Predikbeurten. Rechtszaken. Leestafel Gemengd Nieuws. Laatste Berichten Aanbestedingen. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht. gunstigere, zij allen moeten ook actief optreden en medewerken en dit kan niet van allen gezegd worden. Ten slotte wil ik er op wijzen hoe telkens blijkt er misverstand heersciht en er onkunde bestaat omtrent het bestaanl der Vereeniging voor H. O. op Geref. grondslag en de van haai- uitgaande Hoo- geschool, omtrent moeder en kind, waar om, indien 't mij vergund wordr, ik gaarne zoo nu en dan hierover een en ander onder de aandacht zou willen brengen in deze rubriek. "K. L. 'C. Souburg. De school voor Christelijk Volksonderwijs (hoofd de heer W. I'. Cal- Siber) herdenkt heden haai' eerste vijf jarig jubilieum. Op den hervormingsdag (31 October 1.910) werd de school inge wijd on op den ten Nov. daarop volgende werd met het onderwijs begonnen. Ter herdenking hiervan hield Zondagavond ds. Steinz van Goes in de Ned. Herv. Kerk een gedachtenisrede. Dat de school tmeer dan reden van beslaan hoeft, blijkt uit haren groofen groei en bloei in deze 5 jaren. Aanvankelijk werd begonnen met 88 leerlingen dn 2 leerkrachten, thansj zijn ar 6 leerkrachten en 225 leerlingen. Dat bet schoolgebouw telkens moest ver groot worden, is te begrijpen. Geslaagd voor het notarieel examen derde gedeelte de heeren: N. J. Viets te Maastricht, J. J. Jongepicr te 's Herto genbosch, H. P. Vader to St. Laurens en mej. M. A. J. Leclercq te Middelburg. (Hand.) D,oor de geneeskundige staats com-1 missie te Amsterdam is bevorderd tot arts do heer J. de Hullu, geb. te Biervliet. Voor bet eerste gedeelte arts-examen daagde da (heer W. J. Simons. Te Utrecht slaagde voor het. docto- raal-exiunen rechten de heer C. .1. Pioké. Bij het te 's Gravenltage gehouden examen Kn de Stenografie Riënts Balt slaagden voor Diploma B de damesP. C. jBehle, H. M. C. Duivesteijn, A. p. de Kok, G. de Kok, M. M. Venema, W. Th. 3d. v. d. Zijde. Uit. het leven van onze Chr. onder wijzers van vroeger tijd verhaalt „Het Corr. blad" nog het volgende: Reeds in 1881 was in de Afdeelings- verg&dering in Den Haag als een nieuwe vraag ingekomen: Is de Bijbel Gods Woord, óf wel: Is Gods Woord i n dqn BijbelDe vraag was onrein, omdat ze eene tendenz-vraag was en is c- en blijven zal, die hare, wederga Vindt in het perfide: Is heft ■ook, dat God gezegd heeft: „Gijlieden! zult niet eten van alle hoornen dezes hofs?" Het ging er dien avond Sn de Haagsche Afdeeling warm toe te warm I Eerdbeek keurde het stellen: van de vraag, als van verdacht nut, af. Maar Post ging met Rumscheidt op de vraag in, althans een lieel eind, tot hij ten laats te alleen stond met zijn gevoelen: Gods Woord in den BijbelPost nu alleen tegenover den Gereformeerden, weionderlegden Sme- lik. Alle jongeren zwegen. Er was spanning. Hoe heerlijk pleitte de Ge reformeerde man om uit ous, Her vormden, voor de ho-oge bezieling van het Christelijk onderwijs nog te behou den, was nog te behouden was. Eindelijk verklaarde Post zich dankbaar, maar niet yoldaan. Wij meenden, dat wij er nu met een zucht van verlichting af waren, maai' neen. In no. 2 van het Correspon dentieblad 1882, pag. 4, onder Voorstellen I, II, III, IV kwam, rij het in den vorm! gewijzigd, de vraag terug en wel op weg naar de Algemeene Vergadering te Leeu warden. Thans heette het: „Woord Gods" tegenover „Heilige Schrift" en ter stond besloot de Afdeeling