Telegrammen. Ingezonden Stukken. Reclames. Getuigenis van een Onderwijzer, verbaasd over de genezingen door de Pink Pillen. Kerknieuws. Ouderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Reclames. Aambeien. Leestafel Briefwisseling Landbouw en Veeteelt. Laatste Berichten Belangrijke bijdragen tot de verbreiding der Maiia-legenden heeft de bekende Vlaamsche schilder Hans Hemling (of Memling) geleverd, wiens voornaamste werken te Brugge bewaard gebleven zijn. Spreekster liet van vele zijner schil derstukken, betrekking hebbende op Ma rialegenden, zeer mooie en scherpe pla ten zien. Ook van de werken van an dere meesters liet spr. reproducties zien, doah 't is voornamelijk de Vlaamsche kunst uit de middeleeuwen geweest, welke bijdragen op dit gebied voortgebracht heeft. De voordracht van spreekster bij deze lichtbeelden was beschaafd en meesleo pend, niet het minst door de vloeiende en dikwijls zoo echt-naïcve oud-IIolland- fc-che taal. Nu eens wordt Maria als een bestrafster ran het kwaad voorgesteld, dan weer als beloonster van goede werken. In som mige verzen legde spr. den nadruk op de kindorlijke naïeviteit der vrome mon niken. Na de pauze beschreef spr. Maria, de Moedor van Jezus, als de Barmhartige en wees zij op de passie voor haar Zoon, die uit de legenden sprak. Plaatjes licht ten weer de voordracht toe. Spr. ein digde met het voordragen van het be kende „Beatrijs". Ook dit ontroerende stuk werd meesterlijk gezegd en verschaf te ectht literair genot. Terecht gaf spr. voorkeur aan het vloeiende oud-Neder- landseh boven Bouten's bewerking, waar uit de zondeschuld en boetedoening min der duidelijk spreken. De heer I. G. J. Kakebeeke sprak aan het einde woorden van dank tot spreek ster. Een talrijk publiek heeft genoten van mej. Van de Graft's schoone voordracht. .Gisteren verwezen we naar een advertentie betreffende het Feostconcert van St. Cecilia op 26 November. Daar door een misverstand ter zetterij1 deze advertentie gisteren niet is opgenomen, willen wij er tlians de aandacht op ves tigen. Men vindt nu de aankondiging op pagina 4. VliS8ingen. Een jonge Belgische vrouw, die te Terneuzen gevallen was en een been gebroken had, zette toch de reis via Vlissingen naar Kattendijke voort, maar moest te Vlissingen de reis staken. Zij werd daar in het Gasthuis opgenomen. Krabbendijke. In de Woensdag alhier te houden vergadering van den Bonds- ring .(„Oost") zullen o. a. optreden de heeren Koolaard, met het onderwerp „Babel"; en Louwerse met het onder werp „Nicolaas Beets". Renesse. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Renesse, dhr. C. de Roo, ter vervanging ▼an dhr. M. C. Kappers, die overleden is. Wolfaartsdijk. Donderdagavond hield de vereeniging „Landbouw en Veeteelt" een algemeene vergadering in de zaal van den; heer J. Poleij. Uit de mededeeling van den secretaris bleek, dat de vereeni ging 155 loden telt en tegenwoordig waren 45 leden. