Mo. 17 Woensdag 30 October 1915 30e Jaargang De Qroote Oorlog. Uit de Provincie. Kroonjaarfeest Vrije Universiteit. Staten-Generaal Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGQ gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes-. LAN '-5E VQRSTSTRAAT ZW Bureau te Middelburg; RA F. F». DHUiJ - L. BURQ. Drukkers: Öosterbaan Si Le Cointra Goes, Ontvangen: van J. D. te Goes fl. Morgen sluiten wij de lijst af. Hartelijk dank aan de gevers. Redactie. Griekenland. II. (Vervolg.) Koning George zocht ook naar het Noorden uitbreiding. Niet zoo-dra, had Rusland aan Turkije den .oorlog ver klaard, of bij trachtte zich van Thes- salië meester te maken. Dit werd hem echter door Engeland belet, hetgeen hem te meer hinderde, dewijl alle BoJkan- "staten iets van den buit van den Zie ken Man wegdroegen. Op het Congres te Berlijln in 1880, onder voorzitterschap van Von Bismarck werd evenwel ook Griekenland bedacht. Daar had (Je deeling plaats. Bismarck, die sinds dien dag de grootste gemeene deeler genoemd werd, wist te bewerken dat Griekenland een stuk van Thessalië verkreeg. Zeven jaar later werd Oost-Roemelië bij Bulgarije gevoegd, tot ergernis van de Grieken die hiervan onderdrukking van het Helleensche element duchtten. De be roering was zelfs zoo groot dat de Mo gendheden er aan te pas komen moesten, en door een blokkade der Grieksche kust de Grieken weer tot rust brachten. Dan, twaalf jaren later, in 1899, toen de Kretenzen opnieuw tegen het Turksche bewind in opstand kwamen, hielp er geen blokkade meer aan. De Grieken moesten en zouden de Turken te lijf gaan-. Zij deden het dan ook; doch eer zij een maand verder waren, na de neder laag van Demoskos, waren zijl met de kous op den kop naar hunne haardste den teruggekeerd. Kreta bleef Turksoh en de Grieken waren, meer dan ooit, lam geslagen. Het was onder den indruk van dezen geduchten tegenslag dat Griekenland op den Balkan bondgenooten ging zoeken. V an dien tijd 'dagteekent dan ook de toetreding van Griekenland tot het of fensief verbond; eerste-minister was toen Veiiizelos, die zelf geboren Kretenzer, niets anders verlangde dan spoedige ver vulling ran. zijn wensch: vereeniging van Kreta met Griekenland. Zijn schuld was het dat Griekenland bij het uitbreken van den grooten oorlog tegen de Turken, zoo krachtdadig kon optreden, Griekenland was in die dagen een too- neel van hopelooze verwarring. De Grie ken beroemden zich wel op hun afstam ming van de bewoners van Oud-Hellas. Doch zij hadden blijkbaar meer van do ondeugden dan van de deugden dezer menschen geërfd. Immers wel leefde in hen der vaderen handelsgeest, doch veel meer nog w-as hun eigen een zucht naar oproer en omwenteling, een twistzieke,, ongedurige -aard, een zin voor valscho staatkunde en baantjesjacht. De toestand was zelfs op- eenmaal in het begin, onzer eeuw zoo ernstig, dat Britsche oorlogsschepen in den Piraeus voor anker lagen om; in geval van nood, ■de koninklijke familie aan boord te nemen. In die kritieke dagen trad Venizelos op; krachtig' 'en beleidvol ruimde hij geschillen uit den weg, schoof hij gevaarlijke ele menten ter zijde, nam Fransohe officieren in dienst om het Grieksche leger te ver beteren, liet Engelsche officieren toe op de vloot om de zeelied-en aan tucht te gewennen. En, lest niet minst, hij wist zijn landslieden te overtirigten. van de nood zakelijkheid om him malle leus: naar Konstantinopelte laten varen, en aller eerst een bondgenoot te zoeken in de 1 uigaren. Zoo zou men, menschreef 1912, tegen den Turk optrekken! Zijn pog'en slaagde. Een hetere geest weid over het volk vaardig. Het le^er v-erduibbeldc in aantaL en in kloeke kracht. De kroonprins, t hans Koning, K'onstantijn, stelde zich aan het hoofd, en versloeg de Turken in meerdere gevechten in het oude Epirus en rondom Saloniki. Hij, tot nu toe de onpopulairste man van het land, werd sinds dien de lieveling van allen. Bfe samenwerking van den grooten Grieksohen staatsman en den dapperen Kroonprins bezorgde