De Groote Oorlog. Kerknieuws. Leestafel Bektiopi overzicht van den' toestand Van de slagvelden weinig nieuws. Uit de regeeringsbureaux ook weinig nieuw.». Een levendige vliegeractie op het Fran- sche front trekt nog de meeste aan dacht. In het Duitsohe stafkwartier heeft men het volgende bericht opgesteld Ten Westen van La Bassée richtte een uitgebreide mijnont ploffing door onze troepen aanzienlijke schade in de En- gelsehe stelling aan. Een Engelsch en een Fransah vliegtuig rijtn neergeschoten. De inzittenden zijn gevangen genomen. Het Fransehe communiqué luidt als volgt: ..Gedurende den nacht een krachtige kanonnade van onze artillerie in den sec tor van Erise (Somrne-vallei) als tegen maatregel voor een Duitsche mijnontplof- fing, welke echter geen schade had aan gericht. In Artois viel een onzer vliegers den 30en binnen de vijandelijke linies twee Duitsche vliegmachines aan. Een werd kit landing gedwongen, de ander vluchtte en werd tot Douai achtervolgd. Den 28en wierp een Fransche vlieger zes hommen van 90 m.M. op de Duit sche kampementen nabij het station van liens. Er werd ernstige schade aange richt". Van veel invloed is die vliegeractie echter niet geweest. En we betwijfelen of ze ooit een beslissing zal kunnen verhaasten. Op het Zuidelijk oorlogsterrein zetten de Italianen hun verbitterde pogingen om ten koste van wat dan ook Görzi te be zetten en daarmede Salandra. een parle mentaire overwinning te waarborgen, voort. Straks wordt het Italiaansche parlement geopend en nog hebben de strijders van Koning Victor Immanuël geen zege van belang behaald. „Generaal Winter". 1 De correspondent van de „Daily Chro- micJe" bij Jiet Engelsohe hoofdkwartier zegt. dat een nieuwe vijand, „generaal Winter" weer aan den strijd is gaan' deelnemen. Het eenige goede aan dien vijand is, dat hiji beide partijen ©velt hevig aanvalt. Op sommige doelen van het front is het erger dan op andere, maar er zijn plaatsen waar het terrein door de sneeuw en regens in een moeras is veranderd en de loopgraven zoo vol ijskoud water zijn, dat dc mannen er tot aan do knie- en in staan. Tegen het aanbreken van den dag bevriest het soms om de beenen van de soldaten heen. „Hoe diep is het bij jullie?" vroeg onlangs een Buitsoh soldaat van ach ter een troep zandzakken, die de En gelsche stelling van de Duitsche scheid den. .Tot aan de knieën", zei een Engelsch korporaal, die zijn bommen probeerde droog te houden in een stuk zeildoek. „Zoo" was het antwoord, „dan ben jullie geluksvogels; wij staan er tot het midden toe in". Op enkele plaatsen is liet zoo erg, dat de horstweringen gedurende de laat ste stormen ingestort en in dc loopgraven terecht gekomen zijn, waar zich een on beschrijflijke chaos van modder en klei vormde. De aardwerken, die door den regen en de vorst hunne vastheid had den verloren, waren nl. door het ge wicht der zandzakken ingestort. Hier en daar vragen de Duitschcrs om een Lijde- I ijk en wapenstilstand. Het is zelfs voor gekomen, dat enkele Duitsche soldaten uit hunne loopgraven klommen en op dc borstweringen gingen zitten, om hun ae voeten (te drogen, terwijl zij aldoor riepen: „Niet schieten, niet schieten!" Een groot aantal soldaten zijn van wa terlaarzen, die tot de knieën reiken, voor- r.ien. maar dat is niet voldoende, om dat het water er pver den bovenwand heen nog in loopt. Er komen dan ook, evenals verleden jaar, weer vele