DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Feuilleton. Uit cle^ Provincie. Gemengd Nieuws. Zeeuwsche Stemmen. HET JAVA-COMITÉ. HSj heefi oorlog gevoerd. VAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 1915, No. 44. LXI. Bel, bel, bnre, eie 't oord van die voornaeme-belastige Neen 'k, wat is dat voor 'n ding? Je bedoelt zeker voornaeme belastige? bure, 't is .'n vóórnaam© belas- tigie. Je 'moet drukke op 't eerste. Do menister, je weet wel, de belastigmeneero in den Raag, wil 'n bel ast i ge leggen op de voomaeme. Maar mensch, verkoop noe geen srooesies. Motte we noe voor onze voor naeme geld gae betaele? Dan zal d'er wel g'n mensch vrieloope. "kZal je zeggen, hoe 'tgaet. 'k Zou 't niet zoo goed wete, as 'k 't nie zei vers gehoord had van Pietekoo van den boer, die der nicht getrouwd is met Belse, den bode op Modderpoel. Die had 't in stat! goord van 'n sc-hriever van ,'t stadiums. Voor meer as één voomaem moe je be- lastige betaele. Begriep je noe? Mar mensch, outoch op. Ik heete en kel Kaotje, maar m'n oudste heet naar Klaos z'n vader Wulleniu Rendrik, en m'n jongstemotte die guus noe betaele? Belneen 'k, bure, hoor mar. Ik zie dat '1 juule je naeder staet as 't laohe. De menister Vraegt alleen belastige voor de guus die nog gehore moete worde, dus je WnHem is nog vrie. Ah, gelukkig, 't Is. toch al zoo diere in dezen tied. Eiers kenne we nie meer en voor m'n melk betaele ik vuuf cent de pint. En de lucifers slae ze alledag meer op en m'n man is gister met do kosse tuusgekomme. i Je hoef me niks te vertelle. Lae we mekaore noe geen Mietje noeme. Nee, want dan valle we in de voor naeme-belastige, éh! Och nee bure, de menister vindt 't allemael mar trotsigeid, die veel naeme en ie wil do .mensche noe dwienge naer 't oue gebruuk terüg te keere. üaer hebbe we toch genoeg an, éh? Maer as de grootvaoder of grootmoe der noe meer dan één naem hebbe? Dat zou voor ons1 mar schandelijk weze. Dan inoete <lie de belastige mar be taele. En of 'i 'n mooie of 'n platte naem is, 'k zal mar zegge Adriana of Sientje, da's zeker eiges 't zelfde Jaoi, dat zou ik ook wel dienke. Noe dag bure, 't is ievallig ier op den hoek. Dag hoor! Ge hoort het, op den weg, hij de pomp, over de haag en ,in de autobus wordt over de vóórnamen-belasting, resultaat van 's minister Treub's vindingrijke brein, ge sproten. Ik maak me sterk, dat nog nimmer een belastingwet-in-de-maak zoo spoedig populair is geworden als dit ontwerp, waarmee men ons op ,1 Mei 1917 wil verrassen. Men weet, wat het wondere wetje wil. Het heeft Z.Ex. zeer verdroten, dat het geven van meer voornamen, welk gebruik 1ot voor kort het meest voorkwam in de meer gegoede kringen, in den laatsten tijd ook ten plattenlande als een aardige liefhebberij beschouwd wordt, blijkbaar in verband met de toenemende welvaart. Dus, z©g't Z.Ex., als meer dan één voor naam een uiting van welvaart moet wor den aangemerkt, dan zal ik zien mi'ji deel te krijgen in ,die welvaart. Den man is 't om de centen te doen. De argumentatie doet er dus tenslotte i. Donderdag j.I. werd in de 60e jaar vergadering van het Java Comité door den secretaris den heer L. Cuperus, te Amsterdam, een jaarverslag voorgelezen, hetwelk wij zoo belangrijk vinden dat wij het gaarne .in hoofdzaak afdrukken. Het bevat toch eon stuk geschiedenis, waarvan, zoowel de oudere lexers als de jongere met genoegen zfdlen kennis ne men. De oudere omdat zij Looman en Esser en Heijblom gekend hebben, de jongere omdat :zij zich de persoonlijke kennismaking herinneren met Van Has selt en Schelfhorst