No. 53 Dinsdag 30 November 1915 30e Jaargang De Groote Oorlog, Binnenland. Landbouw en Veeteelt. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN SE VOHSTSTRAAT Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ - L. BUftfc. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. School en Leven. Neen, de school past zich niet aan bij het 'leven, en dit wreekt zich overal en telkens op allerlei manier. Deze klacht hoorden wij al voor ruim veertig jaar uiten. Wij hoorden eens een Christelijk insti- tuteur op een afdeelin gsvergadering te 's Gravenhage, nn veertig jaar geleden, van de Vereeniging van Chr. Onderwij zers, na een beloog van den heer Rnm- S'cheidt in bovengenoemden" geest de op merking makenik beu 't met u eens, maar wanneer ik mijn leerstof en leer plan in de dooi' u aangegeven richting kies, dan zakken al mijn leerlingen voor de toelatingsexamens op de hoogtere in richtingen, en dan kan x k m ij 11 school wel sluiten. Bedoelde hoofdonderwijzer gaf toe, dat volgens de methode-Buinscheidt de kin deren beter zouden gevormd worden voor- het' practische leven; doch hij handhaaf de met honderden anderen het oude af richt- en klaarmaaksysteem volgens het welk men geleerde domkoppen kweekt. Deze opmerking'moest ons uit de pen naar aanleiding van de volgende zeer juiste opmerkingen die wij uit De Rot terdammer afdi'ukkfen. „Wonderen van geleerdheid worden aan het jeugdig kroost bijgebracht. Verbaasd staat men over de vele en velerlei dingen, waarmee de jonge hersens geplaagd wor den. Kleine kleuters klampen u aan met vragen, die eigen domheid tegenover der kinderen veelweterij' pijnlijk belichten, Het blijft voor- ons echter twijfelachtig of in dit opzicht slechts winst is te boeken. Ongetwijfeld zijn er teekenen die wijzen op een systeem van inpompen, dat de hersenen bederft en friscbheid van geost onderdrukt. Met name lijkt het bedenkelijk de groote plaats die in ons uitgebreid lager onderwijs aan het Fransch wordt toegekend. Het is geen uitzondering dat in de derde klas reeds met het onderricht in de Fransche i aal wordt aangevangen. Dat het vruchtdragende van dit. onderwijs belemmerd wordt, doordien genoegzame kennis van de Nederlandsche taai ont breekt schijnt niet te hinderen. Maar wat wel hindert, wat ons althans hin dert is dit: door do veelweterij; door 'de overdreven belangstelling aan het Fransch gewijd, komt de Nederlandsche taal in het gedrang. Erbarmelijk is het hoe door velen, die de lagere school verlaten, met het Ne- deriandsch. wordt omgesprongen Ongetwijfeld dragen de hoog© eischen, die Gymnasium en H. B. S. voor de toe lating stellen, schuld aan dit euvel, en een radicaal geneesmiddel zou zijn indien ge hoor werd gegeven aan het alleszins recht vaardig verlangen dat het Fransch als examenvak verviel. Maar ook al wordt aan dit verlangen niet voldaan, dan toch hebben onze pae- dagegen toe te zien dat het Nederlandsch weer zijn eereplaats bekomt. Vergeet vooral het Nederlandsch niet!" Ach waRtteer? Wanneer 't ministerie Heemskerk aan gebleven was, dan was ook Talma minis ter gebleven. Dan waren de Invaliditeitswet en Ziek- tewet uiterlijk met één jaar ingevoerd. 