Post als haren lafgevaardigde naar Leeuwarden te zen den en deze nam de opdracht aan. In Leeuw-arden zou Post Ilusen tegenover zich vinden. Alleen maai-, het Hoofdbe stuur, beducht voor heftigheid..., voor verdeeldheid..., voor scheuring? belegde eene vóórvergadering. Daar kwamen drie motiën ter tafel: eene der Gereformeer den (Husen c.s.), eene der Ethischen (Voerman c.s.) en eene van het Hoofd bestuur. Wel steeg de warmte van het debat in dien besloten kring tot een ba- denkelijken graad - een oogenblik scheen het, dat Post geen kamp kon geven..., totdat het door den Heere gezegend be leid vu het Hoofdbestuur tot een modus vivendi voerde van den volgenden inhoud „De vergadering van Christelijke onder wijzers verklaart, overeenkomstig' Art. 2 en 3 harer Statuten, den Bijbel te erken nen, als door den Heiligen Geest inge geven, onfeilbaar en van Goddelijk gezag dus ook als historisch betrouwbaar." Dit voorstel (Leeuwarder Verklaring) werd in de Algemeene Vergadering met eenpa rige stemmen aangenomen dus ook. door Post, die bovendien den broeder^ hartelijk! dank zeide voor dit voorstel en de wijze van voorbereiding. De geheele vergadering zong nu staande Psalm 72 vs. 11. (Ter toelichting van .het bovenstaande dient dat Post „ethisch" was. Husen streng -confessioneel, en het hoofdbestuur in meerderheid eveneens streng confessio neel was, met variaties; naast Meijer en heringa, streng confessioneel, zaten van Zanten, gematigd rechtzinnig, en Wijn beek, Chr. gereformeerd. De gereformeerde Hervormden ,v. d. Laan ,c.s. begonnen zich destijds te roeren. Red.) Overtreding reglement spoorwegen. De marechaussee die tegenwoordig over al komt, maakt ook overal proces-verhaal op tegen die spoonveg-reglementovertre- dingen welke vroeger oogluikend werden toegelaten. Zaterdag was de kanton-rech telijke zitting te Utrecht aan vele derrg- lijke overtredingen gewijd. De een had gerookt, een ander was in een waggon gesprongen, of er uit, toen deze nog in beweging was, enz. De meesten van de overtreders had den natuurlijk een excuus; de één moest overstappen, terwijl de trein te laat was; de ander moest haastig een familielid bezoeken, die ongeneeslijk ziek was ver klaard, enz. enz. Eén der aangevoerde verlichtende omstandigheden mocht in de oogen van den ambtenaar een gunstiger onthaal vinden dan de genoemde name lijk; één die in verband stond met gelan- terie. Wat was 'tgeval? Een handelaar in paraplu's, een Belgisch vluchteling, zat in een derde-klas-coupé, toen op 't laat ste nippertje de locomotief zette zich al in beweging een meisje aan kwam loopen en den inzittenden passagier aller vriendelijkst en innemendst verzocht, even het portier voor haar te openen. Wat moest de ongelukkige binnens-cou- pé's doen? Het smeekende meisje aan haar lot overlaten? Dus doen, wat de wet en de veiligheid geboden? Of het gevaar en, de wet arotseeren, onii tc doen, wat de galanterie van hem eischte? Hij erkende het laatste als zijn hoog sten plicht, haalde het meisje naar bin nen, maar meteen een proces-verbaal De man verklaarde, dat hij de wet niet kende. Anders zou hij het meisje niet hebben opengedaan. Zou hij dus1 niet den bovpngeschetsten tweestrijd heb ben gestreden? Do .ambtenaar vond deze zwakte tegen over het vrouwelijk geslacht wel gevaar lijk voor de veiligheid natuurlijk, maar liet 's mans edele motieven gelden en eischte de minimum-boete. Ger. Gem. SriGoes.jWoensdagjlfDankdag), 9.30, 2 en ®,uur, ds. J. Fraanje, van Rotterdam. Oostersch leven, door dr. II. Th. Obbink. Nijkerk, G. F. Callenbach. 