en Van de Spiegel; en zeker lallen omdat zij' de liefde tot den Zendingsarbeid ook door deze lectuur willen verlevendigen. Daartoe denken we allereerst terug aan den belangrijken avond van 19 October 1854, toen de heer I. Esser, pas uit Indië teruggekeerd, in een der 14daagsohe vergaderingen van de „Ver. ter verbrei ding der Waarheid" eene voordracht hield over den zedelijken en godsdienstigen toe-, stand der bevolking op Java, de Neder- landsche Christenen oproepende tot het zendingswerk. De terugslag op dit woord wias het vormen van een Java-Comité uit de.'aanwezige broederen, het houden van nieuwe samenkomsten, en de eigen lijke stichting der nieuwe vereeniging op 24 Maart 1855 onder leiding van bi'. T. M- Looman, die van toenaf tot zij nen dood in 1900, alzoo 45 jaar lang. het voorzitterschap bekleedde. weinig toe, doch die welvaar (-suiting had ik er maar liever buiten gelaten. Wat zien we in de groote steden? „De tijd van Bettekoo, van Atmemie, Margreet. en Aagje is lang voorbij. Marie, Christien, Jacoba, Anna, Mina is niet netjes. We zeggen liever. Mary, Tini, Gobi, Anni, Mini, en Kitty, Nelly, Wirnmy,,doch genoeg. Dus ook in de steden bleek men voor uitstrevend of) dit gebied en verachtte men het oude. Bat dit als een welvaartsuiting beschouwd moet worden, zal ik. zoo vrij zijn in twijfel te trekken. 't ls er al nol als in Engeland: de wasch- vrouw 'heet er Mary, het vischwijf Kitty. En welke boerenarbeider, die zijn kind naar vader en drie broers wil vernoemen, zal schromen, omdat hij 's Zaterdags slechts f8 thuis brengt? Maar afgezien daarvan, aldus gaat de minister voort, die ijdeltuiten geven ons maar heel wat werk met die namen- rijen, dus behalve door haar karakter als belasting eener „welvaartsuiting" wordt ze hierdoor gerechtvaardigd, dat zij een vergoeding eischt van degenen, die „ter wille van particuliere voorlief de en tradiLie" den staatsorganen meer moeite veroorzaken dan noodig is. Dus, dacht hij zeker, wat is rationeelei', dan dat ,men die particuliere voorliefde verwissele voor edele vaderlandsliefde, en medelijden met de ambtenaren van den B. S., die zioh nu de kramp pennen aan overcomplete voornamen. De dienst, dien hij huil bewijst, zal echter maar matig op prijs gesteld wor den, denk ik, want nu moeten de heeren 'n lijstje aanleggen en den belasting-ont vanger op- de hoogte houden van de be lastbare voornamen. Er is nég een moeilijkheid, door den minister misschien over 't hoofd gezien, doch door den Oiider-dc-streep-redacteur van „Het: Handelsblad" wereldkundig ge maakt. In het Amsterdamsche adresboek staan 260 Jansens, hiervan 18 met voornaam J. en 46 J. en een of meer toevoegingen. Na de invoering der voornamenbelasting zullen deze toevoegingen wel weinig voor komen. Resultaat: weinig opbrengst en 64 Jan Jansens. Is dit eene bevordering van het gemak der administratie? En dan nog allen die niet in het adresboek staan! En als er algemeen vrou wenkiesrecht komt (wat ik met m'n le zers niet hoop) zullen, er zijn: (gesteld dat er 3 X meer inwoners zijn die niet dan die wél in het adresboek staan) 2 X 4 X 64 -j- 500 kiezers genaamd J. Jansen! Aan de populariteit, die de voorna menbelasting geniet, doet dit echter niets af. Gesteld al, dat 'tvolk zich met zoo'n rekensommetje inliet, dan zou het z'n toevlucht neinen tot bijnamen, die nu reeds hier en daar bij voorkeur gebezigd worden. Dan is het de Rooie Jan Jan sen en de Dikke Jan Jansen! Over alle bezwaren heen ziet minister Treub echter naar het verre verschiet, vanwaar minstens een half millioen z'n schatkist