lal Ie doee waaneer men zwak is? Telegrammen. Reclames. Uit de Provincie. Onderwijs. Predikbeurten. Reclames. Angst zal u niet beter maken. Ingezonden Stukken. Leestafel Gemengd Nieuws. Wat te doen om de algemeen? zwakte te bestrijden Men moet het bloed, te arm aan roodc balletjes, nieuw leven geven, he-t zenuw stelsel, dat geen veerkracht meer heeft, versterken, en zoo zonder verzuim1 den levensweerstand vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noo- dig? Moet er ten saamgestelde leefregel mee gepaard gaan? In het geheel niet. Benige doosjes link Pillen nemen, dat is alles. De zieke zal na weinig tijd zelf zijn leefregel vaststellen, zijn eetlust zal in der daad terug zijn gek.ome 11 en hij zal willen eten om zijn honger te stil ten. Dan laat gij hem eten. Zijn levens kracht zal vermeerderd zijn ter eene zijde door hetgeen het geneesmiddel zelt heelt aangebracht, ter andere zijde door het overvloediger en beter opgenomen voed sel. De Pink lillen kunnen het meest uit geputte gestel weer opheffen, zij geven aan alle functies nieuw leven, zij her stellen de lichaamskracht, die door leef tijd en pijnen, door lichamelijk of gees telijk overwerken, door buitensporigheden of verdriet verzwakt is. Ziellier een nieuw bewijs van de werk- dadigheid der link Pillen. Mej. G. Ro sier, geb. van Vreeswijk, oud 41 jaren, wonende te Utrecht. Brouwerstraat 10, schrijft ons Sedert eenigen tijd was mijn gezond heid niet zeer schitterend. Ik verkeerde in een toestand van algemeene zwakte die aan uitputting grensde. Ondanks alle zor gen, was men er niet toegekomen dien toestand te veranderen. Ik at niet meer, ik had schele hoofdpijnen, hartkloppin gen. benauwdheid en ook plaatselijke pijpen. Gelukkig heeft men mij de Pink Pillen doen gebruiken, en deze pillen hebben mij zooveel goed gedaan dat mijn gezondheid is hersteld."' Onder een beknopten vorm bevatten de Pink Pillen alle noodige elementen om aan het bloed een hieuw leven, nieu wen rijkdom te geven en om het zenuw stelsel te versterken. D« Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl.75 per ctoos en f 9 per zes doozen, bij het Generaal-Depót der Pink Pillen, Da Coatakade IS, Amsterdam. Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes by Gebr. Mulder, te Tholen bij W. Potter. Apotheker, Stoofstraat. Eu verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Nederlandsche arbeiders in Engeland. Onlangs zijn dertien me taalbewerkers, op reis naar Engeland, te 'Vlissingen aangehouden, op last van den Minister van Oorlog. Evenwel ontvingen de mannen reeds den volgenden dag ver lof om toch de reis over zee te maken. Thans zijn twee van de dertien in Enge land te werk gestelde mannen terugge keerd, en de ,,Haagsche Crt." geeft hun indrukken weer. Zij hadden zich verbonden 0111 te wer ken op een automobielfabriek, doch te Londen werden zij dadelijk naar een ka- nonnenfabriek gezonden. Ook hun mak kers kwamen in munitie-industrieën te recht, en geen hunner werd het werk gegeven, waarvoor hij was aangenomen. Het uurloon van 55 cents was de man nen beloofd, doch meer dan 45 tot 52 cent werd meestal niet gemaakt. Ongetwij feld is dit toch nog een mooi loon, maar de behandeling was niet zóó als. mocht gorden verlangd. En ook was beloofd. Him was behoorlijk logies toegezegd, en de mannen werden in reusachtige barak ken met een aantal arbeiders van al lerlei nationaliteit samengebracht. Men lag op kermisbedden, dicht bijeen, en deze gemeenschap was stichtelijk noch hy giënisch. Het eten was zeer onvoldoende en moest peperduur worden betaald. Aan alle uit Nederland, en van elders, geko men arbeiders werd een contract ter tee- kening voorgelegd, waarbij zij zich verbon den. om voor den duur van den oorlog Engeland niet' te verlaten. Er werd rond de fabrieksterreinen een gestrenge mili taire bewaking gehandhaafd. Toch slaag den onze beide mannen er in te ontvluch ten en zij wisten met eindeloos veel moeite en bezwaren, plaats aan boord van een schip te bekomen, dat hen naar