Te Wetenschap en Kunst. Reclames Twee die het niet samen vinden kunnen. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Zoo 12 opnamen in een seconde. Met geldelij ke n steun van Stcinfort, gouverneur van Californië slaagde Muybridge er in de tfioskoop zeer te verbeteren. Doch verder nog ging Reinaud. De Stroboskopische schijf. Het optisch theater waarbij de beel den geprojecteerd worden op een scherm. Nog verder ging prof. Meary die door het photografisch geweer kans 'zag de bewe gingen der vogels te photografeeren. Dooi de haan over te halen slaagde hij er in, in een seconde 24 opnamen te doen met een pose van een veertien honderd veertig ste seconde op 24 platen. Een verbetering van dit geweer was al spoedig het photo- grafische revolver. Hoe ver was toen reeds de fabricatie van gevoelige pla ten gevorderd. Zoo schreed de kunst voort: tégen een donkeren achtergrond; op een glazen plaat; op verschillende platen. Ten slotre de glazen plaat ver vangen door een slappe band van kristal- loide met een negatieve en een positieve zijde; op de eene wordt opgenomen, op de andere afgedrukt. Zulk een film is 3000 11. lang, en bevat het „heele wereld gebeuren". In een Pathé- of Erie man theater wordt een doek van 20 M2 voor zien door een beeldje van slechts 183/4 bij 25 millimeter. Het filmkamertje is slechts 24 bij 18 millimeter. Demeny was de eerstedie van een film gebruik maakte. Door zijn vinding: de phonoscoop (geluidziener) leerde hij het geluid ontleden. Zoo bracht hij de woor den Vive la France-op het doek en liet het geluid door doofstommen lezen. De eerste las 'tgoed. Doch daar de filmt eigenlijk geen begin of einde had las de tweede afrancevivel. Doch de bioskoop zal nog meer volmaakt worden. Spr. toonde aan dat men in de toe komst zal projecteeren in 3 dementies, op een soort wolk die doorzichtig is, en waar de beelden drie afmetingen in krij gen. Dan zal bet publiek niet meer in den donker hoeven te zitten, maar zal men bij daglicht beelden zien (daglicht- kinema's). Anschuts ging nog verder. Hij haalde er de electrioiteit bij (tachyscoop en kine- woskoop). Edison wist, in 1874, de gra- mofoon aan de bioscoop te verbinden. August en Leon Lumière wisten de plaat ook in te richten voor de kleurenphotto- grafie. Deze vinding is van grooten invloed geweest op de inrichting onzer heden- daagsclie bioskopen. De geleerde spreker besloot zijn hoogst belangrijke voordracht, waarbij hij slechts grepen kon doen in het breede terrein van studie er ervaring, met een uitne mend geslaagde vertooning van een uiterst lieve film' het leven der dieren"), waar bij een alluminium doek de beelden zeer scherp weerkaatste. Hij oogstte een dank baar applaus, hetwelk vertolkt werd door den voorzitter den heer L. v. Bruggen, die 'den heer v. d. Volkere een door allen gesteund Tot weerzien! toeriep. - Eerstdaags zal in de Staatscourant gemeld worden dat bij Kon. besluit van 9 October H. M. de Koningin aan den heer K. Brants toestemming is ver leend tot het gelijktijdig waarnemen van het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente- met de betrekking van school opziener in het' district Goes. Meliskerke. Gistermorgen kwam de landbouwer Jz. P., alhier, tot de ont dekking, dat danig huis was gehouden onder zijn kippen, bij' telling miste hij er een kleine twintig. Na de politie daar mede in kennis gesteld te hebben, welke spoedig op onderzoek ging, kwam deze tot de ontdekking, dat dit geschied was door- een hond. Op 'tveld vond men n.l. beesten, welke gebeten, sommige zelfs half verscheurd waren. Het is voor den eigenaar zeker een groole schadepost, 't Waren meerendeels jonge kippen. Retranchement. Maandag