Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. üche courant ii rhaal over de Spaan- sche werkkracht ês die op het platteland van Frankrijk, om hij het boerenbedrijf te helpen, zijn ingevoerd. Dezen menschen schijnen de handen .heelemaal verkeerd te staan. "Zoo moest er één een grazende koe uit de weide halen, maar de man protesteerde doodsbenauwd,,Moi, pas toréador" (Ik ken geen toreador)! De handelsoorlog. De Griek- sche .stoomboot „Dimitrios" (2508 bruto tons, op weg van Alexandrië naar Lon den) en de Engelsche stoomboot „New Castle" (3403 bruto-tons) zijn gezonken. De bemanning van beide schepen is ge red. Een Du i t s ch-B u lg a a rs c h verdrag. De „Patris" meldt, dat gedu rende het verblijf van den prins von Hohenlohe te Sofia een geheim verdrag tusschen Duitschland en .Bulgarije getee- kend is, waarbij aan Bulgarije Albanië, geheel Macedonië, nieuw Servië en Grieksch Macedonië toegekend zijn. De operaties tegen Servië. Het Duitsche hoofdkwartier meldtDe stad Belgrado en de hoogten ten Zuid westen en Zuid-Oosten van de stad zijn na een gevecht in ons bezit. Ook ver der ten Oosten werd de vijand, waar hij standhield, teruggeworpen. Onze troe pen rukken verder vooruit. De Engelsche schepen „Silverash" en „Scowdy" zijn gezonken. Vergoeding aan Landstorm- plich tingen. Bij Kon. besluit is bepaald dat aan tot den landstorm behooreoide dienstplich tigen,' die in de tegenwoordige tijdsom standigheden in werbelijken dienst moe ten opkomen of hebben moeten opkomen en daartoe bun reis naar de plaats van opkomst in het buitenland hebben moe ten aanvangen, een tegemoetkoming in de kosten van hun reis, voeding en huis vesting 'zal worden toegekend. Deze vergoeding is door den Minister van Oorlog bepaald, wat de reiskosten be treft, tot ten hoogste het bedrag noodig om in de laagste klasse de reis te maken langs den koristen weg. De tegemoet koming in de kosten van voeding en huisvesting bedraagt de vaste som van f 1 per reisdag. De toekenning en de uitbetaling of toezending van de vergoeding geschiedt door den burgemeester, door wien de oproeping in werkelijken dienst is gedaan. P o r t ve r h o og i n g. De regeering is voornemens een wets voorstel in te dienen tot verhooging van port, zulks ter versterking van 's lands financiën. De uitvoer van paardenvleesch en eieren is verboden. Het vervoer van margarine te Losser, Zaterdagmorgen met geleibiljetten toege staan, is des middags door den Terri- torialen bevelhebber wederom verboden. Talrijke eigenaars, meest woonachtig te Overdinkel aan de grens, konden hun margarine en buk op die wijze huiswaarts krijgen. Bond van C h r. Landarbeiders. De Bond van Chr. Landarbeiders be sloot in zijn Hoofdbestuursvergadering, ge durende de wintermaanden twee hoofdbe stuurders vrij te maken voor de propa ganda, en wel de heeren Koetje (Oost- wold) voor het Noorden en Knetsch (Lis- sg) voor het Zuiden. De gelden hiervoor benoodigd, zijn reeds aanwezig. Daarne vens zal Zeeland bewerkt worden door den Patrimóniumman Wattel uit Middel burg. Thans zijn ruim 800 land-, tuin- en zuivelarbeiders aangesloten bij den .Bond. „N. P. G. C." Er bestaat geen toeval. Dr. A. Kuyper schrijft in „De Heraut", volgens de „N. R. Crt.", over „de bij* zonderste Voorzienigheid", en haalt als voorbeelden aan de beide volgende be langrijke ervaringen uit zijn eigen leven: „Als student werd hij door den hoog leeraar De Vries aangezocht, om te din gen naai' den prijs, in Groningen door de Universiteit uitgeloofd aan wie het beste antwoord in zou zenden over Cal- vjrjn en a Lasco. Al spoedig waande hij echter aan dien raad geen gevolg te kun nen geven, daar de werken van