30e Jaargang No. 48 Donderdag ^5 November 1915 D© Groote Oorlog» DE KERKBOUW OP „VREDERUST". Binnenland. ■I in II"i" Uitgaye van de ïïaaml. Venn. LUCTOR ET EM.iiAi.GO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; LAN a£ VORSÏSTRAAT ZW, Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUU - L. Drukkers: Oosierbaan Si Le Cointre - Goes» De Zeeuw Het bestuur der Vereenigmg tot Chris telijke verzorging van Krankzinnigen in Zeeland heeft dezer dagen, op zijne wijze, een poging gedaan om onze Zeeuwsche Christenheid te mohiliseeren v0or een liefdearheid, die ongetwijfeld aller sym pathie wekken zal. Hij zond aan de zestig afdeelingen in onze provincie, die meer direct met „Vrederust" leven een circulaire die ten doel had gaven te vra gen om gemeenschappelijk een doelmatig en passend kerkgebouw op onze stich ting te doen verrijzen. Ik 'zal die circulaire niet herhalen, want behalve aan afdeelingen en oorpo- ratiën is ze ook bekend gemaakt door alle organen der Christelijke pers in Zee land. Verondersteld mag dus worden, dat al- gemeene bekendheid haar deel is geweest. Mij zij het slechts vergund in het hoofd orgaan onzer provincie deze circulaire eenigszins nader te belichten. „Vrederust" telt op dit oogenblik ruim 450 patiënten, en het laat zich aanzien, dat, door voortdurende aanvragen en nieu wen bouw van Paviljoenen, weldra het maximum-cijfer (600), dat de ontwerpers zich hadden voorgesteld, bereikt za.1 zijn. En nu mogen de meeningen over de wen- schelijkheid of noodzakelijkheid der ge- stichtsverpleging boven gezinsverpleging verschillen ik weet dat ze uiteenloo- pen maar over gestichtsverpleging bij .krankzinnigheid bestaat zeer zeker geen geschil en geen voorkeur. Ieder is over tuigd, dat waar gevaar voor den pa tiënt of voor zijne omgeving bestaat, ver wijdering uit de vrijs samenleving èisch is en voortdurend toezicht noodzakelijk. En behalve deze zijn er nog anderen voor wie het gemeenschappelijk leven óf 'voor henzelf óf voor hunne omgeving hoogst bezwaarlijk is. Daar zijn menschen wie kent ze niet? die door den strijd des levens lichamelijk of geestelijk zijn ondergegaan. De rampen en de zorgen des levens zijn hun te zwaar geweest, en nu wijst de naald of het kompas hunner toekomst onveranderlijk naar het Noorden. Hun is geen lente en geen zomer meer beschoren. Geen zonnestraal kan door dien mist, die hun geest als een duistere nevel om ringt, meer doordringen. Nog anderen en wie kent ook deze niet? zijn door eigen of anderer ver- waa.rloozing voorwerpen van smaad of belaching geworden. Mogelijk voorwerpen van zonde en misbruik. Menschen ont zonken aan de bestemming waartoe ze geroepen zijn. Neergevallen van de hoogte .waarop de mensch van Gods geslacht geroepen is, en ook recht heeft te staan. De maatschappij bant hen uit, de sa menleving laat hen niet toe. Straatjon gens strekken hun tot geleide. In één zij het dan vreemd woord, paria's, wier opneming buiten het normale leven eisch wordt geacht te zijn. 'Op welke wijze zal nu kunnen be proefd worden in die duistere geesten, die gelijk geworden zijn aan de rookende vlaswiek, de levensvlam weer te doen gloren? Ook hierop wordt verschillend geant woord* Door arbeid, door ontspanning? Voorwaar, goede hulpmiddelen, die ook op de Christelijke stichtingen niet ver geten of verwaarloosd worden. Maar voor Christelijke slichtingen wordt het zwaartepunt voor geestelijke behande ling toch op iets anders gelegd. Op de Christelijke stichting komt men ook tot de beklagenswaardige patiënten