Telegrammen. m m iiilaii den 29 icier AANBESTEDING. 2. een HUIS, Leestafel Laatste Berichten ingezonden Stukken. Briefwisseling Burgerlijke Stand. üüarktberichfen. iarktprijzen van Tarwe en Suiker. AHoon verksspinisn, aaifetónip enz Adveriontiën. I T 6EHËIM Diegene, die inlichtin gen kan geven omtrent een 21/2- jarige Vaars, krijgt een belooning. J. LEIJNSE. verkoopen: Op Zaterdag den 23 October 1915, trachten aan te besteden Vrijdag 29 October 1915, een Woon- en Winkelhuis me? Schuurtje, Erf en Tuin, Bestig, luit, zei Van Rooy en vertrok. Twee uren verliepen en we. dachten niets anders .of Van Rooy was, minstens, hij de Duitschers krijgsgevangen, toen-ie opeens' weer Verscheen met een groote Duitsche trombone, die-ie van een voor post gesneesd had, o-nder den armi! - 'kHeb1 heel wat gezien, luit, rappor teerde Van Rooy, d'r staan automobielen met levensmiddelen op den weg en die moffen hebben piks» geen erg in ons, ze zinge almaar de Wacht am Rain en de officieren slaan de maat' Luitenant Van 't Hart stuurde v. Rooy dadelijk) naar achteren, met den korporaal Van Vliet, een Haarlemmer, als tolk, om den kolonel te rapportooreu. Van Rooy is om dit feit met liet Legioen van Eer gedecoreerd en hij werd voorge,- dragen voor de sergeantss treepen. Maar de streepen wou hij niet. Wat heb k er an, zei hij, ik) ken 'toch geen Fransch, geef mijn hot traktement van sergeant maar.... Wij ontvingen no. 10 van den '2en jaar gang van Schoon Node r 1 a n d, geïl lustreerd blad tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. \Bij 'vele mooie foto's bevat het een lang artikel over „Landsehapwaardcering en het Leuven- scbe Natuurmonument". De geheele inhoud toont aan, dat Neder land waarlijk schoon is, en dat we oni natuurschoon te zien dus niet naar het Buitenland behoeven te gaan. Staten en volkeren. Geschriften over Internationale Politiek van den te- genwoordigen tijd. Van deze rubriek is de le serie ingeleid met een beschouwing van Professor Brugmans over het Pan- Gérmanisme. Uitgave Hollandia-drukkerij, Baarn. De geleerde schrijver geeft een duidelijk overzicht van het ontstaan van het Pan-Germanisme in Duitschland, wijst op het gevaar ervan, voor de overige landen, zoowel in commercieelen als po- litieken zin; herinnert aan het militant optreden van het „Allgemeiner deutscher Verband", waarvan de consekwèntie Duitschland zelve het meeste pijn doet. In)'het licht van dit geschrift komt des te meer uit, hoe onvoorzichtig die enkele Nederlanders doen, die, g'elijk in De Toe komst geschiedt openlijk het Pan-Ger manisme aanprijzen. Men behoeft 'tnog niet eens te zijn met het mooie, doch in den grond, vieze boekje „Nederland en Duitschland", hetwelk deze week ver scheen en op lustige manier ons tegen Duitschland tracht op te zetten. Rocjb het Pan-Germanisme blijft een gevaar. Den Gulden W i n c k e 1, ma,and schrift voor boekenvrienden in groot Ne derland, uitg. Hoilandiadrukkerij; Baarn. 14e jaargang no. 10 (October 1915) be vat onder anderen een artikel van An- dré de Ridder: „Bij Hein Boeken", met het portret van den dichter en een facsi milé van een zijner geschreven verzen. H. "W. Muller recenseert .de Aeneis van Maro, een der klassieken waarvan reeds Vondel zong onder den indruk van „Ma- ro's dichtvuurklanken", de vertaling (dooi de Koning) wordt zeer geprezen, de mooi ste fragmenten worden afgedrukt. Gosler wijdt een gevoelvol woord aan .Maarten Maartens (Jozua Marius Willem v. d-. Poor ten Schwartz) den om zijn Chr. begin sel door liberaal chauvinisme miskenden geleerde, en geeft er een facsimilé bij van een fragment uit een brief van Schwartz aan Gosler. PARIJS, 20 Oct. De Temps publiceert een Servisch, legerberjcht d.d. 17 Oct.: Ten zuiden van Semendria werden onze troepen die Belgrado hadden verdedigd, gedwoVgen in eens terug te trekken": Tus- schen Wranja en Ristoracs heeft de vijand het terrein bezet, vanwaar de spoorweg bestreken wordt. De