekt vanzelf, dat spreker telkens weer op het bestand terugkwam. Dat de rechterzijde eenige wetsontwerpen ver wierp, merkte hij terecht op, kan vol strekt niet worden beschouwd als een opzeggen van het Bestand. Integendeel, men moet hier schuld bij links zoeken, dat maar klakkeloos de meest princi- pi'eele zaken in 't Parlement bracht. In den. aanvang van den oorlog gevoelde zoowel de Regeering als de Kamer de beteekenis van het bestand meer dan later. Met citaten van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en van den heer Troef- stra lichtte spr. de stemming in het be gin van den oorlog nader toe. Bij dat bestand is het land wel gevaren; naar buiten maakte het den indruk van eensr gezindheid. Critiek werd minder uitge oefend en conflicten werden vermeden. De buitengewone omstandigheden hadden Zich elk oogenblik in gunstigen, dqgh ook in ongunstigen zin kunnen wijzigen. De hecir Nol ens zou niet gaarne aan de Begeering den lof onthouden, haar ook door anderen reeds gebracht, en eveneens aan de pers. Hij' hoopte echter, dat deze door den haar ge brachten, lof niet zal worden bedwelmd. (De heer No- lens zij gerust!) Ook de Pers moet na tuurlek neutraal zijn. De gemakkelijkste neutraliteit is te zwijgen, doch dat kan de pers natuurlijk 'niet. Daarbij komt, dat het buitenland zeer gevoelig is voor uitspraken, zoodat het voor komt, dat een blad op denzelfden dag door de ber de partijen wordt beschuldigd van een zijdigheid, als ze niet naar den zin schrijft dier partijen. Ook de pers heeft in dezie moeilijke tijden de Regeering te steunen en niet, zooals een zeker blad doet, het haar moeilijk te maken en ons land te beschimpen. We hebben hier te lande geen officieele en ook geen officieus® pers. De Nederlander weet. welke be teekenis hij aan een bericht heeft too te kermen. We hebben hier een vrije pers, voor wier uitingen de Regeering in geen enkel opzicht aansprakelijk kan worden gesteld. Wat de economische regeeringsmaatre- gelen betreft, hiervoor had de heer No- lens een goed woord over. Alleen, de nieuwe wetgevende arbeid had beperkt kunnen worden tot de belastingwetten. Gelijk de heer Lohman ook heeft opge merkt. Namens de Antirev. partij is de hand schoen, door de regeering aan'de rechter zijde toegeworpen, door den heer Van der Voort van Zijp opgenomen. Aan diens voortreffelijke redevoering willen we een paar zinnen ontleencn. Ili) besprak allereerst de houding der anti-revolutionairen tegenover het kabi net en bracht hulde aan de Regeering voor hetgeen ze deed en doet voor de bewaring der neutraliteit en aan H. M. de Koningin, Die blijkt met Haar volk mede te leven en groote belangstelling toont voor leger en vloot. Met voldoening gewaagde spr. van de verklaring der Re geering, dat ze gaarne bereid is pogin gen te doen tot herstel van den vrede. De hier gehouden redevoeringen kenmer ken zich door een sobere gematigdheid. De rechterzijde is niet door de linker zijde, den 'Treei- Schaper zonderde spr. uit, uitgedaagd. Misschien houdt dit ver hand met het feit, dat de oorlog, zich nog voortdurend uitbreidt en druk nog steeds wordt ondervonden. Misschien ook is men links bevredigd. Spr. ontkende, dat het bestand voor de rechterzijde zoo voordeelig zou zijn geweest, als hier dooi de heeren Schaper en Tydeman is be weerd. Niet aan het Irelang der partij, doch aan het belang van het land is gedacht. Het bestand-'is opgeheven ten bate der linkerzijde. De hoofdpunten van het concentratie-program komen aan de orde. Het zal spr. genoegen doen, indien het onderwijs-vergelijk tot stand komt. Doch de heer Schaper meene niet, dat de anti-revolutionairen voor artikel 192 alles prijsgeven. Het kabinet heeft zich aangediend als een extra-parlementair kabinet. Daarom heeft de minderheid het meer vertrouwen geschonken. Ddarom betreurde spr., dat de regeering niet heeft volstaan'het schip van staat t' usschen de vele klippen door te sturen, dat zij zich tot taak heeft gesteld het concentratie-program te ver wezenlijken. De regeering heeft het be stand verbroken. Een uitnoodiging om een groote taak te vervullen wordt dooi- de anti-revolutionairen met nuchterheid