met de boodschap, dat hun één ding ontbreekt, diat één ding noodig is, en dat daarom slechts één ding begeerd moet worden, en dat dit ééne slechts te vinden is bij dien Eenen die hulp bieden kan, ook in de diepste smart, genezing ook bij het grootste lijden, rust ook aan bet meest geschokte hart. Indien er om zegen kan gebeden worden, en zegen kan gehoopt worden, dan, zoo belijden alle Christe nen, alleen door Hem in Wien we een barmhartig Hoogepriester mogen zien en aanbidden. Die levensvlam aanteblazen, waar nog slechte een sprankje te vinden is, aoht de Christelijke stichting hare roeping, daarom bouwde haar bestuur van liet eerste oogenblik van het bestaan harer stichting een houten hulpkerk, en daar om wenscht. zij deze, gevestigd en tot vollen wasdom gekomen, met een duur zaam kerkgebouw de stichting te ver rijken. f In welken vorm dit kerkgebouw zal worden opgetrokken? Ongetwijfeld aan passend aan de geschiedenis en de om geving. Het Godshuis was van oude dagen af het ideaal waarom zich alle gemeenschap pelijk leven groepeerde, en daarbij dekten geestelijke en aesthetische idealen elkaar. Frissche actualiteit wordt gebouwd op den bodem der geschiedenis en wortelt in het verleden. En als de vrienden van „Vrederust" straks, als de kerk daar staat als mid delpunt, waaromheen de elf Paviljoenen zijn gespreid, de koninklijk breede laan opgaan, die tot de stichting leidt, zul len ze niet alleen de kerk en de pavil joenen en de woningen van dit dorp in wording zien, maar, zich herinneren de de stuivende woestijn die Vrederust" op den dag der opening, 5 Mei 1909 te zien gaf, nu getuige kunnen zijn van hetgeen bouwkunst en cultuur hier heeft gewrocht. En dan zal vermoedelijk de indruk tweeërlei zijn. Daar zullen er zijn die, als de wel bekende uit de Schrift zeggen zullen: Kon deze zalf niet duur worden ver kocht en den armen gegeven of voor meer genot besteed? Met andere woorden: is het gewettigd zooveel talent, zooveel werkkracht,zooveel geld te besteden aan menschen wier productie-vermogen in 't al gemeen genomen op een minimum kan worden geschat En daar zullen anderen zijn die zeggen zullen: dat het beste niet te goed wordt geacht voor beklagenswaardige lijders, is door hen, die niet meer of beter zijn dan zij, en van zoodanig lijden ver schoond, ferecht begrepen. De Christelijke barmhartigheid viert hier triumf. De vraag welke,van die twee indrukken het edelste is en het hoogst staat be hoef ik niet te beantwoorden. Middelburg. P. J. DE KRUIJTER. Bsksiapt ovorzichi van dsn tonatasis?. Mitrowitsa 'en Prisjtina zijn reeds aan de Serviërs ontnomen, gelijk we gisteren reeds konden mededeelen. De Serviërs ontplooien nog steeds niet al hun krachten, doch bepalen zich er toe strijdend hun terugtocht te dekken. Aanvankelijk dacht men, dat op het historische Lijsterveld een beslissende slag zou geleverd worden, doch nu blijkt, dat dit niet in het voornemen der Serviërs ligt. Trouwens de omstandigheden zijn voor hen wel zeer ongunstig. Het Lijsterveld is op het oogenblik een plaats van onbeschrijfelijke wee en' ellende door het groot aantal hulpbehoevende vluchtelingen, die daar zijn opgehoopt en aan alles gebrek hebben. De Bulgaarsche generaal Bojadjef heeft aan een Duitsch journalist verklaard, dat het Servische leger een, volledige ont binding ondergaat. Het beeft nog maar één enkelen uitweg, naar Monteegro, door den moeilijken bergpas tusschen Mitrowitsa en Novibazar, maar er zal waarschijnlijk slechts een alleen uit officieren bestaand Servisch