j.l. is den meer dan 70-jarigen J. v. G. alhier, die wegens ziekte te bed lag, een noodlot tig ongeluk overkomen. Vermoedelijk door dat zijn dekens ,im aanraking kwamen met een nabij het bed staand kachelje ;is hij zoodanig gebrand en door de rook bevangen, dat hij bezweek, juist op 't oogenblik toen zijn vrouw die op het land achter de woning aan (het werk was binnenkwam en haar man met zware brandwonden in dien toestand vond lig gen. (M. C.) Cadzand. Indertijd hebben wij melding gemaakt van het springen van bommen of granaten aan de haven in de nabijheid der Sluis van de Wielingen alhier, en hoe de sluiswachter Van den Heuvel, door een stukje koper daaruit in den schouder getroffen werd, zoodat hij den volgenden dag zich aan de overzijde der Schelde geneeskundig liet. onderzoeken. Men achtte de wonde volstrekjt ongevaarlijk. Maar nu blijkt, dat de man, die van Hercu lische sterkte was, zoodanig in krachten vermindert, dat zijn overheden vreezen, indien het zoo voortgaat, hij zijn be trekking niet zal kunnen blijven waar nemen en worden er stappen bij de En- gelsche regeering gedaan om schadever goeding voor den verwonde te verkrijgen. (Zelandia.) Zaamslag. Gisteren is gekozen tot wet houder in de vacature van wijlen dhr. F. de Ruyter (a.-r.) mat 6 van de 10 stemmen de heer C. A. Wisse (a.-r.). Op een vorige vergadering was met algemeene stemmen herkozen de heer \V. de Mul (lib.). Vernietigende kunstkritiek. In de „N. Anist." geeft Roland Holst verslag van het wezen der tegel tableaux van de H. IJ. S. M. Hij heeft, „subietelijk iemand van de dienstverrichting laten komen en hem verzocht de rijke voorstelling der tegel- tableaux te inventariseeren. Ziehier de- lijst die deze overlegde. Op de twee tableaux staan afgebeeld: 14 wapens, 2 oude heeren, 98 wielen, 2048 menschen, 3 zeeën, 2 binnenwate ren, 196 vleugels, 120 letters, 63 biezen, 4 stoombooten, 2 locomotieven, 15 spoor wegwagons, 64 telegraafdraden, één W. 2 trompetters, 6 paarden, 1 trekschuit, 2 villa's, 4 vlaggen, 3 modderschuiten, hoo rnen, inktkokers cn 4322 zinlooze krullen, „Waarde redactie, schrijft de heer Holst, Vergeef mij, hel is te veel om te omvatten, het is een wereld, het lijkt inderdaad een cosmos. De schoonheid Van één Grieksche vaasschildering vermag ik slechts, en dan nog alleen op uitverkoren dagen, te be naderen. Ik vrees als ik deze tegelscjiilderingen bezie, dat ik voor 't moderne leven niet geschikt ben. De raai} van de dienstverrichting bracht mij 65 cent in rekening. Wat de vervaardiger der tegel-tableaux het personeel in rekening bracht, weet ik niet." Toen eens een groot dokter naar zijn meening werd gevraagd over de Pink Pil len bij de behandeling der bloedarmoede, gaf hij het volgende karakteristieke ant woord „De bloedarmoede en de Pink Pillen kunnen het niet samen vinden". Men kan niet op een duidelijker wijze de werking der Pink Pillen op deze ver schrikkelijke ziekte aanduiden. Iedereen weet dat de lijder aan die kwaal het slachtoffer is van een in hoedanigheid en in hoeveelheid te arm bloed. Begint hij met de behandeling der Pink Pillen dan verbetert onmiddellijk de hoedanigheid van zijn bloed en vermeerdert de hoe veelheid er van. Onmiddellijk gaat de zieke vooruit, voelt zich sterker en opgewek ter; zijn. eetlust neemt toe, zijn spijs vertering verloopt gemakkelijker en hij ondervindt een groot gevoel van welbeha gen. De bloedarmoede die aan de wer king der Pink Pillen geen weerstand kan bieden, die het met de Pink Pillen niet vinden kan, heeft het hazenpad gekozen. Ziet eens wat de Pink Pillen hebben gedaan voor Mej. Madeleine Périer. 