J. a Lasoo nergens te vinden waren, zelfs niet in de rijkste bibliotheken 'van Londen of Petersburg. De hoogleeraar De Vries berustte echter in dit ontwijkend antwoord niet en ried eens bijj zijn vader, predikant te Haarlem, te informeeren. Nu wist noch de hoogleeraar De Vries noch zijn va der iets van de boeken van a Lasco af. En toch, toefn zijn vader er naar gevraagd was, zei deze wel er niets van af te weten, doch er naar te zullen zien. Hij wist niet of hij iets had. En toen nu veertien dagen later zijn antwoord inkwam, bleek, dat deze predikant te Haar lem, zonder 't zelf te weten, een, verzame ling van a Lasco's werken bezat, zooals nergens, zelfs in de rijkste bibliotheek, in heel de wereld niet te vinden was. Vanzelf greep dit schrijver dezes dan ook geweldig aan, en w,erd het in Gods hand een der middelen voor de doorbreking Van zijn bekeering. En toch, hoe aan grijpend dit ook voor hem was, het yvaa geen wonder, het was niets dan1 een tee- ken, maar een toeken dat hem een sprake Gods bracht. „Zoo iets nu overkwam schrijver de zes meermalen. Om nog slechts een voor beeld te noemen, gebeurde het tijdens de fatale staking van het spoorwegper soneel, die tijdens zijn ministerschap uit brak, dat hij, als vreemdeling op'dit ter rein, raad zocht voor de te volgen ge dragslijn, en hierbij nu zag hij, een heel ander boek uit zijn boekenkast zoekende en er uit nemende, een klein dun boekje op den grond vallen, dat hij niet wist dat hij had, en heel niet kende. Dit kleine boekske nu was een kort verslag in het Engelsch van een spoorwegstaking in Amerika, die gelukkig tot oplossing was gebracht. En toen hij nu dat boekske door las, voelde hij zich als geïnspireerd om juist zoo te werk te gaan, als dit boekske aanwees. En vandaar het behaalde suc ces". Aan Johannes Baart te Hanswom, wien hij besluit van 22 Mei j.l. het ver blijf in Zeeland was ontzegd, is tnans vergunning verleend weder terug te kee- ren, met ingang van 15 October 1915. Onze duikbooten. Een ver slaggever van de „Telegr." maakt met Louis Raemaekers en een paar vreemde journalisten een autotochtje langs de zuid grens van ons land. Hij vertelt van een tocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen „Bij het oversteken naar Breskens zagen we plotseling een Nederlandsche onder- landsche onderzeeër opduiken en "in. vliegende vaart, den kop boven water en met een langen staart van lillend en spattend schuim, een hadven kring trekken rond onze boot op het watervlak. Dat gaf ons even de sensatie in volle zee te zijn en door een Duitsche "U-boot te worden aangehouden. Dat zouden onze Nederlandsche onder water-jantjes dus óók wel kunnen als het ooit eens moest noodig zijn. Bravo! Mais ils sont épatants! (Het zijn ondernemende, kranige kerels!) jubelde onze Fransche collega, toen de duikboot fier de Nederlandsche vlag vertoonde. Splendid! (Prachtig!) mompelde de Engelschman, zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. Middelburg. De eerste spellei derscursus in Zeeland. Alhier is Zaterdag de eerste spelleiderscursus in onze provincie geopend, welke is opge richt op aandrang en met medewerking van den Bond van lichamelijke opvoeding en waartoe zich te Middelburg een© com missie gevormd had met den burgemeester als voorzitter, en personen vooraanstaan de op het gebied van openbaar zoowel als van bijzonder onderwijs als loden. De burgemeester, de heer P. Dumon Tak, heette de in de Rijschool aanwezige deelneemsters en d eelnemers welkom, drukte zjjn spijt uit, dat de heer Bal fort, inspecteur van de Lichamelijke op voeding niet aanwezig kon zijn, en druk te zijn vreugde uit over de vrij groote deelname aan