geval len van bevroren voeten, zgn. loopgraaf- voeten, voor. Als de mannen dan tijdig naai' het hospitaal kunnen gaan, ge nezen zij gemakkelijk, maar blijven zij te lang in de loopgraven dan is het veel moeilijker, de voeten weer to doen herleven. In het begin veroorza ken bevroren voeten bij het genezen een gjevoel, alsof zij met gloeiende poken be werkt worden. Maar ondanks alles blijven de solda ten vol moed. De koude van deze Vlaamse he nach ten zou iemand kunnen doen huilen van pijn als hij niet door het inwendige vuur van trots verwarmd werd. De wind houdt er een snijdenden humor op na en dringt even gemakkelijk door het wollen vest, dat tante Marie heeft gebreid, en de twee vesten, die je nog uit je burger uitrusting hebt meegenomen, en het khaki- hemd zonder knoopen, en een uniform jas, en een winterjas ,en een waterproof- jas, en ,,de muffler, die zusje Susie heeft gebreid" heen als een bajonet door het lichaam van den armen stakker, die er mee in aanraking .komt. Gelukkig zijn die „stinjkjasseli" aan gekomen, die harige oude vrienden, die ha een natten nacht in de loopgraven een luchtje verspreiden, dat door oen gashouder heen zou dringen. Langs de wegen zien onze soldaten in hunne jas sen uit schapenvachten uit als vroolijke herders, die hun kudde zijn kwijt geraakt er- een gjeweer in plaats van een staf hebben. Xorte DoHoq3t)orichten. Een blinde soldaat, gelooid mot het IJzeren Kruis en geleid door een schoolknaap, kan men dikwijls in de straten van Augsburg zien. Hij is de zoon van een landbouwer uit Agawang bij Gefferlshausen. Toen hij, in den oorlog blind geworden, het ouderlijk huis bin nentrad, werd hem door den onmen- schelijkcn vader, die verklaarde, dat hij geen blinden zoon naar den oorlog had gezonden, onbarmhartig de deur gewezen. Men wilde hem nu in een blinden-insti- tuut opnemen. De blinde soldaat werd echter door zijn getrouwde zuster in Augs burg opgenomen en leerde daar het blin- denschrift. Daar was hij zoo langzamer hand tevreden met zijn lot. Nu echter hoorde de vader, dat zijn zoon onder steuning als invalide o-ntving en daar om wilde hij hem weder in zijn huis opnemen. De zoon weigerde echter, op die wijze weder de gastvrijheid onder het ouderlijk dak te genieten. De Handelsoorlog. Een Lloyds-berielit meldt, dat de Engelsche stoomboot „Kingsway" (2320 tooi) ge zonken is. De kapitein en 21 man zijn geland. Een boot met 5 man wordt vermist. De Engelsche stooiflboot „Malini che" (1165 ton) is gezonken. De be manning is gered. Graaf Reventlow schrijft in do Deutsche TageszeitungHet Duitsche volk wenscht het Turkscbe rijk sterk, vrij en machtig te zien en is van meening da! de voorwaarde hiervoor bestaat, in de herovering van Egypte. Den Turken is de oorlog evenals ons opgedrongen; zij voeren dien, evenals wij, om huur be staan. Derhalve is ons doel ook het hun ne vrijheid van handelen en de noodigo zekerheid voor de toekomst. Binnenland. Tegen „De Telegraaf". De heer C. Kaufmann, een Duitscher to Rotterdam, heeft een aanklacht tegen „De Telegraaf" ingediend, wegens een artikel waarin hij van ontduiking van een uit voerverbod wordt beschuldigd. E en p e r sj u b i 1 u m. Gisteren was het 121/2 jaar geledeif, dat „Friesch Dagblad" voor 't eerst uit kwam. Het blad viert geen koperen feest, liet wil' wachten tot den tijd van het zilver, doch de redactie wilde den dag van gisteren toch niet laten voorbijgaan