Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Een irionument Voor Miss C avel 1. Twee Londensche bladen zame len gelden in voor een gedenkteeken van taiiss Cavell. Een dezer fondsen, heeft reeds zevenhonderd pond sterling onb vangen. De beeldhouwer Sir Geore Framp- ton bood aan het monument te vervaar digen. Kolonel Clerget schrijft in de Roesky Inwalid dat, niettegenstaande de schitte rende wijze van vechten der Russen en de voordeelen, die zij hebben behaald], hun opinarsch over de Styr slechts lang zaam kan Vorderen. Generaal Iwanof moet daar voorzichtig te werk gaan, aangezien een tegenoffensief van von Linsingen te wachten is. De gemeenteraad van Kirkcaldy heeft besloten, de oude kanonnen, die daar een onderdeel van de versiering aan den in gang van het openbare Beveridge-park vormden, te verwijderen, opdat de Duit- schers Kirkcaldy niet als een versterkte stad beschouwen en met Zeppelin-bommen bestoken kunnen. Tempel Vlugt. Te Amsterdam moet in district IX deze week gestemd \vorden voor een lid dei- Tweede Kamer, vacature-Vliegen, tusschen (v. d.) Tempel en de Vlugt. De Am sterdammer drukt voor die gelegen heid een teekening af van een tempel uit den ouden tijd. In den gevel staat „Historisch Materialisme" en op de pi laren: Klassenstrijd. Ongeloof. Zelfvergo ding. Mammondienst. Ontevredenheid. Machtsbegeerte. Eenige kiezers staan er voor. De een zegt: Wie hier binnen gaat, laat alle hoop varen. Zijn maat antwoordtJa, man, wie dezen Tem pel goed bekijkt gaat op De Vlugt. Een jubileum. De Amsterdammer, weekblad, de bekende „Groene" gaf Zaterdag haar twee duizendste nummer uit. Een feestnummer, Waarin zijn opgenomen opstellen van hoofdredacteuren van andere bladen met hunne handteekeningen. Onder hen zijn jhr. mr. A. F. de S. Lohman, dr. Kui per, Vliegen, Verkouteren, Wierdels, Plemp van Duiveland; Easton, Roodhuijzen. Voorts wordt het blad gesierd door een „loflied" van Speenhoff; een plaat, dub bel formaat: „het 2000e nummer; aan boord van De Amsterdammer"; afdruk ken van vroeger verschenen spotplaten van De Amsterdammer, uit de glo riedagen van den bekwamen De Koo. Een opstel „Oude Amsterdammers" met een afdruk van de eerste in 1619 te Amster dam uitgekomen courant onder den naam De „Nieue Tijdinge". Een sprekende plaat: Ook een aïstandmarsch. Bij de 2000e mijlpaal: „Bravo, vooruit maar weer". En nog jveel meer in tal van andere rubrieken, waarin De Amster dammer voor twintig jaren aaneen heeft uitgeblonken. Natuurlijk ontbreken in dit no. niet de karakteristieke koppen van Nederlandsche caricaturisten, op een na altegaar zelfportretten; en een reproductie van de bekende oude fijne plaat van Braa- kensiek „Van Millingen dirigeert zijn ge trouwen". "Vriendschappelijk Bismarck naast Braakensiek, de Keizer naast den Czaar; Kuyper, Kerdijk, Beelaerts, Schaepman, Veegens, Tak, Pierson enz., het lied „o Menschen, dat Weekblad" re- peteerende. Een schat van oude en nieu we dingen geeft dit nommer, hetwelk om zijn inhoud en degelijke uitvoering waard is lang bewaard en hij wijze van koste lijke ontspanning telkens weer uit de kast gehaald te worden. Gouverneur-Generaal. De Indische bladen berichten, dat do heter A. W. F. Idenburg' aan de regeering heeft medegedeeld, gaarne in Januari of Februari als landvoogd te. willen aftreden, wijl1 de omstandigheden het langer aan blijven niet noodig maken. Als zijn op volger waant de een den heer H. Colijn, onzen oud-minister; de ander