dezen eersten cursus. De voorzitter deelde mede dat bij goed we der steeds in de gymnastiek lokalen van de Rijks Hoogere Burgerschool zal worden geoefend. Spreker hoopt dat de cursus voor allen aangenaam zal zijn en het doel zal worden bereikt, namelijk het opdoen van practische en theoretische kennis ,van de verschillende spelen. Vervolgens nam de leider van den cur sus, de heer W,. de Graaf, het woord en heette zijnerzijds de commissieleden, hij- na allen tegenwoordig, welkom, en ook de cursisten, daarbij zijn spijt uitdrukken de dat nog niet meer heeren zich op gaven. Spr. vroeg of de opvatting van. den oproep was geweest dat men direct met den cursus zou aanvangen. Toen op deze vraag door allen lie ves tigend was geantwoord, werd direct met de oefening van het balspel„Ge©f Door" begonnen. Er waren totaal bij de eerste les 29 dames en 9 heeren, uit verschillende plaatsen en zoowel van openbaai' als van het bijzonder onderwijs. Te Middelburg zijn door de poli tie drie kleine jongens aangehouden we gens diefstal van appels uit een boom gaard aan den Nieuwlandschen weg. Na dat zij op het bureau eens flink onder handen waren genomen zijn zij door hunne ouders terug gehaald. De vice-Admiraal G. P. van Hec- king Colenbrander, commandant in Zee land heeft een verordening vastgesteld, waarbij bepaald wordt dat bestuurderen, of hun lasthebbers, Van ondernemingen tot vervoer van vee en goederen, de spoorweg- en tramwegmaatschappijen daaronder gerekend, hetzij de dienst dier ondernemingen op gezette of op onge zette tijden wordt uitgeoefend, verplicht zijn, op aanvrage van den burgemeester ter plaatse, aanneming van door laatst genoemde autoriteit te bepalen, soorten goederen en vee ter verzending te wei geren, wanneer de aanbieding daarvan niet vergezeld is van een schriftelijke verklaring Van den burgemeester voor noemd, of van diens gemachtigde, waaruit blijkt, dat van de bedoelde verzending is kennis genomen. Overtreding van deze verordening wordt, ingevolge de wet op den sfaat van beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Goes. Voordracht over Ned.- Indië. Zaterdagavond is de eerste le zing over Indië gehouden door den heer W, J. Giel, gep. kolonel der Artillerie, Ned.-Indische leger. Gelijk men zich her innert beoogt de regeering met het orga- niseeren van dergelijke voordrachten de belangstelling voor ons schoone Insu- linde te doen toenemen. De aid. Goes van het Ned. Onderwijzers Genootschap van deze gelegenheid gebruik makende heeft zich met den heer Giel verstaan, die nu een 5-tal lezingen zou houden, Op den eersten avond heeft spreker in woord en beeld een algemeen over zicht over Nederlandsch-Indië gegeven. De heer A. v. d. Brugge van Kapelle, presideerde de vergadering en sprak een woord van welkomst tot vergadering en spreker. De heer v. d. Brugge legde nog eens de bedoeling der regecring en die der Indische Commissie uit. De laatste moge misschien meer rechtstreeks belang hij de propaganda voor Indië hebben, dit neemt niet weg, dat de kennis van onze koloniën wel eens vermeerderd mag wor den. De heer Giel heeft 25 jaar in In dië doorgebracht; een gedeelte van dien tijd als militair en na zijn pensionncering als journalist. Hij mag dus bekend ge acht worden met de gesteldheid van en het maatschappelijk leven in fndië. De heer Giel begon met een loflied op ons schoome Insulinde en zeide, dat men het schoone land wel verlaten kan, maar nooit vergeten. Hij hoopte daarom, dat de onderwijzers de belangstelling voor Indië in letterlijken zin de voedster van Nederland op de kinderen zou den overdragen. Indien wij Indië niet had den, aldus de heer Giel, dan zou ons