Maandag' 8 November 1915 30e Jaargang' No. 33 BE VËRZEKËBlNfiSWETÜEflNB. Kortgene en Veere. De Groote Oorlog, Uitgave van de Kaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes:" LAKSE VORSTSTRAAT 21». Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Gosferbaan Le Cointre - Goes. Wit zoeken voor Kortgene en voor Veere actieve Berichtgevers. Red. uDe Zeeuw". J— dering van de z.g. huiszittende armen de zeventig-jarigen, voor zoover zij on derstand van een armeninstelling genie ten, moeten kiezen tusschen dien onder stand of de o nde] 'doms ren te Voorts is door de regeering ingediend het cntwerp eener Organisatiewet, naar behooren te vervullen, zal hun voor dit doel een deel worden toegekend zoowel van de premie voor geneeskundige behan deling als van die voor de ziekengeld verzekering en de invaliditeitsverzeke ring. Ter bevordering der oprichting van zie kenhuizen en sanatoria, waar daaraan behoefte bestaat, is voorts in het organi satie-ontwerp opgenomen, dat de Rijksver-' zekeringsbank, onder goedkeuring der kroon, ten hoogste een vierde gedeelte van haar beschikbare gelden aan distrikts- besturen, die een sanatorium of zieken huis wensehen te bouwen, ter leen kan verstrekken. Voor het hier beoogde doel zullen de bijzondere fondsen .op gelijken voët hebben bij te dragen als de kringfondsen. Naast de losse arbeiders heeft het ont werp ook de dienstboden in de verzeke ringen opgenomen. Voorgesteld wordt 'voor de verschillen de verzekeringen de premiën voor alle Ioonfclassen te doen bestaan uit een gelijk bedrag per verzekerde, dat ten laste van den werkgever komt en een gelijk per centage van het gemiddelde van de loon- klasse, dat ten laste komt van den ver zekerde. Onder de wijzigingen, die in de Ziektewet worden vastgesteld is deze, dat aan den verzekerde, naast ziekengeld, ook genees kundige- behandeling gewaarborgd zal wor den. Gemiddeld de helft der kosten komt ten laste der werkgevers. Voorts wordt de geneeskundige behandeling ook uit gestrekt tot bet gezin van den verzekerde, terwijl bevalling nuet ziekte wordt gelijk gesteld. Er wordt echter voor de verzeke ring van geneeskundige hulp een wei standsgrens gesteld, die «niet voor het geheele Rijk dezelfde zijn kan en reke ning behoort te houden met de grootte der gezinnen. De weistandsgrens zal, in verband met de- grootte der gezinnen, voor eiken -kring of gedeelte van een kring afzonderlijk worden bepaald door Gede puteerde Staten van de provincie, be houdens beroep op de Kroon van de zijde der leden-geneeskundigen of' de kring- besturen. Ook aan de besturen van bij zondere ziekenfondsen is invloed toege kend op de vaststelling der welstands- grenzen. Ten einde- een ander gerechtvaardigd bezwaar van dè geneesheeren en apo thekers tegen de regeling hunner beloo ning, gelijk die -bij verschillende thans bestaande fondsen in zwang is, te onder vangen, verzekert het ontwerp dat be paald© percentages van de door het zie kenfonds ontvangen premiën aan de ge neeskundigen en aan de apothekers moe ten ten go-ede komen. Deze percentages en de voorwaarden, waaronder genees kundigen en apothekers zich aan een zie kenfonds verbinden, worden vastgesteld door het kringbestuur. Indien de vertegen woordigers cler geneeskundigen of der apothekers tegen die vaststelling bezwaar hebben, treedt het distriktsbestuur als ar biter op. Voorts- zal een scheidsgerecht optre den bij geschillen tusschen fondsbestuur en geneeskundige of apothekef. Het stelsel van de vrije artsen- en apothekers-keuze is genomen als verdie nende de voorkeur boven dat der aan gestelde fondsdoktoren en -apothekers. Beknopt overzicht