leger in Montenegro aankomen. „Na de versnippering van het Servische leger zullen wij, aldus deze Bulgaarsche vuurvreter, met vereende krachten naar Macedonië gaan om met de Kaffers en andere negers af te rekenen. Weliswaar landen de Franschen voortdurend troe pen, doch wij' hebben het klaargespeeld met 300.000 Serviërs en zullen het ook spoedig mèt deze Franschen klaar spelen. Daar is wel een beetje humbug bij. De 300.000 Serviërs zijn wel overwonnen maar niet verslagen en het is best mo gelijk dat het met de verdere afrekening daar in het Zuiden niet zoo glad zal gaan. Er zijn zelfs berichten, dat de Ser viërs de Bulgaren op de linie Vele» Monastir weer geklopt hebben en Prilep bedreigen. Maar 't lijkt wel wat op een loos gerucht. De Entente moet nu Griekenland wel verloren achten voor hun zaak. De duimschroeven zijn de laatste da gen dan ook niet aangehaald. De houding van Griekenland is nog een sphynx-houding, doch in ieder ge val mogen de geallieerden blijde zijn te weten, dat het niet de wapenen tegen hen zal opnemen. Door de buitengewoon strenge censuur is het praktisch onmogelijk om eenig J nieuws te krijgen uit Athene, behalve geïnspireerde perscommentaren, die ver zekeringen inhouden van de goede betrek- kingen tusschen Griekenland en de geal lieerde mogendheden. De bestaande toestanden in Grieken land spreken echter deze verzekeringen tegen, sedert de Duitsche sympathieën van 'sKonings ministers niet langer ver borgen worden gehouden. Er wordt geen geheim meer gemaakt van de overtuiging, dat Duitschland ten slotte volkomen zal overwinnen. Duitsche officieren te Athene leggen thans veelvuldige bezoeken af bij den koning. Deze officieren vertoonden zich opzettelijk in de straten in vol uni form, begeleid van Oostenrijksche, Bul gaarsche en Turksche makkers, de ka rakteristieke brutaalheid van hun bevoor rechte kaste ten toon spreidend. Intusschen zijn buitengewone militaire voorzorgsmaatregelen te Athene getroffen met het doel indruk te maken op de burgerij. Detachementen infanterie met de bajonet op, patrouilleeren dag en nacht door de hoofdstraten en houden voor name .punten bezet op de hoeken der straten. Wachten zijn opgesteld voor de openbare gebouwen, het Koninklijk Pa leis is geheel omringd van schildwachten. Ondanks financieele moeilijkheden 'gaat de mobilisatie voort. Nieuwe klassen re servisten zijn opgeroepen en naar Salo- niki gezonden of naar de Servische grens, terwijl de Bulgaarsche grens geheel onbe waakt ligt. Een lesje aar» de wufte Parijzonaars. In de groote bladen lezen we onder staand satyrisch stukje, dat ook voor me nig Nederlander een goede les inhoudt. Parijsohe couranten hebben zich onlangs tot tolk van een hoos publiek gemaakt, dat. er over klaagde, dat-er 's avonds l>ij het uitgaan 'van de schouwburgen geen auto's - te vinden waren en de menschen over de soms natte straten moesten loo- pen. Een Franscbe soldaat aan het front heeft nu aan het Journal liet volgende briefje gezonden: „Het hart van de poilus wordt door 'een onuitsprekelijke ontroering beklemd. Een paar dagen geleden heeft het Journal ons zoo maar, zonder voorbereiding, zon der omzichtigheid bericht, dat de Parijize- naars, die uit de komedie kwamen, ge noodzaakt zijn geweest te Voet naar huis te gaan, omdat er geen auto's waren. En het regende, mijnheer! Hoe is 't mogelijlk, dat die censuur zulke berichten laat passeeren! Ziet zij dan niet in hoeveel kwaad ze doen, in wat voor diepe ontreddering die afschuwelijke, be proevingen, die aan de