Telegrammen. DIEVEGGEI Reclames Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Reclames. Vleesch is kracht. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. De heer H. Chr. Beijerman, vice consul van Duitschland, die evenals de heer dr. WiaJflr, consul, de luitenant-adjudant, .vertegenwoordiger van den garnizoens commandant en de commissaris van po litie zich op hét kerkhof in den stoet hadden begeven, nam het woord. Spr. wees lerop boe het stagn bi] eén ge opende groeve steeds tot groote ernst stemt. En dit te meer, waar bet hier geldt iemand van wien men niet andere zeggen kan, dat hij evenals zoovele an dere honderden en duizenden voor zijn vaderland gesneuveld is en dat hij hier zijn laatste rustplaats heeft gevonden ver .van hen, die hem lief waren. Mede namens dr. Walter en ook na mens de Duitsche regeering brengt de heer Beijerman dank aan de Nederlandsche re geering voor de wijze waarop zij den overledene naai- zijn laatste rustplaats heeft doen brengen. Nadat een Duitsche pleegzuster bloemen in het graf 'had gestrooid was de door veel belangstellenden bijgewoonde plech tigheid afgeloopen. '8 Heer Arendskerke. Geëindigd het fail lissement van I. P. Meulenberg, alhier. Kapelle. Gisteravond vergaderden de melksljjters in het locaal der Chr. Jongel. .Ver. Met algemeene stemmen werd aange nomen om de melk Van 8 cent te brengen op 10 cent per Liter. Ook werd besloten, dat men niet anders dan per Liter of halve Liter zal vorkoopen, niet meer zoo als vroeger voor één, twee of drie cent. Rilland-Bath. In den nacht van Maandag op Dinsdag, te ongeveer 1 uur had in den Volckerpolder alhier, ten huize van den herbergier P. Engelaar, een zeer ern stig ongeluk plaats. Twee militairen, die yan Kuil ronde terug kwamen, gingen ge noemde herberg binnen, welke is inge richt tot wachtlokaal. Bij het binnengaan ontlaadde een hunner, zekere B., zijn ge weer, en ging een schot af. De kogel vloog door den zolder, en trof den 18-jarigen zoon van Engelaar, die op den zolder in een ledikant sliep, tusschen de schouder bladen. De kogel is door het lichaam van den .armen jongen heengegaan en onder zijn linkerarm uitgekomen. Hij werd later ■op den zolder terug gevonden. De toe stand van den 'jongen is zeer ernstig. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt zoowel door militaire auto riteiten, als door de politie ingesteld. Borssele. Nadat, Zondagmiddag de vorige imijln door de marine-autoritei ten opge ruimd was, is Dinsdag weder een mijn aangespoeld, vermoedelijk een oontactmijm. Ellewoutsdijk. Gistermorgen sloegen de paarden gespannen voor den wagen van den heer Boonman te Oudelande, toen een der paarden even werd aangereden, op hol. Ze holden ide haven af, raakten een wiel van den wagén kwijt, maar holden nog1 door ftot den heer J. Smallegange, waar de wagen werd tegengehouden door eern vanj de andere zijde komenden wagen. Op (hun: Weg vernielden ze nog de heining bij den heer H. Koolè en een hekje bij den heer C. Behagé. Persoonlijke onge- Sukkein kwamen niet voor. Souburg. Door den burgemeester de zer gemeente is ingetrokken de vergun ning tot het maken van muziek in café's alhier op Zondag, speciaal van dans muziek. Deze maatregel is genomen met bet oog op de onhebbelijke en lieder lijke manier waarop in den laatsten tijd door militairen na het sluitingsuur te gen dé politie en de burgerij werd op- igetrèdén. „N.V.Ct." Die bloedarmoede is gplrjk aan een ischim. Zij nadert u wanneer gij er niet op liet en zij! steelt al het geluk van uw lieven. Het is een dieveg'ge die u uw kracht en uw léven ontneemt. Dé bloedarmoede tast duizenden vrou wen aan. Zij' spaart niemand, treft zonder onderscheid rijken en armen, jongen en ouden. De bloedarmoede berooft de vrouw van haar levenskracht, van haar gezond heid, van haar schoonheid. Past op; dat gij niet door de koude hand der bloedarmoede aangéraakt wordt. De voornaamste verschijnselén van dozè