Uit de Provincie. Leestafel In deu hoek tusschen de Morawa en de Resawa (rechter zijrivier ran de Mo rawa) hebben Duitsche troepen na he vige gevechten de beheerschende hoogte Triwoenwo Brdo genomen. Bulgaarsche strijdkrachten hebben op den weg naar Paradzin de hoogten ten westen van Planiwitsa en in het dal van de Nasjawa de hoogten ten westen van Beta Palanka veroverd. Tot dusver bedraagt de gezamenlijke buit der Duitsche en O.-H. troepen van het leger van generaal Koevess20 officieren en ongeveer 6600 man gevangen geno men, 32 kanonnen, 9 machinegeweren, meer dan 30 munitiewagens, een zoeklicht, yeel geweren, artillerie-munitie, zeer veel geweer-munitie en bovendien 45 oude of gesprongen stukken geschut buit gemaakt. Voorts wordt bericht, dat het Servische hof. niet langer vertrouwen hebbende in de oprechtheid van de Grieksohe regeering, voor zijn veiligheid naar een punt in het binnenland vertrokken is, ver verwij derd van Monastir. De Bulgaren rukken steeds dichter op Nisj aan, uit het Noorden door de Duit- schers gesteund. De ijzeren ring om de Serviërs is nu zoo vast gesloten, dat de beslissing ophanden is. Ingevolge opdracht uit Londen zijn de Engelsche troepen uit Saloniki naai- het Servische front vertrokken en hebben hun vereeniging met de Servische troepen thans volbracht zijn. Ook zijn Fransche en Engelsche troepen-transportschepen voor Kawala verschenen. Nader wordt gemeld, dat. de landings troepen reeds te Serres, Kawala en Drama zijn ondergebracht. Korte Qorlogsberiohten. Roemenië. Het loopt mis in Roe menië. Heethoofden, die voor tusschen- kornst zijn en dadelijk willen g'aan vechten bagën Duitse lil and, ruien de menschen, op. In de hoofdstad Boekarest dreigt de staat Van beleg te zullen worden afge kondigd. Met het oog daarop zijn reeds verschillende verdachte personen wegge- reisd. Aan het ministerie van oorlog is een buitengewone vergadering van den Roemeenschen generalen staf gehouden. Alle aanvoerders van legerkorpsen, divi sies en brigades waren aanwezig. Na een stormachtige gedachtenwisseiing A er een motie betreffende het deelnemen van Roemenië aan den oorlog aangeno men. Twee derden van de generaals stem den vóór ingrijpen aan de zijde der entente- mogend heden. De militaire voorbereiding van Roemenië is ook ter sprake gebracht. Vastgesteld werd, dat Roemenië gereed Was en een zegevierenden oorlog kon voeren zoowel tegen Oostenrijk als tegen Bulgarije. De koning beter. De koning van Engeland is te Londen teruggekeerd. Aan de bladen wordt uit Bagdad be richt: Engelsche soldaten, die onlangs! gevangen zijn genomen, vertellen, dat in Indië overal onlusten zijn uitgebroken en dat in de laatste dagen aan de grens van ■Afganistan gevechten zijn geleverd. Dien tengevolge hebben de Engelse hen geen troepen meer pit lndië kunrien zenden ter versterking van hun strijdmacht in Mesopotamia. De stammen in Mesopo tamia verontrusten de Engelsche troepen, wier zwakheid zij kennen, voortdurend. Teneinde het 'te doen voorkomen, dat versterkingen worden aangevoerd, bren gen de Engelsehen gedurende den nacht een gedeelte hunner troepen op schepen en zetten deze dan 's anderen daags op een ander punt aan wal. Naar verluidt, hebben de Engelschen in het jongste ge recht aan de Tigris meer dan 201)0 man verloren. Op de Nederlandscfie grenzen (Gro ningen en Drenthe) zijn thans hier en daar pas gebouwde observatieposten der Duit- sc.hers te zien, waar