Binnenland. Uit de Provincie. waring aan de filiaal-inrichting van een Parijsche 'bank, waar zij nóg zijn. De overige kunstschatten staan ver pakt in 40 verhuiswagens op het binnen plein van een huis in diezelfde stad, waar zij dag en nacht door soldaten bewaakt worden. Bij de overbrenging was niets beschadigd, behalve dal een stoel brak. Volgens de „Mess age ro" landden de verbondenen te Enos. Uit Duitsche bron. Uit uit voerige berichten blijkt, dat de hardnek kige tegenstand der Serviërs nergens in staat is, de in vier sectoren tegelijker tijd naar het hart van Servië oprukkende legers der verbonden centrale naogend., heden tegen te houden. De Serviërs lijden door de zware ar tillerie zeer zware verliezen. De berg Vranons werd door een regiment uit Mahren bestormd. Hier en daar nam ook civiele bevolking aan de gevechten deel, zoodat aan het land de verschrikkingen van den oorlog niet zullen kunnen wor den bespaard. De Serviërs hadden de derde verde digingslinie met alle middelen en vond sten van den modernen vestingoorlog versterkt. Toch werd de stelling door broken. Er hadden bajonetgevechten plaats tot in de dekkingen van den vij and. Ook om de hoogte Pasuliste, die zeer versterkt was, werd hevig gestreden. Daar werden alle Serviërs gedood of ver wond. De verbonden troepen zijn vol vertrou wen op een verderen opmarsch vol succes. Bommen op Zwitsersch ge bied. Tengevolge van het werpen van bommen door een vreemd vliegtuig zijn te Bern een volwassen persoon en een kind gewond. Naar gemeld wordt, zou Tsaar Fer dinand van Bulgarije bij het vertrek van den Franschen gezant uit Sofia het vol gende geschreven hebbenIk betreur zeer uw vertrek, want het Fransche bloed stroomt in mijn aderen en het spijt mij, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en mij op een dergelijk punt gekomen zijn, maar wat kan ik er aan doen? Duitschland zal overwinnen gn ik ver zoek u zelfs, Frankrijk mijnerzijds voor zichtigheid aan te raden. De Fransche gezant zou geantwoord hebbenIk zal na den beslissenden veld slag mijn land voorzichtigheid aanraden. Rusland e n J a n a n. Men spreekt officieel het bericht tegen, dat de Ja- pansche regeering aan de Russische re geering zou hebben voorgesteld een ver bond te sluiten. Van het 0 o s t e*l ij k o o r 1 o g s- terrein. Het Duitsche hoofdkwartier meldt Legergroep Von Hindenburg. De aanval ten Zuiden van Riga gaat goed vooruit. Twee officieren en 280 man bleven a'.s gevangenen in onze handen. Een Russi sche aanval ten Westen van Jakobstadt werd afgeslagen. Ten Westen vaii Illuxt veroverden wij over een frontbreedte van ongeveer 3 kilometer een Vijandelijke stelling. Meer naar het Zuiden in de streek van Smorgon zijn verscheidene, met ster ke troepenmachten ondernomen Russische aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Twee officieren en- 175 man zijn gevangen genomen. Legergroep Leopold van Beieren. Een Russische aanval aan beide zijden van den spoorweg LjachowitschiBaranowit- schi mislukte 400 meter vóór onze stel ling door ons vuur. Legergroep Von Linsingen. Aan de ri vier Styr van Rafalowka tot Kulikourczy ontwikkelden zich nieuwe plaatselijke ge vechten. Volgens de „Neue Freie Presse" maken Duitsche en Oostenrijksohe vlieg tuigen geregeld tochten hoven Servië en werpen overal bommen. De „Taglische Rundschau ontleent een bericht uit Athene aan de „Az Ast" dat Engelschen en Franschen het eiland Melos, het zuidwestelijkste van de Cycla- dengroep fn de Egeïsche Zee, dat Grieksch grondgebied is, bezet hebben. Een beroep op Koning