No. 53 Woensdag 1 December 1915 30e Jaargang De Groote Oorlog. Staten-Generaai Uit de Pers. Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland' Uitgave va» de NsumL Venn. LUCTOR ET EMERGG gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN -SE vorststraat 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. RU ROS. Drukkers: Oosterbaan le Cointre Gom. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers f136 .0.05 Prijs der Advertentfdn t 15 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1.— iedere regel meer 10 ct. S Tweede Kamer. De Marine specialiteit en de poitefeuille van Kolo niën. Groot in bet de- batteeren. Hoe is de politieke toestand nu De Indische Begrooting is dus zt. h. s. -aangenomen, ondanks het aanvankelijk ewijgen van minister Rambonnet, doch dank zij zijn welsprekendheid inzake het Marine-onderwerp Zeker, tegenover deze afdeeling stond hij natuurlijk officieel niet anders dan tegenover de andere afdeelingen van de Indische Begrooting, maar terecht kon hij «eggen, dat hij over Marine-zaken geacht «aag Worden een woordje mee te kunnen spreken. Daarom ging de behandeling dan ook vlug in zijn werk en was het conflict met Bichon van IJsselmonde spoedig bij gelegd, echter niet dan nadat Z.Ex. diens amendement had overgenomen. Het liep over een duikboot voor Indië, die reeds lang klaar had moeten zijn. De heer Bichon, die van meening. was, dat de afhouw zelfs in 1916 niet meer mogelijk zou zijn, wilde de aangevraagde gelden nu maar afvoeren tot later order. Ten slotte was de minister hiertoe te bewegen. Tot ons genoegen hebben we intussohen de verzekering gekregen, dat de booten- houw niet verwaarloosd wordt. De heer Bichon is wat al te sceptisch geweest, is wat te gauw van Stal geloopen. Hij had moeten bedenken, dat er verschil is tusschen wat men wil en wat men fchn. Wanneer het geld is toegestaan, heeft men wel de teekeningen, maar nog niet de bestekken, die de basis moeten vormen v.oor het bouw contract. Dan moet wor den onderhandeld en men weet nooit voor uit, hoe lang dat duur*. Een groote reden tot verdraging is ook de in deze dagen moeilijke aanvoer van. materiaalhet eene oogenblik stroomt alles toe, dan weer krijgt men niets. Tal van onderdeden moeten uit het buitenland komen en dat hij dozen verschrikkelijken eeonomischen oorlogWanneer de heer Bichon wist, hoe veel er reeds is gedaan om spoed te betrachten, zou hij geen wantrouwen hebben getoond in de voortvarendheid van de regeering. Inderdaad, 's heeren Rambonnet's speech was duidelijk en bevredigend. En, mocht er al eens getalmd zijn, dan zal men nu toch zeker spoed be trachten. In den namiddag zijn de algemeene beschouwingen geopend over Hoofdstuk I van de Staatsbegrooting. Maar, o tijden, o zeden! Nummer drie is nog niet aan het woord kunnen ko men. Zoo verschrikkelijk is er gebabbeld en geciteerd. Schaper's speech was er heelemaal op berekend, om heden voortgezet te wor den. Citaat volgde op- citaat en de spre ker werd er heersch van. Meneer Schaper, zeide de voorzitter ten slotte, ik meen aan uw stem te bemer ken, dat u gaarne de rede wilt afbre ken. En Schaper: Ik dank u wel, meneer de voorzitter, dat u het eindelijk ziet. Zoo krijgt de lezer een indruk van de wjjze, waarop de kostbare nationale tijd wordt volgebabbeld. Inderdaad, waar in ons volk klein moge zijn, het is groot in het dehatteeren. De heer De Meester, die de rij opende, begon met zeker dagblad aan den tand te voelen. Spr. wist wel, dat hij geen nieuws vertelde, doch het is noodig, dat het telkens weer gezegd wordt, omdat in het buitenland te dien aanzien er zooveel misverstand bestaat. Op enkele uitzon deringen na is de pers uit eigen over tuiging met de Nederlandsche regeering en de groole meerderheid van het Neder landsche volk beslist neutraal. Het aan tal lieden, die op dezen regel een uit zondering maken, is gelukkig zeer gering. De wijze waarop het dagblad de „Te legraaf' de regeering aanvalt en ver dacht maakt wordt zeker door deze Ka mer afgekeurd. Stemmen: „Zeer juist,". Wo kunnen verder kort zijn over het inleidende debat. Er is nog geen