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren J. Koert en A. C. J. Note- boom ten tot lid van de commissie tot aankoop van; kustmests tuffen de heer Van de Voorde. De jaarwedde van den secre taris werd op f 60 gehouden, die van den bode op f25, terwijl het dagloon van den bodie, bij het toezicht houden op het kunstmest-lossen, op zijn verzoek van f2 op f 2.50 per dag werd gebracht. De jaar- tijksche contributie werd opnieuw op f0.60 gesteld. Als afgevaardigde naar de vergadering van de te bouwen coöpera tieve kunstmestfabriek werd aangewezen de heer A. C. J. Noteboom. Rij het punt voorkomende Zaken wei-den nog eenige besprekingen gehouden door die leden, die in dien loop van deze week hooi hadden geleverd aan het Rijk. De besprekingen; kwamen hierop nicer, dat zij den prijs, wolken zij ontvangen, f 44 per 1000 kilo, to laag vonklen tegenover andere provin ciën en dat zij alzoo zouden trachten) om door gezamenpijke medewerking den prijs van liet hooi, evenals elders, op f 46 dxj 1000 kilo te brengen. Verder werd door den heer L. B. van der Slikke, directeur van het propaganda-bureau der Nederland- eche kunstmeststoffenfabrieken, een lezing giehouden over veevoeding en bemesting. (G. Ct.) Do raad heeft in zijn gisteren gehou den vergadering besloten aan Ged. Staten maar aanleiding van door dat college on dernomen herziening van de jaarwedden vtan burgemeesters en secretarissen, bel adviseeren het salaris dier functionaris sen te bepalen op f 1000. Benfaemd werden tot leden der com missie tot wering van schoolverzuim do aftredende heeren P. van de Linde Pz., A. Huasson Sr., en A. Koster. Aan de onderwijzers G. van de Kreke on C. M. Roozemond word een gratificatie verleend voor het onderwijs in vak j ad f25 ieder en aan mej. M. C. van den Eaode f 50 en mej. S. K. Schippers f 31.25 ate gratificatie voor het onderwijs in de riutt. hand w-erken. Voor buitengewone politiediensten werd een gratificatie aan de rijkspolitie ver leend van f25. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Krabbendijke, 18 Nov. 1915. Geachte Redactie! 'tls Donderdag 18 November. Den ge- heelen dag regent en sneeuwt het van belang, 'tls haast noodweer. Er was be richt ingekomen bij den burgemeester, dat hier soldaten zouden worden ingekwartierd ïrtet voeding. De ijverige politieman is Weldra in de weer om het den burgers aan te zeggen, dat ze logeergasten zullen krij gen. Nu, dat is zoo vreemd niet hier, want ze zijn de drukte met onze landsver dedigers wel gewoon en Krabbendijke mag trotsch zijn op de wijze waarop zij zich van hare taak kwijt. Steeds zult ge mot lof over de houding harer bo.volking te genover de militairen hooren spreken. Om zes uur komen ze aan, de trouwe kust- bewakers van Walcheren's duinen. Den vorigen dag zijn ze van dicht bij Domburg- tot Middelburg gemarcheerd en hedenmor gen om zeven uur den marsch begonnen naar hier en dan in zulk weer. Ieder was blijde zijn inkwartieringsbiljet ontvangen te hebben en zocht weldra zijn plaatsje om Van dezen langen marsch uit te rusten. Een treedt een groot prachtig gebouw bin nen waar best tien ïpsan voor een nacht zouden kunnen logoeren, geeft zijn biljet af en maar o wee-, hij krijgt spoedig te hooren dat de bewoners geen soldaten kunnen gebruiken. Onze Landweerman maakt kalm rechtsomkeerd en sloft dood moede weer naar het gemeentehuis om daar een nieuw inkwartieringsbiljet te ontvangen. Noemt men dat naastenliefde Bedoelde bewoner heeft zelf een zoon in dienst en thuis ingekwartierd, die is dus goed geborgen, en een ander moet maar zien dat hij voor zichzelf zorgt. Bij sommigen moesten de eigen huisgenooten den nacht op den vloer doorbrengen, men klaagt niet eens, men staat gaarne e«n plaatsje ai' van de kleine woning voor den afgetobden Landweerman, 't Is te ho pen dat men niet vele zulke menschen aantreft onder Neer lands burgerij. Een toeschouwer. De heer E. Audibert, onderwijzer te Demandolx, bij