hun va derland terug bracht. Zij zijn gelukkig, weer thuis te zijn. Rijkshengstenkeuring. De rijfcshengstenkeuring te 's Heitogenbosch had gisteren plaats met het volgende re sultaat: goedgekeurd werd o.a. Avenir de l'Eoluse (Toekomst van Sluis) van H. J. Aemaudts te Sluis; en uitgesteld werden o.a.: Espadon van x\. X. Aernaudts te Sluis en Itacine de Vieux Genappe van H. J. Aernaudts te Sluis. De heer K. A. Dorst te Oud-Vosse- meer is benoemd tot klerk op het bu reau van den inspecteur der registratie te Bergen op Zoom. (M. C.) De heer F. R. van der Wedden, burgemeester van Brouwershaven, is be noemd tot burgemeester van Hendrik- f do-Ambacht. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 Oct.2 Nov. zijn de vol gende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kermis van den centralen Gezondheids raad gekomen: Typhus 1 geval te Bres- kens: roodvonk li gevallen te Hoek, 1 geval te Middelburg en 1 te Neuzendiph- teritis 2 gevallen te 's Heer Arendskerke, en voorts één geval in elk der navolgende gemeenten: IJzendijke. Kattendijke. Krui ningen, Stavenisse. Vlissingen en Zou te lande. Uitvoer ruinen. Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in den loop der volgende week weer gelegenheid zal gegeven worden tot uitvoer van jonge ruinen beneden den leeftijd van 20 maan den; deze gelegenheid tot uitvoer zal we der van tijdelijken aard zijn. Benoemd is tot belastingontvanger te St. Maartensdijk J. L. van der Plas te Dussen. Op verzoek eervol ontslagen als op zichter van den Rijkswaterstaat eerste klasse D. L. A. van de Kreke te Goes. De statistiek van de Ar beidsbeurs in de maand Octo ber t e Middelburg: In de maand October waren ingeschre ven 82 aanvragen van werkzoekenden ver deeld als volgt: 15 timmerlieden. 12 schil ders, 7 grondwerkers, 4 metselaars, 5 opperlieden, 1 steenhouwer, 2 witters, 1 stoelmatter, 2 smeden, 1 fitter, 1 car- tonagebewerker. 3 reizigers, 3 voerlieden, 1 huisknecht en 21 sjouwers. Hiervan werden geplaatst 18 werkzoe kenden, te weten 10 timmerlieden, 1 grond werker, 1 metselaar, 1 opperman, 1 land arbeider en 4 sjouwers. Van werkgevers waren ingeschreven 21 aanvragen, waarvan 11 konden worden voldaan. Wegens niet opnieuw inschrijven na 14 dagen werden 32 inschrijvingen van werk zoekenden als vervallen beschouwd. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tol zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente 1st. Maartensdijk dhr. J. Bastiaanse, ter ver vanging van dhr. Ch. Hoek. die over leden is. Middelburg. De hoer .1 van Sluijs, Sint Janstraat I 45, Middelburg, heeft zijn eer ste Walchersche electrisehe bakkerij ge opend. Vroeger deed hij alles met de hand; doch was ,nu wegens drukte genoodzaakt feen deegkneedmachine aan te schaffen, welke door een electromotor van 4P.K. gedreven wordt. De bakkerij is speciaal ingericht voor Veebrood. Het brood wordt, als het uit den oven komt, op rekken geplaatst. Voor ruime ventilatie is ge zorgd. Gisterenavond vergaderde de onder- afdeeling Walcheren der V. P. N. in de Bakkerskamer van het Schuttershof te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer jhr. P. J. Boogaert. Goedge keurd werden de rekeningen over 1912, 1913 en 1914 met respectievelijk de vol gende batige saldo's f 15.53i/2, f31.82Va en f 39.52V2. Besproken werd een schrij ven van het bestuur der afdeeling Zeeland inzake de voorgestelde contrabutiever- hooging en wel om de afdracht aan het hoofdbestuur van 60 op 80 cent en aan de afdeeling van 15 op 30 cent te bren gen. Het afdeclingsbestuur meent, dat de contributie, van f 1.50 op f 2 moet worden gebracht. De voorzitter wijst er op, dat de onderafdeeling Walcheren slechts f 1.25 int cn dus na de afdrachtswijziging slechts fO.15 per lid zal overhouden. Het bestuur meent, dat het geen tijd is om de contributie te verhoogen en wil daar om ondanks de grootere afdracht toch de contributie op fl.25 te houden. Uit de vergadering komt een stem 0111 de contributie met f0.25 te verhoogen. Van tuidere zijde