Telegrammen. Tweede voordracht over lied. lelie Laatste Berichten marktberichten. Burgerlijke Stand. Advertentiën. GRIJpSKERKE. Openbare Vergadering Te koop bij Inschrijving: door den Hooged. Gestr. Heer W. 1. GIEL, Loopvarkens en Biggen, Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van N. C. G. O. V. DENKT -e- 143 zachte OLMENBOOMEN 7 ESSCHENBOOMEN 8 ABEELEN, 68 zachte OLMENBOOMEN, op Zaterdag 6 November a. s% Talrijk kroost. Bij den heer Van S. te Geldrop heeft, een hond het levenslicht geschonken aan n.iet minder dan 18 spruiten in één nest. Allen zijn springlevend. Ongetwijfeld een unicum in de hondenwereld. i Lichtverschijnsel. Men meldt ju.it Sittard aan de „Msb."Zaterdagavond werd een intens lichtverschijnsel waarge nomen in Midden-Lintburg. Het plantte zich met volgbare snelheid yoort van West naar Oost en eindigde met een hef- tigen knal. Klompen. Voor de schooljeugd in Duitschland worden in grooten getale klompen uit Nederland betrokken. De stad Dusseldorp was de eerste gemeente, die een bestelling deed en wel van 4000 paar, opdat de leeren schoenen gespaard zouden worden. Vele andere gemeenten hebben dit voorbeeld gevolgd. Een Ne- derlandsch vakblad schrijft, dat door 37 Duitsche gemeenten 100.000 paar klom pen in Nederland zijn besteld. De klom pen kunnen ook des winters worden ge dragen, omdat zij van binnen gevoerd zijn en zoodoende beschutting bieden te gen koude en vochtigheid. Het gevaar van zonneba den. Onder de beoefenaren der medi sche wetenschap "bestaat sedert eenigen tijd een groep, die alle mogelijke ziekten willen genezen door zonnebaden. De re sultaten van die methode zijn echter niet bevredigend geweest. Men heeft gecon stateerd, dat deze baden nadeeligen in vloed hebben de' verschillende organen van het menschelijk' lidhaam, vooral op de longen. In .vele sanatoria voor long lijders worden dan ook thans geen zonne baden meer voorgeschreven. De lighallen zijn alle van gordijnen voorzien, opdat de zonnestralen de patiënten niet kunnen hinderen. „D. Ct." President Wjlson treedt eind Decem ber voor de tweede maal in het huwe lijk. Koningin Elisabeth van Roemenië is van de staar geopereerdde operatie is volkomen geslaagd. Protestant en'Katholiek. Volgens een berekening, berustende op statistieke gegevens, en voor buiten- Europeesche landen op schattingen, zijn er thans 202 millioen Protestanten, 290 millioen Katholieken. In N.- en Z.-Amerika zijn 83 millioen Protestanten en 87 mil lioen Katholieken. Wat de verhouding van 't aantal Protestanten en Katholieken tot de totale bevolking der aarde betreft, in 1870 bedroeg dit voor de Protestanten 7.9 en in 1910 11.7 procent; voor de Katholieken zijn deze cijfers respec tievelijk 13.6 en 16.7 procent. In 1892 waren er in Europa 70.8 millioen Pro testanten en 147.8 millioen Katholie ken; jn 1915 zijn er 109.7 millioen Protestanten en 191.8millioen Katho lieken. DEN HAAG, 3 Nov. liét gerechtshof bevestigde de vrijspraak bij vonnis der Middelburgsche rechtbank gewezen, jegens pastoor B., te ïernouzen, van het op- graVen van een lijk. i DEN HAAG, 3 NoV. Bij de Tweede Ka mer zijn ingekomen verzekeringswetten, te weten: Organisatie ter vervanging der Radenwet; een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet en Ziektewet. Tevens is ingediend een Memorie van Antwoord op het voorloopig Tweede Kamer verslag over het Ontwerp tot Verleening eener Ouderdomsrente aan behoeftigen, waar mede 'een wijziging der Verzekeringswet ten nauw verhand houdt. ROME, 3 Nov. (Officieel). De aanval len op het Isonsofront zijn hernieuwd en in den Plawasector is een sterke stel ling veroverd; 374 gevangenen en 7 offi cieren en veel munitie viel in onze han den. Wij braken door de vijandelijke stel ling Van de hoogten van Podgora tot voor bij de vierde loopgraven. In de linie op hét Karstplateau hebben wij vorderingen gemaakt langs de Noordelijke hellingen van dein berg Sanmichele. Gemeenteraad van Middelburg. Vergadering van hedenmorgen te 10 uur. Voorzitter de heer P. Dumon Tak, bur gemeester. Aanwezig 13 leden. Afwezig de heeren v. Andel met, en Adriaanse, Boogaart