Gastel lane (Frankrijk), heeft de gelegenheid gehad in zijn familie en in zijn omgeving mooie genezingen waar te nemen, dank zij de behandeling der Pink Pillen verkregen. Dit heeft hemi aangespoord ons den brief te zenden, dien wij hier publiceeren, een brief die strek ken kan ter voorlichting van hen die nog mochten twijfelen. „Ik ben verbaasd geweest, schrijft de heer Audibert, over de geneeskracht van uwe Pink Pillen en over de snelheid waar mee zij de zieken helpen, hoe min dezen ook zijn mogen. Ik zal u heden alleen spreken over twee genezingen die aan familieleden en bekenden zijn ten. goede gekomen. c „Mijn vrouw, onderhevig aan bloedar moede, heeft de Pink Pillen in 1905 voor de eerste maal genomen. Zij is toen zeer goed genezen en haar 'gezondheid is uit muntend gebleven tot eenigen lijd geleden. Zij leed weer aan bloedarmoede, aan ge brek aan krachten, aan herhaalde be nauwdheid, aan hartkloppingen, aan dui zelingen, aan maagpijnen en (aan schele hoofdpijnen. Zij heeft toen niets beters kunnen doen, dan opnieuw van die wel dadige pillen gebruik te maken. Dezen zijn haar weer zeer nuttig geweest en hebben haar gezondheid een maal te moer hersteld, dit voor langen tijd, daarvan ben ik zeker. „Onder onze kennissen hebben wij een jong meisje die sedert lang ziek is, on dermijnd door een halstarrige bleekzucht en door de dokters opgegeven. Nadat dit jonge meisje de Pink' Pillen is gaan inne men, is zij zeer spoedig genezen en sedert dien niet meer riek geweest. Met mijn dank en mijn gelukwenschen Indien gij niet tevreden rijt over de be handeling die gij Volgt, indien gij, na een voldoende proef, geen verbetering .hebt ondervonden, is het nutteloos er mee voort te gaan. Wij bevelen u oprecht aan een proef met de Pink Pillen te nemen, die zeer dikwijls daar genezen hebben, waar andere geneesmiddelen hebben gefaald. Wij zijn overtuigd dat de Pink Pillen u veel goed zullen doen. Zij hebben duizenden zieken genezen, zieken die zelfs opgege ten waren; waarom zoudt gij willen dat zij juist voor u zonder uitwerking bleven? De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a fl.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Generaal-I)ep(>t der Pink Pillen, Da Gostakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Oudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen b|j W, Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blteskensgraaf, S. C. V; Wijngaarden, cand. te Zevenhuizen. Middelburg. De herstemming voor no tabelen zal niet op 2 Dec., idoch op Woensdag 1 December plaats hebben. St. Maartensdijk. Bij de gisteren ge houden 2e vrije stemming voor een ge machtigde in het kiescollege bij1 de Ned. Herv. kerk alhier waren uitgebracht 194 stemmen, waarbij! 13 van onwaarde. Hier van verkregen de heeren N. J. BierenS 71, W. M. Kloet 57 en C. van Iwaarden 38 stemmen, terwijl de overige stemmen over verschillende personen verdeeld wa ren. Herstemming al'zoo tusschen de heer ren N. J. Rierens en W. M. Kloet. Bet kiescollege der Ned. Herv. ge mieente te Assen beeft met 28 tegen 17 stemmen een motie aangenomen, voor gesteld door mr. G. W. baron van der Feltz, waarbij verklaard werd, dat de iteglememton der Ned. Jlerv. Kerk niof beletten, dal. een vrouw gekozen wordt tot diaken. (N. R. Gt.) Scherpenisse. De uitslag der herstem ming voor notabel bij de Ned. Herv. Gemeente (vacature Geluk) is, dat gekozen is dhr. Anth. Oudesluijs M.Lz. Geref. Kerken. Tweetal