licht opgegiaan over den verwarden politieken toestand (misschien zal rechts op klaar heid moeten aandringen), noch zijn we te weten gekomen, hoe het „Bestand'' op te vatten. Zoowel de heer De Meester, als de heer Schaper drong aan op een oomité- generaal. Vele leden van verschillende parijen schijnen zulk een geheime ver gadering te verlangen. Reeds deed de regeeriog in de stukken Wijken, dat zjj aan dat verlangen «iet zou weerstaan. Maar wel.... aan de begeerte om veel te weten te komen. Schaper besprak nog de grondoorzaken van den oorlog. Hij ■ml een minder be perkte Grondwetsherziening, opdat ook oa. ten aanzien van het recht van oor logsverklaring ©en andere regeling getrof fen wordt. De Meester vond de ouderdomsrente het hoofdpunt. Nochtans wil hij ook aan dacht, besteed zien aan de financieele wet ten. 0e anti-revolutionaire partij, De Standaard schrijft het volgende naar aanleiding van de brochure van de hee ren Anema, Bavinck, Diepenhorst, Heems kerk en De Vries: Ten deele als repliek op de Starren- tritsen van Dr. kuyper, gaven de H.H. Anema, Bavinck, Diepenhorst, Heemskerk en de Vries een vlugschrift uit onder den titel Leider en leidi'ng in de Anti revolutionaire partij: verschenen bij W ten Have te Amsterdam. Althans voor een gedeelte is hierin Van antwoord gediend op de onzerzijds gestelde vragen en gemaakte opmerkingen. Toen hechten we 'niet hieraan de meesto waarde, te minder daar juist hoofdpun ten geheel stilzwijgend zijn voorbijge gaan. Verdere publieke discussie hier over zou dan ook tot niets leiden. Wie de Starrentritsen en dit vlugschrift naast elkander ltegt, heeft al Wat hem van noode is, om over het gerezen geschil een eigen oordeel te vellen. Van al zulk dispuut nu geldt het Li- tesfiniri oportet. We denken er dan ook niet aan op dit persoonlijk dispuut voors hands nader in te gaan. Wat daarentegen wel aanleiding kan geven tot verdere besprekingen zijn de denkbeelden, die de heeren Anema c.s. aan de hand doen, om de ook huin toe lachende denkbeelden van eenheid en vrij heid, in onderlinge verzoening tot krach tige gisting te brengen. Het nader ingaan op deze denkbeel den kan echter beter in mondeling ge sprek, dan in schriftelijke gedachtenwis- seling tot 't bereiken van het gewenschte doel leiden. Iets wat te gereeder kan, daar men nu weet met welke politieke mannen zulk een samenspreking zou kun nen plaats hebben. Te meer kan dit doel treffen, inu de kring van deze politieke woordvoerders biet te groot is. Ze zijn niet meer dan vijf in aantal. Het zal nu slechts de vraag zijn, of deze broeders bereid zullen worden ge- om zich tot zulk een zaakrijke saam- spreking te lèenen. Zoodra de Tweede Kamer weer op reces gaat, eif de gedachtenisvieringen aan 't eind van 't jaar. achter ons liggen zal zich voor zulk een saamspreking als van zelf het gereede oogenblik kunnen aan dienen. Van Dr. Kuyper vernamen we, dat hij 't voornemen heeft voor het houden van zulk een saamspreking het initiatief te nemen. Beknopt overzicht van den toestand. Ofschoon de oentralen het er voor hou den dat in Servië hun voornaamste taak is vervuld, wordt in het Zuiden de strijd tegen de Bulgaren, die de toegangen naar het noorden afsluiten, voortgezet. Natuurlijk tracht men nog een veree- nigLng van de geallieerden met het Ser vische leger te bereiken. Doch dit zal nu moeilijk gaan, waar het Servische leger de Albaneesche grens is overge trokken. Bij Tsjerna zijn de Franschen "dan ook maar teruggetrokken. De druk der Bulgaren in de richting Van Monastir wordt krachtiger en van ententezijde worden weder de meest sen sationeel© berichten omtrent dein toestand in die plaats gemold. De toestand zou er volgens de berichten zeer kritiek zijn; de plaatselijke autoriteiten zouden de stad verlaten hebben. Mogelijk zullen de Serviër-s, van do terreingesteldheid gebruik makend, nog ©enigen tijd hier stand kunnen houden, maar lang zullen zij het tegenover do krachtige overmacht wel niet kunnen uit houden. Daarmede begint dan de kwes tie van de houding van Griekenland te genover de terugtrekkende Servische troe pen en het