met verrekijkers wordt gelet op gevluchte krmgsgevange- nen. die de Nederlandsche grenzen trach ten over te steken. De Duitsche militaire overheid laat prikkeldraad ter hoogte van 2 'meter span nen langs de grens tusschen den Elzas en het kanton Bazel. De maatregel is geno men ter vermijding van de steeds talrijker wordende desertjes. De houding van G r i e k e i% land. Ben telegram, uit Athene bericht, dat de demobilisatie (ontwapening) van het. Grieksche leger zal afhangen van het resultaat van den oorlog, dien Bulgarije 'tegen Seme voerj. Griekenland zal ge lijktijdig met Bulgarije demobiliseeren. Bulgarije heelt aan Griekenland medege deeld. dat de Bulgaarsche legers, die in Macedonië optreden, hun program beperkt hadden tot de bezetting van het Macedo nische gebied ten Noorden van Monastir. Bulgarije zou niet verder voorwaarts ruk ken. tenzij Servische en Engelsche-Fran- sc he aanvallen het dwotfgen, zulks tie doen. Aldus wordt bevestigd, dat Monastir niet begrepen is in het Bulgaarsche pro g'ram van expansie, daar het Griekenland voorbehouden wordt als belooning' voor zijn onzijdigheid. Van het \V e s t e 1 ij k gevecht s- t err ei n. Uit het Duitsche hoofdkwartier: In Champagne hebben de Franschen bij Tahure een tegenaanval gedaan, dien wij hebben afgeslagen. De door onze troe pen op 30 Oct. stornenderhand genomen heuvel van Tahure is vast in ons bezit gebleven. Het aantal gevangenen, de laat ste twee dagen door ons gemaakt, is tot 31 officieren en 1277 man gestegen. Luitenant Bölcke heeft den 30sten Oct. ten zuiden van Tahure een Fransch vlieg tuig ('tweedekker) ten val gebracht. Hij heeft, nu zes vijandelijke vliegtuigen, buiten gevecht gesteld. In de streek van Belfort zijn ettelijke I luchtgevechten ten voordeele der Duitsche vliegers geëindigd. Van het Oostelijk gevechts terrein. Uit het-Duitsche hoofdkwartier: Legergroep- von Hindenburg: Aan beide kanten van deu spoorweg TukkumRiga hebben onze troepen bij hun offensief de algemeene linie Ragasem (ten noorden van Kemmern aan de kust)Kemmern (ten westen van Sjlock)Jattesen (tew zuiden van Sjlock aan den rechteroever van de Aa) bereikt. Vijandelijke tegenaan vallen zijn afgeslagen. Ten westen en Z.W. van Dunaburg zijn krachtige aanvallen der Russen afgeslagen. Tusschen het Swenten- en het Ilsen-meer, waai- de strijd buitengewoon hevig is ge weest, wordt op eenige punten nog ge vochten. Op zich zelf staande vijandelijke aanvallen ten noorden van het Driswinty- rneer zijn eveneens mislukt. De vijand heeft zware verliezen geleden. De Duitsche troepen van het leger van generaal Bothmer zijn bij Siemikowce (aan de Strypa, ten noorden van Boer- nakow) aangevallen. De strijd is nog aan den gang. Afgezien van een groot aantal gevon den kanonnen en 16 machinegeweren van oud maaksel, zijn in October in Rusland in het geheel 244 officieren en 40.949 man gevangen genomen, 23 kanonnen en 89 machinegeweren door de Dujtschers buit gemaakt. V a n het Z u i d e 1 ij k gevechts terrein. Uit liet Oostenrijksche hoofd kwartier De den 18en Oct. begonnen en den 28an Imet. versche troepen herhaalde derde stormloop der Italianen tegen ons fro uil in het kustgebied begint te verlammen, Gisteren heeft de vijand weliswaar nog aanvallen ondernomen tegen den noord rand van de hoogvlakte van Doberdo, op verscheidene punten met aanzienlijke, op andere met zwakkere strijdkrachten, doch tevergeefs. Het offensief is