2e Deel. 1 i Wij hebben bij de verschijning van het le deel van dit belangrijke, leerrijke werk onze (ingenomenheid met de verschijning er van betuigd. Professor Obbink heeft op menige Schriftuurplaats, op menig feit uit do gewijde Historie, op menige plek in het Beloofde Land, op menige hande ling in Israël, op menig volksgebruik, op de dagen van 's Heeren omwandeling onder de menschen een heel ander licht dan vallen dan dat bij hetwelk wij ze eerst zagenen dat nieuwe licht heeft ong heel wat opheldering geschonken. En J>ij do populaire beschrijving heeft hij) ter nog: meerdere verduidelijking een aantal platen gievoegd, van welke wij de schoon heid en duidelijkheid, de als 't ware pho- tografischo natuurgetrouwheid bewondcb reu. Want we] geven deze de zeden van dezen tijd vveei', doch deze waren toen! dezelfde. Wij vertrouwen dan ook, dat menig lezer van dit boek bij de dagelijk- sc-be lectuur van zijn Bijbel de waarde van) dit boek steeds meer zal erkennen. Den Uitgever Callenbach onze hulde voor dei prijzenswaardig schoone uitvoering dezer uitgaaf. Vier maanden in Suriname, door H. Weiss. Nijkerk, G. F. Callen bach. Ds. Weiss, secretaris van het Zending genootschap der Zeister Broedergemeente, bracht vier maanden door in Suriname en doet in dit boek verslag van zijn reis. Wie beter dan hij kon dit doen, diè vele jaren in Suriname als zendeling:-heeft gearbeid en daarvan in zijn voortreffelijk geschrift: Ons Suriname, naar dr. Callenbach zoo terecht in een aanbevelend woord herin nert, op zoo populaire wijze verslag heeft gedaan. Het. spreekt van zelf, dat de vrienden der Zending met groote belangstelling dit reisverhaal zullen volgen. Wij durven ech ter voorspellen, dat zelfs zij, die voor de Zending weinig of niets' voelen, zich door dit boek zullen laten aangrijpen en boeien. Welk een verschil toch met een halve eeuw geleden, jftoen wij onze Ze-ndings- kennis uit geschriften met onooglijke prent jes moesten opdoen, en bijvoorbeeld dit boek met zijn prachtige platen en spre kende photo's. Maai' ook welk een ver schil ook in waardeering en behandeling van de Zendelingen en het Zendingswerk. Men léze o. a. maai' blz. 84: Met den Gouverneur van Surinftme op reis. Ook dit boek is een proeve van keurigen druk en nette uitvoering, zooals wij die v,an de firma Callenbach gewoon zijin. Het nieuwe boek van Elisabeth von Maltzahn, dat binnenkort bij de firma La Rivière en Voorhoeve te Zwolle het èlicht zal zien, draagt tot titel: „Zonne gloren". Een slimmerd. Bij de Utrecht- -sche politie kwam gisteren iemand aan gifte doen, dat hij in de Schalkwijkstraat aldaar op zijn met zakken beladen wagen eenigp bankbiljetten had neergelegd en daarna .even een boodschap was gaan doen. Toen de: man terugkwam, wareu begrijpelijkerwijs de bankbiljetten verdwe nen. Vermoedelijk heeft een of ander voorbijganger zich over de onbeheerd lig gende papiertjes ontfermd en ze mee genomen. (Tel.) Een historisch gebouw. In het gebouw op den hoek van Groote Markt en Sniedestraat te Haarlem, is gisteren een begin van brand ontstaan. Er zijn tijdelijk soldalen in gelegerd. Gelukkig iwerd het vuur, dat in een kist ontstaan was, nog tijdig ontdekt en gebluscht. Het zou een groot verlies voor de stad ge weest zijn wanneer het gebouw in vlam men was opgegaan. Immers het