Binnenland. Uit de Provincie. Leestafel Kerknieuws. Kort» Oorfogstartehtefl. Twee professoren uit Oostenrijk-Hon- parije hebben een eigenaardig middel ge vonden, om den soldaat te velde te ver warmen. Dit kan ni. geschieden door een elec- triseh verwarmdeonderbroek. In de stof van het kieedingstuk, bij de vervaardi ging waar van 'met de isoleering rekening weid gehouden, zijn uiterst soepele maar vaste electrische verwanningsdraden ge weven. Het kieedingstuk weegt 850 gitani. Door een kabel op een ;afstand van 100 en meer meters treedt het toestel in werking. Al dus kan de soldaat voor doodvriezen, enz. worden bewaard. Het geheele lichaam en ook de handen in de zakken worden zoo doende verwarmd. Kortsluiting is onmo gelijk. Wel kan de warmte geregeld wor den. De stroom kan 250 watt bodragen. Er zijn, onder de in Engeland als spion terecht gestelde personen, in het geheel twee Nederlanders geweest. Beiden waren mannen. Onze regeering is daarin gekend en zij beeft den indruk, dat de procedures correct zijn geweest. De Tnbuna Vertelt, dat midden Octo ber in het Reno-dal, aan den spoorweg Elorence-Bologna, 's avonds op een berg vuurschijnsel werd waargenomen, waar aan een sterk igedruisch gepaard ging. Men was het er onder de bevolking spoe dig over eens, dat daar spionnen seinen -aan den vijand gaven. De politie toog er op uit, beklom in het nachtelijk duister4 den berg, en nam drie mannen gevangen, die van dichtbij naar het lichten keken. Ze werden voor den magistraat gebracht en het onderzoek bracht uit, dat het ver schijnsel van vulcanischen aard was. De drie gevangenen bleken belangstellend*! toeschouwers te zijn. Uit Parijs wordt gemeld, dat er Vrij dagmiddag op het vliegveld van Bouxget twee militaire vliegtuigen bij het landen met elkaar in botsing gekomen zjjn. Zij sloegen met een hevigen schok tegen den grondDe vier inzittenden werden gedood. Volgens de Vilag heeft een Duitsche duikboot bij Saloniki een Engelsch trans portschip in den grond geboord. De 890 opvarenden zouden zijn omgekomen. Het Engelsche blad „The Globe" is in beslag genomen. 11 Kitchener heeft Engeland verlaten lot een bezoek aan 'het Oostelijk oorlogs- tooneel (vermoedelijk den Balkan.) De Italiaansche stoomboot „Jonio" is gezonken. De Engelsche stoomboot „ALastair" (36b' bruto ton) is gezonken. Drie man zijn gered. Het lijk van den eersten stuur man is gevonden. i Sp i o nna g e-p r o ce s. Door den krijgsraad te Brussel zijn wegens spoor- wegspionnage drie Belgen ter dood en een Belg tot 12 jaar tuchthuisstraf verr oordeeld. Daar de armoede in Russisch-Polen door den oorlog groot is, komen veel Polen in Warschau, waar zij het baantje van schoenpoetsers uitoefenen en door de groote Duitsche bezetting een aardig daggeld verdienen. Prüm gevangen genomen. Aan de ,,K. V.'" wordt uit Luxemburg gemeld, dat de vroegere afgevaardigde EmiJ Prüm door het Duitsche militaire commando, na een voorafgaande huiszoe king gearresteerd is. De grond voor de arrestatie is, vol gens het Duitsche blad daarin te zoeken, dat Prüm verschillende opstellen in do ..Diekircher Fortschritt" en in de „Cler- fer Echo" heeft gepubliceerd, waarin hij de Duitsche politiek, het Duitsche le ger en de Duitsche Katholieken en hun leiders aanviel, als brochure ter groo- tere verspreiding heeft uitgegeven. De bro chure is in beslag genomen. Onderzeeërs in de Middel land s c h e Zee. Een mededeeling van het Fransche ministerie van marine luidt: Vijandelijke onderzeeërs, welke uit den Atlantischen Oceaan kwamen, zijn waar schijnlijk in den nacht van den 2den