Constant ij n. Een aantal Grieken, thans vertoevende in Maastricht en in andere plaatsen van ons land, hebben het volgend telegram gezonden aan koning Constantijn: Sire, Uit naam van de in Nederland wonende Grieken smeeken wij Uwe Majesteit, de eer en de toekomst van Griekenland te redden door onze dappere Servische bond- genooten te hulp te komen. (Tel.) I n 1 ij v i n g lichting 1 9 1 '6. In het tijdvak van 1620 December a.s. zullen van de lichting 1916 wor den ingelijfd le. de dienstplichtigen toegewezen aan het eerste bataljon van de regimenten grenadiers, jagers en infanterie; 2e. een gedeelte der dienstplichtigen toegewezen aan de compagnieën wielrij ders; 3e. de dienstplichtigen toegewezen aan de genie, eerste gedeelte, en bestemd om na inlijving over te gaan bij den auto- dienst. Zij die het bewijs van voorgeoefendheid hebben verworven zullen twee maanden later worden ingelijfd. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefening worden verleend. „P a t r i m o ni u m". De 34ste jaarlijksche algemeene verga dering zal gehouden worden te Amsterdam op 22 en 23 November a.s. Er zullen 4 zittingen plaats hebben. Aan de agenda ontleenen wij de volgende punten: Versla gen en rapport Centraal-Bureauverkie zing voorzitter door periodieke aftreding van P. van Vliet, Rijswijk; verkiezing van 3 bestuursleden door periodieke af treding van K. A. Grondijs, Utrecht, D. Lautenbach, Leeuwarden, J. Ifuizinga, Terneuzen; verkiezing van een lid in de comm. van advies. Periodiek treedt af de lieer J, van der Molen, Rotterdam; rapport „uitvoering van door de regee ring genomen maatregelen in verband met de crisis". Rapporteur: C. Smeenk, door •wien behandeld zal worden het onder werp: „Wat de crisis ons leert". Avondvergadering. „Het ver band tusschen Patrimonium en de Chr. Vakbeweging" in te leiden door den heer A. Zijlstra, hoofdredacteur der N. Prov. Gron. Courant; en rapport oprichting on derlinge verzekering tegen brandschade. Rapporteur: P. van Vliet. Dinsdagmorgen. Rapport voorste] oprichting eigen drukkerij. Definitieve vaststelling der verhoogde contributie. Hier b 1 ij v e n „Het Volk" meldt, dat het Tweede Ka merlid Spiekman op een klacht van werk lieden, die uit Vlissingen naar Engeland wilden vertrekken, maar op bevel van den plaatselijken commandant aldaar, van de boot waren afgehaald, zich in verbin ding gesteld heeft met den minister van oorlog, die, na onderzoek van dit geval, aan deze arbeiders nog verlof had ge geven te vertrekken. He( L»la,d meldt, dat de heer Spiekman daarop den minister van oorlog een brief heeft geschreven, waarin hij verzoekt de verbodsbepaling op te heffen, dan wel mede te deelen op welke bevoegdheid de handelwijze van de regeering steunt. Voor de Tweede Kamerverkiezing in Amsterdam IX (vacature-Vliegen) zijn candidaat gesteld J. v. d. Tempel (s.d.a.p.), \V. de Vlugt (a.) en D. Wijnkoop (s.d.p.). De liberalen besloten de candidatuur-v. d. Tempel te steunen. De Porto-verhooging. De P. T. T. deelt mee, dat liet oordeel van de post- en telegraafdirecteuren reeds over een wetsontwerp, beoogende wijzi ging van de post- en telegraaftarieven is ingewonnen, en dat het ontwerp spoedig kan worden tegemoet gezien. M a r g a r i n e-v ervoer in Zeclan d. Het vervoer van margarine voor stati ons der Zeeuwsche lijn, vooral Bergen op Zoom en Vlake is thans enorin. Zaterdag avond waren enkele goederentreinen van wege liet lossen van margarine zelfs drie uren in vertraging. Naar wij vernemen wordt ai die margarine naar België ver voerd Ook te