't Heeft evenwel niet zoo mogen zijn. Wanneer komen ze nu? •fa, wanneer. De wetsontwerpen zijn er. Maar Grondwetsherziening gaat voorop. En ïxa Grondwetsherziening volgt ont binding van het Parlement. Dan konft een heete stembusstrijd. Allereerst is dan direct noorlig een nieu we kieswet. En dan gaan de vrouwen, die naar stemrecht snakken, op haar achterste bee- nen staan, om onverwijld vrouwenkies recht te hebben. Daarop krijgen we Wellicht een Minis ter, die weer anders denkt dan Treub. Deze gaat Treub's wetten „verbeteren". De maatschappelijke toestanden zijn sinds ook weer gewijzigd. Invaliden en zieken moeten zich maar redden. Wanneer zullen niet meer de politici, maar de rechtstreeks belanghebbenden van deze wetten eens genieten? tZiet er donker uit voor de arbei ders. Maar ze hebben dan toch bet stembil jet. roept de socialist triomfantelijk nit. Daar heeft een invalide en een zieke verbazend veel aan. Misschien kan hij, wegens zijn invalidi teit en ziekte, er niet eens gebruik van maken. De beteekenis der nederlaag in 1913 wordt hoe langer hoe duidelijker. N. M. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 8 maanden fr. p. postf lüS Losse nummers Prijs der Advertentiën s 16 regels ƒ0.50, iedere regel meer 18 ci, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bg abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels iedere regel meer 10 ct. Tweede Kamer. Een minister ad interim aan 't woord. Principes op den achtergrond. Was zwjjgen hier wol goud Gisteren is de behandeling van de In dische Begrooting voortgezet geworden, nadat de heer Rambonnet zich bereid verklaard had voor zijn zieken ambtgenoot van koloniën de verdediging op zich te nemen. 'Het is begrijpelijk, dat het pikante van het debat af is. Immers alle principi- ëeJIe punten bleven buiten het debat, zoo- dat de minister zich alleen bepaalde tot het géven van inlichtingen en het onder de aandacht van den beer ^Pleyte bren gen van verschillende zaken. Trouwens, de heer Rambonnet had vooruit gewaarschuwd, dat men niet te 'veel van hem moesst verwachten. Hij Is dus slechts voorwaardelijk in de voet stappen van zijn voorganger getreden. Veel konden de geachte sprekers duJ* van de regeer in gst are 1 niet vernemen. Ver schillende vonden in de afwezigheid van Minister Pleyte da.11 ook maar reden om hetgeen ze anders zouden hebben ge zegd, thans maar niet of gedeeltelijk to zeggen. Anderen praatten echter hun re glementair half uur (we zijn namelijk aar ile onderafdecl'ingen der Indische Begroo- t.ing) vol. Tot het laatste half minuutje woi'dt de officiëele tijd volgobabbeld door de rood© sprekers. Salines sprak over koeliewerving, koe liebehandeling en. koelieordonnantie, Mon deis over de vermeende rechtelooshid van den inlander en Ter Laan wil belangstel ling kweeken voor indië. De minister heeft inderdaad niet veel gezegd. Zijn beanlwoordingsrede ovèt de onderafdieeling Justitie zal in de Hande lingen een vijftal regels beslaan. De voor naamste mededeeling was deze, dat het nieuwe. Wetboek van Strafrecht voor In dië niet zal worden ingevoerd, vóór dat de invoering'sverordening gereed is. Wat, het nieuwe wetboek betreft, na dat men al zoo lang gewtens'cht heeft, dat het ingevoerd zou worden, en nu het dau eindelijk de Indische -strafrechts praktijk zal gaan b'eheerschen, nu staan er lieden op om den minister te verzoe ken, dat hij de invoering nog wat zal! uit stellen. Niet dat het geen deugden heeft. Prof. Van Hamel vond het hier en daar nog beter dan het Nederlandsche. Fou ten zijn er echter ook ontegenzeggelijk. Vóór dat het ingevoerd is, of zelfs nog bekend gemaakt, heeft minister Pleyte reeds een wijziging aangekondigd. Die no velle zal dienen 0111 ide laatste resul taten dei' Nederlandsche wetgeving in hef Indische wetboek te verwerken. Prof. Hee- res