Dinsdag 12 October £915 30e Jaargang No. 10 Uit de Pers. De Qroefa'öorl@ge *DeZeeuw Uitgave va* de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; LANSE VORSTSTRAAT Bureau te Middelburgs FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes, Een Waarschuwing. Indertijd is ten gevolge vooral van de actie v'an Katholieke zijde, en óp voorstel Van het R.-K. Kamerlid Van Vuuren de totalisator bij de paardenwedrennen ver boden geworden. Van vrijzinnige zijde, vooral onder aanvoering van het Kamerlid ds. Lieftinck wordt sinds herhaaldelijk op wedertoelating van dien totalisator aan gedrongen. Hier tegenover leze men daar om onderstaand, ons sympathieke stuk uit De Gereformeerde Kerk. Wij lazen voor eenige dagen van een actie, die op touw wordt gezet Voor op heffing van het totalisatorverbod. Aanstonds bij de indiening van het voor stel omi den totalisator te weren, werd van zekere zijde de vrees gewekt, dat het dan met onze paardenfokkerij zou misloopen; en na de opneming van het verbod bij de laatste wijziging van ons Strafrecht heeft men niet opgehouden op de schade' daarvan voor de paardenfok kerij te wijzen. Aanvankelijk baatte dit geroep niet veel, maar nu schijnt men hulp te krijgen. Vaar aanleiding van een conclusie in een praeadvies van den heer Löhnis, inspecteur van den Landbouw over de remo-nteering van het Nederl. leger, dat door het Departement van Justitie onver wijld maatregelen behooren getroffen te worden om tot een opheffing te geraken van het genoemde verbod, stelt de Ver- eeniging tot bevordering van de paarden fokkerij- zich voor, een vergadering bijeen te roepen van afgevaardigden van Ver eenigingen, waarvan zij verwacht den noodigen steun te krijgen, om die con clusie bij den Minister van Justitie aan te dringen. Onder die Vereenigingen komen ook Landbouwmaatschappijen, regelingsconi- missies van de stamboeken e.a. voor. Nu weten wij wel, dat zelfs in die voor een Christelijk belijdend mensch toch zeker alleszins geoorloofde en gewensehte vereenigingen de leiding en het werk vaak overgelaten wordt aan hen, die Christe lijke beginselen best vinden, maar ze in „zaken" contrabande achten, ze daarbij ten minste liefst buiten rekening laten. Ook weten wij, dat de laatsten die leiding gaarne in handen houden en het gewoonlijk meer tegenwerken dan bevor deren, dat zij, die hun -oordeel aan die beginselen willen toetsen, stem- jn het kapittel krijgen. Maar in verband met hetgeen nu mis schien weer gaat gebeuren, zouden wij toch jeens willen vragen: moet dit zoo voortgaan? Onder de lezers van ons blad zijn ve len, die in landbouwvereeniginge-n een plaats hebben of daar behooren te heb ben. Zullen zij bijtijds hun invloed doen gel den, dat het argument van het belang der paardenfokkerij niet gebruikt wordt voor de vernieuwde toelating van den tota lisator, of zal het spel der weddenschap met zijn nasleep van ellende voor ouden en jongen, ^jongeren vooral, weer vrij baan krijgen door het verzuim1 van hen, die hun stem! niet lieten- hooien ter plaat se, waar die het meest nut doet? Wjj weten niet, óf en in welke mate de paardenfokkerij in ons land inderdaad door het -genoemde verbod geleden heeft Maar wij vragen of het den goeden naam van onze landbouwers niet te na komt, dat zij zonder den prikkel van een niet to verdedigen instelling voor een behoorlijke paardenfokkerij naar den tegenwoordige!! eisch van het leven onverschillig zijn. De tegenstelling mag niet wezen tus- schen een goed paard aan den teugel ge leid door den totalisator en het gebrekkige paard door den