intuisschen niet meer algemeen. Het door het Italiaansche legerbestuur met groote woorden aange kondigde en op het voornaamste front met ten minste 25 divisies infanterie on dervonden offensief, is op den onwrikba- ren muur onzer troepen te pletter geloo- pen; de slag aan de Isonzo is na twee weken te hebben geduurd, voor onze wa penen gewonnen. Het gevechtsfront is overal onveranderd gebleven. De verde digers op ons front in Tirol en Karinthië hebben eveneens bun sedert het begin van den oorlog heldhaftig verdedigde stel lingen va.sf in hun bezit gehouden. Door deze successen heeft onze gewa pende macht opnieuw bewezen, hoe ijdel en onhoudbaar alle aanspraken van onzen voormaligen bondgenoot op onze Z.-W. grensgebieden, die hij door een arglistigen aanval in d-ein rug gemakkelijk meende te kunnen veroveren, zijn. In de gevechten van de tweede helft van October heeft de vijand ten minste 150.000 man verloren. J. S. Me u ws e n. Naar de „Tel." verneemt, is de heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Midden standsbond, zeer ernstig ongesteld. Als waarnemend voorzitter van den Midden standsbond treedt thans de heer H. Kop pel Jr. op. Gouverneurgeneraal Idenburg. Aan Gouverneur-Generaal Idenburg wordt het voornemen toegeschreven na zijn aftreden eenige maanden in Zwitser land door te brengen, alvorens, tegen Mei of Juni hier te lande terug te keeren. Afgezet. De heeren De Clereq en Jacob, leiders van De Vlaamse he Stem, zijn door den koning van België ontslagen als amb tenaren van den Belgischen Staat. Dit wil echter aldus schrijft inen van Vlaamsche zijde aan de „N. K. Crt." niet zeggen dat de Koning de Vlaam sche beweging gram zou zijn. Wel is 't qpt.- slag een protest tegen 't optreden van bei de genoemde heeren die de gehvele vrij wording van België ondergeschikt willen gemaakt zien aan het recht der Vlaam sche beweging. Herhaaldelijk heeft de nieuwe redactie van De Vlaamsche Stem sommaties gericht aan, „die van Le Havre" over zaken die zonder de Ka mers de regeering toch niet veranderen kan. Onder deze omstandigheden was de Koning van meening, dat genoemde hoe ren niet langer als opvoeders der jeugd konden gecontinueerd worden. Het desbetreffend bericht in de Relgi sche Staatscourant (Moniteur Beige") luidt als volgt Bij koninklijk besluit van 5' October 1915 wordt de -heer Bené de Clereq, leeraar aan het Koninklijk Athenaeum te Gent, bestuurder van het blad de „Vlaamsche Stem", uit zijn ambt ontslagen Bij koninklijk besluit van 5 October 1915 wordt dr. Jacob, bestuurder van het blad de „Vlaamsche Stem", tijdelijk leeraar bij het middelbaax onderwijs, van de lijst der doctoren in de filosofie en letteren, uit wie een keus wordt gedaan om bij het, staatsonderwijs een post te vervul len, geschrapt. A a n ze 11 e n t o t d ien s i we i ger i n g. De volgende circulaire is, volgens „Hot Volk", door den Minister van Waterstaat gericht tot onderteekenaars van het ma nifest over de dienstweigering (het uia- nifest-Biihler c. a.) die in staatsdienst zijn: „Tot mijn leedwezen trot ik onder het manifest.