wil die novelle nn maar liever in hel wetboek zelf zien opgenomen. Daarom wat uitstel. Maar ook heeft hij nog andere redenen om dat uitstel te bepleiten. Er bestaat b.v. ook in het nieuwe strafwetboek nog de doodstraf. Nu moot men volgens den heer Heeres er toch nog eens over den ken, of dat vree se lijk bewijs van geringe beschaving niet kan worden opgeheven De heer Bogaard t heeft echter krach tig gewaarschuwd tegen afschaffing van de doodstraf voor .inlanders, in verband met hetgeen hem omtrent de toestanden in Indië bekend is. 's Avonds is er onder Schaper's lei ding vergaderd. We teekenen slechts het volgende aan: Bij onderafdeeling 149 sprak de heer Scheurer (A.-R.) over de volksbibliothe ken. Opmerkingen makend over de in Indië verspreide volkslectuur, noemde hij daarbij enkele boekjes welke z.i. bezwaar lijk verspreid mochten worden. Er zijn daarbij werkjes welke niet kunnen strek ken tot verheffing yan het zedelijk be wustzijn. Hij vroeg of de minister be reid .zou zijn door andere personen toe zicht te doen uitoefenen. Do heer De Visser (C.-H.) toonde zich telcurges'teld door 's ministers houding in deze zaak. Van hetgeen spr. verlangde is niets gebeurd. Hij zal zich op1 die wijze niet gerechtigd achten voor dezen post te blijven stemmen. Er zijn nog zeer on gunstige en onzedelijke werkjes gepubli ceerd en daartegen kwam spr. op. Intus- schen zal hij' zijn oordeel opschorten tot een volgend jaar. Hij vroeg óf dergelijke geschriften niet meer te publioeeren, óf de tegenwoordige commissie door een an dere te vervangen. Ook de heer Bogaardt (R.-K.) 9efen.de critiek nit over deze zaak. Over het ver weerschrift van de commissie voor de volkslectuur had ook deze spr. zich ver baasd, wat betreft de argumenten door haai' gebruikt. Jammer, dat de minister zoo koud bleef voor deze klachten. Waarom geen ondubbelzinnige toezeg ging gedaan, dat het gevaar want dit. is er toch tegengegaan zou wor den! De Muralt, Bongaerts, Fock en Albar- da achtten zich in den laten avond geroe pen de „burgerlijke openbare xverken" te verdedigen tegen het rapport van de z.g. Havencommissie, clie den landvoogd zou inlichten over de uitvoering van lands- werken. Doch, zooals gezegd, 't pikante was er af. Tot overmaat van ramp volhardde Rambonnet in een diep stilzwijgen. Om wanhopig te worden! Beknopt overzicht vasv den toestand. In weinige woorden zijn de feiten te noemen, die aan de gevechtsterreinen een veranderd aanzien, hebben gegeven. Met andere woorden: er gebeurt, zoo goed als niets van belang. Gisteren hebben we ggzien, hoe de groo te Duitschc generale staf balans opmaakt van do krijgsverrichtingen in Servië en aantoont, dat de veldtocht als geëindigd ^beschouwd kan worden; laat ons thans zien hoe de geallieerden er over denken „De opsomming van de legers, aldus de Times, die gebruikt zijn tot verplet tering van het kleine Balkanvolk, dat Oostenrijk meende alleen te kunnen tuch tigen, tot een. wreede ervaring het anders leerde, vermindert den roem van de krijgs verrichtingen eenigszins, hoezeer zij er op Iterekend mog'e zijn aan andere Balkan- staten vrees aan te jagen. De samenwerking der groep van Mac- kensen en het Üostenrijksche. .leger van Kovess, versterkt door de Duitschers xran het leger van Gallwitz en txvee Bulgaarséhe legérs in dé Servische flank, is noodig geweest om de Serviërs naar het ge bergte te drijven. Men acht het blijkbaar minder raadzaam, om ze daar te volgen. Men beroemt ér zich nu' op, dat de taak xtelbracht is, ofschoon het Servisch© le ger nog in stand is gebleven." Zeker, de verplettering van Servië be wijst nog niet den heldenmoed der cen- tralen.