Kerkmssiws. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Rechtszaken. fereerd, ten einde binnen 14 dagen tot een nieuwe vergadering ter vaststelling van de statuten te geraken. (Zoom.) Middelburg. Door de Commissie tot ver zending van Vlaamsche (Nederl.) lectuur naar bet JJeLgische. front is sedert half October ontvangen aan geld: van Mevr. A. Z. te IJ. f 10door bemiddeling van Mevr. Spruijtenburg Buijze te Terneuzen f 105; van Mej. M. J. v. B. .1. te B. f2.50; door bemiddeling van Pastoor van Dijke te Bede f 10 en van den heer C. te M. f 10, wat met het reeds ontvangene een totaal bedrag geeft van f 360.35 in Hol- landsch geld plus 105 francs. Verder ontving do Commissie ongeveer een 700 boekwerken. Het werk der Commissie warm aanbevelend in <le be langstelling van allen. .1. VAN DER FEEN, Secr.-Penningm. Bogardstraat 34. Gees. Gaarne verwijzen we naar de advertentie betreffende het feestconcert ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der St. Vincentius-Vereeniging, te hou den op 26 Nov. a.s. We hebben er reeds vroeger op gewezen, dat van dit concert te geven door „St. Cecilia" en de Staf- muziek van het Ille Reg. Inf. terecht hooge verwachtingen gekoesterd worden. Kaarten voor dezen avond zijn verkrijg baar te Goes bij de heeren. A. v. Kalmt- hout, I. Giesen en P. Pennings; te Ove- zand bij dhr. A. de Waal; te Kwaden- damme bij dhr. F. v. Tigchelen; te 'sHee- renhoek bij dhr. AV. Limonard; te Hein- kenszand bij dhr. L. de Jonge. Door den hoer E. C. van Dissel alhier is ontslag aangevraagd als lid dei- Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier. Naar wij vernemen is door den Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente alhier aan den Gemeenteraad het. verzoek gericht aan H. M. de Koningin voortestellen tot verlaging van het maximum aantal „ver gunningen" in deze gemeente. Vlisslngen Gisteren is geen boot uit Engeland naar Vlissingen vertrokken, en heden is ook geen boot naar Engeland vertrokken. Kapelle. Vergadering van den Raad der gemeente, gisterenmiddag te 2 ure. Af wezig vvoth. Slabbekoorn. Nadat de se cretaris de notulen had voorgelezen die gearresteerd werden, worden eenige me de.deelingen en ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. In de vacature Mej. P. J. de Jonge, als onderwijzeres aan de Openbare School, werd met alge- rneene stemmen benoemd: Mej. K. de Vos. Met algemeene stemmen werden de Jaar wedden van Burgemeester en ^Secretaris verhoogd niét f 150. Een adres aan den Raad der Gemeente van het onderwijzers personeel tot salaiisverhooging komt nu in beliandeling. Op de tegenwoordige tijds omstandigheden wordt gewezen, de groote duurte, de ongunstige conditiën waarin zij verkeeren tegenover ander personeel. De voorzitter deelt mee dat B. en W. heb ben voorgesteld het salaris piet 'f 75 tq verhoogen, volgens de gewone opklimming met de dienstjaren. De heer Ganseman juicht het toe, dat de jaarwedde van Burgemeester en Secr. verhoogd is met f 150, wilde niet tegen stemmen, maar zag ook gaarne, dat het salaris van het onderwijzend personeel niet f 100 werd verhoo-gd. Onze gemeente mag zich in welvaart verheugen. De heer Zegers: We meenden, dat met f 75 verhooging kan volstaan worden, we staan tegenover de doov den voorzitter genoemde gemeenten juist in het midden. De voorzitter kan niet tegenspreken dat deze gemeente zich in welvaart mag ver heugen, maar het financieele laat wel wat te wenschen over. De heer Ganseman wijst er op. dat al enkele jaren in véle gemeenten die sala- risverhooging is genoten, dus wanneer nu f 75 gegeven wordt, zijn ze nog ten achter. De heer Zegers zet nader uiteen de nieuwe salarisregeling, die eerstdaags te wachten is, en straks in de Tweetje Kamer zal behandeld worden, vóór 1918 toch zal een herziening motden plaats hebben ge had. Spr. zal daaraan gaarne meewerken. De heer Ganseman: Daar komen ze nu niet verder mee en van bijbaantjes mag men hier niet spreken. De heer Zegers: Neen dat zeker niet, dat "is ook niets ge daan, dan