to Amsterdam: J. G. Rrussaard te Meppel' on dr. K. Dijk te Rijswijk. Aangenomen naar Raamsdonk door J. J. Koopman» te Grijpskerke; naar Gor- redijk door P. Hekman, cand. te Zuid broek, die bedankte voor St. Pancras, Krabbendam, T wij zei, Oldeboom en West maas. I j Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Bunschoten, P. de Groot te Rotterdam. - Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen de heeren H. Pieters te Middelburg en W. J. II. Salet te Vlis- sirUgon. En te 's-Gravenhage voor groot* stoomvaart le stuurman G. F. Braun, S. Dekema, D. I). Grevengoed; 3e stuur man A. Kool, 1. G. Ie Mahien, J. T. Oost woud. C. Ilab. Op de alphabetische vooidraeht voor hoofd der openbare lagere school A to Harderwijk zijn "geplaatst: 1. E. H. Btrij- terthuijs, onderwijzer te Amersfoort; 2. T. Hessclius, onderwijzer te Middelburg; 3. P. van der Mey, onderwijzer te Harder wijk; 4. J. de Visser, onderwijzer te Mid delburg. II1! Tot hoofd eener Chr. school voor U. L. O. te Den Haag is benoemd de heer J. Pieterson Moens, hoofd eener Chr. school te Veenendaal. NED. HERV. KERK. Zondag 2! November 1915. Goes, 9.30 ds. Steinz, 2 u. ds. Homburg, Gat. Zondag 45, bed. H. Doop, 6 u. ds. de Vries. Ongelukken. Te Zaandam is een melkventer door een trein overreden en terstond gedood. Te Groningen is uit het Domsterdiep het lijk opgehaald van een 36-'jarigen werkman, die sedert eenige dagen vermist was. Vermoedelijk is de man door de duisternis misleid te wa ter geraakt. Op hot Huygensplein to Den Haag geraakte gistermiddag een 73- jarige vrouw, die uit een aldaar aan komende stoomtram wilde stappen vóór deze nog geheel stilstond, onder de wie len, met het noodlottig gevolg, dat haar het linkeronderbeen werd verbrijzeld. Door den gemeentelijken geneeskundigen diénst werd ze overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis. Te Amsterdam is een vrouw die op een zolder werk zaamheden verrichtte, van boven neer gevallen en op de plaats dood gebleven. Te Rotterdam is in een logement een 38-jarig tuinder uit Ossendrecht door gas- verstikking om het leven gekomen. Op een bruiloftspartij te Benschop verwijder de een der familieleden zic-h even. Eeni- gen tijd later vond men den man ver dronken in een wetering liggen. Kolendampvergiftiging. Do toestand van de beide mannen, de ge broeders Bywaard, te Alktrnaar, die Don derdagmorgen bewusteloos in hun wo ning werden gevonden, door kolendamp be dwelmd, was gisteren nog onveranderd. Zij zijn in het ziekenhuis opgenomen. Jenever A. B. G. De drank en hare gevolgen. A. is hot Anker, dat drinkvuur bevat, B. is de Borrel van 'I heillooze nat. C.is Catot'je, die zit in 't buffet, D. is de dronkaard, als zwijn in 'tbed. E. is zijn Ega, in lompen gehuld, F. is de Flesoh, op den duur maar gevuld. G. is 't Gelag, dat de drinker betaalt, H. is de Hospes, die 'tgeld naar zich haalt, I. is het Ik, dat niet gelooft dat men dwaalt, J. is Jenever, met water verdund. K. is het Krijtje met dubbele punt, L. is de La voor den tapper zijn geld, M. is de Munt, die hem) toe wordt geteld, N. is de Neus, rood van 't alcohol vuur, O. is het Onheil, gesticht op den duur. P. is de Pestwalm, die heerscht in de kroeg, Q. is Quivinus, braaf dronken al vroeg. R. is de Roomer, bij ruzie of jool, S. is „Sla dood maar" des dronkaards parool. T. is de Tapper bij toonbank en la, U. is het Uur der vergelding hierna. V. is het Vaatje, dal pronkt