komt binnenrollen. Dat is hoofdzaak. Wat een extra naam zal moeten-kos ten? De minister wil dit regelen naar de Inkomstenbelasting. Als het ontwerp, 'zooals het 'daar nu ligt, wet wordt, zal de belasting bedragen: indien de belastingplichtige óf met óf naar een zuiver inkomen van minder dan dui zend gulden is of wordt aangeslagen f2.50; indien hij is, of wordt aangeslagen naar een zuiver inkomen vanf 1000 of meer, doch minder dan f 2000f 5f 2000 tot f3000: f7,50; f3090 tot f4009: f10; f4000 tot f6000: f 15; f6000 tot f8000: f22,50; f8000 tot f12000: f35; f12000 tot f16000: f55; f16000 tot f32000: f 100; f32000 tot f64000: f200; f64000 of meer: f400; met dien verstande, dat wegens latere bijvoeging of verandering van een voornaam de belasting nooit min der bedraagt dan f100. Verandering of verlenging van een ge Getrouw aan het tweevoudig doel: „de Nederlandsche natie op Java's behoeften en hare schuld aan de Javanen aan dachtig te maken, en verder de zending op'Java te steunen", wendde men zich tot het Nederl. volk met een gedrukte „Roepstem", waarvan de vrucht was het ontstaan van hulpcomité's soliier over al binnen onze grenzen, en het collcotee- ren ten behoeve van het „Genootschap van in- en uitw. zending le Batavia", dat evangeliseerde in en om genoemde stad, en vooral ook de door Gossner, Heldring en - Witteveen gezonden zende lingwerklieden voorthielp. Het werd nu ook de taak van het Java- Comité doortrekkende zendelingen en zen- dingszusters te steunen; de corresponden tie met de zendelingen op Java en Nieuw- Guinea, later ook op Sumatra, te voeren en inlandsche jongelieden in het moeder land op te leiden. Als Mevrouw le Jolle 2 Javaansche jongens uit Indië mee brengt, neemt het Java-Comité ze voor zijne rekening, en het moet een tref fend oogenblik geweest, zijn, toen het Be stuur op de 4de jaarvergadering (21 Juli '59) aan de aanwezige zendingsvrienden zijn pupillen voorstelde: Leonard de Ja vaan, Aden de Maleier en Jan Hes de Chinees. Deze allen en anderen werden onderwezen, opgevoed en gedoopt, voorts zooveel mogelijk gevormd voor aanstaand zendingswerk. Wanneer het Java-Comité als afd. van het Genootschap te Batavia 7 Juli 1861 zeudeling Beukhof uitzendt, neenxt deze Aden, Ponrau, Leonard en Andreas, een Dajak, na den moord in 1859 door Mevrouw Both mee naar Euro pa gebracht, weer mede naar Indië. (Aden is spoedig gestorven en te Nieuwediep begraven). De pogingen inlandsche jongelieden in slachtsnaam zal f250 moeteii kosten. Heet iemand Jhr. van Kibbelgraag en wil hij dit veranderen in Jhr. van Kib belgraag tot Vechtlust, dan moet hij voor Vechtlust dokken. Ons Zeeuwsche volkje zal hiervan ech ter niet veel last hebben. Ook dit doet dus niets af van de po pulariteit van het merkwaardige wetsont werp tot belasting van een merkwaardig „weeldeartikel". 't Zal me benieuwen of het Parlement er genoegen mee neemt. Zal dit er ook zoo gauw mee verzoend zijn als het gewone volk? KEES VAN DER MEER. Uit -een brief van een Franschen reser vist, die aan het front in Champagne staat: DenSOen, October vielen de Duitschers, die in gesloten kolonnes tot dicht bij onze loopgraaf voortgekropen waren, even voor het dag aanbreken na vier of vijf mijn-ontploffingen, die ons maar te laat het alarm-sein gaven, op ons arm. De vijand was reeds op de borstwe ring en overstelpte ons met granaten. Door den rook kon men elkaar niet zien; het was me een dringen. We stootten tegen elkaar op, al schietende en granaten gooiende, maar de Duitschers, die in voel grooter aantal waren, slaagden er in vas