op den 3den November door de Straat van Gibraltar de Middellandsehe Zee binnen gedrongen. Ter hoogte van Arzou hebben zij de Fransche stoomboot „Dahra" (1333 ton) en bij Kaap Ivi de Fransche stoomboot „Calvados" en de Italiaansche stoomboot „lonio" tot zinken gebracht. De beman ning van de „Dahra" en de „lonio" is gered, terwijl men geen berichten heeft over de bemanning van de „Calvados". Een Lloydstelegrani meldt, dat de stoomboot „Lady Plymouth" 55 man van het Fransche schip „Calvados" heeft op gepikt. De crisis in Griekenland. De koning heeft Scouloudis belast met de vorming lyan een nieuw kabinet. De bladen publiceeren een telegram uit Athene, volgens hetwelk het nieuwe mi nisterie als volgt is samengesteld. Scouloudis, minister-president en bui- tenlandsche zaken; Goenaris. binnenland- sche zaken; generaal Yanakitsas, oorlog; admiraal Coendoeriotes, marine; Dragoe- mis, financiën; Theotokis, nationale eco nomie; Rallis, justitie en verkeer en Mi- <jheilidakis, openbaar onderwijs. Een duikboot ontdekker. Volgens Amerikaansche bladen heeft men, naar de uit Frankrijk teruggekeerde in genieur en uitvinder, William Dubilieix bericht, met een door hein uitgevonden duikboot-ontdekker aan de Fransche kust groeven genomen, welke goed*' uitkomsten moeten hebben opgeleverd. Men zou de schroeven der duikboot op een afstand van 50 mijlen gehoord en ook de rich ting, waarin zij zich bewoog, gevonden hebben. Het laatste door middel van twee andere toestellen, die op afstanden van 6 tot 10 mijlen aan de kust waren opge steld. Het gedruisch der schroeven werd door een op een microfoon gelijkend instru ment opgevangen en versterkt. De grootste moeilijkheid zou zijn veroorzaakt door de vreemde geluiden, waardoor het verne men van het gedruisch der duikboot ge stoord werd. jMet eene inrichting, gelij kende op die welke bij de draadlooze telegrafie gebruikt worden, moet het ech ter gelukt zijn, de vreemde geluiden af te leiden. Griekenland's „neutrale" houding. Uit Saloniki wordt gemeld: De dorpen Klotsierino, Kajali en Me- misli, die door de Franschen zijn ver- meesterd, Jiggen op Bulgaarsch gebied. Met de Grieksche autoriteiten is men tot een schikking gekomen volgens welke de bondgenooten een havenhoofd zullen bouwen en een nieuwen doorgang openen, waardoor een gemakkelijker verbinding Wordt verkregen van de steigers naar het spoorwegstation. De plaatselijke over heid heeft verder goedgevonden, aan de steigers .ruimte te maken voor de transportschepen der bondgenooten wan neer de steigers niet in gebruik zijn ten behoeve van de Grieksche transportsche pen. De Grieksche troepen worden name lijk gelijktijdig met de Engelsche en Fran sche ontscheept. De Leidscho benoeming. Een lezer van Het Handelsblad schrijft dat de onderstelling volgens wel ke prof. Van der Waals tot do politiek- linkschen zou zijn te rekenen, vermoe delijk niet juist is. Prof. Van der Waals behoorde altijd lot do Gereformeerde (in der tijd de „afgescheiden") kerk en do briefschrijver deelt trouwens de weinig bekende bijzonderheid mede dat de heer V. d. W. vijftig jaar geledon „onder meester" was aan oen christelijke school voor M. U. L. 0. (n.l. die van den heer Breetvelt te Leiden). Hij (degeen die ons dit schrijft) behoorde toen tot de leerlingen van „meester" Van der Waals. Na deze mededeeling moeten wij (zegt Het Hand.) dus aannemen dat het Leidsche curatorium niot op één lid na, doch geheel rechts is. De nieuwe landvoogd, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum zal D. V. 26 Januari per „Insulinde" naar Indië vertrekken. De Duitsche onderzeeër. De bemanning- der C 8, vertrok met de torpedobóot G 13 naar Nieuwediep om vandaar in Bergen (N.