Telegrammen. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Leestafel Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. dringt aan op wettelijke maatregelen in zake de werkloozenverzekering in dien geest, dat 1> ij s 1 a g worde verleend op de oontr i but ie, zij het Yia een over gangsmaatregel die zich aansluit hij' de „noodregeling" wekt de Gemeentebesturen op, om ook gedurende den overgangstijd de opgerich te „tijdelijke" fondsen te bestendi gen; is van oordeel, dat vele uitkieeringen der Steun-comité's .verbetering behoeven, in A-er band met den langen duur van de crisis en de voortdurende stijging der Wosten van het levensonderhoud; beveelt aan ernstige zorg voor de le- Teiisiniddelenvoorziening, met name be schikbaarstelling van aardappelen, vet, brandstoffen, enz. tegen normale prijzen; dringt aan op een spoedige oplossing- van het „melkvraagstuk" in dien zin, dat de melkprijs niet hooger worden dan in den winter van 19141915; meent, dat de visch alleen door ver laging van de geheven prijzen als een „volksvoedsel" kan aangemerkt worden, en acht spoedig ingrijpen van Overheids wege hier noodzakelijk; roept de Gemeentebesturen op, om aan de verschillende maatregelen inzake de levensmiddelen voorziening hartelijke me dewerking te verleenen; spoort de Christelijke arbeiders aan, zich te organiseeren en met beleid te ijveren voor duurtc-toeslagen en ver hooging van de loonen. Hierna hield de heer II. Amelink van Enschedé een referaat over de propa ganda. De propaganda moet schriftelijk en mondeling worden gevoerd zegt Spr. Schriftelijk door de vakbladen, door het verspreiden van brochuren en vlugschrif ten. Systematisch en voortdurend moet deze propaganda worden ter hand ge nomen. Mondeling moet propaganda gemaakt en de Chr. vakorganisatie vooruit ge bracht, door het houden van openbare vergaderingen en fabrieks- en persoineel- vergaderingen. Vooral moet echter de huisbezoekpropaganda ter hand genomen worden. Dat is het beste middel om de ongeorganiseerden te bereiken. Na langdurige bespreking, waaruit bleek, dat de Christelijke vakbeweging in den crisistijd nog steeds groeiende is in ledenaantal, hoewel de groei grooter moest zijn, sluit de voorzitter de ver gadering. De Z u i der zee. Een ontwerp tot droogmaking der Zui derzee zal niet lang meer op zich laten wachten, beweert men in parlementaire kringen. Examenverlof. Aan militairen, die aan een of meer der examens, die gehouden worden door- de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden-vereenigingcn wenscheu deel te nemen, kan door hun onmiddellijken chef op vertoon van den oproepingsbrief, op de dagen voor de examens vereischt, ver lof worden verleend, met. vergunning daags te voren te vertrekken. Het verlof mag niet in mindering komen van het. periodieke verlof. Christel ijke Militairen- Tehui zen. Door het Comité tot behartiging van de geestelijke belangen der Militairen is het volgende schrijven gezonden aan den Mi nister van Oorlog: Excellentie De drie organisaties, bedoelende de op richting en instandhouding van Christe lijke Militairen Tehuizen, n.I.de Neder - landsche Militairen Bond, het Centraal Nationaal Comité voor tijdelijke Militairen Tehuizen en het Comité voor Noord-Bra bant en Limburg, zijn vergaderd geweest op Vrijdag 29 October jongstleden en heb ben, met het oog op de aan Uwe Excellen tie gevraagd© Rijksbijdrage in de gemaakte kosten ten behoeve van de gemobiliseer- den, een zestal