RECLAMES. Binnenland. Uit de Provincie. kerknieuws. önderwys. Wetenschap en Kunst. Leestafel Gemengd Nieuws. FRANSCH, DUITSCH, ENGELSCH, BOEKHOUDEN, NED. TAAL en REKENEN. Wilt gij U in eeu of meer der bovengenoemde vakken grondig bekwamen, vraagt dan proefnummers aan van „Ons Studieblad", Weekblad voor Zelf studie. Prijs per maand en per blad f0,35 (Boekhouden f 0,50). Zelf kunt gij uw werk corrigeeren. U bestudeert bijv. de eerste les en beantwoordt daarna de opgaven. De beantwoording dier opgaven vindt U in het tweede nummer, benevens nieuwe opgaven en vragen, enz. Geen portokosten. A. F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, de Clcrcqstraat .34. Amsterdam. Tel. Zuid 4072. gegevens 'bijeenvergaderd, dat zijn oor deel over de rechtsproblemen daardoor van groote beteekenis is. Vooral wie de rechtswetenschap in wezen en historie eenigszins kent, en daalxloor weet, dat haar arbeid steeds meer ordenend dan scheppend is geweest en moet zijn, zal daarom verstaan, waarom wij ook uit juridisch oogpunt dit boek van groote waarde achten. Bevredigingscommissie in zake het Onderwijs. De eerste sub-commissie van de Staats commissie voor het Onderwijs, die zich had bezig te "houden met de redactie van art. 192 der Grondwet, voorzitter dr. D. Bos en secretaris de heer C. Feith, heeft, naar de „Telegr." meldt, den 20- sten September aan de leden der volledige commissie het volgende voorstel gezon den 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. 2. Het geven van onderwijs is vrij, be houdens het toezicht der overheid en bovendien, voor wat het algemeen vor mend, zoowel lager als middelbaar on derwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen. 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging van iedere godsdienstige be grippen door de wet geregeld. 4. Overal wordt in het Rijk van over heidswege de gelegenheid gegeven'- tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend lager onderwijs. 5. De voorziening in de kosten van het bijzonder algemeen vormend lager ou derwijs, dat aan ae bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt zoodanig ge regeld, dat de vrije keus tusschen open bare en bijzondere scholen niet door geldelijke omstandigheden wordt lx;lom merd. 6. De Koning doet jaarlijks Van den staat van het onderwijs aan de Staten- Generaal verslag geven. De Sch. 181 gezonken. Men rapporteert, dat de logger Sch. 181 (schipper J. Bronsveld, reederij M. v. d. Toorn) op een mijn is geloopen. Van de bemanning werd 9 man gered. Generaal Schgu er f, In den te Bandoeng overleden gep. generaal-majoor-tit. A. H. W' Scheuer is een oud-officier heengegaan, die eenmaal tot de dapperste en meest populaire aan voerders van het Indische leger behoorde. Bekend is, hoe hij met 'n „Vooruit, jon gens, alles kost een dubbeltje!" en slechts met een Spaansch rietje gewapend, zijn soldaten in het vuur leidde. Bij verschil lende gevechten in Atjeh deed hij zich als een tactvol en onverschrokken offi cier kennen. Verordening. De Commandant in Zeeland, ter stand plaats Middelburg, heeft de navolgende verordening vastgesteld: Artikel 1. Het verlaten over de rijksgrens van het in staat van beleg verklaarde gebied, dan wel het verlaten van plaatsen aan de rivieren gedegen, om uit dat gebied in, de richting van de zee, of om naar zee te varen, is aan niet-militaire Nederlanders, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen, zijn en behoord hebben, of behoo- ren tot de groepen, in het tweede lid genoemd, verboden, voor zoover daartoe niet door den Minister van Oorlog, of door de in het tweede lid van artikel 2 aangewezen autoriteiten vergunning is verleend. Deze groepen zijnBankwerkers, Ge reedschapmakers, Metaaldraaiers, Boor- <lers, Fraisers, Slijpers, Bedienden van, Automatische Werktuigen, Schavers, Sto kers en Machinisten in fabrieken van. Metaalbewerking, 'Bedrijfsleiders