den heer D. van Rees, zoon van den vroegeron mi nister en gouverneur-generaal Otto van Rees, en voormalig vice-president van den Raad van Indië. De benoeming van den heer Colijn is minder waarschijnlijk, al is het ook dat deze, voor private aangelegenheden in Indië reizende, zijn terugreis naar Neder land vervroegd heeft. Hij is n.l. op 23 Oct. van Balik Papan (Borneo) naar Java terug gekeerd met de bedoeling om 11 Nov. per „J. P. Coen" te repatrieeren. Opkomst Landstorm. De landstormplichtig'en jaarklasse 1913, die bestemd zijn voor het depot genie- tr oopen, worden niet op 8, 9 en '10 November onder de wapenen geroepen, maar op Dinsdag 21 December a.s. Msb. Opkoopen van koperen munt. In de Nederlandsche grensplaatsen wor den de koperen centen, halve centen en 2V2-cent stukken opgekocht door de Duit- schers. Daarbij worden aardige winsten gemaakt. Voor 500 koperen centen worden grif zes gulden betaald. Bij den dienst der directe belas tingen, enz. is verplaatst met ingang yan 1 November de kommies 3e kl. T. J. P. Dubois van Biervliet naar Sittard. Aan J. P. yan Bortel, kommies le kl. te Zierikzee is met 1 Januari 1916 eervol ontslag verleend. De vice-admiraal commandant in Zeeland heeft de volgende verordening vastgesteld Art. 1. Iedere landbouwer in Zeeuwsch- Vlaanderen, die tarwe verbouwt, is ver plicht 4 H.L. goede baktarwe in voorraad te houden tot den eerstvolgenden nieu wen oogst. Deze voorraad mag alleen in geval van nood, te bepalen door het mili tair gezag, worden aangesproken. Art. 2. De Burgemeesters zullen de voorraden, bedoeld in art. 1, ieder voor wat zijn gemeente betreft, elke maand doen opnemen. Art. 3. Overtreding' dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoog ste drie honderd gulden. Middelburg. Zaterdagavond werd in het Militair Tehuis alhier eene algemeene ver gadering gehouden van de afdeeling Mid delburg1 van den Volkshond, vereeniging tegen drankmisbruik. In plaats van don heer A. .A. Noske, die Middelbrug metterwoon verlaten heeft, werd tot bestuurslid gekozen mej. Van der Weel. De voorzitter, de heer J. Vreeke, bracht verslag uit als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering van den Bond, Besloten werd dezen winter wel een cursus in cartonnage, doch geen in hout- slojd te houden. De begrooting voor 1916 aanwijzende in ontvang en uitgaaf f221.90 werd vast gesteld. Door den voorzitter en den heer Noske, in de vorige vergadering daartoe aange wezen, is een onderzoek ingesteld hoe de afdeeling adhaesie moest betuigen aan het adres van Patrimonium inzake ver mindering van het aantal vergunningen. De adhaesie wordt betuigd met afwijking voor wat betreft het in het adres genoem de aantal van 50. De Volksbond meent, dat het bepalen van het aantal aan den Raad moet worden overgelaten. De voorzitter wekte ten slotte de leden op propaganda te maken voor uitbreiding van het aantal leden. In de na de ledenvergadering gehouden bestuursvergadering merd mej. G. van dei- Weel tot secretaresse benoemd en nam zij die benoeming aan. Wij raden allen, die bijeenkomsten, uitvoeringen of vergaderingen willen be leggen, ten sterkste aan bijtijds daarvoor de noodige vergunning aan te vragen. Bij laat aanvragen loopt men alle kans, dat de voorgeschreven adviezen niet tij dig genoeg binnen zijn en daardoor de vergunning niet kan worden verleend. Met ingang van 5 Nov. is benoemd tot inspecteur van politie te Gorinchem de heer A. F- Schreuder, thans