ur No. 35 Woensdag- 10 iXovemóer Mó Korfgene en Veere. Feuületon. Het dak Wvesi het dak. De Groote Oorlog. januari m^r *9 nLt 1 n j S T Uitgave van ■de Slata-ml. Venn. LUCTOR ET EMERGÖ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes-, tAHSE VORSTSTRAAT.2!8c Bureau te Middelburg? FIRIMA F. P. DHUIJ I-* BUR®, Drukkers: öosterbaan l-e Cointre - Goes. Wij zoeken voor Kortgene en voor Veere actieve Berichtgevers. Red. „De Zeeuw". Dure praters. In menige gemeenteraadsvergadering, en in de steden niet alleen, wordt door raads leden soms erbarmelijk lang en veel en Herhaaldelijk gesproken. Er worden wat duiten in de zakjes gestoken die er beter waren uit gebleven. Wij schrijven dit hier aan toe, dat er zooveel gemeenteraads leden! zijn, die gaarne zichzelf hooren pra ten en daarna met wellust in de oögieto nogj eens in de courant overlezen hetgeen zij gezegd hebben; die o. zoo gaarne hun naam in de courant zien. Mensehen, die Wel eens wat meer mochten denken aan bet spreekwoord, dat spreken zilver is, maar izwijtglen goud! Er kan toch somwijlen over een nietigiheidje zoo lang gebabbeld wordan, en dat door menschen. die anders in het dagelijkse h leven zoo op kom-af- jnafoea gesteld zijn. Over een stoepje, of over een boompje, of over een cijfertje hier te zetten of daar te zetten, over droog «poelten of over nat spoelen, over van alles en over nog wal, en men verzuimt te bedenken, dat de nationale tijd, ook de tijd voor diegenen, welke het aanhooren of beantwoorden, opteekenen en over schrijven, zetten en corrigeeren, drukken ■en uitgeven, lezen en er bij stilstaan moeten, zooveel meer waard is. Maar nu in gemeenten waar de ge meenteraadsleden presentiegeld genieten daar zirjn dergelijke speeches er nog duur bij ooi. Bijvoorbeeld in Amsterdam, waar men dagen en dagen aaneen bij de begroo tte©, want die zijn 'het welke den mees ten tijd vorderenpraat, over en luistert naar allerlei onbenulligheden. Het is ongehoord wat dite begrootingsdebatten den Amster- damteersi kosten. Lees maar eens wat Het Handelsblad er van schrijft Wij vermeldden reeds1 dat aan presen tiegeld elke zitting ongeveer f200 kost* (45 raadsleden, eik f5 presentiegteld!), ntaar met de andere onkosten, drukken van het verslag, overwerk, enz. enz. zijn de kosten per zitting, zoo verzekerde ons een deskundige, f500. Dat. is f 3 - per minuut. Een rede van een partijvoorm'an kost onrte arme stad een paar honderd gulden. A3Ö men er over 'nadenkt: wethouder Den Hertog heeft de trouwens niet «teens' vermakelijke gewoonte na elke paar zinnen of soms paar woorden, zijn mond open te doen, weer te sluiten en «enige seconden te wachten. Een stuiver --per seconde, de prijs van een tramkaart je. Wethouder Den Hertog is een heel dune wethouder. ABe raadsleden haast beginnen hun opmerkingen met oratorische fraaiighe den, alö „ik was voornemens te zwij- jgten, maar voel mij genoopt te spreken" en (nog veel' meer. Als zij realiseeren, dat diej welsprekendheid f 3 de minuut kost, zouden; zij die dan niet tot ieders genoe gen weglaten? Dlelze begrootingsdebatten hebben onze arme stad een 17000 gekost. Zij zijn natuurlijk nog veel meer geld waard, raiaar als wij goedkooper krijgen kun nen door eenige oratorische zelfbeper king!, zouden wij Amsterdam dan niet het voordeel' gunnen de debatten voor een nog kleiner prijs, een spotprijs dus eigenlijk, te krijgen? t Zoo terg is' 't gelukkig in onze provincie niet. Ik zal u eens verhalen .wat in een dorp in. Zwitserland een boer wedervaren is, die naar God noch (menschen