gecommitteerden aange wezen en wel uit elke organisatie twee, bij namen de HH. J. S. F. van Hoogstra ten, Ritmeester b. d., lid der Provinciale Staten van Gelderland, enz. te Arnhem, voorzitter, en Jac. van Ovei-steeg, Ama nuensis te Amsterdam, Secretaris-penning meester, J. M. "van Stein Callenfels, Kolo nel der Infanterie b. d., te Bennekom, Ds. J. E. Vonkenberg, Predikant te Zwijn- drecht, Ds. iT. Gerber, Predikant te 's Her togenbosch, en Ds. J. de Vries, Predikant te Tilburg. Bedoeling van dit gemeenschappelijk op treden is allereerst aan. Uwe Excellentie een adres te bieden, die zich bereid ver klaart ten allen tijde de door Uwe Excel lentie noodig'geachte inlichtingen te ver strekken; en vervolgens, met goedkeuring van en onder verantwoording aan Uwe Excellentie, het eventueel ter beschikking gestelde bedrag te disfribueeren, en op deze wijze de regeling dezer zaak te vereenvoudigen. Met belangstelling vernamen zij van de groote welwillendheid, waarmede Uwe Excellentie een der Gecommitteerden voornoemd, Ds. T. E. Vonkenberg een particuliere audiëntie beeft willen toe staan, bij welke gelegenheid een verzoek om steun is overhandigd. Verlangend zien zij de beslissing van Uwe Excellentie op het, verzoek oml gel- delijken bijstand, en een opdrefcht als bovenbedoeld tegemoet. Benoemd tot heemraad van het wa terschap Schouwen, A. van der Weyde, te EUemeet; tot dijkgraaf van den Muije- polder. J. J. Polderman, te St. Maartens dijk Middelburg. Met ingang van 17 Nov. is benoemd tot inspecteur van politie tweedd klasse alhier de beer R. A. Avink, thans [schrijver bij de politie te 's-Gra- venhage. Goes. Maandag 15 November zal hier een vergadering gehouden worden van de afdeeling Zeeland van de A. H. V. De collecte ten behoeve van de Vrije Universiteit, gisterenavond gehouden na de rede van prof. dr. Sillevis Smitt, heeft opgebracht het niet onbelangrijke bedrag van f31.88. Nlsse. In de Woensdag gehouden raads- gadering was afwezig dhr. D. de Winter. Benoemd werd tot lid van de commissie tot 'wering van schoolverzuim (in de vaca ture L. de Blaeij) J. Kabboord en herbe noemd wegens periodieke aftreding J. Huissoon, P. Meijers en J. Eckhardt. Be noemd werd tot klokluider .1. Kabboord. Voorts rwerden in verband met een missive van Ged. Staten de tractementfen .van burgemeester en secretaris voor deze ge meente bepaald op f450. De jaarwedde van den veldwachter werd verhoogd met f 50 De geloofsbrieven van het nieuw-geko zen raadslid H. Dane Lz. werden in orde bevonden, tot toelating besloten. C. van Maris ontving in zake zijn reclame H. O. 'n gunstige beschikking. Herbenoemd weid tot lid van het burgelijk armbestuur A. Slabbekoorn. Wissenkerke. T oen Woensdagmiddag de hulp-postbode Dourlein per fiets het dorp inreed, kwam juist uit de straat ook iemand per rijwiel met messen van een landbouwmachine, bij zich, met het ongelukkig gevolg dat D. zoodanig aan hot been gekwetst werd dat heelkundige hulp moest worden verleend. Renesse. Aan den burgemeester, den heer L. Nilant, is toestemming verleend om te Zierikzee te wonen. Biervliet Alhier is een ballon captif neergeschoten van middelmatige grootte. Onderaan hing een leeren zak, waarin een portefeuille lag met een briefje, waarop stond„Ostende. Tien mark belooning voor den vinder om terug- te bezorgen". Door de soldaten te Biervliet is de ballon vervoerd naar het bataljonsbureau te Oostburg tot nader orders. Westkapelle. Hedennacht omstreeks 2.45 ure werden de bewoners gewekt door een hevigen knal Een mijn bleek ontploft te zijn. Een paalhoofd is wegge slagen, eveneens 100 vierkante M. rijs- bedekking. