Uit ds Provincis. Kerknieuws. Leestafel Ingezonden Stukken. Vader, die voor een herbenoeming tot dia ken bedankte, werd gekozen de heer A. van Langevelde, die de benoeming aan nam. Colijnsplaat. Daar er bij de laatste ver kiezing voor ouderl. en diakenen personen aan de stemming hadden deelgenomen, die nog niet stemgerechtigd waren, is die verkiezing van onwaarde verklaard en zal nu het kiescollege opnieuw worden opgeroepen ter vergadering. St- Maartensdijk. Bij de Maandag ge houden herstemming voor een gemach tigde in het kiescollege bij de Nod. Herv. Kerk alhier waren ingeleverd 187 briefjes, alle geldig. Hiervan verkroeg de heer N. J. Bierens 151 st. en de heer W. M. Kloet 36 stemmen, zoodat gekozen is de heer X. J. Bierens. Geref. Kerken. Beroepen te Heerjansdam A. B. W. M. Kok, cand. te Botterdam; - te Helmond W. Steunenberg, cand. te IJselmuiden; te Schoonoord J. Visser te Zuidwolde. Bedankt voor Zuidlaren door F. G. Pe tersen te Veendam. Zondagmorgen werd te Harderwijk Ds. J. W. van den Bosch,, overgekomen van Culemborg, door Dr. G. Ch. Aalders van Ermelo, naar aanleiding van Jesaja 62:6 en 7 bevestigd als predikant der Geref. kerk en des avonds verbond do nieuwe leeraar zich aan do gemeente met den tekst 2 Petrus 119. Versleten B ij b e 1 s eii een weelderig leven. De „Poortwach ter" schrijft in ;het „Fr/ Kerkbl.": Er is een kwaad dat te zien is onder de zon, «n het is veel le zien onder de menschen. Een man, wolken God gegeven heeft rijkdom en goederen en eere, en hij heeft voor zijn ziel aan geen ding gebrek. Zijn kleeding is van die fijnste stof en naar de nicu,ws smaak. Zijn huis en zijn huisraad zijn prachtvol en geheel naar de eischon van zijn tijd. Maar zijn Bijbel is beduimeld en vies, vol losse, verscheurde en omgekrulde bladen, en niet allo bladen zijn meer aanwezig: alles wordt bij hem op- tijd vernieuwd, alleen het gewaad van het Woord des Hoeren niét. En dit is ook een kwaad -onder de zon. Fraaie kerkgebouwen met gekleurde ra men, centrale verwarming, gas of elec- trisch licht, telefoon voor dooven, en voorts alles wat het gerief verhoogen kan. Maar op- den kansel een van do motten doorvreten Bijbel, ro-elkleurig op snee, van binnen geel en met waterstre pen doorloopen. Daarnaast een Psalm boek, muf en duf, klam en beschimmeld. Voorts in de banken cn op- do stoe len Psalmboeken en Bijbels met gebro ken ruggegraat, mot ingevallen en of ge heel uitgezakten, buik, dikke en dunne, groote, mindergroote en kleine, vestzak formaat „makkelijk weet u?" En dan nog hier en daar verspreid losse Psalm en Bijbelbladen, vol ezelsooren of geheel verfrommeld. Voor alles heeft men orde cn» regel maat, en voor alles wijst de jaarlijk- sclie begrooting posten aan voor „on derhoud" en „herstel" alleen voor het Boek, dat Gods Woord bevat, dat gene waarvoor men samenkomt, heeft men géén orde en regelmaat, en neemt men géén posten voor onderhoud en her stel op. voor ziekten en toen deze kwamen, kijt ge er doorgeholpen En nu gaat ge rusten. Een gedwongen rust zooals een profes sor, die hoe sterk ook, op 70-jarigen leeftijd moet -altreden? neen, eene vrijwil lige rust. Ge hebt gedacht als de Genestet: Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan. Eén, de Hemelsche Meester, heeft ook gerust na. Zijn werk, en nu gij ook dahrtoe overgaat, misgunnen wij u die rust niet, maar zeggen we, dat gij ze volkomen hebt verdiend, terwijl we hopen, dat God u nog menig jaar van rust geeft. Hij doe u hebben een onbekommerden le vensavond