^ Daar zijn wij het mee eens. Ech ter niet met de voorstelling, alsof het Servische leger nog in stand is gebleven, want de rest, die zich in het Albaneesch gebergte heeft teruggetrokken, is „karig". De igroote hoeveelheden gevangenen van de laatste dagen geven te denken. En ook, dat er achter het front telkens ver strooide manschappen worden gevangen genomen. Uit het militair overzicht van de Temps: ,,In Frankrijk bespieden, de heide te- •genstanders elkaar en bestoken elkaar met hun kanonnen: het is de stilte voor het onweer." Dit klinkt tamelijk ongerijmd. Vooral op de bewoners van de Zuide lijke provinciën, die dagelijks het kanon gebulder Van. het Westerfront hooren, maakt -dit een vreemden indruk. Toch wordt de toestand ©r juist in geteekend'Wel dagelijks kanonnades, doch van Aveinig uitwerking. Maar, wil de Temps nu zeggen, het is nog maar zwak gerommel, dat een ontzettend onweder voorafgaat. We zullen zien of 'txvaar is. We' geloovén eer aan een algemeen voorjaarsoffensief. Zestig uur onder den grond. Den 30n October sprong in Artois een Duitsch© mijn tusschen de linie van de Fransehen en hun tegenstanders. Daar door geraakte een onderaardsche gang verstopt, die de Fransohen vair hunne loopgraven naar de Duitschers hadden ge boord. Op dat oogtenblik bevonden zich twee geniesoldaten uit Bretagne daarin Op 28 meter van den ingang. Na een sterke beroering, gepaard met een xrerblindend schijnsel, konden zij vast stellen, dat hun twee en een halve meter in de lengte was overgebleven om zich te bewegen. Hun kaars was n.l. blijVen branden. Ze begonnen toen terstond met pogin gen aan te wenden, den beganen grond te bereiken. Zij vorderden iets, terwijl ze dezelfde ruimte trachtten in stand te houden. De aarde, samengedrukt door de ontploffing; bleek evenwel dl barder om te doorgraven. Daar de ademhaling boven dien moeilijker werd, veranderden zé van tactiek en probeerden ze de Fransche linie te bereiken. Daartoe moest langeï worden uitgeboord, hetgeen lastiger was dan zich een wég naar den vijand te ba nen, maar dit laatste verkozen ze niet. De lucht werd iniusschen zoo slecht, dat de kaars uitging en lucifers niet wil den branden. In het pikduister groeven ze toen voort, terwijl de een op den rug Istond va.11 zip. kameraad, die ge knield lag. Ze zongen zacht onderwij] Bret arische liedjes. Eindelijk zagen zo den nachthemel. Een glimworm had aangekondigd, dat ze de oppervlakte naderden. Toen bemerkten zé echter, dat zij bij een Duitschen loopgraaf waren uitgekomen. Ze groeven toen ter stond een onderaardschen gang naar den anderen 'kant. In den nacht van 31 Oc tober op 1 November bereikten ze op nieuw de open lucht, maar de lichte nacht verbood hen xve.g te loopen. Eerst in den derden nacht, dien van 1 November, kwamen ze uitgeput bij hun vrienden terug. Korts Oorlogsberichten. De Petit Parieten vertelt van een armen ouden boer uit de buurt van Chalon-sur-Saórxe, van wiens zes zonen, die hij uit zijn eerste huwelijk had, er vijf in het Fransche leger zijn, de oudste is een man van twee-en-veertig jaar, de laatst vertrokkene een jongen van twin tig. De zesde zoon zal binnenkort acht tien jaar zijh en wacht zijn oproeping Verder heeft deze boer, die behalve zes zoons ook dochters had, zijn zes schoon zoons allen in het leger en de vrouw met wie