in fa brieken van Metaalbewerking, Leiders van een Technisch Bureau, Scheepsbouwkun dige en Werktuigkundige Ingenieurs in Machinefabrieken, Scheepswerven en Oonsïtructie Werkplaatsen Opzichters, Voormannen en Ploegbazen in Machinefabrieken, Scheepswerven en Constructie Werkplaatsen; Kantoorpersoneel in Machinefabrieken, Scheepswerven, Constructie Werkplaatsen, Ilandplsbureaux en Technische Bureaux; Modelmakers, Vormers en Gieters, Be dienden van Ovens in Metaalgieterijen, Machineteekenaars, Constructeurs, Mon teurs, Koperslagers, Smeden, Loopen- richtérs, Instrumentmakers, "Emstvuur- werkers, Zadelmakers, Rijwielherstellers. Artikel 2. Ten einde van den Minister van Oor log de in het vorige artikel bedoelde vergunning te verkrijgen, zal hij dien Minister een schriftelijk verzoek moeten worden ingediend, houdende vermelding van den dag, waarop verzoeker wenscht te vertrekken, van den weg langs wel ken hij wil vertrekken, van het vervoer middel, waarvan hij wenscht gebruik te maken, van de plaatsen in het Buiten land, die hij wenscht te bezoeken en van het doel, waartoe hij die plaatsen wenscht te bezoeken. Bij dat verzoek zal moeten worden overgelegd een duidelijke, niet verouderde .photographic van den verzoeker met daarop gestelde verklaring van den burgemeester zijner woonplaats, dat deze photographic verzoeker weer geeft, met vermelding van zijn geslachts naam, voornamen, geslacht, geboorte datum, beroep of beroepen, welke door hem in de laatste twee jaar, of zooveel kor tbr als hij in zijn tegenwoordige woon plaats gevestigd is, zijn uitgeoeefnd, woon plaats gevestigd is, zijn vorige woon plaats. Behalve door den Minister van Oor log kunnen de vergunningen ook worden verleend door de volgende autoriteiten: De Commandant van het versperrings detachement te Vlissingen; De Commandant van Vlissingen; De Commandant in Zuid-Beveland te Krabbendijke De Commandant van de Scheepsmacht op de Schelde De Commandant van Veere; De Commandant van Zierikzee; De Commandant van Brouwershaven; De Burgemeester van Bruinisse; De Commandant in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen te Axel; en De Commandant in West Zeeuwsch- Vlaanderen te Oostburg. Deze autoriteiten zullen bekend maken op Welke wijze hij hun vergunning kan worden aangevraagd. Artikel 3. Met de uitvoering dezer regeling, waar onder mede begrepen wordt, het belet ten van hetgeen in strijd daarmede dreigt te geschieden, zijn belast de daar toe door mij aangewezen militairen en de ambtenaren van invoerrechten en accijnzen. Uitgegeven te Middelburg 14 Oct. 1915. De Vice-Admiraal, Commandant in Zeeland, G. P. VAN DECKING COLENBRANDER. De mist. De mist der laatste da gen doet ook in Zeeland veel last ont staan voor de scheepvaart. De Provin ciale stoombootdiensten ondervinden her haaldelijk groote vertraging of moeten een dienst laten vervallen. Het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen is hierdoor nog grooter dan in tijden van helder weder. De dienst op de Oosterschelde onder vindt ook last. Zoo o.a. Zaterdag, toen de ochtendboot van Zierikzee. niet verder kon komen dan Kortgene en inplaats van naar Middelburg door te gaan, des middags naar Zierikzee terugkeerde. Op de Westerschelde liep een hoog- aarts van schipper Schroevers van Vlissin gen tusschen Breskens en Hoofdplaat op een bank en moest met een roeiboot gelost worden. Ook andere hoogaartsen, tlie over wilden steken, raakten den koers kwijt. De heden aanvangende dienstregeling voor Staatsspoorwegen, brengt geen ver andering op de Zeeuwsche lijn, behalve dat de trein van 9.10 v.m. uit Roosen daal ook zal stoppen te 's Heer Arends- kerke (10.10), en dat hij eenige minuten tater dan nu je Middelburg en Vlissingen aankomt, nl. te 10.26 en te 10.34 (nu 10.23 en 10.31). „M. Ct." Middelburg. Bevolking. In Je eerste helft van de maand October zijn in deze