Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Leestafel Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Allerlei. om niet 't water 'uit de kaai genomen? De heer Donner vraagt, dat 't rijdenj voortaan met gemeentepaarden geschiede. De heer v. Dissel' constateert, dat de uitgaven voor den reinigingsdienst veel' hooger werd; doch dat de fin. commissie in de toekomst voordeelen ziet vair de maatregelen. De comm. v. fin. vraagt of geen veeg- machine kan aangeschaft worden. Die heer Donner waarschuwt tegen groot scheeps doen. Nog andere leden breken een lans voor verbetering. De heer Fransen v. d. Putte zegt toe, dat een onderzoek zal worden ingesteld. De heer Kakebeeke vraagt een post van f2300 voor onderhoud, verzekering en voeding, en een afzonderlijke post voor aankoop f3000, waarvoor moet geleend Worden. Besloten wordt bedoelden post te titub leeren: huur en onderhoud. Bij den post bestrating' dringen de hee- ren v. Dissel' en Kakebeeke aan op verbe tering, die op menige plaats broodnoodig is, en daartoe desnoods geld a 5 p'Ct. te leenen. De heer Fransen v. d. Putte antwoordt, dat er voor velerlei buitengewone maat regelen zooveel te leenen zal vallen, dat B. ien W. geen vrijheid vinden om een leening voor bestrating aan te gaalm De voorzitter maant aan tot voorzich tigheid, omdat wanneer de materialen in prijs verminderen, en het geld duurder wordt, de voordeelen door de fin. commis sie mogelijk geacht, tamelijk illusoir zijn. De fin. commissie neemt genoegen met deze bezwaren. Bij Hoofdst. 7 art. 1 merkt de heer Dekker op, dat de salarisregeling voor de bewaarschool1 niet deugt. Er zijn juffrou wen met 26, 20 en 12 dienstjaren met een maximum salaris van f 250, dat bedrag is te gering. Hij stelt voor het te brengen op f300 voor 2 dezer dames-helpsters; en in verband daarmede de verordening te wijzigen. De beer Donner steunt dit voorstel'. De Raad besluit alzoo. Bij hoofdstuk 10 art. 4 vraagt de heer Dekker Waarom f 120 moet besteed wor den aan „de hoofdingang" van de verflaag te ontdoen en restaureeren, kunnen wij dien post niet terughouden. De voorz. zegt toe, dat de restauratie niet zal1 worden uitgevoerd wanneer blijkt, dat de financiën het niet toelaten. Nog wordt besloten den post schrijfloon voor de ambtenaren ter secretarie met f100 te verhoogen. Met dit bedrag plus f 100 voor de salarisverhooging van twee helpsters en de gratificatie, van f 25 voor den adjunct archivaris worden de onvoor ziene uitgaven verhoogd. Bij hoofdst. 14 art. 6 vraagt de heer Dekker tijdigë kortwieking van de zwaden, dewijl zijl wegvliegen. De inkomsten geven geen aanleiding tot bespreking. Alleen geeft hier en daar de heer v. Dissel namens de financieele com missie eenige wenken ten beste, waar mede B. en W. toezeggen rekening te zullen bonden. De begrooting wordt vastgesteld op f 162.721,39V2 i". ontvang en uitgaaf, met een post voor onvoorzien, groot f 2271,811/2- Omtrent de vraag, van Gedep. Staten; in zake de noodzakelijkheid der verhoo ging van salarissen van Burgemeester en Secretaris sprak de Raad als rijn gévoelen uit, dat bet wenschelijk was die salarissen - eenigbzins te verhoogen. Bij de( rondvraag deelt de Voorzitter mede, dat een verzoek was ingekomen om een terrein, gelegen bij de Rijksge bouwen, in erfpacht te verkrijgen om| daar een huis te bouwen, welke aanvraag in handen van B. en W. werd gesteld ter fine van onderzoek. De 2e helft October zijn ingekomen: J. J. M. van Dammie, zonder beroep uit Besoijen, Stationsplein 20; A. J. Martij'n, bakkersknecht