ziekte zijnafkeer van eten, verlies van eetlust, luiheid van den géést, ver- wïjning, vermagering, zenuwachtigheid, bJeeke klem-, duizelingén. Ai deze verschijnselen duiden op een verzwakking van den levenskracht en het ©enige middel (de bloedarmoede te genezen, is het bloed te hernieuwen. Dé Pink Pillen hebben duizenden vrou wen gered van het noodLot dat haar vast hield in de klauwen der bloedarmoede'. De Pink Pillen verrijken het bloed, zetten den bloedsomloop aan, voeden de zenu wen, herstellen de kracht. Indien gij een slachtoffer der bloed armoede zïjt, verliest dan géén tijd, begin van heden af de behandeling' met de Pink Pillen, en (uwe genezing zal even- eeus heden beginnen. De Pink Pillen zijn een onvergelijke- "lijfee hei-nieuwer van het bloed en een krachtige versterker dér zenuwen; zij ge nezen alle ziekten, door verslapping van het bloed of door zenuwachtige uitputting veroorzaakt, als: bloedarmoede, bleek zucht, alge mee ne verzwakking, schele hoofdpijnen, zenuwachtige dyspepsie, Sint- Vit-usdans, rheumatiek. De Pink Pillen zyn veikrijgbaar A fl.75 per «loos en f9 per zes doozen, bij het Generaal-Depót der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierifezee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter, Apotheker, Btoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Beroepeu te Stevensweert (toez.), H. A. Boeser, cand. te Capelle a. d. IJsel. Bedankt voor Sangi- en Talaud-eilanden, door A. J. Barger te Bovensmilde. St. Maartensdijk.Bij de Dinsdag gehou den verkiezing voor een notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier (vac.. J. Brouw) waren uitgebracht 230 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren 0. M. Quak- keiaar 108 st., L. J. Koopman 44 st., Ch. Kauffman 40 st. en A. Langejan 18 st., terwijl de overige stemmen over ver schillende personen verdeeld waren. Her stemming alzoo tusschen de heeren C. M. Quakkelaar en L. J. Koopman. Ds. S. Verhoef!' te Noordwijk, kapi tein bij het vrijwillig automobielkorps, heeft emeritaat aangevraagd. De Zweedsche staatskerk heeft be sloten een nieuwe Bijbelvertaling van Ru din, Personne en Tegnér te gebruiken. Geref. Kerken. Bedankt voor Schoonoord, door C. \V. de Vries te Kielwindeweer. Chr. Geref. Kerk. Omtrent nu wijlen ds. M. den Boer meldt de „Rotterdammer", dat hij van 1900 tot 1902 was predikant te Urk, daarna te Zaandam, vervolgens nog eeni gen tijd te Apeldoorn en sinds 1909 te Dordt. De Unie-Collecte bedroef te Zie- rikzee f 93,09 en te Anna Jaeobapolder (géref. kerk) f 197,22. Benoemd tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de H. B. S. voor meisjes te Deventer MejI. J. jE. van Dissel, aldaar. De Amsterdamsche Univer siteit. In de Geref. Kerk heeft dr. M. J. Schok king het over het denkbeeld der overgavé van de Amsterdamsche Uni versiteit aan het Rijk. Aan het slot zijner beschouwing lezen we „Wij plaabsérxj ons bij deze beschouwing voor het oogenblik op het nog steeds ge huldigde standpunt, dat geen anderen tot het proponentsexamen in de Hervormde» Kerk worden jtoegtelaten, dan die den graad van candidaat in de Godgeleerdheid aan éen openbare universiteit hebben ver worven. „Maar ook, waar wij uitbreiding daar aan zouden willen géven door evenzoo de candidatcn van de Vrije Universiteit tot het genoemde examen toe te laten, mee- nen wij, dat het voortbestaan van de Theo logische faculteit van Amsterdam voor de Hervormde KerkVijn belang behoudt. „Het gézegde is reeds genoeg oni de vraag te rechtvaardigen, of het niet op den weg van de Hervormde Kerk ligt om zelf in de kosten van de kerkelijke hoog leeraren te Amsterdam te voorzien? „Het zou o. i. in het belang der Kerk zijn géweest, wanneer zij dit reeds korten tijd na het raadsbesluit Tan 1893 had gedaan. „Maar misschien is het niet te laat om dit alsnog te doen". Aan prof. J. Woltjer is op verzoek eervol ontslag verleend als lid en voor zitter van do commissie in zake aanpas send middelbaar (voorbereidend hooger) onderwijs van Ned.