inspec teur van politie 2de klasse te Middel burg. Goes. In de Donderdagavond te hou den 'vergadering van de Anti-Revolutio naire Propaganda-Cluh zal o.m. verkiezing van bestuursleden plaats hebben en ver slag worden uitgebracht omtrent de Bonds vergadering. Vlissingen. De Rijkshavenmeester C. Taat is voornemens binnen afzienb'aren tijd eervol ontslag uit den Rijksdienst aan te vragen. Naar wij vernemen zullen 1 No vember a.s. door de Directie der Kon. Mij. „De Schelde" eenige herinnerings medailles worden uitgereikt ter gelegen heid van het feit, dat 40 jaar geleden op dien datum de eerste Werklui in dienst werden genomen en het werk is aangevangen. (N. V. C.) Met ingang van 1 November a.s. is door den heer Commissaris der Konin gin eervol ontslag verleend aan den heer G. J. van den Broek te Vlissingen als lid der Gezondheidscommissie. Op 53-jarigen leeftijd is te Vlissin gen overleden de heer J. C. Jongkees, leeraar aan de De Ruijterschool en ge pensioneerd officier-machinist der Ma rine. Zaterdagavond 23 dezer werd al hier in het gebouw van de Chr. Jong. Vereen, opgericht de afdeeling Zeeland van den Christelijken Opzichters- en Tee- kenaarsbond. Door den lieer J. Rothuizen Jr. werd de vergadering met gebed ge opend en gelezen Joh. 15. Namens liet Bondsbestuur zegt genoemde heer dank voor de, voor Zeeland met zijn moei lijke verbindingen, trouwe opkomst. Hij spreekt de hoop uit, dat het resultaat van de te voeren besprekingen niet on vruchtbaar moge zijn. Allereerst wijst hij op de moeilijkheden, verbonden aan het werk om leden te winnen voor een positief Christelijken Bond van in de technische vakken werk zame personen. Maar al te weinig wordt het nut en de noodzakelijkheid van zulk een or ganisatie ingezien en hoe noodig het is om vooral tegenover de zich scherp prin cipieel uitsprekenden Nederlandschen Bond van Opzichters en Teekenaars een tegenwicht te hebben ïn een bond die de mannen van onze beginselen omvat. Na een opgewekte bespreking sluiten allen op een enkele na zich als lid van den Bond aan en wordt overgegaan tot de oprichting van de afdeeling Zeeland. Nadat een voorzitter, secretaris en pen ningmeester zijn gekozen zegt de heer Rothuizen namens het Bondsbestuur dank voor de bereidwilligheid ondervonden bij het toetreden tot den Bond en spreekt hij de hoop uit, dat de afdeeling Zeeland niet alleen een afdeeling, maar een krach tige en werkzame afdeeling moge zijn. Moge Zeeland die hoop niet beschamen! De vergadering werd hierop met dank zegging door den voorzitter der afdee ling gesloten. Kruiningen. Bij resolutie van den Mi nister van Koloniën is de resolutie, waar bij J. Geense, alhier, ter beschikking werd gesteld van den Gouverneur-Genei* raai van Ned.-Lidië, om daar te lande te worden aangesteld als candidaat-gezag hebber bij het biimenlandsch bestuur, in getrokken. Schore. Vrijdag vergaderde de raad de zer gemeente. Alle leden waren present. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Medegedeeld wordt, dat door R en W. boeken en kas bij den gemeente ontvanger zijn opgenomen; in kas f95,62. Daarna wordt de gemeentebegrooting 1916 besproken Bij den eersten post, jaarwedde Burge meester, wordt tegelijk behandeld de be kende circulaire van Ged. Staten. B. en W. zeggen, dat boven het vast gestelde minimum moet worden gegeven de bijdrage voor pensioen, dus voor deze gemeente f525. Dhr. Verhaagen verneemt, dat Ged. Sta ten zich begeven op een terrein waarop