uit Middelburg, Lange; Kerkstraat 27|M. den Braber, bakkers knecht uit St Philipsland, St. Jacobs traat 75; P. Meeldijk, verpleegsteruit Leiden, Ouide Vischmarkt 66; J. A. M. Pieterse, weduwe J. R. Diemers uit 's-Gravenhagè, 's-H. Hendrikskinderenstraat 99; C. Fos- sen, boomkweeker uit Kapelle, 's-H. Hen- drikskinderendijk 288. En vertrokken: W. Lemair, kleermaker naar Rijswijk; A. Koppejan, onderwijzer naar Schoondijke; J. v. d. Kreeke, bakkersknecht naar Mid delburg'. Benoemd met ing'ang van 1 Deo. a.s'. tot rijksklerk 2e klasse aan de Inspectie der Registratie en Domeinen alhier de beer F. C. van Dijke, thans rijksklerk 3e klasse ten kantore der. Registratie en Do meinen alhier. Einde dezer maand zal pr een Con cert gegeven worden door het R.-K. Zang koor alhier ten voordeele van de Vincen- tius-Vereeniging, welke vereen'iging ziclhi ten doel stelt steunbieding aan stille armien. Het Zangkoor heeft zich belange loos beschikbaar gestéld en zich daarbij de medewerking verzekerd van de staf van het derde. De avond zal gewijd zijd aan zang afgewisseld door strijkorkest. Onder de zangstukken zijn er die begeleid zullen worden door piano en org'el; en andere door het Stafmuziek. Wij bevelen met warmte dit voornemen in den steun onzer lezers aah. Het be looft leen kunstavond te zullen worden;. De uitvoering heeft niet plaats op een Zondag en wordt niet afgewisseld door voordrachten. Dubbele reden om onze hartelijke instemming te betuigen. Pare zich hier kunstgenot aan leniging der nooden van den naaste, en zij er ook onzerzijds wèlverdiende belangstelling! Wemeldinge. Met ingang van 1 Dec. a.s. is de heer P. van der Vugt, brugknecht aan de bonzijbrug alhier, in gelijke be trekking overgeplaatst naar Sluiskil. Nisse. De uitslag der alhier Woensdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt: aantal kiezers 145; uitgebrachte stemmen 109. Hiervan verkreeg H. Dane 58 en Jacobus Klooster man 51. stemmen, zoodat gekozen is H. Dane. Heinkenszand. Naar we vememéif bracht de extra-collecte voor het tekort der Vrije Universiteit j.l. Zondag door de Geref. kerk alhier gehouden op de sonï van f36,96V2- De collecte in de avond- sam'enkomst, waarbij ds. W. S. Pontiei' ©ene rede hield in 't belang der V. U., bedroeg f 9,471/2. Bovendien w*as enkele dagten te voren bij ds. Bramer ingekomen een gift groot f 15 en een groot f5, totaal' f 66,44. Thans worden de gemeenteleden door het plaatselijk comité, dat is opge richt, bezocht om als contribuant toe te treden of hunne contributies te verhoogen, opdat een volgend jaar geen extra-collecte behoeft gehouden te worden. Souburg. Woensdagavond trad in „Re- hohoboth" voor de stichting „Vrederust" op ds. S tegenga van Wolfaartsdijk. Spre ker schetste de vijandschap der wereld tegen Christus. Deze vindt zijn oorsprong in de boosheid van het ménschelijk hart en in de onbekendheid. De wereld zegt: bet Christelijk geloof is zoo onpractisch. Het Christendom geeft geen oplossing voor d© brandende vragen van den dag, voor de sociale oplossing. Naar aanleiding Van Hebr. 13 3 werd aangetoond, hoe Gods Woord zeer practisch is. De Christen moet zich verplaatsen in het leed van den naaste. De stichting' „Vrederust" heeft recht opi onze belangstelling. „Gedenkt", zieg't de apostel', dat is onze plicht. Verder is liet een voorrecht voor de stichting te zorgen en de Christen zegt: het is mijn beg'éerte. De collecte bedroeg f 12,95. De zaal' waal geheel gevuld. Ned. Herv. Kerk'. Beroepen te Lekkuni', S. Cuperus t.e Huins. Bedankt