gemeente ingekomen: P. Dourleijn, pakhuisknecht, Hofplein E 291, uitKoudo- kerke; mej. P. Andriessen, Lange Noord straat L 85, Vlissingen; C. J. van Lie re, landhouwersknecht, Schroeweg V 30, Ar- nemuiden; mej. wed. G. Franssen, Span jaardstraat E 83, Teteringen; 1. de Bruij- ne, huisknecht, Loskade P 267, Vlissin gen; J. A. Berger, analist, Vlissingsch Wagenplein Q 118, Krommenie; mej. wed. P. C. Visser. Kinderdijk P 95, Medemblik; F. Hazelhoff, bankwerker, Heerenstraat H 142, Ierseke; J. A. Baggus, kappersbedien de, Lange Noordstraat C 28, Tiel; J. K. Voerman, Zandstraat Q 191, Vlissingen; G. lluijsse, schilder, Lange Burg C 95, Gcfesmej. J. W. Meertens, Dam Z.Z. G 96, Kampen. Vertrokken: Ade Hooge, van Hee renstraat H 135, naar Rotterdam; mej. P. C. F. van Oorschot, Dam Z.Z. G 40, Loe- nen; J. van Deutekom, Lazarijstraat O 20, 20, Velsen; mej. P. A. Vergouwe geb. Mervel, Nieuwstraat G 227, Koudekerke; M. J. Smits, Korte Geere K 366b, Leiden; W. M. Vermeulen, Veersche singel S 19, Vlissingen; A. N. Bosschaart, Segeerssin- gel V 61, Wageningen; M. Baan, Zand straat Q 196, Vlissingen; mej. C. J. do Waal, Dwarskaai G 109, Londen; mej. wed. A. J. Kok, Kinderdijk P 100, Vlis singen; A. de Bree Jr., Seislaagte M 136, Vlissingen; J. L. van Fraijenhove, Seisweg Noordweg R 41, St. Laurens; J. Witte, R 74, Ridderkerk; mej. wed. A. Sinke, Vlissingsch Wagenpiein Q 118, Nijmegen; J. W, van der Zaal, Lange Noordstraat L 180, Lisso; ntej. wed. A. 'H. Flipse, Langeviele K 236, Vlissingen; mej. E. Holthuijzen, Nieuwe Oosterstraat. Leiden. „M. Ct." Goes. Baldadige handen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag de brieven bus 'aan het eind van de 's-Heer Hendriks kindcrenstraat, van den muur van het pand, waartegen ze stond, gerukt en beschadigd. Men zoekt de daders. Vlissingen. In de „VI. Crt." lezen wij: Op de algemeene begraafplaats werd Zaterdag onder vele blijken van deelne ming ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen ds. P. K. Dommisse, emeritus-predikant alhier. Onder de aanwezigen merkten wij op den burgemeester met den wethouder den heer Tichelman, den gemeente-ontvanger, den heer Kalbfleisch en den heer Van Grol, archivaris der gemeente, voorts ds. Hogerzeil en eenige ouderlingen en dia kenen der Ned. Herv. Gemeente. Nadat de lijkkist, gedekt door eenige bloemstukken, in de groeve was neer gelaten, werd het woord gevoerd do>or ds. C. L. Voorhoeve als voorzitter van den kerkeraad. Hij schetste de verdiensten van den overledene en zeide dat ds. Dommisse als herder en leeraar en als ouderling veel voor zijn kerk en gemeente heeft gedaan. Bovenal was hij eenvoudig Christen en vol vertrouwen op zijn God. De zoon van den overledene, de heer C. jP. I. Dpmmisse, dankte na de toe spraak van ds. Voorhoeve voor de laatste eer zijn geliefden vader bewezen. Riliand-Bath. Zondagmiddag bevonden de rijksveldwachter Van den Maagden berg en de jachtopziener Dingens zich op surveillance in den Bathpolder alhier, wiaar drie militairen aan het jagen wa ren. Een van de drie wist te ontkomen, doch de twee anderen waaronder één met een dubbelloop jachtgeweer bij zich, kregen zij in handen. Het geweer wierd in beslag genomen en tegen de daders proces-verbaal opgemaakt. Colijnsplaat. Vrijdag had de vrachtrijder v. d. Weele het ongeluk met zijn kar, geladen met boter en eieren, van den dijk te vallen. Het paard, dat hij pas had aangeschaft, week, bij het passeeren van een ander voertuig, achteruit en kwam op de vrij steile helling van den dijk terecht. Gelukkig had genoemde voerman de gelegenheid er af te springen, doch zijn zoontje kwam er onder en geraakte in de knel, zoodat hij zich erg bezeerde. Westkapeile. Met 1 November zijn be noemd tot licht wachters bij de kustver- lichtiaig lalhier G.Zuidema, thans 2de lichtwiachter iaan boord van het licht schip „Noord Hinder" en A. Waterman, thans matroos le klas hij de Koninkl. Marine. Domhurn. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Op verzoek van mej. Posenaer, om gebruik te mogen ma ken van de openbare school tot het ge ven van een Esperanto-cursus werd gun stig beschikt. De lessen zullen twee maal 's weeks gehouden worden, gedurende drie maanden. Vuur en licht komen voor re kening der verzoekster. Besloten werd tot onbewoonbaarverklaring van een woning, terwijl naar aanleiding hiervan nog twee bouwvallige woningen onbewoonbaar zul len worden verklaard. In behandeling kwam de circulaire van Ged. Staten be treffende de regeling der jaarwedden van de burgemeesters en secretarissen. Met algemeene stemmen werd besloten in prin cipe vooralsnog de bedoelde jaarwedden niet te verhoogen. Vervolgens werd met algemeene stem men besloten den gemeentebode wegens meer werkzaamheden een jaarlijksche gra tificatie lloe te kennen van f25. Een wijziging in de gemeentebegr.ooting voor 1915 werd goedgekeurd en vastgesteld op f5672.76 in ontvangst en uitgaaf. De gemeentebegrooting 1916 werd vastgesteld op f 17683.86 in ontvangst en uitgaaf. Gunstig werd beschikt op een verzoek van L. Maranis om aansluiting voor den afvoer van vuil water aan het gemeente riool. Besloten werd adhaesie te betuigen met het adres der Ver. voor Vreemdelin gen Verkeer tot verbetering van de aan sluiting van Walcheren met het groote wegennet. Uitgebracht werd het jaarver slag van de Commissie tot wering van schoolverzuim,' hetwelk aanleiding gaf tot bespreking van het toenemende school verzuim. Bij de rondvraag werd nog besproken de stankverspreiding br het huis van Van Antwerpen. Den eigenaar van dit perceel zal verzocht worden hierin verbetering te brengen. Eindelijk werd nog door dhr. Van Sluis in overweging gegeven om van gemeentewege pogingen aan te wen den om aan mingegoeden goedkoopere brandstoffen te verstrekken. Axel. Geëindigd het faillissement van K. Hamelink, klein landbouwer en com- missionnair. Hoek. Vrijdag geraakte een koe van den landbouwer C. eensklaps in staat van dol heid. Pogingen om het dier te bemachtigen bleken met het oog op het gevaar niet mogelijk. Ten slotte geraakte het op den weg en liep in dolle vaart naar een hof stede in. de omgeving, waar het in een weide geraakte. Wederom poogde men om het op te vangen, doch wanneer het op een afstand menschen gewaar werd boor de het met de horens in den grond en kwam op zijn vervolgers af. Ten slotte riep men de hulp der politie in die er in slaagde na verscheidene schoten het beest te dooden. „M. Ct." Zierikzee. Door den minister van Justi tie is met ingang van 1 Januari wegens het bereiken van den daarvoor gestelden leeftijd, eervol ontslag verleend aan J. van der Kreke, concierge-bode bij de ar- rondissenients-rechtbank te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerewaarden, J. E. v. d. Pot te Beek; te Niezijl, G. Bonke, cand. te Denekamp; te Kesteren, F. Kijftenbelt te Leerdam; te Dinxperloo, J. jW.. v. Petegem te Groede. Aangenomen te Delfshaven door J. P. v. Bruggen te Uithuizermeeden. Colijnsplaat. Pij de Zaterdag gehouden stemming voor vijf leden in het kies college werden gekozen de hoeren L. v. d. Moer, P. v. d. Weele Az. en St. Vis ser (allen periodiek aftredend) en in plaats van de heeren D. Tazelaar en A. Schuil (laatstgenoemde diaken geworden) wer den benoemd de heeren Johs. de Fouw en D. de Regt Cz. Geref. Kerken. Bedankt voor Spijk (Gron.) door F. W. H. Bramer te Heinkenszand. Brouwershaven. Gistermiddag in de na middaggodsdienstoefening hield in een stampvol kerkgebouw Ds. B. Meijer zijn alscheidspredikatie. Nadat hij den zegen over de gemeente had uitgesproken en had laten zingen Ps. 123: 1 liet hij lezen Hand. 20:15 tot einde. Hieruit nam Z.eerw. ook zijn tekstwoorden, n.l. Handel. 