van den toestand. Het voornaamste oorlogsnieuws, waar mede de krant van Zaterdag uitkwam, was wel de tijding van 'de bezitting van Nisj door de Bulgaren. De lezers wisten ongetwijfeld nog wel zóóveel Van hun aardrijkskunde, dat ze begrepen van hoeveel belang! dit feit voor de Bulgaren moet zijn. Op Nisj, de tweede residentie van Ser vië, toch waren aller oogen gericht. Wist men ook, dat deze kleine stad needs een plaats in de geschiedenis in nam? Nisj, dat toenmaals Naissus heette, is nil. de geboorteplaats van niemand min der dan Constantijh den Groote, die hef Christendom tot staatsgodsdienst van het Romeinsche volk maakte. Hij is daar- den 28en Februari 274 geboren. Voor de Bulgaren weegt thans echter de strategische beteekenis zwaarder. Nisj is een sterke vesting, en een knoop punt van de spoorwegen naar Belgrado, Konstantinopel, Saloniki en Radoeje- watsj. Het „Handelsblad™ wijst er terecht op, dat de stad voor de Duitsch-Oostenrijfc- sche legers nog de beteekenis heeft, dat ze de gelegenheid opent, om de verbin ding tot stand [te brengen tusschen [Bel grado en Tsjaribrod, het Bulgaarsche grensstation, waardoor de directe verbin ding tusschen Bèrlijn en Konstantinopel wordt verkregen, en de gelegenheid wordt geopend voor de Duitschers om Konstan tinopel te hereiken en den Turken hulp te brengen, en tevens om uit den Balkan, uit Turkije, uit Klein-Azië, de levensmid delen en voorraden aan te voeren die in DuitschLand en Oostenrijk beginnen te ontbreken. Nisj ligt aan de Nisjawa. een riviertje dat 12 K.M. westelijk van de stad in de zuidelijke Mo raw a stroomt. In de nabij heid van de tegenwoordige stad Nisj ligt het dorp Brzibrod, waar de overblijfselen van het oude Nisus gevonden worden. In de zevende eeiuw was Nisj Bul- gaarsch; in het einde der 12e eeuw werd het door de Serviërs ingenomen. In 1375 werd de stad door de Turken genomen, in 1443 door dei Hongaren, onder Jo- hann Ihinyadi heroverd. Sedert was de stad Nisj herhaaldelijk het tooneel van strijd tusschen de Turken en Oostenrij kers. In 1689 ontnam markgraaf Lode- wrjk van Baden de stad aan de Turken, doch in het volgende jaar werd zij we der heroverd, en eerst in 1737 door Von Seckendorf weder teruggenomen. Nog in hetzelfde jaar moest generaal Dochat de stad weer aan de Turken afstaan. Niet ver van Nisj zijn de overblijfselen- der redoutes, die de Serviërs in 1809 oprichten, in hun strijd om de onafhan kelijkheid, en waarin Stephan Sindjelitsj zijn troepen met de Turksche legers, die bij de bestorming er in waren doorge drongen, in de lucht liet vliegen. Doch, om op het succes der Bulga ren en op den opmarsch der centraler! terug te komen, het is zeker, dat de strijd in Servië nu een beslissend karak ter gekregen heeft, en d-at de geallieer den, willen zij nog eeirige hulp verke nen, wel heel spoedig ter plaatse mogen zijn. Het is reeds de vraag, of zij den ver loren tijd nog kunnen inhalen. Hoe staat het met de vrcdesgeruch- ten? De adem des vredes is een enkel oogen- blik als een koel suizend windje oyer het brandend Europa gestreken. Er kwam weer even hoop in de harten. De vredesgedachte vond weerklank bij de naar vrede smachtende menscihlieid. Helaas, dat weer een ontgoocheling- moest komen! Voor de zooveelste maal is ons verzekerd, dat ec geen sprake van vrede is, dat het nog niet de tijd des .y red es is, dat het woord alleen is aan het zwaard en aan het kanon. Men zou meenen, klaagt een Duitsch blad, flat na 15 maanden oorlogvoeren op een wijze zoo bloedig, als de wereld geschiedenis hét nimmer heeft gezien, de staatslieden een juister antwoord op de vraag zouden weten te