vroeg, en in alles zijn eigen zin deed. Op zeke ren Zondag dat hij veel koren op het veld had liggen, en hij des namiddags boven de bergten de wolken zag .samenpakken en alles een naderend ouweder voorspel de, riep hij zijn gtezin (bijeen, en zeidie: Schielijk naai- buiten aan het schoven bin den! Wij zullen tegen dien «avond on- weder hebbenkunnen wij duizend garven droog binnen krijgen, zoo mag het mij nentwege, later zoo hard regenen als het wil!" Dit hoorde zijne grootmoeder, die tachtig jaren oud was en op twee krukken ging zij kwam met moeite aangeloopen en zeidie: „Johannes, Johannes, waar denkt gij toch aan? Zoolang ,ik mij herin neren 'Jan, is hier op ^Zondag niet één baKicfro! ingeoogst, en mijne grootmoeder De Zeeuw -Maar 't komt toch wel voor dat de lengte en breedte der debatten in onze ge meenteraden niet evenredig zijn aan de waarde van den tijd die noodig- is om zei te volgen. Onjuist voorgelicht. Minister Posthuma geniet niet altijd goe de deskundige voorlichting. Dat zal ook \yel hieraan liggen dat bij zijn inlichtingen te veel naar één kant zoekt en wel naar de zijde der werkgevers, niet die der arbei ders. Een sterk staaltje van onjuiste voor lichting maakt „De' Christelijke Landar beider" in zijn jo,ngste no. openbaar. Onder het kopje „Voorlichting" schrijft dit vakblad het volgende: De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, heeft een onderzoek in gesteld naar de hooge turfprijzen. Oni te weten te komen, of de turf prijzen door de verveners nu werke lijk verhoogd waren geworden, liet .Zijne Excellentie de..verveners bij zicli komen, om dat te onderzoeken. Zijne Excellentie schijnt er bijzonder slag van te hebben, om,achter de waar heid te komen. De verveners ontkenden, volgens het officieel© persverslag, dat de prijs der turf door hen zoo belangrijk was ver hoogd. En zoo dit al gebeurd was, dan vond dat zijn oorzaak in de loons- verho-oging der arbeidersDaarbij was vroeger het bedrijf niet loonend. Wij protesteeren tegen zulke voor lichting. De bedoeling van den Minister is toch geweest om de waarheid te weten te komen. Wij hebben dezen zomer reeds een lijstje van turfsoorten gepubliceerd, waaruit bleek', dat de turfprijzen waren verhoogd met 40 tot 120 a 150 pCt. De loons'verhooging door de arbeiders aan de verveners afgedwongen bedroeg 2 a 10 pCt. Dat wil zeggen van 2 a 10 pCt. van hun loon, dat werd dus 1 a 5 pCt. van de oorspronkelijke turfprijzen. Wij protesteeren met verontwaardi ging tegen dergelijke voorlichting en zouden gaarne zien, dat de (bladen, wel ke het officieel bericht van ide conferen tie Van Minister en verveners «opnam!, ook, ons protest opnamen. De theorie, dat het bedrijf vroeger niet loonend was, is ook ten eenenimiale valsch. Het is dezelfde theorie, die vroe ger door de verveners (toen nog onder- bazen) werd verkondigd aan de heeren Heemskerk en Kalff te Amsterdam, (die in Drents'che venen him kapitaal staken. Ook jegen deze theorie gaat ons pro test. i De zaken staan zoo: Het veenbedrijf is loonend voor den vervener. Door het vervenen fcomit dal grond bloot, mie enorm in prijs is ge stegen en den vervener nieuwe winst belooft. Zoo istaan de 'Zakten en niet anders. Het isi goed dat „De .Christelijke Land- arbeider'Hdit protest de wereld ingezonden heeft. Zoo moet- telkens gedaan worden, wanneer het blijkt dat den Minister door zulke onbetrouwbare deskundigen wat op de mouw gespeld wordt. Beknopt overzicht van den toestand. Men behoeft op 't oogenblik niet te vra gen, welk strijdtooneel het belangrijkst is. Het Servische natuurlijk. Hoewel de „Temps" meent - op welke heeft mij: gezegd, dat ook (zij zich zulks niet herinneren kon, en nochtans, ,is er altijd zegen bij het werk geweest en van gebrek heeft men hier nooit Jets gewe ten. En wanneer er nog .reden toe was, Johannes! 