No. 38 Zaterdag 13 November 1915 30e Jaargang EERSTE BLAD. De Groote Oorlog. VERLIES EN WINST. Binnenland Uit de Pers. Landbouw en Veeteelt. Uitgave van de ISaaml, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes*. LAHiSiE VORS7STR A&T 21©, Bureau te Middelburg? FIRWA F. P. DHUIJ - L. BÜRfi, Drukkers: Dos verbaan Le Cointro - Goes, Dit mummer bestaat uit twee bladen De oorlogstoestand heeft in ons land duizenden en over heel Europa miljoenen gezinnen in geldelijke zorg en maatschap pelijke moeilijkheid gebracht. In ons land met name zijn tal van gezinnen gedupeerd door de stijging der prijzen, en de onmogelijkheid van eenige kans op wat men toeslag noemt. Er wordt bezuinigd en beknibbeld op allerlei mondbehoefte, deksel en kleedij, velerlei noodzakelijke inkoopen, herstel lingen of onderhoudswerken worden uit gesteld. Men spaart het uit zijn mond, men dekt zich lichter, men loopt voor spot, zooals men dat met een weinigje overdrijving noemt, wanneer men het kledingstuk wat al te lang draagt; en toch men gaat financieel achteruit. De belasting-ontvanger stelt ook niet uit; de jaarlijfcsche bijdragen voor Kerk en Zondagsschool en Philantropie mogen evenmin wachten; de verschillende dage lijks, wekelijks, maandelijks, driemaande lijks ierugkeerende posten moeten betaald wat wonder dat in al deze huisgezinnen zuchten en klachten worden geslaakt, om dat men het hoofd niet op kan houden, niet buiten schuld kan blijven; en ledig daarheen dreigt te gaan, terwijl men voor vol wordt aangezien. Ambtenaren krijgen toeslag, hier en daar worden faciliteiten aan arbeiders toege staan; predikanten worden met een gra tificatie verblijddoch het rheerendeel van wie daar huiten vallen, de-menschen -die tot den degen, solieden middenstand be- hooren, moeten het met hun gewone in komsten doen; en dit drukt, vooral de groote gezinnen op buitengewone wijze. Het spreekt van zelf, dat wie in waar heid den Naam van Christus noemt, zich wel wachten zal voor zondig klagen. Het zijn de goedertierenheden des Heeren, dat. wij niet vernield zijn. Dat ons land van den oorlog vrij bleef, is een niet ge noeg te waardeeren bewijs van Gods goefie gunst over ons. Velen erkennen dan ook dankbaar, dat er nog honig is aan de roe. bet men op de arme natuurgenooten in België, in Servië, in Galicië, in Polen, in Oost-Pruisen, in Noord-Frankrijk, en waar niet al, dan verstomt de klacht op de lippen, omdat 't Nederlandsche volk zoo genadig verschoond bleef. Doch al deze dingen mogen wel eens overdacht worden, wanneer daar voor een bepaalden stand met name om billijk of billijker loon geroepen wordt. Wij steunen gaarne iedere eerlijke po ging om loonsverbetering voor onze veld- arbeiders, wanneer dit loon niet is over eenkomstig den gepresteerden arbeid. Doch wij wenschen hierbij den blik al zijdig te houden. Ook de middenstand tobt, de winkelstand, de •nijverheid, de handel, de niet-ambtenaren met vast trak tement, zij allen hebben te worstelen met tekorten. Ook zij moeten de tering naar de nering zetten. Ook zij hebben zich ont beringen te getroosten. Ook van hen geldt clat zij zich hebben te vernederen onder de krachtige hand Gods. Wij wenschen hiermede dan ook ernstig rekening te houden. Doch dan vragen wij ook met des te grooter vrijmoedigheid aan allen die, op wat wijs dan ook en door welke omstandigheid, buitengewone oorlogswinst gemaakt hebben, dat zij hier in ook voor een zeker procent hunne) onderhoorigen doen deelen. En zulks voor al, wanneer dezen door hun arbeid tot het. binnenhalen van deze extra verdien sten hebben meegewerkt. Het valt niet tegen te spreken dat zeer velen al zijn die „velen" dan ook uitzonderingen mooie oorlogswinst ge- maait hebben. Het kan, zoo zegt men worden uitgerekend dat er minstens twee miljard in ons land aan den oorlog ver diend is geworden. Enkelen fluisterden