-waarin tot dienstweigering wordt aangespoord, ook uw naam aan. Dit is een feit waarvan de ernst, niet mag wor don onderschat. liet voornemen, om te weigeren deel te nemen aan de ge wapende landsverdediging, wanneer deze krachtens de wet vanwege de Koningin wordt gevorderd, bij ieder staatsburger te laken, waar het ambtenaren geldt, die zooals gij, bij de aanvaarding van hun ambt een eed of belofte hebben afgelegd, aanvangende met de woorden: „Ik zweer (beloof) getrouwheid aan de Koningin en gehoorzaamheid aan de wetten van den Staat", is zalk een daad ten eenenmale ontoelaatbaar. Ik vertrouw, dat, bij kalm nadenken, gij tot inzicht zult komen, dat onderleekening uwerzijds van het mani fest, zeer zeker niet in overeenstemming is geweest met den -door u afgelegden eed, noch met uw plicht als ambtenaar en dat gij bereid zult zijn mij ten spoe digste ïpede te deelen, dat gij die on- dertoekening als niet gedaan wenscht te zien beschouwd." Schrijvende over het dienstwoigerings- manifest, deelt de Zaandamsehe „Voor post" het volgende mede: „Een dier onderteekenaars is ook een zekere heer 'Frankema, onderwijzer te Zaandam. Dezer dagen echter bij den commissaris van politie geroepen, ver klaarde de held „die liever gefusilleerd wil worden dan.. enz.", dal hij 'tzóó niet bedoeld had!!! Hij bedoelde alleen maar niet te willen moorden, maar van dienstweigering of aanzetting daartoe was geen sprake! Zijn we goed ingelicht, dan werd er beloofd, dat de handteekening weer geschrapt zou worden." Tijdens een voornamelijk door kin deren bezochte voorstelling in de cinema Parisien te Terneuzen is een in de projec tiekamer liggende film in brand geraakt. Bij de pogingen, om die film te verwijde ren, kreeg de eigenaar-operateur A. Caste- leijn brandwonden aan de handen. Er ontstond een paniek onder de bezoekers. Bij het naar buiten dringen kregen ver scheidene kinderen kwetsuren. De Directeur-Generaal der Staats spoor heeft o.m. eene loffelijke vermel ding wegens betoonde eerlijkheid toege kend aan den hoofdconducteur F. G. Gij zeis te Vlissingen. fioes. De burgemeester bericht aan be langhebbenden, dat de jaarklasse 1913 van den Landstorm in werkelijken dienst wordt geroepen op Dinsdag 9 Nov. a. s. te M i dd e 1 b u r g in het Gymnastieklokaal aan de Nieuwe Haven, des namid dags V e 12.15 uur. Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand October Telegrammenverz. 1646, ontv. 1326, overgen. 2908, totaal 5880. Gesprekkenverz. 2933, ontv. 2523, overgen. 9582. Lokaal 3257. Totaal 18295. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Ontv. Tot. Baarland Borssele Colijnsplaat Driewegen Ellewoutsdijk 's Gravenpolder 's Heer Arendskerke 114 119. 's Heerenhoek 54 74 'sHeer Hendriksk. 14 27 Heinkenszand 58 77 Hoedekenskerke 35 62 Kamperland 58 69 Kapelle 97 156 Kats 20 32 Kloetinge 39 77 Kortgene 113 117 Kruiningen 270 228 Kwadendamme 11 23 Nieuwdorp 45 67 Nisse 31 40 Oudelande 24 31 Ovezande 67 88 Rilland 247 268 Schore 77 86 Waarde 44 73 Wissenkerke 38 35 Wolfaartsdijk 95 132 Gesprekken. Kantoren. Verz. Ontv. Loc. Baarland 73 86 Borssele 113 52 26 Colijnsplaat 140 149 5 Driewegen 116 86 Ellewoutsdijk 122 44 's-Gravenpolder 139 166 's-Heer Arendskerke 168 235 's-Heerenhoek 99 53 Heinkenszand 52 44 Hoedekenskerke 97 77 Kats 39 38 Kamperland 139 60 Kapelle 287 170 32 Kortgene 245 217 15 Kruiningen 244 225 37 Kwadendamme 31 14 Nieuwdorp 141 101 15 Nisse 81 69 13 Oudelande 55 8 Ovezande 107 114 Rilland 251 148 9 Schore 138 94 Waarde 227 201 2 Wissenkerke 87 18 Wolfaartsdijk 96 5 6 20 30 50 53 71 127 75 83 158 32 49 81 45 47 92 58 86 144 233 128 41 130 97 127 253 52 116 230 498 34 112 71 55 155 515 163 117 73 227 Tot. 159 191 294 202 166 305 403 152 96 174 77 199 489 477 506 45 257 163 63 221 408 232 430 105 