'met een Vochtig jaar. Maar het koren is reeds, «droog. en zal ook wel weder droog worden, het nat worden schaadt het koren nietsen mocht het ook al schaden, zoo moet gij beden ken: De Heere, die het 'koren gegeven heeft, geeft ook den regen, en indien Hij ze geeft, zoo behoort giji ze aan te nemen. D oe het niet, Johannesik (dring er sterk op aan l" Bij deze woorden van de grootmoeder stond bet gansche gezin omi \haar heen; de bejaarden trokken ernstige ge zichten, miaar de jongeren lachten en zeiden onder elkander: Die oude tijden zijn nu voorbij; wij leven in eene andere wereld. „Grootmoeder, wees maar niet bekommerd!" zeide de boer, „alles moet toch eenmaal voor het eerst geschieden, en daarom is het nog ,geen zonde. Het zal God vrij onverschillig zijn, of wij heden werken of slapen, en het zal Hem! even gronden begrijpen we niet dat de be slissing per slot van rekening in Frank rijk moet vallen, is wat in den Balkan gebeurt voor het oogenblik het voor naamste. lederen dag constateert men, dat de Serviërs steeds meer gedrongen worden naar den cenigen uitweg, op Albaneesch of Montenegrijnsch gebied. Noch in Frankrijk, noclr in Rusland worden gevechten geleverd of operaties ondernomen, die van eenig gewicht zijn. Wat een briefschrijver van „De Maas bode" uit Argonne meldt, geeft een juist denkbeeld van het rustige en vrij een tonige loopgravenleven, dat door schier geen enkele belangrijke actie wordt on derbroken. Als gij het. kantonnement binnenkomt, aldus de man van de Pers, zult ge u wel eens afvragen, of het werkelijk oor log is. In een hoekje zit een soldoal zijn ge weer schoon te maken,' terwijl hij een populair wijsje fluit. Wat verder zit een „poilu" zijn sokken te stoppen, terwijl hij hevig zit te trekken aan een met grove tabak gevulde pijp. Hij raast, niet tegen den oorlog, maar tegen het gou vernement, dat hem vochtige tabak te rooken geeft, wat hem bijna een doosje lucifers per dag kost.... In een anderen hoek zit een soldaat, die zelfs niet opkijkt, als ge binnenkomt. Al zijn gedachten zijn bij een brief, dien hij aan zijn familie schrijft. Maar van tijd tot tijd moet hij wel even onder breken, om een lastigeu buurman te ant woorden, die hem plaagt met te zeggen, dat hij zeker aan zijn „poule" (meisje) zit te schrijven. Engij zult ook nooit in een kantonnement komen, zonder een van die dagelijksche disputen bij te wo nen, die onvermijdelijk zijn, waar duizen den personen, ieder met hun verschil lend karakter, bij elkaar zijn. De een beschuldigt zijn kameraad, dat deze hem zijn zakje tabak ontstolen heeft. En een ander belooft, zijn buurman een flink pak slaag, den eersten den besten keer, dat deze nog eens het restje wijn durft uit drinken uit de gemeenschappelijke veld- flesch. Een derde doet aan zijn met. open mond luisterende makkers het verhaal van zijn jacht- en vischavonturen. Maar zeker staat er .altijd de een of andere Tartarin op, die bewijst, dat alles wat de spreker ondervonden heeft niets is in vergelijking met de heldendaden van andere „poilus", die in hetzelfde regi ment dienen. En als er niet sommige gebeurtenissen waren, die ons terugbrengen naar ide wree- de werkelijkheid, zou men niet kunnen denken, dat al vijftien maanden lang mil- lioenen mannen