wijst men er echter op, dat het hoofd- en afdeelingsbestuur maar steeds meer vragen, terwijl de onderaf- dcelingskas wordt uitgeput en oppert men het idee, uitgaande van de onderafdeeling, een agitatie tegen dit drijven te voeren. De onderafdeeling kan niets prestee ren en hel ledental is sterk gedaald, en zal bij contributieverhooging nog meer dalen. Van andere zijde wordt er echter op ge wezen, dat het hoofdbestuur een tekort van f 4000 heeft en het niet een grootere afdracht dit tekort wil dekken. Een an der lid meent, dat het vereenigingsorgaan te veel kost, doordat het te weinig ad vertenties heeft, een gevolg van het ijveren voor coöperatie, waardoor de handel wei gert te adverteeren. Ten slotte werd besloten de contribu tie niet te verhoogen en den alge vaardigde op te dragen op de afdeelingsvergadering op 10 November a.s. te stemmen tegen verhooging der afdrachten. Tot afgevaar digde naar die vergadering werd benoemd de heer Kraamer en tot plaatsvervan ger de heer K. Meertens Kz. Bij de rondvraag wierp een der leden het idee op, alö men van hoofdbestuur en afdeeling geld blijft vragen, een af zonderlijke vereeniging te stichten en met den uitgever van „Avieultura" een over eenkomst te sluiten 0111 de leden dit blad te doen toezenden. Ingekomen hij het Steuncomité te "Middelburg sedert de vorige opgave van: A. de R. f0.50, Teekenbeambten, Contro leurs. Bazen en Onderbazen ,,The Vitrite Works Ltd." f 23.32Vs. wekel.ijksche hij- dragen f 139.60. Voor de 64e uitkeering was noodig een bedrag van f387.65. De Penningmeester, HERM. BOASSOM Dezer dagen deed in de pers het bericht de ronde, dat te Nieuwer-Amstel een lidmaat der Geref. gemeente van uit zijn huis, door de telephoon, de preek volgt; ook hier is thans zulk een geval'. Nu in de Nieuwe Kerk een kerktelephoori is aangelegd, heeft een der lidmaten, wo nende op den Blauwendijk, voor een tele phonische verbinding gezorgd en kan zijno vrouw Van huis uit de preek volgen. Woensdagavond heeft zij zoo voor het eerst met (het gewenschte resultaat dio preek van ds. .1. de Visser aangehoord. Gisteren werden op de Markt van den wagen van oen koopman, die even het veilingslokaal was ingegaan, eenige poppen ontvreemd. Ito politie, die direct een onderzoek instelde, nam nog gisteren enkele der poppen in beslag. Het onder zoek wordt voortgezet. Kloetinge. Met leedwezen vernemen wij het overlijden van den heer ('ornolis Been hakker, sedert 20 jaar lid van den ge meenteraad, en de laatste jaren wethou der van de gemeente Kloetinge. Hij was een blijmoedig belijder van zijn Heiland, en wist in verschillende kringen op 't ge bied van onderwijs, philantropie en ver enigingsleven zichzelf ten dienste te stel len van den naaste. De Zondagsschool, de Chr. bewaarschool en de 'Chr. Jon- gelingsvereeniging te Kloetinge werden grootendeels door hem opgericht of in stand gehouden. Te Goes was hij een der steunpilaren der Chr. Evangelische ge meente welke hij meer dan veertig jaren als diaken of ouderling diende. Jaren lang bood hij zijn diensten in de commissie voor het Zuider Zendingsfeest en in het Locaal Comité van de Unie. Hij genoot de algemeene achting en zal in menigen kring noodc gemist worden. 'sHeer Hendrikskinderen. Vrijdagavond had het 10-jarig zoontje van P. W. het ongeluk met zijn hand tusschen een in beweging zijnde kar te geraken, met het gevolg, dat een vinger ernstig werd ge kneusd en geneeskundige hulp noodza kelijk bleek. Kattendijke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering weid voor het bouwen van een woning door II. Smits een rooilijn vastgesteld. De jaarwedden van Burge meester en Secretaris werden naar aanlei ding van den brief van Gedeputeerde Staten met f 100 verhoogd. De jaarwedden van het onderwijzend personeel werden ge steld op f50 boven het minimum. Tot onderwijzeres tot het geven van herha- lings-onderwijs te Wilhelminadorp werd benoemd mej. J. G. M. Meijers, tijdelijk onderwijzeres. Tot lid van het -Burger lijk Armbestuur werd benoemd de