en Bolle zonder ken nisgeving. Na opening der vergadering heeft de installatie plaats van het herkozen lid, den heer jhr. A. A. van Teijlingen, die in de vergadering van 7 September niet aanwezig was. Nadat de heer Van Teijlingen in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden heeft afgelegd, wordt hij door den voorzitter met zijn herkiezing geluk ge- wenscht. Mededeeling wordt gedaan van de inge komen stukken onder welke een adres van het bestuur van de vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer in Walcheren aan den Minister van Water staat, inzake verbetering der wegen, toe gang gevende tot den nieuwen weg' aan den Scheldedam, met verzoek om ad- haesiebetuiging. En een gemotiveerd adres van het Belgisch Comité, waarin verzocht wordt de Belgische vluchtelingen vrij te stellen van de belasting naar het geschatte inkomen. I Dit laatste wordt als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd. In zake het adres van Vreemdelingenverkeer wordt op voorstel van den voorzitter besloten adhaesie te betuigen. Een schreven van den heer C. A. H. Bil- lerbeck, waar in hij een exemplaar vanDe Midd. Crt." van 9 October aanbiedt, waar in een omschrijving voorkomt der oprich ting hier ter stede vair den Christelijken Volksbond met daaraan verbonden werk verschaffing en kamer van navraag, met verzoek dit in het stedelijk archief een plaats te geven. Aan dit verzoek wordt voldaan. Een verzoek van een aantal bewoners van de Branderijmolengang om voortaan de lantaarn aldaar te laten branden, daar, vooral nu er hooge hoopen kolen aan de achterzijde lel er gasfabriek liggen, een tastbare duisternis in de straat heersoht. Wordt in handen van B. en W. ge steld ter afdoening. Een adres met memorie van toelichting van de afdeeling Middelburg van den Ned. Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven om het loon van de straatvegers te vevhoogen. In handen van B. enW. gesteld om advies. Een adres van den Midd. Bestuurders- bond, om de wenschelijkheid te betoo- gen, dat het gemeentebestuur' ten spoe digste, eventueel in overleg met de betrok ken handelaren, maatregelen treft voor de beschikbaarstelling van goedkoope le vensmiddelen genoemd in de regeerings- circulaire van 20 Augustus j.l. en in dien de handelaren niet genegen mochten blijken, de door de regeering beschikbaar gestelde levensmiddelen op te doen, te besluiten, dat van gemeentewege togen matige prijzen de verkoop in 't klein zelf wordt ter hond genomen, teneinde ver dere opdrijving der prijzen door parti culieren te beteugelen en daardoor alge- heele inzinking der arbeidersklasse te voorkomen. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. naar aanleiding van dit adres nog maals met den koopmansbond is onder handeld en dat thans besloten is voor gemeenterekening 15 vaten puike snij- boonen aan te schaffen, en op de dooi den Minister aangewezen wijze zal worden verdeeld. De heer Onderdijk vraagt of ook niet pcidvruchten kunnen beschikbaar gesteld worden. "De voorzitter zegt, dat 13. en W. ook ten deze diligent zijn. Aan de orde was de benoeming van de voorzitters en leden van de vaste com mission voor het jaar 191.6. Aftredend Waren: commissie van de strafverordeningen de heeren Van der Harst, Adriaanse, Zijlstra en Sprenger; commissie voor de finantiën de heeren De Veer, voorzitter, Boudewijuse en Van Andel, ledencommissie voor de fabricage de heeren Boudewijuse, voorzitter, Bolle en Boogaert, ledencommissie voor de oude gevestigde schuld de heeren Gra tama, Zijlstra en Van Andel; commissie\ bedoeld bij art. 12 der verordening tot heffing eener belasting naar het geschatte inkomen de heeren Gnatama, Adriaanse en Boogaert; de commissie bedoeld bij art. 3 der verordening' op de heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein de hee ren Gratama, Adriaanse en Boogaert en ten slotte de commissie bedoeld in art. 22 van het ambtenarenreglement de hee ren Gratama, Boasson en Van Andel. Alle aftredenden werden herkozen. Mejuffrouw H. E. A. Velthuis, lijdelijk leerares in het Fransch aan hét gymna sium, werd definitief als zoodanig