Vlissingen komt veel mar garine aan, die via Zeeuwsch Vlaanderen naar België' wordt gezonden. „M. Ct." Ruwe taal en.spotternij. Weet ge op welke manier de socialisten worden aangespoord, of beter gezegd, op gezweept om in Amsterdam IX met man en macht voor den candidaat der S. D. A. P. ten strijde te trekken? De beruchte „Oproerige Krabbelaar" lieeft in „Het Volk" zijn „opwekkend" woord geschreven .Opwekkend in dien zin, dat het vol ruwe taal en spotternij is. De schrijver zegt onder meer, dat wie zijn woorden niet aandachtig leest eit ernstig ter harte neemt, door hem eigen handig de nek gebroken zal worden. De krabbelaar komt met de „zachte" wenk, dal de duivel je halen zal als je niet binnen 24 uur je hebt aangemeld om je plicht te doen. j In hetzelfde stukje wordt tot tweemaal toe spottend een toespeling gemaakt op de aardbevingen van den laatsten tijd en de beteekenis die daar in Christelijke kringen aan gehecht wordt. De „geestige" schrijver eindigt met de verzekering, dat hij de kameraden die zich niet voor verkiez'ingswerk aanmelden zal bezoeken en ze stuk voor stuk "n aardschok toedienen, dat ze met vader Abraham overtuigd worden, dat de we reld vergaat.- Cynischer en profaner kan het al niet. Dat gore stukje is zeker ook geschre- •ven door een socialist, die beweert dat godsdienst privaatzaak is. We weten niet waar de candidaat der socialisten het aan verdiend heeft, dat een van zijn partijgenooten op zoo'n on behouwen en den Christen krenkende ma nier zijn verkiezing wil bevorderen. Maar men kan van dien kant eenvou dig alles verwachten. „Amsterd." Te ver! In „De Nederlander" lezen wij het vol gende geruchtmakende nieuws: „De Toekomst" deelt ons het merkwaar dige feit mede, dat naar alle waarschijn lijkheid de bekende Louis Raemaekers, met behulp van „De Telegïaaf", zich naar het schijnt schuldig maakt aan spion- nage, ten einde het Engelsche leger in lichtingen te verschaffen, en daartoe ge bruik maakt van zeker publiek gebouw. Dit gaat inderdaad te ver. De vrijheid van drukpers behoort te worden geëer biedigd, maar het beklimmen van hoog ten om in de gelegenheid te zijn een der oorlogvoerende partijen ten nadeele van de andere in te lichten, kan door eeno niet hij den oorlog betrokken staat niet worden geduld. Het is, voor de veiligheid van ons land, noodig, dat van w-ege onze overheid maatregelen daartegen worden genomen. Verordening. Ue vice-admiraal, commandant in Zee land heeft goedgevonden de volgende ver ordening vast te stellen Met afwijking van de artikelen 1 en 2 van de verordening van 6 Februari 1915, mogen molenaars of hunne knechts, graan in hoeveelheden, als bedoeld in den aan hef van laatstgenoemd artikel, vervoeren in uitwaartsche, of zijdelingsche richting op het terrein, bedoeld bij artikel 177 van de Wet van 26 Augustus 1822 ongeveer een uur gaans Van het vreemde grondge bied, uitgezonderd de kommen der ^be den), indien zij voorzien zijn van oen zakboek, waarin door, of vanwege den militairen commandant in of bij de 'woon- phuifs van dengeno, waar het graan wordt afgehaald, is nangeteekend welke hoeveel heden graan worden medegenomen op den ingeschreven datum, met vermelding van de eigenaars. l)it zakboek moet zijn ingeschreven met inkt of onuitwisbaar pot lood en elke inschrijving moet zijn ge waarmerkt door hem ,die het graan in ontvangst genomen heeft. .Op aanvrage van militaire zijde of van de in artikel 6 van het Wetboek van Strafverordening genoemde ambtenaren, moet van het zak boek inzage worden verleend. Voor het vervoer van suikerbieten