No. 50 Zaterdag 27 November 1015 30e Jaargang SmnenSand. EERSTE BLAD. De Groote Oorlog» Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerknieuws. Onderwijs. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMEEGG gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: 8.AN $E VORSTSTRAAT fefS» Bureau te Middelburg! FIRIWA F. P. DHUiJ L. EÜSS, Drukkers: SJosterbaan Le Cointre Goes. ffe Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per S maanden fr. p. postIJS Losse nummers,0,06 Prijs der Advertentiën 1—6 regels f 0.50, iedere regel meer 10 8-snaal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Familieberichten van 110 regels ft.5 iedere regel meer 10 ct. ■B .j. 1 1 .1 Beknopt overzicht van de;: toestand. Meent Servië nog invloedrijke hulp te krijgen, alvorens het geheel en al bezet is door Centralen en Bulgaren? 'tls een ijdele hoop, die het. koestert. Wel doet Rusland, alsof het nog wat vermag te doen in het belang van het verdrukte en vertreden Servië, doch van daden hoort men nog weinig. De „Daily Telegraph" verneemt uit Sa lonika, dat de Tsaar persoonlijk den Ser- vischen minister-president Patsjitsj tele grafisch beloofde, dat binnen een week Russische troepen in Bulgarije zouden vallen. En uit Athene -wordt gemeld, dat aan de grens van Roemenië 250.000 man Rus sische troepen staan, bij Ismail en Reni, in Bessarabië aan de Donaumonding ge legen, gereed om Servië te hulp te ko men. Maar hoe zal dat moeten gebeuren vragen wij met den „Handelsb I ad"- over - ziohtschrijver, die deze kwestie behan delt. Zullen deze troepen door Roeme nië moeten trekken? Zal Roemenië, na. de ondervinding die het eenmaal met een Russischen door- marsch heeft opgedaan toen liet in 1877 Rusland bijstond, het den doortocht van Russische troepen vergunde, en met zijn leger de overwinning bij Plewna hielp bevechten en tot dank daarvoor van Bessarabië werd beroofd, dit nogmaals wagen? 't Is twijfelachtig. Wantmen moet niet vergeten, dat er in dien tijd in de verhouding tusschen Roemenië en Rus land veel veranderd is. Roemenië is de laatste maanden nog al Entente-gezind. Zou Rusland trachten vrijen doortocht door Roemenië te krijgen Evenals de geallieerden Griekenland bewerkten Ook dit is nog een duistere zaak, want, hoe Entente-gezind Roemenië ook is, ei is altijd ijog een groote partij, die van een dergelijken doortocht volstrekt niet weten wil, en die d,e neutraliteit wil handhaven tegenover iedereen. Zou Rusland dan niet tot geweld wil len overgaan, dan moet het pogen de troepen, die thans in Bessarabië staan, langs den Donau en de Zwarte Zee te vervoeren naai- een der Bulgaarsche ha- vensteden, om daar te landen. Doch dit blijft altijd een zeer hache lijke onderneming. Maar wat praten wij over hulp aan Servië. Dit zeer beproefde land is toch niet meer te redden. Slechts een kleine strook van Servië, langs de grens van Montenegro en Al banië en een klein gedeelte van Zuid Macedonië is nog vrij van de troepen- overstrooming, die sedert den inval van 6 October in bijna geheel het Servische gebied, van den Donau tot aan de Griek- sche grens, is doorgedrongen. In Rusland is de winter een groot beletsel voor groote operaties"; de Duit- schers bevinden zich daar te v|er van hun basis om eenactie in te zetten, waardoor de stand van zaken zou kun nen worden gewijzigd, terwijl de mate- rieele bezwaren veroorzaakt door de kou de en den toestand der wegen zich nog komen voegen hij die welke