33, Place Maubert, te Parijs. Deze jonge dame schrijft ons het volgende „Ik hen ten zeerste voldaan over de behandeling der Pink Pillen. Alleen deze uitmuntende pillen zijn in staat geweest mij te verlossen van de bloedarmoede die inij ondermijnde. Ik moet erkennen dat de andere geneesmiddelen, die ik te voren gebruikt had, mij wel eenige verbe tering aangebracht hebben, maar deze is niet blijvend geweest. Er zijn nu vele maanden voorbijgegaan sedert ik de kuur met de Pink Pillen gemaakt heb en deze maal is de ziekte in geenen deele terug gekomen. „Ik gevoel mij sterk, ik heb een gezonde kleur en een goede eetlust. De ongemak ken die ik herhaaldelijk vroeger onder vond schele hoofdpijnen, maagpijnen, hartkloppingen, benauwdheden, oorsuizin gen, zijn voor goed verdwenen". De behandeling niet de Pink Pillen is gemakkelijk te volgen en niet kostbaar. Gemakkelijk te volgen, want zij bestaat eenvoudig in verandering van den leefregel. Niet kostbaar, daar de uitwerking zeker is en dus de verbetering zich onmiddel lijk doet gevoelen en dus geen lang ge bruik noodig maakt. De Pink Pillen worden aanbevolen te gen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, neurasthenie, onregelmatig heden bij de vrouwen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar 1.75 per dooa en f9 per zes iloozeii, bij hel Öeneraal-Depöt der Pint Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam. Verkrijgbaar voer Zierikzee en omstreken Dij J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Thoten bij W, Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Geref. Kerken. De heer J. Hoekstra te Vries (Dr.) is door de classis Assen préparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar gesteld. Rott. Ds. J. A de Bruijn hoopt 31 Oct. afscheid te nemen van de gemeente te Oud-Vossemeer. Z.Eerw. blijft voorloopig aldaar wonen. (Rotterdammer.) Ev. Luth. Kerk. Beroepen te 's-Gravenhage (vac. Wente), A. C. Schade van Westruni te Haarlem. Goes. Geslaagd te Utrecht voor hot examen vrije- en orde oefeningen de lieer P. Kriekaard, alhier. I leslaagd te Utrecht voor het examen vrije- en orde-oefeningen de heer C. Staal te Wilhelminadorp en dhr. A. Verhage te Utrecht. Geslaagd voor derden stuurman de heer ,1. J. Harent te Vlissingen; H. H. de Leur, M. Wielema en J. v. d. Meer. Tot onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de school met} den Bijbel te Axel is benoemd de heer J. R. de Jonge, onder wijzer aan die school. (Rotterdammer.) Bevorderd lot arts aan de Ulrecht- sche Hoogeschool de heer E. G. E. Croïn. Te Rotterdam is1, 77 jaar oud, over leden, de heer J. H. v. Linsehoten, voor jaren een hoogst verdienstelijk hoofd eener Chr. [school te Middelburg later inslitu- teur eener neutrale inrichting1. Hij heeft zeer vele mooie verhalen van Christelijke strekking geschreven. Die verhalen be wogen zich het meest op het terrein onzer Vaderlandsche Geschiedenis. - 'n W oor d van den ouden, Haag- sch'c dominee Moll, den ijveraar voor het Chr. onderwijs, uit 1874 „Het tegenwoordige geslacht weet niet, ja! kan er zich geen Idenkbeeld van maketa, wat zwaren strijd wij vóór 40 jaren te strijden hadden; en wel zóó, dat mij, bij de oprichting der Idioten-school, tegen over won der Machthebbenden het bittere woord ontviel„Ik vraag slechts voor eene armenschool dezelfde vrijheid, die ik hebben zou. als ik een bordeel wilde oprichten!" Men had zich wijsgemaakt, dat wij godsdiensthaat zouden aankwee- ken en, dat wij idioten misschien gek zouden maken". (Corresp. blad.) NED. HERV. KERK. Zondag 24 October 1915. Goes, 9 30 u. ds. de Vries 2 u. ds. Steinz, Cat. Zondag 416 u. ds. Homburg. R echtba'nk te Midde 1 b urg. Na de pauze stond gisteren terecht IV. E. te Oostburg, verdacht van