Hoofdstad zijn gelegd, ons starten. Zulke dingen zijn dus, mogelijk? Waar denkt de'regeering dan toch aan? Er was toch gezegd, dat Briand energie bezat en dat Galliéni pootig was Neen, mijnbeer, dat kan niet voortdu ren! Wij willen iets doen. Sommigen spre ken er van oen trein miefc benzine naar de Place de la Concorde te sturen. Anderen willen afstand doen van hum vijf sous. Wij moeten onze ongelukkige landgenooten te hulp komen! Geen tuffen 'snachts 'om twaalf uur? En kletsregen! Maar hoe wil men dan, dat die slachtoffers het uithouden tot het einde?" Parijizenaars, mijn broeders, zegt (de Van- dag-tot-dag-schrijver in liet Journal, die dezen brief mededeelt, Paxijzermars, mijn- - broeders, laat ons tot ons zelf inkeeren! Wanneer wij lust krijgen mis eigen lot te beklagen, laat ons dan denken aan hen, die daar ginds zijn en die nog den moed hebben om te lachen zelfs te onzen koste. Laat ons hen bewonderen en ons wfefcen op hun ironie door hun mut sen te zenden. Korts Oopjoystariohisti. Griekenland. Naar de corres pondent van het Wolff-bureau verneemt, is de Grieksche regeering geneigd de Quadruple Euteute zoover tegemoet te ko men, als met de waardigheid en de neu traliteit van het land te vereenigen is. De gemeenschappelijke nota der Ver bondenen aan Griekenland werd overhan digd. De koning deed een gunstige ont vangst der nota doorschemeren. De nota is in vriendschappelijken geest opgesteld en vraagt in het algemeen aan Griekenland een bevestiging der reeds ge geven verzekeringen betreffende den toe stand der verbonden troepen in Grieken land. Het document stelt geen tijd vast, doch vraagt zoo spoedig mogelijk ant woord. Het „Berl. Tageblatt" ontleent aan de „Stampa", dat de Quadruple Entente dan Griekenland de volgende eischen heeft gesteld: lo. demobilisatie; 2o. terugtrek king van de Grieksche troepen van de grens; 3o. verplichting om de Servische troepen hij eventueel overschrijden van de grens niet te ontwapenen; 4o. ver plichting om het leger van de geallieerden nooit te zullen aanvallen. De Aurirali he regeering besloot de hulptroepen, <ffe reeds gevormd zijn met 50.000 man te vermeerderen, hui ten de reeds vastgestelde versterkingen, waardoor de hulp van Australië in Juni hij benadering tot 300.000 man zal zijn gebracht. De Duitsch-Zwitsersche grens is voor ieder verkeer gesloten. De billijke maatregel der Belgische regeering, strekkende om de jongelingen van 18 tot "25 jaar te verplichten zich bij het leger te vervoegen, heeft bij ze kere Belgische bloodaards in Nederland en ook in Engeland, waar er zich nog verborgen hielden, opschudding verwekt. Er wordt ons verzekerd dat een industrieel van een West-Vlaamsche stad, achter de Duitsche linie, die met zijn gezin'in En geland de gastvrijheid genoot, met zijn tien kinderen naar België is teruggekeerd om hen aan den dienstplicht te onttrek ken. Hoe dit mogelijk was, wordt ver klaard als volgt: cle vader liet voor het groot geld, zijne zonen als kajuitjongens verkleed aan boord van een Hollandsch schip brengen en op die wijze zouden zij Nederland hebben bereikt. (Belg. Dg'bl.) Een „B o c h e"-b el eed i gings- proces. Dezer dagen is te Bern een proces gevoerd tusschen den Duitscher Wagner en een vrouw Buergi, een ge boren Fransclie, die in een cinema al daar ruzie gekregen hadden, wijl de vrouw bij het zien van een film den Duitscher met het woord „Boohe" toegesproken had. Van woorden was het tot daden gekomen en beiden moesten ten slotte met 'bloe dende neuzen geseheiden worden. Wiagner