het gevolg zijn van de afstanden, waarover de ver schillende voorraden moeten worden aan gevoerd. Op het Russische oorlogstooneel moet de vijland zich 'tot het voorjaar bepalen tot het in bedwang houden van de Russische legers. In Frankrijk daarentegen is de winter niet zulk een volstrekt beletsel voor elke onderneming van eenigen omvang. Men is clan ook overtuigd, dat daar ernstig zal worden gevochten. De strijders hebben te groot belang erbij, dat de oorlog niet in et oneindige voortduurt, om niet alle lachten in te spannen om aan hun moei- ijken toestand een einde te maken. Intusschen verwachten wij op het Wes terfront dezen winter geen beslissing. Ook u 1 j 1 rJ1.e,n aan 1101126 Zuidgrens uit het duidelijk te hooren kanongebulder vaak af, dat een beslissing spoedig zal vallen. Onder vijanden. Het doet verkwikkelijk aan, nu en dan in de oorlogsverhalen een uiting van on derlinge waardeering der tegenstanders aan te treffen. Het. Fransche orgaan „Oeuvre" bevat een beschrijving van een Fransoh offi cier, die drie Duitsche militairen gevan gen hfcd genomen. Volgens hem waren ze 16 en 17 jaar. Ze stonden verbaasd te kijken, toen ze zich tegenover Fransche soldaten bevonden, die schaterlachten, hun wat tabak aanboden en schertsend naar den vochtigen grond van de loop graaf wijzend, opmerkten: „Hier Paris, schone stadt". Toen voelden de jeugdige gevangenen zich spoedig op hun gemak. Na vijf mi nuten lieten ze den Franschen het por tret van him moeder zien, terwijl hun papieren werden doorsnuffeld. De Fran schen hebben hun die fotografieën laten houden, evenals aan een van hen de afbeelding van een meisje in tennis-dracht. De verloofde van dat meisje sprak Fransch. Later heb ik, aldus de offi cier, die daarvan verslag deed, er pas aan gedacht, dat ik wel zijn naam en adres had kunnen opnemen, om zijn fa milie op de hoogle te brengen. Kor t<j Oorlogsberichten. Griekenland. De Engelsche re geering stond het vertrek toe van Griek- sche schepen met koren en andere Waren geladen, die te Malta werden achtergehou den. Het „Bert. Tagebl." ontleent aan Fran sche bladen berichten uit Athene, waaruit blijkt, dat het Griekscbe kabinet zich heeft bereid verklaard het bij 'Saloniki opge stelde Grieksche leger, waarin de Entento een bedreiging voor haar Balkanlieger ziet terug te trekken naar Noord Macedonië en naar Epirus te verleggen. Denys Cochin vertrekt op het eind dezer weak op den Griekschen kruiser „Helle" naar Mes sina. Kitchener kwam te Rome aan. De B a 1 k a, 11-0 or 1 o g. Mon meldt uit Parijs, dat de Oostenrijkers en Duit- schers troepen coneenlreeren te Roest- schoek met het oog op een Russisch offensief tegen Bulgarije. Volgens de „Morgenpost" wachten 200 Russische schepen te Reni het bevel 'tot vertrekken af. Volgens de „Deutsche Tageszeitung" zouden de Russen den Donauweg nemen om Bulgarije aan te vallen. De „Lokal Anz." ontleent aan de „Corriere della Sera" het bericht uit' Sa loniki, dat de pogingen der 4 divisies Bulgaren om de Fransche linies door te breken nog aanhouden. Monastir is nog vrij'. De Bulgaarsche ring, welke om de stad wordt getrokken, wordt echter steeds nauwer. De gezanten van Rusland en Engeland in Servië zijn na een veer- tiendaagsche reis van Prisrend te Mo nastir aangekomen; de gezanten van Frankrijk en Italië zijn nog onderweg. O001'logshonden. Er zijn 400 honden uit Alaska onderweg naar Frank rijk. Deze honden zijn gekocht in den kennel van den heer Atlan te Nome dn Alaska. De heele troep is reeds aangeko men te Winnipeg. De honden zijn van zeer zuiver ras en aangekocht voor 200 a 250 francs per stuk. Zij zijn in prach-' tige conditie en zullen zoo spoedig mo gelijk naar Europa worden vervoerd, om dienst te doen in (het Fransche leger. 