aan het herboben 2)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDA& Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 cfc 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels fl. iedere regel meer 10 ct. Griekenland een groot deel van den ge meenschappelijk met Servië, Montenegro -en Bulgarije behaalden buit. Behalve de havenplaats Saloniki verkreeg Grieken land -een beheerschende positie in de Aegeïsche Zee, in den Archipel' met zijn rijke eilandengroepen. (Slot volgt.) Beknopt overzicht van den toestand Het Balkan-avontuur is met veeL bom barie begonnen, doch de Entente is hei melijk benauwd, dat het weer op een echec uitloopt. De expeditie naar de Dardanellen kwam van een koude reis thuis; wat zal nu deze tweede poging opleveren. Met name de Engelsche Pers is zeer ongerust geworden naar aanleiding van wat er in den Balkan voorgevallen is, en zij maant tot grooten spoed, opdat niet de zaak verloren, zij'. Ook de „Times" acht een vlug en door tastend optreden van de verbondenen een allereerste noodzakelijkheid. „Iedere ver loren dag en ieder verloren uur, zoo zegt het blad, moet in ons nadeel ge rekend worden. Wij vertrouwen er op, dat er geen uitstel komen zal in de uit voering van onze militaire plannen, welke ze ook zijn" Deze persstem, die met verschillende andere te vermeerderen zou zijn, toont voldoende aan, hoe diep men in Engeland doordrongen is van den ernst van het Balkanavontuur, waarin men betrokken is geworden en van do noodzakelijkheid van een snelle en doortastende actie, waardoor de meest dreigende gevaren ten minste voorkomen zouden kunnen wor den. Doch de gebrekkige organisatie zal blijken een ernstig beletsel te zijn voor de snelle uitvoerige der waanzinnige- plan nen. De beroering in de Engelsche regee- ringskringen wijst er op, dat er iets niet in orde is. Trouwens er zijn eiken dag nieuWa aanduidingen te over, dat er iets hapert aan de voorbereiding, de organisatie en de ontwikkeling van de Balkan-expeditie, waarvan zoovele teekenen, als het af treden van Delcassé, het verschil van meening omtrent de hulp door Rusland te verleenen en andere de onmiskenbare uitingen reeds waren. Lntusschen g-aat op den Balkan het ver loop der feiten rustig zijn gang. Zijn er troepen te Enos geland? Het bericht van gisteren is tot heden nog niet bevestigd. Enos is, zooals men weet, aan de Aegeï sche Zee, bij de monding v-an de Maritza, gelegen en is bij het jongste verdrag met Turkije, aan Bulgarije overgegaan. Omtrent den opm-arsch van de ver- hondenen van Saloniki uit en het re sultaat van den strijd, door hen gevoerd, worden géén nadere bijzonderheden ge meld. De bezetting van Strumitza is als een^ „loos gerucht" te beschouwen. Wat de naaste toekomst zal brengen is met geen mogelijkheid te zeggen. We hebben te doen met een schaak spel, waarvan de eerste zetten worden gedaan; maar niemand weet hoe de ont wikkeling zal zijn, omdat men over de sterkte die de spelers zullen kunnen, ont wikkelen, in 't duister rondtast. Noch de grootte van de legers, die Oostenrijk en Duitschland kunnen ont trekken aan hunne strijdmachten op de fronten in Frankrijk en Rusland, noch de sterkte van het leger door de geal lieerden naar Servië gezonden, is bekend. En wat 'zullen Griekenland en Roeme nië doen? Dat is 'ook nog de vraag! Soldaten-ervaringen. Uit een brief van een Belgischen fcara- binier. „....Voor eenige nachten werden we uit onzen slaap gewekt door een helle en bange stem, die riepDebo-ut les hommes, deboutWij springen recht en bemerk-en met schrik, dat de strooi- en pachthoeve, waarin we eene slaapstee vonden in vollen brand schiet. Aangebla zen door den Zuidenwind jagen de vlami men machtig schuins omhoog. Wat een toorts Indrukwekkend vuurwerk En hon derden achtergelaten kardoezen ontplof fen en zaaien vrees. Een wonder mag het heeten, dat niemand in de vlammen is gebleven noch werd gekwetst. ...Verleden Maandag lagen wij te.... getwaalven te slapen, of liever te rusten in een gewelf den