H ;i Uit da Provincis. w 4 j' j t i 1 i I Dunaburg i s 'ges t u i t. Bovendien he vige sneeuwvallen beletten ,Hindenburg's leger verder te .gaan. Jopie Fourie. Het blijkt, dat het tragisch lot van Fou rie bij de verkiezingen een groote rol •peelde en dat Fourie's weduwe en vrien den zelfs een poging deden, om, tijdens den verkiezingsveldtocht, zijn stoffelijk overschot te doen opgraven en naar het kerkhof te Pretoria overbrengen, waartoe de regeering in beginsel verlof 'had gege ven. De betreffende brief der weduwe luidt: Na al ons vruchteloos rondgaan bij uw kantoor en dat van den Minister yan Justitie, alsook een persoonlik onderhoud met Genl. Botha, om van U en van hem te weten te komen ,waar het lichaam van mijn overleden echtgenoot Joseph Fourie is drie maal was ik persoonlik bij Uw kantoor zo wil ik mij tot U wen den om U te doen verstaan dat ik on- mogelik langer op het antwoord wach ten kan. De plechtige belofte werd door U persoonlik aan mijn schoonmoeder ge daan, dat het graf ons zou gewezen wor den zodra de Z.D.W. veldtocht afgelopen is. Zo verzoek ik U dringend, dat vóór Donderdag 23 September te 4 uur m een bevestigend antwoord mij worde gegeven, op mijn verzoek, n.l. dat zijn graf mij worde getoond en dat ik het recht, zal hebben onderzoek in te stellen, of het werkelik zijn lichaam is. Zo niet, zal ik mij verplicht gevoelen de hulp van mijn Volk in te roepen om dit te verkrij gen. Namens de regeering werd geantwoord Geachte Mevr., Ik heb in opdraohlt van Generaal Smuts, in antwoord op Uw schrij ven van 22 dezer, te zeggen, dat het hem spijt dat hij In het publiek belang niet ,aan Uw verzoek op dit tijdstip kan vol doen. "Wanneer de verkiezingen afgelopen zijn, zal het Departement van Gevangenis wezen bereid zijn de aanwijzing te doen van de plaats in 't Pretoria kerkhof, waar het stoffelik overschot van Uw overleden man begraven ligt. Korte Oorlogsberichten. Duitschlands nood. De re- geeringspresident te Dusseldorf heeft ver boden om brood- en banketbakkers meel te verstrekken voor het maken van bij zonder gebak ter gelegenheid van Sinter klaas, Kerstmis en andere feestdagen. In het grensplaatsje Rees biedt een mi litair, welke in den oorlog1 één arm ver loor, zijn diensten voor een hem geschikte betrekking aan. Hij beweert met paarden te kunnen omgaan en alle landbouwwerk- zaamheden te kunnen verrichten. Ook het bindtouw is door den oorlog schaarsch geworden. Men heeft nu gezocht naar stoffen, die het kunnen vervangen en die gevonden in papiervezels. Dit is met veel succes tot bindtouw verwerkt. Zeer bruik- kö-K Ofi u ffitVoiitféiT ijzefOraak'Ts met aan te bevelen, omdat het niet geknoopt kan worden. De magistraat van Ber lijn heeft een verordening uitgevaardigd voor de prijzen van aardappelen in den detailhandel - die verordening verstaat on der detailhandel den verkoop van ver bruikers tot een maximum van 50 K.G. Overtredingen worden gestraft met gevan genis tot ten hoogste een jaar of een geldboete tot ten hoogste 10.000 Mark en verlies van burgerlijkerechten: In en om de Dar da nellen, Uit Sofia wordt aan de „Voss. Ztg." ge seind, dat volgens ontvangen betrouwbare inlichtingen de nieuwe opperbevelhebber van Gallipoli, generaal Monroo, aldaar is aangekomen en groote voorbereidin gen getroffen heeft voor de ontscheping van troepen-transporten in Gallipoli. De Turksche verdedigers van het schiereiland zijn echter op alle verrassingen voorbe reid. Men bericht, dat een Russische po ging, om troepen te landen nabij de Roe- meensche haven Baltschik aan de Zwarte Zee, eenige K.M. ten noorden van Warna, mislukte, daar er van Roemeensche zijde beslist stelling gekozen werd. Voor de haven van Warna patrouil- Jeeren voortdurend Bulgaarsche torpedo- booten, doch de Russische oorlogssche pen hebben zich niet meer vertoond; ook het stormachtige weer maakt iedere ac