omringd door hen die u lief en dierbaar zijn. Het is mij persoonlijk een behoefte u mijn hartel,ijken dank te betuigen voor de vriendschap, die ik steeds van u en de uwen mocht genieten. Alen kan soms jaren met iemand hebben omgegaan, ter wijl er toch nog een muur tusschenbeiden kan zijndeze muur is echter reeds lang weggevallen. De gemeenteraad hier vertegenwoordigd betuigt u uit naam der gemeente haren oprechten dank voor alles wat ge voor de gemeente hebt gedaan en voor het goed en degelijk onderwijs, dat door u is gegeven. De ouders van schoolgaande kinderen hebben veel vertrouwen in u gehad, ze hebben hunne kinderen, het hoste wat zij hadden, u toebelrouwd en gegeven en mgt Gods hulp hebt ge die kleinen, later als ze van school af kon den gaan, veel kennis kunnen meegeven, doch hen ook niet verborgen do eerste beginselen der ware wijsheid, d.i. de ken nis Gods.' Do jeugd van 's Heer Abtskerke ziet u ook noode scheiden en zeker als straks een nieuw hoofd daar is, worden oude indruk'/cn weer verwisseld met nieuwe, maar dat men van u hield is onbetwist baar zeker, en vergeten doet men u TTooit. En nu, wat zullen we er nog aan toevoegen, veel woorden niet meer, do h als bewijs dat onze woorden geen ijdele'n klank zijn, doch een taal des harten, bie den wij u namens de gemeente 's Heer Abtskerke éen stoel aan en hopen, dat het u gegeven zij1 daar nog ,vele jaren een recht nuttig gebruik van te kunnen maken, om na menig jaar van aard- sche rust te komen in de plaats der eeuwige rust hierboven. Ik heb gezegd. De schoolkinderen boden aan dhr. Van de Einde bij monde van een hunner een tafeltje aan, terwijl hem door de onder wijzeres een mooie Japansch doos werd geschonken. Diep aangedaan, verrast door deze blij ken van genegenheid, dankte hij allen, waarop hij van de kinderen afscheid nam. Ten slotte zongen de kinderen hem toe de bekende zegenbede uit Psalm 131. Geslaagd aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam voor het semL- artsexamen, geneeskunde, de heer J. J. v. d. Berg te Bruinisse. Voor het examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid voor de prak tijk in boekhouden en aanverwant© vak ken, afgenomen door de Vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amster dam slaagdende heeren Th. Kamermans, J. J. Krijt, K. Schol en mej. T. C. van de Sande, allen te Vlissingea, waarvan de drie laatste oud-leerlingen der Handels school. (V. C.) Diaar elders in de provincie verschei dene klachten van landbouwers zijn ge uit omtrent de hooi opvordering door de Militairen wegens het tekort aan voe der voor de paarden, meent de Voorz, deze zaak onder de oogen te moeten zien, voordat in de Afd. Kruin, die op vordering zal plaats hebben, die binnen kort zal zijn te wachten. O. a. wordt ook te Kloeting© voeder voor de paar den opgevorderd, tegen den prijs van f 40 per 1000 Kilo. De nu reeds uijt Walcheren ingediende requesten aan den Min. v. Oorlog hebben niet tot bevrediging geleid. De heer Vogelaar stelt voor een hoo- geren prijs te bepalen dan f 40, daar men later kans zal loopen door voedergebrek zelf hooger jte moeten koopen. Het Be stuur der afd. stelt 'zich beschikbaar voor het aannemen van in te dienen Mach tén. Het ingekomen verslag van de paar- den-commissie wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de periodieke aftreding van drie bestuursleden is een verkiezing noodig, waarbij de heer Welleman als voorzit ter en de heeren P. J. Poley en J. van Wingen als bestuursleden worden herko zen. Alle drie aanvaarden onder dank de hun opgedragen taak. Vervolgens wordt de agenda van de H.B.