werd t:ot 20 dagen gevangenisstraf èn 40 francs boete veroordeeld, vrouw Buergi tot 70 francs boete wegens beleediging en lichamelijke mishandeling. Beide par tijen verklaarden, dat zij uitgedaagd waren en gedurende het proces kon hierop 'geen licht geworpen worden. V e r i o f s r e g e 1 i n g. Aan allen tot het kader behoorenden, zoowel beroeps-, militie-, landweer- en reserve-onderofficieren, alsmede aan did officieren, die vast of tijdelijk bij de depóts geplaatst zijn voor de instructie van de militie of landstorm, wordt ongeacht hun particuliere belangen en in afwijking van de voor het geheele leger geldende bepa ling omtrent de periodieke verloven, alleen maar verlof verleend óp Zondag. Ateor zoover de dienst het echter toelaat en er niet onder lijdt, is er bepaald, dat de vergunning tot terugkeer op Maandag, voor het ongehuwde kader en officieren per laatste, reisgelegenheid, voortaan twee maal 's maands kan worden toegestaan „B>o ndsblad". We ontvingen het eerste nummer van het „Bondsblad", Orgaan van den Bond van Christelijke Drukkerspatroons in Ne derland, gevestigd te Amsterdam. Dit Bondsblad bedoelt uit den aard dei- zaak niet te zijn technisch vakblad, doch wenscht in den Bond, Bestuur en Leden, zoowel' als' de Leden onderling, met elkaar in contract te brengén. Het Bestuiur zal in dit Bondsblad mede- deelingen doen aan de Leden en voor de Leden zal gelegenheid ter onderlinge ge- dachtenwisseling worden gebodein. Liet Bondsblad zal vooralsnog op onge regelde tijden verschijnen. Aan de Leden en aajn de Hoofdbesturen der verschillende organisatiën wordt het gratis toegezonden, terwijl ook voor be langstellenden een aantal exemplaren be schikbaar zullen zijn. Het Moderamen van het Bestuur treedt op ais Redactie. Genoemde Bond werd 18 Januari 1915 te Utrecht opgericht. Moge de arbeid van den Bond en z'n Orgaan velen ten goede komen! „Patrimoniu m". Maandagavond voerde de heer A. Zijl stra van Groningen in de jaarvergadering van Patrimonium het woord over „Pa trimonium en vakvereeniging". Aan deze rede willen we nog een en ahder ontleenen De verhouding van de Chr. vakorgani satie tot Patrimonium en de andere al- gemeene bonden, den Chr. Nat. Werk mansbond en het Luthersch Werklieden verbond, is een vraagstuk, dat de le den onzer organisaties ten zeerste be- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Peï 8 maanden fr. p. posti.3H Losse nummers,0.31 Prijs der Advertentiën 1—5 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 et 3-maal plaatsing wordt 2-maal bereken Bij abonnement voordeelige voorwaarde® Familieberichten van 110 regels ƒ1.-- iedere regel meer 10 ct. z.ig hpudt, omdat de oplossing daarvan een levenskwestie is voor de al gemeente bonden en naar sprekers overtuiging ook voor de vakvereenigingen. Spr. stelt zich voor slechts weer te geven wat er teofli onder die arbeiders, die meenen dat Pa trimonium en de Chr. vakorganisatie nauw verbonden moeten blijven. De Chr. arbei dersbeweging is een zaak van groot ge wicht voor heel ons volk. Zij zal den zwaarsten strijd in heel de Christelijke actie moeten voeren. De revolutionaire vakactie wordt steeds sterker en zal zich allereerst tegen de Chr. vakactie keeren, als deze in de goede banen zich blijft bewegen. De strijd voor de Chr. vakactie mag daarom geen belijdend Christen koud la ten. Spr. schetst eerst de Christelijke arbei dersbeweging in het algemeen in korte trekken. Hij' wijst er op, dat langzamer hand de vakbeweging den. voorrang ver krijgt en de algemeene