ont vangen. Deze zullen de regeering nu be schouwen als een linksche regeering en baar wetten a!s zoodanig beoordeelen. Jammer, dat de heer Nolens het. niet even duidelijk gezegd heeft, al staat hij ongetwijfeld te dezen opzichte aan de zijde zijner coalitiegenc oten Wat de heer Kooien over de financdeelé aangelegenheden opmerkte deed geenszins de duidelijkheid tekort. Hij gaf minister Treub maar zeer weinig, hoop, dat hij zijn wetten in het geheel of zelfs maar voor een belangrijk deel zou aangenomen zien. Wel heeft minister Treub getracht op de Kamer een extra pressie uit te oefenen door haar slechts één keus te laten: óf de belastingwetten zeer spoe dig óf een zeer aanzienlijk jaarlijfcsch tekort (voor 1916 minstens een 22 mil- lioen) maar beter had hij gedaan, indien hij had zorg gedragen voor tijdelijke voor ziening. Aldus de heer Kooien. Zeer sceptisch staat de afgevaardigde voor Grave tegenover de algomeene wet, welke de beginselen bevat. Daarin wor den bedragen genoemd, die minstens reeds door het eindcijfer worden beheerseht, waarover echter oneenigheid bestaat. Van links heeft minister Treub niet minder ontmoedigenden raad ontvangen. De beginselenwet laat ge beter achter wege, zöo kan men het advies van den heer Bos weergeven. Deze bekende figuur der linkerzijde schroomde allerminst om de Regeering krasse opmerkingen toe te voegen. Zoo verzekerde hij1, dat er een algemeen ge voel van onrust is bij het volk 'over liet organiseerend vermogen van het de partement van oorlog en ook onrust over de vraag, of de sterkte van het leger wel zoo hoog is opgevoerd als met de bestaande middelen mogelijk ware. Dat noemen we een zeer krasse uit spraak. Ook is de heer Bos slecht te spreken over de plaats van onbeduidend heid, welke de Regeering in het algemeen bij hoogst beduidende maatregelen aan het Parlement heeft geschonken. Tenslotte nog i ets uit de speech van den wilden c.-h. -afgevaardigde Biohon, van wien we in langen tijd niet zoo'n verstandig en ernstig woord hebben ge lezen als nu. Hij vond terecht, dat de beginselstrijd niet mag verziwakken wegens den ernst der tijden. Ja, zeide hij, wanneer men de politiek maai- beschouwt als een spel, dan kan men zeggen, dat men daarmee eenigen tijd moet ophouden, doch wanneer men de politiële als een hoogst ernstige zaak van beginselen opvat, dan mag men die nooit zoo maar het zwijgen opleg gen. Hij' kwam krachtig op tegen de be wering, als zou de zuivering van de po litiek zijn te wachten van vrouwenkies recht. Hij verkeerde in bittere stemming over wat de regeering thans wil doen. Neen, zoo eindigde hij1 zijn rede en met dezelfde woorden besluiten wij ons over zicht, door zulke dingen komt men er niet, doch men overdenke hel woord van Da Costa 't Geheim van allen zegen, Oranje en Neèrland, hoort, Is in Gods gunst gelegen, Zijp naam, Zijn gunst, Zijn woord. Beknopt overzicht van den toestand. De lucht is .vol van vre-desgeruchten. Engeland en Amerika leveren overvloe dig stof voor vredesbesprekingen. (Jit Amerika komt nu weer de tijding, dat een vredes-expeditie onder leiding van den bekenden automobielfabrikant Ford, zich naar Europa zal begeven, om te werken voor het herstel van den vrede. Er moet een einde aan komen, zegt Ford, én wel spoedig. De leuze, die hij'aanheft, is: „Uit de loopgraven met Kerstmis, om er niet weer in terug te kéeren!" We vreezen intusschen, dat zijn hoop beschaamd zal worden. We weten zoo zachtjes aan, wat vredesgeruchten betee- kenen. Zou men dr. Hugoi Miinsterberg, een Duitsch professor in de psychologie aan de Harvard-universiteit gelooven mogen, dan zou zelfs: de vrede zich niet lang meer doen wachten. In een rede, Dins dagavond te New-York .gehouden, ver klaarde hij, dat „de vrede spoediger ko men zou dan velen onzer denken", en dat „zijn komst zeer onverwacht zou zijn voor de volkeren van Europa, maar ook voor de stammen in Amerika." Wanneer men de veelvuldigheid, waar mede men 't in de laatste dagen, vooral in Engeland en Amerika, wederom over den vrede heeft, als een aanwijzing zou mogen beschouwen, dat de vrede nade rende was, dan zou de profetie van den Duitsche „prof." teiuninste eenigen grond krijgen Want dit kan niet warden ontkend, 't is hoogst opmerkelijk, hoe vredesberichlen, vrodes-artikelen en vredes-beschouwingen de laatste dagen de ronde doen, al moet ook weer geconstateerd, dat zoo weinigen zich bepaald voor den vrede uitspraken. In Engeland b.v. keert men zich met scherpte tegen de mogelijkheid van een verrassonden - vrede, die zooals men zegt niet door dei flatie- gewild wordt, daar deze vast besloten is zelf vrede te maken naar haar eigen zin. En die Vrede is dan natuurlijk een vrede op een grondslag, waarvan do aanvaarding ze ker nog niet door de tegenpartij verwacht worden kan. Intusschen zou de heftige toon, dien de Pers aanslaat, er op kunnen wijzen, dat de vredesbeweging in Engeland aan het toenemen is. Mocht het waar zijn. Aan de rede van minister Sonnino, ge houden in de Italiaansche .Kamer van afgevaardigden, ontleenen wij het vol gende „De staatkundige en economische on afhankelijkheid van Servië was steeds een der hoofdpunten van de politiek der Ita lianen op den Balkan; zij beantwoordt aan de levensbelangen van Italië .als groo te mogendheid, daar de politieke en eco nomische opslorping van Servië door Oos tenrijk een ernstig ,ien voortdurend ge vaar voor Italië oplevert en tevens een onoverkomelijke hinderpaal vormt voor onze economische expansie aan gene zijde van de Adriatisehe Zee. Het Groenboek, in Mei j.l. in het Parlement ingediend, zet ons optreden tegenover Servië uit een, nog vóór onze deelneming aan den oorlog. In overeenstemming met de bond- genooten stellen wij als onverbiddelijke ■voorwaarde voor de eindiging van den tegenwoordigen groeten oorlog het herstel van het heldhaftig Servische volk in de volheid zrjner onafhankelijkheid. Heden zoekt het Servische leger, onder den druk van een dubbelen inval, een uitweg naar de zee, ondanks de lofwaardige krachts inspanning van het Engelsch-Fransdhe le gerkorps dat te Saloniki 'is ontscheept Italië kan niet ongevoelig blijven voor den oproep, vol van angst, welke tot ons komt van over de Adriatisehe Zee. Wij zullen dus ten spoedigste alles doen wat in onze macht ligt, ten' einde hulp te bieden aan het Servische leger, door in samenwerking met de bondgenooten, do approviandeering en de voorziening met munitie ervan te verzekeren, door de samenwerking ervan te vergemakkelijken, in afwachting van het oogenblik.der Weer wraak en van de komst .van onze vlag op den anderen oever der .Adriatischei Zee. Dit zal tevens strekken „om, op nieuw de traditioneele politiek van .Ita lië tegenover Albanië te bevestigen, wel ke thans evenals in het verleden, een belang van de eerste grootte .voor ons is, daar zijn lot verbonden is aan het verkrijgen van vasten voet in de Adria tisehe Zee". We zullen zien wat Italië doet; mer ken echter op, dat het tot dusver nog bitter weinig gedaan heeft. Toch werd Sonnino's redevoering her haaldelijk door gejuich onderbroken. Doet alles niet sterk herinneren aan het spreekwoord van veel geschreeuw en weinig wol? Dood zonder verwonding. Men heeft vaak: gelezen, dat soldaten omgekomen zijn door het ontploffen van zware granaten, zonder eenige kwetsuur van een granaatsplinter opgeloopen te hebben. Men zeide dan, dat zij door den luchtdruk gedood waren en men dacht daarbij, hoofdzakelijk aan het scheuren van innerlijke organen, dat zoo snel „den dood veroorzaakte, dat de dooden nog in de houding bleven, waarin de gra naat hen. had verrast. Latere waarnemingen hebben echter aangetoond, dat de luchtdruk, die ge middeld overeenkomt met het gewicht van een kwikzilverkolom van 760 milli meter, d.w.z. .met den druk van één ki logram op den vierkanten centimeter, door zulke ontploffingen ontzaglijk, bij voorbeeld ongeveer honderd millimeter, zakt. Daardoor begint het bloed te schui men, precies als bij arbeiders, die na onder- een hooge atmosfeer in een dui ker-klok gewerkt te hebben, plotseling weer met de natuurlijke lucht in aan raking komen. De gassen in het bloed optsnappen en vormen kleine blaasjes, die zich onder den druk van de elastische aderen den van het hart uitgaanden druk in den weg stellen en zoo den bloeds