-H.) te worden geïnterneerd. Het was een aandoenlijk schouwspel, toen de bemanning den on derzeeër verliet. Bij het neerhalen der Duitsche vlag, schreiden allen; daarna werd een driemaal „hoch" op den keizer uitgebracht. De manschappen werden in het voor hen bestemde gebouw inge kwartierd, waar zij onder strenge bewa king staan. Heden is de 0 8 naar Den Helder vervoerd, om op de marinewerf te worden vastgelegd. Hengsten en ruinen. Met ingang van 10 Nov. a.s. zal ge durende de maanden November en De cember 1915 gelegenheid bestaan tot uit voer van hengsten en ruinen, die den leeftijd van 20 maanden nog niet heb ben bereikt. Eieren. De Minister van Landbouw heeft be paald lo. dat voor iedere hoeveelheid van 100 versehe eieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven voor de dagen 7 tot en met 13 Nov. 1915, eene hoe veelheid van 30 versehe eieren beschik baar moet worden gesteld; 2o. dat voor iedere hoeveelheid van 100 geconserveer de eieren, waarvoor consent tot uitvoer wordt afgegeven, voor de dagen 7 tot en met 13 Nov. 1915 eene hoeveelheid van 100 geconserveerde eieren beschikbaar moet worden gesteld. Bij den dienst der directe belastingen is met ingang van 1 Dec. a.s. de komm. 2e kl. J. Zeldenrust verplaatst van Sas van Gent naai' Beek, en bevorderd met 1 Nov. van (komm. 2e kl. tot komm. Ie kl. D. Sloof te Vlissingen, en van komm. 3o kl. tot komm. 2e kl. W. H. ter Horst te Hulst. Middelburg, ben brutale in braak. Zaterdagavond heeft een zeer brutale in braak plaats gehad in het heerenhuis op „Vijvervreugd" van den heer W. P. Haman aan den Seissingel. Omstreeks half zeven hoorde een der buren leven in het huis, maar vermoedde, dat de landbouwer, die op „Vijvervreugd" woont, Ingelse geheeten, <een ronde in het huis deed. Toen hij om half acht terug' kwam hoorde hij weder veel lawaai, vertrouwde de zaak niet en ging Ingelse waarschuwen. Te zamen gingen zij met licht het huis doorzoeken en vonden zij, dat een gat in een panieel van de sèrre was gemaakt, waarop de politie werd gewaarschuwd. Ondertusschen hebben de inbrekers waarschijnlijk kans gezien weg te komen, althans1 toen even later de inspecteur van politie, Van den Dolder, met een 5-taJ agenten verscheen, en het terrein afzette, was niemand meer te -vinden. Bijgestaan door den rijwielhandelaar, den hoer Pio- terse, die gewaardeerde diensten verleendo door het beschikbaar stellen van lantaarns, enz., doorzocht de inspecteur het geheele huis en strekte het onderzoek uit tot op het dak en ook op de daken der huizen in de buurt. Bij dit onderzoek bleek, dat er zéér vermoedelijk gezien de sporen in den tuin twee inbrekers zijn geweest, die zich langs een afvoerpijp •op het dak werkten. Aldaar werden een zestal pannen afgenomen en netjes op elkaar in de 'goot gelegd. Door het nu ont stane gat kwamen zij op' den keukenzolder en vandaar door een luik in de keuken, maar hier konden de mannen niet verder; de deuren waren goed gesloten. Met veel moeite hebben zij zich toen, gezien de sporen op den muur, langs een veel te kleine ladder weder op den zolder weten te werken, en van daar op het dak. Door eerst op een kippenhok te gaan staan kwamen de mannen weer in den tuin. Blijkbaar waren zij niet tevreden met het mislukken hunner pogingen om binnen te geraken en zij zijn toen begonnen aan het uitsnijden van het paneel in de sèrre, doch zijn zij hierin gestoord door ingelse en den buurman. Vermist wordt niets dan een sleutel. De politie vermoedt hier met beroeps- inbrekers tie doen te hebben en stelt een onderzoek in een bepaalde richting in. Enkele overtuigingsstukken werden in be slag genomen. Het is zeker jammer, dat de politie niet gewaarschuwd is alvorens zelf een onder zoek in te stellen, wellicht was het dan gelukt de daders op heeterdaad te be trappen. Goes. .Voordracht over Ned.