heer M. Wisse. Het te suppletoir kohier hoofd omslag werd opgemaakt. Driewegen. De raad vergaderde Vrijdag. Alle leden present. Tot leden der ('om- missie tot Wering van Schoolverzuim werden benoemd de heeren W. van Eoo, aftredend lid, en W. Nieuvvenhuize in de, plaats van W. Westveer. Voor uitkeering kostwinners militie enz. werd de begroo- ting van 1915 gewijzigd. Wegens tekort op de post ziekteverzekering werd in de begrooting voor 1915 af- en overgeschre ven. Voor het geven van herhalingson- derwijs in den winter van 19151916 werden aangewezen de onderwijzers Van Noort en Brandes. Tenslotte kwam in be handeling do bekende circulaire van Ged. Staten over de salarisregeling van den burgemeester en secretaris. Na bespre king werd besloten te advisee ren elk op f450 te bepalen. Benoemd tot kerkvoogd de heer A. Noels, zulks in de plaats van dhr. M. Verhulst die voor eene^eventuoele her benoeming niet iu aanmerking wenschte te komen. Ovezand. Do raad vergaderde heden, 6 November. Alle leden present. Naar aanleiding van de bekende circu laire van Ged. Staten werd de bezoldiging van den burgemeester en secretaris op nieuw besproken en besloten als gevoelen van dezen raad mede te deelen die te bepalen elk op f 600. De jaarwedde van den veldwachter werd met 150 verhoogd. De begrooting van 1916 werd na wijzi ging vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f 16800,191*2, waardoor het maxi mum hoofdgeld stijgt tot f 3500. De begrooting van 1915 werd in ver band met de vergoedingen in zake Militie, enz. nogmaals gewijzigd. De 3 aftredende leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim B. G.'Lambers, L. W. B. A. Mulder cn Jacs. Goense werden herkozen. Souburg. Heden word den eervol ont slagen gemeenteveldwachter II. J. Adriaan- se een aangename verrassing bereid. He gemeenteraad eu secretaris brachten hem een bezoek, hij welke gelegenheid de bur gemeester hem hartelijk toesprak en hean namens de gemeente een prachtig gou den horloge met inscriptie aanbood. Dit horloge was geleverd door den lieer J, Willemse, alhier; een en ander was keu rig verzorgd. Ito heer Adriaanse dankte voor het blijk van waardeering. dat hij mocht ontvangen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sappemeer. J. 1 Henzei te Boksmeer. Aangenomen naar Niouwenhoorn, door G. L. F. W. B. [H. F. K. de Voogd van der Straaten te Abbcnbroek. Geref. Kerken. Tweetal te Waxffuni: A. D. C' Kok te Scharendijke en 11. Meulink te Hendrik Ido Ambacht. J u b i 1 e u 111 d s. O. I>. E e r d m a n s. Men schrijft naar aanleiding van het a.s. jubileum van ds. 0. l>. Eerdmans te Boskoop aan D e Nederlander: Tc Bolsward geboren in een tijd van het heorschend oud-liberalismee en van het haast uitgestorven, doch ook weer opkomend kerkelijk leven naar Schrift en belijdenis, streed hij als jongteling mee in de opkomende beweging voor school en kerk. Zijne oudere gingen daarin voor. Zijn vader was in die dagen lid en voor zitter van het Christelijk Schoolbestuur; Leefde en streed voor de echte Christelijk nationale school en voor herstel in de Ilerv. kerk. Oorspronkelijk was ds. Eerdmans be stemd voor 't onderwijs, maar hij gevoelde toen reeds roeping voor 't predik-ambt. Daar zijne oudere tot de Herv. Kerk be hoorden, zou' hij ook eerst naar 't Gym nasium te Sneek, om dan daarna td Utrecht te gaan studeeren. De weg was echter anders. Door allerlei omstandig heden is hij te Kampen in plaats van te Utrecht aangeland. De Ger. belijdenis bracht hem tot de Ger. kerken (toen Chr. Ger.). In '75 kwam de studie gereeed, en nam hij liet eerste beroep, dat hij kreeg van Oklehove, aan. Hij werd bevestigd door ds. II. Vissink, destijds predikant te iSuawoude, met 't woordJoh. 