spoorwegverbinding tusschen deze jwee steden is daardoor verbroken. BOEDAPEST, 20 Oct. De Bulgaren zijn op 15 October Wranja binnengetrokken. PARIJS, 20 Oct. Avondcommuniquë De vijand, die hedenmorgen met een zeer groote legermacht ten oosten van Reims over een front van 10 K'.M. een aanval deed, werd teruggeworpen nage noeg over het geheele front. De aanval was door den vijand zorgvuldig voorbe reid. De vijand maakte gebruik van gift- gassen en gloorgassen. Hoewel vijandelijke infanterie op sommige gedeelten van het front onze eerste loopgravenlinie binnen drong, werd deze daar terstond uit verdre ven. Over het geheele front hadden ver schillende artilleriegevechten plaats. ZYV OLLE, 20 Oct. Alhier zijn twee ont vluchte Russische krijgsgevangenen aan gekomen. Zij waren 24 dagen onderweg geweest. LONDEN, ,20 Oct. De „Morning Post" verneemt uit Athene, dat'het corps diplo matique morgen van Nisj naar Monastir vertrekt en dat daarheen ook hel. depar tement van buitenlandsche zaken, als mede de nationale archieven en de Ser vische Nationale Bank zullen overgebracht worden. De regeering blijft nog te Nisj. ST. PETERSBURG, 20 Oct, Op den lin keroever van de Styr hadden op ver schillende plaatsen bloedige gevechten plaats, in het voordeel der Russen. Wij namen 50 officieren en 1900 man gevan gen en veroverden 6 Machinegeweren, be nevens andier oorlogsmateriaal. KRUININGEN. Officieel zijn gisteren Candidaat gesteld voor den Gemeenteraad dhrn. J. K. Ribbens te Hansweert, na mens de Ant. Rev. Kiesver.J. B. Koek, namens de Kath. Kiesver.; Job 'Sinkle, namens de liberale blesver. en ook namens cle werkmansvereeniging (vrijz.). De stem ming zal plaats hebben op 29 Oct. e.k. DEN HAAG. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk niet vóór Dinsdag 2 Novem ber' en niet later dan 9 November bijeen komen. AMERSFOORT. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de transformatiezuil werd de 18-jarige A. D., werkman bij het Gem. electriciteitsbedrijf, doordat hij in aanraking kwam met de hoogspanning geleiding, gedood. DEN HAAG. Het Haagsche Gerechtshof veroordeelde heden den Zwitser, II. Dierks tot 1 jaar gevangenisstraf met la'St tot on middellijke gevangenneming wegens, het verrichten van handelingen, waardoor de. onzijdigheid van' den staat in gevaar ge bracht werd. Het O. M. had 1 jaar ge- eischt, terwijl de Rechtbank bekl. had vrijgesproken. (Buiten heraut,woordelijkheid der Redactie.) Niet juist. Mag: ik voor onderstaande regelen e©n plaatsje vragen in Uw blad, naar aanlei ding van een stukje, door U overgeno men uit de Middelburgsiche Courant, be treffende de viering van den Annetje Lijsje dag. Toen i'K genoemd stukje las, dacht ik bij 'mij zelf: wat is de tijd, waarin die dag gevierd werd, zooals' het hier geschilderd wordt, lang voorbij. Wel ko men nog op dienzelfden dag de jongens en meisjes uit de verschillende dorpen naar „stad" Oom Liesjesdag te vieren, maar niet op een wijze zoo daar Voor gesteld werd in hot stukje in U-w blad. Wel ia waar, dat bij voorkeur het Melk boerinnetje dien dag druk bezocht wordt, naar dat daar het oude gebruik van koek eten nog plaats vindt is geheel in strijd met de waarheid en is dan ook duidelijk aan houding en taal van menig Liesjes- dag-vierder waar te nemen, dat dit geen gevolgen zijn van het eten van ontbijtkoek. Neen, M. d. R., dia ontbijtkoek -heeft reecls: jaren geleden plaats gemaakt voor den borrel en de bewoners, vooral uit de buurt van 't Café „Melkboerinnetje" weten dit maar al te goed en ook de politie; die- zulke dagen de handen vol heeft. Het heeft mij vaak verwonderd, ho© onze Middelb. Overheid het uitbrul len van vaak schandelijke onzedelijke straatdeunen niet meer tegen gaat. Mijn bedoeling met dit schrijven is de ouders te waarschuwen hun zonen en dochters dien da,g lieVer thuis te houden en hun oen anderen vrijen dag tc geven en ook d© bazen hun knechts, want ik wou ook hun bet genot