-Indië, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem' als zoo danig bewezen diensten, en als zoodanig benoemd mr. D. Fock, thans lid en onder voorzitter. Geslaagd te Utrecht voor apothekers assistent mej. N. N. Chevallier te Vlis- singen. En te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen de daines M. J. Hoek stra en G. Jansen, heiden te Vlissingen. En te Venlo voor de vrije- en orde-oefenin gen de heeren P. A. Borrenbergs en H. Th. die Smet, beiden te Oostburg Geslaagd voor het Middelbaar Exa men Taal en Letterkunde te 's Gravenhage de heer P. J. Kerkers te Terneuzen. Wij gewaagden indertijd van een ontvangen Jaarverslag van de Lichtbeel- denvereeniging. Het kantoor van dit „Cen- traal-Bureau voor Lantaarnplaten", enz. is te Amsterdam, Spui 23, ingang Hand boogstraat. Voorzitter is dr. P. C. 'M. Bos te Amsterdam. Curieus geval. De Stan daard waarschuwt Op wat zedelijk bankroet de gesplitste Christelijke staatsschool uitloopt, bleek zelden krasser dan in hetgéen men thans uit het Groothertogdom Hessen meldt. In de „Taigl. Rundstehau" van 10 Novem ber kon men toch lezen, dat Roomsche onderwijzers opi de Evangelische en Evan- gélische onderwijzers op de Roomsche Staatsscholen onderwijs kvareivgaan geven. Dat kwam' van den oorlog. De onderwijzers stonden pui voor een goed deel op het slagveld. Ontbrak er nu op een Evangelische staatsschool ieen onderwijzer, dan trad er een Roomsche onderwijzer in zijn plaats En zoo ook omgekeerd, kwam men op een Roomsche s chool een onderwijzer te kort dan Werd hij vervangen door een Evangc- lischen onderwijzer Goed, zal men zeggen, maar dat zal dan gediend hebben om enkel maat schappelijk onderwijs te geven. Doch dat juist is misgéraden. Er staat in 't bericht toch uitdrukkelijk bij, dat de Roomische onderwijzers het 'Godsdienstonderwijs aan de Evangelische kinderen gaven, en dat de Evangelische onderwijzers het Reli gion s-unterricht tenbesta gaven aan de Roomsche scholieren. Indien het bericht juist de feiten mede deelt, dan blijkt hieruit toch op pijnlijke wijze, tot wat bespotting der Religie zulk een gesplitste Staatsschool weer ten slotte leidt. Ook hier te lande niag men daarom wel toezien. Er zijn er ook hier ,die de religie weer op gesplitste Staatsscholen willen brengen. Caveant consulesl (Weest dus op uw hoede.) Op niets anders loopt 't uit, dan op do immoreel© leugén in -den onderwijzer. Vrijdag 3 December a.s, zullen voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaken tegen: lo. C. de B., 23 jaar, polderwerker te Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van op 26 Sept. 1.1. te St. Jan steen zekeren E. de Vos opzettelijk zoo danig mot een mes in de borst te hebben gestoken, dat dit voorwerp door het borst been in de borstkolk doordrong. In deze zaak zijn 3 getuigen gedag vaard, waaronder een geneesheer als des kundige. 2o. K. J. J., 40 jaar, hvr. van G. v. d. H. te Vlissingen, gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van in de maanden Sept. en Oct. 1.1. te 'Vlissingen zich te hebben schuldig gemaakt aan het mis drijf genoemd onder art. 251bis W. v. Strafrecht Maar als gij veel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch is leen ander woord voor kracht. Som'migé vlééschetende volken zijn de beste en flinkste strijders ter wereld, maar ér is even goed kracht in ander voedsel. De Japannor voedt zich met rijst, do Itali aan met macaroni en groenten, de Schot met meelspijzen. Want hoewel vleesch een hoog' yoedingsgehalte bezit, maakt lnei; spoediger urinezuur. En het is lichaams beweging, dio verhindert dat dit vergift zich vèrzalmelt en rugpijn, rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, niergiaxis en -steen, waterzucht, Verharding der aderen en nier ontsteking veroorzaakt. Twieé of drie malen per dag vleesch eten zal u Schaden, als gij niet voldoende