geven: „Hoe wordt het recht hersteld?" Men zou eveneens meenen, dat deze staatslieden den volkeren duidelijker ver telden, waarom zij eigenlijk hun bloed vergieten, welk 'doel men zich gesteld heeft, in één woord, om welken prijs het gaat. Verdediging van het vaderland, vrijheid, recht, cultuur, dat alles is thans niet meer voldoende. Dat zijn slechts woorden, waar bij de een .zich dit, en de ander dat denkt, en hef begint waarlijk tijd te wor den, helderder en Verstandiger taal te spreken. Het ziet er .echter naar uit, alsof beide partijen vreezen, elkander hun plannen bloq,t te leggen, want het zijn immers niet -alleen Frankrijk en Engeland, die hun oorlogsdoeleinden en hun vredesvoor waarden in ondoorzichtbaren nevel hul len; de Duitsche regeering is niet minder terughoudend en ook zij heeft zich, waar het 't doel van den oorlog betrof, op een wijze uitgelaten, welke voor soldaten, wien voor een stormaanval moed inge sproken, moet worden, wèl de juiste is, maar die noch in het eigen land, noch daarbuiten de noodige helderheid ver spreidt over Duitschlands definitieve be doelingen. ■Tuist nu worden weer alle in het bui tenland in omloop zijnde berichten over vredesverlangens en vredesbemoeiingen v-an de Duitsche regeering officieel voor valsch verklaard. Billow is in Zwitserland voor herstel Van getzondheid en Solf is in -Holland, waar hij vrienden bezoekt en weer eens heerlijk wittebrood kan eten. Het is niet waar, dat de rijkskanselier tegenover Jan, Piet, of Klaas als vredesvoorwaarden de Belgische Maaslinie, de annexatie van Koerland en een schadevergoeding van 30 milliard als eisdh heeft gesteld. We krijgen wel te hooren wat niet waar is. Wanneer zal de tijd aanbreken, dat men ons gaat vertellen wat wjèl waar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.26 Losse nummersI.CÖ Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Brj abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f l. iedere regel meer 10 ct. is? Wat het doel van dit alles is. Het gaat toch niet aan, dat maar steeds meer bloed vergoten wordt, zonder dat men weet, wat er eigenlijk moet geschied zijn, willen de vredesklokken wederom luiden I Moge een der oorlogvoerende piartijtea toch spoedig den moed krijgen, om' met een positief programma voor den da^ te komen. Het zal haar tot groote eere st rekke*. Een prachtig hospitaal. Te Londen is bij het Waterloo station aan de overzijde van de Theemis een reus achtig ijzeren gebouw waarin een hospi taal is gevestigd voor de gewonden uit den Europeeschen oorlog. Er kunnen meer dan 1600 patiënten worden behan deld, tegelijkertijd, en onder de inleest gunstige omstandigheden. De inrichting is volgens ooggetuigen, tevens kenners, on overtroffen. Oyer 63 zalen, alle uitkomende op de brecde met dik linoleum belegd» corridors, worden de patiënten verdeeld. Deze zalen zijn zoo comfortable mogelijk ingericht. Overal is er voldoende ruimte, overvloed van licht en lucht en dank zij de centrale verwarming, heerscht overal een aangename temperatuur. De bedden zijn zindelijk en netjes en bij elk bed behoort een vouwstoel, een kastje en eau staande elcctrische lamp. Drie honderd geschoolde en meer dan 100 vrijwillige verpleegsters dragen nacht en dag voor deze slachtoffers van den wreeden oorlog zorg. 1 De medische verzorging is in handen van burgerlijke geneesheeren. Geregeld is is er eon staf van 20 geneesheeren in het hospitaal aanwezig, mïiar daarnevens zijn er nog velen, onder wie de meest ver maard© geneesheeren en heelkundigen die vrijwillig en gratis hun diensten als cotn- sulteerend geneesheer of specialist ter be schikking stellen. Niet alleen voor de lijders, die oog dagelijks de zorg van geneesheer en ver pleegster behoeven is al het mogelijke! gedaan, ook de herstellenden vinden de nieeste mogelijke zorg. Zeer merkwaardig is bijv.