hij voor de tweede maal ge trouwd is telde onder de zeven kinde ren, die zij uit haar eerste huwelijk had, vier jongens van wie er drie dienen en de mannen van haar drie dochters zijn allen in dienst. Een redacteur van. de Petit Parisien de oude menschen in hun armelijke en stille woning, buiten op het land, opge zocht. Ze hebben niet veel huisraad, alleen het hoogst noodige en dan hangt er een groote boerenklók. En de twee oudjes- zitten maar stil ten luisteren. Luis teren naar het tikken van de klok. Eens in de week onderneemt de oude vrouw de xierre wandeling naar St. Usuges om er een postpakket weg te brengen voor Eu gene, een van haar eigen jongens, die te Cassel gevangen zit. Een niet-r00kersdag. Ter ge legenheid van den verjaardag van de Duit- sche keizerin, is te Danzig een niet- rookei'sdag gehouden. Volgens de afreke ning, heeft li-et comité een netto-bedrag van 60.800 Mk. aan het Roode Kruis en de Vaderlandsche vroiiwem-ereeniging afgedragen. Generaal Sasonof. f Men ver- neemt, dat het lijk van den in Duitsch- land overleden generaal Sasonof, die bij den slag aan de Masoerische meeren dooi de Duitschers werd gevangen genomen, te .Stockholm js aangekomen, om naar Rusland te worden vervoerd, waar het ter aarde zal worden besteld. Kitchener is te Parijs aangekomen. Keizer Wilhelm is gistermorgen te Weenen aangekomen om. een intiem be zoek aan keizer Frans Jozef te brengen. Op het station werd hij door den aarts- hertog-troonopvolger Karei Frans Jozef en de aartshertogen Frans Salvator en Karei Stefan ontvangen. De keizer reed onder een onbeschrijflijk enthousiasme der sa mengestroomde menigte naar het slot van Schoenbrunn, waar hij de gast Was van den Oostenrijkschen keizer. Het bezoek droeg een zeer hartelijk karakterde heide monarchen konden hun ontroering nauwelijks meester blijven. Keizer Frans Jozef geleidde zijn door luchten gast naar de vreemdelingen-appar tementen. Spoedig na aankomst had een intiem déjeuner plaats, waarbij slechts de beide keizers en den aartshertog-troonopvolger aanzaten. In de geheele stad, welke eerst gister morgen kennis kreeg van het bezoek van den Duitschen keizer, heerscht de groot ste geestdrift en vreugde. Overal zijn de vlaggen uitgestoken. De Handelsoorlog. Het Fran sche s.s. „Algerien" (1084 ton) is ge zonken; acht personen en een lijk zijn opgepikt29 man xvorden vermist. Het Fransche s.s. „Omara" (235 ton) is gezonken, evenals liet Engelsche s.s. „Ta- nis" (2270 ton). De equipage is door twee reddingsbooten geland. De houding van Grieken land. Het Grieksche antwoord is in vriendelijke termen vervat. In Grieksche officieele kringen is men van meening, dat het antwoord den .weg baant voor de gewenschte overeenkomst, alsmede voldoet aan den wensch der Grie ken om neutraal té blij'ven, terwijl het niet ingrijpt in de bedoelingen dér geal lieerden. Een 'vervolging. De- Tel. meldt De Minister' van Justitie heeft het par ket te Amsterdam opgedragen om ver volging in te stellen tegen De Telegraaf, naai' aanleiding van hetgeen dat blad in zake het melkschandaal srlxreef over mi nister Posthuma, in hot: nummer van 12 Nov. De met verlof gaande landweer. De Minister van Oorlog heeft met be trekking tot het verlof aan de landweer er de aandacht op gevestigd, dat d» ge legenheid, aan de dienstplichtigen gebo den, om voorloopig in xverkelijken dienst te blijven niet opengesteld is voor hen die in vasten dienst zijn van staat, provin cie of gemeente. Strenge vorst, In den lioclit van Zaterdag op Zon dag heeft het in het noorden van ona land sterker gevroren dan sinds langje ja ren in November was voorgekomen, in den Helder daalde de temperatuur tot 11 gr. Celsius onder nul; de laagste se dert 1849 aldaar in November opgeteeken- de temperatuur was 8.5 gr. op 27 No vember 1890. 