diefstal van verschillende metselaars-werktuigen te St. Kruis. Bekl. was niet verschenen, doch had reeds een bekentenis afgelegd. De eisch luidde 5 dagen uevangeuis- straf. De volgende beklaagdj^^^^B D. Je Sluis was niet verschenpjP^^gen hém werd wegens verzet tegen twee politie agenten f 15 oi' 15 dagen geëischl. Wegens mishandeling van IV. de Groene stond terecht J. K. te Kapelle. Getuige W. de Groene zegt, dat be klaagde hem geslagen heeft. Beklaagde ontkende dit, hij heeft ge tuige alleen' beetgepakt toen liij driftig werd. De tweede gefuige, Bl. Oele, heeft bekl. wel degelijk zien slaan. Eisch f 10 of 10 dagen. De volgende beklaagde was J. G., werk man te Vlissingen, verdacht van verduis tering van een hoek van de Ned. Bel- Telephoonmaatschappij. Bekl. zeide nooit bij deze maatschappij, maar wel bij de Algemeen Ned. Telephoon- maatschappij een cahier, dat hij van de maatschappij had gekocht, na zijn uit dienst treden heeft vernietigd. De getuige C. van Taal zegt, dat wat de naam der maatschappij betreft bekl. gelijk heeft. Wegens verduistering luidde de eisch f 20 of 20 dagen. De volgende zaak was die tegen J. L. A. de L., koopman te Middelburg, beklaagd van mishandeling. De eerste getuige, P. Polderman, fruit handelaar te Middelburg, heeft enkele woorden over. een schrijven van De L. geuit op de veiling. Buiten gekomen heeft De L. hem bij zijn keel gepakt en naar binnen geduwd, al schoppende en stom pende. Bekl. vroeg oi' getuige niet onder den invloed van sterken drank was. Getuige zegt „toevallig niet" Hij ontkent over De L. zelf te hebben gesproken. De tweede getuige, J. A. de Wit, heeft Polderman niets over De L. hooren zeg gen, wel heeft hij bekl. Polderman beet zien hebben, maar niet dat hij hem schop te, wel dat hij hem stompte. De derde getuige, W. Flips© te Kou- dekerke, was ook op 9 Augustus o>p de veiling, hij hoorde wel, dat Polderman het over De L. had, maar niet wat hij zeide. Hij zag, dat De L. later stompte en schopte. l)e laatste getuige, J. Flipse, koopman te Middelburg, was ook op de veiling, heeft gehoord, dat Polderman over De L. zeide, dat hij bij een anders vrouw komt en dat hij hij den Broederband te Vlissingen is weggejaagd. Van de mis handeling heeft hij niets gezien. Het O. M. eischte f 7 of 7 dagen te gen bekl. De bekl. bracht dank aan den officier voor het dagvaarden van den laatsten getuige. De zaak heeft een veel dieperen on dergrond dan het wel schijnt; bekl. is leider van den Koopmansbond en be spreekt met het gemeentebestuur de maat regelen over prijsregeling. Hiertegen verzet zich Polderman en daardoor ontstaat wrijving. Ook treedt bekl. op tegen personen, die geen koop lieden zijn en toch veel op de veiling koopen en daardoor de kooplieden schade veroorzaken. Een dezer is van de Garde, die o. a. tegen bekl. heeft gezegd: „Als ik kan zal ik je (wel eens oen loer draaien". Nu staat v. d. Garde sterk onder ver denking, dat hij Polderman wat heeft doen drinken om zoo een feit als' is geschied uit te lokken. Bekl. heeft Pol derman alleen in de veiling teruggedron gen met de bedoeling hem de woorden te laten herhalen, die hij even te voren in het bijzijn van bekl.'s zoon had geuit, wat voor bekl. zeer grievend is. Ten slotte werd bij verstek 14 dagen gevangenisstraf geëischt tegen J. J. te Middelburg, wegens wederspannigheid teöpn den agent .van politie J. de Roos. Uitspraak in alle zaken 29 October. Goes. In de Rijkslandbouwwinterschool alhier heeft de afd. Zuid-Beveland van do Nederlandsche Pomologische Vereeni- ging een cursus geopend in de Phytopa- lologic (Leer van de ziekten der planten) vooral met het oog op de fruitcultuur. De cursus werd ingeleid met eenige