lichaamsoefening' neemt, want vleesch maakt urineztvur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rheumatiek en zenuwaandoe- ningén. Dit is de reden, dat zooveel vleesch- eters, die hun werk binnenshuis hebben, door rugpijn, vreemde pijnen, duizelig heid, hoofdpijn en waterstoornissen ge plaagd worden en blijven vermageren, zienuwachtigér en moedel'oozer worden. Zulke menschen dienen minder vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, to zorgen voor voldoende lichaamsoefe ning en slaap, in ru.ime mate water of melk té drinken, en huin nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Dit géneesmiddel werkt rechtstreeks op de nieren en helpt haar om de nier onzuiverheden af te voeren. Te Goes verferijgb. bij de 'h.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie- ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne- ven staand handels- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Wilt aan het onderstaande plaatsruimte vérleenen in Uw geacht blad. Bij voorbaat zij U daarvoor hartelijk dank gebracht. De circulaires voer het Suppletie- fonds tot ondersteuning voor hen, die niet bij machte zijn het volle verpleeg- geld op Vrederust te betalen, zijn ver zonden. Nog eens stelle men zich den werké- 1 ijken toestand voor. Bij eventueel© krank zinnigheid gaat het aldus: de rijken helpen zich zelf de annén worden geholpen doch zij, die tusschen dezen instaan moe ten maar zien op de eene of andere wijze zijzelf te helpen. Dat kunnen zij in geen geVal dan alleen ,door e 1 k a n- de.r bij te staan. .Schouder aan schouder Vérmoigen zij neg iets. Daarvoor is nu de gelegenheid geopend, de weg is geëffend. Vele, zeer vele moeiel ijk heden waren te overwinnen; dié zijn overwonnen. Nu kunnen we beginnen en direct kan er hulp geboden werden, .wanneer vóór 1 Maart 1916 de géiden inkomen van collecten, corporation of particulieren. Gaarne en krachtig steune men deze zaak. De krankzinnigheid komt tegenwoordig angstwekkend veel voor en schijnt steeds toe te nemen; de gestichten houwt men al maar uit en steeds meerdere verrijzen er. Maar is dit suppleliefonds de ideale ver werkelijking van de gedachte van zoo- Velen, die voor onderlingen steun voelen, tnén Vergéte het hoogstaand .christelijk ideaal niet, den naaste hulp te bieden in zijn ellendewant dit is de vriendelijke vervulling van de wet der liefde, die liefde vraagt en tot liefde dringt. Rijk make men dit fonds. De nood is dringend, meer dan dringend, dus een ieder doe ook hier- wat zijn hand en hart vinden om te doen en dat in korten tijd zooveel bouwmateriaal aangevoerd wpr- den, dat ons ideaal is verwezenlijkt en ons fonds er is, .opdat wij in staat zijn jaden, zeer velen bij te staan in hun nijpenden nood. Zoo géve fiod, die de harten beweegt en neigt als waterbeken, dat ze doen al wat Ilem behaagt. Het Comité. Ds. R. VAN DE WAAL, Ovezand, •Voorzitter. Ds. J. SIJBESMA, Zierikzee. J. HUIZINGA, Burgemeester van Terneuzen. A. HUS0N, Vlissingen. L. MELSE, Serooskérke (W.) Ongelukken. Bij Ootmarsum is eergisterennacht een smokkelaar- die op het aanroepen door de grenswachtpatrouil le niet stilstond, in het been geschoten en gearresteerd. Hij bleek een Duitsch militair in uniform te zijn. Hij is naar Alrnelo gebracht om aldaar terecht te staan. Te Arnhem heeft na een huise- lijken twist een steenfabrieksarbeider zijn vroxtw met een mes in den rug gestoken. De zoon greep een kolenschop en bracht zijn vader een wonde boven 't oog toe, waar-door deze bewusteloos ineenzeeg. De heer Booms, gepensioneerd kolonel werd gisteren in een tramrijtuig te 's Gra venhage onwel, ten gevolge van een schrik nadat hij terwijl de tram in beweging was, daarin was gestapt. Binnen enkele oogenblikken stierf hij. Een olifant op hol. Gistermor gen werden 4 olifantjen, welke in het Casino te Rotterdam „gewerkt" hadden, uit hun stal aan do Aert van Nesstraat naar do Hugo de Grootstraat geléid. Op den