1:43a: „En hij leidde hem tot Jezus". Ds. Eerd mans deed zijne intrede met de tweede bede van het Onze Vader: „Uw Konink lijk kome". Hij stond daar ruim twee jaar. In '77 deed hij zijn intree te Wans werd, toen cl'. Uokkmn. en heeft daar gestaan tot in Aug. '91. Ook in Wanswerd brak de Doleantie uit en de broeders aldaar gingen niet zelfstandig optreden, maar sloten zich bij de Ger. Kerk aan. Zoo nam de gemeente toee, en hij ds. E.'s heengaan lagen de plannen gereed, tot het bouwen van een nieuw kerkgebouw. Ds. Eerdmans ging echter naar Zeeland, naar Ierseke. Vervolgens was de weg naar Holland, in 1896 deed ds. Eerdmans zijn intrede te Boskoop. Bijna twintig jaar heeft hij daar met rijken zegen gearbeid. Waai- is eene Geref. Kerk in Nederland, waar sedert een bestaan van zes en zestig jaar de tweede predikant nog werkt? Toen ds. E. te B. kwam, was de kerk veel to klein, en een jaar na zijn intreê stond er een nieuw, veel grooter kerkgebouw, met flinke pastorie. Gelijk de plaats, zoo breidde zich de Gem. uit, van zeshonderd zielen kwam het tot elf a twaalfhonderd Toen ds. E. te B. kwam, was er ook nog oene Ger. Kerk R, maar zijn eerste werk was, om zoo mogelijk die gedeeldheid te doen opheffen. In Aug. '98 kwam na veel strijd en beweging do ineensmelting tot stand. In Nov. 1900 vierde ds. Eerd mans te Boskoop zijn vijf en twintig1 jarig ambtsjubileum onder vele blijken van be langstelling. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Neuzen door D. C. O verduin te Nieuw-Beijerland. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije- on orde-oefeningen mej. A. Lindhout te Oud-Vossemeer. En te Breda de heer G. J. Douwes te Aardenburg. NED. HERV. KERK. Zondag 7 November 1915. Serooskerke (W.), voorm. ds. Kroese, nam. ds. Müller, Doop. Vrouwenpolder, voorin, ds. Müller. Weest opgewekt en grijpt de oorsaak van uw kwaal aan. Leeft niet in voortdurende vrees voor ziekte. Angst werkt op de zenuwen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpijn hebt, woest dan niet onmiddellijk bevreesd voor niergruis, wa terzucht of Bright's ziekte. Als gij last van rheumatischo pijnen hebt, weest dan niet dadelijk bezorgd voor chronische rheumatiek. Als gij hinder hebt van watorstoor- nissen, vreest dan niet onmiddellijk blaas ontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadelijk voor zorgen, dat mijn nieren genezen en als ik dan verstandig leef, blijf ik gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om hot bloed vrij te laten circuleoren dooi de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gij te veel eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behoorlijke nacht rust neemt, is het gemakkelijk genoeg om deze kwade gewoonten een tijdje na te laten en de verzwakte nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te genezen.. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn en kel voor de nieren en blaas, en hij tijdig» gebruik zuiveren zij de urinewegen, wek ken zij de nieren tot grooter werkzaamheid op en bevrijden zij het lichaam van de nadeelige stoffen, die zooveel kwaad kun nen veroorzaken. Tobt niet te veel, op gewektheid en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn de twee beste geneesmid delen. Te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- h I zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die Diet voorzien is van ne venstaand handels- mark. merk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) eu geregeld zeilden van lectuur, waar onder zeer degelijke uitgaven en nieuwste dag- en weekbladen. Het is ons een behoefte des harten namens allen daarvoor onzen hartelijke*! dank te betuigen aan H.I1. uitgevers en particuliere vrienden, die geen onkosten spaarden ons van voldoende lectuur te voorzien. Nu we echter hier in Veere gedefca- cheerd zijn "komen we tot de treurige ontdekking, dat dit detachement inzake lectuur misdeeld wordt. In aanmerking nemende het groote aan tal manschappen welke den gezelligen huiskring missen is dit voor ons een zeer groote teleurstelling. We zien evenals te Sloedam met ver langen iedere postzending tegemoet, doch tevergeefs. Ze brengt ons weinig of soms geen lectuur. Nu zouden we nog even willen aan kloppen bij onze vrienden om toch ook eens wat boter te denken over onze mi litairen te Veere. Tal