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Gorsel door H. Beker te Welsum. Tholen. Bij de verkiezing van een kerk voogd en notabelen zijn gekozen: tot kerkvoogd H. G. Deurloo (aftr.) err tot notabelen Iz. Christiaanse en M. de Korte (aftr.); in de vacature Geluk werd tot notabele gekozen D. V. d. Velde Wz. met 35 stemmen tegen 27 op L. Janssen. Gisteren werden toegelaten tot de Evangelie-bediening in de Hervormde Kerk door het Provinciaal Kerkbestuur van: Groningen de heer W. L. Mulder, van Ovezand, en G. IV. Oberman, cand. te Leiden. Te 's-Gravenhagfe is overleden ds. H. J. van Nouhuijs, van 18671872 pred. te Nieuw-Vosmeer, daarna te Oirschot; van 1883 tot 1895 te Oudshoorn; daarna te Hoogkarspel; van 18981907 te Zie rikzee; en sedert dien tijd emeritus. Te Rotterdam js op 79-jarigen leef tijd overleden ds. F. J. P. Moquette, eme ritus-predikant bij de Herv. gemeente van Rotterdam. Na in 1861 candidaat bij do Waalsche Commissie te1 zijn geworden, werd ds. Moquette den 23en November 1862 pre dikant te Jutphaas; vervolgens ging hij naar Sluis in 1863, Hijker-Smilde in 1870, Sn-eek in 1873, Rotterdam in 1891. Op 31 December 1912 nam hij emeritaat. Geref. KeTken. Beroepen te Bleiswijk, dr. H. Jansen te Witmarsum; te 's-Gravenmoer, J. W. Esselink te Wateringen. Ellewoutsdijk. Op de voordracht voor onderwijzeres alhier werden geplaatst de dames: 1. J. P. T. Maat te Dordrecht; 2. C. M. J. Kort te Goes; en 3. A. Lombaard te Zuidzande. Hulst. M. Kottier is ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. bij het openbaar Euro- peesch onderwijs. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- en orde-oefeningen de heeren A. Neuge- bauer, L. de B-ruijue en C. L. Hack, allen te Middelburg. En te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen groote stoomvaart 2e stuurman de heeren K. Groothuis en J. de Koff; en 3e stuurman de heeien H. W. Hemmes, C. A. de Ridder, H. Ra- rendregt, J. L. de Blok en A. L. Berenbak. Aan de universiteit te Leiden slaag den voor het examen voor den Indischan rechtelijken dienst de heeren mr. J. L. Stern en mr. A. Jonker. De Gemeenteraad van Kampen heeft tot curator over het hooger onderwijs benoemd den heer mr. C. M. van Voorst Vader, no. 2 der aanbeveling, waarop als no. 1 voorkwam ds. C. Vis. Wemeldinge. Mej. R. de Vos, Lijdelijk onderwijzeres alhier, is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot onderwij zeres aan de openbare school te 's-Hee- renhoek. Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering). Middelburg. In de heden (Donderdag) gehouden; openbare terechtzitting van dien raad had do uitspraak plaats in zake L. C. K., Middelburg, waarbij de beslis sing der Rijksverzekeringsbank werd ver nietigd. De beslissing werd eveneens vernietigd in zakè C. B., Middelburg, en aan klager eene rente toegekend van t'0.46V2 per werkdag. In zake J. A. M. d. W., Middelburg, thans Willemstad, werd een rente toege kend van f0.10 per werkdag; de beslis sing der Rijksverzekeringsbank vernietigd en klager niet-ontvankelijk verklaard in zijne vordering v. z. b. hef gelasten van eene operatie. De beslissingen der Rijksverzekerings bank werden bevestigd en aan klagers de Vorderingen ontzegd in zake J. C. d. It., Terneuzen, J. M., Stoppeldijk. J. F. v. L., Breskens, M. J. L, wed. J. F. d. G., St. Jansteen, en