zelfs van zes miljard dat is zesduizend miljoen gulden. Een vreeselijke som. Laat het nu maar de helft van dit bedrag zijn, dan nog mag vastgesteld, dat ons na tionaal vermogen met drieduizend mil joen gulden is toegenomen. Wiet men nu maar, waar dat geld zit, dan kon de regeering al dadelijk op een deel er van beslag leggen in den vorm van oorlogsbelasting. Doch dit zal wel onmogelijk zijn. Trouwens deze verdiensten hebben zich -opgehoopt ten bate van, betrekkelijk, slechts enkelen, en ten nadeele weer van anderen, zoo dat de vermeerdering van het nationaal vermogen niet zóó groot kan zijn als men zegt. Doch, ook hiermee rekening houdende, blijft de winst, door sommige industrieën, in den dienst der oorlogvoerende landen gemaakt, nog groot genoeg. Het is nu maar de vraag, waar zal al dat geld blijven? En dan mogen wij onze vrees niet verbergen, dat er van dit geld heel wat naar Amerika zal gaan. Immers in Nederland speculeert men gaarne, en in Amerika zitten de verleiders. Men kan daar geen werkkrachten genoog vinden om de bestellingen van munitie en. an dere oorlogsbehoeften afgeleverd te krij gen. Daar zijn industrieën wier winsten in de miljoenen loopen. Vandaar dat som mige „papieren" zoo oploop-en. Met name de „steels", ten gevolge van de drukte in de staalfabrieken, staan prachtig. En juist dat rijzen der koersen maakt de Nederlanders, wicn het speculeeren, bet dobbelen! laten wy het kind bij zijn naam noemenin het bloed zit, begee- rig naar huns naasten goed en de specula- tiewo-ede breekt los. Men koopt aandeelen. men maakt zoete winstjes, men waagt nog Sneer, tot ten slotte de daling intreedt, en duizenden met groote verliezen 'ge slagen worden ót' met w-aardelooize pa pieren blijven zitten. Dit nu is geen praatje, maar de volle waarheid. In een onzer groote dagbladen werd dezer dagen vanuit New-York geschreven, dat niet al leen oorlogsmateriaal wordt geleverd o.a. een firma te Pittsburg "kreeg een bestelling van vijftien miljoen doEar! maar dat ook miljoenen verdiend worden met de levering van kunstledematen. Welk een onnatuurlijke toestand! Wat moet dit worden, wanneer straks de normale toe stand weer intreedt, dergelijke sinistre be stellingen uitblijven en de industrie, wat haar aantal werkkrachten, en de quali- teit barer loonen aangaat, weer op peil gebracht zal zijn? En dat de koersen onnatuurlijk óm- hoog .springen, tengevolge van dez!e schreeuwende toestanden blijkt wel uit enkele cijfers die we hier ter vergelijking afdrukken. Het betreft aandeelen van fa brieken en ondernemingen, di© oorlogs materiaal leveren, en daardoor in waarde zijn gestegen: 1 Juli 10 Oct. 1914 1915 Actua Explosives 35 151 Atlas Powder 108 260 Canadian Carand Foundry 45 111 Canadian Explosives 88 400 Colts Arms 165 400 du Pont Powder 120 888 Electric Boat (onderzeeërs) 15 480 Savage Arns 120' 380 .Winchester Arns 1190 2600 Laat Nederland derhalve voorzichtig zijn. Laten onze handelaars en industriee- len, onze landbouwers en renteniers, on der welke er velen izijh die speculeeren, met deze gewoonte breken. Er zijn solie- der geldbeleggingen dan deze. Ook van de door Nederland behaalde winsten is 't rekenschap verschuldigd. En die zal het niet kunnen geven, wanneer het na ge geven overwinst aan de begeerte heeft voedsel gegeven om, op de meest ge makkelijke, tevens hoogst berispelijk© ma nier van speculeeren nog meer winst te maken. Veeleer betrachte het 's Heilands woord Wie twee rokken heeft, geve er een aan wie er geen heeft. Beknopt overzicht van den toestand. Prof. Fabius wijst in een zijner jongste geschriften -op het ontzetlende Bal'kan- tooneel. Terecht merkt hij op hoe aller blik zich in deze dagen naar het Balkanschier- eiland wendt. Doch met weinig verheffend gevoel. In het spel met Bulgarije hebben de Centralen gewonnen. Maar nu Griekenland? „Het is, zegt de