man, die van den spe ler niet weten wil. Wjj bedoelen althans niet enkel te plei ten voor een blijven weren van bet Ver derfelijk spel; maar zouden bij onze land- landbouwers op een actie hunnerzijds wil len aandringen voor een krachtige, flink aangevatte .paardenfokkerij, die den steun van het kansspel niet behoeft. Misschien zullen zij dan voor het oogen- blik de medewerking derven van „de Vereeniging tot bevordering van de paar denfokkerij in Nederland"; maar zij zul len den dank hebben van allen, die er prijs bp stellen, dat niet slechts geweerd blijve, maar krachtiger nog geweerd worde al wat de geldzucht prikkelen kan. En dit doet de totalisator; niets anders. Belasting op oorlogswinsten. Men weet dat verleden week de Com missie is geïnstalleerd, die de quaestie van een belasting op de oorlogswinsten te onderzoeken heeft. „De Tijd" maakt en kele opmerkingen over de saamstelliffg van de Commissie, die talrijk' genoeg is, naar het blad mieent, en zegt dan o'ver mi nister Treub Is het echter nu niet wonderlijk, dat deze vlugge werker, van wien nten .weet, dat hij niet gaarne iets uit handen geeft, het maken van een belasting op oorlogs winst aan anderen overlaat? Treft liet niet, dat hij daarvoor in de eerste plaats uit kiest, den man, die hij de uitgifte der oorlogsleening, het beter wilde weten dan hij? Zou men daaruit niet haast opmaken, dat de heer Treub zelf geen kans heeft gezien, eene behoorlijk© belasting op oor logswinst t-e maken en dat hij het daarom maar heeft opgedragen aan hem, die kans zag 275 millioen gulden uit een heffing in eens te halen, toen hij, Treub, dat niet mogelijk' achtte? Onze beste wenschen aan de Commis sie medeg-evend, zien wij daarom in haar benoeming nog allerminst een bewijs, dat wij de in theorie zoo mooie belasting op oorlogswinst spoedig krijgen. Wij vreezen thans veeleer meer dan ooit dat zij niet, althans niet spoedig zal konten, omdat Voor de zooveelste maal theorie en prac- tijk' onverzoenlijke vijanden zullen blij ken De „Rotterdammer" schrijft onder het opschrift: „als ooit spoed vereischt is, dan" waaruit wel blijkt dat het blad wenscht, dat door de Commissie snel zal worden gehandeld, ook wijl het denk beeld, om oorlogswinsten te belasten, het blad sympathiek schijnt. Vroeger poogde Minister Treub reeds in het wetsontwerp op de uitvoerrechten, buitengewone oorlogswinst te heffen, maar dit voorstel was zoo gebrekkig, dat intrek king moest volgen. Thans zal eene Staatscommissie uit fi nanciers, handelaren, industrieëlen, land- b ou w-ver tege n woordi gers, saamgesteld voor de soliditeit der regeling zorgen. Dat naar soliditeit gestreefd wordt, is uitnemend, doch laat daarbij toch vooral de spoed niet worden vergeten. Het is thans fret zielkundige moment om toe te tasten. In den tijd dat de oorlogswinsten ge maakt worden, is sterk het besef yan de rechtvaardigheid der heffing en zal de druk geen redelijk-en tegenstand vinden. Maar is de gouden tijd voorbij dan kan men van hardnekkige oppositie ver zekerd zijn. Een beetje stoom' er achter zetten, is dus de meening van deze bladen; trou wens dat zal ookwel een eisch van de zwaarbeproefde schatkist zijn. Beknopt overzicht van den toestand. Noch op hef Oostelijk, noch op liet [Westelijk' oorlogsterrein gebeuren groote dingen. Op beide krijgsto-oneelen blijft het op de meeste punten een strijd op kleine schaal. Misschien wordt er wel vinnig gestre den, doch de resultaten zijn in ieder geval niet groot. In Frankrijk wordt de offensieve bewe ging nog steeds voortgezet, in het gebied in Champagne, ten noorden van den ouden Romeinsehen weg. Over de gevechten aan het Engelsohe front seint French, dat de Engelsohe troepen voortdurend terrein winnen; maar het Duitsche bericht meldt, dat bij Vei'-, melles een Engelsche aanval mislukte en dat ten Z.