is Haar lems oudste stadhuis, zooals blijkt uit het gedicht op een gevelsteen: Wanneer de graef hier op 't Sant Syn prinoenwoning had geplandt, Soo was dit ioflick oudt geslicht Tot Haarlems Raethuys ingericht. Het bestond reeds in de 14e eeuw. Later lcwaiu liet,'huis in handen van par ticulieren en eerst in 1755 kwam: het in het bezit der gemeente. Lang heeft het niet als raadhuis gediend en werd het tegenwoordige als zoodanig ingericht. Dit werd in 1800 voor f25,000 aan de regeering der Bataafsehe Republiek ver kocht, die het inrichtte als departemen taal gerechtshof. De raad verhuisde toen naar het gouvernementshuis in de St. .Tansstraat, doch betrok in 1805 weder het stadhuis op do Groote Markt. In het tijdelijk verblijf der te Tiel gedetacheerde soldaten, dat in hot hartje der stad ligt, is al het koper Van de| pompen gestolen. Bij het graven van een put te Uden, kwam een geheel ongeschonden Jacoba- kan voor den dag'. De pot is-bolvormig, ruim 20 c.M. hoog, terwijl oor en voet- rand niet vingerindrukken gekarteld zijn. Te Jutphaas is een kind geboren met 12 vingers. Te Hilvarenbeek is een jonge Belg, Van llooy uit Poppel, di «met een 1'2-tal yanderen petroleum trachtte te smokkelen, door de grenswacht door een schot in hvt hoofd levensgevaarlijk gewond. Historisch. Een Limburger komt als opzichter over een ploeg werk lui sedert de mobilisatie dagelijks in aan raking' met Duitsche grensposten, waar mee hij zeer vertrouwelijk is. Dezer dagen kwam het gesprek op Nederland als neu trale mogendheidDe' neutraliteit van ons land werd dooi' een Duitsöhen Feldwebel hoog geprezen, hij vond 't zelfs jammer, indien Nederland in den oorlog zou ge raken. Ja, zei de .Nederlander, dat zou ook jammer zijn. Verbeeldt je, dat Nederland met Duitschlandin oorlog geraakte; dan zouden wij, die toch 'vrienden zijin, pp mekaar moeten schieten. O, w:at, dat was toch niet noodig, ant woordde de Duitsclier: Sie brauchen dann nur die Handc hoch zu halten! (Dan houdt ge de handen maar omhoog!) S n e e u w i n B. e r 1 ij n. In den nacht van Woensdag' op Donderdag heeft het te Berlijn hevig gesneeuwd. Ofschoon jhèt reeds ©enige dagen koud was geweest, had uien toch nog niet zoo vroeg in het jaar sneeuw verwacht. De straatreiniging had tengevolge van het gebrek aan paar den voor de wagens, die tot het wegvoe ren van de sneeuw dienon moesten, een zeer moeilijke taak. Men zag zich zelfs genoodzaakt, de paarden van de vuil niswagens voor dit doel te gebruiken. Ook bleek er een belangrijk tekort aan arbeidskrachten te zijn. De telegraafmaatschappij te San An tonio (Vereenigde Staten) heeft het Be richt ontvangen, dat generaal Carranza, die door do grooto Amerikaansche repu blieken als president van Mexico is er kend, zou zijn vermoord. Bij de voortzetting van de rechtzaak tegen John Henry Mu.nnik, beschuldigd van smaad tegen generaal Botha, is ook generaal de Wet als getuige gehoord. Hij zeide zich niet te herinneren dat generaal Botha voorstellen heeft gedaan nopens, financieel© aangelegenheden. Wel is bij tegenwoordig geweest bij een onderhoud van Botha met wijlen Jozef Chamberlain, aan wien Botha zekere klachten mee deelde. De ambtenaar van het O. M. merkte op dat de verklaringen van De Wet hem zeer onsamenhangend voorkwa men. Verscheidene getuigen hebben daar op verklaard dat het goud ('t welk Bo tha niet zou hebben verantwoord) in 1900 tegelijk met president Kruger naar