107 Heden werd alhier een vergadering gehouden van leden der Onder Afdeeling „Zuid-Beveland V. P. N.", ter bespreking onderwerp contributie-verhooging. Het voorstel van de Afdeeling „Zeeland V P. N." oml de contributie te brengen van f 1.50 op f2 werd verworpen. Daar de kas .yan de Onder Afdeeling Zuid- Beveland in zeer goeden staat is, besloot de vergadering onn in plaats van 15 cent per lid voortaan 30 cent, af te dragen voor de afdeeling Zeeland, doch de contri butie voor het hoofdbas:uur niet te ver- li oogen. Do vergadering was zeer slecht bezocht. Vlissingen. Het bericht gisteren gezon den door een correspondentiebureau over het stopzetten van den maildienst Vlissin genEngeland kunnen wij tegenspreken. De dienst is niet stopgezet geweest ver leden week. Toen Vrijdag' geen boot aan kwam. kon Zaterdag geen boot vertrek ken, daar dit hinderlijk zou zijn aan een verder geregeld verkeer. Wij kunnen ver zekeren, dat het niet aankomen der boot op Vrijdag en Zaterdag alleen een gevolg was der mist, de boot vertrok op ge wonen tijd van Tilbury, doch kwam we gens mist op de Theems voor anker. Gis teren werd de „Mecklenburg" in Enge land eenigen tijd opgehouden en kwam te kwart over acht in plaats van te 5 uur hier aan. Sfavesisse. In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad werd het nieuw gekozen raadslid de heer J. Gaa- keer beëedigd en geïnstalleerd. Naar aan leiding van een schrijven van Ged. Staten aangaande de nadere salarisregeling van den burgemeester en den secretaris wor den de jaarwedden op voorstel van B. en W. voor iedere betrekking gebracht op t'900. Een verzoekschrift van mej. Dorst, hoofd der bewaarschool, om een lokaal der openbare school voor knip- les te mpgen gebruiken, wordt van do hand gewezen, hetzelfde geschiedt met een verzoekschrift van J. Moerland, om vrijstelling van havengeld voor de los sing van 1000 K.G. melasse. Een schrij ven van Ged. Staten en het Waterlei dingcomité voor het eiland Tho'en, waar in verzocht wordt om de noodige maat regelen te nemen ten einde met de wa- terleidingplannen te kunnen beginnen, ver krijgt slechts één stem. Bij de rondvraag stelt de heer C. L. Dorst voor, om het vorige besluit tot verhooging der jaarwedden van den bode en den lantaarnopsteker in te trekken en de eerste te brengen van f 90 op f 100 en de tweede van f 150 op f 175. Aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren L. Hage en H. J. Dorst). De heer C. L. Potappel dient de vol gende motie in: „De Raad van Stavenisse, heden vergaderd, acht het zeer onge- wenscht en niet in het belang der vee houders, om bij het voorkomen van mond en klauwveer onder het rundvee enz. zieke en gezonde dieren al' te maken, waar dik wijls gebleken is, dat de dieren volko men herstelden (een enkel uitgezonderd), en een groote moeilijkheid teweeg wordt gebracht voor de volksvoeding door de groote schaarschte aan melk en boter; deze motie ter kermis te brengen van Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel en aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dringend onze hooge landsvertegenwoor- diging te verzoeken fot behoud van den veestapel en tot voeding van den mensch het afmaaksysteem niet meer toe te pas sen". Deze motie wordt met 6 tegen 1 stem, die van den heer H. J. Dorst, aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Bij de gisteren te Harderwijk gehou den verkiezing van elf leden voor