elkander op de meest wreede en geraffineerde manier aan het vermoorden zijn Ziedaar de toestand op het Wester front geschetst. En hoe gaat het in 't verre Oosten, daar waar de Russische winter zijn voor bereidselen voor een periode van streng bewind maakt De pogingen der Duitschers, om Dunn- burg en Riga te nemen, ,gaan slechts zeer langzaam vooruit. Er worden aanval len gedaan en afgeslagen, maar in de posities verandert dit zeer weinig. :0p de andere punten van het front vorderen partijen al even snel(!) De gewaarwordingen van een gewende tijder8 den slag. Een interessante bijdrage tot de psy chologie der verwonden tijdens het ge vecht 'l'evert de volgende in de „Gazette de Lausanne" gepubliceerde veldpostbrief van een Russisch officier. Plotseling had ik het gevoel, als lief zijn, dat het koren ouder dak is als in den regen. Wat binnen is, is binnen, men behoeft zich daarover niet te bekom meren; daarenboven weet niemand, wat het morgen zijn zal." „Johannes, Johan nes! binnen 'en buiten is 'de zaak van. den Heere en wat het dezen avond zijn zal, weet gij niet; maar 'dit weet gij1, dat ik uw© grootmoeder ben, die u om Gods wil smeek: laat heden het koren buiten. Ik Wil, wanneer 'gjijl het .andere, niet kim t, lieiver een geheel jaar geen brood eten." „Moeder", zeide Johannes, daarop, „ik zal daarom niet minder brood hebben, maar d© tijden Veranderen, elk jaar (brengt nieu we gebruiken mede en men .zoekt dage lijks zijd zaken te verbeteren." „Maar de geboden blijlven toch dezelfde, Johannes, en daarvan zal geen tittel veranderen en wanneer gij 'het koren ook al onder dak hebt, wat zal het u baten, ,zoo giji schade lijdt aan uw© ziel?" „Wees' daarotver niet bekommerd!" riep Johannes, „en nu jon gens, naar buiten en aan het. werk, terwijl het nog tijd is, de itijd wacht niet!" „Johannes, Johannesriep de groot- mloeder hem nog na, doch tevergeefs, en kreeg' ik een hamerslag in den rug. De stoot wierp mij op den grond, eigenlijke pijn gevoelde ik echter niet. En ik vroeg me verwonderd af, wat dan eigenlijk ge schied] was. Het was, alsof mijn schouders een zwaren last droegen, en ik dacht, dat een granaatontploffing in de omgeving mij' met. zand en aarde overdekt had. Ik trachtte op te staan, maar het ging niet. Een licht gevoel van onwel-zijn werd sterker, mijn schouders schenen te bran den. Ik verroerde me niet van de plaats, en wachtte de komende dingen af. Het fluiten der granaten en ishrapnels nam toe. Het gelukte mij een zak onder het hoofd te schuiven. Ik voelde vrees. Wanneer plotseling' een nieuw schot mij treffen zou? Ik hief het hoofd op; de granaten sloegen neer op tamelijk grooten afstand. Enkele soldaten 1 aigen zonder zich te verroeren op den grond uitgestrekt. Door het toeval viel mijn blik op mijn handen; ze zaten vol bloed, evenals mijn borsten de eene schouder. Ik ben gewond dacht ik, zonder me te verwonderen, ik kan niet verder. En na deze gedachte werd het volkomen rustig in mij. Zoo bleef ik tien minuiten lang zonder gedachten of gewaarwordingen liggein. Toen de pijn in hevigheid toenam, en steeds brandende)1 werd, klampte ik me krampachtig aan den zak vast, en sleepte me moeilijk voort, tot ik gevonden werd... SCorta Oorlogsberichten. De Balka n-o o r 1 o g. De Duitsche generale staf meldt Ten Zuiden van KraJjevo en ten Zui den van Krusevac. werd de vijand uit zijn achterhoedestellingen geworpen. Onze troepen rukken verder op. De hoogten bij 'Gjunis, op den linker oever van de Zuidelijke Morawa zijn stor menderhand veroverd. De buit van