ten voet te krijgen in een deel van de loopgraaf. Op een meter afstands van mij, in rook en vlammen, aan mijn rech terkant, achter een schutsel tegen ont ploffingen, losten Duitschers geweerscho ten, waar de vlam mij liet gezicht van ver brandde. Ik beantwoordde hen zoo goed ik kon en zoo kalin mogelijk, op goed geluk, want zien deed men niets. Naast mij dook de luitenant op, met een gra naat in do hand; hij gooide, maar miste. D-e granaat viel naast mij neer. Raap hem op, riep de luit, hij springt. Maar ik kon niet, ik bleef doorschieten. Zonder aar zelen bukte de luitenlant om het ding op te rapen, maar liet sprong op hetzelfde oogenblik en verwondde hem ernstig. Wat mij betreft, ik schoot maar. Ik keerde mij om en het zag er niet gunstig voor mij uit; de 'vijand zou mij1 haast insluiten; eindelijk gelukte het mij in de verbindings loopgraaf te komen, zonder met vuiren op te houden. Ik was weer bij- mijn eigen mtenschen, er weid een versperring ge- maakt, en ik kon even uitblazen. Maar daar kwamlen de Duitschers van links opzetten. De kapitein, die dicht bij mij was, zendt mij op hen af; ik maak op nieuw een versperring met alles wat me in de handen komt, maar de vijand, die verder gekomen was, maakt zich vanl ons granatendepöt meester en begint ons te bombardeeren. Toen zag ik mijn armen broer vallen, neergeslagen door een gra naat vlak bij mij. „Omhels me, Maurice, zeide hij, mijn arme vrouw! mijn arme vrouw! Geef je maar over broer, dan kun jij voor haar zorgen!" Ik huilde, maar ik dacht: Neen, over geef ik me niet. Hij stierf; ik omhelsde hem nóg eens en liet hem toen liggenik keerde naar mijn ver sperring terug. In vuur en vlammen en rook wopd het verschrikkelijke gevecht roet granafu voortgezet. De kapitein ver dedigde zich als een held, nu eens met een geweer in de hand. dan weer liet wapen neerleggend en grapaten gooiend, zelf de granaten van de Duitschers op rapend, vóór deze ontploft waren, eW zo naar hen terugwerpend. Op het laatst viel hij achterover, door een kogel in liet hoofd getroffen. Op dat oogenblik versche nen de versterkingen. Het was tijd. Het was toen half negen, ik verliet mijn post en ging naar de achterhoede, 's Avonds deden wij den tegen-aanval en den volgenden) ochtend, den 31en October hadden wij al onlze stellingen opnieuw bezet. Ik geloof, dat ik zeggen mag, dat ik oorlog gevoerd heb. Europa op te leiden, zijn vrijwel mislukt, en het stelsel „zendeling-werklieden" is door de geschiedenis geoordeeld. Uit de „Zendingsschool tot opleiding van inlandsche jongelieden tot colporteurs en evangelisten", tijdelijk onder leiding van br. Beukhof en den na liem uitge zonden zendelingonderwijzer L. K. Harm- s.en is tenslotte het Seminarie te De- pok geboren. Als zendeling' Weinz voor Java wordt afgevaardigd onder leiding van Ds. Hase- broek (bij wien op 17 Maart 1861 o.a. de genoemde Leonard en Aden belijde nis des geloofs aflegden), op 20 Februari 1865, kon de Zuiderkerk te Amsterdam de belangstellende menigte niet bevatten. Dus gingen er binnen 10 jaren drie zendelingen door bemiddeling van het J.