het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn de elf eandidaten der kiesvereeniging „Strijdt den g'oeden strijd" (Geref.) gekozen. Geref. Kerken. Beroepen te Krabbendam en te Twijzel, P. Hekman, cand. te Zuidbroek; te Blokzijl, D. Chr. Karssen, cand. tc Am sterdam. Aangenomen naar Ouderkerk a d. lJsel, door J. Vesseur te Elburg; - naar As- peren, door J. E. Westerhuis te Grams- bergen; naar Tziiin, door S. Veltman te Niawier. - Bedankt voor Ylaardingen, door G. Wisse te Bodegraven; voor Urk, door C. Bouma te Schoonoordvoor Enter, door J. E. Westerhuis te Gramsbergen; voor Bururri, door F. H. v. Loon te Ter Apel. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. J. Duurséma, van Uithuizen, met een predikatie over Jesaja 52 vs. 7, deed Zondag j.l. ds. J. F. van Hulslcijn, geko men van Terneuzen, zijn intrede bij de Geref. Kerk te Middelslum, sprekende naar aanleiding van Efez. 4 vs. 1113. Den nieuwen leeraar werd toegezongen Psalm 134 vs. 3, terwijl hij werd toegesproken door ouderling' E. van der Schans na mens de gemeente: door ds. J Duursema namens de classis Warffum, door ds. E. J. Koppe, van Westeremden; en door den heer F. van Anken, burgemeester van Middelstum. (Rotterdammer.) Uit Ierseke ontvangen wij van ge achte zijde de volgende rectificatie Bevestigingstekst van ds. Bouma was niet Efezc 2:10. maar Efeze 2:18. In- tredetekst van ds. Meijer niet 1 Tim. 2: ,15, 16, maar 1 Tim. 1:15. 16. (Het bericht was ons uit de herinnering door onzen berichtgever mondeling over gebracht. Bed.) Zondag j.l. nam ds. J. A. de Bruijn, predikant bij de Geref. Kerk tc Oud-Vosse- meer, afscheid van zijn gemeente met een predikatie over Hand. 20:27. De nu emeritus-leeraar werd toegesproken na mens de gemeente en schoolvereeniging door ouderling Z. B. Goedhart op harte lijke en waardeerende wijze en namens de classis Tholen door den heer B. W. de Graaff, leerend ouderling te Poort vliet. Ds. A. P. Lanting, eveneens dooi de classis Tholen afgevaardigd, kon we gens droeve familieomstandigheden niet aanwezig zijn - - De Uniecollecte bracht te Haam stede op f66,87i/2. Benoemd "tot onderwijzer aan de Geref. school „de Koningin Wilhelmina- school" voor L. en M. U. L. O. te Ylaar dingen de heer C. F. van üijke, vau Poortvliet, thans onderwijzer aan de O. L. school te Tholen. (M. Crt.) Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel is, met ingang van 1 dezer, tot wedèropzeggens behoemd tot assistent bij de cliniek en de verloskunde aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht, L. J. J. Geldof, veearts aldaar. (Stct.) Catalogi. Wij vestigen do aandacht op de geïllu streerde en bijzonder fraai uitgevoerde,* uitgebreide catalogi van uitgaven van de firma's Callenbach te Nijkerk en Bre- dee's Uitg.-maatschij. te Rotterdam. Evenals vorig jaar bevat de catalogus van Bredee talrijke proeven van bij die firma verschenen platen, teksten, muur bloemen, Zondagschoolkaartjes, kerst boomversieringen, enz. enz. De groene boekjes. Met de gisteren door ons beoordeelde fraaie boeken (van ds. Weiss en van prof. Obbink) maken de groene boekjes )„Haar afgoden" door Johanna en „De fa milie Blarensteijn" van P. v. Sparrie- bird, twee lieve verhaaltjes, een nieuwen jaargang" uit van de bekende Callenbach's Bibliotheek. Scheurkalenders. Behalve de Marthakalendcr van Bre dee reeds door ons genoemd, verdienen ook een prijsje de beide bekenden Fi- lippus en Eben