entente-leger een zeer acuut Karakter weer te krijgen en een beslis sing in deze van Griekenland voor do entente van het hoogste belang te wor den. Het is nog niet bekend, of' alle kwes ties tusschen de geallieerden en Grie kenland nu zijn geregeld. Het belangrijkste punt, de verzekering, dat de geallieerden, als zij moeten wij ken, in geen geval zullen worden ont wapend en geïnterneerd, is vastgesteld. Doch de Entente zou nog drie andere eischen gesteld hebben, welke Grieken land tot nog toe niet heeft willen inwil ligen. De lezer kent ze reeds. De tijd zal lecren, of de opstellers van dit. bericht de waarheid gediend hebben. De ervaring doet ons op het punt van „oorlogsnieuwstijdingen" o zoo gereser veerd zijn! Op het Oostelijk oorlogsterrein hebben de Russen Noord-Westelijk van Dunaburg weer een succes behaald. Illuxt, dat de Duitschers ten koste van veel offers voor eenigen tijd bezet hadden als een be langrijk steunpunt voor het eventueel© foroeeren Van de Duna ten Noorden van Dunaburg, is gedeeltelijk weer door do Russen heroverd. De Duitsche stellingen rond Dunaburg zijn dus weder een weinig afgebrokkeld. De vredes-beweging. De Engelsche „Westminster Gazette" bespreekt de vredesbewegingen. Het blad wijst op het merkwaardige feit, dat er in de geallieerde landen geen enkele vre desbeweging bestaat, welke waard is deze naam te dragen. Wij verlangen slechts een vrede, zegt het blad, op voorwaarde, dat onze kin deren en de generaties, die later zul len komen, gespaard zullen blijven van de huidige gruwelen. Wij hebben dezen oorlog niet gemaakt; wij hebben niet deelgenomen om kalm en koelbloedig het plan op te zetterH, waardoor Europa in dit ongeluk werd gestort. Wij kunnen geen zekerheid voelen in een vrede, die in centraal-Europa een militaire kaste laat, v. !ke, wanneer zij van oordeel is dat haar geheime voor bereidingen heter zijti dan die van haar buren, opnieuw begint. Wij voelen dat alle beschaving be dreigd wordt door de leer dat onbeperkt geweld gerechtvaardigd wordt door staats- of militaire noodzakelijkheid, een leer stelling, welke de Duitsche regeering bij het begin van den oorlog opzette er? zonder medelijden of zelfverwijt door den Duitschen generalen staf werd toegepast. Wij meenen dat wij! door onzen strijd om een einde te maken aan deze dingen, ook de zaak van de neutrale wereld dienen. Wij zijn bereid nog grooter offers te brengen dan wij reeds gebracht hebben. Hoe vredelievend Een arm koning. Een Italiaansch journalist heeft uit Mo nastir aan zijn blad enkele bijzonder heden geseind oiver het droeve lot van koning Peter van Servië. Hij vertelde o.m. Koning Peter dan was tegenwoordig bij den slag van Pirot, die vijif dagen duurde. Te paard gezeten en ondersteund door twee soldaten, die naast hem liepen, begaf de oude Koning, zich met het zwaard in de hand, in de vuurlinie, om zijn soldaten aan te moedigen. Aan het einde van den dag was hij uitgeput en viel hij 'flauw. Al de verzoeken, tot hem gericht, om naar Prizren te gaan, waren vergeefsch. Hij bleef in de Kossowo- vlakte, waar hij als een geest onder zijn volk rondwaarde. Daar staat een een voudige oude kerk, gebouwd in de Derde Eeuw. Naar luid van de legende, had de Servische keizer Lazar, aan den vooravond van den slag van Kossowo in 1389, in die kerk gebeden. Koning Peter vertoonde zich dikwijls in die kerk. Ver scheiden dagen lang verklaarde hij plech- tiglijik, dat hij zijn troepen niet zou ver laten en op de vlakte het laatste bolwerkdes vaderlands zou sneven. Slechts nadat prins Alexander daarop meermalen met kracht had aangedrongen, vertrok de Koning naar Prizren. Korte Oorlogsberichten. Een oproep van. Koning Ni- kit a. Koning Nikita van Montenegro heeft een krachtigen oproep tot zijn volk gericht, waarin hij het vraagt kalm te blijven tegenover het gevaar, dat Monte negro bedreigt. De koning zegt: Het Ser visché leger is genoodzaakt geworden in de bergen van Montenegro terug te trek ken, waar de troepen der twee Servische koninkrijken, vereejtigd tegenover huinne gemeenschappelijke vijanden, dapperen te genstand zullen