-W. van Loos door de Duitsche troepen vorderingen werden gemaakt. Het geheel geeft den indruk, dat over het geheele front de loopgravenstrijd we der hervat is, die met afwisselend succces wordt gevoeW. Van het Oostelijk front geven de be richten den indruk, dat slechts in het noorden, voor Dunaburg, vinnig gestre den wordt. Dorpen werden genomen en hernomen, en ten slotte werden de Russen terugge slagen, of wel ze ontruimden hun stel lingen onder het vuur van den vijand, hetgeen wel ongeveer op hetzelfde neer komt. In het centrum weinig verandering. Ook in het Zuiden duren de gevechten met afwisselend succes voort, zonder 'dat de toestand veel verandert. Neen, voor 't oogenblik wordt' van Oost noch West een beslissing tegemoet ge zien. Van den Balkan dan? Niemand weet, wat de naaste toekomst ons zal brengen. Men leeft tusschen hoop en vrees. Op den Balkan zijn de zwaarden ge slepen. Tenzij God. het verhoedt, zullen ze straks met bloed bevlekt worden en zullen enkele naties meer zich in den strijd werpen. Servië dreigt reeds verpletterd te wor de». Slechts snelle en krachtige hulp van sterke legers schijnen het kleine Servië voor verplettering te kunnen bewaren. Het slaat zijn blikken naar zijn groeten Russischen vriend, naar „Vadertje", en naar zijn EngelsCh-Fransche bondgenoo- ten, van wie het hulp verwacht. En ook naar Griekenland. De Tsaar schijnt aan gewezen om' Bulgarije in toom te houden, de B-ondgenooten hebben hun hulp be loofd en gaan voort troepen .te ontsche pen te Saloniki, en wat Griekenland be treft, hier ntoeten we een vraagteeken zetten. Nog enkele uren misschien en de puzzle is opgelost. Zal er een ongeluksmarc bijkomen? Verbreek der vorsten ijdel pogen Om wereldheerschappij en macht; Maak hen beangst, beschaamd, verlegen, Om al de gruw'len die zij plegen, Bevreesd voor 't oordeel, dat hen wacht. In het onderaardsche Verdun. 13e berichtgever der Got-enburger Han dels- en Scheepvaartcourant heeft op een reis van Parijs naar Verdun ook een be zoek gebracht 'aan den onderaards-dien vestingaanleg dez-er stad, waarvan hij de volgende aanschouwelijke beschrijving geeft. Dicht bij de kleine garnizoensstad met hare citadel en oude stadstorens hielden we halt tusschen eenige kazernegebouwen, in de citadel. Daar waren op een hoogen breeden wal verscheidene gebouwen, die er uit zagen als groote pakhuizen. Toen wij naderbij kwamen, bemerkten wij dat de vensters gebarricadeerd Waren met zandzakken. Hier woonde de commandant van Verdun. Langs een trap met vele wendingen daalden wij diep onder jcle aarde, alwaar onder den wal groote ge welven zichtbaar werden, gevuld met schrijfmachines, die met veel geraas werk ten, met officieren, die aan ,hun schrijf tafels zaten, met telefoonapparaten en or donnansen. In een kaal vertrek waren de muien slechts met landkaarten bedekt en hier zat de man, die- voor allen verantwoor delijk was, die voor de duizenden solda ten maatregelen nam. Een kleine, krach tig gebouwde man, rechte houding met scherpe, doordringende oogen, een ener gieke uitdrukking om den mond ten een grooten knevel, verhief .zich achter de schrijftafel. „Ik heet u welkom", zeide de generaal. „Ik zal u zooveel mogelijk van de vesting, laten zien, opdat gij u een denkbeeld kunt vormen van haaT sterkte. Wat mij aangaat, ik zal haar niet