van mannen loopen uit verveling hier de eene straat uit de andere weer in - te drentelen, gaan ten laatste hun verblijf in de kroeg zoeken, omdat in him kwartier toch ook geen tijdpasseering te vinden is, om dan nog maar niet te spreken over onze wacht lokalen, waarin onze mannen nacht en dag vertoeven. Daar we reeds meermalen succtes had den met ons schrijven over bovenstaande zaak hopen we ook thans niet te worden teleurgesteld. Vlet de in ontvangstneming van boek werken of afleveringen belast ondergo teekende zich gaarne aan zijn adres te Goes. Nieuwsbladen s.v.p. rechtstreeks te zenden aan ons detachement. U Mijnheer de Redacteur vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik namens ons detachement, met vriendelijke groete, C. BUSTRAAN, Landweerman. Veere, 6 Nov. 1915. Mijnheer de Redacteur, In verband met ons vertrek van Sloe dam naar Veere mag ik namens ons deta chement alhier zeker wel een klein plaatsje van u vragen in uw blad van heden. Sedert ons verblijf te Sloedam hebben we verbaasd gestaan over het langdurig De Spiegel had verleden week' een photo van nu wijlen mevr. Wielenga met hare zes zonen, alle zes predikant. Deze week heeft dit tijdschrift weer iets eigen aardigseen viertal vrienden voor veer tig jaar en nu. De bovenste photo zijn de vier candidaten Eerdmans, Dijkstra, Mol en Goslinga. De onderste is die van de predikanten van dienzclfden naam. Ongelukken. Gisteren is te Weesp een jeugdige smidsleerling onder een meelwagen geraakt waarbij hem de korstkas werd ingedrukt. Op een stoom schip te Amsterdam viel een bootwerker door een openstaand luik van het dek in het ruim en bleef op de plaats dood Uit Ons Land: „Het gij ooit naar 'nmilitaire bal gegaan?" vraag 'mnooi meisi an 'n oue soldaat, dat op krukko loop. „Ni", brul di krijgsman. „Maar daar het eenmaal ,n militaire bal naar mij ge- kom, en dit het mijn been weggeneem „Ned." Burgemeester „eiages- p e r r t". Do burgemeester van Weert, mr. Kolkman, is drie dagen de „gast" ge weest van de Duitschors in België. Dit kwam zoo: Burgemeester Kolkman lid van de voedingscommissie, voor de grensgemeen ten deed een inspectiereis per regee ringsauto. Door de grenswacht te Vroen- hoven vlak bij Maastricht werd mr. Kolkman aangehouden: zijn papieren vva ren niet in orde: Mit zum Oberst nacli Tongerent Toen mr. Kolkman in Tongeren kwam, schijnt hij den Hauptmann aan 't verstand te hebben gebracht, dat liet -geen pas heeft, een Nederlander, die voor voedsel zorgt voor de Belgen, en daardoor dus indirect de Duitsche belangen dient, aldus te bejegenen. Deze ontboezeming had een averechtsc.be uitwerking, want onder ge leide van een officier werd toen de reis gemaakt naar Brussel. Daar hadden confe renties plaats met (liet. Ilollandscbe Ka merlid, mr. dr. Jan van Best, uiit Eind hoven, cn de Duitsche kommandantuur. Ten slotte bracht de Nederlandsche ge zant te Brussel de zaak in 't reine, en drie dagen later, dan hij zich had voorge steld, arriveerde mr. Kolkman weer te! Weert. (Tel.) Een sterk h 0 w ij s van e r k e n- t e 1 ij k h e i cl. Nu in don laatsten tijd nog aleens geklaagd wordt over gebrek aan erkentelijkheid bij do Belgen voor de hum in ons land betoonde gastvrijheid, ver dient. zeker wel vermelding, dat, toen te Bergen op Zoom dezer dagen de koster van de kerk der Hervormde Gemeente zijn 40-jarig jubilee vierde, hem namens 'de Belgische kolonie aldaar een prachtig bloemstuk werd aangeboden „uit danlk baarheid voor de goede zorgen door hem aan de Belgische vluchtelingen bewezen gedurende de veertien dagen, die door hen "ten getale van 2000 in het koor van die kerk we reten doorgebracht in de maand October van verleden jaar". BERLIJN, 6 Nov. (Officieel) Kral- jewo is genomen. BERGEN OP ZOOM, .6 Nov. Op de Rijkshengstenkeuring zijn goedgekeurd de hengstenTunis van Aernauts te Sluis, Cruzado van P. Vaal IJsebaart te St.- Jansteen, Cesar de Sardenson en Due de Baliague van. G. Luijk te Vlake.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2