bieden. Getrouw aan zijne tradities, zal Montenegro weerstand bie den tot dein dood. Aan esein brief over oorlogsfolklore, uit Bglgië aan de Vlaamsehe stem ge schreven, ontleenen wij het. volgende: Over kinderliedjes, uit Holland binnen onze wallen gebracht ware een studio te schrijven. Dan zijn daar de duizenden en duizen den anekdoten, moppen, en vaak legen daries© oorlogsverhalen, die vliegensvlug zich over de stad en het land verspied den. Die IJzer speelt daar natuurlijk een overwegende rol in. En de uithangborden: In Oorlogstijd, in de Schrapnel, in 't Geschut, in 't Vliegmachien... Te Lier zag ik op een houten huisje boven een kelder: Wij zitten er onder, Maar bedienen hoven, en te Duffel dragen de herlevende resten van huizing, stalling en schuur het ge zamenlijk opschrift: Uit de puinen verrezen. Met een paar planken en wat nagels werd daar weer een woning van gemaakt „In 't Machiengeweer" en „in de Loop gracht" zijn ook niet zeldzaam. Het laat ste las ik op een achterhuis dat tussen stapels puinen te bereiken is. Voor de invaliden, die een been in den oorlog verloren hebben, heeft een Neurenburgsch fabrikant een nieuw soort van rijwiel' bedacht. De kracht van het ontbrekende been wordt vervangen door de kracht van de hand aan dien kant. Aan het stuur is namelijk een hef boom aangebracht, dien de eenbeenige na korte oefening zoo goed kan bedienen, dat hij langs den vlakken -weg en bij lichte stijgingen even regelmatig kan rij den, als wanneer hij' twee pedalen ge bruikte. Voor het op- en afstappen be dient de wielrijder zich van een korto kruk, die hij in een houder aan het bal- hoofd meevoert, Gisteren is een speciale wagen met veldpostzendingen, bestemd voor het Westelijk front, tusschen Osnabrüc-k en Munster in brand geraakt, vermoedelijk door het onvoorzichtig omgaan met lu cifers of and ere licht ontvlambare stof fen. Van de 30.000 pakketten, die in den wagen waren geborgen, verbrandden er circa 5000. De houding van Grieken land. De verklaringen dooi' Skoeloedis aan de gezanten der Entente afgelegd, om vatten het antwoord van Griekenland op de jongste collectieve nota. De basis van het Grieksche antwoord is de neutraliteit, welke welwillend zal blijven jegens de entente, zoolang de sou- vereine rechten van Griekenland niet ge schonden worden en geen beperkingen van militaire orde geëischt worden. Er is geen enkele aanduiding van een bedoeling der entente om de oorspron kelijke eischen te wijzigen. In regeerings- en diplomatieke kringen heeft men goede hoop om tot een vol doening gevende oplossing te komen. Kenneth Friest, een jongen van 19 jaar, destijds te Londen gevangen geno men onder verdenking een Duitsch spion te zijn, is, tengevolge van de tusschen- komst van oud-president Roosevelt, die de bemiddeling van het AmerikaanscÈe gezantschap had ingeroepen, aan de dood straf ontkomen en in vrijheid gesteld. Hij' is nu weer in de Vereenigde Staten bij zijn vader, een gegoed Amerikaansch ingenieur. De jongen had uit Londen een brief geschreven aan een oom te Berlijn, waarin hij meldde, dat hij kostbare'gehei men had voor het Duitsche departement van oorlog. De Engelsche overheid heeft echter de verklaring van Roosevelt aan genomen, dat de jongen geestelijk over spannen was. i Koning George van Engeland gaat goed vooruit, maar hij kan zich toch nog niet zoo vrij bewegen als hij wel wenschte. Intus-schen presideert de ko ning reeds weer geregeld vergaderingen van den Pivy Council ten paleize. De koningin van Engeland heeft Dinsdag voor den tweeden keer nadat de koning van zijn paard is gevallen, in zijn plaats troepen geïnspecteerd Skoetari. De Albaneesche stad Skoetari, waarin, zooals men weet, de Servische regeering zich terugtrok, is aan genaam aan het meer van dien naam gelegen en gemakkelijk verdedigbaar. Men zal zich uit den Balkanoorlog herinne ren dat de citadel van Rosapha zich lang verdedigde tegen den Montenegrijn- schen aanvaller, die zich op den berg Taraboch genesteld had. Skoetari 'heeft goede verbinding met het omliggend land en de zee. Skoetari heeft op het oogenblik onge veer 35000 inwoners. Het was in den Turkschen tijd de hoofdplaats van heft vilaject Skoetari. Het heeft goed aange legde straten en goedgebouwde huizen, zoodat de Servische regeering daar een voortreffelijk onderkomen kan vinden. Kitchener is in Engeland terug. Don derdag zal er bijeenkomst van het Ka binet zijn en Kitchener zat de zitting bijwonen. Het Engelsche s.s. „Dotterel" (819 ton) is gezonken. 