Coolsingel schrikte een der dieren, trapte don ketting stuk, waarmede twee zijner poolen onderling- verbonden waren en stapte regelrecht in de richting van het in aanbouw zijnde Raadhuis, zonder leenige attentie te schenken aan de voor het 'terrein geplaatste prikkeldraadver sperring, welke afknapte. liet gelukte ech ter spoedig aan den hegeleider, den dik- huidigén snuiter te pakken en (n hei gélid terug te brengen. Er was geen ge brek aan bekijks. D i a m a n t d i e f s t a Te Amster dam is iemand voor ruim f 10.000 aan diamanten bestolen. Afsluiting van den toegang tot de Beurs mocht niet tot ont dekking van den dief leiden. Een kerkdienst met hinder nissen. Zondagavond preekte in de Geref. kerk te Vefeen prof. dr. H. H. Kuyper van Amsterdam. Midden in den dienst ging plotseling het electrische licht uit, wat Veel consternatie gaf'. Lampen werden gehaald; een kerkeraadslid haaldq een pak kaarsen uit zijn winkel' en zoo behielp men zich. Na 20 minuten ging het licht weer aan en konden de kaarsen weer uitgedaan worden. Inbraak. Gisternacht is dooi' op schuiving van 'een raam ingebroken in de woning van mevr. de wed. Pctrio onder Zuid-Schalkwijk; heel kalm! hebben de in brekers alle kamers en kasten doorzocht, zelfs de| kamér, waarin de alkoof uitkomt, waarin génoémde dame met haar gezel schapsjuffrouw sliepen en waar de dié ven dé alkoofdeuren hadden gesloten. Het waren angstige oogenblikken voor de da mes, die zéér duidelijk merkten wat .er gébeuxde, maar [geen geluid durfden geven eerst toen de inbrekers naar boven trok ken, waagde de juffrouw het om hulp to roepen, dat hen de vlucht deed nemen. Niets is ontvreemd, daar igéon geld in buis wordt bewaard, en artikelen van waarde schenen niet gewenscht te zijn, althans sieraden, enz. zijn niet ontvreemd, Een rechercheur in een kast. Bij de gemeentepolitie was door een rijtuigverhuurder te Maastricht aant gifte gedaan, dat hij 'herhaaldelijk geld Vermiste, grootere en kléinere bedragen. De bestolene had wel verdenking', doch hij riep de hulp van de politie in, om de dievegge te kunnen betrappen. De hoofd agent liet zich insluiten in een kast op de kamer, waar Ihet geld vermist werd, boorde een gaatje in de kast om alles goed te kunnen observeeren. Het geduld van den politieman werd wel op een zwaren proef gestold, doch zijn moeite werd ruimschoots beloond. Na een paar uren in de benauwd heid te hebben gezeten, sloop een werk vrouw stiekem de kamer Linnen naai- het géldkistje. De vrouw werd op heeterdaad betrapt en zij bekende spoedig1 de daderes te zijn van de vele diefstallen. Een dievenbende gepakt. Maandagavond bemerkte een surveillee- rend agent van politie onraad op het terrein van do „Voorwaarts" ,te Utrecht. Eenige personen hielden zich aldaar op, die bij de nadering der politie aan den haal gingen, waaruil bleek, dat zij met minder goede bedoelingen daar rond lie pen. De agent riep: „Blijf staan", maar een hunner riep laconiek terug1: ,,'t Zal niet gaan". Daarop trok de agent zijn revolver en zond dit brutaal heer een schot achterna, dat hem aan den schou der trof. De man .word nu ingerekend, terwijl het der politie gelukken mocht ook' de anderen te pakken. Dank zij dit krachtdadig optreden zit een beruchte dievenbende nu achter slot en grendel. „U. D." Een woesteling. Zekere V. tc Volendam sloeg Zondagnacht bij zijn ou ders eerst den boe) stuk, en maakte daar na den weg onveilig, door bef plegen van 'mishandelingen en het doeii var aller lei bedreigingen. Nadat de politie de hulp tven s]io tcUdami had ingeroepen, gefuku* het den woesteling, die inmiddels op een der in de havén liggende botters was ge vlucht, gevangen te nemen. Hij is daarna naar Haarlem overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld. Hevige storm in „de Iersche zee. Naar bericht wordt, heeft na een aanhoudenden regen, die 50 uren duurde in de fcrsche zee op den 13en dezer? een zoo hevige storm gewoed