komen ze ook verder dan Bur gemeester en Secretaris. De voorz.wel mag ik spreken van .bijbaantjes met het oog op herhalingsonderwijs en het toeslag wetje. De heer Ganseman stelt voor het maximumsalaris voor de hoofden der scholen vast te stellen op f 1200 en voor de onderwijzers verhoogingen van f 100. De heeren Ganseman en Vereoko stemden vóór, dus dit voorstel werd ver worpen. Met 5 stemmen werd het voor stel van B. en W. aangenomen (de heer Ganseman stemde tegen). De begrooting van het B. A. wordt vastgesteld. Alsnu word de begrooting van de gemeente voor 1916 vastgesteld. Inmiddels heeft de voorz. de vergadering verlaten en neemt weth. Zegers het presidium over. Naar aanleiding der vaststelling van- de Begroeting, zullen de werklieden hunne pensioen bijdrage zelf niet hebben te be talen, maar de gemeente. Hun loon werd vastgesteld op f 830. De Jaarwedde van den klokluider te Kapelle werd vastge steld op f 75, die van Biezelinge op f 55, waar de laatste niet zooveel trappen heeft te beklimmen en niet dat ingewikkelde uurwerk heeft. De heer Kottier wijst B. en W'. er op, dat men indien men kon, op een anderen lijd toch eerder dan in Sept., b.v. April of Mei moest bestraten. De voorz. zegt, dat dit nu niet andere kon. De H. 0. zal van 16800 op f7000 gebracht worden. De heer Ganseman vraagt of 1!. en \V. inzage zullen nemen van eb' Rijks Directe Inkomsten Belasting. De heer Verceke wijst op 'het moeilijke hiervan en vraagt of geen biljetten ter in vulling aan den betrokkene kunnen uitge reikt worden om zelf hun belastbaar in komen in te vullen. Dat kan zegt de voorz. later ter sprake komen bij de behandeling van het Kohier 11. O. Bij de rondvraag vraagt do heer Ganseman of in het ge meentehuis geen keuring voor militie of landstorm kan plaats hebben, in plaats van in de school, waardoor de kj aderen dan de school moeten verzuimen. De voorz. antwoordt dat de ruimte in het gemeentehuis niet voldoende ,is, en dat met de Vacantiedagen geeu rekening kon gehouden worden. Gisteravond vergaderde de VVerk- liedenvereeniging „V. I. O. S." De aftre dende bestuursleden J.-van Overloop, H. Toulens èn J. Pauwe werden herkozen. Beliandeld werd het verzoek van, J. Gan seman, om de sehoolvacantie inplaats van Aug. vroeger te doen plaats hebben. De heer H P. Ganseman deelt mee, dat verzoeker niet aanwezig kon zijn. Dezo zegt, dat geen verzoek aan den raad der gemeente kan gericht worden en dit daar niet thuis behoort. Spr. leest voor Art. 21 van de Onderwijswet, waarin voor komt dat regeling van schooltijden, vast stelling leerplan, geschiedt door de hoof den der scholen, onder goedkeuring van B. en AV. en districtsschoolopziener. Hot hoofd der openbare school bespreekt ver der deze aanhangige kwestie breedvoe rig, adviseert dat moeilijk een beslissing kan genomen worden, gezien de geringe opkomst. Spr. meent, dat de Ver. 120 leden telt en thans zijn er 26 aanwezig, waarvan de grootste hgjft geen school- gaande kinderen heeft. Ook heeft de secre taris niet duidelijk genoeg aangegeven op het convocatiebiljet, waar het om te doen was. Men besloot alzoo te wachten tot een volgende vergadering. Ritthem. Donderdagavond hield de Ge meentelijke Zendingsraad de algemeene jaarvergadering. De voorzitter Ds. ten 1 Love leest voor en bespreekt hot laatste, deel van Efeze 6. De penningmeester cloet rekening en verantwoording. Met blijd schap en dankbaarheid kan hij melden, dat door de gemeente is geofferd voor de Zending ruim f 140, nog f 15 meer dan 't vorige jaar. Daarna bracht de secre taris het jaarverslag uit, waaruit bk-ok dat de G. Z. R. in het afgeloopen jaar veel heeft gedaan om de Zending moer bekend en geliefd te doen worden. Het aftredend bestuurslid dhr. A. Cevaal werd als zoodanig bij acclamatie herkozen. De Voorzitter hield daarna een lezing over het brengen van hef eerste evangelie in Indië. De bekende Oost-Indische Com pagnie had alleen als doel geld, veel geld te verdienen en het brengen van gods dienst was bijzaak. Het getal der pre