C. J. L., wed. N. B. B., Vlissingen. De firma G. F. Gallenbach te Nijkerk verrijkte ditmaal den boekenschat onzer Zondagsschoolkindieren met een groot ge tal najaarsuitgaven, altegaar fraai van uit voering als lief van inhoud. De verhaaltjes variëerende in de prijzen van 5 tot 10 cent zijn van bekende schrijfsters en schrijvers, oorspronkelijk, en voor 't meerendeel in herdruk, een bewijs hoezeer deze gezocht zijn, als daar zijn Hoogienbirk, Verhorst, Adelpha, Betsy, Elisabeth, Johanna. Van de uitgaven tot hoogeren prijs dan tien cent zijn op een paar na allemaal eerste drukken. In de prijzen van 12'/2 en 15 cent noemen wij de volgende lieve verhaaltjes Aletta Hoog, Beertje; Id. Nora en Dora. Sparenburg, De jonge waterdraagster van Rawa Roesta. A. N.S., Toen vader op zee was. H. Streefkerk, Piet krijgt toch een spoor. Thasod, Van Jaap en Joop en do rozenstekjes. In de prijzen van 20 tot 40 cent zijn: Hoogenbirk, Blinde Jozeph; De Liefde, Wimpie; Hoogenbirk, De tim merman) van Nimes; Betsy, Ruim de stee- nen weg; en Van Dijck, Jaaps gebed; her drukken, die ook ditmaal wegens hun boeienden inhoud en geringen prijs hun weg weer wel' zullen .vinden. Van de nieuwe drukken trokken ons zeer: Mevr. Loosjes, Hanna's Kerstfeest; Johanna, Het nieuwe huis; Van Asch, In de huifkar; Ida Keller, Klein Anneke; Laarman, Onder het dakvenster; Streefkerk, Lena en haar nichtjes; IJomoet, Een jongen die over wint; Johanna, Als ik groot ben; Loosjes, Het verlorene gevonden; en Ida Keller, De( 'weg naar den hemel. Dit laatste vooral is een aangrijpend verhaal, dat ons ver plaatst in de achterbuurten van Amster dam met haai' ellenden en gruwelen, en ons naast de kracht van het Evangelie, de goede werking van den Voogdijraad schetst. In de prijzen van 50 en 60 cent trekken vooral' de aandacht Bokma, De postzegel- verzameling, dat in zijn keurig pracht- bandje een lief Kerstgeschenk is. Ida Keller, Raphaal Othello. Men zou Mevr. Keller de Nederlandsche Hesba Stretton kunnen noemen. Wilh. Riem Vis, Hooger op. Dit is zeker wel het laatst geschre vene van wijlen Mevr. Riem Vis, die in haar teedere verhalen, gelijk ook dit, hare roeping om het Evangelie te prediken nooit verzaakte. Dit is een boek voor groote meisjes, onder welke er immers zoo velé zijn. die het Hooger op heel anders opvatten dan Gods Woord eischt. Echte jongensboeken zijn Van Dijck, Naai' zee en Gerdes, De verloren schuldbekentenis, beide herdrukken, die wij nog eens met genoegen lazen. Vooral het laatste met zijn vele soms spannende, angstige, blij- eindende avonturen zullen onze jongdns genieten; Een allerliefst meisjesboek is Van der Mast, Gusta Norman; de schrijf ster heeft het leven onzer schoolgaande meisjes goed afgezien. En voor jongens en meisjes, ja, wij mogen wel zeggen voor iedereen is het mooie verhaal van Hoogenbirk, De Speelman, den Heraut- lezers nog wel bekend. Van Gerdes is er ook nog bij De jonge pottenkoopmarf. Prijs, evenals De verloren schuldbeken tenis, 90 cent. De boeken van 50 tot 90 cent zijn ook in prachtbandjes ver krijgbaar. Er is derhalve weer leesstof te over. Calleribach heeft zijn goeden naam ook met deze uitgaaf weer uitnemend gehandhaafd. Zelden zagen wij 'n zoo groot getal eerste drukken op eenmaal van zijn feestuitgaven verschijnen; en de uitvoering is als altijd prachtig. Naar wij vernemen, zal spoedig' van de hand van Dr. J. C. de Moor bij den uit gever J. H. Kok