loopen thans weder twee extra-treinen per dag op de Zeeuwsche lijn. Middelburg. „M iddelburg Voor- u i t". In de sociëteit „St. Joris" werd gisterenavond een algemeene vergadering gehouden van de bovengenoemde vereeni ging. He vergadering werd gepresideerd dooi den heer L. Leijdesdorf, die er op wees, dat verschillende omstandigheden er toe medewerkten om de algemeene vergade ring van Februari eenige maanden uit te stellen. Daar er o.a. drie bestuurs- vacatures zijn, meende het bestuur te moeten vergaderen, mede om te laten zien, dat met het vertrek van den voor zitter de vereeniging niet weg is en dat zij daarentegen nog in grooten bloei ver keert. Door den lieer Dicseh. secretaris, werd het jaarverslag over het vereenigings- jaar 19131914 uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Het derde vereenigingsjaar is volgens dit verslag bevredigend geweest. Het le dental is vrijwel stationair gebleven. De heer J. Vreeken zag zich genood zaakt als bestuurslid te bedanken; hem brengt h'et bestuur gaarne een woord van erkentelijkheid en dank voor zijn flinke medewerking en goede prestaties. Herinnerd wordt aan cle plannen om de Landbouwtentoonstelling op te luiste ren, welke door den loo-p der tijden ge heel zijn verijdeld. Het bestuur hoopt met dezelfde opge wektheid, wanneer daarvoor gunstige tijdsomstandigheden aangebroken zullen, zijn, voort te gaan die plannen te bera men en uit te voeren, welke ten doel hebben steeds meer den bloei te bevor deren van de stad, van de vereeniging en van de leden in 't bijzonder en roept hiervoor bij vernieuwing den onmisbaren steun van heeren autoriteiten en de le den in. Steeds zij aller devies„Middel burg Vooruit". Het verslag werd goedgekeurd en den secretaris dank gebracht voor de redac tie ervan. Bij verhindering door de mobilisatie van den eersten penningmeester werd door den tweeden penningmeester, den heer L. J. Mes, verslag over den toestand der kas uitgebracht. In dit verslag wordt er op gewezen, dat de vereeniging in vorige jaren steeds in ledental toenam, maar dat er wegens de tijdsomstandigheden in het verslagjaar geen nieuwe leden bijkwamen en er ©eni gen bedankten voor hun lidmaatschap, ofschoon dit aantal "in verhouding tot het ledental zeer gering is. Op 1 Maart 1914 was in kas f 252.79 ontvangen werd f 743.68, uitgegeven f 756.411/2, zoodat het goed slot f 240.051/2 bedroeg. Over het boekjaar 19151916 zal in gevolge besluit der bestuursvergadering geen contributie geheven worden, het geen reeds bekend gemaakt is. De rekening was reeds nagezien dooi de verleden jaar benoemde kascommis- sie en in orde bevonden. Aan den penningmeester en aan de leden der commissie werd dank gebracht. Aan de orde was de voorziening in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren Van Langeraad en Vreeken en het vertrek van den heer Van der Sluijs. Door het bestuur werden aanbevolen de heeren Albt. Jeronimus Jr., E. P. Zandijk en J. R. Haentjes Dekker; alle deze hee ren hadden zich bereid verklaard een eventueele benoeming te zullen aanvaar den. Uit de vergadering werden nog genoemd de heer P. ten Kate, van wien echter bij het bestuur bekend was, dat hij zich niet beschikbaar stelde, en den heer M. W. van de Garde, die wel bereid bleek. Gekozen werden de heeren Jeronimus met 34, Zandijk met 26 en Haentjes Dek ker met 28, terwijl de heer Van de Garde 15 stemmen kreeg. De aftredende bestuursleden de heeren L. J. Mes, F. B. den Boer, C. K. A. Mantz, Opdorp en L. van Ifeusden wer den zonder stemming herkozen, daar geen