kelder, waar wij ons veilig achtten tijdens het vreeselijk ar tillerie-duel, dat toen plaats greep. Vele hommen waren reeds dichtsaan gevallen, en wij lachten met den Duitscher. Plots komt er eeri te recht viak hoven den kelder: ze ontploft en slaat een groot gat in den muur, wel hónderd kilogram steen en binnen werpend. Drie mannen wer den gekwetst. .Of wc er toen uit te krij gen waren, behoeft ge niet te vragen. Ik kwam- er af met wat schrik, Goddank!" Korte Oorlogsberichten. De Duitschers 'geven in Warschau voor de bevolking een krant uit, in drie talen afgedrukt, n.l. in het Poolsch, Duitsch en Jiddisch. Uit Saloniki wordt gemeld, dat de Bulgaren hij' 'Strumitza een bataljon ver loren. Men meldt uit Athene, dat de En gelsche en Russische gezanten aan Zal- mis te kennen gaven, dat hunne regee ringen niet accoord gaan met de uit legging der Grieksche regeering betref fende hare verplichlingen 'Ten opzichte van Servië. De Zoon van den koning van Grie kenland, prins Alexander, is aan het hoofd van zijn batterij, toen hij op manoeuvre ging, van 'zijn paard gevallen, bij' Pi raeus, en heeft zijn dijbeen gebroken. De koningin en de troonopvolger zijn on middellijk naar Piraeus vertrokken en heb ben prins Alexander in een ambulance- wagen naar Athene getransporteerd. .De B' a 1 k a n-o o r 1 o g. Uit Berlijn Bij de legergroep-Von Mackensen werd door het leger van generaal Von Kövess door Oostenrijk-Hongaarsche troepen de stad Obrenovac genomen. Ten Zuiden van Belgrado bereikten Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche troe pen in samenwerking, na gevechten de hoogten ten Oosten van Vranio, ten Zui den van Ripanj en ten Zuiden van Grooka aan den Donau. Het leger van Von Gallwitz veroverde met den rechtervleugel de streek ten Wes ten van Scone, alsmede de plaats Vo- danj en Mola Krsna. Het hoogte-terrrein bij Lucica, alsmede ten Zuiden en ten Oosten van Biozevac tot Nisljenovao is den vijanjd ontnomen. Het leger van generaal B-ojadjeff drong verder door in de richting van ZajeCar en Knjazevao over de Inowo en tegen het ravijn van Pirot. Andere Bulgaarsche troepen namen Vranja in het Boven-Morawa- dal en overschreden meer naar het Zui den reeds de linie Egri PalankaIschtip. S p i o n n a g e. Te Londen zijn twee personen den 30en September wegens spiönnage door den krijgsraad veroordeeld, en wel de een. to-t vijf jaar dwangarbeid; de ander tor dood, welk vonnis ten uitvoer is gebracht. Uit Australië. De minister van landsverdediging, sprekende o-p- een mee ting voor do recrute-ering, zeide, dat in dien het noodig was meer te doen om den nieuwen toestand in den Balkan met 6ucces te bestrijden, Australië aan den oproep zou beantwoorden, ook al zou bri gade na brigade gezonden moeten worden. De gez ondheidstoestand in Duitsichland. De chef van den ge zondheidsdienst te Kopenhagen verklaarde in den loop van ee-n interview: Niet alleen te Kiel, maar ook te' Berlijn zijn er talrijke gevallen van cholera. Men zou 500 gevallen van typhus hebben ge- constateerd. D-e gezondheidstoestand van Duitschland zou aanleiding geven tot ern stige bezorgdheid. De Handelsoorlog. Lloyds deelt uit Grimsb mee, dat de eigenaars van -het s. s. „Upas" dit als verloren be schouwen. Men veronderstelt, dat de stoomtrawler „Devonian" (bruto 128 ton), die 6 Septem ber van Grimsby vertrok, op- 8 September in de Noordzee op een mijn is geloop-en. Er wordt verondersteld, .dat de bemanning van negen personen verdronken is. De Hamburger stoomschepen „Per- nambuco" en „Soederhamn" zijn 's nachts door Engelsche onderzeebooten in de na bijheid van Hiifringe bij Oxelösund ge torpedeerd. De Orde van St. George vierde klasse is verleend aan grootvorstin Olga (doch ter van den tsaar), voor moed en toe wijding bij het verbinden der gewonden onder het artillerievuur van den vijand. Een Duitsch officier, die in Duitsch Zuidwest-Afrika heeft meegevochten, zegt dat de Engelschen in het Zuiden van die Duitsche kolonie nogal zware tegensla gen hebben