dikanten was klein en niet altijd van, goede reputatie. De enkele goede konden bij-na niets uitwerken, daar zij te veel dienaren waren van de Compagnie. Veel te gemakkelijk werden de heidenen als christenen aangenomen, waarbij de zoo genaamde brandspuitdoop dienst deed. Welk verschil met, thans! Na de pauze hield de secretaris dhr. B. J. de 'Meij een lezing over de opvoeding en het on derwijs aan inlandsche kinderen. Hieruit bleek, hoe moeilijk het is voor de Zen delingen spoedig een goed bevolkte school te hebben, opdat zij een grondslag moch ten hebben, om later op voort te bou wen. Ook wordt het Indisch ouderwijs nog te veel op een Westerschen leest geschoeid. Beide lezingen werden met aandacht gevolgd. Stavenisse. Gistermorgen had de 12- jarige L. v. O. het ongeluk in de schuur van den landbouwer A. v. E. van hel „dilt" (de deel) op den dorschvloer te vallen, waarbij hij, voorover vallende, met het gelaat op een hoop steenen terecht kwam, die daar waren opgeborgen. Onder hevige pijnen werd de arme jongen huis waarts gebracht. De dokter moet hersen schudding hebben geconstateerd. Gelijk men zich zal herinneren, is in 1910 het van 1672 daleerende kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. afgebroken en is op dezelfde plaats een nieuw kerk gebouw verrezen, waartoe men in staat was gesteld door de milddadigheid der familie Van der Lek de Clereq, van wie Stavenisse een Ambachtsheerlijkheid is. Deze bekostigde n.l. afbraak en weder opbouw, dat voor f27420 werd gegund aan de firma gebroeders Bax te Zierik- zee. Op 12 Juli 1911 werd hot nieuwe kerkgebouw plechtig tot den dienst ge wijd door ds. .1. H. C. Kamsteeg. Toen reeds werd besloten, om in de kerk en- ook in de aangebouwde consistorie een gedenkplaat aan te brengen, waarop die inwijding zou worden geboekstaafd. Spoe dig is de uitvoering van dit besluit nu te wachten en zal daartoe in eik- der genoemde gebouwen een wit marme ren gedenkplaat worden aangebracht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Barneveld. S. Renner te Waddinxveen. Bedankt voor Helium, door A. A. v. Wessem te Hiaure; voor Melistsant, door K. Kostelijk, hulpprediker te Uit huizen. Middelburg. Gisteravond had alhier de verkiezing plaats van drie notabelen' der Ned. Herv. Kerk wegens periodieke aftreding van de heeren A. de Neeling, H. R. Struve en P. V. F. de Wijs. De confessioneele kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis" had de drie aftredenden eandi daat gesteld De ethische kiesvereeniging „De Naam des Heeren is een sterke to ren" steunde deze candidaturen, terwijl de kiesvereeniging voor evenredige ver tegenwoordiging „De Ned. Herv. Kerk" gesteld had de heeren J. 'Hackenberg, jhr. A. A. van Teijlingen en W. de Graaf. Uitgebracht werden 341 stemmen, waar-, van twee van onwaarde. De volstrekte meerderheid bedroeg dus 170. De heer De Neeling verkreeg 161, Struve 167, De Wijs 155, Hackenberg 174, Van Teij lingen 175 en De Graaf 168 stemmen. Gekozen zijn aldus de heeren Hacken berg en Van Teijlingen, terwijl herstem ming moet plaats hebben tussc-hen de heeren De Graaf en Struve, welke her stemming volgens het reglement binnen 14 dagen moet geschieden. Het is do eerste maal, dat eandidaten van evenre dige vertegenwoordiging tot notabelen worden gekozen. De herstemming is bepaald op Donder dag 2 December. 'sHeer Hendrikskinderen.f Herbenoemd tot ouderling Joh. de Jonge en tot diaken P. Oudkerk. op Zondag 21 November. NED. HERV. KfiRK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Bieaelinge, vm. en nm. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 9 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins, 2 u. ds. Elenbaas. 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansvveert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nm. ds. AVarners. 'sHeer Abtskérke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, 9 en 2 u. ds. v. Essen lerseke, 9.30, 2 en 5.30 u. (bijbelle zing) ds. Kijno. Kamperland, nm. ds. Koenekoop. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kattendijkc, vm. en nm. ds. 'Andreae, Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nm. ds. Willemse. Nieuwdorp (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. en nm. ds. E. V. J. Japchen. AVetueldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. AVilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wolfortsdijk, vm. ds. Koenekoop, nm. ds. de Vries. Op Walcheren. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nm. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskcrke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekerke, 9.45 ds. v. Empel, 2 u. ds. 'Postma. Meliskerkc, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Serooskerke (W.), vm. en nm. ds. Muller. Ritthem, vm. ds. Ten Hove. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. Oost- en West-Souburg. 9.30 u. ds. Ter- neden, 2 u. ds. de Arisser. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelandq, vm. en nm. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. Postma, 6 u. ds. Sieme-. link. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Voor het lijstje voor Dankdag, hetwelk we Maandag hopen te plaatsen, wachten we nog enkele opgaven in. Ongelukken. Te Den Haag is een 13-jarige jongen, spelende met een zakmesje, aan de buik verwond. Te Amsterdam is een schuitenvoerder te wa ter geraakt en verdronken. Onder Bun- nik is op den spoorweg- het lijk van een kindje van pl.m. 14 dagen gevonden; ver moedelijk uit een der treinen geworpen. De moeder, de vermoedelijke daderes, is gearresteerd. G emeente-seeret a ris snio k- k elaar? Onder de personen, die op be vel van den luitenant-generaal, comman dant van het veldleger, bij besluit van 8 November 1.1„achter de linie" werden gezet, is ook de gemeente-secretaris van Putte (N.-Br.). Houd hem nu! De Haarlèmsche politie heeft den in- en uitbreker, Boeren Jantje, die in April uit de gevangenis te Groningen ontsnapt was, gearresteerd. Een brutaal heer voor de n krijgsraad te 's II age. Eergisteren heeft terechtgestaan de milicien der in fanterie, afkomstig uit Bergen (N.-H.), wo nende te Arelp C, Cr. I^em is ten laste gelegd diefstal van een rijwiel en dienstweigering, dit laat ste hierin bestaande, dat hij opgesloten in een arrestantenlokaal, toen de kapi tein hem daar bezocht, weigerde op te staan. Toen bekl. voor de beklaagdenbank had plaats genomen, nam hij een onverschil lige houding aan, niet de handen op den rug, onder zijn tunique. President mr. Zaaijer zegt daarom tot hem: Ga eens even behoorlijk staan Bekl. Dat doe ik niet, ik heb voor niemand eerbied meer. Pres. Je kunt toch wel in een behoor lijke houding gaan staan? Bekl. Nee hoor, daar kom ik niet in. Pres. Dus je weigert behoorlijk te gaan staan Bekl. Ja! De president laat van bekl.'s weigering aaiiteeke.ning houden in do stukken. De behandeling van de zaak wordt voortgezet met de voorlezing van ver schillende bescheiden. t Na voorlezing van het eerste stuk, vraagt de president aan bekl. of hij daar op aanmerking heeft Bekl. zwijgt. Pres. AVil je antwoorden op mijn vraag? Bekl. zwijgt aanvankelijk, doch zegt dan even later, „dat behoef ik niet te doen." Pres. Ja zeker, dat Ijou jé verplicht. Bekl. Zoo denkt je dat, maar ik doe het niet. Na de v ooi lezing van de volgende stuk ken, wordt hem wleer gevraagd of hij iets aan te merken heeft, maar» hij bleef hardnekkig zwijgen; hem werd niets meer gevraagd en van zijn weigering om te antwoorden werd aanteekening gehouden. Toen hem even daarna het door hem gestolen rijwiel vertoond werd, deed bekl alsof hij niets zag en antwoordde even min op de vraag .of hij dat rijwiel als het door hem gestolene herkende. Bij do verdere behandeling, van de zaak kijkt bekl. brutaal de zaal rond en staart hij achter zich, naar do publieke tribune, waar een schildwacht en een eenzaam burger stonden. Pres. Bekl. je .moet hier voor je kijken. Bekl. Bedaar maar, als je een hond roept, zeg je „hier", een menseh spreekt je als menseh aan. Bekl. blijft hierna in