zonder een enkel woord vaii gedachte nis. In dit woord wordt Gode dank ge bracht voor wat hij aan en door het F. D. heeft willen doen. Van harte wenschen we onze jubi- leerende perszuster geluk. Moge zij onder Gods zegen meer en meer aan invloed winnen. Duitsche vliegmachine gedaald. Te Aardenburg is een Duitsche vlieg machine geland. Do inzittenden zijn ge ïntefneerd. Klompen voor Duitschlgnd. Het klompenmakers-gilde ontvangt gere geld nieuwe bestellingen uit Duitschland. Een nieuwe order van meer dan 100.000 klompen is in uitvoering. Vluchtelingen. Er komen over dti grens bij Luijks- gestel vele vluchtelingen. De Duitsche pos ten laten de vrouwen de grens passeeren, wanneer zij het doel van haar tocht" ken baar hebben gemaakt. Onder Lommei zijn daarentegen twee personen aangehouden, die over het kanaal trachtten te roeien. De boot is beschoten en gekanteld. Een der vluchtenden verdronk. Uit de Provincie. Gemeenteraad van Middelburg. Slot van het verslag van de gisteren gehouden vergadering Ter talel kwam thans hot voorstel om van het Rijk het onderhoud van het Oost- Indisch huis over te nemen. Door dhr. Sprenger werd voorgesteld de zaak aan te houden en B.. en W. uit te noodigen aan den minister te ver zoeken 0111 een duidelijker contract. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 15 tegen 1 stem. Vervolgens \vcrd behandeld het ver zoek van de politieagenten yereeniging om \erhooging van de salarissen van de agenten. Zooals gemeld stelden R. en NV. voor geen verhooging toe te staan in dezen abn.ormalen tijd, maar adviseer den zij liever een toeslag te geven aan de gehuwde agenten, zoodat deze een minimum inkomen uit de gemeentekas hebben van f 15. Dc commissie van li- nantien adviseerde aan de gehuwde agen ten een toeslag te geven van f 1.50 en voor ieder kind onder de 16 jaar, dat geen eigen verdienste heeft f 0 50, alles tot een maximum van- een weekinkomen van f 16. Dhr. Onderdijk had schriftelijk voor gesteld met ingang van 1 Januari 1916 de salarissen van alle agenten met f 75 te verhoogen. De burgemeester is tegen partieel© salariswijziging; dit moet gelden voor alle gemeente-ambtenaren tegelijk. Dhr. Onderdijk licht zijn voorstel toe. Dhr. Adriaanse verdedigt ook het voor stel Onderdijk en wijst op de zware diensten der agenten. De burgemeester wijst op het zieken fonds, de emolumenten en het kleeding- geld. Dhr. Zijlstra wil ook drie ongehuwde agenten en drie hoofdagenten, die bui ten toeslag vallen, helpen en allen f 1.50 geven met 50 cent per kind. Dhr. Bolle vindt het idee van 'dhr. Onderdijk te eenvoudig dooi' hem voor gesteld; hij is tegen salarisverhooging. Met 14 tegen 2 stemmen wordt beslo ten geen salarisverhooging toe te staan. Dhr. Bolle bepleit het. goed recht der hoofdagenten op toeslag en wil ieder dei- drie hoofdagenten f35 in eens geven. Het voorstel 0111 ook ongehuwden, t o e- s 1 ag te geven wordt aangenomen met 11 tegen 5 stemmen. Thans wordt'het voorstel Zijlstra aangenomen niet 10 te gen 6 stemmen. Het laatste, voorstel was dat 0111 aan de N.V. „The Vitrite Works" een terrein aan de Spekrookerijlaagte te verkoopen voor f5000, de commissie voor de finan ciën stelde voor f8000 te bedingen. Dit werd aangenomen met 3 st. tegen. Behandeld werden ten slotte eenige re clames tegen aanslagen in de Inkomsten belasting. Middelburg. Bevolking, tn de twee de helft van de maand November zijn