van gen vrijen dag niet ontnemen. Maar ik ben er vast van over tuigd, indien menig ouder zijn zoon of dochter op zulle een avond' doende zag, zij zich schamen zouden hun kinderen zoo aan te treffen. Neen het is met dezen dag evenals Inlet de kennis, die in 't begin als jaarmarkt door iedereen, vooral zakendoende, met verlangen te gemioet gezien werd, maar zijn ware be- teekenis ten eénerunale verloren heeft en ik geloof, dat het een winste wezen zou (behalve voor de kroegen) dat ook de ILies- jesdag, op die wijze gevierd, uit. de rij der feestdagen verdween, want - hij is niets bete-r dan de kermis. Als men dit stukje las, zou men haast genegen ge weest zijn, ami het om zijn historische be- teebenis als heel leuk te beschouwen, maar als men de theorie naast de praktijk legt, meen ik reden te over te hebben om te zeggen dat het niet juist is. Dank voor de verleende plaats in Uw blad. v. S. Middelburg, October 1915. J. H. te lersek.e. Bedoelde annonce was opgegeven voor de nummers van Donderdag, Zaterdag en Dinsdag. We plaatsen nu voor uw rekening. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 20 Oct. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 780.6 te Herno- sand, laagste 764.2 te München. Verwachting tot den avond van 21 Oct.: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Noordoostelijken wind. Nevelig tot half- biewolkt, weinig .of geen regen. Weinig ver andering van temperatuur. Van 19 en 20 Pet. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. J. vair der Linde, jm. 29 j. en J. P. Pleijte, jd. 25 j. Gehuwd: H. C. Hengstihangers, jm. 23 j- en L. Bravenboer, jd. 17 j. BevallenA. A. Caljouw, geb. Floor, d.; P. Acda, gek Willeboord.se. Overleden: J. J. Carmejoole, oud 2 d.; N. Keersemaker, ongeh. 78 j.; W. van de Putte, 4 j. GOES. Geboren: 17, Frederica Adol- phina, d. v. Johan Hendrik van Breda en Margaretha Cornelia van Altena te Brielle. Overleden: 18, Cornelia Adriana Dina, 5 j., d. v. Marinus van Zweeden en Tan netje Francina Adriaanse. Van 16—19 Oct. VLISSINGEN. Bevallen: A. M. Ver- straate, geb. Van Riel, d.S. Sinke, geb. De Kam, z.J. M. Lauwereins, geb. Van Liere, d,; F. van den Berge, geb. Hof man, z. Overleden: J. de Voogd, wednr. van C. de Bert, 82 j.; J. Aspeslagh, weduwe v. J. Aspeslagh, 84 j. Rotterdam, 19 Oct. 1915. Veemarkt. Aangevoerd 87 paarden, 0 ezel, 1613 magere runderen, 715 vette runderen, 156 vette en 761 graskalveren, 305 nuchtere kalveren, 7 schapen of lam., 0 varkens, 376 biggen, 7 bokken of geiten, 0 veulen. Koeien 39 tot 45 a 50 c., ossen 37 tot 43 a 48 c., stieren 37 tot 40 a 44 e., vette kalve ren 40 tot 45 a 55 c., voor export tot c., schapen tot c., lammeren tot c., varkens tot a e., lichte varkens a c., alles per halve kilo. Pr(jzen van mager vee warenMelkkoeien f200 a f375, kalf koeien i'225 a f 400, stieren f 130 a f 380, pinken f100 a f150, vaarzen f 150 a f 200, werkpaarden f 200 a f 400, slacht- paarden f 100 a f 200, hitten f200 a f300, nuchtere kalveren f9 a f 15, fokkalveren f 25 a 36, biggen f 14 a 26, graskalveren f 40 a f 80. Biggen f 2.40 a f 2.60 per week. OOSTBURG, 20 Oct. 1915. Oude Tarwe f 13.— a f 14. nieuwe Tarwe f 12.75 a f 13.25, Rogge f a f nieuwe Wintergerst f 13.75 a f 14.Zomergerst f a f nieuwe Haver 113.50 a f 13.75, Kookerwten f 20.— a 1 21.Voererwten f 0.— a f 0.—, Paardeboonen f a f Koolzaad fa falles per 100 K.G Maandag 18 October 19IS. CHICAGO. Tarwe. De termiinmarkt opende traag en c. lager, daalde verder weg'ens het gunstige weer voor het dorsclien, als gevolg van cle grootere aan voeren in het Noordwesten, op grond van de flauwe stemming te Winnipeg en in ver band met verkoopen. Berichten over slechte qualiteit, groote uitklaringen en de ten gunste van haussiers luidende opgave van den zicht baren voorraad loktenj een rijzing uit, waarna de markt prijshoudend sloot. 