onbehoorlijke hou ding staan en lacht sarcastisch tijdens het getuigenverhoor. Na afloop daarvan, leest de president de burgerlijke straflijst van den bekl. voor. Hieruit bleek dat hij reeds enkele jaren gevangenisstraf onderging wegens verschil lende misdrijven, waaronder wegens dief stal met inklimming-, en poging tot zware mishandeling. De auditeur-militair bekl.'s schuld be wezen achtend vorderde, mede met het oog op diens ongunstig verleden, ter zake diefstal van het rijwiel 1 jaar gevange nisstraf en ter zake ,het opzettelijk na laten de orders hem gegeven door een meerdere in rang op te volgen 8 maan den militaire gevangenisstraf een en an der in te gaan (4 Oct. „N.R.Ct." Sneeuwval in Duitschland Uit Karllsruhe wordt bericht, dat in Zuid- Duitschland de laatste dagen veel sneeuw valt, die in het Zwarte Woud een halven meter hoog ligt. Het verkeer wordt onderhouden dooi middel van sleden. De koude bedraagt 4 a 6 Igraden. A rr.-Re c h tb a nk te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door 'ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: strooperij: C. H. M., 13 j, en C. S„ 10 j., beiden zonder beroep, Goes, beiden tot f3.50-b. s. 1 w. tuchtschool, en J. K., 25 j., werkman, Domburg, tot f 15 b. s. 12 d. h.diefstal: A. AI., 28 j., meubelmaker, Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, tot 4 m. gev.straf, met aftrek voorarrest en tot 2 m. gev.straf, en 11. V. N., 28 j„ hvr. van J. P., zon der beroep, Schore, tot 14 d. gev.straf; belemmeren handeling ambtenaar: P. M. C„ 21 j., fabrieksarbeider, AVestdorpe, tot f 10 b. s. 10 d., h.niet voldoen bevel ambtenaar: A. J. V., 18 j., veldarbeider, Koewacht, tot f10 b. s. 10 d. h.; beleedi- ging ambtenaar: C. II. F., 37 j., herber gier, Hulst, tot f 10 b. s. 10 d. h.; po ging tot uitvoer en onikooping: A. L. W., 44 j., zonder beroep, Clinge," tot 5 d. gev.straf; mishandeling: J. A. G„ 41 j„ visscher, Neuzen, en C. B„ d. K., 19 j„ «veldarbeider, Biervliet, beiden tot f3 b. s. 3 d. h., en wederspanningheidM. M. B:., 43 j., hvr. van C. R., koffie huishoudster, en C. 11., 42 j., klompen maker, beiden 's Heer Hendrikskinderen, de le tot 5 d. en do 2e tot 1 w. gev.- straf. Inzake F, D'h., 9 j., en A. L. D'h., 10 j., beiden zonder beroep, Westdorpc, bekiaagd van diefstal, is de teruggave aan de ouders bevolen zonder toepassing van straf. Rechtbank te Middel bur g. De eerste zaak was hedenmorgen dio tegen P. N. van de L., zónder bekende woonplaats, beklaagd van diefstal van een tiaar schoenen ten nadeelo van C. Sinke te Schore. Deze landweerman als eerste getuige gehoord, verklaarde op 26 October zijn militaire schoenen op een straatje bij zijn woning te hebben gezet. Even later waren ze verdwenen. Bekl., op wien de schoenen bevonden waren, beweerde de schoenen te Amster dam te hebben gekocht. Getuige, wees op bet wapennummer in zijn schoenen. Ook de vrouw van Sinke verklaarde, dat de schoenen beslist die van haar- man zyn. De derde getuige, M. Zoeteweg, heeft den bokl.met nog een anderen man-op het uur, dat de schoenen verdwenen zijn, van 'het erf van Sinke zien komen De gemeenteveldwachter, M. Homme kam, nam de schoenen bij bekl. in beslag. T)e eisch luidde drie maanden met af trek van het voorarrest. De verdediger mr. Cleveringa refereerde zich aan den uitspraak der rechtbank. Vervolgens werden drie zaken met ge sloten deuren behandeld en werd tegen de 16-jarige J. N. uit lerseke wegens mishandeling f 10 boete of drie weken tuchtschool geëischt. Vrijspraak werd gevorderd in de zaak- tegen den tl-jarigen E. do R. te Hulst, wien brandstichting ten laste was gelegd De vrijspraak was gegrond op het feil, dat geen gevaar voor goederen ontstond. Tegen de 16-jarige St. AU uit Biervliet werd wegens mishandeling f5 of 1 week tuchtschool geëischt. Bekl. beloofde de mishandelde, als zij haai' nog eens te te pakken krijgen in elkaar te zullen trappen. Nadat de zitting weder openbaar was werd behandeld de zaak tegen R. de B. uit Eede, thans gedetineerd. Bekl. bekende