te Kampen weder een nieuw werk van de pers komen. Het is een bundel Leerredenen voor al de Christelijke Feest- en Gedenkdagen, is getiteldGenade voor Genade, en bevat niet minder dan 22 complete Leerredenen, voor Advent, Kerstmis, Oude jaar, Nieuwjaar, de Lijdensweken, Pa- scben, Hemelvaart en Pinksteren. Inhoud Christendom en AI a a t- sohappij, afl. 12 en 13 (uitgave G. J. A. Ruys, Utrecht): Bede-, Vast- en Dank dagen, slot, door J. K. v. Loon; Ten derde male fusie, door ds. Oskam (die terecht vasthoudt aan zijn denkbeeld: alle Prot. Chr. Werklieden in één bond); De betee- kenis van den Bijbel voor onze Chr. So ciale actie, door dr. W. A. v. Es; Amster- damsche Woningtoestanden, door J. K. v. Loon; Belasting op oorlogswinsten in Duitschland. V P N Vergadering van de afd. Zeeland van de V. P. N. te Vlissingen. Na de pauze werd door den voorzitter medegedeeld, dat wat betreft het bedrag der contributieverhooging, iedere onder- afdeeling vrij blijft. Ook bracht de voorzitter aan het licht, dat de aanneming van de verhoogde af dracht en van het entreegeld door de algemeene vergadering vaststaat, want de afdeeling Noord-Brabant, Limburg en Friesland verklaren zich er voor en deze drie afdeelingen beheerschcn de geheeld vereeniging. De stemming geschiedt na melijk volgens art. 17 der statuten, waarin voor iedere honderd leden één slem wordt toegekend. De voorzitter stelt, daarom voor schrif telijke wijziging van dit art. 17 voor te stellen, daar hij het een onbillijkheid acht, dat zulk een overstemmen mogelijk is. Dit werd aangenomen. Van do afdeeling Axel was een schrij ven ingekomen, waarbij zij zegt zich te zullen afscheiden als de verhooging der quotums wordt aangenomen. Daar dit thans vaststaat en het dan mogelijk is, dat in Axel of omgeving toch personen over blijven, die wel de gelijk lid willen blijven, stelt de voorzitter voor de contributie voor deze algemeene leden te bepalen op f 1.85, zijnde de nu betaalde f 1.50 en de dan ingevoerde ver- hoogirrg van f0.35. De secretaris wees erop, dat ieder lid individrreel lid is van de V. P. N, en dat de afscheiding van een afdeeling niet mogelijk is, wel kan ieder lid voor zich bedanken, maar als er minstens 25 le den overblijven, is er weder een onder- afdeeling. Het voorstel vair den voorzitter werd aangenomen, met dien verstande, dat de contributie van f 1.85 geldt voor alle le den der afdeeling, ook in plaatsen waar geen onderafdeeling is; ook al was de contributie vroeger minder dan fl.50. Vervolgens werd de behandeling der agenda voor de algemeene vergadering voortgezet en werd o.a. behandeld de begrooting, waarbij ter sprake kwam de duurte van de uitgave van het orgaan der vereeniging. De secretaris, tevens bestuurslid der algemeene vereeniging, zegt, dat de oor zaak hiervan zit in de elke maand te- rugkeerende porto's, in de omstandigheid, dat meerdere personen bij het aanbieden der contributiekwitanties als lid bedanken en zij dan reeds één of twee nummers ontvangen hebben en zij geen geld daar meer voor betalen. De afgevaardigde van Walcheren wijst erop, dat de duurte een gevolg is van het gering aantal advertenties. Dit ge ring aantal advertenties is een gevolg van het werken voor coöperatie en het drijven van den consulent; de handela ren hebben daarom het adverteerpn in het orgaan achterwege gelaten. Een levendige discussie ontspon zich over de vraag of de handel even voor- deelig kan leveren als de coöperatief