'De bete eken is van Palesti na. De „Manchester Guardian" wijst op de buitengewone beleekenis, die Palestina heeft voor de beteekenis van Engeland'in Egypte en Mesopotamië. Het Suez-kanaal mag evenmin geflan keerd worden door een vijandelijk ge bied, zooals het tegenwoordige Palestina, als de verbinding tusschen de nieuwe provincie die thans mogelijkerwijze in Me sopotamië aan het ontstaan is, door vij andelijk gebied kan gaan. Men moet der halve in Engeland Palestina in het bij zonder in het oog houden, daar het in beide richtingen van 'buitengewone betee kenis is Palestina.„moet óf een deel van Egypte worden, óf men moet zeker zijn, dat het Egypte gunstig gezind is. Te Wanna in Westfalen kreeg een vrouw in October 1914 bericht, dat haar man als militair in het Duitsche leger was gesneuveld. Ze trad voor de tweede maal in het huwelijk, doch kreeg deze week bericht, dat haar eerste man zich als krijgsgevangene in Rusland bevindt. Er is weer een Russisch eskader niet ver van de Bulgaarsche kust ver schenen. Het bestaat uit 15 schepen, rtv.o. 3 dreadnoughts. Er worden toebereidselen getroffen voor de overgave van Monastir. Duikbooten. Tal van Engelsche duikbooten zijn in het Kattegat gezien, blijkbaar wachtende op mist om door de Sond in de Oostzee te komen. De uitvoer van haring in eiken vaart is verboden. Technisch personeel b ij den post-, telegraaf- en tele loondienst, in' N.-I „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat voor dezen tak van diénst wor den gevraagd a. twee ingenieurs, 'gediplomeerd aan eeno technische hoogeschool, niet ouder dan 27 jaar en zoo mogelijk met erva ring op het gebied van zwakstroom techniek. Aanvangssalaris f300 's raaands; b. instrumentmakers met oene goede theoretische en praktische schoolopleiding en in het bijzonder bekend met de mon tage van telefooninri-chtingen. Naar gelang van bekwaamheid en geschiktheid kan benoeming plaats hebben tot instrument maker 1ste klasse op een aanvangssala ris van f 250 's maands, of instrument maker 2de klasse op een aanvangstrakte- ment van f 125 of f150 's maands. Verdere inlichtingen en bijzonderheden worden gaarne verstrekt door het Infor matiebureau van genoemd Comité, adres: den heer J. J. Krato, Loosduinsche Kade 80, Den Haag. K a m p b o d e. Do internoeringskampen te Soesterberg geven thans een eigen krant uit. De Kamipbode heeft -een Fransche en een Vlaamsehe oplage. B ij n a gelukt. Van Woensdag op Donderdag werden door een Duitsche patrouille op 3 meter afstand van de Holiandsche grens bij 's Heerenberg drie Franschen aangehou den, welke uit het kamp Friedrichsfeld waren ontsnapt. Monument voor majoor Thomson. De commissie van voorbereiding uitliet Nationale comité tot huldiging van de nagedachtenis van majoor Thomson, heeft thans aan den beeldhouwer Charles van Wijk definitief de opdracht gegeven tot vervaardiging van het monument, dat op het Thomson plein in Don Haag, zal wor den opgericht. Het beeld zal het midden vormen van een monumentale bank, en zal, evenals de bank, uit granietsteen worden gehou wen. Het zal Thomson voorstellen als ma joor der infanterie, niet majitel omhangen, en iets