voor Kesteren, door F. Kijf- tenbelt te Leerdam. Ritthem. Heden had een herstemming plaats voor notabel der Ned. Herv. Kerk in de vacature P. Wjllemse. Gekozen werd de heer W. Ovaa, die 28 stemmen ver kreeg. De heer C. de Visser had 4 stem- ïhen. Toen Zondagmorgen j.l. ds. A. S. Talma na zijn langdurige ongesteldheid weer voor het eerst voor zijn gemeente, te Bennebroek, optrad, werd hein bij' zijn komst op den kansel door de Chr. Zang- vereeniging „Bennebroek", onder leiding van den heer J. van Snippenberg een, welkomstlied toegezongen, waarna de pre dikant voor een overlalrijk gehoor den Hervormingsdag in een opwekkende rede herdacht. Echter moet ds. Talma nog niet volkomen hersteld zijn. (Rott.) - Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Kampen, L. H. v. d. Meij- den te Enschedé. Van Moeder en Kind. Nog in dank ontvangen door tusschen- komst van dhr. Somer van den Agent dhr. Fossen te Kapelle voor het tekort Vrije Univ. f2,50. In ons vorig stukje schreven wij over onkunde en misverstand in betrekking tot de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag en de van haar uitgaande Hoogeschool de VrijUniversiteit (ook wel aangeduid als moeder en kind, waarom wij ter bekorting dit als opschrift boven onze stillejes zullen plaatsen). Of is het geen onkunde of misverstand, wanneer iemand meent de Vrije Univ. te steunen omdat hij begunstiger was van het Geref. Gymnasium? Een ander oordeelde, dat aan de Vrije Univ. alleen de leden van de Geref. Ker ken mogen en moeten studeeren, daarbij vergetend, dat bij de toelating niet ge vraagd wordt naar kerk of kerkgenoot schap en dat van haar leerlingen ook in de Ned. Herv. Kerk en de kerkelijke krin gen zijn opgetreden. Dat de vele, rechts, geleerden en litteratoren, die hun studie aan de Vrije volbrachten, ook niet allen tot de Geref. Kerk behooren. Weer een 'ander meent zijin steun te moeten onthouden omdat onze Hooge school een Theol. faculteit heeft. Alsof een Chr. Hoogeschool te denken was zon der een Theol. - faculteit, zonder do be oefening dus van de godgeleerd© weten schap! Alsof de beoefening der andere wetenschappen van geloovig standpunt niet hoog noodzakelijk is en er geen be hoefte zou zijn aan Christelijke medici, literatoren, rechtsgeleerden enz. Er zij'n er ook die zich onttrekken,, omdatja waar zou ik eindigen als ik alle bezwaren zou noemen, liever willen wij trachten te overtuigen en misverstand weg te nemen door de waarheid onder het oog te brengen. K. L. C. Het aantal scholen met den Bijbel bedraagt thans 1153, terwijl er vermoe delijk dit jaar nog twee zullen geopend 'worden. Het aantal Chr. kweekscholen is tot 18 geklommen. Geslaagd te Utrecht voor het exa men vrije- en orde^oefeningen (gymnastiek) de dames v. Boven en De Jager te Goes. En niet voor apothekers-assistent gelijk wij gisteren abusievelijk meldden. Ook slaagden de heeren M. F. Hoste, Vlissin- gen, J. 1. dfollebrands en J. W. F. H. Broeksma, en mej. A. G. Grootenboer, allen te Middelburg. Tot onderwijzer aan de Herv. school op 't Zand is benoemd de heer A.