-vergadering behandeld. De heer J. v d. Broek, leeraar VVinterschool Goes leidt in de voorstellen tot wijziging van den keuringsdienst. Een aandachtig gehoor en een belangrijke discussie. Omtrent de punten Secretariaat en ver hooging Contributie, ontspint üich een zeer belangrijke gedachtenwisseling, waarbij vooraf door den Voorz. is vermeld, dat het punt wijziging der Statuten en IE R. tot nadere behandeling van de agenda is afgevoerd. Het resultaat van de langdurige be- spreking is dit, dat aan de afgevaar digden vrijheid wordt gelaten, aangaan de contributiebepaling een zoo mild mo gelijk standpunt in te nemen. De secre taris moet zijn in de eerste plaats amb tenaar der Z. E. (M., al' of niet de secreta ris van andere vereenigingen, die bij telot van rekening toch alle landbouw belangen vgorstaan. Het verslag over 1915 wordt afgedrukt in de Landbouwalmanak en komt zoo doende in het bezit van alle leden. Koppenen bladeren van sui k e r- biete n al si veevoeder. II. Getrouw aan ons voornemen, geven wij thans hel een en ander over het benut ten van su i kerbietenk oppen en bladeren, zooals wij dat vermeld vinden in de Ver slagen en Mededcelingen van dn üirectio van den Landbouw, jaargang 1905 no. 4. De opbrengst van koppen en bladeren per H.A. loopt natuurlijk sterk uiteen. Volgens geijpmen proeven in Groningen in 190607, kwam men daar tot een gemiddelde opbrengst van 28000 K.G. per H.A. Proeven in Zeeland genomen, gedu rende 191112 gaven een gemiddelde opbrengst van 27000 K.G. koppen en bla deren per H.A. Volgens deze gemiddelde opbrengst, zou dus Zeeland jaarlijks 510 millioen K.G. van dit veevoeder opleveren. Volgens het Verslag kan men aannemen, dat 100 K.G. van dit voedsel 1,1 K.G. verteerbaar eiwit en 9,1 K.G. zetmeel- waarde bevatten. „De uitmuntende hoe danigheid van dit voedsel," zegt het Ver slag, „blijkt ook nog daaruit, dat in den tijd van den bietemoogst het melkvee veel melk van rijk gehalte .geeft en daaren boven nog goed in het vleesch blijft. Ook bij het mestvee bespeurt men éen zeer gunstige werking". Deze opmerking wordt gemaakt, nadat men op grond van een vergelijking met voederbieten, katoen- zaadmeel en maïsmeel tol de slotsom gekomen is, dat 100 K.G. koppen met blad, zooals die in de praktijk versch vervoederd worden, gelijkwaardig zijn met 100 K.G. voederbieten plin. 2,1 K.G. ka- toenzaadmeel en 0,5 K.G. maïsmeel, en een waarde hebben van f0,95. Ook wordt in het verslag een paralel gelrokken tus- sehen versch© bietenk oppen en bladeren aan de eene, en ingekuilde pulp en katoen- zaadmcel aan de andere zijde. Tegenover deze voedingsmiddelen hebben de 'versche bietenkoppen en bladeren een waad© van f 0,79 per 100 K.G. Het is op grond van deze berekeningen, dat het Verslag de gemiddelde waarde van 100 K.G. ver sch© koppen en bladeren stelt op (f0,95 en f0,79) 2 f0,87. „Nemen we," zegt hel Verslag verder, „een opbrengst van 27000 K.G. koppen en bladeren per H.A. aan en tevens dat het gelukt deze met een verlies van plm. 15 pet. voor de voeding te benutten, dan vertegenwoordigt dit voedsel per Bf.A., versch gevoederd een waarde van 230 X f0 87 f200.10. (Wordt vervolgd.) Strenge winter? Zaterdag en Zondag werden boven de provincie zwer men ganzen waargenomen, in den be kenden V-vorm naar het zuiden vlieden de. De vliegrichting wijst op grootere kou de in het Noorden, waardoor deze dieren genoodzaakt zijn zachtere streken