DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Rechtszaken. Opeibare Moopinpn en ïeipelp. Zeeuwsche Stemmen. Tabaksaccijns. VAN ZATERDAG 13 NOV. 1915 (No. 38). LX. Weliswaar bleven we lot lieden ge spaard voor de oorlogsellende, als waar onder andere volkeren gebukt gaan; wel iswaar hebben we het kanongebulder slechts van verre gehoord ook al hebben de ruiten hier en daar gerinkeld; ■weliswaar zijn s' vijands verwoestende benden nog niet over onze akkers geto gen, maai- toch meenen we nu wel iets af te weten van krij'gsellende. Niet geheel ten onrechte. 0 zeker, we erkennen met diepgevoelde •dankbaarheid, dat ons leed niet' haalt bij dat van buurman rechts, of buurman links, doch eenig begrip van den na sleep des oorlogs hebben we toch onge twijfeld opgedaan. Is ons leger niet reeds meer dan een jaar gemobiliseerd Denkt het u eens in, meer dan 15 maan den het gros onzer jongemannen in sol datenrok. op wacht, gereed om voor de rechten en vrijheden van ons diebaar vaderland met 't zwaard in de hand op te komen Denkt het u eens goed in. Als men het u begin Juli 1914 ver teld had, zoudt ge gemeend hebben, dat het slechts een grap was. Ik heb reeds vroeger opgemerkt, dat het (lollandsche, het huiselijk-Hollandsclhe leven zich niet gemakkelijk uit de voegen laat scheuren. We leven en 'tis ge lukkig, dat dit nog kan we leven in hoofdzaak ons oude leventje. Maar als we eens nader bepaald wor den bij het kritieke van den toestand, waarin we verkeeren, stemt het ons toch niet bebagelijk. Er zijn tegenwoordig zooveel van die gebeurtenissen en omstandigheden, die ons aan den oorlogsbrand herinneren. Daarvoor behoeft ge u nog niet eens het hoofd te vermoeien met het lezen van de oorlogsnieuwsrubrieken in de bladen. Ziet maar rondom u. 'tls geen verklappen van militaire ge heimen, als [ik zeg, dat van Noord tot Zuid, en van Oost tot West ons leger de wacht betrokken heeft. De buitenwacht, heel de wereld weet het, dat Nederland waakt. Wat prikkeldraad is, weten we. Loopgraven kennen we. En ..inkwartiering" hebben de meesten wel gehad. Vooral die „inkwartiering" bracht ons volk in nauw contact met het leger. Den soldaat bracht ze weldadige afwisseling in zijn ongewone en eentonige levenswijze, en ze bracht den burger dichter hij' den landsverdediger, ze maakte dat de burger iets voelde van het offer op het altaar der vaderlandsliefde. O, wat hebben de mensohen onze land weermannen en miliciens soms vertroe teld, in den goeden zin altijd. Ze waren trotsch met hun geuniformde logees, spra ken met anderen niet zonder eenigen op hef over hun „nette jongens", en niet dan wanneer het onvermijdelijk was, wer den de soldaten „uitbesteed". Die inJavartieringsgeschiedenis bracht me een stukje oude historie in de her innering, waarin de gewapende logees met heel wat minder blijdschap ontvangen werden. Ik doel dan nog niet eens op de be lastingschuldigen uit vroeger dagen, die -door een krijgsman in volle wapenrusting aan hun verplichtingen moesten herinnerd worden. Toen generaal Pichegru Maastricht bin nentrok had hij eenige moeite om zijn troepen behoorlijk kwartier te bezorgen. Een koopman, die zich als ijverig pa triot beschouwde, kwam bij! hem1 en over- handigde hem een lijst van personen, die tot de Oranjepartij behoorden, en die wel soldaten als inkwartiering gekregen had den, maar volgens den koopman niet in voldoend aantal. „Ik dank u voor uw mededeeling", zei- de Pichegru: „men heeft u toch zeker ook soldaten gezonden, niet