geleden. Voorts zegt hij, dat Engelsche officieren (wij veronderstellen Engelsche officieren, die. gevangen geno men zijn) de verliezen nan Ti mine zijde op 9000 man schatten, hetgeen overigens meer dan tweemaal zooveel is als het heele Duitsche contingent, dat in de ko lonie aanwezig is. De bóeren, die hij de Unie-troepen zijn ingelijfd, krijgen nog al eens verschil met de Engelsehen, dat gewoonlijk daarmee afloopt, dat de boeren volgens de krijgswet doodgeschoten wor den. 1 Tweede Kamer. De uitgevers uit den brand. -— Ons goudmijn tje in Indië. Over de gisteren gehouden Kamerzit ting kunnen wij kort zijn, nadat de Ka mer de Auteurswet-wijziging zonder veel omhaal heeft willen goedkeuren. Voor hen, die niet meer weten wat de wijziging beoogt, deelen wij nog eens mede, dat in het voorjaar van 1914 de Kamer den termijn gedurende welke art. 50 der Auteurswet van kracht zou blij ven, verlengd heeft tot drie- jaar na 1912. Thans was conform hét ontwerp eener Staatscommissie een wetswijziging inge diend, waarbij de rechtsuitoefening na der wordt geregeld, met inachtneming van de rechten der auteurs. Straks neemt de Eerste Kamer de wij ziging aan en kunnen vele angstige Ne derlanders weer verlicht adem halen. Immers dreigde voor onderscheidene uitgevers en anderen, die een groot deel van hun bedrijfskapitaal gestoken heb ben in cliché's, modellen, platen en der gelijke vermenigvuldigingsmiddelen, het gevaar, dat dit deel van hun kapitaa} waardeloos zou worden gemaakt door de wettelijke erkenning. Deze terugjwerkende kracht was door den wetgever niet be doeld en de belanghebbenden vonden dan ook bij de t taatscommissie een welwil lend oor en het regeeringsontwerp was jegens hen even billijk. De Kamer was vrijwel eenstemmig in haar gunstig oordeel omtrent de wijziging, een paar sceptisch-gezinden niet meege rekend. Onder de laatsten was Visser van IJzen- doorn, wiens wapenen hem echter uit de handen werden geslagen, resp. wiens amendement werd afgestemd. Het wetsontwerp betreffende de ont ginning der goudvelden in Benkoeleii is vervolgens z. h. s. aangenomen. Ja, we schijnen heusch goudmijnen in Indië te hebben. De Multatuli's zullen wel met veel op hef gewag maken van Neerlands goud mijntje en ze zullen de Droogstoppels nog wel meer over den hekel halen. Tenzij ze meer nuchter geworden zijn. De particuliere exploraties leverden niet veel op, doch, nu zal de Staat zich ermee bemoeien. Moge de poging met succes bekroond worden. Indië in de eerste plaats kan er wel bij varen. Vervoer militaire r ij w i e l e n. Met 1 Nov. a.s. is het militair-tarief voor oningepakte twcewielers met één zit plaats, ongeacht het gewicht en den af stand, vastgesteld op Ï0.15 per stuk!. „Avondp1." De u i t v o er van alle verduurzaamde groenten is ver boden. V oor Polen. Het Ned. Comité Voor Phil, steun aan Polen vraagt weer geld en kleeren voor Polen. Plaatsgebrek verbiedt ons den vol- ledigen oproep op te nemen. Zendingen van kleeren (schoenen iin- kluis) zijn te adresseeren aan de firma C. W. II. van Dam Co>., Loods 22, Stiel tjesstraat, Rotterdam. Gitten in geid zijn evenals tot nog toe te zenden aan den Penningmeester, den heer F. Th. Everard, Singel 397, Amsterdam. M i n i s t e r^j? reub's ontwerpen zullen nog vóór het einde dezer week' de Tweede Kamer bereiken. Een ad mi raai staf te koop. Gister werd in het Venduhuis der Nota rissen te 's Gravenhage, de admiraalstaf van admiraal De Winter verkocht. Deze staf ontving de admiraal van Bodewijk Napoleon. De opdracht luidt: Aan den maarschalk van Holland I. W. De Winter, Lodewijfc Napoleon, le Koning; van Hol land, den 5den April 1807. Naar „Het Vad." verneemt, zal bij den admiraal staf .een, door den notaris Bim- berge afgegeven, op authentieke beschei den gegronde Verklaring van herkotast den kooper worden uitgereikt. (Jan Willem de Winter werd in 1761 te Kampen geboren, was een heftig pa triot; hij moest dan ook in het bekende jaar 1787 om die reden het land verlaten. Hij trad in