omloop tot Stilstand brengen. De strijd aan het Isonzofront. De „Biasler Nachrichten" bevatten een telegram uit Görz, d.d. 29 November van den Zwitserschen majoor Tanner. Deze zegt, da.t, de toestand aan het Isonzofront zijn verwachtingen Verre heeft overtroffen. Het is onbegrijpelijk, schrjjft Tanner, hoe men na den hagel van pro jectielen door de ltaliaanscihe artillerie afgevuurd, en na de prachtige stormaan vallen van de infanterie, toch nog Oos tenrijkers róndt in posities, die dikwijls bijna geheel in elkaar geschoten Zijn. De geest onder de soldaten is overal dezelfde, hetzij in de loopgraven, hetzij bij de aan voerders van het leger. Overal heerscht een zeer krachtig vertrouwen. Het over wicht van de Italiaansche artillerie en in fanterie is numeriek belangrijk, doch de Oostenrijksche artillerie handhaaft zïcih in haar posities en de infanterie doet aanval op aanval of verovert weer het terrein, dat verloren was gegaan. Doordien de Italianen voetje voor voetje de Oostenrijksche verdedigingsliniën gena derd zijn, zijn de Oostenrijkers gedwongen geweest, hier en daar hun front eenigs- zans te wijzigen en op drie plaatsen heb ben zij het terrein aan de Italianen moeten laten, doch vergeleken bij heigeen de Ita lianen aan tijd, munitie en menschen hebben geofferd, is dit werkelijk een klei nigheid. Het verloop van den strijd is zoodanig, dat de Italianen doodbloeden zonder zelfs een politiek succes voor het ongeduldige land, dat achter hen ligt, te hebben bereikt. Het bruggenhoofd van Görz is nog op geen enkel punt door broken. Korte Oorlogsberichten. Te Munchen is een korps van vrij willige skiloopers voor het Duitsche le ger opgericht. In WestfaJen gaan de boeren zich meer van de vrouwelijke werkraohten be dienen. Er is groot gebrek aan manne lijk personeel. Schepen gezonken. De stoom schepen Colenso en Malinche zijn ge zonken. De bemanningen werden gered. Het stoomschip Oranje Prince is ge zonken. Een s'pion doodgeschoten. Officieel wordt gemeld, dat eo>n per soon, welke onlangs aan spiotmnage schul dig bevonden en ter dood veroordeeld werd, gistermorgen te Londen gefusil leerd is. De Balkanoorlog. Het Ween- sche stafcommuniqué meldt: Hedenmorgen inkten wij Prepolje. bin nen. De inneming dezer stad was het resultaat van hardnekkige gevechten'. De over de Metalhavallei oprukkende colonne wierp den vijand gisteren brj Bol- fuiic terug. De naar Priboj oprukkende groep veroverde heden stormenderhand de hoogten ten Noorden van Prepolje. Een derde verdreef de Montenegrijhen bij Jabuka. Onze colonnes .werden door de Moham- medaanscbe bevolking met geestdrift be groet. De terugtocht der Montenegrijhen geleek hier en daar op een vlucht. Ten Zudd-Weisten van Mitrowiza ham. een half Oostenrijksch-Hongaarsoh batal jon 4000 Serviërs gevangen en maakte twee kanonnen en 100 paarden buiit. De Bulgaren zetten de vervolging w de richting van Djakova voort. Uit Rome. Den 29en November ondernamen de Montenegrijhen een aan val in de streek van Lotchven en versloe gen daarbij de Oostenrijkers, die in wan orde naar Geradja terugtrokken. E e n k o n i n k r iji k A1 b a n ië Vol gens de „Züricher Ztg." hebben de cen trale mogendheden besloten, een konin krijk Albanië op te richten, dat zal gren zen aan Oostenrijk, Bulgarije eu Grieken land. Tot koning van liet nieuwe gebied zou prins Willem Von Wied worden ver kozen. De houding van Grieken land. Ofschoon, wat de huidige ouder handelingen betreft, groote reserve door de regeering en de diplomatie in acht wordt genomen, overheerscht de hoop, dat een vredelievende oplossing zal ge vonden worden, wijl van beide zijlden goede wil' bestaat. De Handelsoorlog. Lloyds meldt: Het Grieksche s.s., „Zarifis" (1831 ton) is gezonken. Een gedeelte der be manning is gered door het Fransche s.s. „Mira", terwijl de rest door een andeM stoomschip (te Malta aan land is gezet Het kanaal van Suez. Uit Athene wordt aan de „BerL Zeit. am. Mitt." geseind, dat de Engelschen met koordsaohtigen ijver werken aan de ver sterking van het Suez-kanaaL Engelsche en Fransche ingenieurs passen in de woes-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1