volledig. De eisch luidde tegen bekl., die reeds meer verooidceld is, vier maanden met aftrek van het voorarrest. De volgende beklaagde A. van '0., uit Overslag, thans gedetineerd, stond terecht wegens verduistering van twee balen vlas Do officier achtte bewezen, dat bekl. het vlas verkocht heeft en pischte wegens verduistering drie maanden gevangenis straf met aftrek voorarrest. De verdediger mr. Adriaanse, Wees op de goede reputatie van bekl. als vrachtrijder en koopman, en betwijfelde pf bekl. wel tot een feit ^als het onderhoorige. in staat is. De verklaringen der twee laatste ge tuigen meent spr. in twijfel te moeten trekken, wat hun juistheid betreft. Wegens bedelarij, door te Terneuzen, een kaartje aan te bieden, waarop om ondersteuning weid gevraagd, luidde dö eiscli tegen C. M„ gedetineerd te Middel burg, doch zonder bekende woon- of ver blijfplaats, 12 dagen hechtenis. De volgende zaak was een appèlzaak, namelijk die tegen A. v. H. te Oostburg, die wegens het weigeren van inkwartie ring voor -een officier door den kanton rechter te Oostbuxg tot f 50 of 15 dagen was veroordeeld. Bekl'. heeft geweigerd, omdat hij meende nog een officier ingekwartierd te hebben. Deze officier als getuige gehooid, ver klaarde, dat hij op 22 Juli niet meer bij bekl. was, maar dat hij voor eigen reke ning in een hotel was, zulks op verzoek van bekl. De. eisch luidde vernietiging van het vonnis wegens vormgebrek, docfh de officier achtte bewezen, dat bekl. op 22 Juli geen inkwartiering had en dus ook niet het recht had om inkwartiering te weigeren. De officier vroeg oplegging vari eenzelfde straf als voor het kantongerecht De verdediger, mr. P. J. van Bortcl', be pleitte, dat bekl. wel inkwartiering had op den bewusten dag; en hij meende, dat de getuige, zoolang hij in Oostburg was, bij hem ingekwartierd'was. De volgende beklaagde was L. d'H. uit Gent, die bij verstek was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens poging tot verboden uitvoer. Bekl. beken de goederen te hebben medegenomen naai België, maar niet te hebben geweten, dat dit niet mocht. Daar de getuigen niet opgeroepen waren, word de zaak uitge steld tot 7 December. AVegens mishandeling van een koewaoh ter moesten terechtstaan de 76-jarige P. de D. en zijn dochter VU de I>. uit Phi lippine, de Laatste was niet verschenen De eisch luidde voor ieder f 10 of 10 dagen. AVegens beleediging werd tegen J. de M. uit Sluis f 15 of 15 dagen geëischt. Bekl. zegt, dat hij gezocht wordt De volgende zaak was die tegen E. A. de L. te Ossendrecht, die bij verstek vonnis van 26 October wegens poging tot uitvoer van 1000 L. petroleum in 5 vaten naar België, tot drie maanden werd veroordeeld. De officier meent, dat bekl. wel de gelijk schuldig is en eisohte bevestiging van het vonnis. Na re- cn dupliek werd liet onderzoek in deze zaak gesloten. Hedenmiddag werd de zitting voortge zet en werd behandeld de zaak tegen M. H. wed J. D., wonende te Middelburg, beklaagd van op verschillende tijdstippen in Mei, Juni cn Juli te Grijpskerke tarwe en mais te hebben gestolen, met de in middels overleden M. G. De eerste ge tuige A. Geschiere, landbouwer te Grijps kerke, verklaarde, dat wijlen M. G. Jrij hom als dienstbode in betrekking is ge woest. Eenmaal heeft getuige beklaagde op zijn hof aangetroffen. Do beklaagde zei de, dat zij dacht, dat M. G. de tarwe en nuiis mocht geven. Zij verkocht een en ander. De president achtte het niet aannemelijk dat bekl. niet begreep, dat het meisje niets weg mocht nemen. De volgende ge tuigen hebben allen van beklaagde of haar zoon tarwe en mais gekocht of het werd hun aangeboden. De eisch luidde tegen bekl die ten slotte bekende de opbrengst van het ver kochte met de overledene te hebben ge deeld en die eindelijk een volledige be kentenis aflegde. 2 maanden gevangenis straf onder bepaling, dat het voorarrest, dat reeds bijna 3 maanden bedraagt, zal w orden afgelrokki -n Uitspraak in alle zaken 26 November.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2