waar?" „Zeker, generaal". „En hoeveel?" „Vier". Nauwelijks was de koopman naar zijn huis teruggekeerd, of daar verschenen een veertigtal soldaten, die zijn huis in be zit namen. IJlings spoedde hij zich naar den ge neraal, om te vragen, of dat geen ver gissing was. „Volstrekt niet", antwoordde Pichegru, „maar ik heb mijn soldaten van die af schuwelijke Oranjelieden weggenomen, omdat ze daar slecht zouden behandeld worden, en ik heb ze gestuurd naar het huis van een echt patriot, zooals gij waar men hen zeker met de meeste gast vrijheid zal opnemen". De man had alzoo een kuil voor een ander gegraven, doch was er zelf in gevallen. Zoo gaat het meer. Vandaar dan ook het nimmer betwiste spreekwoord. Maar om op m'n eerste gedachte te rug te keeren, we hebben allen dus he laas reeds eenige „oorlogservaring" op gedaan. Zeer onaangenaam deed me dan. ook aan wat ik dezer dagen in een den groote bladen las omtrent een zotte voorstelling in Park Zorgvliet te 's Gravenhage. Baar heeft men overdekte loopgraven met schuilplaatsen vervaardigd met het doel die te laten bezichtigen, zeker ten bate van een of andere liefdadige instel ling of deze of gene noodlijdenden. Men vergat blijkbaar, dat het doel de middelen niet heiligt. Ik had niet ge dacht, dat ons volkje tot een dergelijke niet fijn-gevoelde handelwijze in staat was. Nu weet ik beter. Den eersten dag waren 525 menschen naar de voorstelling komen kijken, den tweeden dag niet minder dan 1029 en den derden dag (een Zondaig nota bene) waren 2414 personen zoo dwaas, om voor een paar dubbeltjes in de loopgraven te kruipen. Om het vreedzame karakter te laten uitkomen heeft men er een soort „feest terrein" van gemaakt. Niet waar? die enkele loopgraven wek ken zoo'n beklemmend gevoel. De ingang is door de pioniers-afdeeling met een „aardige" poort versierd, welke geheel gemaakt is van uit het bosch gehakte takken en' dunne hoornen, om rankt met sparregroen. Aan de voorzijde zijn de wapens aangebracht van H. M. de Koningin en van Z. K. H. den Prins der Nederlanden. (Toch niet met goed vinden van H. M- en Z. K. H. Aan de groote masten, die de poort - vormen, zijn oranjekleurige wimpels bevestigdaan de zijkanten zijn vlaggen aangebracht in onze nationale kleuren. Het geheel wordt bekroond met een groot bord, waarop met groote letters te lezen staat: „Bezichtiging van de overdekte loop graven met schuilplaats, zooals die in den tegenwoordigen oorlog gebruikt [wor den, gegraven en ingericht door de pio- nier-afdeeling van het le bataljon regi- ,meut grenadiers". Aan de onderzijde van het bord is deze spreuk: „Wie den vrede wil be waren wapene zich ten oorlog". Verder is het terrein met eenige vlag gen versierd. Ziet. ge wel? Een compleet feestter rein Er §itaat niet bij vermeld, of aan den ingang pok kraampjes staan; of er nog andere „opluisteringen" zijn Tot overmaat van ramp wordt er nog over gedacht aan de betrokken militaire •autoriteiten vergunning te vragen voor het houden van militaire vliegoefeningen, Waardoor het beeld van den oorlog in de open lucht; in verband met de loopgraven, nog meer werkelijkheid zal verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat de uit die vlieg tuigen eventueel te werpen bommen niet zullen gevuld worden met springstoffen. 