op de bank, W. is het Wee, dat ontstaat door den drank. X. is die lettei- met dubbelen kiank. IJ. is de IJskou, in 't harte ontstaan, Z. is de Ziel, die verloren zal gaan. GroVe misleiding. In Man chester wordt door het Assizenhof een allerzonderlingste zaak behandeld. Zeke re George 'Parker Hall staat daar terecht Wegens 'grove misleiding. De man die gehuwd is had zich Vervoegd bij een andere vrouw, een juffrouw Dandy, en zich daar uitgegeven voor haar man, sergeant Dandy. Do juffrouw, die hem niet herkende, Was door hemi bepraat: zijn gewijzigd uiterlijk was er hef gevolg (van dat hij drie-maal ;24 uur hulpeloos op het slag-veld had (gelegen. Natuurlijk |had de .bedrieger (wel een flauwe gelij kenis gehad met Dandy. Dat hij rich wei nig herinnerde van zijn vroeger huise lijk leven met juffr. Dandy, verklaarde hij door geheugenverzwakking, „tengevol ge van den veldslag". Een litteeken, 't Welk Dandy had, maar -hij miste, was „weggebrand" enz. Slechts toen -familie leden van de vrouw hemi hadden „her kend", geloofde de vrouw liet ook. De bedrieger trok 'bij haar in huis en woon de er eenige weken. Dandy's zuster en verscheiden buren liepen er ook inen do man was erg lief met de kinderen (tien in getal). Ten slotte kwam 't bedrog toch uit, en moest de .bedrieger, wiens echto vrouw als getuige gedagvaard en hem ter terechtzitting identificeerde, voor den rechter verschijnen. Hij zal wel heel zwaar-gestraft worden. „N.R.Ct." INaar de „N. II. Ct." verneemt, heeft de Duitsche regeering aan den kapitein en den stuurman van de Nederlandsoho motoiTeddingboot Brandaris elk twee hon derd gulden ter hand doen stellen, uit erkentelijkheid voor de redding van den Duitschen vlieger, die de vorige maand door averij aan zijn vliegtuig in de Noord zee is gevallen. In Londen g;iat men de heele dag- verdeeling wijzigen, om tegen den avond, idie in dezen tijd van het jaar al zoo vroeg invalt, met het werk klaar te zijn; hetgeen wel gewenseht is in verband met de schaarsche straatverlichting. De win kels worden al sinds «'enigen tijd vroeger gesloten, en nu g;ian de groote bankinstel lingen dit voorbeeld volgen. Om 3 uur wil men de kantoren sluiten, en de Lon- densche banken hebben zich niet dit plan vereenigd. De nieuwe regeling zal waar schijnlijk met 1 December worden inge voerd. Die regeling heeft geen betrekking op de bunken in de provincie, welke in den regel hun kantooruren regelen naar de plaatselijke behoeften, en voorloopig zal er ook geen verandering komen in de Clearing-IIouse-uren, hoewel oök ten aan zien daarvan oen vervroegd uur in uit zicht is gesteld. De namen van leeraars en studenten aan de Berlijnsche universiteit, die in den oorlog gevallen zijn, worden op een zwart, met kranswerk omraamd, bord in de vesti bule vermeld. Onder dc gesneuvelden be vinden zich acht docenten en een beamb te der universiteit, 32 theologen, 50 juris ten, 27 medici en 132 sLudenten van de filosophisehe fakulteit. Vroeg. To Wilmstow (Cheshire) is Donderdag schaatsengereden Hoedt u voor den haat. in „De Vlaamsche Stem" ving een ge dicht van den Belg René de Clercq ais volgt aan: „Heeten do beulen broeders, Wordt er een zwaard betrouwd, Eer nog de tranen der moeders, Eer nog de lijken koud? Geen vriendschap, geen vriendschap, Geen vriendschap onder den heimi Wie met hen hand in hand kan staan, Is in het hart een schelm!" De „Nieuwe Amsterdammer" drukto daarop het volgend door de