tie onmogelijk. Voor Kawalla zijn Engelsch-Fransche schepen verschenen, zoodat ook hier waar schijnlijk getracht zal worden een landing uit te voeren. In Griekenland wordt een eventueele landing met bezorgdheid tege moet gezien. Men verneemt uit Saloniki, dat het spoorwegverkeer naar Servië is stopgezet. De Servische treinen blijven in Saloniki, opdat zij niet in handen der Bulgaren zullen komen. Volgens berichten uit Boekarest be draagt het getal Servische vluchtelingen op Roemeensch grondgebied rond 12.000. Het spoorwegverkeer tusschen Orsova en Verciorova is weder geopend. De beide grensstations zijn aan de ijzeren Poort gelegen, die bij de verdrijving van do Serviërs uit den Negotin-hoek door het vuur der Servische batterijen bestreden werd. Orsava is Hongaarsch en Verciorova is Roemeensch. ,,De toestand van Servië is hoogst ernstig". Dit telegram van den Servischen minister Paschitssaan den Servischen ge zant te Athene, wordt bevestigd door de berichten die nit Sofia binnenkomen vol gens welke de Serviërs, die door de Bul garen vervolgd worden, trachten zich te Nisj te vereenigen. Zij zullen aldaar ook weinig hoop hebben om met succes te genstand te kunnen bieden, omdat het Oostenrijk-Hongaarsche leger van nit Kra- goejevac op hun flank staat. Bovendien wordt de terugtocht ernstig bedreigd door den opmarsch der Duitsch-Oostenrijfcschë troepen in de richting van Gorni, Mi- lanovac en Kraljevo en door den op marsch der Bulgaren tegen Verisovics en Pristina. Verwacht jvordt, dat de aanval lers reeds binnen enkele dagen deze linie zullen bezetten, en het terugtrekkende Ser vische leger zirllen noodzaken, ter bevei liging van hun terugtochtsweg, den strijd op te nemen. De Koning van Engeland. Van gezaghebbende zijde wordt over het ongeval, den koning overkomen, gemeld De koning reed op een vreemd paard. Het diex' was verschrikt door het gejuich, steigerde en verloor zijn evenwicht ten gevolge van den glibberigen toestand van den weg. Ongelukkigerwijze viel het bo ven op zijn berijder en belette hem over eind te komen, waardoor deze gekwetst werd en een schok kreeg, zonder dat hij echter iets brak. De toestand van den getroffene werd er niet beter op doordat men hem over een langen afstand per auto -moest vervoeren. In den ambulance- trein heeft zich later een aandoenlijk en treffend geval voorgedaan. Hoewel de koning daar hulpeloos, te bed lag, wilde hij met alle geweld persoonlijk een sol daat, die het Victoriakruis had verwor ven, dit eereteeken op de borst spelden. De soldaat knielde neer en boog zich over den koning heen. Maar deze had zich zoo overspannen, dat het hem) maar niet wilde lukken do speld door het dikke khaki te steken, zoodat men er hem bij helpen moest. De koning moest van het Victoria-station op een draagbaar in een ziekenwagen naar het Buckinghampaleis worden vervoerd. Zoo pijnlijk waren 's konings kwetsuren, dat de wagen stap voets moest rijden. Bij Teuven zijn de Duitschers in de uitgestrekte bosschen langs onze grens groote drijfjachten aan het houden. Bel gen die bij de drijfjacht behulpzaam zijn, krijgen 6 mark (f 3.6Ö) per dag. De Duitschers hebben toegestaan, dat een groot aantal dienstboden, die bij Belgi sche boeren werkten en van Hollandsohe afkomst zijn, over Mouland naar Neder land met ingang van 2 November tot 6 November kunnen terugkeeren. Daar er in de steenkolenmijnen te Rhote Erde (bij Aken) gebrek aan werklieden is, zijn daar weder een 600-tal Russen aange komen, die daar moeten werken. Door de Duitschers zijn een groot aantal krijgs gevangen Belgen, die mijnwerkers zijn, naar het kolenbekken bij Luik vervoerd, om daar te werken. Zij verdienen 5 fr. (f2.40) per dag, maar moeten hun eigen kost doen. u wel ijk e barbiers. Ber- niet alleen vrouwelijke tram- s, straatreinigers enz., maar twee vrouwelijke barbiers. De dit bedrijfuitoefende