inkoopende onderafdeelingen. Ook werd er op gewezen, dat de statuten als doel van de vereeniging o.a. voorschrijven het uitgeven van een eigen orgaan en het bevorderen van coöperatie. Waar het vast staat, dat het orgaan er zijn moet, was men van ooi'deel, - dat de kosten geen beletsel mogen zijn. De mogelijkheid werd nog betoogd, dat de handelaar zijn producten onder toe zicht van don consulent kan stellen en als hij dan zijn goedgekeurde waren te gen lagen prijs kan aanbieden, door de inkoopvereeniging, dat zal hij natuurlijk ook verkoopen. Bij de rondvraag was het weder de afgevaardigde vau Walcheren, die het woord nam en wel om te vragen of er ook mogelijkheid zou zijn om in 1916 een bijdrage te krijgen voor een tentoon stelling op Walcheren. Dit idee vond instemming bij het be stuur en zal bij het vaststellen van de begrooting der afdeeling hiermede reke ning worden gehouden. Men betoogde de noodzakelijkheid om naast het algemeen proefstation te Apel doorn ook eon fokstation in de provincie Zeeland op te richten. Nogmaals kwam de kwestie van een eiermijn op Walcheren ter sprake. De secretaris verklaarde zich bereid over deze kwestie een lezing te komen houden, maar van andere zijde betwijfelde men de kans op eenig succes; zoolang de boerinnen nog „zoo makkelijk veel geld van hun eieren maken op de markt, komen zij niet naar de eiermijn. Van andere zijde toont men aan, dat ook te Goes met ongeveer 400 eieren begonnen iswaar een wil is, is een weg en als er maar enkele zijn, die htm eieren willen brengen, dan is er een begin en zal met doorzetten het gewensoht suc ces worden bereikt. Men moet echter niet, zpoals bij een vorige poging, daten tee kenen, want een boer zet zijn naam niet gauw. Na deze besprekingen werd de vergade ring gesloten. Ongelukken. In het ziekenhuis te Rotterdam is een 31-jarige varensgezel overleden, die de vorige week van een trap was gevallen, tengevolge waarvan hij een hersenschudding had gekregen. Te Den Briel1 kreeg een landarbeider van een paard een trap tegen het hoofd. De man bekwam zeer ernstige verwondingen. Burgemeester Fléchet. In den ouderdom van 75 jaar- is in den Haag overleden de heer Fléchet. .burge meester van Warsaegp. Dit sterfgeval is bijzonder tragisch, wijl deze burgemeester, radicaal afgevaar digde voor Luik, zooals zijn valer en zijn grootvader waren, bijna het slacht offer is geworden van een misverstand, vair een schot, dat heette door een bur ger van zijn gemeente op de Duitsche troepen te zijn gelost. Hij is toen eenmaal aan den dood door fusilleering ontko men, doordat hij zijn persoonlijke be kendheid met den Keizer van Duitsch- land kon bewijzen. In ons land vond hij, zooals zoo velen van zijn volk, toe vlucht, maar het groote leed over bet droevig lot van België, heeft der dood van dezen energieken grijsaard verhaast. Zijn afsterven zal ook in Nederland met leedwezen worden vernomen. Smokkelaarstruc. De Winters- wijksche grenswacht heeft in de buurt schap Meddo een oud paard in beslag genomen, dat letterlijk uitgegraven moest worden. Het dier lag in een sloot verbor gen en zou over de grens gesmokkeld worden. Terwijl de wacht hiermede bezig was, hebben smokkelaars op eene andere plaats getracht moer waardevolle dieren over de grens te brengen. O p e e n m ij n geloopen. De te IJmuiden binnengekomen logger .Katwijk 175" rapporteert, dat een Scbevoningsche logger op een mijn is geloopen. De op varenden moeten op één na gered zijn