redactie ont vangen: „Antwoord aan Renó de Clercq" af: 1 „lïlijvtetti niet menschen broeders, Al brak een staat rijn trouw? Wonten niet overal moeders, Is ergens een hart zonder rouw? Geen kleinheid, geen kleinheid, Geen kleinheid in woord of daad, Strijdt bloedig voor uiw geboortegrond, Maar hoedt u voor den haat". Weinig kwalen' zijn ellendiger, pijnlijken ten gevaarlijker dan aambeien, door hef hevige jeuken en de stekende pijn, die zij veroorzaken. Het) ongemak wordt hoe lan ger hoe erger, als het verwaarloosd wordt en hevige bloedingen, ontstekingen en verzwering kunnen er door ontstaan. Zelfs in gevallen, waarbij operatie het eenige redmiddel scheen, hoeft Foster's Zalf bewezen van uitstekende hoedanig heden te zijn en de kwaal1 op afdoende en duurzame wijze te genezen. Het verdient aanbeveling bij de behandeling teveruj slechte gewoonten na te laten, zorg tej dragen voor een goede spijsvertering, het gebruik vajn kruiden, albo-hol en prikke lende voedingsmiddelen te vermijden, doch veel groenten en iweinig vleesch te nut tigen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Goes verkrijgbaar bij De Plaauw Co., te Middelburg bi? Joh. de Roos. Vlas- maikt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. „Vrij België" bevat op paginal een fraai portret van H. M. Koningin Elisabeth, en daarbij1 een gedicht „Aan Koningin Elisabeth" van dr. Felix Rutten. We drukken deze ontroerende couplet ten of: Eedle vorstin van een verloren land, Moeder van een verscheurd gezin, Hoe houdt Gij wat u rest aan heil, als in De helleft van Uw ééne, kleine hand. Gij, de barmhart'ge, milde, liefde warme, Die om uw volk Uw.eigen kroost vergeet, Draagt wankelloos en fier, het bloedend [leed Der Belgen 'n uw breede moederarmen. S. te H. Alleen wanneer de benoemde een Zeeuw is. B o m e s t i n g der wintergranen De tijd, waarin men gaat zorgen Tour d-r wintergewassen is weer aangebruèter Ito» voornaamste dezer gewassen zjjn jar-kei wel de wintergranen. Als tweejarig is ook' wel van belang do karwjj. Waar dit gewas al under een dekvruoht gezaaid is, heeft men in 't najaar niets anders te doen dan wieden en er zooveel irsoö.-lijfc V oor te zorgen, dat een krachtig gewas dea waiter tegemoet gaat. Veelal staat het ge was te hol. Om dit te verholpen, verdient het aanbeveling in 't najaar een stikstof- bemesting te geven en wel b.v. van 200 K.G. zwavelzuren ammoniak per II.A Van meer belang dan dit gewas is de teelt der halmgewassen. Wanneer wc van deze ge wassen een flihkon opbregst .willen ver wachten, moet er goed zorg besteed wor den aan de bewerking, de bemesting en do keuzo van zaaizaad. liet is zeker wel een gelukkig verschijnsel, dat de meeste land bouwers hooge eisohen gaan stellen aan goed zaaizaad. De keuringen te velde- wer ken krachtig' hiertoe mede. Het wortel stelsel der halmgewassen wijst er op, dat zij hoofdzakelijk in de bovenste grondlaag blijven. Het meer of minder diep gaan hangt voornamelijk af van den bodemstruc tuur. Hoe losser de grond is, hoe dioper de wortels gaan. Daar het een voordeel voor do j>lant is, wat diep te wortelen, moet er bij de gr'oud bewerking voor ge zorgd worden, dat de bodem goed los is. Wanneer als voorvrucht een ,diep worte lend gewas verbouwd is, wordt ex ook i» dit opzicht een gunstigen invloed uitge oefend. Om een goeden oogst op te kunne», leveren, hebben de wintergranen tamelijk veel voedsel noodig. Zoo liaalt een goede tarweoogst per H.A. 110 K.G. stikstof. 