is een -ivxc*an,v7ii iioipi u^aTeiien. £1] klanten, snijdt hun de haren, kortom doet in de zaak al- anders mannelijke bedienden V r o lijn heeft conducteur ook reeds eerste die scheert de friseert ze, les, wat doen. D u i t s c h Servië. legerbericht uit Usice is bezet. De straatweg Cacak Kragoejewats is overschreden. Aan weers zijden van den Moravva biedt de vijand nog hardnekkigen tegenstand. In Kragoejewatsj werden zes kanonnen, 20 kanonnen zonder affuit, 12 mijneawer- pers, verschillende duizenden geweren, veel munitie en materieel buit gemaakt. De Duitsche troepen van het Kövess- leger maakten gisteren 350 krijgsgevange nen en veroverden ,vier kanonnen. Het legcr-Gallwitz maakte in de laatste drie dagen 1100 .Serviërs gevangen. Het Bulgaarsche leger wierp den' vijand terug ten westen van Planinica, aan weers zijden van den straatweg ZajecarPara- cin, maakte 230 man krijgsgevangenen en veroverd© vier kanonnen. i Ten zuidwesten van Knjazevatsj vero- verden de vervolgende Bulgaren hetibrug- genhoofd van Svlig, trokken over den Svliski Timok, drongen voorwaarts over den Plesberg (1327 M.), den Gulijonska (1369 M.)naar het Nisavadal300 man en twee mitrailleurs vielen in onze han den. De zich in ,het Nisavadal bevindende troepen weiken terug' voor overmachtige aanvallen; de Bogövberg (1154} ten wes ten van Bela Palonka is behouden. Pe r z i e n R u s 1 a n d. Men bericht uit Teheran ^hoofdstad van Perzië): De gezant van Rusland beeft in opdracht vair zijn regeering aan de Perzische mede gedeeld, dat, bijaldien de geruchten om trent het sluiten van een speciale over eenkomst tusschen Perzië, Duitschland en Turkije bevestigd mochten worden, de En- gelsch-Russische overeenkomst, die berust op het beginsel van handhaving der inte griteit en onafhankelijkheid ,van Perzië, dadelijk zijn doel zal hebben .verloren. (De verklaring van den gezant raakt door haar strekking niet alleen het huidig kabinet, maar elke Perzische regeering, die van plan mocht zijn het lot van haar land to hinden aan (dat van onze vijanden", voegt het Peterburgsche Telegraaf agent schap aan het bovenstaande toe.) afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschre ven zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rentebeschrijving bij hem worden inge wacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen inet gedrukt adres, kosteloos aan de kan toren der posterijen verkrijgbaar. Desver- langd kan voor de toezending de tusschen- komst van deze kantoren worden inge roepen, welke alsdan bij de overname van het 1 roek je een ontvangbewijs afge ven. Landstormplichtigen. Naar de „Avp." verneemt, is thans be sloten dat de landstormplichtigen der jaar- klasse 1913 na hun eerste opleiding bij de depóts Je hebben ontvangen, ter verdere oefening zullen overgaan'bij het veldleger. Bij K. B. is benoemd tot Burgerlijk Ambtenaar in tijdelijken dienst bij de ar- till.-inrichtingen, de res.-machinist bij de Kon. Nederl. Marine, J. P. Vader. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het Dinsdagavond is een ijzeren schip van 320 ton, komende van Luik, met een lading kalk voor de Landbouw-vereeniging te Scharendijke en Brouwershaven, door het herhaaldelijk breken der sleeptrossen, gedurende den hevigen wind, nabij Scha rendijke tegen Kloosternjol geslagen ein totaal stukgebeukt. De schipper met vrouw en kind en knechtje, wisten met de roei boot aan wal te komen. Schip en lading acht men verloren. Uit het wrak stijgen tengevolge van het blusschen der kalk, steeds /ware rookkolommen op. Het sleep bootje bekwam geen averij. Met ingang van 1 November is de brievenbesteller S. (Pt, A. Maarschalker- weerd benoemd tot conducteur der brie venmalen 3e klasse te Zierikzee. Ver plaatst de adspirant-commies der poste rijen en telegrafie Z. M. v. d. Rergc van Oostburg' naar Rotterdam (postkantoor). Middelburg. Citerenavond