op te zoeken om aan voedsel te komen. Opsporing verzocht. De bur gemeester der gemeente IJzendijke, ver zoekt namens den burgemeester dor Bel gische gemeente Watervliet, bekend to worden met de adressen van de metse* Jaaïs Eduard VerpLancke, Edmond Ver- plancke, Felix van Wassenhove, Clement Casseijn en Gerard Teugeman, die op 3 October j.l. uit Watervliet gevlucht zijn, omdat zij niet wilden werken voor de Duitschers. Indien binnen 14 dagen niet uitkomt, waar- genoemde personen zich bevinden, zal dc gemeente Watervliet aansprakelijk worden gesteld voor genoemde vijf per sonen, zoodat die plaats een groote boete zal moeten betalen en gijzelaars zal moe ten stellen. Middelburg. Aan het station alhier is bij de brievenbus het hord, waarop de lichtingen werden aangegeven, sinds een paar dagen alleen voorzien van het op schrift: „De lichtingen hebben plaats vijf minuten voor het vertrek van iederen posttrein. Wij veronderstellen, dat maar zeer weinigen weten wat wel en wat niet een posttrein is. Wij vermelden het daar om hier, en raden belanghebbenden aan dit uit te knippen of over te nemen. Op werkdagen zijn posttreinen in de richting Roosendaal die welke vertrekken te 6.35 en 9.20 uur voormiddags en te 12.35, 1.36, 5.en 7.56 uur namiddags. In de richting Ylissingen die welke ver trekken te 8.57, 10.26 en 11.54 uur voormiddags en te 3.27, 5.28, 6.21, 9.22 en 10.56 uur namiddags. Des Zondags uitsluitend de treinen, die in den voormiddag vertrekken. Hedenmiddag omstreeks half één ont stond een schoorsteenbrand ten huize van den heer A. P. van de Kamer in de Lange- viele alhier. De brand die zich in den beginne vrij' hevig deed aanzien, de vlam men sloegen uit den schoorsteen, werd door een agent van politie met een mini- max gebluscht. Ook waren reeds ter hulp geschoten een brandmeester mot een slan genwagen en het personeel van de slad- schuur met een slangenwagen en de brandladder. Hun hulp was echter niet meer noodig. Een en ander trok natuur lijk direct veel nieuwsgierigen. Vlissingen. Bij K. B.- is aan August Wiedlewsky, militieplichtige der lichting van 1916 voor deze gemeente, vrijstel ling voorgoed van den dienst bij de mili tie verleend. Nisse. Maandagavond trad alhier op, daartoe uitgenoodigd door den Chr. Werk mansbond, dhr. Kloosterman, gewezen an archist, thans evangelist in Drente, met een collectie lichtbeelden. Genoemde licht beelden waren voor 't meerendeel ontleend aan den hedendaagschen oorlog. Op boeiende wijze wist hij de aanwezigen te wijzen op den ernst der tijden en legde hij vooral den nadruk op de zonde, die feitelijk de oorzaak "is der ellende, ook van dezen oorlog. Ook verhief spreker zijn stem tegen het socialisme en' wekte hij de hoorders op om steun te bieden en mee te werken aan Chr. Werklicden- Vereenigingen. De lichtbeelden waren zeer duidelijk; de opkomst was zeer bevredi gend. Rilland-Bath. Een onmensch. Men schrijft onsVerleden week had in do „Damespolder" alhier een ernstig staal tje van dierenmishandeling plaats. Bij den landbouwer II. Overbeeke waren drie knechts bezig met paard en kar bieten van het land te vervoeren. Een der paar den, gespannen voor de kar van een 16- jarigen jongen weigerde te trekken, dit verwekte zoodanig de woede van een anderen knecht, zekeren C Boschhouwers, die daarbij tegenwoordig was, dat hij geen ander middel wist dan de tong van het dier uit den bek te halen, hierop een strop te leggen met een touw, om het zoodoende voort te trekken. Toen ook dit niet lukte en