'n Subliem idee noemt Hagenaar in de „Tel." het denk beeld van mevr. dr. Aletta Jacobs, die op de vergadering van den Vrijz.-Dem, Bond voorstelde, het recht van oor logsverklaring te geven aan de Staten- Generaai, onder voorwaarde, dat de le den, die vóór den oorlog stemmen, on middellijk zelf naar het front worden ge zonden. Dit is zegt genoemde op merker zeer zeker een origineel denk beeld. En het opent stralende perspec tieven. Ik ben er sterk voor om deze methode uit te breiden. Men stelle de Kamers voor de vraag: geheelonthouding of niet? en wie tegen stemt, wordt ver plicht een kroegje op te zetten. Uitvoer van levende.varkens, ja of neen? 'en wie ja zegt, moet beginnen met zichzielf voor uitvoer aan te geven. Drooglegging van de Zuiderzee? en de voorstander moet op ^lag heihaas worden. Verstrekking van reuzel. De opperbevelhebber van land- en zee macht lieeft bepaald, dat ter vervanging van het ration rundvet of plantenvetten behoeve van de soldatenmenages, geheel of gedeeltelijk reuzel kan worden ver strekt. (Avp.) Bezoek aan de fabrieken van Anti Jurgens te Oss. Donderdag, 23 November, brachten 28 leerlingen van den Landbouw-Huishoud- cursus te Valburg hij Heeteren, onder geleide harer leerares, een bezoek aan de fabrieken van Ant. Jurgens te Oss. Het doel van dit bezoek was om in dit groote bedrijf de bereiding te zien van plantenboter. Onder deskundige leiding werden de dames groepsgewijze door de fabriek geleid, waar haar in de groote, moderne en hygiënsch ingerichte £a- brieksloknlen de fabricatie en de nieuw ste vindingen tot bereiding der planten boter werden gedemonstreerd. In het hij zonder interesseerde de dames de melk bereiding en de zuivere en zindelijke behandeling, en waren zij verbaasd over de reusachtige hoeveelheden plantenbo ter, welke in deze fabriek gefabriceerd worden. Voor deze meisjes uit den boe renstand, die van huis uit met dit be reiding van melk en boter ongetwijfeld be kend zijn, moet dit bezoek zeer leer zaam geweest zijn. Kamerzetel N ij m e g e n. Te Nijmegen gaan stemmen op om aan oud-minister Kolkman een candidatuur aan te bieden. Na jaars zitting. Vergadering van Dinsdag 30 November des avonds te half acht. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig 39 leden. Afwezig de heer Van der Vliet, die kennis heeft gegeven deze geheele zitting wegens ziekte niet te kunnen bijwonen en de heeren Gerlach en Wondergem, die hetzelfde voor deze vergadering hebben bericht. -Mededeeling wordt gedaan van de inge komen stukken w.o. een dankbetuiging van het Bestuur der Ver. tot Chr. ver zorging van krankzinnigen in Zeeland voor de inwilliging van het verzoek tot wijziging van de tusschen de provincie Zeeland en de vereeniging bestaande over eenkomst. En vervolgens een mededeeling van het comité tot bevordering wan de totstand koming van een tramweg van Breskena naar Sluis met zijlijnen en den heer mr. P. Ddeleman als gemachtigde van den heer E. Huijghebaert, dat tusschen hel comité en den heer Huijghebaert eener- zijds en de stoomtrammaatschappij Bres- kensMoldeghem anderzijds overeenstem ming is verkregen omtrent den aanleg en de exploitatie van genoemde lijn. Deze heide stukken worden voor kennis geving aangenomen. Verder is ingekomen een verzoek van het bestuur der Ver. de Ambachtsschool te Middelburg om in verband met da stijging van de prijzen der materialen' enz. over 1916 een extra-subsidie vaa f 1000 te mogen ontvangen. Dit adres wordt gesteld in handen van Ged. Staten om daarover in de zomierzit- ting een voorstel te doen. Ten slotte nog een adres van het uit voerend comité voor de totstandkoming van een verharden verbindingsweg tus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1