- de tuin op het dak. Daar er cen trale verwarming! is en al het koken, ge schiedt door middel van gas en electriciteit zijn er op het gebouw geen schoorsteemen en kon het geheele platte dak ten behoeve der patiënten (worden gebruikt. Per lift worden) de patiënten boven gebracht en van het dak af hebben zij een schitterend uitzicht over een groot deel1 van Londen en bij helder weer zelfs over een groot deel1 van den omtrek. Daar kunnen.1 de herstellenden genieten van een wande lingetje of in de ligtenten beschut tegen regen en wind de frissche lucht inademen. Op elke verdieping' is een dag-zaal, die aan een zeventigtal patiënten plaats biedt. Deze zalen zijn zeer prettig injgericht, er zijn divans, voor wie willen liggen, tal van armstoelen. Er zijn tafeltjes, waar aan de patiënten een spelletje kunnerv doen, en een piano, waarmee Tommy zichzelf en de anderen kan vermaken, zonder ©enigen overlast te doen aan de lijders in de ziekenzalen. En aan lectuur, couranten, tijdschriften, boeken, ontbreekt het niet. Ook wordt mede gedaan door lady Ripon, die zich geheel en al wijdt aan het beheer van „Compassionate Fund and Gift Stores", welker doel is de pa tiënten in het hospitaal te voorzien van «lies, waarop de soldaat wel prijs stelt, maar dat hem door de militaire overheid niet wordt verstrekt, tabak, pijpen, kam men, borstels, lucifers, lekkernijen, enz. De strijd bij Qunaburg. Een oorlogscorrespondent van de „Vos- sische Zeitung" seint uit Komarisjki d.d. 3 November: De hevige aanvallen van de Russen, die ten Westen viajn Dunaburg op 31 October bij' het aanbreken van den mor gen begonnen, zijn tot op dit oagenblild alle afgeslagen. De aanvallen waren het hevigst aan de Noordgrens van het Ilsen- meer en aan de Zuidgrens van het Swen- tenmeer. De vijand drong oVeral tot op bestormingsafstand van onze stellingen door, en nadat de draadversperringen stukgeschoten waren, kwam de infanterie op verschillende plaatsen in onze loop graven, terwijl een sterke groep ruiterij achter het front gereed stond om na het gelukken van de doorbraak onze stellingen op te rollen. Behalve de 53e divisie, voer de de vijand ook zijn nieuw aangevulde 33e divisie in het vuur. Op de plaats, waar hij aanviel, was hij eerst sterk in de overmacht. Tegelijk met dezen aanval trachtten de Russen wederom bij Gateni door te breken, ofschoon zij hier reeds bergen van lijken hadden laten liggen. Volgens de getuigenis van gevangenen, was het vijfde Russische leger versterkt en had het bevel gekregen ons front in elk geval door te breken. Van het .viertal stukken verzekerings- wetgeving, door minister Treub inge diend, is het -eerste de memorie van ant woord op het wetsontwerp in zake de verleening van oude r d o m s- rent e n aan behoeftigen. Het bedrag der uitkeering van f 2 wordt niet verhoogd. Hoewel de Regeering vol mondig erkent, dat f 2 per week een luttel bedrag is en de leeftijd, waarop de rente wo-rdt verkregen, zeer hoog is gesteld, is de last, dien een ouderdoms rente van f 2 per week, toe te kennen, aan behoeftigen bij het bereiken Van den 70-jarigen leeftijd, o-p de schatkist legt, reeds zoo zwaar, dat in verband met den toestand van 's Rijks financiën aan een© verhooging van het bedrag der rente evenmin valt te de nice n als aan een verlaging van den leeftijd, waarop zij zal worden verkregen. Met leedwezen nam de Regeering ken nis van de algemeene afkeuring welke de in