in deze gemeente Ingekomen: Mej. C. Kook-, Lange Noordstraat C 31 uit Terneuzen; 11. van Belois, boomkwcekersknecht, Zusterstraat I 71, Goes; mej. wed. W. Teeuw, Eigen- Btraat P 229' Rotterdam; G. J. A. Die rikx, stoker. Heerenstraat H 152, Vlis singen; K. Meinema, klerk b. d. rijks ontvanger, Wal R 62, AchtkarspelenR A. Avink, Inspecteur van politie 2e kl. Dam Z.Z. G 59, 's Gravenhage; D. de Vlieger, kleermaker, Vliss. wagenplein Q 121, DordréeclitP. L. Roer, musicus, Langedelft B 146, Rusland; K. Dekker chef kaasmaker, Spanjaardstraat E 88, WilligeLangerak; P. P. Geers, visscher, Blauwe dijk P 41, Terneuzen. Vertrokken: C. de Koning, van Ko rendijk P 73, naar 's Gravenhage; Mej. T. II. de Meester, Rouaanscshe kaai G 134, Utrecht; J. N. van Vlaanderen, Korte Hoerengracht M 286, Dordrecht; A. Fransooys, Klein-Vlaanderen M 96, iGoes; Mej. M. H. P. Callenfels, Dwars- kaai G 107, de Bilt; A. van der Pol, Sleeperssingel Q 184 naar Haamstede; J. K. Voerman, Zandstraat Q 191, Vlis- singen; Mej. M. AI. E. Deunend, Noord- poortplein M 292, Arnhem; J. J. van Me den bach de Roov, HeerengracJit M 37, de Bilt; J. Lampert, Seis'weg B 75, Gel- dermalsen. M. C. Op aanwijzing van den goud smid H. werden gisterenavond door een agent van politie aangehouden twee soldaten, die een bezoek aan zijn winkel (hadden gebracht en na welk bezoek de winkelier een grooten ring mistte. Op het politiebureau bekende een dei- militairen den ring te hebben gestolen; welke teraggevonden werd iu een porte- monnaie, die de soldaat bij zijn arresta tie in de vestibule van het stadhuis had weggegooid. Goes. De re s e r ve-eers te-1 uit e nant bij dc Inf. J. N. Wallast is in verband met de opleiding tot officier-vliegenier gede tacheerd bij de lucihtvaart-afdeeling te Soesterherg. Door L. Duvekot Czn. is aan R. en W. vergunning gevraagd voor het oprichten van een gasmotor (3 P.K.) in het graan- pakhuis Groote Kade B 16. Bezwaren kunnen ingediend en toegelicht worden op 15 December 11 uur v.m. Krabbendijke, Voor de eerste maal na de oprichting vergaderde de afdeeling Krahbendijke der Vereeniging tot Christe lijke verzorging vian krankzinnigen. Slechts weinig leden hadden aan den oproep ge volg gegeven. De voorz., C. P. Voge laar, stelde na de gewone 'opening ver kiezing van bestuursleden aan de orde. In plaats van J. C. de Hamer, inder tijd naay Souburg vertrokken, werd J. de Koning tot secretaris gekozen en in- p laats van ds. J. Sybrandy, vertrokken naar Niezijl, Ds. Muller als correspon dent. Voor de kerk te „Vrederust" zal met lijsten worden gewerkt. Bereids ga ven zich een „achttal leden voor dien arbeid op. Het Bestuur zal hedenavond samenkomen en deze zaak verder regelen. Kruidingen Gisteravond gaf de Clir. Zangvereeniging „De Lofstem" van Ka- pelle .(directeur dhr. J. Pottjewijd) oen uitvoering in de Ned. Hervormde Kerk alhier. Te 7 uur opende ds. Pontier het samenzijn met gebed, nadat gezongen was Ps. 6810. Een groote schare van mi litairen en burgers luisterden niet genot naar de liederen, die ten gehooro ge bracht werden. Gezongen werden o.a. „Kerstzang", „Verhoogt den boog", „Ned. en Oranje", „Herfstklanken" en „Wilhel mus van Nassauwan". Ds. Ponticr was weer aller tolk toen hij „De Lofstem" woorden van hartelijken dank bracht, ter wijl ten slotte ook God dank gebracht werd voor de schoone gave van 'tlied waarvan we weer hadden mogen genieten. In de