- Ever aars, thans te Hollandscheveld, vroeger woonachtig te Vlissingen. (M. C.) Voor het kantongerecht te Tilburg heeft terecht gestaan een fabrikant, wien niet minder dan 268 overtredingen van de arbeidswet waren ten laste gelegd, na melijk het medegeven na 7 uur des avonds van werk naar huis aan meisjes van zijn fabriek. De ambtenaar van het O. M. eischte voor iedere overtreding f 3 boete, dus totaal f804. De verdediger, mr. J. Adriaanse uit Middelburg, trachtte in zijn pleidooi aan te toonen, dat zeker van 26 'ben laste gelegde overtredingen het bewijs niet ge leverd is. Een aardigen boekenschat ten dienste der Zondagsscholen verscheen dezer dagen bij J. M. Bredee's Boekh. en Uitg'. Mij. te Rotterdam. Er zijn bekende titels ondeli en zelfs zeer oude, niet ver van de halve eeuw, herdrukken dus; doch hetgeen be wijst, dat die oude vertellers, als Bun- gener, en Gerdes, en Mondriaan er goed slag van hadden. Vele dezer verhalen zijn in een stevig gecartonneerdein hand ge bonden, en met lieve plaatjes gésienL Wij noemen onder de herdrukkenMondri aan „Onder de leidinjg Gods"; Kloppers „Die kroon des levens"; en verscheidene verhalen van Herman, die het meest boei en zullen, altegaar oorspronkelijk. De firma heeft echter ook voor oorspronke lijk© verhalen, tevens .eerste drukken; gezorgd. Wij noemen in de eerste plaats Johanna Breevoort *Het verwjaarlbosdei meisje"een aandoerflijk verhaal; wat Joh. B. toch vertellen kan. Joh. Breevoort „Door zijn hand gered" en Sparenburg, „De landweerman [vjan Veelust" trekken aan doordat zij „spleten" in de mobilisatie dezer dagen en nogeens kennis doen ma ken met onze „Vluchtelingen". Echte boeiende jongensboeken zij'n Goslinga „Kwaad niet goed Vergolden" en Zeelandia „In den levensstrijd". Mej. Bressen zorg de weer voor een lief kinderverhaal met vele plaatjes in den tekst „Klein maar dapper". Zondag|sschool'onderwijzers zul len wel doen deze hoekjes op zicht te vragen, die zoo echt geschikt zijn voor uitdeelingl op de aanstaande feestdagen. Ter ruime verspreiding' bevelen wij aan P. Huet 7,Geen plaats voor het kindeken", een zeer goedkoop blaadje, dat reeds in 1869 zoo grooten indruk maakte op het kinderhart. Het is een vers, dat nog bij vele ouden voortleeft in de herinnering. Ongelukken. Bij een vechtpartij met messen tusschen soldaten te Nijmegen 13 'een hunner zoo ernstig gestoken, dat hij aan de gevolgen overleed. Een 28-jarige Noordsche stoker aan boord Van het stoomschip Lochtay, in de Maashaven Rotterdam, het ongeluk ,in het 13 meter diepe ruim te vallen. Met een schedelbreuk en inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij een Uur later is overleden. Eene 15-jarige dienstbode Jbè Schijndel kreeg een geladen kar met aardappelen over -haar lichaam, met het geVolg, dat zij op slag dood was. Een dronken laudbouwerskneelit te W,ijfc bij' 'Duurstede is door den trein; overreden e rqgedood. 1Een negenjarige knaap te Veenendaal kreeg een wondje aan het been; de kinaap werd naar het hospitaal gebracht en js na hëVig lijden ten gevolge- van bloedvergiftiging, ov'erle- den. i Door de politie te Rotterdam! zijn aangehouden een antiek koperen lezenaar en kandelaber, welke in den nacht Van 22 op 32 October ontvreemd zijn uit de Ned. Herv. kérk te ,Kesteren. Treurig. Naar de heer Wigman in „Buiten" mededeelt, ontving hij het bericht van den voogd van Rottuim1, dat de op het eiland gedetineerde 135 matro zen de ongemeen rijke vogelwereld abso luut te gronde hebben gericht. „De Vogels hier, aldus schrijft de voogd, hebben dit jaar 'een ware nederlaag, gele den; er is geen eitje uitgebroeid. Allen zijn door de soldaten 0pgpzocht.Vj L a n d g o- e d W 01 f h e z e. .Zooals onlangs werd gemeld .is het landgoed Wolf- heze bij Heelsum in andere handen over gegaan. Het hotel .en ongeveer 8 H.A. grond is eigendom) geworden Van de Hotel Mij. „De Tafelberg" te Oosterbeek; ter wijl de overige gronden van' het landgoed in bezit kwamen van de Maatschappij Ter Spijt te