heeft de heer A. F. SchreucMÉLpspecteur van politie alhier en als ^BRmig benoemd te Gor- kum, afscheid l^iiomen van de agenten. Te tien uur was hij 'in de agenten- wacht genoodigd, waar, door de welwil lende medewerking van den commissaris, bijna alle agenten tegenwoordig waren. De heer J. G. Wollenberg, voorzitter van dc agentenvereeniging, sprak den ver- trekkenden toe en schetste hem als een humaan, streng, maar toch steeds recht vaardig chef. De agenten hebben unaniem besloten den inspecteur een blijvend sou venir aan te bieden en daarom overhan digde spr. den heer Schreuder een wan delstok met zilveren knop, waarop de volgende inscriptie „Souvenir van de M. P. A. V. Luctor et Emergo 411'15". Do heer Schreuder zeide wel gedacht te hebben van de agenten afscheid te zullen nemen, maar niet een geschenk te zullen ontvangen. Hij neemt het ech ter gaarne aan en stelt het zéér op prijs. IRC j in Gorkum eenzelfde corps te vinden. De heer L. J. Vreke sprak als oudste hoofdagent en dankte den inspecteur voor den aangenainen omgang met hem en zijn collega's, die nog meer met de inspec teurs in aanraking komen dan de andere agenten. De heer Schreuder dankte ook den hieer Vreke voor de gesproken woerden en de hoofdagenten voor hun voorlichting. Een algemeene Sportver- e e ni ging te Middelburg. In de so ciëteit „De Vergenoeging" had gisteren avond een bijeenkomst plaats van afge vaardigden van verschillende sportvereeni- gingen, zulks op uitnoodiging van een commissie uit het bestuur van de Ver eeniging „Uit het Volk Voor het Volk", die zich enkele andere heeren bad ge- "asuineerd. De vergadering werd gepresideerd dooi den heer mr. J. Adriaanse, die het doel der vergadering uiteenzette. Het sportfeest van 21 September, dat zoo goed slaagde, heeft doen zien wat Middelburg op dat gebied kan leveren. Als hoofdplaats van Zeeland en gedachtig aan het noblesse oblige heeft Middelburg voor te gaan en begrepen is, dat alle krachten samen moeten werken om iets te beleiken. Er zijn hier sportvereenigin- gen op verschillend gebied en men meende dat die best samen kunnen werken. Toen het sportfeest gehouden was waren er direct leden van het bestuur van „Uit het Volk Voor het Volk" die meen den, dat de koe bij de horens moest worden gepakt. Er waren echter eigenaardige bezwa ren om het doel door „Uit het (Volk Voor het Volk" zelf te doen nastre ven, en werd goedgekeurd, dat een com missie gevormd werd om de kwestie na der te bevorderen. Spr. heet de aanwezigen welkom; van de voetholvereenigingen zijn geen verte genwoordigers aanwezig, maar de voor zitter van „.Zelandia" heeft zijn groote sympathie met het idee uitgesproken; „Olympia" heeft niets laten hooren en wil blijkbaar de kat nog eens uit den boom kijken. De commissie meent, dat er een ver- eeniging moet zijn, die sportwedstrijden en sportfeesten regelt om versnippering te voorkomen. De heer S. P. Willems deelt als af gevaardigde van het gewest Zeeland van het gymnastiekverbond mede, dat dit ge west de plannen zéér toejuicht. Vooral waar het naast het turnen ook de beoefe ning van lichte athletiek voorstaat. De voorzitter deelde mede, dat ver tegenwoordigd zijn de gymnastiekvereeni- gingen „Athletiek", „Ons Huis", „Medio- burgum" en „Excelsior", het gewest Zee land bovengenoemd, de zwemvereeniging „Luctor et Emergo" en de iisvereeniging „Middelburg". Verder deelde hij mede, dal het idee is, dat de vereenigingen zullen toetre den als lid en dat uit iedere vereenb ging een afgevaardigde in het centraal bestuur gekozen wordt, terwijl het dage- lijksch bestuur zal gevormd worden door personen staande buiten de aangesloten vereenigingen. In verband met opmerkingen over fi- nantieele bezwaren, vooral van de gym- nastiekvereenigingen, die reeds bij het Gymnastiekverbond en Waloherschen Be- stuurdersbond zijn aangesloten, wees