Hec- t.orspruit Station-is overgebracht. Een der getuigen zeide, dat hij zelf, na een spoor- wegbotsing, het goud van den eenen trein in een anderen had gedragen. Een geëm ployeerde- van de Shebamiijn, verklaar de dat in Augustus 1900, het goud onder berusting was van den beklaagde en de directeur dei' mijn. Het is later naar Hec- torspruit vervoerd; getuige heeft zelf den trein lie geleid. In Amerika staat een vrouw Miss Thomas aan het hoofd van een groote wasscherij van papieren geld en zij is er trots op, dat dagelijks ongeveer 75,000,000 dollar-biljetten door haar han den gaan. De machine®, daarvoor noodig, worden alle door electriciteit gedreven en behandeld dooi' meisjes, waarvan het eene deel wascht en het andere strijkt. Een meisje brengt het vuile geld naar de waschinachine en een ander grijpt het, als het onder den strijker vandaan komt, want elk biljet wordt na het was- schen direct gestreken. Sommige bankiers verklaren, dat ze gereinigde biljetten veel gemakkelijker en sneller kunnen uittellen, dan vuile. Ze plakken niet op elkaar en zijn zachter. Biljetten hooger dan pdst. 20 worden niet gewasschen. Aan deze wasscherij is ook verbonden een afdee ling" voor het opsporen van valsch geld. Miss Thomas is er trotsch op, dat haar experts al door het aanraken van het aanraken van het geld alleen voelen of het echt is o fniet. Is het valsch, dan wordt het. afgedragen aan een detectie've- bureau, die de makers opspoort. (Hand.) -Een inbreker gesnapt. Een gewezen knecht van den veehouder Klo- ker, in den Runner, heeft zich Vrijdag avond door insluiping toegang verschaft tot de woning van zijn vroegexen baas. Na zich daar 's nachts in het hooi te hebebn verborgen, heelt hij Zaterdag ochtend, toen de boer en rijn personeel afwezig waren om do koeien te melken, zich meester gemaakt, van f (5300. Dit be drag werd door heni in het hooi ver stopt en hij zelf verborg zich in een: bedstede. De insluiper hield zich schuil tot het 's namiddags weer melktijd was. De 'vrouw bleef toen alleen thuis en daar om uieende hij een goede gelegenheid te hebben, om niet zijn buit het hazenpad te kiezfen. Dit mislukte échter. De echt- genoote Van Klokcr zag tot haar groote verbazing den vroegeren knecht uit zijin schuilplaats te voorschijn komen en be greep, dat hij verkeerde bedoelingen moest hebben. Zij belette hem tp vluchten en maakte alarm. Buren kwamen te hulp en hielden den dief vast tot de politie kwam, oan hem te arresteeren. Hij werd naar Edam- overgebracht en is thans Ier beschikking van de justitie gesteld. UTRECHT, 1 Nov. Hel meteorologisch instituut te De Bildt heeff hedenmorgen 7 uur een sterke aardbeving opgeteekend. Afstand van het epicentrum 9100 K.M. Het is niet onmogelijk, dat 'tin Japan is. LONDEN. De „Times" meldt, dat het bezoek van generaal Joffre te Londen heeft geleid tot een volkomen overeenstemming betreffende de militaire staatkunde in den Balkan. „Daily News" meldt, dat de regeering in de laatste maanden bezig is met de samenstelling van een nieuwe generale staf en thans daarmee gereed is. SOFIA, 1 Nov. Officieel wordt gemeld, dat de Bulgaarsche troepen op den 29en October de vervolging voortzetten over het geheele front en ten westen van *Enja- z-ewatsj, de waterscheiding tuisschen de Timok en de Marowa bereikten. De Bul garen bereikten na oen hevig gevecht den kam van de Tresidaba, vanwaar wegen lei den naar Nisj en Bela PalanJr." Bul garen namen na