hoop volle en aanmoedigende woorden, gespro ken door den heer F. Kakebeeke, die sinds lang zich mot de bestrijding der plantenziekten bezig houdt en door den heer Bloemsma, rijkstuinhouwleeraar. De cursus wordt gegeven door den heer K. Onrust, controleur van den Phytopato- Iogischen dienst te Oudenbosch, en ver deeld in 12 lessen, telkens des Zaterdags te geven. Tot heden zijn de leerlingen meest uit Kapelle afkomstig'. N. Z. Ct. Stavenisse. Gisteren is ook hij een tien tal koeien van M. N. mond- en klauw zeer geconstateerd, terwijl verluidt, dat nog een ander geval als verdacht wordt gesignaleerd. - Ongelukken. Gisteren is te Utrecht een man van een vlot in den Leidschen Rijn gevallen. De man kwam onder de halken terecht en kon zich daardoor niet redden. Toen hulp kwam opdagen en de ongelukkige onder het vlot was weggehaald, was hij reeds verdron ken. Vrouw en kinderen blijven onver, zoj'gd achter' - Te Carthils hij Gulpen had hij het ontladen van een geweer van een Hollandsch soldaat een ongeluk plaats. Een plotseling afgaand schot trof den soldaat in de borst. Zijn toestand is ern stig. -Het meisje, dat dezer dagen in zeer zorgvollen toestand in het gemeente ziekenhuis in den Haag werd opgenomen, in verhand met eenebehandeling, straf, baar gesteld hij art. 297, Wetboek van Strafrecht, is gisteren aldaar overleden. In de Zuidergasfabriek te Amsterdam heeft gisterenmiddag een man, die in do stokerij werkzaam was, het ongeluk gehad in aanraking te komen met oen machine, met het noodlottig' gevolg, dat hem een arm van het lichaam werd gesneden. Hevige brand. Gisteravond heeft in Den Haag een felle brand gewoed in Paré's stoomfabriek van drops- en des sert werken aan de Koninginnestraat. Een ambtenaar, op het kantoor werk zaam zijnde, bemerkte althans omstreeks half acht door een glazen deur een licht schijnsel. Nagaande waardoor dit veroor zaakt werd, bemerkte hij dat er brand was op den hooizolder. Het fabriekspersoneel, dat juist even te voren weer aan den arbeid was' ge gaan met het oog op de St. Nicolaas- drukte wordt er de laatste dagen ook 's avonds gewerkt "trachtte nog zelf het vuur te blusschen. Het mocht echter niet baten. Gealarmeerd door een dicht in d<r na bijheid zijnd brandsigiiaal', was dc brand weer spoedig op het terrein aanwezig. Dank zij het bezit van den motorbraind- wagen kon het vuur dadelijk met drie stralen worden aangetast en hieraan wordt toegeschreven dat de brand ten slotte beperkt is gebleven tot liet fabrieksge bouw. De brandweer werkte in liet geheel met 10 stralen. De fabriek brandde groo- tendeels uit. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Ook de paarden konden uit een stal, onmiddellijk grenzende aan de plaats waar de brand het eerst woedde, in veiligheid worden gebracht. De fabriek was verzekerd. Onsmakcl ijk. Dc belastingbe- amhten te Aalten hielden een persoon aan, die er zeer dik en bezweet uitzag. Daar dit erg verdacht leek, werd de man gefouilleerd en toen 'bleek hij om zijn lichaam een dikke zijde sjiek te hebben. Wreed. De Haarlemsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens een gruwelijke dierenmishandeling. M. R. had in een tapperij 'n zwervenden hond opgemerkt en het heest meegenomen, om, naar hij zei, het heest een goed thuis te verschaffen. Op liet binnenplaatsje van z'n woning poogde hij het dier met een hamer het hoofd in te slaan. Toen het dier na den slag nog leefde, nam hij liet beest tusschen dc knieën en stak het een mes in de keel. Het heest wist echter nog aan zijn heul te ontkomen en liep de straat op, waar het later aan bloed verlies stierf. De wreedaard gaf voor een kennis te hebben, die om te genezen van