de voorzitter op de verschillende voordee- len, zooals gebruik maken van toestel len, van terrein en gratis toegang op wed strijden enz. Waar een wil is, is een weg, dit heeft „Uit het Volk Voor het Volk" getoond. De heer Wi. de Graaf is het volkomen eens met den voorzitter, dat er bezwaren zullen zijn, maar die zijn te overwinnen. De kosten zullen niet groot zijn van een centrale vereeniging; een terrein is er en het is in orde. Als er een centraLci vereeniging is, behoeft de tijd voor liet gebruik van het terrein niet verdeeld te worden. Toch voelt spr. ook het bezwaar van het opleggen van nog meer contri butie aan de turners; dit ware wellichjt te ondervangen door alleen te laten lieta- ten per deelnemend lid. Na deze mededeeling kwam ook een afgevaardigde van „Olympia." ter verga dering. Op een desbetreffende vraag zeide de voorzitter, dat het doel is leden en do nateurs onder de burgerij te werven. Spr. vertrouwt, dat er ambitie voor zal zijn, waar juist den laatsten tijd in gezien wordt welke beteekenis goede li chaamsoefening voor het weerstandsver mogen van geheel ons volk is. Ook werd besproken de wenschelijk- heid om ook des Zondagsmorgens te kun nen oefenen; de voorzitter meent, dat hiervoor zeker alles gedaan zal, worden om het daartoe te brengen'. Ook het zomersavonds oefenen zal ze ker mogelijk worden gemaakt. De voorzitter spreekt zijn groote vreugde uit, dat gebleken is, dat alle aanwezige heeren voor het geopperde idee zijn en hij hoopt, dat ieder in zijne vereeniging zal trachten een vaste afgevaardigde te doen benoemen, oin in een binnenkort te houden tweede vergadering tot defi nitieve oprichting der centrale vereeni ging te kunnen besluiten. Naar aanleiding van verder gedane vra gen, meende de heer De Graaff, dat een leeftijdsgrens wordt bepaald van 15 jaar. Uit de verdere discussie blijkt, dat ook voor de jongeren en voer de dames oefe ning mogelijk zal zijn in openluchtspelen en dergelijke. De afgevaardigde van de ijsclub wees op de speciale moeilijkheden voor zijn vereeniging, die besloten heeft als er een paar jaar geen ijsfeest heeft plaats ge- vaardigde vereenigde zich met het opge worpen idee om de ijsclub op te lossen in de centrale sportvereeniging. Uit de verdere besprekingen kwam nog naar voren de mogelijkheid voor vereeni gingen buiten Middelburg .om als buiten leden toe te treden. De volgende vergadering zal 24 Novem ber worden gehouden. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekking ieder in zijn kring mede te werken tot het welslagen der plan nen, en bracht dank aan den heer lui tenant Eibers voor zijn aanwezigheid, i Ook deelde de voorzitter mede, dat de commissieleden desnoods bereid zijn in de vereenigingen de zaak toe te lichten. Laat, aldus spreker, de Middelburgers nu eens toonen niet langer in separatie hun kracht te zoeken, maar het devies „Eendracht maakt Macht" te handhaven. (Zijn er in Middelburg ook Chr. sport- vereenigingen Die zullen dan zeker wel niet toetreden, wegens het blijkbaar uitge sproken voornemen om op den Dag des Heeren beslag te leggen. Red.) Woensdag 17 November a. s. hoopt Ds. L. Aalders, geestelijk-Verzorger op „Vrederust" eeno spreekbeurt in het be lang dier Stichting te vervullen, in do Gastbuiskerk (Langedelft). In de heden gehouden vergadering van Aandeelhouders der N. V. Boomkwee- kerij en Zaadhandel „Walcheren", dir. F. A. Hansen, te middelburg, werd besloten na ruime afschrijving een dividend van 5 pCt. uit te keeren. Aan het personeel der electrische tram VlissingenMiddelburg, voor zoover het minder dan f 120 per maand verdient, zal een toeslag worden verleend en wel aan gehuwden een minimum van f 120 en een maximum van f 150 aan ongehuw- den, resp. f 6 en f .50. Goes. In de Raadsvergadering van Woensdag onder voorzitterschap van den burgemeester waren de heeren Risch en Brants met