bond op den ach tergrond komt te staan en dit is te be treuren. Voor de Chr. sociale beweging is noo dig, dat zij' haar oorsprong nimmer ver geet. In de eerste plaats moet het be ginsel hooggehouden worden en moet wor den opgewekt tot een ernstige studie der sociale verschijnselen bij het liidht van Gods Woord. In de tweede plaats moet er zijn een open oog voor de realiteit van het leven, een praclisch optreden. In de derde plaats behoort er te zijn eenheid van allen die op den Christelij- ken grondslag staan. De algemeene bonden hebben een alge meen doel, de reformatie der maatschap pij in Christelijken geest, maar ook een bijzonder doel, het pleit te voeren voor een gerechte plaats van den loontrekkende in ons maatschappelijk leven. Dit tweeër lei merkt men in elke Chr. sociale be weging. Soms staat het Christelijk alge meen streven, soms het bijzonder maat schappelijk streven op1 den voorgrond. Naar spr.js meening moet heider streven samengaan. De vakvereenigingen nu letten uitslui tend op de verbetering der maatschappe lijke levenspositie. Zij moeten daartoe een macht vormen en zetten daarom de deu ren zoo wijd mogelijk open. Zij erken nen dat zij in het streven naar lots verbetering voor de arbeiders, binnen de grenzen der Christelijke consciëntie moeten b 1 ij' v e n, maar wat voor den algemeenen bond doel is, is voor do vak vereeniging slechts toetssteen. Dit leidt er licht toe dat het Christelijk meer en meer op den achtergrond komt en dat men, door steeds grooitere uitbrei ding, zonder op de keuze der beginselen te letten, slechts wordt een anti-socialis tische vereeniging. Dat zou de dood der Christelijke vakactie zijn, terwijl ook de algemeene bonden zonden worden ont- zi eld. Men kan misschien dadelijk niet tot zoo groote uitbreiding der vakbeweging komen, maar de Christelijke vakbeweging zal er door gesterkt worden. De vakver eniging moet zich louter bepalen tot hel behartigen der vakbelangen. De algemeene sociale arbeid moet blijven voor de al gemeene bonden. Spr. wil daarom dat elk lid der vakvereeniging ook lid zij van den algemeenen bond. Dat zal er toe lijden, dat er ook meerdere samen werking komt tusschen de algemeene bon den en zoo zal men op sociaal gebied grooten invloed kunnen uitoefenen en het vertrouwen van het Christelijk volksdeel veroveren. Spr. stelde voor een commissie te be noemen uit den algemeenen bond en uit het Chr. Nationaal Vakverbond, om de regelen voor het nader verband tusschen algemeenea bond. en vakvereeniging nader te omschrijven. Op deze rede volgde eenige gedachten- wisseling De heer Baas (Zaandam) achtte een direct verband, als de inleider zich voor stelt niet. gewenscht. Hij is echter van meening, dat, als Patrimonium niet al leen de Christelijke beginselen hoog houdt, maar ook deze beginselen in daden om zet, Patrimonium vanzelf op de vakver eenigingen zal inwerken. Hij vreest ver der, dat een gedeelte der arbeiders, die niet positief Christelijk zijn, maar toch in de Christelijke Vakvereenigingen) blij ven, door de maatregelen, die de heer Zijlstra wenscht, uit de Christelijke vak vereenigingen zullen treden en naar de moderne vakvereenigingen zullen overloo- pen. Nog eenige sprekers zeiden wel iets te gevoelen voor een zedelijken band tus schen Patr. en de vakvereenigingen, maar een soort patronaat van Patrimonium over de vakvereenigingen niet te kunnen aan vaarden. Een der aanwezigen keurde het af, dat de inleider zoo een scherpe scheiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1