Haarlem) (bestuurders de heeren G. P. J. Becari te Haarlem' en C. Ogtrop te Oosterbeek). De bedoeling is deze ter reinen beschikbaar te stellen voor den! bouw van landhuizen en villa's'. —Aan het station' te Steenwijfc deed zich gisteren een geval voor, dat nooit te voren plaats vond. De November-jaarmarkt de drukste markt van 'tgeheele jaar. Gisteren werd die markt gehouden: 750 koeien, 116 paar den, 200 schapen en 220 varkens werden aangevoerd. Zeer ten nadeele van de vreemde kooplui pn de handelaars uit /eigen plaats kon het vee door totaal gebrek aan spoorwagens niet vervoerd worden, zoodat het alhier in d(e weide gejaagd of gestald moest worden. 1 Arme kerel. Maandagmorgen k'wa'm bij den exporteur Duijvenszi te Aal smeer een bedelaar aan de-deur Ventende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hij tegenover den bedelaar zijn misnoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen indien hij ywerkan wilde, hij bij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de bedelaar zich aanstonds, bereid. Den geheelen dag hielp hij bijl het inpakken van planten, welke 's avonds met de stoomboot verzonden moesten wor den. Met dagwerk kwam men ongeveer zes uur 's avonds klaar. Daar de paksohuur te- Aalsmeer aan het kanaal staat 011 het station der stoombootmaatschappij! juist aan de overzijde, moesten de colli per schuit worden overgevaren naar den stei ger, mét welk werk een der knechten van deu heer 'D. én de bedelaar zich be lasten. Nauwelijks was de schuit' van den jwal, of zij zonk!. De knecht, die aan de riemen zat,' wist zwemmende den kant te bereiken, doch de bedelaar verdween in de diepte- en verdronk.' Vermoed wordt dat de schuit ite diep geladen was. (Hand.) De rijksdaalder-overvloed. Donker Rotterdam maakt in deze, oorlogs omstandigheden goede zaken. Tegenover de bittere armoede die geleden wordt door duizenden, ziet men thans bij anderen plotseling weelde en gaaien in het veld van veten die anders zulks niet gewend waren. De groot© stad ziet daarvan de gevolgen in hare duistere hoeken. Meerma len komt het in de laatste dagen voor. dat mannen van buiten in deze stad, bij een tijdelijk verblijf alhier, van groote bedragen aan geld beroofd worden door Vrouwen met wie zij op straat kennis aanknoopen en die zij' dan naar hun woningen volgen. De bestolenen zijn veelal Duitsche koop lieden, die met een-goed voorziene beurs naar ons land komen om inkoopen te doen. Zoo is thans weder van' een koopman uit B ocbem een bedrag Van ruim 22.000 mark aan Duitsch bankpapier uit zijn portefeuil le gestoten in een -woning op den Vis- séhiersdijk. Als gewoonlijk zijn een paar vrouwen aangehouden, doch tot nog toe is tegen hen geen bewijs ite vinden en het geld is verdwenen. Zoo is gisteren ook weer een Dtuitscher te Amsterdam in een perceel ITuijsdaalfcade do-or twee vrouwen en een man van een portefeuille met 17 bankbiljetten Van 1000 mark' beroofd. (Volk.) De va3 t endagen in D ui i t s c h- fand. In Duitschland was bepaald, da.t op twee dagen in de week geen vlees'ch mocht worden verkocht. De bedoeling van deze bepaling was, een al te groote in krimping' van den veestapel te voorkomen. De huismoeders schijnen deze zorg voor den veestapel niet te deelen. Zij koopen nu daags tevoren eejn dubbele portie, waardoor échter de bepaling haar doel mist. E e 11 nieuwe verloving' i n het Pruisische vorstenhuis. Prins Friedrich Sigismund van Pruisen, de oudste zoon van Prins Friedrich Leo pold van Pruis-en, heeft zich te Nachod (Bohemen) met prinses Marie Louise zu Schaumburg Lippe, de oudste dochter van prins Friedrich zu Schaumburg Lippe, verloofd. (Prins Friedrich Sigismund is de oudste zoon van prins Friedrich Leopold van Pruisen, die de eenigé zoon was van 's Keizers achterneef Friedrich Karl (geb. 1828, gest. 1885). De pas verloofde prins werd in 1891 geboren. Zijne bruid is de oudste dochter .uit het eerste huwelijk van prins Friedrich 'zu Schaumburg Lippe, 'een achterneef van den regeeretnden vorst, mét Louïse van Denemarken, overl'. 