'tMoet alles -zooveel mogelijk aan de werkelijkheid herinneren, doch als 't springstoffen 'betreft is men toch bang voor z'n hachje en prefereert men on schuldiger vulling. En voor 't geval het geheel nog wat te Veel werkelijkheid mocht zijn of lijken, zal men trachten het vreedzame karak ter te doen uitkomen door opluistering met militaire muziek! Ziedaar de na-aperij van een in liet buitenland te kwader ure uitgedacht grof plan. Be militaire autoriteiten zullen, hoop ik, toch niet meewerken, om het kome- diestukje nóg ergerlijker te maken? Als de Zorgvliet-loopgraven in één op zicht de werkelijkheid meer nabij kwa men: wanneer er twee voet kwelwater en één voet modder in stond, zou ik er iets voor voelen. Maar dan zag men de Haagsche juf fertjes en heertjes niet! KEES VAN BER MEER. In de Memorie van Toelichting wordt er op gewezen, dat, terwijl in de meeste Staten een tabaksbelasting belangrijke ba ten voor de schatkist oplevert in Neder land de binnenlandsehe' tabak geheel vrij van belasting is en de buitenlandsohe slechts onderworpen aan een invoerrecht ten bedrage van f0.70 per 100 K.G. voor onbewerkte tabak, f 40 per 100 K.GVoor sigaren en sigaretten en f 12 per 100 K.G-. voor andere tabaksfabrikaten. De totale opbrengst van het invoerrecht be droeg in 1913 ruim f347.000. Ten gévolge van de toenemende wel vaart zijn de laatste tientallen jaren de uitgaven voor rookgenot belangrijk ge stegen. Sigaren en sigaretten hebben thans burgerrecht gekregen in kringen, waar vroeger slechts pijptabak werd verbruikt. Aangenomen mag dus worden, dat een matige belasting geen te z'waren druk zal veroorzaken. Voorgesteld wordt een heffing in den vorm van een banderollem of zegelbe lasting op het fabrikaat, omdat deze vorm de eenige is, waarbij de handel in ruwe tabak geen zoodanige belemmering onder vindt, dat gevaar voor verplaatsing der tabaksmarkt is te duchten;, de belasting! rekening houdt met de draagkracht der Verbruikers; zekerheid bestaat, dat zij op de verbruikers kan worden verhaald. De Minister stelt zich voor, invoerrecht op sigaren te stellen op 20 pCt., dat op sigaretten op 30 pCt. van de waarde, dat op geplette stelen op f5 per 100 K.G., op gekorven tabak, snuif en alle andere gefabriceerde tabak op f30 per 100 K.G.; deze rechtheffing zal een ver hooging van opbrengst van de invoerrech ten ten gevolge hebben van f628.500. In die hoogere rechten ligt ongetwij feld een bescherming Van de binnenland sehe tabaksnijverheid. Tegenover hét na deel, dat door den accijns aan die nij verheid wordt berokkend', acht de Mi nister die bescherming alleszins gerecht vaardigd. Voor al nu van dezen accijns, althans tijdelijk, een buitengewone. werkloosheid is te verwachten, met I name ten gevolge van het verbod ven huisindustrie, verdient aanmoediging van de binnenlandsehe sigaren- en sigaretten- fabricatie aanbeveling. Als maatstaf voor de berekening der belasting is aangenomen de kleinhandel- prijs, terwijl het bedrag is bepaald op 10 pCt. van dien prijs. De accijns zal worden gehevep van de fabricanten of van de importeurs eu eerst verschuldigd zijn op het oogenblik, waarop de tot verbruik bereide tabak uit de fabriek uit entrepot of uit liet buiten land in het vrije verkeer wordt gebracht. De belasting wordt voldaan door middel van zegels, die de fabrikant of importeur tegen contante betaling of crediet betrekt van de belasting administratie en die op de verpakking der aan den accijns onder worpen artikelen moeten worden aange bracht zoodanig, dat het openen zonder schending van het Zegel niet mogelijk is zonder merkbare sporen achter te laten. Controle op de fabrieken zal, naar de meening des Ministers, óók zonder on