meer dan levensgroot zijn. Door Gedeputeerde Staten isi de slui ting der jacht op hazen, patrijzen, fazan ten, korhoenders en kwartels in deze pro vincie bepaald op Vrijdag 31 December" 1915 met zonsondergang en zal het tijd stip der sluiting van de jacht op kant- snippen en waterwild op nader te bepa len datum worden vastgesteld. Middelburg. In de vergadering van den Raad, te houden op Woensdag 1 Decem ber 1915, des namiddags te 2 uur, zul len worden behandeld: 1. Notulen; 2. Stukken; 3. Benoeming leden van het Burgerlijk Armbestuur, (aftreding Mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohe- lansberg, en F. E. M. Viseur); 4. benoe ming lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, (aftreding .T. C. Van der Harst JJzn.); 5. lOntslag- aanvrage H. J. Overduin, als Onderwijzer aan school .1; 6. Staten van oninbare posten van: a. Schoolgelden voor de La gere Scholen; b. Schoolgelden voor het Herhalingsomderwijs; C- de Hondenbelas ting 1915. 7. Rooien van hoornen langs de Seissingel; 8. overname van het' on derhoud v. h. Oost-Indisch Huis; 9. ver koop van Gemeente-terrein aan de N.V. „The Vitrite Works"; 11. reclames tegen aanslagen in de Inkomstenbelasting, (H. O.) Woensdagavond spreekt in do Bo- gardzaal de heer C. Srneenk, 'hoofdre dacteur van „Patrimonium" en „De Gids", lid van den Arnhemischen Raad voor „Pa trimonium" en den Christ. Best. Bond, over: „Het goed recht der arbeidersbewe ging". Alle (geestverwante mannen en vrou wen hebben, vrijen toegang. De vroeg ingetreden winter, het dunne laagje sneeuw, dat hedennacht ge vallen is, heeft de jeugd hedenmorgen reeds plëizier bezorgd. Voor schooltijd! was het op de pleinen druk met baantje glijden, enz. Verschillende straten waren vrij glad en in de St. Janstraat had dil ten gevolge, dat een paard te vallen kwam. Het kostte heel wat moeite de rosinant weder vop zijn vier pooten te krijigen. De justitie van hier heeft gisteren te Vlissingen een nader onderzoek ingesteld naar aanleiding van de ontvluchting van eenige Belgische geïnterneerden. Steuncomité. Ingekomen sedert de vorige opgave aan wekeljjksche bedra gen, week van 18 November, f 138.10. Voor de 67e uitkeering, aan de familiën van militairen én aan weTkloozen was noodig een bedrag van f 419.15. De Penningmeester, HERM. BOASSON Goes, Zangkoor „S t. Cecilia". Gelijk het ons een vreugde was St. Ceci lia's avond bij te wonen, is het ons aangenaam over dien avond van echt kunstgenot fe mogen schrijven. Zooals men weet had genoemd R.-K. Zangkoor een kunstavond georganiseerd ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der St. Vincenliusvereeniging, en had het zich daartoe de medewerking verzekerd van de Stafmuziek van het Hie Reg. Infan terie, een gewaardeerde bekende voor het Goesche publiek, sinds het gezelschap zijn eerste uitvoering' op de Markt gaf en vooral sinds Kapelmeester J. li. van der Glas zijn „Hulde aan Goes" compo neerde en ons opdroeg. Wat het Koor zoowel achtstemmig als vierstemmig heeft gegeven, heeft onze ver wachtingen verre overtroffen. In de eerste plaats hulde daarvoor aan den heer 'Jos. Stieger, die zich een waardig en knap dirigent betoonde, van wien een krach- - tige leiding uitging; maar hulde ook aan het versterkte Koor, welks leden met een enthousiasme, en een warmte zongen, wel ke imponeerden en ons, protestanten, die nauwelijks een middelmatige zangvereeni- ging in stand kunnen houden, wel eenigs- zins tot beschaming