gehouden Raadsvergadering alhier waren 9 leden tegenwoordig. We gens ziekte was de heer Wondergem af wezig. Na behandeling van eenige inge komen stukken, waarbij o.a. een schrij ven van de Vereeniging van kleine steden en plattelandsgemeenten om de gemeente Kruiningen te bewegen tot lidmaatschap; en verzoek van den heer Verhage om het gedeelte gedempte vak achter zijn woning in huur te erlangen werd over gegaan tot onderzoek van do geloofsbrie ven van het nieuw gekozen lid Sinke. De raad besloot na uitgebracht advies van de commissie van onderzoek tot toe lating. De rekening van het Algem. Armbe stuur over 1914 werd door den Baad goedgekeurd met een opbrengst van f4981.41 en een uitgaaf van J'3160.81; de bcgrooting over 1916 met een ontvang en uitgaaf van f6011.69, terwijl aan 'ge noemd Bestuur door den Baad vergun ning wordt gegeven grond in erfpacht af te staan aan den heer 'Van Doorninck te Hansweerd. Besloten wordt ook tot gas voorziening van de gemeente Schore dooi de fabriek te Hansweerd. De daartoe noo- dige werkzaamheden zijn opgedragen aan de Exploitnüemaatschappij te Utrecht Daarna komt de gemeentebegrooting over 1916 in behandeling, die door den Baad wordt, vastgesteld op een bedrag van f50747.52 in ontvang en uitgaaf. Het salaris van burgemeester en secre taris is volgens die bêgrooting op f1125 bepaald De gemeenteontvanger krijgt een verhooging van f 100. Het traktement der gemeenteveldwachters, evenals dat van het personeel van de openbare en bewaarscholen wordt met f50 verhoogd. De grafdelver krijgt een vermeerdering van jaarloon van f20 en de gemeente vroedvrouw te Hansweerd van f 25. Verder werd besloten de reinigings dienst te Hansweerd en zoo noodig te Kruiningen te reorganiseeren. Een com missie, bestaande uit de hoeren Kostense, Kole en Els-man zal de zaak 'in studie nomen en een goed omlijnd voorstel in een volgende vergadering den Baad aan bieden Gistermiddag bekwam, het vijf jarig zoontje van C. van den Dorpel, alhier, ernstige brandwonden aan het lichaam door het oinstooten van een ketel met ko kend water. Geneeskundige hulp werd on verwijld ingeroepen. Souburg. Woensdagmiddag vertoonde dhr. O. van de Velde lichtbeelden voor de kinderen van de school met den Bij- hel in de Geref. Kerk. Gezien werden tafereelen uit het leven van koning Da vid, heelden uit den wereldoorlog, het kasteel van Prins Hendrik, onze Konin gin, waarhij de leerlingen het Wilhelmus aanhieven, enz. In de avondvergadering hield spieker een lezing met lichtbeelden over: „Heft land, dat ik u wijzen zal, het land Ka- naan". Ds. Kerkhof opende deze verga dering en gaf daarna het woord aan den heer Van de Velde. Verschillende schoone gedeelten van Palestina werden te zien gegeven, als Jolibe, de vLakte van Saron, verschillende gedeelten van Jeruzalem, de berg Nebo, de zeden en gewoonten, het glorietijdperk, enz:. Hierop volgden tafereelen van den wereldoorlog, de ellende, die daar wordt geleden, de luchtscheepvaart, de mijnen, enz:. Aan het einde werd spreker dank gebracht, waar op ds. Kerkhof met dankzegging eindigde. Veere. De van hier uitvarende hóóg- aarts de „Arm. 32", die gisteren alhier binnenkwam had het geluk gehad in e -n enkel tij meer dan tweehonderd emmers sardrjii te vangen. Ook bleken er ge noeg koopers voor te zijn, zoodat er voor werd besteed f 1.50 per emmer. Zulks mag voor de betrokken schippers een waar buitenkansje