afgebroken bewaking voldoende zijn uit te oefenen, mits de huisindustrie ,die Vooral in de sigarenfabricage welig tiert, worde afgeschaft. In de eerste jaren na het in werking treden der wet zal aan hen, die ten gevolge daarvan werkloos worden (in het bijzonder ouden van dagen en i'nvalieden, die geen werk op een fabriek kunnen vinden) van Rijkswege een schadeloos stelling worden verleend. Voorts zal aan Volwassen arbeiders, wier gezondheids toestand het werken op een fabriek niet belet, doch wier woning speciaal Voor den huisarbeid is ingericht, een gelde lijke tegemoetkoming moeten worden toe gekend. Wel te onderscheiden van de huisin dustrie is de klein-industrie, waartoe be- hooren zij, die voor eigen rekening thuis werken en dus zelf „fabrikant" zijn. Het kan niet ontkend worden, dat ook deze klein-industrie de controle op de naleving der wet bemoeilijkt, doch het zou te ver gaan, indien uitsluitend vut fiscale over wegingen ook deze industrie zou wor den ontnomen, om voor eigen rekening to fabriceeren en zich op te werken tot fabrikant. Het gelijktijdig uitoefenen van het bedrijf van winkelier en fabrikant in eenzelfde pand zal echter noodzake lijkerwijze moeten worden verboden. Op grond van de uitkomsten eener en quête kan het verbruik van sigaren, siga retten en tabak en de som!, die .daaraan per jaar door de verbruikers wordt be steed, als volgt worden geraamd: Sigaren, 1.400.000.000 stuks met een gemiddelden kleinhandelsprijs van 3- cent per stuk f42.000.000; sigaretten van bin- nenlandsch fabrikaat 200.000.000 stuks met een gemiddelden kleinhandelsprijs Van 3/t cent per stuk f 1.500.000; sigaretten van buitenlandsch fabrikaat 300.000.000 stuks met een gemiddelden kleinhandelsprijs van 1 cent per stuk £300.000; tabak 9.500.000 K.G. met een gemiddelden klein handelsprijs van 80 cent per K.G. f7.600.000; totaal f54.100.000. In het meest ongunstige geval. nl. in dien de invoering der wet de consumptie zoodanig zou verminderen, dat de geza menlijke verbruikers niet meer voor ta- bafcsgenot besteden dan thans, zou der halve de opbrengst van den accijns be dragen 10 pCt. van f 54.100.000 is f 5.410.000. Houdt men daarenboven rekening met den normalen aanwas der bevolking, dan mag binnen enkele jaren op ee'n opbrengst van f6.000.000 worden gerekend. Grondslag voor de berekening der belas ting js het bedrag, dat de verbruiker voor tabaksgenot besteedt. In dit Bedrag zijn dus ook begrepeh de kosten der verpak king, de accijns en het invoerrecht. Voor sigaren is als minimumprijs aan genomen f 10, met het oog op kleine sigaartjes en cigarillos. De heffing van 10 pCt. zal tengevolge hebben, dat de bestaande merken in de naast hoogere verkoopklasse zullen komen en bijv. een 21/2 ets. sigaar 3 ct. zal kosten. Vfissingen. De Zangvereeniging „Looft den Heer", directeur de heer E. Batten, zal Dinsdag 23 November in de Concert zaal van den heer Runing, een uitvoering géven van het oratorium „Die Jahreszei- ten" van j. Haydn. De politie te Vlissingen heeft aange houden een man, die van het transport invalide Engelschc burgers Zondagmorgen achterbleef, omdat zijn nationaliteit, niet was vast te stellen. Hij is namelijk in Duitschland geboren en woonde jaren in Engeland. Zoowel de Engelsohe als de Duitscho consul beweren dat dé man niet meer tot de onderdanen behoort van het rijk, dat zij vertegenwoordigen, en wei geren beiden hem een pas te Verstrekken. De politie heeft den man nu tijdelijk! in bescherming genomen. lerseke. In