strekten. Het „Te Deum Laudamus" van TI. Cnypers, acht stemmig uitgevoerd, heeft niet nagelaten indruk te maken. De tenor-solist, de heer Louis van Tulder van Amsterdam, die in dit werk zijn eerste kleine proeve voor ons aflegde, bewees aanstonds van rijke zangerstalenten niet ontblobt te zijln. De orgelbegeleiding van den heer Anton M. van Kalmthout en de piano-begeleiding van den heer A. J. M. v. Kalmthout beantwoordden aan hooge eischen. Laat ons in aansluiting hiermede hier reeds iets zeggen van het andere „Te Deum Laudamus", de compositie van Ver hulst. Men mag over de waarde van de beide werken van meening verschillen, ons komt het voor, dat Verhuist hier boven Cuypers ging, al valt niet te ont kennen, dat Cuypers' kunstwerk vele goede innerlijke hoedanigheden bezit Verhulst leidt 011s dieper in in de in nigheid van de lofzegging, en doet meer dan C. verschillende uitdrukkingen als verheven ziele-uiting naar voren komen. Trouwens, verschillende omstandigheden werkten mede tot het verkrijgen van schooner effect. De koper-begeleiding met name vervolmaakte het harmonische ge heel. Bovendien werd de tenor in dit werk afgewisseld door den baryton, den heer Willem de Hoog, van Oosterhouifc, die evenals de heer Van Tulder en de begeleiders St. Cecilia als „welwillende" medewerkers dienden. De heer De Hoog beschikt over een sonore barytonstem, met groot uitzettingsvermogen, waarvan hij een voordeelig gebruik maakte. Ook in dit stuk bleek weer hoe gemakke lijk de heer Den Tulder, de jonge tenor, zijn stem beheerscht. Als we op een paar punten mogen wijzen, dan noemen we het „Fiat misericordiatua, Domine, super nos", waarin de tenor van zijn rijke talenten getuigenis aflegde door een zeer i'jidrukwekkende voordracht, en op het „ln te, Domine, speravi" (Op U, 0 Heer, heb ik vertrouwd), waarin des heeren De Hoog's buigzame stem wonde ren werkte. O.a. In „Ons lied" (muziek van Arn. Spoel) hadden we gelegenheid den tenor in andersoortige voordracht to bewonde ren. Ook dezo was meesleepend, evenals die van 'de Hoog in een drietal afzonder lijke liederen. „Vredes Smeeklied" - men ziet, datlhet programma met het oog op de tijdsomstan digheden van bijzondere samenstelling was werd Vooral in 't slot hartroerend ver tolkt. Geef o God, na zooveel lijden Toch een uitkomst in dear nood. Heer, verlos ons van den oorlog, Geef, o God den vrede weer. Ziet, dan klinkt handgeklap schier ab surd. Trouwens na meer nummers ware beter diepe stilte bewaard gebleven. Doch dit is voor rekening van het auditorium1, dat den inhoud van gebeden en lofzeggin gen niet voldoende indacht en doorleefde,- Zooals gezegd, de zang trof door bezie lende geestdrift. Hollands Glorie werd door den baryton hartstochtelijk voorgedragen en met span ning gevolgd. Het was één der schoonste gedeelten van 't programma. Het applaus was terecht daverend. De begeleiding van mej. Giesen uit Rijs wijk was zeer verdienstelijk. Het „Domine Salvam fac Reginam nos- trairr" (Heer behoud onze Koningin) is door het 4-steirtmige Mannenkoor met warmte gezongen. Rest ons nog een en ander te Zeggen omtrent hel aandeel, dat de heer Van der Glas in het succes van den avond had. Zijn „Hulde aan Goes" is voor de zoo- veelste maal met aandacht gevolgd en met luid applaus beantwoord. Met de Ouver ture van Baudonck, Goppellia Ballet van Delibes, den Turkschen marsch van Guil- laume en Mosaïque sur 1'Opera, „Die Freischütz" van von -Weber, heeft bij