-C. naar Java, terwijl verder werden gesteund de brs. Adolf Miihlnickel, Mi- chaelis, Cornells, e.a. In dezen tijd valt ook het begin van bet belangrijke werk van den merkwaardigen Chinees Gang Kwee, die 44 jaar onder zijne volksge- nooten heeft gewerkt, en op 22 Juni 1901 op 83-jarigen leeftijd overleed met de woorden op de lippen: „Heer, gij' hebt geroepen; zie, uw dienstknecht is ge reed"; en verder dat van de Chi- neesche Christin Christina, die voor een groot aantal Chineesche vrouwen tot een rijken, geestelijke zegen 'Is geweest. We denken hier ook aan den uitgezon den br. P. B. Haag, die in Juli 1876 te Batavja kwam, werkte onder Inlanders en Indo's en Chineezen, onder militai ren en gevangenen, Maleische godsdienst oefeningen hield, Chr. Maleische lectuur verspreidde, en den stpot gaf aan de oprichting vali verschillende Christelijke vereenigingen. .Verder aan br. G. A. W. Geissler, die in 1891 uitging, en het werk Bij de directe belastingen is inge trokken de verplaatsing van den kommies verificateur J. Postma van Terneuzen naar Lobith, met bepaling dat hij tijdelijk ge plaatst blijft te Winterswijk. Met 1 Dec. a. s. is benoemd de particuliere klerk to Zierikzee (insp.) J. C. Gouw, tot rijks klerk 3e klasse te Rotterdam (dir. tijdelijk). Middelburg. Bevolking. In de eer ste helft van de .maand November zijn in deze gemeente ingekomen: .1. A. van den Broeke, onderwijzer, Lange Noordstraat, C 21, uit Terneuzen; Mej. N. Meerman, geb. Schipper, Dok- straat 1' L73, Rotterdam; Mej. C. J. Poort man, onderwijzeres, Brakstraat 0 275, Goedeieede; J. M. Sterzenbach, jnetaal- draaier. Lange GorLstraat I 319, (Vlissin gen; H. Best, gevangenbewaarder, Pen- ninghoeksingel I. 72, Breda; H. J. Le- naer, assistent i. d. zuivelfabriek, Win- terstraat Q 101, Sappemeer; C. Franse, tuinier, Seisweg R 121, Grijpskerke; A. C. Hildernisse, teetenaar, Korte Gortstraat K 9- 10, Vlissingen; J. L. Huijtge, werk man,: Vlissingsch Wagenplein O 113, DuitsehlandT. C. van Hoepen, bakkers knecht, Vlissingsche straat li 65, Veere; F. .1. Heoris, Rouaanscho kaai G 118, Goes; A. F. .1. Schoenmakers, Langedelft R 126, Vlissingen; Mevr. wed. jhr. mr. I'. .1. Boddaert, Dam .ZZ. G 33, 'sGravén- hage; 'C. de Munck, werkman, Spuistraat F 115, Kruiningen; A. Cappon, kantoor bediende, Lange Noordstraat 1, 188, Aar- denburg; P. P. de Koning, werkman, Pijpstraat N 211, Hoorn; Mej. C. W. Beo lies, Spanjaardstraat E 84, Utrecht; V. J. Galle, bakkersknecht., Hofplein 294, België. Vertrokken: J. A. Janso, van Vlis singsch Wagen.pléin Q 118, naar 'sHcrto- genboschMej. M. Lcijnse, Noordbolwerk M 222, Noord-Amerika; J. S. Beckers, Bastion N 65, 's GravenhageMej. C. A. A. Meuldijk, Langedelft B 155, Vlissingen; H. van der Pluijni, Ponninghoeksingel 1. 37, Oostburg; J. Lux, Pijpstraat N 218, Vlissingen; A. F. Sehreuder, Heerengracht M 36b., Gorinchem; Mevr. wed. C. van Roggen, Londensche kaai 11 50, Ginlie ten c.s.; Mej. II. Bondrager, T-eermagazijn- straat P 28, AmsterdamH. G. Cobelens, Langedelft B 155, Amsterdam; V. J. Al. Gerris, Spanjaardstraat. F 80, 's Hertogen bosch; Alej. C. S. de Klerk, St. Janstraat 1 51, Oostburg; G. J. Slaakweg Jr., Vol- derijlaagte 'M 82, Smsterdain; J. F. do N-ijs, Langedelft B 127, Arnhem; J. S. Hoek, Wal B 62, Housden; W. Gabriëlso, Markt K 3, Amsterdam; W. F. K. Weth- niar, Seisholwerk M 213, Deventer; Mej. N. Dourleijn, Loskade P 247, Enschedé; P. Boone, Seisweg R 173, Koudekerke; Jhr. mr. W. H. Hoeufft, Dam Z.Z. G 31— 32, Utrecht; H. Hendriks©, Lat. School- str. C 53b., Keppel (G.); A. Bostelaar, Seisweg' II 95, Koudekerke; j. J. Net, Lange Breestraat O 174, Oost- en West- Souburg; H. Luitwieler, Schoorstoenve- gerssingel Q 89, Goes; P. Blok, Oude Kerkstraat B 89, Koudekerk©; A. van Sorge, Sleperssingel Q 189, Loosduinen. „M. Ct." Vlissingen. Heden/ Zaterdag, wordt hier geen mailboot verwacht aangezien er gis teren geen vertrokken is. Hansweerd. Alhier is aangehouden het schip genaamd „Hontenisse", schipper Jorens, wonende te Breskens, geladen met tarwe voor de Amer. Relief en bestemd voor Antwerpen. Bij de gehouden visitatie bleek, dat hij in zijn schip een schot had gemaakt waaruit door de ambtenaren werd ge haald een hoeveelheid tarwe, zeep, bloem, rijst en andere koloniale waren, alles te samen een straatwagen vol. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt en het schip tijdelijk aangehouden. (Zoom.) Rilland-Bath. Gisteravond hield de Ko- lenVereeniging „Ons Belang" alhier, in onder de Chineezen te Batavia overnam, en dit voortzette, gesteund door de zen- dingszuster Agues Baltin, tot hij in 1902 als hulpprediker naar Ajermadidi vertrok. De nu ontstanecrisis br. Haag was in 1898 overgegaan in dienst van het Gouvernement voor de militairen, en in dien van de Indische kerk voor de Indo's leidde tot de overdracht van het werk te Batavia aan de Ned. Zendingsvereeni- ging door den daartoe gemachtigden br. Ti. Hendriks (1 Febr. 1903). En hiermee eindigt dan het werk van het Java-Comité op West-Java, waarop zich in de eerste negen jaren van z'n bestaan al zijne krachten hadden gecon centreerd. Wanneer men buiten Java ging, was dit niet om iets nieuws te scheppen, maai' slechts noodgedrongen. Ds. Witte veen had Van Asselt gezonden .naar de Bataklanden op Sumatra. In 1859 volgen de brs, Dammerboer, Koster en Betz, in 1861 komt br. Al. van Dalen. Na den moord op Borneo (1859) verschijnt de Rijnsche zending in de Bataklanden. De broeders Van Asselt en Betz stellen jjich onder de leiding van de Duitsche broeders. Maar als de overgebleven vrien- dentrits .alleen staat, neemt het Genoot schap te Batavia ze voor zijn rekening (1861). Toen het uit geldgebrek niet meer kon steunen, vroeg het Java-Comité in de vergadering van 14 Juli '63, toen afgevaardigden van de Nederl. Zendings- vereeniging; van de Utr. Zend.vereeniging, alsmede Ds. Witteveen met het Java- Comité, op deszelfs verzoek samenkwa men: „Wat moeten we met de Batak- zending doen?" En- toen niemand het werk der brs. Dammerboer, Koster en Van Dalen wilde overnemen, deed het Java-Comité het. Voorzichtigheidshalve de zaal van den heer .1. Rottier, hare alg-enieene vergadering. Fit. heft verslag van den secretaris-penningmeester bleek, dat dit jaar waren aangekomen 26 wagons kolen van 10.000 K.G. en een scheepje van 108 duizend K.G. De Vereeniging bestaat tlhainls uit 116 leden. Aangekomen waren nog 84.000 briketten: De prijs der kolen werd berekend op f 1.33 per ILL. Ont vangen was over het afgeloopen jaar f 6309.97 en uitgegeven f 6638.32, alzoo een nadeclig saldo van 1328.32. Het te kort - op ieder aandeel bedraagt f 1.60, wat spoedig door de leden moet worden aangezuiverd. St-Jansteen. Donderdagnaniiddag werd door den knecht van den landbouwer Pauwels van Absdale, om de kinderen ge reden, die ter school gingen, daar het weder zeer slecht was. Bij het huiswaarts keeren, sloeg het paard op hol, kwam met het rijtuig tegen een boom terecht, en wierp de inzittenden met voertuig in eene gracht. Ongelukkig liep liet voor den knecht en kinderen af, want allen hadden min of meer verwondingen opge daan. Vogral liet 7-jarig knaapje van den landbouwer Pauwels was zwaar aan het hoofdje gewond. Spoedige geneeskundige hulp werd den knaap verleend, die in zeer bedenkelijken toestand verkeert. (T. C.) Een kostbare hiel. Dezer da gen werd melding gemaakt van liet ver dwijnen van een Belg met een paar schoe nen, waarin niet minder dan 1300 franc# verborgen waren. Het paar was hem door oen kameraad te Roosendaal in bewaring gegeven. Uit bet „Mg. Politieblad"- blijkt, dat het geld, bestaande uit bankbiljet