Krusevac is tot ongeveer 50 kanonnen, waaronder 10 zware, het aantal gevangenen tot ruim 7000 gestegen. Het leger van Bojadjef 'bereikte op den avond van den 7den November ten Noor den van Aleksinac en ten Westen en ten Zuid-Westen van Nisj de Zuidelijke Mo- rava en nam te zamen met andere uit het Zuiden oprukkende Bulgaarsehe afdee- lingen, Leskovac. - Een s oldaat van 76 jaar. Op de 'dagorder van het Fransche leger vinden we o.a. vermeld den korporaal Charles Surugue, oud-strijder van 1870, ridder van het Legioen van Eer. Ondanks het feit, dat Surugue reeds 76 jaar is, heeft hij zich bij hét begin van dezen oorlog als vrijwilliger verbonden en vroeg hij om als sappeur en mijnwerker naar het front te worden gezonden. In den besten gezondheidstoestand heeft hij daar dag en nacht onder het vuur van den vijand zijn gevaarlijk werk verricht. Hij was een schitterend voorbeeld voor de jongeren. Korporaal Surugae is oud-burge meester van Auxerre en lid der staten van Yonne. Ongeveer 1000 doofstommen, doch overigens gezond, zullen ingelijfd worden hij een der Londensche regimenten vrijwil ligers. Zij worden reeds geoefend, waarbij de commando's door teekens worden ver vangen. Marconi, die uit Engeland naar Ita lië is teruggekeerd, deelde mede, dat de Britten na de Zeppelin-aanvallen op1 Lon den een reeks bestuurbare luchtschepen zijn begonnen te bouwen. Voorts vertelde hij1, dat de vliegtuigen van de Geallieer den tegenwoordig door middel van kleine vonken afgevende toestellen zonder te da len, berichten kunnen overbrengen. -Dè Prins van Wales heeft Maandag te-nvijl zij bad en weende, 'voerde Johannes "zijne schoven binnen, het eene -voer na liet andere, 'menschen en (dieren, alles was in de weer. Duizend schotven waren er onder dak, toen de eerste regendroppre len begonnen te vallen, en ,de hagel zwaar als stukken steen op de uitgedroogde plan- kien nederkwami. „Nu, moeder!" juichte Johannes, toen deze met zijne knechts, in de keuken trad, „nu is. het oinder dak, en alles is goed afgeloopen. Laat het nu tmlaar stor men z.ooveel het wil, en morgen slecht weder zijn; ik heb' het onder mijn dak." „Maar Johannes, boven uw dak) is het dak des; Heeren!" zeide de grootmoeder plechtig, en terwijl zij' dit zeide, werd het op eens zoo licht in het vertrek', dat men ieder in het angstvolle gelaat kon zien, en ©r brak een donderslag boven het huis los, alsof het met één slag in millioe- nen spaanders geslagen werd. „Heere God, het is ingeslagen!" riep de eerste, die spreken kon! Allen snelden naar buiten. Het huisi stond in lichte laaie; uit het dak: brandde reeds het binnengevoerde konen. Allen liepen door elkander, alsof VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post: fïM Losse nummers0.0® Prijs der Advertentfën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 c&> S maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ft,—> iedere regel meer 10 ct. Londen verlaten, om naar het front te rug te keeren. Een klaarblijkelijk officieuze nota verklaart, dat de Bulgaren, die Albanië bedreigen om een uitweg te krijlgen naar de Adriatische Zee, de Italiaansche belan gen schaden. He Italiaansche regeering zal de noodige maatregelen treffen om dit gevaar snel af te wenden. -Blijkens de „N. R. Crt." geeft het Engelsche blad „De Star" de volgende „cynische samenvatting" van de verschil lende lezingen omtrent wat er met Kit diener ijs gebeurd: „Hij is niet heen gegaan maar komt niet terug". Ik Uit Sofia, 9 Nov. Het communiqué van 7 dezer meldt Onze troepen, die