het touw losschoot, nam de beul voor de tweede maal do tong van het arme dier, legde er een strop op, en snokte zoo lang met zijn beide handen aan het touw tot hij de ge- heele tong van het beest uit den bek had gerukt. De tong was bij het keel gat afgescheurd, dit zal den dood van het paard jlengevolge hebben. De tong werd door dei» martelaar in den grond begraven. De politie heeft zich met de zaak bemoeid en het is te hopen, dat de dader een welverdiende straf krijgt. Wemeldinge. Het lichten van het ijze ren aakschip „Cornelia", dat Donderdag; j.l. alhier even builen het kanaal zonk, is opgedragen aan de Bergingsmaatschap- pij Van Dirkzwager te Maassluis. Heden morgen is men begonnen om draden on der het schip; dat plm. 16 a 17 Meter onder water zit, Itie brengen, terwijl de bokken om he't schip te lichten morgen alhier verwacht worden. Colijnsplaat. Door het Bestuur der Chr. Werkliedenvereeniging alhier ïs tot bode der vereeniging benoemd dhr. AL C. Holle- stelle, zulks in de plaats van dhr. J. v. Gilst, die bedankt had. N. en St Joosland. Op de weegbrug zijn in de afgeloopen campagne gewogen 3.328025 K.G. suikerbieten en ruim een millioen K.G. pulp. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rijssen door'J. C. Klomp te Ilillegersberg. Bedankt voor Grolloo, Vlieland en Krommeniedijk door G B. Kruizinga, cand. te Scheeanda. Wemeldinge. Gisteren is herstemming gehouden voor een notabel der Ned. Herv. kerk met den volgenden uitslag: Uitge bracht 153 stemmen. Vari onwaarde 2. Jan Hamelink verkreeg 86 en A. de Groene 65 stemmen. Gekozen J. Hamelink. St. Lau rens In de gisteravond gehou den vergadering van stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk alhier werd tot ouderling herkozen, de heer J. Kwekke- boom Gzn. In plaats van den heer Joh. 's Heer Abtskerke. Gisteren (Maandag) hield de heer Ch. van de Linde in den namiddagschooltijd voor de laatste maal school. De burgemeester, vergezeld van den gemeenteraad, sprak het scheidende hoofd als volgt toe Geachte Meester van de Linde! Ongeveer 39 jaren mocht ge staan aan het hoofd der school te dezer plaatse. Ik kan mij levendig voorstellen, dat tegen den tijd van de aanvaarding uwer be trekking er menigeen geweest is die dien tijd met belangstelling en nieuwsgierig heid tegemoet zag. Wat iti een„groote plaats nauwelijks de aandacht trekt geeft in een kleine ge meente —7 ik weet dit bij ervaring ruime stof 1ot bespreking. Is er feitelijk ook iets dat nxeer onze aandacht moet trekken dan de opvoeding der jeugd van ben, die straks als wij er niet meer zullen zijn ons zullen opvolgen, in onze i voetstappen zullen treden. Daar brak 1 Januari 1877 aan, een dag onvergetelijk in uw leven. Zal er bij 'de gemeente nieuwsgierigheid geweest zijn, ook bij u zullen de vragen zich verme nigvuldigd hebbèn, waar ge stond voor eèn nieuw arbeidsveld, waar ge kwaamt met schoone idealen, waar ge de jeugd van 'slleer Abtskerke zoudt opvoeden tot alle Christelijke en Maatschappelijke deugden. Ik kan niet nalaten u harte lijk dank te betuigen, dat ge zoo goed op het tweeledige doel hebt gelet, waar in onzen tijd meer op het maatschappelijke de nadruk wordt gelegd en hel andere in den vergeethoek wordt neergezet. Tel kens zijn er nieuwe reeksen van kinderen gekomen en gegaan en het onderwijs van 's Heer Abtskerke heeft altijd een goeden naam gehad. Liever waart ge alleen met uwe kinde ren gebleven, doch een tiental jaren gele den moest er een tweede leerkracht wor den aangesteld; met rjw personeel hebt ge steeds goed kunnen omgaan; ge waart voor hen een vaderlijke vriend; klachten hebben ons daarover nooit bereikt. Tot voor enkele jaren bleeft ge gespaard - Geslaagd op het examen vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek mej. A. M. de Smet te Stoppeldijk en de heeren IE L. Meijers te Ritthem en B. H. Lavooy te Middelburg. Zonnegloren, door E. von Mallzahn. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. Wie dit hoek leest zonder op den tendenz te letten, wordt er door geboeid. Hij leest en leest maar door en leeft mee met de hoofdpersonen, en betreurt het bittere einde van de een en verblijdt zich over het wèls'agen van de ander. Doch zoo moet men een Chrislelijken roman niet lezen. Men moet zich bij' het lezen van zoodanig verhaal de vraag stel len: wat bedoelt de schrijfster, wat wil' ze u leeren? en heeft zij in dat po gen de waarheid gediend? Overweegt men deze dingen nu hij de lezing van dit boek dan komt de schrijfster er slechts ten deele goed af. En dat alleen omdat haar verhaal slechts voor een deel op de waarheid, voor een ander deel op een leugen is opgebouwd. De geschiedenis komt ongeveer op het volgende neer. In de Brandenburger mark woont de grafelijke faini.ie Kambach, e n harer „bedienden" is de oude Franz Schenker, een godzalig man, die mei de oude mevrouw de sociale en re igieuse be langen der dorpelingen behartigt. De fa milie woont jaarlijks eenige maanden in het wufte Berlij'n. Het protest dier b -idea gaat uit tegen wereldgezindheid, zotte kleedij, zedeloosheid, teruggang der ge boorten, slechte lectuur, qngeloovige we tenschap. Zij' richten een Bond van Bij- bellievende Christenen op en trachten met behulp van eenige Berlijners een dam op te werpen tegen on- en wangeloof. Tegenover Marx' verdwaasde uitspraak: „Het denkbeeld „God" moet vernietigd worden, want het is de hoeksteen van een verdorven beschaving" doen zij het „Terug naar de gehoorzaamheid van Gods Woord ter wederopbouw van het Chris telijke gezinsleven" weerklinken. Tal van vijanden die Duitschland bedreigen wor den genoemd en bestreden. Doch inmid dels gebeuren er in het gezin van de Kamhachs met goedvinden van de schrijf ster vreemde dingen: Ilse trouwt met Wolf Dietrich Biihlor, een verloopon los bol, met goedvinden der familie die hem in zijn vieze qualiteiten kent; terwijl - erger nog - de vrome Sybilie Bühler huwt met Harro Kambach, een ongeloo- vige Niotzschiaansche dweper, en ook dit huwelijk wordt begeerd en aangemoedigd, nog wel met het Schriftwoord: „of weet gij (geloovige) vrouw of gij uw (onge- loovigen) man zult zalig maken?" Te recht merkt de 'vertaler aan dat dit al leen betrekking heeft op .reeds gehuwden, van wie een tot bekeoïng komt. Doch de schrijfster laat het slaan op verloofden, en prijst door deze twee huwelijken in haar verhaal in te lasschen aan dat gene wat door de Christelijke Kerk van allo eeuwen is bestreden: het huwelijk van een geloovige vrouw piet een onge- loovigen man. Nu laat zij wel deze hu welijken tragisch eindigen het eene wordt dooi- echtscheiding ontbonden en het andere eindigt reeds op de huwelijks reis door het verongelukken van de Zeppe lin waarmee de jonggehuwden afreizen, een ramp waarbij Sibylle omkomt doch zij laat ook tegelijk den man geloovig worden, eene fout, waartegen wij ern stig protesteeren. Jammer genoeg, want het verhaal heeft veel dat aantrekt, ook in zijn strekking; want Duitschland heeft vele vijanden, 'doch de hierboven genoem de zijn heel wat