Haezer. Eerstgenoemde, uitgave van Filippus, levert jaarlijks een flinke bate voor de Weduwen- en Wee- zenkas van Geref. predikanten. Alleen daarom reeds verdient hij een afzonder lijke vermelding. Doch ook om zijn inhoud, zoo voor- als achterzijtjes, en zijn degelijk premiewerk: Meditaties van wijlen ds. Jongsma over de Bergrede heeft hij hier aanspraak op. Het veelkleurige schild stelt „De kpperen slang" voor. Wat Eben Haezer betreft, deze trekt ons altijd bijzonder aan door zijn een voudige, door zijn eenvoud zoo liefe lijk sprekende, artistieke schild met zijn bescheiden, zachte kleuren; de voorzijtjes bevatten onder meer een lief versje; de achterzijtjes zijn blank. Voor menschen die veel om handen hebben moet deze kalender wel een welkome gast zijn. Een lasteraar. „Een lasteraar! Kantteekeningen bij de voorgeschiedenis van den wereldoorlog door dr. Th. Schiemann, hoogleeraar aan de Universiteit te Bjerlijn". Zoo luidt de titel van het vertaalde boek bij de Hol- landiadrukkerij te Baarn verschenen, en dat door de releveering en belichting dei- feiten den laster weerlegt als zou üuitsch land den oorlog hebben geprovoceerd. De schrijver redeneert overtuigend en laat verschillende feiten inderdaad spreken. Wie tot nog toe, eenzijdig door De Te legraaf voorgelicht, alle schuld op Duitschland schoof, raadplege bovenge noemd geschrift. Het zal hem bewegen niet tot een licht- maar tot een reo h t- vaardig oordeel. De heldenstrijd der Camisarden, door F. Bettex. Kampen, J. H. Kok. Weinigen als Bettex verstaan de kunst van vertellen. Men zal daar wel ach ter komen bij 't lezen zijner nagelaten werken, welke nu, na zijn dood immers, wel achtereenvolgens zullen gaan verscJiij' nen. Ook dit verhaal bewijst 't. De vervol ging en de strijd dezer geloovigen en hun helden, o.a. de herder van Gacdon. wor den hier beschreven. Van de bloedstad naar Golgotha, door ds. J. J. ,Westerbeek van Eer ten. Kampen. J. H. Kok. In korte, rijke meditaties leidt de schrij ver ons van Jeruzalem naar Golgotha, den lijdensweg der laatste dagen van Je zus' omwandeling; een en ander inge leid door Jesaja's profetie. Een onder werp waarover de liefhebbers des Hee ren niet uitgemediteerd raken. Voor hen is dit gulden boekske een welkome gids hij hunne overdenkingen. Het heil van Je r uz a 1 e nv, door Dr. A. Kuyper Jr. W. Zwa gers, Rotterdam. Dr. Kuyper Jr. heeft blijkbaar de gave der mediteering en om daarbij telketvd weer iets nieuws te zeggen. In deze „over denkingen" komt dit uit. Do schrijver be gint met een drietal beschouwingen naar aanleiding van het votum (waarom spre ken vele leeraars dit votum niet letterlijk uit <ni in de juiste volgorde der woorden van I's. 124 8?), en hij besluit met eenige meditaties naar aanleiding van den „zegen des Heeren". waarmee de samonkomsi der gemeente besloten wordt. Stemmen des Tijds. Maandschrift voor Christendom en Culluur heeft zijn vierden kringloop volbracht en treedt nu zijn vijfden jaargang in. Hot doet ons genoegen dat dit tijdschrift, de kritieke tijden doorstaat. Moge echter nog meer dere steun het ten deel vallen. Het. tijd schrift wordt degelijk geredigeerd, zóó wel hel buitenlandsch gedeelte door den heer Baar hé als het hinnenlandsch ge deelte door de redactie en haar staf van bekwame medewerkers. De lc afl. van den nieuwen jaargang brengt weeT veel moois, o.a. van dr. \t'ielenga„hel mi-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2