1 - De laagste in ons land in November waal-genomen temperatuur is waarschijn lijk 13.0 gr. te Tilburg op 27 November 1890. Ook de vrij sterke vorst, die Zon dagmiddag nog op den middag overbleef, is merkwaardig. R ijk s- en B ij z o n d e r e Hooge 1- 1 Burger Scholen. Stel het getal leerlingen van Rijks- en Bijzondere II. B. S. is volkomen hetzelfde, dan is de financieele verhouding naar in het Voorloopig Verslag op Hoofdstuk V wordt meegedeeld aldus Rijks H. B. S. Bijz. H. B. S. Totaal: 11 tou Totaal: 3 ton Per klasf 5000 Per klasf 1500 Per leerling: 300 Per leerling: 90 Toch klagen de leeraren aan de Rijks H. B. S. steen ,en been over de lage bezoldiging en niet zonder grond. Maar, vragen, wij, hoe moet dan de Bij zondere H. B. S. rondkomen? Of hier ook werk te doen is voor- de „Bevre- digingsoommissie" Vermoedelijk zal gezien het V. V. de bespreking in de Kamer over 't onderwerp: H. B. Schollen, uitvoerig zijn. Wat uitmuntend is. Voor de Bijzondere H. B. Scholen is er pericuhim in mora (gevaar bij uit stel). (Tijd.) Afd. Kruiningen Z. L. M- Zaterdagmiddag werd in Hotel Koren beurs onder voorzitterschap van den heer J. Welleman, een vergadering ge houden van de Afd. Kruiningen der Z. L. M. Bij de Opening der vergadering werd een stille hulde gebracht aan de nage dachtenis van den overleden secretaris der Mij., den heter Vorsterman van Oyen. Uit de mededeeling- van den Voorz'. bleek, dat de in de vorige vergadering behandelde aardappel-kwestie tot geen bevredigende resultaten heeft geleid. De open brief in de Kruiningsche Courant aan den Voorz. gericht aangaande die kwestie zal' van deze plaats niet meer beantwoord worden. In een andere cou rant is daarop van antwoord gediend, zoodat de briefschrijver niets meer van zich heeft doen hooren. De heer P. Vo gelaar vraagt nui, hoe 'de Min. aan de we tenschap is gekomen dat de aardappel oogst in die mate is tegengevallen, dat voor de inwoners slechts genoeg is ver bouwd, zoodat geen uitvoer kan wor den toegestaan, zooals in verschillende couranten is vermeld. Aan het einde der vergadering wordt deze vraag beant woord door den heer P. Lindenbergh, lid van de Aardappelvereeniging voor Zee land. Hij zegt daaromtrent, dat binnen kort tijdsverloop door den Min. van Landb. bekendmaking zal worden gege ven van het resultaat der gehouden be- spekingen. Meer kon heden niet gezegd worden. Het vroeger gegeven couranten bericht xvas slechts geput uit voorloo- pige uitslagen en vroegen uitvoer. De heer Vogelaar wordt hiermede tevreden gesteld zonder voldaan te zijn. Uit een ontvangen schrijven van de Afd. Goes blijkt, dat zij van het Dag. Be stuur der gemeente Goes bericht heeft ontvangen, dat tijd en plaats zullen wor den aangegeven om over de marktzetting te Goes te onderhandelen. De Voorz. deelt verder mede dat, om gevolg te geven aan den wensch tot stichting van een huldeblijk ter na gedachtenis aan den heer van Oven, een oommissie is benoemd, bestaande uit de heeren Mol en Welleman. Verder xvordt ter kennis gebracht, dat de heer J. v. d. Broek zijne sollicitatie voor het secretariaat van de Z. L. M. beeft ingetrokken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1