tegencandidaten werden genoemd. Bij de rondvraag vroeg een der leden wat het bestuur met de contributiehef fing verder wilde doen. De voorzitter deelde mede, dat de be doeling is zoolang de mobilisatie duurt, niets te doen, maar ook geen contributie te innen. Ten slotte deelde de heer Leijdesdorf nog mede, dat de heer Jeronimus het voorzitterschap op zich zal nemen, waar toe hij zich ook bereid verklaarde. Maandagavond werd in het Militair Tehuis een vergadering gehouden dooi den Chr. Bestuurdersbond hier ter stede om zoo mogelijk tot oprichting te komen eener afd. van den Chr. Typ. Bond. Als sprekers traden op de heeren Smit uit Am sterdam en Wattel uit Middelburg. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze geopend. Hierna kreeg do heer Smit het woord. Spreker zette in den breede uiteen het nut der vakorganisatie in het algemeen om daarna het verschil aan te toonen tusschen de Chr. en de zooge naamde moderne vakbeweging. Hij wees op verschillende toestanden welke drin gend verbetering behoeven, wees er op, dat die wantoestanden enkel door een goede vakorganisatie kunnen worden ver beterd, toonde aan het nut der fondsen en wekte op tot toetreding tot den Typ. Bond. Hierna kreeg de heer Wattel het woord. Deze bepaalde zich er op te wij zen wat er te verbeteren valt in den tpestand der Middelburgsche typografen. Met cijfers werd aangetoond hoe treurig over het algemeen hier de toestanden zijn zoowel wat het loon als de werk uren betreft. Daar het ons bleek, dat dit op enkele werkplaatsen van 3 tof 4 gulden beneden het gestelde loon vol gens het collectief contract bleef, behoeft hel geen betoog, dat hier zeker nog veel door een goede organisatie kan verbeterd worden. Door enkele der aanwezigen wer den eenige vragen gedaan welke dooi de sprekers naar elks genoegen werden beantwoord. Door alle aanwezigen werd toegestemd, dat de toestand dringend ver betering eischt. Toch mocht het niet ge lukken een afd. op te richten. Wangieer zullen de Chr. arbeiders in Middelburg beseffen dat 't hun roeping is zich te organiseeren Voor de rechtbank zal Vrijdag 5 No vember terecht staan de bekende D. J. S., die in den avond van 4 Augustus op den Kanaaldijk twee paartjes aanrandde en die, toen hij even later werd aangehouden zich verzette. Hem wordt nu ten laste gelegd mishandeling, afpersing en weder- spannigheid. De heer S. lvlap alhier is met ingang van 21 October benoemd tot surnumerair bij de Staatsspoor te 's Heer Arendskerke. Gisteren werden hier twee militairen aangehouden, die Zondag niet van verlof naar Vlissingen waren teruggekeerd. Zij werden door een .sergeant naar Vlissingen gebracht, doch wij vernamen, dat ze bij Souburg er weer van door zijn gegaan. De Lange Geere was gisterenavond in rep en roer, doordat een daar wonende Belg in drift en onder den invloed van sterken drank eerst op straat en toen in huis bij zijn benedenburen ruzie maakte on raasde en tierde. 'Twee agenten van po litie wisten den man te doen bedaren; waarop de rust in de straat weder terug keerde. Goes. Oeconomische Spijsuit- d e e 1 i n g. Gisteravond te 9 uur verga derde in het lokaal boven de Spijskokerij de Commissie voor de Oeco-nomische Spijsuitdeeling, onder voorzitterschap van den heer J.. A. van Heel, tot het doen van rekening en verantwoording harer administratie aan het gemeentebestuur. Tegenwoordig waren negen commissie leden, de heer J. B. de Beaufort, burge meester en de heer Hajenius, secretaris der gemeente. De secretaris-penningmeester, de heer I. D. Fransen van de Putte, bracht