een hevig gevecht de stad Gredelica in het dal van de Bulgaarsche Korawa. De Serviërs deden in de streek van Ivatschanik eeeii aanval op een daar voorwaarfisrukkonde colonne, doch zij' wer den teruggeslagen, pvaarhij de BulgareiX tw-ee bergkanonnen en veel munitie ver overden. De Bulgaren vonden tot dusver te.Uskjoeb 19.000 geWeren van verschil lende systemen, 930 kisten kruit, 15.000 kisten patronen en een groote hoeyeell- heid ander oorlogsmateriaal. KONSTANTINOPEL, 1 Nov. Uit Bagdad wordl aan de 'bladen gemeld, dat Engel- sch© soldaten, die kort geleden gevangen genomen Werden, mededeelden, dat overal in Indië onlusten uitgebroken zijn en dat in de laatste dagen aan de grens van Afghanistan gewapende conflicten hebben plaats gehad. PETERSBURG, 1 Nov. Officieel. Russi sche kruisers namen in de Bothnische Golf -een Duitsch stoomschip. Een onder zeeër maakte een ander stoomschip- buit. MAASTRICHT, 31 Oct. Uit Luik'wordt gemeld, dat Zaterdagmorgen zes vliegers der geallieerden hoven Luik verschenen. Door de Duitschers werd vanaf de forten een hevig vuur op de vliegers geopend, die daarop i n de- richting van Brussel vertrok ken. ROME, 31 Oct. Volgens een telegram uit Athene, ris Bulgaarsche cavalerie, welke een voorwaartsche beweging ondernam in de richting van Nisch op Servische in fanterie gestooten, waardoor zich in de omgeving van Nisch hevige gevechten heb ben ontwikkeld. Bij de Verovering, van Krot hebben de Bulgaren enorme verlie zen geleden. LONDEN, 31 Oct. V.D. (Off.) 155 opva renden van de mijnveger „Hythe" worden vermist. i PETERSBURG, 1 Nov. Officieel. Een Russische vliegmachine wierp bommefi' op het station Tauerkoïn, Andere vlieg machines wierpen bommen op convooien 'en troepen vail den vijand in de streek van! Mitau, en SchönbergAan het front in de streek van Dunaburg' hebben op verschei dene punten van beide zijden hevige ar tilleriebeschieting plaats. De Duitschers gingen tot het offensief over aan den Bo- ven-Njemen boven Libujbtschi, doch wer den teruggeslagen. In het zuiden tot aan de streek van de Pripet geen wijzigingen. In de streek van Gutalis Sowskaja, tea noordwesten van Tschartorysk, ®ordt he- yvig gevochten. De vijand rukte op naar het dorp Budka, dool: werd door ons artillerie- en geweervuur tegtengevallèn. Een vijandelijke aanval tegen het dorp Kamarovy mislukte. De vijand die in de streek 'van het dorp Trjibukhovetz, ten zuidoosten van Hutschatseb, in het gebied van Kmielef, en bij het dorp Latatscli, poogde op te rukken werd gedeeltelijk door ons vuur uiteengedreven en door onze tegenaanvallen gedeeltelijk teruggeslagen. TIEL. Men zal zicli herinneren, dat in het kersenseizoen te Leeuwen (Maas en Waal) in een boomgaard drie personen ernstig werden verwond, tengevolge van een buskruitontploffing. Een van hen, zekere G. aldaar, die in geruimen tijd niet werken kon, stelt thans tegen den pachter van den kersenboomgaard, zekere H, een eisch tot schadevergoeding van ruim f2000. VLISSINGEN. Naar Avij vernemen Avas liet stopzetten van den maildienst Vlis- singen—Engeland, enkele dagen geleden voor slechts één dag, liet gevolg van maatregelen der Engelsche militaire autoriteiten, tot het opsporen van in deze week ontvluchte Duitsklie krijgs gevangenen, Avaarvan vermoed Averd dat zij naar het Vaderland zouden vertrekken. AMSTERDAM. Hedenmorgen is uit den Singel bij de Torensluis het lijk op gehaald van den 18 jarigen jongen die sedert een Aveek vermist wordt. November. 