kennisgeving afwezig. De no tulen worden goedgekeurd. De mededee- lingien en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, behoudens een adres van de afd. van de Hanze, dat in handen gesteld wordt van B. en W. om1 advies. De benoeming van een lid van de Comm. voor de Strafverordeningen wordt uitg'esteld tot (de volgende vergadering; Aan den heer J. A. Wilton van Reede wordt eervol ontslag! verleend als lid van 't Gasthuisbestuur onder dankbetuiging voor als zoodanig bewezen diensten. Tot lid van dat bestuur wordt benoemd de beer J. Pilaar mét 7 stemmen tegen 4 op dien heer W. J. M. Bitter. Tot regentes van het gasthuis wordt benoemd mevr. IlajeniusSmit met 7 stemmen tegen 4 op mevr. SteinzRamaker. Aan mej. M. v. Heel zal namens den Raad een adres van dankbetuiging gezonden wordgn voor de vele gedurende de elf jaren van haar lidmaatschap bewezen diensten. Aan den heer C. T. Ruben wordt het gébruik' van een lokaal toegestaan voor 't geven van lessen. Perceel B 23 (Blauwe Steen) wordt onbewoonbaar verklaard. Aan den heer I. G. J. Kakebeeke wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid vai| de Commissie van Toezicht op het M. O. en van het Burgerlijk Armbestuur onder; dankbetuiging voor de vele bewezen dien sten. Een gratificatie wordt verleend aan W. F. Aartp voor bewezen bijzondere! diensten in zijn kwaliteit van conciergq aan do (Meisjesschool. Tot den verkoop van vijf zachte olmen op den 'sl-Heer H.kin- derendijk wordt besloten, terwijl ook twee hoornen op de Speelplaats zullen worden gerooid. De heer Hollmann, naai- aanlei ding van een door den voorzitter beant woord© vraag van den heer v. Dissel, stelt voor om voortaan bij publieke in schrijving te verkoopen. De heer Fransen v. d. Putte merkt op, dal dit de advertee- ringskosten niet altijd waard is, zoodat het niet gewenscht is altijd openbaar in te schrijven. De heer Dekker wil geen wetten stellen en adviseert om hij iederen noo- digen verkoop den Raad even te raad plegen wat die wil. Hiermee vereenigt de Raad zich. Eenige afschrijvingen van be lasting en schoolgeld worden goedgekeurd. Het totaal van inkomsten en uitgaven der gasfabriek bedraagt f 101014,01 V2 met een bedrag1 voor onvoorzien van f2984,18. Do linancieele commissie heeft bezwaar ge maakt tegen de aanstelling van den ac countant. De voorzitter legt de gronden bloot waarom de Gascommissie de con trole aan den tegenwoordigen accountant wenscht te blijven zien opgedragen. De heer Kakebeeke merkt, op, dat f 400 een te hooge belooning is voor de controle van een zoo eenvoudige boekhouding als die der gasfabriek, welk werk jjoor een klerk best kan verricht worden. Do heer Dekker erkent ook niet te heb ben kunnen begrijpen, waarvoor die ac countant zooveel moest verdienen. Maar 't werk dat door dien accountant is ver richt heeft spr. overtuigd. In dat werk zit zeer veel techniek, 't is niet te duur betaald. De iheer Kakebeeke legt zich bij de continueering van den accountant neer, nu wij hem hebben; moest er nog een benoemd worden, dan zou Spr. er niet voor kunnen zijn. De Voorz. zegt, dat de Raad er recht op had vroeger te .worden geïnformeerd) omtrent de levering van gas aan de gem. Kloetinge. Spr. deelt mede, dat een langwijlige correspondentie van de zij de der gemeente Kloetinge oorzaak is, dat op de oorspronkelijke voorwaar den niet meer kan worden bediend, dewijl inmiddels de oorlogstoestand is ingetreden. Maar de gemeente Goes blijft bereid met de gemeente Kloetinge te on derhandelen over gaslevering. De begrooting wordt zonder hoofdejijke stemming goedgekeurd. I»> gviM^^iuv hij tlon. reinig gingisdienst wordt benoemd de heer A. de Dreu met 10 stemmen; tegen 1 op dhr. De Haan te Ridderkerk. Aan de orde is de begrooting der ge meente over 1916. De heer Fransen v. d. Putte beantwoordt de opmerking van de fin. commissie om de inkomstenbelasting