20:32; spreker behandelde het afscheid van Pau- lus van de ouderlingen van Efeze. Namens de gemeente, die hem noode ziet vertrekken, werd hij toegesproken door ouderling van der Bijl, die hem dankte voor hetgeen hij voor de gemeente was ge weest, n.l. een getrouw herder en leeraar. Namens de classis door Ds. Kok van Scharendijke, die in hem een waar classis- broeder verliest en hem Gode aanbeveelt. Ds. Hoek van Zonnemaire, die als con sulent deze plechtigheid bijwoonde, sprak ook den scheidenden leeraar nog toe in eenige wanne bewoordingen en liet hem toezingen Ps. 134:8. Ds. Meijer dankte voor- de gesproken aangename woorden en eindigde met den zegen uit te spreken. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Lemmer, door H. Roe- lofsen te Zeist. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Nijmegen, door C. A. Steihvag te N. Pekela, Voor het kroon jaar dag cadeau aan de Vrije Universi teit van „De Zeeuw"-lezers. In dank ontvangen p.w. van W. A. v. W. te W. f 0.50, van P. I. S. f0.50, van F. H. f0.50. Bij de redactie is nog ingekomen van V. te Sch. f 0.50. Een der vriendelijke gevers merkte op, dat, waar anderen (hij bedoelde dezulken die het veel beter konden missen) nala tig bleven, hij de vrijmoedigheid nam om met zijn kleine gave dan toch maar voor den dag te komen. Zie uit zoo'n gave spreekt liefde voor de zaak. En klein was ook de gave van de weduwe, één penningske, maar de Christus sprak er lof van, alle eeuwen door ten voorbeeld. Morgen is het de gedenkdag. Dat is dan ook de laatste dag waarop de vrien den hun dankbaarheid kimnen toonen in het schenken van een feestgave. Zij, die er prijs op stellen van hun belangstelling te doen blijken en onder de mede-aanbieders wenschen opgenomen te .worden moeten zorgen dat Woensdag hun gave of bericht er van in ons be zit is. Dan wordt de lijst afgesloten en is de gelegenheid voorbij. Heeren correspondenten en agenten mo gen hiermede wel rekening houden. Van hun toewijding hangt veel af. 't Is ons ook reeds gebleken, dat zij hier en daar actief zijn opgetreden. Wie weet met welke resultaten zij ons op den dag van mor gen verrassen. De zaak is 't waard. K. LE COINTRE, Voorstad, Goes. Bevorderd tot. arts de heer L. C. J. Olree, geboren te Bruinisse. De heer Stemerding, secretaris vin de Vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en des- zelfs Bezittingen, leeraar aan de Koningin Wilhelmina-Kweekschool te Rotterdam, is benoemd tot directeur van genoemde in richting. De algemeene jaarvergadering der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs zal te Amsterdam gehouden worden op 27 Oct. aanstaande. Heden promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot Doctor in de Theologie de heer II. S. Pretorius, uit Zuid-Afrika. Geslaagd te Zwolle voor do vrije- en ordeoefeningen de dames J. G. Allaart en R. R. C. Mulder te Zwolle. De vereeniging „Voor de Kunst" te Middelburg houdt van 24 tot 31 dezer eene 'tentoonstelling van schilderijen en Etsen van Walter Vaes te Veere. Ze zal dus 'op twee Zondagen beslag leggen! Vader Cats en de Vrouw, door Jo hanna Breevbort. met een inleidend woord van dr. A. Kuyper. Kam pen, J. H. Kok. De specierollen van uitgever Kok schij nen nooit stil le zijn. En wat van zijn pers komt is degelijke waar. Dit geldt ook van „Vader Cats en de Vrouw". Op den titel staat: „een boek voor ge huwden en voor hen die zich lot het huwelijk bereiden". Een leep gekozen bij voeging; immers nu zullen ook anderen dan de daar genoemden dit boek lezen. Nu, het zal hen niet schaden, wanneer zij behooren tol die jeugdigen welke den koninklijken dichter uit Psalm 51 nabid- den de .bede om het reine hart. Cats kweekte al evenmin als de Statenbijbel gedurende de eeuwen dat hij der vaderen Huisboek w^s onreine imenschen..den reine is alles rein", al zoekt de jongeling in Cats' dichtwerken wcqj' iets anders dan de man (vrouw) van rijpe ervaring. Aan de hand van Johanna Breevoort zal 'tgemakkelijk