zij niet mogen komen, da.ar de wet op de pensioenen uitdrukkelijk voorschrijft, dat de raad bepaalt hoeveel door de amb tenaren moet worden hijgedragen hij stelt voor dat de raad zulks mededeelt aan Ged. Staten. De voorzitter zegt: Als de raad zulks doet, dan flappen Ged. Staten toch voor deze gemeente er zooveel bij, dat de bur gemeester en secretaris f 500 krijgen en misschien nog meer en aangezien ook andere gemeenten hoven het minimum geven stellen B. en AV. voor aan den burgemeester en Üen secretaris f 575 te geven. Dhr. Verhaagen zal 'dit gaarne doen, als die ambtenaren ook hun werk de den, doch dit laten zij 'door den ge meenteveldwachter verrichten, die bijna uitsluitend ter secretarie werkt en daar door niet in de gelegenheid is zijn ambt als veldwachter te vervullen. De voorzitter zegt, dat de veldwachter nog tijd genoeg heeft om zijn ambt waar- tenemen en al werkt hij niet op de secre tarie, er zal toch ,nog wel in de ge* meente gestolen worden. Spreker wijst op de groote steden waar de politie steeds op straat is en toch wordt er gestolen. Dhr. Verhaaagen zegt: dan kunnen wij de politie wel afschUffen. Dhr. Glerum betreurt het, dat de veld wachter zoo vaak aan zijn dienst wordt onttrokken, doch zal voor de verhooging stemmen, in de hoop, dat de betrokke nen zich meer aan hun ambt laten ge legen liggen en de veldwachter daardoor ontlast wordlt van veel dienst die hij niet verrichten mag. De voorzitter zegt: ik sta nacht en dag voor de ingezetenen klaar zonder aanzien des persoons. Dhr. Verhaagen: Wat u daar zegt is beslist onwaar, ik yil u een geval noemen wat onlangs plaats heeft gegrepen, daar bij tegelijk aantoonende welk een rom mel of toestand het hier is. M. Zoeteweij ging naar de secretarie om twee certi ficaten voor uitvoer, doch ter secreta rie was niemand aanwezig. Zoeteweij is toen naar den veldwachter gegaan; deze was naar Middelburg. Daarop is hij naar u gegaan en u was niet genegen mede naar 'tdorp te gaan, doch zeide, dat A. Sterense de certificaten maar moest ge vend Ze waren te vinden in de kast in een kistje. Zoeteweij' is toen naar Ste- vense gegaan; deze was niet thuis, doch was hij J. Glerum, waarop Zoeteweij naar J. Glerum ging, doch Stevense was niet genegen mede te gaan, jpaar zijn 20011 zou wel aan de certificaten helpen; waarop Zoeteweij naar den zoon van Stevense ging, doch deze (had geen sleutel. Toen naar den veldwachter om den sleutel, maar deze had den sleutel medegeno men naar Middelburg, waarna de zoon van Stevense door 't raam van de oude school is gekropen, de secretarie heeft opengebroken en do kast open gemaakt en toen twee certificaten heeft gegeven. Dit alles heeft A. Zoeteweij' mij persoon lijk medegedeeld. De voorzitter zegt: Dat kan niet. Na al deze besprekingen wordt het voorstel van B. en W. om het salaris van Burgemeester en Secretaris met f 175 te verhoogen in stemming gebracht en aan genomen met 5 stemmen Voor en! 2 stem men tegen. Bij den post jaarwedde ambtenaar bur gerlijken stand, zegt dhr. Verhaagen, dat ook die ambtenaar al zijn werk laat ver richten door den gemeente-veldwachter, wat de voorzitter moest tegengaan, daar het den veldwachter verboden is dienst voor derden te verrichten. De voorzitter erkent, dat de veldwach ter dienst als Ambtenaar V. d. Burg. Stand doet, doch zulks heeft gteen invloed op de dienstverrichtingen van den veld wachter. Dhr. Verhaagten vindt het zeer verkeerd, dat de veldwachter steeds