11 11 uurr Prov. bestuur, Middelburg, maken remmingSAverken in stadska ven te Veere; onderhoud rijkszeeAve- ringen en havenwerken te Vlissingen en te Veere. Veilingsver. „Goes en Omstreken." Go-es, 30 October 1915. Kleins veiling. P-ere n. Nouveau Pateau 1215 et, Rietpeer 6 ct., Pondspeer 5 ct., Gieser Wildeman 57 ct., Weidrager 46' ct, Chamontelles (Groen) 5—7 ct., Chamoiu- telles (bruin) 35 ct., ,Curé 6 ct., Witte Calville 810 ct., Bezy van Schoonouwer 1012 ct., Dogenne de Cornice 13 ct, alles per K.G. Appels. Goudreinet le soort 9—10 ct., Goudreinet 2e soort 56 ct.. Belle fleur (zuur) 8 ct, Bellefleur (zoet) 6 ct., Peperappel' 67 ct., Paradijsappel (groen) 6 ct., Fransche Bellefleur 56 ct., alles per K.G. Divers-en. Mispels 5 ct., Uien 8 ct, heiden per K.G.; Witte Kool 7 ct„ Savoye Kool' 4 ot„ Andijvie 1 ct., Kippen 40 ct, alles per stuk; Kroten 5 ct., Rammenas 3 ct., Prei 8 ct., Peen 5 ct.,. Rapen (witte) 7 ct., Selderij 1 et., Rapen (gele) 3 ct., alles per bos. Botterdam, 1 Nov. 1915. Tarwe tamelijk ruim aangevoerd, meest in alle soorten lager om te kunnen ver- koopen f 11.75 a f 12.75. In een bijzonder geval iets meer. Gerst niet noemenswaard getoond. Haver niet tamelijk aanbod per 100 kilo f 13.25 a f 14. Bruine boonen onveranderd, afwijkende belangrijk lager, f21 a f22 per ILL., afwijkende f 15 a: f 17. Koolzaad per 100 kilo f34 a f35. Kanariezaad f34 a f35. Karwijzaad per 50 kilo f27 a f28. Eieren. Zeeuwsche £8.50 a f9, Over- maassche f9 af 9.50 per 100 stuks. Vlas. Aanvoer 1520 steen blauw, 45 130 stuivers; 200 steen Avit, 90 a 95 stuivers; 1700 steen Groningsch, 100 a 125 stuivers; 140 steen Holtandsch geel, 100 a 125 stuivers. AMSTERDAM, 1 Nov. Aardappelen. De aardappelprijzen waren heden Zeeuwsche eigenh. per mud f2.10 a 2.40 Zeeuwsche bonte f 3.20 3.40 Zeeuwsche blauwe f 3.20 3.40 Zeeuwsche bl. eigenh. f 0.— 0. Zeeuwsche industrie's f 0.— 0.— Zeeuwsche red star f 2.40 2.50 Andjjker bonte f0.0.— Andjjker blauwe f 0.0.— Andijker muizen, groot f 0.0.— Schoolmeesters f 0.0. Friesehe borgers f 2.30 2.40 Friesche blauwe f2.80 „3.10 Ypolder borgers f0.—„0.— Eigenheimer poters f2.20 „2.50 Hillegom eigenh. groot f0.0.— Hillegom eigenh. klein f0.0.— Hillegommer kralen f0.0. Friesche eigenheimers f 0.— 0. Geldersche blauwe f 0.0.— Flakkeesche eigenh. f2.20 „2.70 Spuische eigenheimers f 2.20 2.70 Spuische bravo's 10.0. Aanvoer 4 ladingen Naar tvaarnemingen in den morgen van 1 Nov. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Inatitwut te De Biit. Hoogste barometerstand 767.5 te Ha- paranda, laagste 747.1 te Vlissingen. Verwachting tot dep avond van 2 Nov.: Meest matige Oostelijke tot Zuidelijken Avind, zAvaarbewolkt tot betrokken, kans op regen vooral in het Zuiden, in het Noorden iets zachter. Nov. 2, 3, 4, Middelburg, manufacturen, Struve. 2 Souburg, inspan, Blaupot ten Cat©. 3 Baarland, canada's, v. d. Kloes. 3 Kruiningen, huizen, Schram. 4 Zand, weiland, Paap, 4 's Gravenpolder, bouAvland, boom gaard, Neervoort. 4Oudelande, landbo-uwgerei en inboe del, Klaar. 5 Goes, koemieikersinspan, Pilaar. 5 Serooskerke, inspan enz., De Neeling. 5 's Gravenpolder, inschr. canada's, Pi laar. 5 Souburg', huizen, bouwterrein, wei land, Blaupot ten Cate. 8 Hoedefcenskerke, huis, v. d. Kloes. 8 's Gravenpolder, kanada's, Neervoort. 9 Hoedekenskerke, olmen, Neenroort.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3