44,5 K.G. fosfomiur, 85 K.G. kali en 18 K.G. kalk uit den grond; voor gerst zijn deze cijfers 80,5 K.G., 32 K.G., 72,5 KG. en 13,5 K.G.; voor rogge 81 K.G., 44,5 K.G., 85 K.G. en 20 K.G. Vooral de cijfers, die de stikstofbehoefte aangeven, springen in 't oog. Deze gewassen zijn dan ook zeer dankbaar voor een stikstolbeiuesting Moet deze bemesting alleen door middel van kunstmest gegeven worden, dan doet men Verstandig de gift gedeeltelijk in 't najaar, gedeeltelijk in 't voorjaar uit te strooien. Men kan dan gerust b.v. 150 a 200 K.G. zwavelz. ammoniak per H.A. geven Het. verdient aanbeveling de voorjaarsgift als overbemesting, waarvoor deze kunstmest uitstekend te gebruiken is, zoo vroeg mo gelijk te geven. Voor verliezen door ver vluchtiging, wanneer de zwavelzure am moniak op den grond ligt, behoeft men niet bang te zijn. Velen durfden daarom deze meststof voor overbemesting niet ge bruiken. Uit de praktijk blijkt echter, dat de zwavelz. ammoniak een zeer te waar deeren meststof voor overbemesting is BERLIJN, 20 Nov. Westerfront. Vjjande. lijke monitors, die Westende beschoten, trokken zich yoor het vuur der kust- batterijen terug. Aan het front levendige artillerie-, mijn- en handgranatengeweote ten. M Op het Oosterfront is niets van belang gebeurd. I Balkanfront. Novovares, Venise en Rus- ba zijn bezet. In het Ibardal is Dien en ten O. van Kopanok is TripoLa be zet. Wij namen 2800 Serviërs gevangen en veroverden 4 stukken geschut PARIJS, 20 Nov. Ajan het front li» het zuidoosten is het rustig; behalve in het district Stroemitza, waar de Bulgaren een aanval op ons deden. Zij werden echter met belangrijke verliezen terug geslagen. SOFIA, 20 Nov. Op alle fronten hebben de operaties voor ons gunstige resultaten. Onze troepen, die overal vooruitrukken, bereikten do volgende resultaten: Nadat de Franschen van het front Gradsko - Nikodin aan de overzijde van de Coma waren teruggetrokken, waarbij zij hunne geweren en equipemenlstukken wegwier pen, hebben onze troepen heden door een moedigen- frontaanval het belangrijk stra tegisch punt Somnicka -Glawa aan den pas dor Baboena-Planina genomen. Thans zijn de poorten van Iteilep en Monastir geopend. Rulgaarsche afdeelingen hebben heden Prilep bezet. Onze troepen, die in de streek, van Tetowo operceren. rukten in Zuidelijke richting vooruit, versloegen de Serviërs en bezetten Gosliwar, van waar uit zij don vijand in de richting Kisjewo ver volgen. Bulgaarsche colonnes hebben het achteruit trekkende Servische centrum ge broken en Gilani veroverd. Onze afdeelïngen staan thans westelijk van deze stad op oen afstand van 15 tot 18 K.M. van Pistina. Wij hebben 2000 nu in gevangen genomen, 18 stukken ge schut, 22 munitiewagens. 2000 geweren en een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal buit gemaakt. Ons leger, dat in de streek van Lesko- wafisj opereert, vervolgt de Serviërs op korten afstand. Het heeft reeds de time Achanefaka-Plania, hoogte 1128, het dorp Radiwolatsj ten den berg Kopilick bereikt en 300 man gevangen genomen, een bat terij van vier stukken en een groote hoe veelheid pionniersmateriaal veroverd. Onflcr de! brug van Alexandrowatsj zagen wij 13 kanonnen, welke door do Serviërs in de Morawa waren geworpen. BUSSUM. Hedenmiddag is hi«r over leden de heer J. S. Meeuwsan, voorn tier van ilen Middenstandsbond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2