zitting moet hou den ter gemeente-secretarie op het -uur van uit- en ingaan van de school'. De voorzitter zegt, dat hij den veld wachter toch zou: bevelen, steeds ter secre tarie te zijn als de Ambt. v. d. Burg. stand zitting houdt, dus of hij dan schrijft of niet, dat blijft hetzelfde. Dhr. Verhaagen zegt: de ambt. is geheel afhankelijk van den veldwachter, want deze doet letterlijk niets. De voorzitter zegt: ik ben van niemand afhankelijk en heb niemand van Schore noodig. Dhr. Karelse vindt die uitdrukking niet goed, want de Burgemeester vergeet, dat er meer menschen zijn die onafhankelijk zijn, doch dat de veldwachter het werk doet van den ambtenaar is toch waar. Dhr. Verhaagen stelt voor, dat de raad zich wende tot den Commissaris der Ko» ning'in roet verzoek, dat deze maatregelen neemt, opdat de veldwachter naar be lmoren zijn ambt kan vervullen. Dhr. In 't Anker zegt, dat hij nu vol doende gehoord heeft, dat de veldwachter zijn ambt wel kan waarnemen als deze maar wil. Bij den post jaarwedde veldwachter, zegt dhr. Glerum, dat hij gaarne zag, dat den veldwachter pteriodieke verhoogingen van salaris werden toegekend, dat hij van dat salaris kan bestaan, opdat dan al de bijbaantjes konden worden geschrapt. Dhr. Verhaagen zegt: de veldwachter heeft zooveel andere werkzaamheden, dat hij zijn plicht als veldwachter niet kan waarnemen. De voorzitter zegt: de veldwachter is hier en ik zal het hem vragen. Dhr. Verhaagen meent, dat de voorzitter eerst vergunning moet vragen aan den raad om iemand uit het publiek het woord te geven. De voorzitter zegt, dat de veldwachter niet bij het publiek hoort, doch hier. Dhr. Karelse zegt, volstrekt niet, hier hooren alleen de raadsleden het woord te voeren. Daar niemand bezwaar heeft, wordt aan den veldwachter gevraagd, of hij zooveel in beslag genomen wordt door andere bezigheden, dat hij zijn plicht als veld wachter niet kan vervullen. De veldwachter zegt: Ik kan geen twee lieeren dienen. De voorzitter zegt, dat hij zou ^vil len weten of hij zijn plicht nis veld wachter niet kan vervullen. De veld wachter antwoordt, dat hij altijd zijn plicht doet. De voorzitterDaar, nu hoor je 't zelf. De heer Rijn meent, dat er- thans vol doende over den veldwachter en zijn dienst is gesproken en verzoekt door te gaan. De voorzitter stelt voor dit onderwerp aan té houden tot een volgende verga dering. Aldus werd besloten. Bij den post rioleering stelt dhr. Ver haagen voor dezen post niet f 100 te verhoogen. B. en tWstellen voor ook' dit aan te houden en dezen post onver anderd vast te stellen en B. en AV. ge legenheid hebben om de zaak te onder zoeken en voorstellen te kunnen doen. Na nog verschillende besprekingen zijn gehouden over eenige posten wordt de begrooting vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 11386,69. 'Dhr. Verhaagen meent, dat nu de be- grooting f 11386,69 is ook het salaris van den gemeente ontvanger met f 75 ver hoogd behoort te worden. De voorzitter zegt, dat hij dit tot een punt van bespreking zal maken bij B. en W. Daarna wordt de begrooting 1915 eenigszins gewijzigd. Als onderwijzers voor het herhalingsonderwijs worden aangewe zen de heeren Neeteson en De Visser. Verder wordt nog bepaald, dat de closet- inrichting aan het huis van het hoofd der school moet worden uitgevoerd. Bij de rondvraag deelt de voorzitter mede, dat B. en IV. hebben verzocht om nog dezen winter het gas te Schore te doen aanleggen en te doen branden. De