het ontwerp voorgestelde uitslui ting der .bedeelden Vond, ook ter rech ter zijde. Nu intussehen blijkt, dat de groote voorstanders der kerkelijke arm- verzorging de uitsluiting der bedeelden, welke werd voorgesteld mede ten einde aan die armverzorging niet te raken, niettemin niet verdedigen, vervalt voor de Regeering een harer krachtigste mo tieven voor die uitsluiting. De Regeering geeft gaarne toe, dat als de armbesturen minder Voor ouden van dagen zullen be hoeven uit te geven, zij daardoor gele genheid zullen vinden meer voor andere armen te doen. Op liet denkbeeld de uitsluiting der bedeelden te handhaven voor de verzorg den door burgerlijke- armbesturen, doch haar terug te nemen voor hen, die ker kelijke bedeeling ontvingen, kan de Re- geering niet ingaan. Daardoor zou een scheiding wo-rclen gemaakt, waarvoor geen redelijke grondbestaat. Intussehen is de regeering, nu zij de Kamer van de juistheid van haar stand punt niet heeft kunnen overtuigen en zij niet kan en wil ontkennen, dat aan de uitsluiting der bedeelden ook niet ge ring te- schatten bezwaren verbonden zijn, tot overleg op dit punt bereid. Zij zal' als dit overleg tot stand komt. hoe wel noode over het financieele be zwaar; heenstappen. De Regeering meent dat de lasten van den oorlogstoestand al legt deze on gekend zware offers op niet er toe mogen' leiden dat op sociaal gebigd na gelaten wordt wat, afgezien van deze financieele overweging, bij gemeen over leg tusschen Regeering en Staten-G-ene- raal nuttig en noodig wordt geoordeeld. De uitsluiting der bedeelden reeds thans uit het ontwerp te lichten, zou echter voorbarig zijn. In hef Voorloopig Verslag wordt wel gezegd, dat de „voor gestelde uitsluiting der bedeelden ook ter rechterzijde geene verdedigers vond". Waar echter blijkbaar van dezelfde zijde ernstig bezwaar tegen het ontwerp wordt gemaakt op gronden ontleend aan voor rang van kerkelijke en particuliere lief dadigheid boven openbare armenzorg, een voorrang, welken de daar aan het woord zijnde leden door -het wetsontwerp ten onrechte bedreigd zien, heeft de Regeöring uit het Voorloopig Verslag niet de overtuiging kunnen putten, dat deze leden het ontwerp werkelijk verbeterd zouden achten, als de uitsluiting van de bedeelden daaruit verviel Indien de uitsluiting dep bedeelden ver valt, schijnt het - in verband Met het inderdaad gering bedrag der ouderdoms rente niet aanbevelenswaardig in het algemeen de mogelijkheid uit te sluiten, dat ouderdomsrentetrekkers bovendien be deeling zullen ontvangen. Voor een uitsluiting van bedeelden, die in gestichten zijn opgenomen, valt in derdaad o-p praktische gionden Veel te zeggen, ook als van de algemeene uit sluiting van bedeelden zou worden afge zien. Waar echter het begrip gesticht van weldadigheid niet vaststaat, schijnt hét moeilijk: die partieele- uitsluiting' met vol doende scherpe begrenzing wettelijk te regelen. Het -komt der regeering in dien de uitsluiting der bedeelden mocht vervallen verkieselijker voor, de zaak zoodanig te regelen, dat mét uitzon die bestemd is om de Radenwet, onder minister Talma aangenomen, te vervan gen. Ware die Radenwet. met haar cen trale organisatie en haar leger van amb tenaren eenmaal ingevoerd, er ware een benauwende druk op werkgevers en ar beiders gelegd, die niet meer ongedaan zou zijn te -mak-en. De Radenwet schept een organisatie die voor de uitvoering der verzekeringswetten veel te grootsch is. Waar de Regeering van oordeel is dat de uitvoering dei' sociale Verzekerings wetten, ook die- der Invaliditeitswet, zoo veel mogelijk op den grondslag van decen tralisatie behoort te worden