opgeven zoolang ik nog een man en een schot heb. Hiermede was de audiëntie af'geloopen en wij werden nu toevertrouwd aan het geleide, van den kapitein P. Ter wille der veiligheid, zeide deze, wonen wij nog een verdieping lager, en hij betreurde het schertsend, geen hijsch- toestel te hebben. Steeds dieper en dieper kronkelde de trap naar het inwendige dei- aarde en toen wij eindelijk beneden wa ren aangekomen, waren wij zeker dubbel zoo cliep als jn bet vertrek van den gene raal. Het was daar .beneden als in een kleine stad, die electrisch uitstraalt. De straten waren op Amerikaansche wijze ge bouwd, terwijl lange rechte banen de straten doorsneden, die zich dichter bij elkaar bevonden. Dit was dus het onderaardsch Verdun. Hier is ruimte voor de geheele stad, zeide de officier, zoowel voor de mili tairen'als voor de burgerbevolking. Alles is hier ingericht dat liet leven hier op dezelfde wijze kan voortgaan, als- daar boven, wanneer het noodig zijn mocht een jaar lang. Wij schreden door lange galerijen, met vele rijen ijzeren bedden. Alles .was er op voorbereid, dat de sol daten eiken dag hun intrek konden nemen. Er waren cantines en keukens voor de manschappen) lazaretten niet operatie- en verbandkastenevenzoo waren voor de burgerbevolking verblijfplaatsen ingericht. Overal zorgden ventilators voor frissche lucht in de onderaardsche straten. 'Bij het verder gaan kwamen wij in de voor raadkamers. Kisten met meel stonden daar tot aan het plafond en er waren wagen tjes voorhanden om de nieelkisten verder te transporteeren. Andere gewelven waren gevuld met kisten geconserveerd vleesch. Wij wandelden nu tusschen kisten en wijnvaten door. In een ander 'deel der onderaardsche stad, waren machines aan net werk. Daar bevonden zich drie dei- vijf electriciteitswerken van Verdun, twee groote molens, die het koren malen voor het dagelijksch verbruik en bovendien ©en bakkerij. Het einde van de Alsace. In de buurt van Rethel' werd het Fran sche luchtschip Alsace tot landen gedwoln}- gen. De oorlogscorrespondent van de Vos- sische Zeitung, |dr. jVfax Osborn vertelt hoe dit in zijn werk ging. Het luchtschip was tijdens zijn tocht naar het noorden tegen tien. uiui' 's avonds ontdekt door de zoeklichten. De Duitsche ballon-kanonnen richtten onmiddellijk hun geconcentreerd vuur op het schip en na een korte beschieting kreeg het, zuidelijk van Rethel, in het midden van de omhul ling, iets meer naar den voorsteven, ver schillende granaatsplinters. Het daalde langzaam en de bemanning besloot, wan neer het schip dicht bijl den grond zou zijn, er uit te springen. Van de acht man deden dit eerst drie. Twee hieven ongie- deerd, de derde kwam zoo ongelukkig terecht op de rails van de spoorl'ijln Rethel Reims, dat hij doodelijk gewond werd. De beide anderen -namen den doode. op hun schouders. Zij' werden spoedig] gevan gen genomen. Intuiss'chen was het lucht schip een weinig zuidelijker gedraaid. Nu sprongen ook de vijf andere mannen er uit, onder wie drie officieren. Z-iji doolden den geheelen nacht rond en werden eerst, tegen den morgen gevangen genomen. De getroffen luchtballon was dus ver laten. Hij zweefde, dicht boven den grond, nog' een poosje eenzaam rond, tot hij ein delijk terecht kwam in de dennen van een plateau zuidelijk van den veldweg tus schen de dorpen Perthes le Chatelet en Tagnon. Hoe een boer 2 uhlanen ving. De (Belgische) Legerbode doet onder het opschrift: Hoe een boertje twee uhlanen ving; het volgende verhaal, „een eenvou dig© geschiedenis van wat een jaar gele den gebeurde" Boertje N.woonde