be noemd. Voor een tijdelijke benoeming tot con cierge aan het gymnasium werd voor gedragen mej. wed. S. de NooijerBosdijk. Dit punt werd op verzoek van den heer Zijlstra, die daarover in geheime zitting een vraag wenscht te doen, aange houden tot aan het einde der vergadering. Aan den heer J. Boumans werd eervol ontslag verleend als leeraar aan de avond school voor handwerkslieden. Het 2de suppletoir kolder Inkomsten belasting 1915 werd vastgesteld op f 711.651/2 en dat der hondenbelasting op f59. Vastgesteld werd een staat oninbare posten inkomstenbelasting 1915 op f3291.98. Aan. de orde was het voorstel van B. en W. om aan den eervol ontslagen ge- ïneente-werkman K. Brouwer een sche toelage te geven van f50. Aldus besloten. Overeenkomstig het voorstel Van B. en W. worden in het tarief en voorwaarden voor de levering van electrischen stroom door het 'Gemeentelijk Electrisch Bedrijf eenige door den directeur gewenschte wij zigingen aangebracht. Wederom voor 8 jaren worden de zij kantwegen aan het vischwater, behjoo- rende tot de gemeentegronden onder Vlis- singen, verhuurd aan J. de Muijhck te Oost-Souburg tegen een huurprijs van f2.50 per jaar. In de gemeentebegrooting voor 1915 werd een wijziging aangebracht, waar door deze in ontvang en uitgaaf met f 55.000 verhoogd werd. Thans was aan de orde de behandeling der gemeentebegrooting voor 1916 en daarbij de voorstellen tot verhooging van het subsidie aan de Openbare Leeszaal met f 100tot verleeuen van een sub sidie aan de Vereeniging „Het Groene Kruis" van f50; en het verlengen met een jaar van de onderhandsche verpach ting der aanplakborden aan J. W. H. L. van Karssen voor £150 per jaar. Bij de algemeen© beschouwingen vraagt de heer Boasson of ook kan worden mede gedeeld wat de mobilisatie aan de ge meente gekost heeft. De voorzitter zegt, dat dit thans niet mogelijk is, als het bekend is zal de raad in kennis worden gesteld met de cijfers. Het rijk vergoedt een groot deel der ge maakte kosten. De heer Vertregt vraagt of B. en W. gedacht hebben over de mogelijkheid tot verkoop van gemeentegronden voor ar beiderswoningen en woningen voor mid denstanders, vooral aan woningen van f250f300 huurwaarde is groot gebrek. De burgemeester zegt, dat B. en W. den laalsten tijd niet over dat punt heb ben gedacht, maar dat zij bereid zijn dit te doen en het advies van den heer Vertregt zullen inwinnen. De heer Onderdijk zal geen algemeene beschouwingen houden als van de zijde zijner partij gewoon is, hij brengt hulde aan het dagelijkscli bestuur voor zijn wer ken in het belang der bestrijding dei\ duurte. Oak vraagt spreker of B. en W. nog geen inlichtingen 'kunnen geven over de mogelijkheid van annexatie van 't Zand. De voorzitter deelt mede, dat het nog wel eenigen tijd zal duren voor hierover inlichtingen zullen kunnen worden ge geven. Daar de heer Bolle thans ter vei'gade- ring is gekomen, doet de voorzitter mede deeling van het resultaat der onderhande lingen met de militaire autoriteiten, waar door des Woensdags en Zaterdags van 12 tot Zonsondergang de gemeente beschik king heeft over het sportterrein op het Molenwater; dit kostte de gemeente slechts f92.64, en spreker is overtuigd, dat er zoo deze tijd te kort blijkt, meerdere dagen bij zullen kunnen komen. Thans werd behandeld de begrooting voor de gemeente-gasfabriek. Na enkele be sprekingen werd deze vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 283.263.9lV2, met met een port als uitkeering aan de ge meente f 12.251.79. Vervolgens werd zonder discussie de begrooting voor de waterleiding vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 62.848.17, met een post voor dekking van het tekort door de gemeente van f 11178.50l/a. Bij de begrooting voor het electrisch be drijf vroeg de heer Boudewijnse of in Middelburg ook geen electrische munt meters kunnen worden verkrijgbaar ge steld. De heer Heijse zegt, dal B. en W. dit overwegen. De heer Boudewijnse wenscht nog be vorderd te zien het' gebruik van de elec- ti'iciteit voor verwarming. Do burgemeester zegt overweging toe. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van 145.911.571/2 met een post voor uitkeering aan de gemeente van f 6640.26i/3. Bij de algemeene begrooting' werd o.a. aangedrongen op het aanwenden van po gingen om de kosten voor den nacht dienst bij de telephoon te verlagen. Bij de post politie vraagt de heer On derdijk, naar aanleiding van een vroeger ingekomen schrijver, of B. en W. reeds een voorstel hebben gemaakt over het verzoek van de agenten om verhooging. De burgemeester deelt mede, dat een voorstel gereed is en dat dit zal worden opgenomen in de gedrukte handelingen en nog in November een vergadering wordt gehouden waarin het behandeld zal worden. Bij den post straatverlichting deelde de voorzitter mede, dat wel in het alge meen de beperkte verlichting gehand- haaft blijft, maar dat op sommige plaat sen de duisternis zoo groot is, da,t aan billijke verzoeken om verlichting moet worden voldaan. Met kracht werd bestreden de hand having van het tonnenstelsel voorname lijk door den heer Bolle; de burgemees ter zegde overweging toe, of het moge lijk zal zijn de eigenaars der woningen te dwingen He tonnen weg te doen en de percóelen aan te sluiten bij1 'het ge meenteriool. Bij de behandeling voor het onderhoud klokken, uur- en speelwerken, zegde de burgemeester een voorstel en plannen toe naar aanleiding' van het rapport van Jef Denijn. Op een vraag van den heer Boude- -wijüse antwoordde de voorzitter, dat ook het advies van den klokkenist zal wor den gevraagd. Toegezegd werd aan den heer .Vertregt, dat zal worden opgemaakt een begroo ting voor mogelijke verbreeding van de St. Jansbrug. Bij den post Middelbaar Onderwijs be sprak de heer De Veer enkele bezwaren tegen de Burgeravondschool en de Avond school voor Handwerkslieden, naar aan leiding van het Verslag van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs en betoogde de wenschelijkheid, dat overleg gepleegd wordt met het bestuur van de Ambachtsschool, en dat een lid van dat bestuur tevens lid is van' de bedoelde Commissie van Toezicht op het M. 0. Na d"e pauze zijn ook aanwezig de heeren Adriaanse en Boogaart. De heer Sprengter verzet zich tegen de verhooging van het subsidie voor de leeszaal, daar hij het groot' nut daarvan niet inziet. De" beer Bolle verdedigt de aanneming even als da heeren Adriaanse en Japaks©. De laatste zegt, dat als de flOO niet gegeven wordt de leeszaal met verdwijning wordt bedreigd. Spr. deelt gegevens mede om hiel nut aan te toonen. De heer Sprenger vraagt geen stemming over het voorstel. Het subsidie voor het Groene Kruis werd toegestaan. Het voorstel in zake de aan plakborden werd aangenomen. Ten slotte werd de begrooting in eindcijfer vastge steld op f 674.475.85V2 met een post voor onvoorzien van f 1097.53 en een hoofde- 1 ijken omslag van f 182.000, Behandeld worden eenige bezwaarschrif ten tegen aanslagen inkomstenbelasting. Na een geheime zitting wordt het voor stel inzake benoeming concierge gymna sium aangenomen. Nog was aan de orde het voorstel van B. en AV. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling van Patrimonium om het maximum van het aantal vergunningen te verlagen. De heer de Veer verdedigt deze verla ging, terwijl ook de heer Onderdijk zich daarvoor verklaart. De heer Heyse wijst op de verwachten wijziging in de Drank wet. Het voorstel van B. en AV. wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die van de heeren De Veer, Vertregt, Onderijk en Hioolen. Ten slotte deed de voorzitter de vol gende mededeelingen betreffende de ver strekking van goedkoope cokes. Het plan is een ILL. per week aan personen niet of in eerste en tweede klasse aangeslagen te leveren tegen 50 cent per H.L., zulks met toepassing van 'een kaartsysteem. ,N,a bespreking ovfóu de wijze van uitvoering werd dit goed ge vonden. Onderstaande berichten zijn opgenomen in een gedeelte van de vorige oplaag DEN HAAG, 2 Nov. Alhier is gearres teerd de gevangenbewaarder G., wegens het overbrengen Van briefjes en bood schappen voor verdachten. DEN HAAG, 2 Nov. De benoeming van dr. De Atisser tot veldprediker in alge- meenen dienst heeft heden plaats gehad. Evenals ds. Talma heeft dr. De Visser zich belangeloos beschikbaar gesteld. Veilingsvereen. „Goes en Omstreken". Goes, 2 November 1915. Groot ©Veiling. Zure Bellefleur f8f8.60, Goudreïnet f 10, Zoete Bellefleur f 5, Corpendu f 6, alles per 100 K.G. BOTTERDAM. Ter veemarkt van 2 Nov waren de prjjzen runderen 104—86vette kalveren 100—85; nuchtere 9—16; biggen 12—22. Van 2 en 3 Nov. MIDDELBURG. Overleden: J. van der AVelle, 79 j., wedr. van N. Scheele; C. H. Kieboom, '29 j., man van AV. C. van Keulen. 