erger, wijl zij den eeuwi gen vrede zijner kinderen bedreigen. Doch ook verkeerde tekstuitleggïng behoort tot die „vijanden", en dezen „vijand" heeft de schrijfster in dit verhaal gevoed. Het verhaal eindigt hij1 de oorlogsver klaring van 1914. Wij krijgen derhalve al licht de Kambaohs en hunne omgeving} nog we leens te zien, ên zullen ook dan gaarne naar Freule van Alaltzahn luisteren. (liuiteu verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Op de eerstgehtfüden vergadering van de Middelburgsche Sport- en Athletiek- vereeniging werd besloten ook op den Zondag sportoefeningen te houden. De re dactie stipte toen aan: Zijn er in Mid delburg ook Chr. sportvereenigingen? Die zullen zich zeker niet aansluiten. Zeer terecht. Doch wat wil nu 't geval. Vol gens het verslag van de laatst gehouden vergadering van genoemde vergadering sloot zich ook „Excelsior" aan, dus de Chr. gymnastiekvereeuiging „Excelsior", dat grootendeels uit Geref. jongelingen be staat. Wat nu te denken van zoo'n ver eeniging? Is dit nu niet zeer bedroevend? Weet „Excelsior' 'wel, dat zij dan instemt met dat besluit, door zich aan te sluiten. Welken indruk moet dit nu niet buiten- ai" wekken? Ik geloof een allerminst Christelijken indruk. -Hopende dat „Excelsior" alsnog op zijn besluit mag terugkomen, teeken ik mijr u dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, Uw getrouwe lezer, X. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van Uw onderschrift bij het ingezonden stuk van Zaterdag j.l. vergunne U mij even het woord. In uw gedachtengang vindt ik veel waars; toch meen ik b.v. inzake de jaar lijkse he slee-collecte vanwege de Ned. Herv. Diaconie Uw standpunt onjuist. Deze diaconie collecteert met Kerstdag voor hare armen in den breedsten zin. Als diaconie van de Volkskerk erkent zij alle doopleden, hoever ook afgedwaald. Als diaconie van een belijdende kerk moet zij schiftend optreden, ook in de verzorging der armen. Ethische van gvaan-) begrippen maken deze taak niet gemakkelijker. Doch op den dag, dal we gedenken do komst van den Heiland der wereld, zijn we zeker gedachtig aandoet wel „alle n, maar meest aan de huisgenooten de® geloofs." Wanneer dan personen uitsluitend een gift vragen voor een Kerstgave in klecding en deksel, dan dient allo enghartigheid en verkeerde princi- piënreiterei op zijde gezet. Dan mogen de leden eener kerk voor hunne eigen armen de groote gaven besteden, men bedenke toch ook met de kruimkens de bondekens der Ned. Herv. Kerk, al behoort men niet tot die berk. Ja, het zijn niet vele edelen, die aan hel einde dies jaar zich aan rijen scharen- in onze diaconiekamer. Er worden er wel eens afgewezen ook. Toch meen ik, ditt als U de dankbaar heid bespiedde van menig ellendige, ge do uitreiking der gaven en dus ook de giften, die daartoe in staat stelden, an ders zoudt waardeeren. Of is het niet schoon, dat op Kerstdag de Christenen zich verblijden over de gaven van leden ook van andere kerken ten behoeve van leden der $ed. Herv. Kerk, hoe zondig deze ook in vele opzichten voor God moge staan I 01" loven we dan niet Gods Barmhar tigheid, die zich ook nog op deze wijlze over de ©llendige(n) ontfermtI W ij willen niet weten, wat deze of gene gaf of niet gaf. Wij smakten bij de uitreiking der gaven iets van dc ge meenschap der heiligen. Mot welk hart zult gij geven, mijn lezer? U, mijnheer do Redacteur, mijn har telijke n dank. J Uw dy. F. H. HOPSTBR. Goes, 30 Nov. 1915.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2