de gisteravond gehouden, vergadering der Conversatie-club „Groen van Prinsterer" te lerseke, refereerde de heer J. van Hoeken, gemeente-Architect, over het onderwerp„De catacomben en de oud-Chr. of Latijnsche baseliek als eerste bedehuis der Christenen te Rome". Spreker behandelde allereerst dat de grens tusschen de klassieke kunst en de eerste uiting van het Christendom, (de oud-Ch!r. kunst) noch chronologisch!, noch esthe tisch nauwkeurig kan worden bepaald. Niet ontsproten uit de toenemende geestes beschaving van een nieuwen volksstam, maar op den grondslag eener geheel ande re levensaanschouwing. Uit een aloude samenleving ontwikkeld was deze kunst uiting veeleer de afsluiting van een be staand tijdperk, dan het begin eener nieu we periode. De catacombe werd het eerst behandeld, vervolgens de baseliek (als eerste kerkgebouw van de Christenen te Rome) in plan, aanleg en opbouw aange geven. Tijdens de 4e eeuw te Rome ont staan en vandaar verspreid tot de 11e eeuw in West-Europa als voornaamste type van bedehuis. Een ruime bespreking stelde spreker in de gelegenheid zijn on derwerp verder uit te werkten. Als nieuw lid trad toe ds. B. Meyer. Voorts werd nog besloten ds. Callenbach van Rotter dam1 uit te noodigten tot het houden eener rode over „Jacob Cats", tegen half De cember a. s. -*-■ Door het stormweder van gistermid dag hebben onder Bath de twee mossel schepen YE 145 en YE 48 ernstige averij, aan de zeilen gekregen, zoodat zte niet al leen de reis konden voortzetten, maar door andere schepen de haven .binnenge sleept moesten worden. Grijpskerke. Donderdagavond vergader de onze afdeeling Patrimonium voor het eerst in dit winterseizoen. De voorzftter, nog altijd door de mobi lisatie in dienst des lands kon thans te genwoordig zijn, en opende op gewone wijze de vergadering. In zijn openings woord wees hij, in verband met de ern stige tijdsomstandigheden, waar trots do vele goede regeeringsmaatregelon, nog maar al te veel wordt gevonden, kapitaal- vermeerdering eenerzijds, en diepe ar moede, bij bedreiging met ondergang van veler nering en bedrijf anderzijds, op Patrimoniums dure roeping en hetgeen door den Bond werd- en wordt gedaan ter wegneming van velerlei wat den bloei van ons Maatschappelijk' leven belemmert. Hoewel het te verklaren valt, dat het bezoeken der vergaderingen, wegens het in dienst zijn van vele trouwe leden onzer afdeeling, niet zoo druk kan zijn dan in gewone tijden, betreurt hij «de laklschhëid Van velen, die nog altijd van verre staan en onzen arbeid eer tegenstaan dan steu nen. In verband miet het streven, ook, in onzen Bond, naaf zooveel mogelijk vak organisatie, ook onder de landarbeiders, spreekt hij de wenschelijkheid uit, dat we als vereeniging eens worden ingelicht, hoe de organisatie onzer landarbeiders in de Noordelijke Provincies werkt, en welke resultaten reeds zijn bereikt. Na lezing en vaststelling van de notu len, volgt een levendige bespreking om trent hetgeen we in dezen winter als af deeling wenschen te doen. ITet is geble ken, dat ook op ons dorp nog niet allo arbeiders deelen in de zegeningen, die de huidige oorlogstoestand het landbouwbe drijf brengt, en het is de roeping onzer afdeeling, te trachten, onze arbeiders te Overtuigen van het nut der organisatie, en inmiddels de werkgevers op te wekken tot tegemoetkoming in de voorziening van de behoeften, vooral der groote gezinnen, in deze dure tijden, door niet te karig te zijn in het toekennen der loonen. Het