ten van 20, 25 en 100 francs zich in den hak van een der schoenen bevond, welke daartoe was uitgehold en later weder met een stukje leder dichtgemaakt. Mas sa vergiftiging. Donder dagnacht openbaarden zich in ©en barak bij de nieuwe Ambachtsschool, te Alk maar, bij bijna alle manschappen der 3a compagnie (meer dan 400 man) verschijn selen van een heftige .maag-darm-aandoe- nig. Men kan zich, ,ook' zonder dat wij in min-smakelijke bijzonderheden treden, voorstellen, welk een verschrikkelijke toe stand hierdoor in het leven werd geroe pen. De depot-arts, dr. J. H. Pamieijei', schreef den patiënten pijn-stillende 'mid delen voor. In den loop van den dag ondervonden velen nog steeds de onaan gename gevolgen van hun ongesteldheid maar gelukkig deed zich geen enkel ern stig geval voor. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een massa-vergiftiging, [veroor zaakt door het voedsel, .dat Donderdag avond werd genuttigd en dat, naar wij vernamen, bestond uit vet, boonen en aardappelenResten van dezen avond maaltijd zijn in beslag genomen en naar het centraal laboratorium te Utrecht, ter onderzoek opgezonden. „Alkrrt. |Ct.'" Ontvluchte E n g Fs c h e offi cieren. Woensdagavond ongeveer half elf werden uit het fort Wierickerschaos bij Bodegraven twee Engelsche officieren vermist. Patrouilles van Bodegraven en van het Goudsche wielrijders depot trokken op onderzoek uit. Hedenmorgen ontdekte men op den straatweg nabij Gouda- Rotterdam de -vluchtelingen. Onder ge wapend geleide werden ze naar het post kantoor te Gouda overgebracht en latei- per militaire auto van Bodegraven naar liet fort Wierickerschans teruggevoerd. Den geheelen nacht hadden de officieren in den omtrek gezworven; ze waren blijk baar verdwaald. Te Griinendeich is dezer dagen, op bijna 107-jarigen leeftijd, de weduwe Meta iVliillei'/Te oudste vrouw van Duitsehland, gestorven. Veertig jaar lang had zij het beroep van vroedvrouw uitgeoefend. Zij was op 16 Maart' 1809 geboren. verbond men zich (1 Jan. '64) voor 6 maanden. Zietdaar het begin onzer Ba- takzending, door den Heere ons op de handen gezet en door Zijne goedertie renheden voortgezet tot op dezen dag. De drie broeders vestigden zich te Piar- garoetan, dat later minder gescliikt ge legen bleek met het oog op het levens onderhoud (het was nog in den primitie ven tijd!) maai' nu het goede punt van vestiging voor Br. H. J. Eggink bleek, Idat Koster overleed op 21 Febr. '64, waarna de brs. Dammerboer en Van Da len zich vestigden successievelijk te Oeta Rimharoe en St. Mapilipil.x) Het aan tal Christenen pain toe. Toen br. Van Dalen in .1875 om gezondheidsredenen- moest repatrieeren, lelden de gemeenten. 180 zielen. Na zijn terugkeer in 1877 ging br. Dammerboer met verlof. In Maart 1880 is deze weer op zijn post, maar moest br. Van Dalen voorgoed naar huis pa 20 jaren dienens in het zendingswerk. Na nog tal van jaren als agent van het Java-Comité te zijn werkzaam geweest, stierf hij op 12 April 1899 korten tijd na den dood zijner gade, op zoo in-droevig© wijze. Br. Dammerboer bleef dus alleen, over. Met toewijding en liefde zette bij het werk voort. Eerst in Juli 1897 kwam br. W. H. Th. van Hasselt hem terhulpe, werkte eerst te Bargoeraten en vestigde zich 27 Juli '99 te Si Matorkis. Op 12 Febr. '65 preekt Dam 'teerst op z(jn nieuwen post, Van Dalen op 9 April op de zjjueop 30 Juni '67 doopt de eerste zijn twee eerstelingen, en op 11 Aug. d.a.v. heeft de tweede drie doopelingen. I i i i i i (Wordt vervolgd.) H 1 I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 5