Frans'ehen krijgsdienst, en keerde als Fransch generaal in 1795 met Pichegru in ons land terug. Toen werd hij benoemd tot admiraal en opperbevelheb ber over de Rataafsche vloot; in 1797 leverde hij de Engelschen, onder bevel van admiraal Duncan, 11 October, slag bij Kampardium, doch verloor den slag en werd zelf gevangen genomende eem- ge maal dat een Nederlandsch admiraal krijgsgevangen werd gemaakt. Van 1799 1802 voerde hij weer het opperbevel over onze zeemacht. Lodewijfc Napoleon schonk hem den titel maarschalk en benoemde hem tot graaf van Huissen. Tijdens den tocht der Engelschen (1809) naar Zeeland nam De Winter maatregelen tot verdedi ging der Zeeuwsclie stroomen. Daarna ging hij weer in Franschea dienst oVer, en stierf te Parijs in 1812, waar hij met groote pracht WerdhegraVen. In de Boven kerk te Kampen wordt in een urn het hart van den admiraal bewaard. Red.) Benoemd tot gezworene van den Van Wuyokhuisepolder, J. D. die Feyfcer, te H oek tot voorzitter van het bestuur der wa- terkeering van de calamiteuze polders Mai'garetha, Kleine Huissens en Eendragt, A. de Kraker, te 'Zaamslag; tot voorzitter van den polder Walche ren, A. W. Berdenis van Berlekoim', te Middelburg tot lid Van het bestuur dei* waterkeering Van den calamiteuzen Zimmermanpolder C. Burijn, te Rilland-Bath tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Kleine Molenpolder, P. A. Schillemians, te Graauw. De minister van landbouw hoeft: lo. ingetrokken zijne beschikking van 2 dezer, waarbij werd verboden het ver voeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeenten. Kat- tendijke en Wemeldinge; 2oi. A. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens ver boden uit, naar of binnen een kring in de gemeente Wemeldinge, omvattende het gedeelte begrensd door den Zeedijk van af de Nieuwe sluis tot aan het. kanaal, het kanaal tot aan den Bonzijweg' en de grens der gemeente tot aan het punt van uitgang aan de Nieuwe sluis; B. bepaald ,dat wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoel de verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van Wemeldinge, onder de door den districtsveearts te Breda aan te geven voorwaarden. „St.ct." -Bij de firma R. M. Smits te Mid delburg is' Verschenen de „Winterdienst"1 van den Walcherschen Zafcgids. Wij per- sisteeren hij de vroegere gunstige uitspra ken omtrent dit boekske. Om z'n rijken en goed-bewerkten inhoud is; het een veel-gezochte gids, dien men nooit ver geefs raadpleegt. De 1ste luitenant G. P. van Hecking Colenbrander wordt gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling ter opleiding tot offi cier-waarnemer. Middelburg. De politie hield gisteren zekeren P. C. R. aan, verdacht van dief stal van eenig geld. Goes. Gisterochtend is een algemieene vergadering gehouden van de Zuid-Beve- landsche Onderlinge Verzekeringsmaat schappij tegen Hagelschade, onder voor zitterschap van den heer I. G. J. Kake- beéke. Behandeld werd het voorstel tot ver goeding der Hagelschade aan de H.HI. leden J. Koert, Cs. Zuijdweg en de N.V., Hofstede „Schenge" onder de gemeente Wolfertsdijfc, in afwijking van het be paalde bij 'Artikel 48. Het totaalbedrag der uitkeering werd, blijkens de „M. Ct.", vastgesteld op f306.23. r i Het reglement schrijft voor, dat de taxatiekosten worden gedragen door de vereeniging, wanneer de schade 10 pl't. of meer bedraagt, en door den getrof fene, waneer zij minder dan 10 pCt. is. Daar het moeilijk bleek, het percen tage Van de door de leden ondervonden schade juist vast te stellen, werd beslo ten de kosten door de maatschappij to doen betalen. Een voorstel tot wijziging van het desbetreffende artikel zal in een Volgende vergadering ter tafel worden gebracht. De voorzitter, de heer I. G. J. Kake- beebe, deelde mede, dat hij wegens ver trek naar elders, genoodzaakt was, zijn ontslag te nemen; hij; verklaarde steeds met genoegen in het belang der vereeni ging werkzaam' te zijn geweest ©n sprak

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1