genoemd worden, te meer als men weet, dat er op eenigen afstand nog ©enigen aan 't visschen wa ren, die totaal niets hadden gevangen. Zierikzee. Door de A rrondissoments- Rechtbank alhier is, ter vervulling der vacature van griffier van haar college, de navolgende alphabetisohe lijst van aan beveling opgemaakt: Mr. P. van der Eist, griffjer bij het kantongerecht te 'Middel burg; Mr. C. L. Gratama, griffier bij het kantongerecht te Sliedreciht; Mr. A. Visser, substituut-griffier bij de Arrondis- sements-Bechthank te Tiel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Reilen (toez.j, J Hoek stra te B-urum; te Makkinga, W. D. Baar, cand. te Dordrecht. Middelburg. Gisterenavond had de her stemming plaats voor een notabel der Ned. Herv. kerk tosschen de heeren W. de Graaf, candidaat der kiesvereeniging voor evenredige vertegenwoordiging, en den heer H. R. Struve, candidaat der con fessioneel© en ethische kiesvereenigingen. Tevens werd voorzien in de vacature voortdurend door het bedanken van den heer J. Hackenberg, die op 18 Novem ber gekozen werd. Voor de herstemming waren uitge bracht 470 stemmen, doch er waren vol gens de- aanteckening slechts 469 briefjes uitgereikt. In blanco werden 11 stemmen uitgebracht, terwijl 10 stemmen van on waarde waren. De heer Struve werd ge kozen met 275 stemmen tegem 174 op den heer de Graaf. Voor de tweede stemming waren uit gebracht 461 stemmen. Van onwaarde waren 3 en blanco 19 stemmen. Uit gebracht werden op den heer A. de Nee ling, candidaat van eonfessioneele en ethi sche kiesvereeniging, 249 en op den heer H. J. Wijnrue, candidaat der even redige vertegenwoordiging, 176. Verder op de heeren Struve 4, Ilac* kenberg 3, de Graaf 5 en J. C'. Dentz 1 stem. Gekozen alzoo de lieer de Neeling. Bij de eerste stemming 'waren 341 stem men uitgebracht, waarvan op de hoeren van Teijlingen 175, Hacken berg 174, de Graaf 168, Struve 167. de Neeling 161 en de Wijs 155. (In verband met deze verkiezing moet ons een opmerking uit de pen. Zou het •niet zeer ge wenscht zijn in liet vervolg eene hetere gelegenheid voor deze stem mingen te nemen, dan |de zaal bij de kerk. Als zooals gisterenavond in drie uur tijds 470 personen zich aanmeldden voor deelname aan de 'stemming is het oen straf voor hen in de gang te moeten staan wachten in ontzettend gedrang en was dit de ooi-zaak, dat velen weggingen en sommigen niet meer terugkwamen. Corr.) Nisse. In de Woensdagavond gehouden vergadering van manslidmaten der Ned. Hervormde kerk alhier werd gekozen tot ouderling Lnplaats van dhr. J. de Vos, die niet meer in aanmerking wenscht» te komen, dhr. C. Hoogesteger, «n her kozen als diaken dhr. G. Zonnevijlle. öfld&rwïjs. De Uniecollecte heeft te Heinkens- zand met 's Heer Arendskerke en Nisse opgebracht f 162,75 en te Spui (Axel) f 77,83-r>. Rechtszaken. In de openbare civiele terechtzit. ting van de rechtbank: te .Middelburg is gisteren mr. P. van Regteren Altena als rechter in de rechtbank beëedigd. De „Akte van Afscheiding van hot Ne- derlandsch Hervormd Kerkgenootschap" den 14en October 1834 te Ulram getiv- kerid benevens de notulen van de eerste berkeraads-vergadering der afgescheidenen (geheel volgens het origineel gedrukt) is door den uitgever E. J. Bosch te Nij verdal verkrijgbaar gesteld als gratis aan hangsel behooreoide bij Deel 111 van W-ormsers belangrijke uitgave „Kou schat in aarden Vaten". Dit facsimilé