15 GOES. Overleden: 2, Pietèrnella Koens, 65 j., geh. met Pieter Raas. Van 30 October2 November. A'LISSINGEN. Getrouwd: J. ten Cate, 26 j. jm. ten M- J. Jager, 21 j. jd.; J. J. Preuniger, 29 j. jm. en E. Verhorst, 28 j. jd. Bevallen: J. M- Bange, geb. Aros, d.; P. Heijdens, geb. Jacobse, z.L. C. M. J. Roeise, geb. Huijsman, d.; C. Francois, gteb. Theune, d.; J. Ventevogel, geb. Jas- perse, d. (levenloos). Overleden: M. E. van AVag'eninge, 76 j., wed. van L. J. Buisman. Over de maand October 1915. ELLEAVOUTSDIJKGeboren: 26, Mari- nus Geleijn, z. v. Johannes Verheijke en Maatje Jacoba Looij. Levenloos aangegeven: 5, een kind van Abraham Baas en Tannetje Verheijke. Overleden: 5, Dirkje, 21 mnd., d. v. Jan AVestveer en Adriana Cornelia Priester. 3 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 764.6 te Ilapa- randa; laagste stand 749.6 te De Bilt. Atorwachting tot, den avond van 4 Nov. Zwakke tot matigen veranderlijke wind, later wellicht uit oostelijke richtingen. Nevelige tot zwaarbewolkte lucht. Later opnieuw kans op regen. Weinig verande ring van temperatuur. 6 Nov. a.s., zoo de Heere wil en zij le.ven, liopen onze geliefde ouders MARINUS HILLEBRAND en CORNELIA TIMMERMAN, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, L. J. HILLEBRAND en Verloofde. Ma. L. HILLEBRAND. El. M. HILLEBRAND. Pa. J. HILLEBRAND. F. A. HILLEBRAND. A. A. HILLEBRAND. M. HILLEBRAND. CORN. HILLEBRAND. A. A. HILLEBRAND. Al. M. HILLEBRAND. Fr. C. HILLEBRAND. Goes, Nov. 1915. Zoo de Heere wil en zg leven, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders LEENDERT iOBSE en MAGRETHA L0UWS a. s. Vrijdag 5 November hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit aller naam, LEENDERT JOBSE Je. en Verloofde Heden ontsliep zacht en kalm, na een kortstondige ongesteldheid, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader WILLEM DE VOOGD, in den ouderdom van 'ruim 84 jaar. Uit aller naam, J. DE VOOGD AVz. Oostkapelle, 3 Nov. 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te AVeesp onze geliefde Vader en Belmwdvader, de heer TEUNIS BRUYNE, in den ouderdom van bijna 75 jaren. Wij vertrouwen dat zijn einde vrede is. C. A. VAN ANDEL—Bruyne. Mr. L. VAN ANDEL. Middelburg, 1 Nov. 1915. Wegens uitstedigheid kunnen geen bezoeken worden afgewacht. V Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het over lijden van onzen Broeder, Behuwbroeder en Oom, den heer ADRIAAN VERBURG. P. VERBURG. J. VERBURGv. d. Heijde en Kinderen. W. v. d. WEERTVerburg. J. AV. v. d. WEERT W.J.z. Joh a A a VERBURG. Goes, 3 November 1915. Maandag 8 November, 7 uur in de Chr. School. Spreker: de heer H. J. BULTEN. Onderwerp: Het kind en de alcohol. Toegang vrij. U er wel altijd om, dat KERSTLIEDEREN, PROGRAMMA'S, TEKSTBOEKJES, REGLEMENTEN enz. fraai, vlug en tegen zeer billijke p r ij z e n gedrukt worden door Firma R M SMITS - MIDDELBURG. staande op den dijk nabij de hofstede bewoond door J. C. Luyk te Kamperland. staande op de hofstede 't Hof te Melis- kerke", bewoond door M. Francke te Meliskerke. Aanwijzing geschiedt door genoemde pachters bij wie tevens de voorwaarden ter inzage liggen. Verdere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van J. A. TAK Co., Groen markt te Middelburg, bij wie de inschrij vingsbiljetten voor iedere partij af zonderlijk vóór of óp 21 November a.s. moeten worden ingeleverd. (MET LICHTBEELDEN) gep. Kolonel der Art. N. I. L., des avonds te 7 ure, in de „Prins van Oranje" te Goes. Toegang VRIJ voor personen boven 18 jaar TE KOOP bij A. HIRDES Cz., Rilland-Bath.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3