secretaris leest nog op verzoek van dhr. Glerum een uitvoerig schrijven voor van de Mij', tot Expl. van Gemeente bedrijven. Dit schrijven wordt behandeld in besloten vergadering. Dhr. Verhaagen geeft in overweging om voor de gemeente een bergplaats te doen houwen tot. berging van verschillend ma terieel. De voorzitter weet niet wat daarin op geborgen moet worden, want er is een goede bergplaats. Dhr. Verhaagen geeft in overweging om dan direct de schoolkachels daarin te la ten opbergen want deze staan al maanden op de open speelplaats der school tó verroesten. Dhr. In 't Anker spreekt nog over weg gevoerden grond aan 't Noorderweegje en het verzoek van dhr. J. Dogger om ont heffing schoolgeld. Dit laatste wordt ver leend aangezien de kinderen de openbare school hebben verlaten. lerseke. Alhier is opgericht een Coö peratieve Vereeniging van Oesterkweekers, onder toezicht en medewerking der re geering' Het stelsel van pachten der oester- perceelen zal daardoor vervallen. Naar men ons mededeelt zal aan de regeering in plaats van pacht een zeker percentage van de gemaakte winsten worden afge staan. Nadere bijzonderheden kan men ons nog niet mededeelen. Borssele. De gemeenteraad stelde de gemeentebegrooting en de begrooting van het armbestuur vast. Bij de stemming over de door Gedepu teerde Staten voorgestelde salaris-regeling van burgemeester en secretaris staakten de stemmen, zoodat deze zaak in een volgende raadszitting weer ter tafel komt. De burgemeester, tevens raadslid, en ook secretaris, hield zich buiten stemming. De raad besloot het maximum van den hoofdelijken omslag, dat voor 1915 vijf en dertig honderd gulden bedroeg, voor 1916 met f 500 te verhoogen. C. Alloart werd benoemd tot onderwijzer hij het herha lingsonderwijs. Ten slotte besloot men vijf tig boomen aan den „Borselschen dijk" te verkoopen en een nieuwe lantaarn te plaatsen aan den Catalijne-weg. (M. C.) Axel. De zijtak van den Zeeuwsch- Vlaanderen Stoomtram!' loopende van Drie Schouwen over Zuiddorpe naar Moerbeke is voor het gedeelte op Hollandsch grond gebied voltooid. Het Belgisch gedeelte is ook bijna aangesloten. (N. R. C.) Ned. Jlerv. Kerk. Beroepen te Roosendaal (N.-Br.), J. E. v. d. Pot ;te Beek (L.); te Nieuwep- hoorn, AY. de A'oogd van der Straaten te Abbenbroek; te lerseke (toez.) L. Boer te 'tWaal en Honswijk; te Doe- tinchem H. Smelt te Hazerswoude. Aangenomen naar Kedichem, door 11. \V. Bloemhoff, cand. te Noordbroek, die bedankte voor Hem, Sybékarspel en Eext. Bedankt voor AVinschoten, door W. II. Roohol te Enschede. Geref. Kerken. Aangenomen naar Krommenie, door A.' P. Lanting te Tholen; naar Spijke- nisse, door G. H. do Jonge te Schamen goutum; naar Pietersburen, door D. Ligter te Zuidbroek. Bedankt voor Amsterdam, door F. C. Meijster te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ter Neuzen D. C. Over- duin te Nieuw-Beijerland. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Amersfoort door J. W. Polman te Hoogeveen. Goes. Na gehouden examen zijn heden tot de eerste klasse der Rijks Landbouw Winter School alhier toegelaten de na volgende leerlingen: W. 0. v. d. Werff te Rilland-Bath, C. A. G. Sneep te Dintel- oord, J. J. Verseput te Zonnemaire, A. J. Nijssen Az. te Kapelle, D. A. Timmer man te Kattendijke, M. A. v. Varik te Middelburg. Voor het kroonjaar-cadeau aan de Vrije Universiteit van „De Z e e u w"-l ezers. Nog in dank ontvangen van A. AV. te G. f 1. Dit is nu de ze-ven cnveer- t i g-s t e gulden 1 AVie helpt dit langgerekte oneven ge tal nu Ite maken tot een mooi kroon- getal, n.l. vijftig? Dan hebben wij de halve honderd gulden bereikt 1 K. LE COINTRE. De voordracht voor de betrekking van hoofd der openbare school te St. Laurens bestaat uit: J. P. Paulisse te Leiden, S. Frelier te 0.