het. verslagen Ser vische leger achtervolgen, hebben den 7den over het geheele front de Morawa bereikt. Zij maken zich gereed om naar denTinker-oever over te steken. Bezet werden de steden Alexsinac, Vla sohice en Itlowac, en in Macedonië de stad Tetowo (Kalkandelen). Op de andere fronten geen verandering. Onze troepen werden in Nisj door de bevolking met bloemen en toejuichingen als bevrijders ontvangen. De stad was door de aftrekkende Servische soldaten geplunderd. Als oorlogsbuit in Nisj en omgeving tellen wij tot nu toe 42 vestingkanonnen duizenden geweren, kisten met munitie, 700 spoorwegwagens voor het meerendeel beladen met levensmiddelen, vele automo bielen, veel verplegingsmateriaal, o.a. 12 desinfectiemachines, 500 waterpompen, 500 nieuwe vlaggen, f00.000 stuks sol- datenondergoederen en uniformen. Verder lieten de Serviërs in Nisj tal rijke kanonnen en mitrailleuses achter, die nog niet gesteld zijn. Tot nu toe werden bij Nisj 500 gevange nen gemaakt. Het Zeppelin-luchtschip, dat met den hertog van Mecklenburg te Temesvar op steeg, is te Sofia geland. De koning woon de met zijn gevolg de landing op het vlieg terrein bij. 't Verschijnen van den Zeppe lin welke een cirkel boven de stad be schreef, baarde groot opzien. T r o e pen i ns p ecti e door de Engelsche koningin. De koning wlas voornemens geweest op het (Salisbury plein een troepeninspectie te houden. Maar daar zijn ziekte het niet toeliet, heeft de koningin in zijn plaats de troe pen geïnspecteerd. De koningin, die door prinses Mary vergezeld werd, deed de reis met den trein en reed daarna naar het paradeveld. Tot groot genoegen der soldaten werd de inspectie even nauw keurig gedaan als wanneer de koning in. éigen persoon geïnspecteerd had. De koningin gaf den officieren hara warme waardeering te kennen over de goede houding en opgewekte stemming der troepen. Eigenaardig. Men meldt uit 01- denzaal aan de Msb,: Een boer nit het naburige Alt-Lingen, wiens zoon zich in Fransche krijgsgevan genschap bevindt, nam tot hulp bij zijn werk een Fransch krijgsgevangene in dienst. Door de briefwisseling der beide krijgsgevangenen met hunne familie ont dekte men, dat de zoon van den boer in Alt-Lingen bij de ouders van den Fran- schen krijgsgevangene aan het werk is. Het ligt voor de hand, dat na deze verrassende ontdekking zij, het bij hun werkgevers niet slechter hadden. De Fransche en Italiaansche scholen in Bulgarije zijn gesloten. zij van den bliksem getroffen waren. De oude grootmoeder alleen behield hare te genwoordigheid van geest, zij greep naar haar krukken, anders naar niets, zocht dé- deur en een veilige plaats, en bad „Wat baat het den mensch, zoo, hij' de geheele wereld gewint, en schade 'lijdt aan zijne ziel Vaderniet mijin wil, maar de uwe geschiede Het huis brandde tot den grond t-oe af, er werd niets: gered. De boer stond op puinhoopen en sprak: „Ik heb het onder da JeMaar heven uw dak isi het dak des Heeren," heeft mijne grootmoeder ge zegd. En sedert dien tijd spreekt hijl niets anders dan„Ik heb het onder mijin dak t Maar boven uw dak is het dak des Here ren," heeft mijne grootmoeder gezegd. Hot moet verschrikkelijk geweest zijn om aan te zien Het is velen menschen tot zegen geworden, zoodat zij hebben leeren ver staan, dat alles in de hand des Heeren is, zoowel op den akker als onder dak en dat, wanneer mlen den regen wil ont- loopen, men door den, bliksem wel achter haald kan worden, hoe veilig men zicli ook waant te zijn. „St. Crt."*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1