geregeld, dat daarbij de belanghebbenden, dat zijn in de eerste plaats de verzekerden zeiven, een zoo groot mogelijke medezeggenschap moeten hebben, dat m. a. w. het begin sel van zelfbestuur ook daarbij- zoo ver mogelijk moet worden doorgevoerd en de ambtenarij binnen zoo nauw mogelijke grenzen moet worden beperkt, daar moest zij wel tot de overtuiging komen dat een naar zoo gansch andere beginselen opge trokken wet als de Radenwet niet door wijziging was te ontdoen van den geest waarvan zij is doortrokken. Er bleef haar dan ook niet anders over dan. voor te stellen eenerzijds de Radenwet in te trek ken en daartegenover het ontwerp eener nieuwe Organisatiewet aan te bieden, dat op de beginselen van decentralisatie en zelfbestuur is opgebouwd en bij welks samenstelling er zorgvuldig naar is ge streefd de organen welke voor de uitvoe ring d-er Verzekeringswetten wo-rden in het leven geroepen, noch daadwerkelijk noch in naam wijdscher en grootscher te ma ken dan vereisCht wordt door de taak, die- zij zullen hebben te vervullen. De verzekeringskringen zullen volgens het ontwerp niet minstens '25000 (gelijk! in de Radenwet), maar minstens 10000 en hoogstens 50000 inwoners tellen. Het kringbestuur is ook geheël anders samen gesteld dan volgens de -Radenwet. Het stelsel van -een naar het pariteitsbeginsel gekozen bestuur met een ambtenaar-voor zitter k-ent het ontwerp niet. Het legt het bestuur in handen van negen gekozen leden (met hunne plaatsvervangers) van ■wie vijf worden -gekozen door de ver zekerd-en, twee door de werkgevers en twee door de geneeskundigen -en apothe kers. Het voorzitterschap draagt het op aan een der belanghebbenden en wel zóó dat de verzekerden die de meest belang hebbenden zijn, ook den gTootsten in vloed en de meeste zeggenschap hebben. Omtrent het ontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet zij het volgende medegedeeld. Er wordt vastgesteld, op welke wijze op voorstel der kring besturen verhooging der premie met het oog op verhoogd beroepsgevaar bepaald kan worden. De aldus vastgestelde premieverhoogingen ko men geheel ten laste van de werkgevers. De ontwerpen regelen verder de zaak aldus, dat een verzekerde, die langer dan een jaar wegens ongesteldheid ongeschikt is tot arbeiden, een jaar lang ziekengeld trekt behoudens ééne uitzondering en daarna ten laste van het invaliditeits fonds een (tijdelijke) rente, die dus ingaat hij het ophouden van het ziekengeld. Met de geneeskundige behandeling gaat het op overeenkomstige manier. Gesteld de verzekerde wordt verpleegd in ©e-n zie kenhuis, dan kooit die verpleging een jaar lang ten laste van het ziekenfonds, daarna draagt het invaliditeitsfonds er de kosten van, zoolang die verpleging noodig blijft. De uitzondering, waarop zooeven werd gedoeld, bestaat hierin, dat zoodra ten aanzien van een verzekerde moet worden aangenomen, dat er geen vooruitzicht be staat op herstel, hem ten laste van het invaliditeitsfonds een blijvende rente wordt toegekend, ook al heeft hij nog geen jaar ziekengeld getrokken. De ontwerpen stellen ten doel, meer dan bij de wetten van 1913 geschiedt, op de volksgezondheid in te werken door het bevo-rderen van maatregelen ter voor koming van ziekte en invaliditeit en tot het meer algemeen ingang doen Vinden van doelmatige ziekenhnisverpleging. Tot de- hier bedoelde maatregelen nu zal wel in de eerste plaats behooren het oprichten en in stand houden van zieken huizen en sanatoria. Het ontwerp Organisatie-wet legt deze taak in handen van de distriktsbesturen. Opdat deze in staat zullen zijn die taak

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1