eerst verslag over het beheer der financiën uit, terwijl de bescheiden door de heeren De Beaufort en Hajenius werden nagezien. Nadat de rekening accoot'd bevonden was, werd ze door beide heeren ter decharge van de commissie geteekend. Vervolgens werd voorlezing gedaan van het jaarverslag over het dienstjaar 1914— 1915. Hieraan is het volgende ontleend Konden vorige verslagen vermelden, dat de bedeelingen hier ter plaatse onder gewone omstandigheden uitvoering had den gevonden, die van den winter 1914— 1915 stonden in het teeken van den wereldoorlog met de ingrijpende gevolgen ook voor ons heden gelukkig gespaard gebleven vaderland. Het liet zich al dadelijk aanzien, dat op onzen bedeelingsarbeid een buitenge woon beroep zou worden gedaan, terwijl hoogere prijzen voor de aan te schaffen levensmiddelen moesten worden verwachi. Nadat onzerzijds niet verzuimd was hierop de aandacht van de burgerij te vestigen mochten wij ons verheugen in hunne flinke bijdragen tot een gezamen lijk bedrag van ruim f 1200, waarmede de collectegelden van een reeks vooraf gaande jaren met niet minder dan ruim f200 werden overschreden. Bovendien had de vereeniging „Cecilia" alhier de wel willendheid een kunstavond te geven en de ontvangsten daarvan aan onze instel ling af te staan, aan welke gelden eeirt nuttige bestemming is gegeven voor onze gewone hedeelingen. Deze begonnen als altijd op den 2den Kerstdag, maar werden later dan gewoon lijk en wel tot half April voortgezet, re gelmatig drie maal per week met telkens 263 porliën aan 124 gezinnen, uitmakende een totaal van 11625 porliën tegenover 10490 portiën ten vorigen jare. Voor de gezamenlijke hedeelingen is verbruikt geworden 589 K.G. inlandsch spek, 30 H.L. groene erwten, 3 H.L. uien, 162 K.G. selderij, 100 K.G. gort, 248 K.G. rijst, met de noodige specerijen. De rekening wijst aan ontvangsten f 1544.141/2,' uitgaven f 1464.41 Vo, dus een goed slot van f 79.73. Als gevolg van den oorlog in het na burige België stroomden vele Belgen naar ons land, ook naar deze plaats en kon den de soepketels van onze instelling uitnemende diensten bewijzen voor de bereiding van de spijzen voor de arme vluchtelingen, waarvoor wij de dankbaar heid van het comitémochten verwer ven. Ook voor militair gebruik wisten die ketels zich verdienstelijk te maken. In de samenstelling van onze commissie kwam geen verandering. Zij dankt de ingezetenen voor den krachtigen geldelijken steun en veroorlooft zich de nuttige instelling bij hen te blij ven aanbevelen. Na het uitbrengen van dit verslag nam de burgemeester het woord. Na medege deeld te hebben, dat de heer D. D. v. d. Bout 'verhinderd was de bijeenkomst hij te wonen, zeide spr., dat het hem aange naam was te mogen constateeren. dat de rekening klopt en dat er nog een ba tig saldo is. Ik geef u de verzekering, aldus spr., dal zij, die in natura wor den bedeeld, de voortreffelijke commis sie dankbaar zijn voor hetgeen zij gedaan heeft, 't Was voor de arme bevolking een jaar vol zorg en kommer. Maar ook na mens de vele Belgische vluchtelingen breng 'ik u dank voor de coulante wijze, waarop u uw diensten hebt aangeboden, 't. Was aangenaam met u samen te werken in 't belang van de vluchtelingen. 'kHoop, dal de bevolking weer bereid zal zijn gaven te geven, om u in staat te stel len. uw arbeid voort te zetten. Moge de Vereeniging steeds meer in bloei toene men. In 't bijzonder betuig ik het schei dende commissielid, den heer Fransen Van de Putte, dank voor alles wat hij als lid en secr.