1906. Zij is géboren 10 Februari 1897, en der halve pas 18 jaar oud. Red.) Mexico en de V. S. Te Dou glas (Arizona) "werden tien Amerikanen gekwetst door een salvo van geweerko gels, die neerkwamen aan de Amerikaan- sche zijde van de gïpns, terwijl Villa een aanval deed op de Mexicaansohe plaats Aquaprieta. Na twee waarschuwingen van de officieren, die bevel voerden over 5000 man Amerikaansche troepen in loopgra ven langs de grens, hield het schieten op. De aanhangers van'Carranza bleven in het bezit van Aquaprieta. LONDEN, 4 Nov. Reuter verneemt^ dat het in de Duitsche pers verspreide bericht, dat Japan op zich heeft genomen Rus land van munitie te voorzien, in ruil voor concessies op Saghalien, volkomen on gegrond is. De opnieuw opduikende ge ruchten, dat Japan van plan zou zijn troepen naar Europa te zenden, zijn even eens verzonnen. (Hbld.) PARIJS, 4 Nov. Nadat de Ministerieele verklaring was voorgelezen, behandelde de Kamer een aantal interpellaties over de politiek van de Regeering. Briand ver klaarde het algemeene vertrouwen, dat zoo hoodig is om met succes te regea- ren, te verlangen. Hij; voegde daaraan toe Er kan bij ons geen sprake zijn van vrede, alleen met ee-n volslagen overwinning zijn wij tevreden. Frankrijk zal het zwaard eerst opsteken, wanneer het de ontrukte provincies teruggekregen heeft en België en Servië weer in den ouden vorm her steld zijn. De Kamer besloot, dat de rede van Briand aangeplakt zou worden en nam daarna, met 515 stemmen tegen 1 een votum van vertrouwen in de regeering aan. (Hbld.) LONDEN, 4 Nov. Aan de- „Times" wordt uit Petersburg gemeld, dat het verkeer op den Altai-spoorweg, in Centraal Azië gisteren is geopend, veertien maanden voor den oorspronkelijk vastgestelden da tum. (Tel.) ROME, 4 Nov. (Officieel.) De vijanuj die isnei versterkingen had, aangevoerd, trachtte herhaaldelijk ons offensief te 'stuiten en de door ons veroverde stel- lingén te heroveren. De aanvallen diq 'vooral 's nachts hevig waren, vonden bij ons krachtigen tegenstand en hebben ons offensief niet verzwakt. Dinsdag veroverden wij na een hevig gevecht nog eenige loopgraven op hel Karstplateau. LONDEN, 4 Nov. De „Times" verneemt uit' New-York, dat de republikeinen giste ren bij de plaatselijke verkieizingén suc cessen hebben behaald. In verschillende staten in het Oosten is-de democratische 'partij achteruitgegaan. LONDEN, 4 Nov. De „Tinnes" verneemt van Mytilene, dat twee Engelsche oor logsschepen sinds gisterenmorgen, Tchesmch, de kust van Klein-Azië krachtig bombardeerenTel PETROGRAD,' 4 Nov. (Officieel.) Bij Schlock, bij Ragjgatz en bij Kemmern deed de vijand zonder succes aanvallen welke werden afgeslagen. Bij Dunaburg stelden wij ons door een krachtigen aanval in het bezit van twee zeer versterkte hoogten in het dorp Plats- nofka ten zuiden van het Swenten-meer. Wij namen verscheiden krijgsgevangenen en veroverden machinegeweren. Tot nu toe werden 4 officieren en 500 man ge vangen gemaakt. Vijandelijke aanvallen op de dorpen Guta.lisowska.ja, Kamenuka, Budka