bestuur wordt opgedragen te trach ten een© krachtige propaganda te voeren, zoo mogelijk door persoonlijk bezoek, ter wijl de gedachte van den voorzitter om eene openbare vergadering te houden waarop een spreker zou optreden, met het onderwerpDe vakorganisatie onzer land arbeiders, algömeene instemming Vindt. Met dankzegging wordt deze goedge slaagde vergadering gesloten. Serooskerke. In tegenwoordigheid van een vijftal officieren, vele militairen en eenige genoodigden, werd Donderdag avond tei Serooskerke (W.) een Christ. Militair Tehuis door ds. D. Müller geopend. De kerkeraden van beide Gemeenten hadden een klein comité gevormd, dat met eenig© manschappen voer een en ander had zorg gedragen. De consistorie der Ned. Herv. Kerk was in een vriendelijk en gezellig Tehuis herschapen. Daniël I bood de stof Van een opwekkend openings woord. Mochten velen militairen in dit tijdelijk Tehuis menig goed uur doorbren- gen. t 1 St-Jansteen. Te Kapellebrug (Paal) raakt© Woensdag 'een persoon uit St. Nico- laas bij ongeluk den eiectrischen draad aan, doordat hij de lijn van zijn paard die daarin was verward geraakt wilde losmaken. De stroom die gelukkig niet op volle sterkte was, verbrandde enkel den man de hand. „Zei." Biervliet Maandag 29 dezer zal het 25 jaar geleden zijn dat dr. A. N. J. Hane- does van Almkerk, alhier, tot arts werd bevorderd Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke in het openbaar behandeld werd, was gistermorgen die fcegten den 28-jarigen meubelmaker A. M., geboren! te Blankenberghe, tijdelijk te Vlis- singen, thans gedetineerd beklaagd van diefstal' van een bankbiljet van 1000 frs. ben huize van de wed. Dugardin. Biekll bekende het biljet te hebben weg genomen, hij had de bedoeling het terug bei géven en gaf reeds 400 fres. Dit laatste bleek uit de gtetuigen verklaringen ook. De officier wees er op1, dat bekl'. in de woning der wedu,we, waar hij inwoonde, maar raar deed, hij snuffelde overal waai} hij' niet noodig had, hij eischte tegen bekl1. vier maanden met aftrek van het voor arrest en teruggave van 400 fres. aan bekl'. en zes honderd aart de weduiwe. Be verdediger mr. Groot bepleitte, dat niet! bewezen was het opzet van bekl1. om' het geld te behouden. Tegien denzglfde bekl. werd nog eens twee maanden geëscht wegens diefstal1 van f 150 ben nadeele van de dochter van de in de vorig© zaak bedoelde we duwe. Ook deze diefstal bekende bekl. Wegens poging tot .uitvoer van zes liter petroleum en omkooping van de. verbali santen door hen 5 fres. aan te bieden, werd tegen M. W., vrouw van A. J. te Clinge (Z.), vijf dagen gevangenisstraf ge- eischt. Als nui stond terecht' P. M. C. uit West- dorpe, beklaagd van het waarschuwen: van den herbergier Jansens, die zonder vergunning in zijin herberg liet dansen op muziek, voor de komst van den veld wachter G. J. Ophuis. D© veldwachter- verklaarde muziek te hebben gehoord en bekl. naar de herberg te hebben zien loopen en direct daarop hield de mujziek op «en kwamen er mensohen uit de her berg. In de heiberg stonden tafels en stoelen op zijde. De twee andere getuigen, de herbergier P. D'. Jansens en de metse laar C. Neijt verklaarden echter dat er niet gespeeld is, dit tegen hun vroeger voor den veldwachter afgelegde verkla ringen in. Het gevolg hiervan was, dat zij beiden gewezen werden op het gevaar voor aanhouding als verdacht van mein eed, en de zaak geschorst werd tot het teinde der zitting, terwijl' beidé mannen onder bewaking werden