als sinds 20 jaar niet is voorgekomen. Veertien vaartuigen werden op het strand gewor pen, terwijl do bemanning in vele ge vallen niet dan met moeite gered werd. I)e vier legeraanvoerders. Het is een opmerkelijk .verschijnsel dat. de legeraanvoerders der Entente-mogend- heden, hoe men ze ook neemt, .altijd, dezelfde blijven. Joi' fre Fre noh Put nik Nik olaas Men kan ze van rechts naar aks. of van boven naar beneden lezen.: Het zijn altoos Joffre, French, .Putniki en Nikolaas. „Hbl." BERLIJN, 17 Nov. Op het Westerfront is niets van bcteckenis vooigé vatten. OosterfrontRussische torpedojagers be schoten aan het Noordelijke punt Vab Koerland Petragige en de streek ten Z.-VV. daarvan. Overigens is de toestand onver anderd. BalkanoorlogstooneelDe vervolging wordt nog steeds voortgezet. De Serviërs kunnen nergens meer standhouden. Wij namen meer dan 2000 man gevangen en veroverden 1 teachinegeweer en 2 stukken geschut. LONDEN, 17 Nov. Volgens de „Dailv Mail" worden 90 Grieksche schepen te Liverpool en New-Castle vastgehouden LONDEN, 17 Nov. Uit Rome wordt gemeld, dat het, eerste zware Duitsche gescliut voor de Dardanellen bestemd, te Konstantinopel is aangekomen. VLIELAND, 17 Nov. Hier is aange spoeld een reddingsboei, volgens het merk van den Engelschen torpedojager H M. Lawiel. - 1 t PARIJS, 17 Nov. (Officieel). Avoodoom- muniqué Alleen artillerie-acties hebben plaats ge had. Op het Zuid-Oostelijk oorlogstéoneel de den de. Bulgaren op 14 November op nieuw hevige aanvallen op dear linker oever van de Cernaa doch werden overal met aanzienlijke verliezen afgeslagen. Aan den linkeroever van de Wardar is de'toe stand rustig. Te Saloniki wordt de landing van de Engelsche en Fransche troepen zonder stoornis voortgezet. WASHINGTON, 17 Nov. Het departe ment van Buitenlandsche Zaken is bezig met het verzamelen van gegevens om trent de torpedeering van de An co na". Vooral Amerikaansche overlevenden wor den lang ondervraagd. LONDEN, 17 Nov. Uit Saloniki wordt d.d. 15 Nov. bericht: De berichten, uit Sofia dat de Bulgaren belangrijike suc cessen hebben behaald aan den linker oever van do €maya (Cerna) en in de buui't van Gradsko zijn onjuist. liet spreekt vanzelf, dat ,het gevecht aan do genoemde rivier, dat 30 uren duurde, buitengewoon hevig was, maar de aanval der Bulgaren .werd met zware verliezen aan hunne zijde op het géhéele front afgeslagen. Naar schatting namen twee a drie Bul- gaarsche divisies deel aan het gevecht en deze deden wanhopige pogingen om door het centrum der Franscher. heen te breken. Deze pogingen mislukten ech ter totaal. Van dit front worden verder geen geVéchten gemeld. De Sei'viërs hou den nog steeds stand aan den Baboena- pas; het valt echter te betwijfelen cA zij den tegenstand kunnen volhouden, wan neer zij niet spoedig .versterkingen krij gen uit het zuiden. Meer naar hot noor den trekken de Serviërs terug en de om trekkende beweging Van den vijand kan als mislukt wordeix beschouwd. Te .Lesko- watsj zijxx de Serviërs tot het offensief ovci-gegaan en er is daar een hevte ge vecht aan den gang. Aan het Stroeninitza-ffont is "her vol komen rustig. Te Kriwolsk en Gradsko duurt het ar- tillerieducl en zwak iixfanlerievuur voort. De Bulgaren versterken het .MaCédo- nisch front krachtig. Een later telegram uit Saloniki van 15en zegt Het hedenavond van het Servische front ontvangen nieuws luidt gnn-xdei' gunstig, zelfs verontrustend De Bulgaren hebben met een taliójikic- strijd macht een iïankeerende beweging ge maakt komende van Tetowo in de rich ting van Gostiwar, zoodat zij Prilep en derhalve ook Monaster bedreigen. Te Gradsko moesten de Fransohen op twee plaatsen terugtrekken. Het corps diplomatique in Servië is van plan veranderd en Vertrekt nu naar Skoetari in plaats van naar Menastir. Er worden toebereidselen gemaakt voor het vertrek van een aantal inwoners uit Monastir.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2