tuberculose het vet van een hond noodig zou hebben. Brand. Van het kasteel Moersber gen onder Driebergen zijn gisteren twee kamers door het omvallen van een strijk bout uitgebrand. M o o d a a n s 1 agGisterennamid dag pleegde de schipper P. de V. te Smilde op zijn van hem gescheiden le vende ochtgenoote een moordaanslag. Hij drong het kamertje, waai' ze woont, bin nen en loste een vijftal revolverschoten, waardoor ze ernstig verwond werd. Eén trof haar in het voorhoofd. Vrees voor haar leven bestaat er niet direct. De da der werd gearresteerd. Reden is dat dé vrouw weigerde weer samen met den schipper te wonen. Slecht. Te ('ulemborg heeft men uit kwaadwilligheid op eenige perceelen bouwland herik pf krodde gestrooid, een onkruid, dat niet spoedig verwijderd kan worden. Beschutting tegen de kou de. Hel lichaam van den niensch is in zeker opzicht tc beschouwen als een kachel, omdat hot uit zichzelf warmte produceert. Als wij een uitgaande kacshcl warm willen houden, dan helpt het wei nig, of wij ze al met dikke vachten be- kleeden, wij moeten haar nieuw voedsel geven. Zoo is het ook met het lichaam, de beste warmte-geefster is de voeding, en deze kan niet door een dikke kleeding vervangen worden. De vraag is dus: waarmee stoken wij den lichaamshaard het beste? Hier stoe ten wij reeds dadelijk op een wijd verbreid wanbegrip. Er zijn menschen, die goloo- ven, dat door het drinken van sterke dranken de innerlijke warmte wordt ver hoogd, maar dat is een grove, zelfs ge vaarlijke dwaling, want de meeste onge vallen door bevriezing vindt men bij he- Schonkenen. Hel warmtegevoel, dat iemand na een „kraohtigen" dronk door stroomt, is niets anders dan bloodover- vulling der huid. De huid wordt warmer, en straalt dus ook des te meer warmte aan de koude omgeving ai. Het lichaam van een beschonken© zal daaromi eerder tot werkelijke bevriezing overgaan dan dat van den nuchtere. Werkelijk stoken kan men den- lichaams haard slechts met voedsel, on dat ook nog niet zoo heel eenvoudig. Menigeen Weet niet, wat hij in dit opzicht voor maat regelen tegen strenge koude meet nemen. Vet, in eiken vorm, (dus ook spek, boter, plantenvet enz.) is het beste ver- warmings-materiaal. Daarna volgt de sui ker, deze verwarmt minder, maar onge meen snel, en is zeer good verteerbaar. Zetmeel staat in warmtcgevende kracht mèt suiker gelijk, maar 't werkt minder snel, daar het in hot lichaatn eerst tot suiker moet worden omgezet.'Yleesch staat in werking tusschen vet en zetmeel in. Uit het voorgaande volgt vanzelf, hoe men te handelen heeft, 's Morgens neme men een stevig ontbijt, als men overdag sterke koude moet trotseeren. Vooral een flink boterham en veel suiker in de koffie! Ook honing is voortreffelijk. Een goed stuk sjiek op den. boterham is evenmin te versmaden. Moet men lang achtereen de koude trotseeren, dan is het aanbevelenswaar dig, zooveel te eten, als de maag maar bergen kan. Dan behoeft men uren lang voor de strengste koude niet bang te zijn; en wie dan nog een stuk brood met sjiek en een flesch flink gesuikerde koffie toieeneejnt, rlie kan het tot den avond uithouden. Voor het drinken van alcohol on derweg hoede men zich; in elk geval gebruikè men ze niet, zonder er stevig bij te' eten, als men nog een langenkou den tocht vóór zich heeft. Homoeopat. Maandblad." Geen blinde vinken meer. De Gouverneur-Generaal in België, Frei- herr Von Bissing, heeft de volgende be kendmaking gepubliceerd Vogelblinden. Mij werd ter kennis gebracht, dat binnen 't gebied van 'tGe- neral-gouvernemenl talrijke geblinde vo gels, n.l. vinken in kooien, gehouden wor den. Het opzettelijk 'Minden van vogels is wreedheid, wat ik hoegenaamd niet