- Indië. Zaterdagavond heeft de heer W. J. Giel, gep. kolonel der Artillerie. Ned.- Indische leger en oud-journalist, zijn twee de voordracht over Indië gehouden voor onderwijzers en andere belangstellenden. In de vorige lezing luid spreker reeds de bevolking van Indië behandeld en hij sprak thans over de cultuur in onze Over- zeesche Bezittingen. Spr. behande'de eerst de groote voordeelen van de Indische cultuur boven de Europeesche, legde uit, dat vooral de temperatuur, de regenhoe- veelheid en de meer of mindere vrucht baarheid van den bodem grooten invloed op de productie uitoefenen en splitste de cultuur in een laagland of één jarige cultuur en een hoogland of meerjarige cultuur. Daarna ging spr. over tot de behan deling van de voornaamste Indische ge wassen afzonderlijk en begon daarmee met de koffie. l>e koffie-cultuur is in Indië van groot belang. Spr. behandelde dit gewas van het planten tot het in balen verzenden naar do Europeesche markten en onderscheidde daarbij drie söorten koffie, waarvan de eerste soort, de fava-koffie, langzamer hand verdrongen wordt door de vooral in de laatste tien jaren ingevoerde derde soort, de „Robusta"-koffie. Ook verschil lende bijzonderheden werden door spr. van dit gewas genoemd als: het voort planten door enten of stekken, de kruis bestuiving enz., waarna spr. een en an der door prachtige, scherp uitkomende lantaarnplaatjes duidelijk maakte. Daar door kregen de toehoorders een goeden indruk van al de! bewerkingen dip de koffie achtereenvolgens ondergaat. Op dezelfde onderhoudende' en interes sante manier behandelde spr. voor do pauze nog twee andere belangrijke ge wassen: de suiker en de rubber. Vooral over de suiker als zeer belangrijk gewas wijdde spr. lang uit en gaf weer eon volledige voorstelling van het planten en bewerken der suiker. De lantaarnplaatjes waren hierbij weer evenals bij dfö vol gende onderwerpen zeer mooi en duidelijk. Na de pauze volgden nog eenige ge wassen als de tabak en de thee. Van alle behandelde gewassen vertelde spr. verschillende historische bijzonderheden. Zoo vertelde hij, dat de tabak in 't begin van zijn verschijnen in Europa niet bijster gunstig pntvangen werd. Het rooken van tabak werd onbeschaafd geacht, waarop in Rusland zelfs de doodstraf gesteld werd, terwijl, voer spr. voort, tegenwoor dig in dit land zelfs de dames zware sigaren rooken, welk gezegde hier en daar gelach verwekte. Bij de tabak-cultuur zijn in indië schat ten te verdienen, maar toch kan een regenbuitje meer of minder in de maand April wel eens "roet in het eten werpen. Vandaar dat de tabak op de Europeesche markten wel eens f 4, maai' ook wel eens £0,30 opbrengt. A lf)e theecultuur is veel lichter en aan genamer dan die van de tabak. Vooral doordat de thee een veeljarig gewas is voelen de planters in Indië daarvoor meer dan voor een gewas dat ze maar één jaar onder behandeling hebben. Volgens spr. maakt een wandeling door een thee plantage, die, daar de thee een gewas is dat op 200600 meter hoogte groeit, ter rasvormig is aangelegd, een aangenamen indruk. jWel is het wat vermoeiend en verwekt 't volgens spr. dan ook eetlust. Na tenslotte erop gewezen te hebben, dat ide Engelsche