en Komarovo werden afgeslagen en 100 krijgsgevangenen gemaakt. Oostenrijkers die er in geslaagd waren over de Putilófka te trekken ten Zuiden -van het dorp Asclilyki, Westelijk van Le- ranja werden teruggeslagen en hun brug gen vernield. Wij drongen de vijandelijke loopgraven binnen waar wijl den vijand uitwierpen en namen 2 officieren en 42 man gevangen. De vijand die gedekt, door hevig ar tillerievuur tot het offensief was over gegaan van uit. het dorp Sosnuda drong Semikowitze- binnen. Wij gingen daarop onder krachtig vuur tot den aanval over, Waarbij alle vijandelijke troepen die bij Se mikowitze het front hadden doorbroken, ongeveer 5000 Duitschers en Oostenrij kers, in onze handen vielen. Kort daarop deed de vijand tegenaanval. De strijd duurt met hevigheid voort. Kaukasische-front: Aan de Zwar te Zee-kust, bij' het Turtmn-meer en ten noorden van de Arak voorpostengevecht. Bij Wesa maakten wij bij de vervolging van benden Kurden 1400 stuks vee buit. Zuidwestelijk van het Hrmia-meer wissel den een onzer schepen schoten met de Kurden. De Brusselsche correspondent van Het Handelsblad zendt een nieuwe lijst veroordeelden, waaronder 9 ter dood. ARNHEM, 4 Nov. Bij een proefrit van den tram is op de schipbrug een deel der brug bezweken. De locomotief kan telde, 3 wagens bleven op de hellende schipdeelen staan. Op de machine bevond zich de machinist, de directeur der ge meentewerken en de directeur van de ge meentetram die zijn er afgesprongen. Het verkeer wordt door een pont en bootjes onderhouden. Het scheepvaartverkeer is niet verbroken. WASHINGTON, 4 Nov. De Amerikaan sche gezant heeft Brussel verlaten. DEN HAAG, 4 Nov. Vanuit Terschel ling zijin lichtseinen gezien. De stoom- reddingsboot is met een Duitsche onder- zeeboot en sleepboot teruggekeerd. De ma rine-autoriteiten stellen een onderzoek in. Tegen hetsmokkelen. Tenein de het. smokkelen tegen te gaan worden door Je douanen te Venlo alle .wagens haring die per spoor aankomen en bestemd z'ijn voor Oostenrjjk, en welke geladen zijn in open wagens zonder dekkleeden aangehouden. Ze worden eerst doorge zonden na nauwkeurig onderzoek en over lading. Dj r u Je v r v o e r. In yea-band met het drukke binnenlandseh vervoer en het daaruit voortvloeiend gebrek aan wagens', is door de 'directie der S.S. bepaald, dat voor vervoer naar bet buitenland geen S.S. materiaal meer mag gebezigd worden. Kanonnade en regen. Gedu rende den oorlog is dikwijls de vraag ter sprake gebracht, of hevig geschut vuur het weer direct zou kunnen beïnvloe den. Een Engelsoh meteoroloog meent deze vraag gedeeltelijk' ontkennend te moeten beantwoorden. Het is. niet waar schijnlijk, zegt liij, dat bij droog weer, een aanhoudend geschutvuur regen zou veroorzaken. Wel eclhter zal in tijden,, dat er veel kans öp regén is, het kanongebul der den regen eerder doen vallen of vermeerderen, omdat dan de luchtlagen boven de slagvelden zware schokken ont vangen. De beschieting van Leuven b.v. had plaats op den 25en Augustus, en denzelf den dag is in Duinkerken een duinii regen gevallen. In JJuinkerken stond n.l. de ba rometer zeer laag en de regenval kon dus Veel sterker worden. De slag bij Ype- ren-Armentières daarentegen begon 11 Oc tober, toen de Europeesehe weersgesteld heid voor regen niet gunstig was. Er is toen ook maar heel weinig regen gevallen. Wanneer dus de gesteldheid van het weer niet meewerkt, zou de'heftigste explosie of luchtsc.hok' geen regen kunnen ver oorzaken. 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3