duld. Ik verzoek den Kommandanturen, in dezen zin voorbeeldig op de bevolking in te werken en elke overtreding onver biddelijk te beteugelen. Het bestraffen ge schiedt krachtens de bepalingen der jachtregeling van 11 Augustus 1915. (N. Crt.) Een s u i k e r t a n te van de stad. Een oude patriottische juffrouw van 81 jaar. die in een herberg woonde on op de moest schriele wijze leefde, heeft, naar haar testament uitwees, de stad Cler mont-Ferrand fot haar eenige erfgename benoemd. Het vermogen van de overle dene blijkt thans de moeite waard. Het bedraagt n.l. bijna twee millioen frank. Zij was bovendien eigenares van een prachtig kasteel en van een zeer mooi bosch. B es c li amend voorbeeld. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft een kerkelijk man verteld, hoe onlangs president Wilson een gewichtigen kabi netsraad met gebed geopend had. „De president, zoo vertelde de zegs man, kwam met een plechtige uitdrukking op het gelaat in den kabinetsraad. Blijk baar was hij vervuld van (Je ernstige aan gelegenheden van hel land." „Hij zei tegen de leden van het kabinet: „Ik weet niet of de heeren in de kracht van liet gebed gelooven, maar ik wel. Laat ons bidden en God om hulp vragen." En daar viel de president van de Vercenigde Sta ten op zijn knieën. De leden van het kabinet deden evenzoo en de president had tot God." liet P a na makanaal kan we gens voortdurende grondafschuivingen nog lang niet heropend worden voor de scheep vaart. Een amputatie der h e up. e- nen. In de moderne oorlogschirurgie schijnt liet woord „onmogelijk" niet meer te bestaan. Een sprekend bewijs hier van wordt uit Parijs gemeld. Daar werd een jonge soldaat ojigenomen, die door een granaatsplinter in het hoofd getrof fen was, en die daardoor een zware sche delbreuk in het achterhoofd had. Bij de onmiddellijk uitgevoerde operatie verwij derde de chirurg de naar voren gekomen hersenmassa en haalde uit een verzwe ring in de middenhersenen drie heensplin ters. De patiënt, die eerst vrij goed was, ging echter plotseling zoo sterk achter uit, dat hij na twee dagen een nieuwe operatie moest ondergaan, waarhij weer een gedeelte der hersenen verwijderd, een nieuw gezwel opengesneden werd, en waarhij men eenige beensplinters vond. De soldaat, die nu ongeveer een derde deel van z dervindt d Zenuwstels komen noi den velddi 01' iverwerl goeds. Niei giéslraft ,ov< Wij allen en ons licl buitenlucht gezond te eten of dr kunnen in Verkeerd' bloed met werken als hol bloed maar zijn langdurige voelt, gij u Uw rug doi gij krijgt en urine-st( Om bete moet gij yo standige ge dient ook d .dat lietreft ter's Hugjii Dit genee keil om dc herstellen e tollig urine werkte sto Pillen zijn lijk© bestan de nieren Te Goe Paauw Joh. de B zending g< van postw PETERSI de buurt vi van Ola.y ai wij opnieuw slagen. In en Jacobsta burg heb be richting op gemaakt. 11 delijk tegen in vele ge\ van onze t rig gevecht van Postaw van het doi Ton zuid ben onze tr lijken oevei schreden e dorp Mazur twee officie vangen gen leurs verov Volgens i schillende officieren ei genomen. 0 vecht bij I voor ons i gevallen. PARIJS, van 11 uu omstreken en zich vck vijandelijke zich verzat uiteen ge ja in Champa buurt van punten een lijke kanom KEULEN, 21 Oct. gen Dedeagatsj oorloasschc sche hatter Hiermede z Entente gec S'lPET!' van de Dui bestaan uit het Albatro droplan. LONDEN gemeld, dat man langs pel is opges KAAPSTf de -verkiezii Zuid-Afrika; kozen zijn. geen veran STOCKHf onderzeehoc bij kaap Ah tuig werd Ij Ystad d,oor schoten, wi werd. Er w naar het vo Berlijn heef leiding van tesf in te di zich onmid der besehii

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2