thee veel lekkerder smaakt dan de Nederlandsche, niet om dat de Engelsche thee beter is, niaar omdat de Engelsche huismoeders de kunst verstaan om thee te zetten en de Neder landsche niet, dankte spr. zijn hoorders voor hun belangstelling en eindigde zijn lezing. De heer Mais dankte daarop den heer Giel namens alle aanwezigen voor den leerrijken avond dife hij hun had bezorgd en noodigde hen uit op de vol gende lezing, die 11 Dec. zal gehouden worden, terug te komen. Met hartelijken dank ontving de wijk zuster voor verleende hulp twee giften één van f2 50 en één van f5. Vfis&inaen. Zaterdag is de mailboot ..Mecklenburg", -wegens mist. uit zee terug gekeerd, en ging pr dien dag geen boot naai' Engeland en kwam er zoodoende gisteren hier geen aan. Invalide Eng else hen. Aan liet station te Vlissingen heerschte in den nacht van Zaterdag op Zondag een heele drukte, doordat 120 Engelsche burgers, die in Duitschland geïnterneerd zijn ge weest! on die invalide zijn verklaard, naar Engeland reisden en Vlissingen passeer den. Aanvankelijk werden zij te 11 uur verwacht, maar het werd kwart over drie eer do extra-trein het station binnenreed. Hier .werden zij ontvangen met een broodje en een kop koffie, door de zorgen van den consul- van Engeland gereed sLaande. De mannen, onder wie een kleine 40 zwarte, namelijk Afrikaners en Indianen, waren zeer slecht te spreken over hun verblijf in de Duitsche kampen en vooral de voe ding en ligging moet veel te wenschen hebben overgelaten. Een der mannen moest op last van een dokter naar het Gasthuis, daar hij te ziek was om verder te reizen. Een ander moest op een stoel aan boord vim do mailboot worden ge dragen. Nadat allen oen pas hadden een paar konden er geen krijgen gingen zij aan boord van de „Prinses Juliana", die te half zeven naar Tilbury Docks vertrok. Heinkenszand. De heer P. alhier zoa gistermorgen met paard en tentwagen zjjn vrouw van den trein afhalen, doch op den dijk tusschen Heinkenszand en 's Heer Arendskerke wilde het paard een verkeer den oprit af en de voerman dit willende voorkomen, trok het paard zijwaarts, met het gevolg, dat het rijtuig omsloeg en hij er onder terecht kwam. Door een juist passeerenden postbode werd hij spoedig uit zijn netelige positie verlost, en daar hij zich nogal bezeerd had, door dezen naar den dokter vervoerd, om zich te laten verbinden. Ook het rijtuig had veel averij bekomen Rilland-Bath. De heer C. van Weele, stationchef alhier, is wegens voortduren-' de ziekte voor zijn dienst afgekeurd, en zal eerlang zijn dienst met pensioen ver laten en zich nietterwoon te Wemeldingo vestigen. Nisse. Vrijdagavond was het jaarverga dering der zangvereeniging „Excelsior" alhier. Do inkomsten bedroegen f 53.35 en de uitgaven f48.45, alzoo een goed slot van f4.90. Herkozen werd als voorzitter J. Moerland, als 2e secretaris N. Moerman en gekozen als bijzittend lid J. Paauwe. Gekozen werden (ot leden van toezicht G. Meijers, N. Moerman en A. Hirdes. Be sloten werd een .uitvoering te geven, enkel voor begunstigers met het oog op de tijdsomstandigheden Baarland. Zaterdag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat in de plaats van de heeren J. v. Wingen en K. Zeevaart tot zetters zijn benoemd de heeren J. v. d. Repe en M. Ruijsaard; beiden hebben hunne benoeming aan vaard; dat de rekening over 1914 door Ged. Staten is goedgekeurddat Ged. Staten wijziging verzoeken der begrooting 1916, in verband met de verhooging der jaarwedden van burgemeester en secre taris. De voorzitter deelt mee, dat van nie mand bericht is