geachte hoogleeraar, het is alsof de schacherij hoe langer hoe minder bedekt geschiedt. Cyprus werd openlijk Voor den GrieksChen mond ge houden. t Zelfs gingen er geruchten, alsof de Entente-miogendherlen zicih mengen wilden in Griekenlands opvatting van zijn trac- taat met Servië. Voorts lijkt het lol van dezen Staat wel zeer rampspoedig. Servië werd het eerst tot oorlogsveld, en wel nadat het geweigerd had voor Oostenrijks ultimatum te buigen. En thans, na een rustpoos Van ongeveer een jaar, ziet het de Duitsch-Oostenrijksche leger scharen in bond met die van Bulgarije in groote overmacht zijn gebied binnen dringen, welke overmacht het bedreigt met schier g-eheele veiwoesting. Er ligt iets tragisch in. dat, naar te duchten valt, België en Servië betrekkelijk het zwaarst door den oorlog zullen ge troffen worden. En dit, terwijl dit lot voor den einduit slag wellicht weinig me-detelt. Juist dit is het yreftselijikste. Ziet naar Servië; hef is er bijna onder. Pas is de zetel der regeering verplaatst naar Kruseh-cwo, diep ju het nieuw Ser visch gebied, een 25 K.M. ten W. van Prilep gelegen. Den Serviërs rest, gelijk den Belgen, nc-g slechts -een klein Mokske grond, doch wie staat er op, -om „halt" te gebieden en de vredesbesprekingen in te leiden?! Uit Sofia wordt geuaeld, dat de terug tocht van het Servische leger ontaardt in een wilde en onordelijke vlucht. De nauwe paden in de moerassen, die naar het rotsgebergte leidon en waarvan het Servische le-ger vo-or den terugtocht nog gebruik zou kunnen fnaben, zijn bezet door -de achtergebleven* trein en de Servi sche bevolking, die met haar gebeelen huisraad -gevlucht is. Militaire critici te Sofia gelooven niet, dat het Servische le ger gelegenheid zal hebben den laatsten beslissend-en slag te leveren. Men kan dus niet inieer zeggen, dat in Servië het pleit niet 1©slecht is. Toch meene men niet, dat de vrede nu aanstaand© is. De Tsaar en de veteranen. De bijzondere correspondent van de Exchange Telegraph Company" te Minsk' meldt Gedurende een bezoek aan deze stad vernam ik iets omtrent de jongste be- .zoeken van den tsaar aan het front, waar bij hij in de vuurlinie kwam. Bij zekere gelegenheid ging de tsaar in de vooruitgeschoven loopgraven op een oogenblik, dat een hevig geweervuur aan den gang was. De eenige voorzorgen die genomen werden waren die, welke ge woonlijk in toepassing worden gebracht door een staf- of inspectie-officier, wan neer zijn taak hem naar de loopgraven brengt. De soldalen weigerden te gelooven, dat dc bezoeker de tsaar was, en be spraken het feit, dat hij een eenvoudige soldaten-overjas droeg, zonder welk© ver siering ook. Z. M. sprak een veteraan a,an uit de Orel-provincie, en vroeg hoe veel gevechten hij' gezien had. „Zeven", was het antwoord. De soldaat had gevochten te Port Arthur, en iu den tegenwoordigen oorlog -nam hij deel aan de gevechten van Lodz, en Gorlice-Tar- now. „Hoeveel kinderen hebt gij?" vroeg do tsaar. „Zeven, kapitein", zei de soldaat, die nog weigerde te gelooven, dat het de tsaar was. „En hoeveel wonden hebt ge opgeloo- pen?" „Zeven". „Dan moet ge ook zeven hoofden heb ben", zëide de tsaar. Een spreekwoord in het Russische le ger zegt namelijk, dat een sergeant zeven hoofden heeft, en de tsaar bevorderde den veteraan aldus tot den rang van sergeant. Korte Oorlogsbsriohten. De Engelsche credietaanvraag van 400 millioen p. s. is met algemeene stem men toegestaan. Een industrieel te Avignon, de heer Denis Soulier, nam 2 Aug. 1914 het be sluit, geen dag voorbij- te laten gaan, waar op hij' niet ©enig goed werk voor de slacht- offersf van den oorlog; verrichtte. Hij- hield volgens d-e Figaro, trouw woord en eiken dag stelt hij aan d-en prefect van Vau- cluise een aanzienlijk bedrag aan geld ter hand. Verder hield hij met verlies zijn fabrieken aan den gang. Scheepsbranden. Uit