18 October 16 15 14 Dec. 1067 108s 108 106'/, Mei Juli 107 Vs - 1091/, 1087; 107'/a - NEW-YORK. Tarwe. De termijnmarkt had een kleurloos verloop en sloot lusteloos. Loco flauw. 18 Oct. 16 Oct. 15 Oct. 14 Oct. North 119 1217, 1217-. 120 Roode Winter 129 131 1307; 129 Dec. 1147„ 1167; 115'7 114 Mei 18 October 16 15 14 N. R. C. Te Middelburg werd heden aanbe steed het onderhoud van de Rijks-Contres- carpe te Tholen, behoorende tot de zee- werken in Zeeland, gedurende de jaren 1916, 1917 en 1918. Raming f855 per jaar. Inschrijvers de heeren J. Geluk J.Lzn. te Tholen, voor f876 en M. J. Scheffelaar te Tholen, voor f 832 per jaar. Vervolgens het aanbrengen en onderhou den van beplantingen met bijkomende wer ken langs den Rijksweg door Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, behoorende tot de Rijks groote wegen in Zeeland. Raming f 1050. Inschrijvers de heeren L. Eversdijk te Bièzelinge voor f 1032.83 en H. Sigt- mans, te Dordrecht, voor f950. Eén biljet werd van onwaarde verklaard. Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt mijn geliefde Broeder ANDRiES IN 'T ANKER, te Biezelinge, op Zondag 24 Oct. zijn 70st«n geboortedag te herdenken. Dat de Heere hem nog vele jaren spare, is de wensch van zijn eenigen Broeder W. IN 'T ANKER. Schore, 19 October 1915. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Dochter, Zuster en Verloofde MARTHA JOHANNA, in den ouderdom van '22 jaren. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze droeve smart. Mede namens de Familie, W. DE BRUINE W. M. DE BRUINE—De Vos en Kinderen. Goes, 20 Oct. 1915. «Sip Heden behaagde het den Heere plotseling van ons weg te nemen, ons innig geliefd Dochtertje en Zusje CORNELIA ADRIANA DINA in den jeugdigen leeftijd van ruim vijf jaar en 6 maanden. Hare diepbedroefde Ouders M. VAN ZWEEDEN T. F. VAN ZWEEDEN— Adriaanse. Goes, 19 October 1915. Heden ontsliep te Kampen, na een zeer smartelijk, maar geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, in haren Heere en Heiland, onze innig geliefde Moeder, Behmvcl- en Groot moeder, JOHANNA DIRKJE VAN ANDEL, Wed. van Prof. D. K. Wi&lenga, in den ouderdom van 68 jaren. Ds. J. D. WIELENGA. G. WIELENGA—Visser. en Kinderen. Middelburg, 19 Oct. 1915. Voor de vele bewijzen van be langstelling, betoond tijdens de ziekte en het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. T. MEIJLER—Tavenier. Middelburg, 19 Oct. 1915 De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op des namiddags te één uur, aan het sterf huis van wijlen den heer C. TAAL te Koudekerks, op het dorp, gemerkt A no. 53, in het openbaar zal ondergeteekende namens zijn princi" paal Het bouwen van een Woon- en Winkelhuis met Schuur te Wemel- dinge. Bestek en teekeniDg a fl.70 per stuk te bekomen ter drukkerij van Gebr. Siepman te Goes. Th. BODDING1US, Bouwk.. Wemeldinge. Glycerine, Glycerinezeep, Winterhandenzalf, Rozentabletten, aseline JOHAN DE ROOS, Middelburg. waaronder ■gH» Kabinet, Linnenkast, -OT-p§|j Tafelkast, ronde Tafel, JLs^llL. Uittrektafel, Stoelen, Klok, Kachels, Spiegels, Barometer, Wekker klokjes, Ledikant, 2 Bedden met toe- behooren, Matrassen, Lampen, Petroleum stellen, Kleerkist, Spekstander,' Droog- rek, Raamhorren, ruim 1000 K.G. Steenkolen, Kippenhok met loop, Glas- en Aardewerk en meer andere Goederen. Bezichtiging op den dag van verkoop des voormiddags van 10 tot 12 uur. Notaris STRUVE te Middelburg is voor nemens op des Damiddags half twee uur, in het Café „Het wapen van Nieuwland" te Nieuw- en Sint-Joosland, ten verzoeke en wegens vertrek van den heer H. DOMI- NICUS aldaar, publiek te verkoopen In de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland, op het dorp Wijk A. np. 92 en thans ingericht tot Rijwielwerkplaats met ERF, Wijk A. no. 112. Gebruik 8 November 1915. Bezichtiging Woensdag 27 October 1915 van 104 uur. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van voornoemden Notaris STRUVE, Pijpstraat N 23 (bij de Mol straat) te Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3