bij Thielt op een schilderachtig hoefje, wel wat eenig in dien roerigen tijd, maar toch was het te zeer aan 't eigten erf gehecht, oni het te verlaten. Eiken morgen raapte boertje N.de peren op, die 's nachts van een boom voor zijla huis gevallen wgrem. Reeds verscheidene ochtenden vond ons ventje niets. En hij: miste ook eieren. Zou er gestolen worden? Misschien menschen, die van de troebele tijden ge bruik maakten, om hun slag te slaan. Ons boertje waakte maar ontdekte niets. Op een morgen moest liijl w'at stroo van een schelf schieten. En het ging hem als inde vertelling van Lochem, hijl ge voelde een schoen.Verschrikt week de man achteruit. Met bonzend hart trok hij in huis. Geen twijfel mogelijk.Ex- zat ienïand in zijla stroohoop verborgen. Misschien wel een dier gevluchte uhlanen. En tevens begreep hij! het mysterie van de verdwenen peren en eieren. Onze boer besloot naar den comman dant der gendarmen te gaan. Deze hoorde vroolïjk het verhaal aan. N.had zeker gedroomd. Of de -vrees speelde, hem par ten. Ieder zag tegenwoordig -uhlanen. Maar de buitenman hield zijn bewering staande en de commandant besloot met eenige zijlner manschappen mee te gaan. Weldra stonden ze bij! de schelf. „En waar &tten nu, die Duitschman- n-eu?" vroeg flujsterend de bevelvoerder. N.sloop- stil naar h-et beruchte plaatsje, stak zijn hand in het stroo en sjprong weer achteruit. i „Zoowaarie zit er nog", zei hij gansch ontdaan. De commandant tastte 'dan ook eens Dadelijk veranderde -hij. „Wapens gereed!" gebood hij zijn maln- nen. En dan luider: „Er uit! Ge zijt ontdekt. Handen omhoog!" Twee armen verschenen als smeekend uit 't stroo.Dan dook -een hoofd op en waarlijk, een uhlaan worstelde zich uit den hoop los. Maar dan kwamen er nog twee armen t-e voorschijnen een tweede uhlaan kroop uit de schuilplaats. „Zitten er nog?" vroeg de commandant. „Neen Die schelf werd toch onderzocht, maar bleek verder zoo onschuldig' mogelijk. De uhlanen waren overtuigd geweest, dat het Duitsche leger ook tot hier op rukken zou en hadden het in hun schuil plaats willen afwachten, terend op: eieren, vruchten en ander voedsel, dat ze des nachts verzamelden. Maar boertje N. had aan hun avontuur een gansch andere wending gegeven. De uhlanen werden eerst naar Thielt en dan naar Brugge gevoerd. Nadien heeft hoertje N.wel erger dingen meegemaakt. Maar tochover zijn vangst vertelt hij altijd met trots. Korte Oorlogsberichten. De houding v,an Bulgarije. Blijkens berichten te Kopenhagen uit Pe- trograd ontvangen is Bulgarije voor den strijd gereed. De hoogste legercommando's zijn in handen van bekende Russen-vijanden. De Koningin van Bulgarije heeft het oppertoezicht over het Roede Kruis op' zich genomen. VERSCHIJNT ELKEN WERKOA® Abonnementsprijs Per S maanden fr. p. post. f 1,25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiên 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ck 3-maa! plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels f l.- iedere regel meer 10 ct. Een telegram uit Boekarest meldt, dal Bulgarije thans geheel in handen van Duit sche officieren is. Duitsche trawlers o p g e- b'r acht. De te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Oceaan III" zag bij Dog- gersbank vijf Duitsche stoomtrawlers, .wel ke door Engelsche torpedohooten begeleid waren, in westelijke richting stoomen. zoo dat deze dus waarschijnlijk naar een En gelsche haven opgebracht werden. De operaties tegen Servië. Het Weensche stafcommuniqué meldt: In het Servische district Macva en bij Obrenovac geen bijzondere gebeurtenis