gesteld. Wegens mishandeling werd vervolgens tegen J. A. G. uit Zaamslag f 10 of 10 dagen gevorderd. Tegen C- R. de Kr. te Biervliet luidde de eisch ondanks zijn ontkennen, wegens mishandeling, f7 of 7 dagen. Bij Verstek luidde de eisch tegen A. J. V. te Koewacht, wegens het niet voldoen aan het bevel' van een maréchausSée om van zijn rijwiel' af te stappen f 10 of 10 dagen. Tegen Ch. H. F. uit Hulst, wegens beleediging van den veldwachter Cort- vriendt f 15 of 15 dagen. Wegens strooperij op het hof van Francke werd tegen J. KI. te Domburg, dié door den rijksveldwachter J. van Ant werpen werd aangehouden met een zak appels, des morgéns om vijf uur, f 15 of 12 dagen geëischt. Bekl'. zeide de appels te hebben gevonden. Wegens diefstal' van steeirkolen-briquet- ten werd bij verstek 14 dagen gevange nisstraf geëischt tegen vrouw R. V. N. tó S chore, een recidiviste. Niettegenstaande hun ontkennen werd tegen het echtpaar M. M. Bi. en C. R. respectievelijk 5 en 7 dagen geëischt, wegens verzet tegen de rijksveldwachters, die in hun verlofslokaliteit te 's-Heer Arendskerke een onderzoek instelden naar een vermoedelijke drankwetovertreding. G. Sch. te Goes! was in verzet gekomen» van het vonnis van 24 September j.l1., waarbij hij wegens diefstal1 en beleediging tot 14 dagten werd veroordeeld. Daar hij nu ontkende werd de zaak uitgesteld tot 26 dezer om de getuigen nogmaals te hooren. Alsnu werden wederom de beide ge tuigen gehoord in de zaak tegen C. uit Westdorpe; beiden volhardden bij huiï zoo straks afgtefegde verklaringen en vor derde de officier daarom' rechtsingang tegen hen wegens meineed en hun onmid dellijke in hechtenis neming. De president, die alles in het werk had gtesteld om de beide mannen te doen inzien aan welk gevaar zij zich bloot stelden, schorste hierop de zitting tot kwart voor twee. Des middags werd ten eerste aan Jan sens zijn schriftelijk opgestelde verklaring voorgelezen. Nu gaf hij toe, dat er wel1 dansmuziek is gemaakt door Neijt. Hij beeft beklaagde niet gezien en had dezen, niet gevraagd hem' te waarschuwen. Den veldwachter zag; hij ook niet. Ook Neijt bekende nu muziek te hebbed gemaakt. Hij zag te'chter noch beklaagde, noch den veldwachter. Thans trok de Officier zijn vordering inzake meineed in en eischte tegéln be klaagde f 10 subs. 10 dagen. Uitspraak in alle zaken 19 November. Nov. 15 Borssele, inschr. olmen, v. d. Kloes. 15 'sHeer Arendskerke, boomen, Pilaar. 16 Middelburg, inspan, Blaupot ten Cate. 17 Kruiningen, bakkerij, moestuin, bouw land, Schram. 17 Oost-Souburg, huizen, Blaupot ten Cate. 17 Gees, inboedel, HoUmaan en Ver hoek. 17/24 Zoetermeer, bouwmanswoning en land, V. Hamersvelt. 17 Nieuweschans, boerenplaats, Koning. 18 Oudelande, afbraak, Hollmann en Verhoek. 1 1 18 IJzendijke, olmen, Zijlstra. 18 's Gravenpolder, bouwland Neervoort. 18 Middelburg, hofstede, enz., Verhuist. 18 Middelburg, huizen, Verhulst. 19 Goes, bouw- en weiland erven Pijké, Pilaar. 20 Biervliet, canada's, Zijlstra. 20, Nisse, olmen, Pilaar. 22 Goes, olmen, Pilaar. 22 Divers eplaatsen, inschr. olmen, Pi laar. 23 Kruiningen, inschr. Canada's, Holl mann en Verhoek. 23 Oost-Souburg, timmermansmateria len, Blaupot ten Cate. 30 's Gravenpolder, zachte olmen inschr., Neervoort. 1 Dec. 1 Nieuw- en St. Joosland, inschr. «Ca nada's, Verhuist. 1 1 West-Souburg, bouw- en uteiland, Loeff. 1 's Gravenpolder, huis en inboedai, Pi laar. 1. 1 Waarde, hofstede, Pilaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 5