door een anderen thuisvarenden logger. Aut o-o n g e v a 1. Eergisteren kwam een auto met een zeer groote vaart uit de richting Eysden langs Gronsveld. Ten gevolge van de enorme snelheid, kon de bestuurder niet behoorlijk de kromming van den weg houden, met het gevolg, dat de auto reed tegen een paal der elektri sche lichtgeleidingen en vaqdaar tegen een melkkar, die beschadigd en waarvan de begeleidster eenige kwetsuren opliep. De auto werd eveneens beschadigd Wonder boven wonder, dat de inzitten den geen ongelukken kregen. Behalve een paar mederijdenden bevonden zich ook in den autodrie chauffeurs. Aan bestuurders ontbrak het dus niet. Treurig. De blinde oude weduwe v. Rooij, die in het R. K. liefdehuis te Woensel1 was opgenomen, viel de vorige weekin genoemd gesticht, door het open maken eener verkeerde deux, van de kel dertrap en stortte met het hoofd omlaag in den kelder, tengevolge waarvan, zij Maandag overleed. De arme blinde was anders steeds onder geleide, maar was dezen keer eens zelfstandig1 opgeloopenj. Een reiger als hengelaar. De 'hieer v. d. Velden te Delft zag dezer dagen onder Zoetermeer tot zijn groote verbazing, dat een reiger met zijn vi-sch- hengtel wegvloog, welken hij een oogeniblik onbeheerd had gelaten. Tot groot vermaak van eenige ooggetuigen moest de vogel evenwel spoedig dalen, en toer» bleek, dat de vischhaak in den snavel vastzat. De haak werd verwijderd, de bek verbon den en de vogel naar Delft overgebracht, waar hij thans nog in goede conditie iverkeert. Een aanvaring. De ertsboot „Skandia" uit .Stockholm, is na een bot sing met de stoomboot ,,Freiholl" uit Christiansund, welke met hout van Ar changel naar Engeland onderweg was, voor iHangsholmen, vijf a zes zeemijlen ten Zuiden1 van Aalesund gezonken. De „Frei- boll" meende op grooten afstand, dat de lantaarns aan twee schepen behoorden en| wilde er middendoor varen. De „Skan dia" was midscheeps getroffen. Bij den strijd om de reddingsbooten verdronken drie mannen en één vrouw. De kapitein en 30 man zijn met 'de „Freihoil" te Aale sund aangekomen. Carmen S y 1 v a. De „Times" ver neemt uit Boekarest, dat koningin Elisa beth, bekend als ('armen Sylva^met goed gevolg de operatie aan haar réchter oog jieeit doorstaan. DEN HAAG. De Zeevisch. Vei'- 7-<t' as. Maandag een aanvang inaken met de be schikbaarstelling van zeevisch voor bin- nenlandsch gebruik. DEN HAAG. Men verwacht in parle mentaire kringen eerst tegen het tijdstip van het Kerstreces der Tweede Kamer voorstellen van den minister nopens het afdeelingsonderzoek van de reeks belang rijke wetsontwerpen, welke bij die Kamer zijn ingekomen en voor welke ongetwijfeld commissies van voorbereiding worden in gesteld. LUXEMBURG, 11 Nov. Gisteren hadden bij de opening van de Kamer incidenten plaats, waarbij de linkerzijide haar onte vredenheid .nret het nieuwe kabinet toon de. Heden kwam het in de Kamer tot zeer heftige tooneelen, en dreigden, er handtastelijkheden. De zitting werd on middellijk opgeheven. WEENEN, 11 Nov. Uit -Salonika ver neemt de Süd Slavische Korrespondenz dat de Servische regeering haar zetel naar Mitrowitza heeft overgebracht, waar de minister-president zich met alle leden van het Kabinet en ambtenaren van de Departementen bevindt. LONDEN, lil Nov. Naar uit Peking aan de „Times" wordt gemeld, heeft de Chineesche regeering er Japan van in kennis gesteld, dat er dit jaar geen wij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2