- en W.-Souburg en J. J. Bliek te Zuidzande. De benoeming zal plaats hebben 26 dezer des namiddags te 6 uur. (M. C.) Chr. Scholen in Noord-Ame- rika. De „Grondwet" deelt mede, dat er thans in de Vereen. Staten van Noord- Amerika totaal 40 Scholen zijn voor Chris telijk Lager Onderwijs, met 8000 leerlingen en 200 onderwijzers. Naar 't aantal leden der kerken die Geref. getint zijn is dit aantal niet schit terend te 'noemen. Geslaagd te Groningen voor het theo- rethisch examen geneeskunde dhr. AV. Mazzola te Middelburg. Te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer AV. J. Landsman, geb. te Vlis singen. Verloven aan onderwijzers. De opperbevelhebber van land- en zee lmacht heeft de volgende order aan de autoriteiten van de landmacht gegeven: Door mij wordt bepaald, dat aan hen, die als onderwijzer optreden bij de aan de gemobiliseerden te geven cursussen, boven de gewone periodieke verloven nog verloven worden verleend: per maand ge durende twee werkdagen, te regelen in verband met de belangen van hun dienst, en van 24 December e.k. tot en melt 2 Januari d.,a.v. Voor de militairen beneden den rang van officier wordt vervoer voor rekening van het rijk toegestaan, overeenkomstig het bepaalde in de Legerorder 1915 Deel B. No. 172, B. le C. Voorts wordt door mij bepaald, dat, v.oor zoover Zondagsche diensten moeten worden vervuld, vermelde onderwijzers daarvoor zullen rouleeren met hun rang- genooten in den troep, en alzoo niet bij voorkeur voor die diensten aangewezen mogen worden. AV ij 1 e n M e v r. d o AV e d. Prof. D. K. Wiel en ga-V an An del. Naar aan leiding van het overlijden van Mevrouw de Wed. J. D. Wielenga geb. Van Andel, weduwe van Prof. D. K. Wielenga, hoog leeraar aan de Theologische School te Kampen, schrijft Prof. Dr. T. Hoekstra een „In Memoriam" in de „Bazuin". Een zware ziekte tastte haar aan. Ge durende enkele weken heeft zij veel ge leden. Haar geloof werd vaak heftig be streden. Doch 't verwon. .En ze mocht getuigen dat ze vollen vrede had en naar het Vaderhuis verlangde. Zij was een vrouw met vele talenten begaafd, in Kampen's gemeente een wel doenster van „arme zielen", van de Theol. School een trouwe Vriendin. Vele malen kwam ze in het gebouw der Theol. School. Predikanten, die in Kampen studeerden, herinneren zich haar Vriendelijke verschij ning op de „Krans". „Mevrouw Wielenga was met rijke ta lenten gesierd. Inderdaad, zij' was een be gaafde vrouw. Wat kon ze mooi vertellen 1 De woeligste jongen moest naar haar luis teren. Hoe kon ze als een artiest met Weinige woorden, in enkele trekken, een. persoon, een gebeurtenis teekenenZe was een woord-kunstenares. Wie van hen, die haar kenden, herinnert zich niet een schalksch gezegde, een humoristisch woord van Mevrouw Wielenga? En al haar gaven waren geheiligd door het geloof. „Mevrouw Wielenga was een „Moeder in Israël". Zij schonk in haar zes zonen aan de Gereformeerde Kerken, een zestal Dienaren des Woords, die allen met eere in onze Kerken worden genoemd en van wie één op Soemba niet zonder wicht onder de Heidenen arbeidt. Moeder te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2