ingekomen, waarbij wordt gesolliciteerd naar de vaste betrekking van lijkwagenkoetsier. Naar aanleiding' der circulaire in zake verhooging jaarwedden burgemeester en secretaris volgen langdurige besprekingen, waai' liet geld vandaan te halen voor deze verhoogingen. Eindelijk wordt besloten op voorstel' van den heer Schout om het maximum van 'den Hoofdei. Omslag te ver- hoogen tot f 2800, zulks met 4 tegen 3 stemmen. Daarna bepaalt de Raad de jaarwedde van burgemeester cn secretaris op f391. Thans komen aan de orde verschillende verzoekschriften tot ontheffing van den Hoofdei. Omslag aanslag over 1915. Aan Johs. do Mol' Abr.z., P. J. de Mol en C. Huijzen wordt ontheffing verleend, omdat ze in militairen dienst zijn. Op een verzoek van de wed. M. Haas donk om ontheffing over de laatste 3 maanden (welke laatste 3 maanden blijkt niet uit het verzoekschrift) van haren aanslag, merjkt de voorzitter op, dat de Raad geen ontheffing behoeft te verleenen, omdat ze niet gerechtigd is verder H. 0. lo innen dan tot 'en met de maand, waarin Haasdonk is overleden. De weduwe be hoeft over de laatste vijf maanden 1915 geen hoofdei, omslag te betalen. Van de wed. G. Schipper c. s. is een verzoekschrift ingekomen om teruggave van te veel betaalden hoofdelijken omslag. Er wordt meegedeeld, dat de wed. Schip per naai' aanleiding der genomen beslui ten op de laatste raadszitting door den gemeente-ontvanger tot betaling is ge maand en zij f72.201/a voor de laatste 8 maanden 1914 heeft betaald. Zij vraagt nu teruggave van f 10.20V2 en wil aan de gemeente schenken als vrijwillige bijdrage II. O. f62. Over deze kwestie ontspon zich een langdurige en heftige discussie, waarvan het slot was, dat de Raad besluit aan de wed. G. Schipper c. s. terug te betalen f IO.2OV2 en van haar als vrijwillige bij drage in den hoofdei, omslag aan te ne men f62. Alleen de heer Van Damme stemde tegen. Bij de voorkomende zaken informeert d*j heer Poortvliet, hoe of het nu met den lijkwagen moet. Hij vindt dat deze nu voor doenniet staat en dat de vrachtrijder de wet stellen aan den gemeenteraad. Na lange besprekingen, waarbij de vracht rijders leelijk over de tong gaan, stelt de heer Poortvliet voor, om per advertentie. in De Zeeuw, de Gocsche- en de Nieuwe Zeeuwscho Courant sollicitanten op te roepen voor de betrekking van tjjk wagen- koetsier, welk voorstel wordt verworpen met op één na algemeene stemmen Hierna gaat. de Raad over tot geheime zitting om een suppl. kohier H. O. vast te stellen. Sluis. Het kanaal van Brugge naar Sluis ral wegens daaraan te verrichten werk zaamheden van 10—25 November voor het verkeer gesloten zijn. Zoutelande. Terwijl de landbouwer C. L. Vrijdag met behulp van een ladder in een boom, bezig was met appels trekken, brak onverwachts een tak van den boom, waardoor hij achterover op den grond viel en zich zoodanig bezeerde, dat hij niet kon opstaan en in huis moest worden gedragen. Een onmiddellijk ontboden ge. neeskundige constateerde, dat, voor zoover hem bekend is. geen infwendige kneuzingen zijn ontstaan. De patiënt lijdt nog veel pijn, doch zijn toestand is niet zorgwek kend en er is alle hoop op herstel. (Eerst heden ontvangen. Red.) Hedenmorgen is vlak voor de ge> meente alhier op het strand een contact mijn aangespoeld. De nationaliteit ervau is op het oogenblik niet op te geven. Vage figuren, door G. Schrijver. Botterdam, Libertas. Een achttal schetsjes, van het leven afgezien, en door Schrijver" verteld op z'n Schrijvers, dat wil zeggen, met photo- grafische juistheid, in goed gedacht Hol- landsch, fijne