sen. De Oostenrijk-Hongaarsche en Duitsche troepenmachten, die van Belgrado uit op rukten, wierpen de Serviërs uit hunne verschansingen, die ten Zuid-Oosten en •Zuid-Westen der stad waren aangelegd. Onze troepen namen daarbij: stormender hand den Groenen Berg en Velky Vracar. In het gebied van Semendria en Po- fearevac wonnen de divisies van onze ver bondenen andermaal belangrijk terrein. Bij1 de inneming van Belgrado vielen onzen troepen 9 scheepskanonnen, 26 toe pen van veldkanonnen, een reflector, tal rijke geweren, veel munitie en ander oor logsmateriaal in handen. Tien Servische officieren en meer dan 600 soldaten werden gevangen genomen. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer groot. De Dona.uflottielje vischte een aantal Russische zeemijhen op. Reuter verneemt, dat gisteren te Londen een t elegrani is ontvangen, waarin gemeld wordt, dat de Duitschers een groot aantal zeer zware kanonnen, waar onder vele van 30i/2 o.M. hebben aan gevoerd voor de campagne tegen Servië. De vijand gebruikte Zaterdag op het front aan de Save vergiftige gassen. Men seint uit Nisj, dat de Duitschers bij de Beneden-Drina een nederlaag heb ben geleden:- Turksche versterkingen naar Bulgarije? Volgens een particu lier bericht, hetwelk te Parijs ontvangen, is, kwamen te Burgas (Bulgarije) treinen met 40.000 man Turksche infanterie aan. Deze troepen zullen naar Varna worden overgebracht. De landing te Saloniki. In antwoord op de Duitsche bladen, w;elke de landing van Fransche troepen te Salo niki met de schending der Belgische neu traliteit -gelijk willen stellen schrijft de „B-und"België had het recht niet om- den doortocht vian Duitsche troepen toe te staan. Maar een staat, welks neutraliteit noch erkend, noch doo-r eenig internatio naal verdrag gewaarborgd is, heeft al tijd het recht om partij te kiezen in een oorlog. Indien de landing Van de troepen der geallieerden te Saloniki geschied is -met toestemming der Grieksche autoritei ten, wier protest een zuiver formeel ka rakter droeg, is geen enkel recht geschon den. Griekenland en de qua druple entente. De Fransche pers liieldt, dat de Grieksche gezant te 'Parijs officieel aa-n de Fransche regeering .ver klaard heeft, dat het kabinet Zaïmis ten opzichte van de quadruple entente dezelf de politiek v-an vertrouwen en vriend schap zal volgen als het vorige ministe rie. De operaties in B,elgië en Frankrijk. De Duitsche generale staf meldt In de streek vian Souchez, Neuvill© en Champagne werden vijandelijke aanval len met handgranaten afgeslagen. Onze vechtvliegers schoten vier vijande lijke vliegmachines neer. Een Engelsohe vliegmachine viel ten Oosten van Pope- ringhe neer. Ten Noord-Westen van Rijssel dwong luitenant Ummelmann een Eoigelschen vecht-tweedekker op een hoogte v-an 4000 M. tot een landing. Deze vlieger heeft binnen korten tijd reeds vier vliegers neer geschoten. B-ij Somme Py en boven de Maas-hoog ten ten [Westen van Hattonchatel werd een Fransche tweedekker bij ©en gevecht in de lucht neergeschoten. Wij verloren een verkenningsvliegtuig ten Zuiden van het Le Prêtre-woud. Van het O.ostelijtk oorlogs te r r e i n. De Duitsche generale staf meldt B-ij de legergroep van Von Hindenburg. 'Voor Dunaburg en ten Noord-Oosten van .Widsy werden Russische aanvallen afge slagen. Ten Westen van Smorgon werd een vijandelijke vliegmachine naar bene den geschoten. Bjj de legergroep1 van Leopold van Beie ren. Ten Oosten van Baronowitschki w;erd een zwakke vijandelijke aanval gemakke lijk afgeslagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1