evenzeer lof geoogst Niet het miinst met, zijn eigen werk, dat aan hooge eischen der techniek "beantwoordt. Summa summarum: het was een kunst avond, waarop door velen echt muzikaal genot is 'gesmaakt. Vlissingen De politie heeft aangehou den een drietal personen, verdacht van diefstal van koper, zink, enz., ten nadeele van een tagrijn alhier. Een man, afkomstig uit Goes, dia zich hier ter stede heeft schuldig gemaakt aan oplichting van een viertal heeretn- costuums, is door de politie te Arnhem aangehouden. Hij is aldaar in het huis van bewaring opgesloten, omdat hij zich daar ook had schuldig gemaakt aan diefstal. Heinkenszand. De slagersjongen J. M. alhier had gisteren bij liet worst-malen het ongeluk zijn hand te ver in de machine te steken, waardoor hem een stuk van een! vinger werd afgesneden. Het stuk kon men niet meer vinden en is dus naar alle waarschijnlijkheid ook tot worst gemalen. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Hoedekenskerke. Nader meldt men ons, dat'de vrachtrijder L. alhier naar Middel burg vervoerd is tot verdere behandeling van het gekwetste lichaamsdeel. N. en St. Joosland. Bij het vee van den landbouwer F. P. Polderdijk alhier, is het mond- en klauwzeer geconstateerd. Nader meldt men: Bij F. P. Polderdijk werden 3 zieke dieren afgemaakt en be graven. Verder Worden nog afgemaakt 24 stuks hoornvee en 8 varkens. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bruchem—Kerkwijk, J. J. Timmer, cand. te Utrecht; te Lienden, Ph. Peter te Sir Jansland; te Driesum, S. C. van Wjjngaarden, cand. te Zeven huizen. Bedankt voor Bleiswijk door P. Kruiijt te Gouderak; voor De Krim door J. H. Huygers, cand. te 's-Gravenhage. Kloetinge. In de vacature C. Dagevos is tot notabel gekozen dhr. G. Harinck met 29 stemmen, dhr. E. Hoek bekwam 23 stemmen van de 68 uitgebrachte stem men; van onwaarde 6. Herkozen werd Jan Straub met 36 stemmen; op B. Nieu- wenhuijse Az. waren uitgebracht 27 stem men (van onwaarde 5). Hoedekenskerke. Tot (kerkvoogden van de Herv. gemeente alhier zijn benoemd dd heeren C. Boogaard en J. de Korte. In de Algemeene Synodale Com missie kwam o. m. ter tafel een adres van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland, betreffende het ontwerp-ifitkeering van ouderdomsrente door den Staat. In dit adres worden verschillende gronden aan gevoerd om aan te toonen, hoezeer door 't in werking treden van bedoeld ontwerp onrecht zou geschieden ten opzichte van de Diaconieën, en hare bedeelden. Door de Synode van 1914 is intusschen reeds een adres over deze zaak opgesteld, dat aan de Tweede Kamer der Staten-GeneraaJ zal worden gezonden. Geref. Kerken. Zestal te 's-GravenhageJ. C. Brussaard te Meppel1, dr. K. Dijk te Rijswijk, J. L, Schouten te Arnhem, J. Douma te Water graafsmeer, dr. V. Hepp te Klundert en R. E. v. Arkel te Soest. Bedankt voor 's-Gravenmoer door J. W. Esselink te Wateringen. Te Lemelerveld is overleden in den ouderdom van 74 jaren de heer ds. W. T. v. Dijk, emeritus predikant. Ds. Van Dijk was van 18661869 predikant te Sellingen, daarna te Kollum, van 1871 tot 1875 te Haren, daarna te Heinkens zand, van 1876 tot 1884 te Waardhuizen en vervolgens te Tholen. Sedert 16 Fgbr. 1908 was Z.Eerw. emeritus. Goes, Benoemd tot tijdelijk on-'cTwijzor aan de Chr. School' (Wijngaardstraat) alhier de heer J. Lokerse, thans als zoo danig werkzaam aan de Chr. School te Oudelande.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1