gemoedssnaren doende tril len en onwillekeurig tot instemming stem mend, omdat men het ook zoo heeft gezien, zelts 'wel doorleefd. Er zijn oude bekenden onder, de kennismaking met wie men gaarne nog eens vernieuwt. „Vage figu ren" zal' voor (menigeen meer zijn dan. dat, omdat het menschen teekent van vieescla en bloed, met zenuw- en zieleleven als wij zeiven, en met een begeerte naar geluk gelijk wij in de zielen verschillend ge leid op den weg des levens. Libertas stak deze „figuren" in een eenvoudig, daardoor te meer passend gewaad. Men make er een nuttig! gebruik van. De Gids van Bergen op Zoom, door J. E. Droogendijk. Rotterdam, Drukkerij Libertas. Er zijn nog velschillende verhalen in omloop van heldendaden van Hollander^ in den Franschen tijd, welke (de helden daden namelijk) behooren vereeuwigd te worden. Natuurlijk moet men deze hel dendaden bezien in het licht van hun lijd. Van een ingezonken natie, als wij toen waren, verwacht men geen daden als van Leonidas en De Ruyter. Wat niet wegneemt, dat het Fransche tijdperk nog meer dan een derderangsheid heeft voort gebracht. En tot deze behoort ook de held van bovengenoemd verhaal, zekere Visser. Zonder opsmuk, tamelijk boeiend, wegens de afwisseling, vertelt de schrijver van hesm. Het verhaal speelt te Bergen op Zoom, doch Visser is later naar Rotterdam gegaan en daar overleden. Droogendijk, blijkbaar een Rotterdammer, heeft daar een en ander dit 's mans leven opgediept, en in den vorm van een historisch ver haal gegoten. Libertas zorgde voor oen nette uitvoering op de platen na. De schrijver! heeft de kunst van den Chr. ver teller nog1 niet te pakken. Op blz 61, 63, 79, 109 en 112 komen vloeken voor; terwijl op blz. 111 een hoofdstuk begint met deze berispelijke woorden: „Weer had 't geluk den zeilmaker gediend". De strijdende leeuw, historisch ver haal' uit den tijd der Hoeksche en Kabel ja uwsche jwisten, door J. M. Droogendijk. Rotterdam, Libertas. Jongens, die van geschiedenis houden, die graag naar vechtverhalen luisteren, die meer van de Hoeksche en Kabeljauw* schet wisten willen weten, die de laatste stuiptrekkingen van eerstgenoemde partij willen zien typeeren in de nederlaag van Jonker Frans, en met de plaatselijke ge steldheid van Rotterdam en omstreken uitnemend op de hoogte zijn, zullen dit verhaal met genot lezen, hetwelk, behou dens oenige naamvals- en conectiefoulen. goed in elkaar zit. De platen zijn photo's (op kunstdrukpapier) naar platen uit die dagen, hetgeen de waarde van 't boek. verhoogt. De Harp, Maandblad ter bevordering van de Toonkunst onder de Christenen in Nederland. In een polemiek met „De Lof- stem" pleit de heer Pijlman voor „Bin dend Beginsel". Orgelbouwer geeft het vierde artikel over de constructie, van het Kerkorgel. K. vertelt aardige en leer rijke bijzonderheden over enkele Amster- damsche organisten uil, de eerste helft der 19e eeuw. De overige rubrieken zijn, als altijd, goed verzorgd. Als Muziekbij- lage ontvangen de llarp-lezers een „Kerst lied", woorden van Tollens, muziek van F. Pijlman, 't Was goed gezien, om hu reeds een kerstlied uit te geven; nu heli- ben koor of kwartet voldoende tijd om het in te studeeren. Het zij nogmaals gezegd: De Harp is een goed geredigeerd, een in goede ba nen geleid Muziektijdschrift, (lat in Chris telijke kringen veel gelezen behoort, te worden. Ned. Jferv. Kerk. Bedankt voor Beesd door E. Warmelts te Nunspeet; voor Bruchem m Kerk wijk door C. J. Leerunans te Utrecht: voor Heerewaarden voor J. E r d. Pot te Beek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2