voortaan als maat staf te nemeen. Spr. verzekert, dat B. en W. zich gelukkig reekenen, dat wij deze gëlegenheid krijgen en dus er van af zijn de menschen te taxeeren. Met het advies: verlegging van 't aanslagjaar gaan B. en W, niet accoord. De voorkeu/r ver dient. het kalenderjaar aan te houden, dewijl wij dan op den gewonen tijd de werkzaamheden kunnen beginnen. B. en zullen attent zijn op voorbeelden uit andere gemeenten. Juiste voorstellen mo gen binnen niet te langen tijd verwacht worden. De heer Donner vraagt, hoe 't gaan zal met 't kalenderjaar beginnende in plaats van Mei tot Mei in verband met de gevor derde zuivere opgaaf. De heer Von Schmidt zegt, dat de in komstenbelasting een jaar te voren ge nomen wordt. De heer Fransen v. d. Putte houdt vol, dat 't wat laat wordt; de heer V011 Schmidt geeft dit toe. De heer Kakebeeke vindt, dat een over gangstermijn wel te maken zal zijn. De heer v. d. Bout zegt, dat zij die kleine posten betalen in termijnen, voor een te groot bedrag worden geplaatst. Aan de orde komen de uitgaven. Bij hoofdstuk II afd. I art. 9 geeft de tin. commissie bij monde van den heer v. Dissel' in overweging een gratificatie te geven aan den adjunct archivaris als blijk van wjaardeering voor zijn arbeid. De voorzitter stelt voor f25 gratificatie. Dit wordt goedgevonden. Rij hoofdst. 4 afd. 2 merkt de heer v. Dissel op, dat er geen post op voor komt voor een tweeden machinist, waar toe de Raad toch besloten heeft. De voorz. zegt, dat geen besluit in dien geest genomen isdat alleen aan een ander is opgedragen bij ontstentenis van den machinist op te treden, waarvoor dezen eenige vergoeding wordt toegestaan. Bij art. 1 afid. 3 vraagt de heer Donner meer licht aan de Rijksgebouwen en ver lenging van de leuningen aan heit brug getje. Aldus wordt besloten. De heer Dekker vraagt 0111 meer licht op de Oostsingel hij 't plantsoen. De Raad machtigt B. en W. om daar een lantaren te plaatsen als hét hujij noodig voorkomt. De heer v. Dissel klaagt, dat.er zoovele lantarens somwijlen over dag1 branden, Re voorz. zegt voorziening toe. Bij afd. 5 art. 5 vraagt de heer Dekker hoe 't water waarmee gesproeid wordt betaald wordt; f250 is wat veel. Waar om niel 't De heer voortaan me De heer uitgaven vo< hooger werd in de toeko maatregelen. De comm. machine kan De heer Dc scheeps doei Nog anderi verbetering. Do heer F dat een ond< De heer van f2300 en voeding, aankoop f 3C worden. Besloten loerenhum' Bij den po ren v. Dissel tering, die o is, en daar te feenen. De heer F dat er voor regelen zoov B. en W. g leening vooi Do voorzi tigheid, omd prijs vermin wordt, de vo sie mogelijk De fin. co deze bezwaï Bij Hoofd Dekker op, bewaarschoc wen met 26, maximum sa te gering. Hi f300 voor in verband wijzigen. De heer Do Raad Bij hoofds Dekker waa: den aan „de te ontdoen dien post ni Do voorz. niet zal won dat de finan Nog wordt voor de an f 100 te ver f100 voor d helpsters en den adjunct ziene uitgav Bij hoofds Dekker tijdig dewijl' zij w Dc inkomt bespreking, heer v. Diss< missie eenij mede B. ei zullen boud De begro f 162.721,391 een post f 2271,811/2- Omtrent in zake de ging van sal Secretaris sp uit, dat het «enigszins Bij de re mede, dat om een ter: bouwen, in daar een hua in handen v fine van one De 2e J. J. M. vai Besoijen, St bakkersknec Kerkstraat knecht uit S 75; P. Meel Oude Vise hi weduwe J. 's-H. Hendri sen, boomkv drikskindere Lemair, kle Koppejan, o J. v. d. Kn delburg. Benoer tot rijksklérl der Registr; heer F. C. klasse ten meinen alhii Einde eert gegever koor alhier t.ius-Vereenij ten doel1 armen. Het loos beschil do medewe van het, dei aan zang Ondier de z zullen wok andere doo Wij bevel in den stei looft een De uitvoeri Zondag en voordracht- hartelijke zich hier nooden vai onzerzijds Wemeldir a.s. i3 de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2