worden Cats te g'en,iid le n. Immers hieraan ontbrak 't in onzen veelbewogen tijd maar. Nu is er kans dat Cats weer i/ieer tot eerie komt onder ons. Van „Vader Cats en de Vrouw" kan men nog veel leeren. Johanna Breevoort laat hem in dit hoek weer voor ons leven; eigenlijk zijn wij er met liet frissche inleidend woord Van dr. Kuyper reeds aan toe. „Den lezer heil",zeggen wij na de lezing; zij bracht ook ons genot, heil en leering. Dit hoek boeit van de eerste bladzijde lot de laatste; hetgeen bewijst dat do schrijfster de goede manier heeft uitgevonden om den nog altijd levenden Cats ook voor ons blijvend le vend te maken. Een schat in aarden vaten, door J. A. Wormster. Nijverdal, E. J. Bosch. Van dit standaardwerk dat zooveel ge heimen uit den strijd der eerste Afge scheiden vaderen ontsluiert, is thans de eerste serie (II) compleet, met de le vensgeschiedenis van ds. Scholte, waar mede de 26e aflevering besluit. Een ieder die in de geschiedenis der Afscheiding belang stelt, zal na de lezing betuigen welke merkwaardige mannen waren v. Raalte en Scholte toch; hoe verschil lend in karakter, hoe overeenkomend in Godsvrucht en eerbied voor Gods Woord. De schrijver heeft belangrijke brieven van en over Scholte aan Wormser publiek gemaakt, en een paar facsimile's van brieven van Scholte aan Wormser er aan toegevoegd. Een schat van belangrijk nieuws brengen deze bladzijdenen de schrijver geeft oprecht en waar zijn „hel den" te zien, ook in hunne gebreken. Trouwens dit. deed professor Bouwman voor hem ook reeds. Thans is De Cock aan de beurt. Wij zien hem tegemoet met klimmende belang stelling. Korte lessen in staatsrecht en oeeo- nomie, door J. Nederbragt. 's-Gra- venhage, J. Bootsma. Deze „korte lessen" kort, doch rijk van degelijken inhoud zijn een tweede, aanvullende, serie. De eerste serie werd reeds vroeger door ons aangekondigd. De heer Nederbragl, leeraar Middelbaar On derwijs, kort geledon door de vrijzinnig heid in den Haagschen gemeenteraad op zoo stuitende wijze gepasseerd voor een benoeming aan een openbare inrichting waai' hij reeds als tijdelijk onderwijzer zich een goeden wetenschappelijken naam ver zekerd had, is een schoonzoon van den Haagschen wethouder De Wilde. Hij geeft in deze serie, volgens een oorspronkelijk systeem op aangename wijze lessen in staatsrecht, waarbij hij de verschillende vraagstukken uit Christelijk oogpunt be ziet, en tal van historische gegevens ver schaft bij de studie van het Staatsrecht zoo noodig. Hetzelfde geldt voor de Oeconomie. Ook hier wordt helder en duidelijk, onderhou dend en leerrijk, in korte opstellen ge handeld over velerlei wat wij in dit korte bestek niet vermogen op te noemen. Ook opstellen als over „Voorziening in oorlogs tijd", „Buitengewone leeningen", „Morato rium", en dergelijke zijn niet vergeten. Dit boek zij onzen "Propagandaelubs, Jongelingsvereenigingcn, Onderwijzers en Leeraren ter kennisneming, meer nog ter ernstige bestudeering aanbevolen. Het leest prettig. Ongelukken. Te Gersloot is een 4-jarige knaap te water geraakt en ver dronken. 'l'e Echt is de boerenknecht Katsenboer van een kar gevallen en on der een wiel terecht gekomen; na eenige oogonblikken was hij een lijk. TH Rotterdam is een 63-jarig werkman uit een dakgoot op straat gevallen en korten tijd na aankomst in het ziekenhuis over leden. Een 78-jarig man aldaar, die op familiebezoek was, is door een duize ling bevangen van de trap geval'en. De man was terstpnd dood. - Onder Lisse is zekere B. onder de stoomtram geraakt. Hem werden heide beenen afgereden. Door een d r ij f r i e m gegre pen. Bij zijn werkzaamheden in een Kunstsineedwerkersiabriek le Hillegers- berg is een 45-jarig bankwerker, door een drijfriem gegrepen en rondgeslingerd, ten gevolge waarvan zijn linkerarm brak. Hij is in het ziekenhuis opgenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2