Halifax wordt gemeld: Bij het lossen van het s.s. „Rio Lages", dat met brand in de lading suiker alhier aankwam, heeft men een voorwerp gevonden, dat men voor een stuk van ©en tijdlont houdt. Het Italiaansch© tankschip „Livietta" (1790 ton) Werd door een brand, ontstaan door een ontploffing in het ruim, vernield. De ontploffing wordt aan een bom toege schreven. fn „Vrij-België" vonden we de vol gende proeve van loopgraaf-poëzie K ogel's. Daar zijn er, die zingen verleidelijk fijn Een liedje van minnen. Vergeet niet kozijn, Al is maar hun minnen een minnen in [schijn Beloften; heel valsch en hun 'trouwe steeds [klein. Baar zijn er, die snorren als hommelen [doen Maar 't brommen is kort en met haaste ze [spoên; Met haaste wreedaardige plannen aan 't [broèn Want zeg, is een hommel' geen vuige ka- [poen? Daar zijn er, die komen geruis-ebloos, als [bood Niets hindernis him in hun boodschappen [snood; Ze zwijgen, maar komen en geven één [stoot. Geruischloos en stil komt de kogel der [dood. Eind October is Keizer Wilhelm in Antwerpen geweest. Het Engfelsche schip Califomian, dat gezonken is, vermoedelijk door een Duit- sehe duikboot getorpedeerd, is nog he k-end -uit de geschiedenis van de schip breuk van de Titanic. Toen de Titanic den ijsberg- had aangevaren en [noodseinen uitzond, was de Califomian slechts van 5 tot 10 mijl verwijderd. De noodseinen werden aan boord ontvangen, maar de Califomian kwam niet te hulp. De burgemeester der Belgische ge meente Sint-Laureyns kwam gisteren op Nederlandsch' gebied gevlucht. Zijn vrouw en dochter zijn gevangen genomen. In Ierland was men zich aan het oefenen! in het bomwerpen, toen een bom ontplofte. Er waren één doode en vele gewonden, o. w. officieren. De Duitschers gebruiken thans aan het Rig-afront geweren, waarmede 25 schoten in de minuut kunnen worden gelost. De Engelsche regeering zou nog 100.000 man naar Egypte zenden. Churchill. De Engelsche Minister Chur chill is afgetreden. De reis van Kitchener. De „Associated Press" te New-York meldt tot aanvulling van het bericht van gis teren uit [WashingtonDoor den dichten sluier, dié de Engelsche oensuur -ovei; de gebeurtenissen in Indië en Egypte wierp, 4ring* de tijding, dat de Nizam van Hayderabad, een trouwe vazal van Engeland, door het volk is afgezet. Deze gebeurtenis, die het hoogtepunt is van verschillende onlusten en opstan den, moet de hoofdreden zijn van Kit cheners vertrek uit Engeland. Hier ingekomen berichten melden, dat het in ingewijde kringen in Londen be kend is, dat, ofschoon Kitchener zich naar den Balkan moge begeven, het einddoel van zijn reis Indië en Egypte 'is. Eerepenning. Bij Koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de zilveren ©erepenning voor naenschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan J. P. Remijnse, luitenant t. z. der 1ste klasse, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Straat van Madura, ter hoogte van den vuurto ren van Sembilangan, op 5 Juli 1915. K o p e r. De „Tel." had gemeld, dat de Engel sche regeering den geheelen invoer van koper naar ons land zon stop zetten, ivijl de Nederlandsche regeering bdj de Skoda-fab-rieken een groot aantal kanon nen zou besteld hebben, waarvan de be taling voor de helft in gou-d en voor ,de helft in koper zou moeten plaats hebben. Het Reuter-bureau te Londen verneemt nu, dat de bewering van de Telegraaf',, dat de Engelsche regeering. een dergel ijken maatregel overweegt, onjuist is. Aan 't Fransche front. Ds. F. J. Krop, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, bevindt zich sedert enkele dagen aan bet Fran- sche front. He'mi is door Fransche Protestantsche soldaten verzocht hen in de gevechtslinie te .komen bezoeken en ds. Krop heeft VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postƒ1.26 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3 maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. drie weken verlof gevraagd, om! aan dat verzoek te kunnen voldoen. „R. N." Het jongste lid i van de Tweede Kamer isi de heer Kosten-, die deze week is toegelaten. De Kamer-verslaggever van de „Tel." schertst er als volgt ine©: In de elf jaar dat wij de heldendaden Van het parlement verslaan, hebben wij nog nooit zoo'n jeugdig lid zien inzwe ren. Het was of er een lentewind binïuea- waaido! Want de heer Koster is toch wel héél jeugdig. De grijze bode, die hem! z'n bank wees en de laden van z'n lessenaar opentrok, was op het punt om te zeggen: „En dit is de plaats van uw lei, (en dit van uw sponzen-doos, en laat uw griffel koker niet onbeheerd, want ze snaaien." Maar hij zei het nieit, en keek alleen een beetje ironisch met z'n oudgediende oogen. De heer Koster zij. getroostjeugd pleit niet tegen iemand. Verdraagza amiheid. Eén der redacteuren van „Het Onder wijs" sprak onlangs van. „de onver draagzaamheid, dié tot het we zen der rechtzinnigheid ble- h oor t." Dit kon goed worden opgevat, zoodai we er niet de minste aanmerking op maken. Het Christendom! dient zich aan als de vera religio, de ware godsdienst. Het is exclusief in de hoogste mate, in absoluten zin. Het duldt geen andere religie naast zich. Het eiseht allen, elk mensoh, ieder individu, voor zich. Het „predikt het evangelie aan alle creaturen" moet ieder Christen als een lastbrief van zijn Zender beschouwen. Dat is de onverdraagzaamheid, ten top, maareen eigenaardige soort van on verdraagzaamheid. Zij is er één, die alle recht tot dwang finaal uitsluit. D-at is veelszins niet begrepen noch betracht. De Christenen zijn slechter dan het Christendom-, dat in zijn wezen, allen dwang uit den booze Verklaart! God wil een vrijwillig volk. Het „dwingt zo ons in te gaan" Wordt evenzeer door de vrij zinnigheid misverstaan als het dikwijls door de rechtzinnigheid niet is- begrepen. Maar overigens is het waar, dat ieder Christen getuigen moet van Christus; trachten moet te bewegen tot het geloof, ieder met wien hij in geestelijk contact komt. Doch, langs den weg Van over reding, overtuiging, verstandelijk inzicht en toestemming1 des harten. Een Christen mioet zijn een geboren propagandist in den meest edelen zin van. het woord. Vandaar de groote .verdraagzaamheid van den waren Christen, indien hij for meel hetzelfde ontdekt bij: zijn tegenstan der. Materieel bestrijdt hiji diens mteeningen, overtuiging, geloof of ongeloof. Maar Wat het feit dier overtuiging en het karakter aangaat, daar moet hij diep respect voor gevoelen. In dezen gunt hij zijn tegenstander Vol komen hetzelfde, wat hij voor zich zelf eischt. l Als D-r. Kuyper zegt: wij hebben niet te rusten vóór, niet één derde noch twee derden, maar d-e drie derden van ld© kin deren onzes Volks op- d© schoolbanken onder de beademing, komen van het Evan gelie van Christus, dan gunt hij even gul fen even rond het recht to-t propaganda aan. de neutralisten, om heel de Nederland sche jeugd op te e-ischen voor zich. De B-o-de van 29 October 1.1. doet dit: „De schoolstrijd mag onzer zijds pas rusten zegt ze als het onderwijs' allerwegen ge zuiverd zal zijn van godsdien stige en politieke dogma's." Vrije, onbelemmerde concurrentie al zoo in dezen. Volkómene pnv-erdraagzaamheid. Gaat Het Onderwijs in dezen met De Bode accoord? i Zoo ja, spreekt ze dan ook voortaan van de „onverdraagzaamheid, die tot het wezen der ^vrijzinnigheid -behoort?" Dan kan men ophouden met verwijtin gen en kount er misschien de gewenschte verdraagzaamheid. School mJ. d. Rjjb'el". Naar Wij vernemen bestaan er ernstige plannen, gesteund door voornam© land- li ouw-autoritei ten dezer provincie, oori een provinciale vereeniging te stichten tot ver betering der Zeeuwsche vaïkensfofckerijj. „t. ct."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1