-penningm. heeft ver~ richt. De voorzitter zeide hartelijk dank voor de goede woorden aan het adres van de commissie. Wij zien, aldus de heer Van Heel, onzen secretaris-penningmeester, noodo heengaan, maar wij moeten be rusten. waar hij is geroepen onszelven te controleeren. Wij zullen een groot ver lies voelen. Het verblijdt ons intusschen, dat de heer T. Faberij de Jonge, bereid gevonden is de functies over te nemen, zoodat alleen nog in de vacature van lid moet worden voorzien. Het spreekt van zelf, dat wij hopen een kalmer seizoen tegemoet te gaan, dan verleden jaar. Ten slotte nog een woord van dank aa-.i on zen menagemeester, die zoo veel werk heeft verricht. De heer Fransen van de Putte dankte voor de vriendelijke afscheidswoorden en verklaarde, dat het hem aan het hart gaat om uittetreden, waar hij talrijke ja ren lid en 14 jaar lang secr.-penn. is geweest, en het werk steeds met genoe gen verricht heeft. Het doet spr. echter genoegen, dat zijn besluit geëerbiedigd wordt. Hij eindigde met de beste wenschen uittespreken voor het werk der commissie en voor de le den afzonderlijk. Op onderhoudenden toon werd verder voortgeboomd over alles en nog wat, in 't bijzonder over de aanschaffing van de ingredrienten voor het komende seizoen. De taak der Pers was afgeloopen. Slechls zij hier nog een woord van aanbeveling; geplaatst van den arbeid der commissie in den steun der burgerij. Landstorm. De burgemeester maakt teleend, dat zij, die voorkomen in het keuringsregister voor den Landstorm der jaarklasse 1912, zich nog aan keuring kunnen onderwerpen hij den Keurings- raad, die zitting zal hodden op 3 Nov. a.s. 9 uur voorm. in het Raadhuis. Alhier heeft zich een geval van diph- teritis met dóodelijken afloop voorgedaan, n.l. bij een vijfjarig meisje. Onze stadgenoot de heer L. van Brug gen Jr. is bevorderd tot vaandrig hij het Reservekader. Heinkenszand. Maandag had de wagen maker S., bij het bewerken van een stuk hout, het ongeluk dat de dissel uitschoot en zoodanig jn een zijner voeten drong, dal heelkundige hulp moest worden inge roepen. Cadzand. Een correspondent van de „X. R, Ct." is Zondagmiddag alhier ge tuige geweest van de stoutmoedigheid van een vlieger. Omstreeks vier uur, schrijft hij, werd onze aandacht plotseling getrok ken door hevig vuur en ontplotfingen van granaatkartetsen, hoog in de lucht tus schen Zeebrugge en Knocke. Weldra hoor de en zag men den stouten vlieger-ver kenner op groote hoogte komen - aanzwe ven, omringd door de wolkjes dei- ont plofte granaatkartetsen. In het geheel wer den er zeker een paar honderd van deze projectielen door de Duitschers op afge vuurd, waar tusschen door telkens ook mitrailleuses ratelden. Nooit tevoren was cr zoo lang boven dit terrein gevlogen als thans. Nu eens zag men den vlieger plot seling dalen, dan weer even vlug omhoog stijgen. Soms leek het, als de motor niet doorsloeg, of het vliegtuig omlaag zou storten, maar dan sloeg de motor weer aan en steeg de vlieger met een gemak, of het kinderspel was. Toch omringden, hem steeds de granaatkartetsen. Nadat dit een groot half uur geduurd had, zag men het vliegtuig langzaam1 over zee naar het Westen stevenen en werd het weer stil. Sluis. Men meldt van de Zeeuwsche grens Sinds Donderdag brandt te Sluis weer het gaslicht. Zooals bekend, werd eenigen tijd geleden de huisleiding te Houcke door gesneden en te Sluis ontving men de meedeelinig, dat de fabriek te Brugge, die het gas leverde, dit voortaan niet moer zou doen. Diplomatieke verregen hadden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2