is in gro-ot formaat gedrukt, geheel overeen komstig liet orrigineel. De Akte van Afscheiding is daags voor genoemden datum opgesteld door den kjer- kbraad van Ulram, blijkbaar geschreven door <ls. H. de Cock, den vader dei- Afscheiding (overgrootvader van profes sor A. Noordtzij, van Utrecht). Zij is geteekend door drie ouderlingen on twee diaconen en den volgenden dag door vele litmaten, welke hun instemming met de Afscheiding betuigden. Enkelen teekenden met initialen, soammigen die niet schrij ven konden, lieten door anderen hun namen invullen. Aan het geheel der hand- toeken ingen ziet inen dat het meerendeel der eerste Afgescheidenen waren „niet vele rijken en niet vele edelen", al wa ren er ook enkele rijken en edelen bij, onder anderen Frouwke H. Venema, echt genoot© van H. de Code. Voorts is afgedrukt de lijst van „Lede maten die in den tijd der schorsing wer den bevestigd of dooi- des Heeren Geest don Heer© Jezus ingelijfd e/i nu door den kerkerand dezer Gemeente aangenomen zijn" en een lijst van „Hoofden des Huis gezinsi die geen Ledematen zijn maar ech ter wenschen zich te voegen met de hun nen bij de Gereformeerde Gemeente". Op de'laatste bladzijde dezer acte leest men het origineel verslag va 11 de eerste Ikerkeraads vergadering op genoemden 14en October in de Geref. Gemeente: Hande lingen des Kerkeraad van Ulram. „Dingsdagavond den 14en October heb ben wij na biddend en knielend opzien tot den Heer ons afgescheiden van de valsche kerk en in de mogendheden des Heeren het. ampt aller gcloovigen aan genomen, hetwelk hij de Heere de 'Al- magtige de eenige en Driecenig© God be vestigd Met psalmgezang en dankzegging is die plechtigheid besloten". Deze afdruk is voor fl bij alle boek handelaren verkrijgbaar gesteld voor hen die geen inteekenaren zijn op „Een schat in aarden vaten". Wij danken den uitgever Bosch en den heer Wormser zeer voor deze reproductie, dat een belangrijk stuk geschiedenis der Christelijke Kerk vertegenwoordigt en te binnen roept. Wij kondigen aan Van het slagveld der natiën, door Frank Gerickte, 's Gravenhage, A. Daamen, afl. 15, 16. Internationaal Christendom, orgaan van dc Neder), afd. van den Wereldbond der- kerken tot het bevorderen van eeri, goede verstandhouding 'tusschen de volken, red. dr. J. Cramer. Utrecht, G. J. A. Buys. Afl. 2. Oude Paden, weekblad voor de ver breiding der Gereformeerde Beginselen ten dienste van kerk en volk. hoofdred. I>s J. J. Knap. IKampen J. H. Kok;, no. 9. Munt door orgineelhed van stijl en po sitiefheid van uitdrukking. landbouw ors Veeteelt. Eenige proeven op bemestings- gebied. I. In een vroeger artikeltje, waarin over 't algemeen de waarde der kunstmeststof fen voor den tuinbouw werd besproken, schreven we, dat wij dit door de resul taten van eenige proeven mede te deelen, nader zouden toelichten. Wie deze proeven nauwkeurig 11a wil gaan, raden we aan de verslagen der verschillende rijkstuinbouwproefvelden in de verschillende brochures 0. a. die, welke uitgegeven zijn door het Land- -on Tune bouwbureau te Utrecht (Wilhelminapark) eu het Kalisyndicaat, aan te schaffen. Genoemde wex-kjes zijn gratis te bekomen. Slaan wij de verslagen der proefvelden van Noord-Holland op, dan bemerken w« veel proeven genomen op allerlei soorten kool. Het volgende willen we hieruit mede. deelen. Proefvrucht is Deensche witte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2