volksbestaan in de hoogste mate bedreigd worden. Na een beknopte geografische en histo rische inleiding, waarbij zeer mooie licht beelden vertoond werden, en waarbij de tallooze cultures genoemd, de hoogte der bergen, de diepte der Zieeën en de schoon heid van het Indische landschap en in 't bijzonder van den Botanischen tuin te Buitenzorg waarheen zelfs als bota nici verkleedde Japanse he officieren ko men kijken bewonderd werden, be sprak de heer Giel op pakkende wijze de voornaamste rassen en bevolkings groepen. Aan kerstening en cultuur schreef hij de toenemende beschaving der eer tijds ongenaakbare bevolking toe; en met lof werd gewaagd van den arbeid der Zending op Onzen Archipel. Even stond spr. nog stil bij den ar beid van de Indische schrijfster Kartini en haar meesterwerk „Door duisternis tot licht". Deze innemende persoonlijkheid heeft de menschheid onschatbare diensten bewezen en in 't hijzonder tot de verhef fing van de Indische bevolking veel bijge dragen. Vele mooie plaatjes liet men ons zien omtrent de voornaamste kleederdrachten, zeden en gewoonten. De heer Giel vertelde er onderhoudend bij en gaf zooi ook een indruk van het familieleven, de woning toestanden, de inlandsche bouwwjjzen en de Hindoebouwwerken. De huwelijksge bruiken voor ons "Westerlingen van ongekende eigenaardigheid trokken zeer de aandacht; ook de beschrijving van de verschillende rassen en de middelen van bestaan, als van den vlijtigen Javaanschen rijstverbouwer en den luien sago-bereider- geboren-werkstaker. Vervolgens kreeg men een overzicht 'over de voornaamste talen met haar eigen letterschrift, het Sanskriet in ingewikkeld heid veelal overtreffende. Interessant wa ren ook de plaatjes omtrent tooneel (schimmenspel), muziek en dans op Java. Als een „afschrikwekkend voorbeeld" kreeg men een opiumschuiver op het doek te zien. Spr. schilderde met schrille kleu ren de ellendige gevolgen van dit vreese- lijke misbruik en vond daarbij gelegenheid een pleidooi te leveren voor drankbestrij ding in Nederland. De drinkebroer bij ons overtreft den lndischen opiumschui ver nog verre in het geven van ergernis en aanstoot. Tot slot sprak de heer Giel over on zen plicht tegenover de Inlanders. De belangwekkende voordracht werd door zeer velen (zoowel dames als heeren) bijgewoond. De onderwijzerswereld was goed vertegenwoordigd; zelfs waren er autoriteiten op onderwijsgebied aanwezig. Er was geen debat. Anders had men wellicht van den heer Giel nog kunnen vernemen, of hij aan dé verwantschap van de menschen aan de apen geloofde. J maners de lange armen van een inlan der legden hem een desbetreffende opmer king in den mond. Tweeërlei is nu mo gelijk: lo. Dat de opmerking als „grap" of „geestigheid" bedoeld was. Doch dan wbb ze misplaatst, immers onkiesch. 2o. Dat spreker de z.g. leer van Darwin in derdaad aanhangt. In dit geval worde bij de volgende vier lezingen meer objec tiviteit betracht. Met genoegen constateeren wij, dat aan de leeftijdgrens van 18 jaar voor de be zoekers niet al te streng is vastgehouden. Weliswaar zijn de voordrachten uiteraard in de eerste plaats bestemd voor de on derwijzers, maar ook den aankomenden onderwijzers mag wel belangstelling voor onze koloniën ingeboezemd worden, om niet te spreken van ons jonge volk in 't algemeen. Kruiningen. Door den Secretaris van den Nederlandschen Tuinbouwiaad is de heer S. A. de .Visser Jzn. alhier benoemd tot, controleur van den Groentenuitvoer te station Kruiningen. Souburg. In de Zaterdagmiddag geliou dien Raadsvergadering waren alle leden aanwezig. In de eerste plaats kwam in behandeling een voorstel van B. en W. om met het oog op de storting 8 pCt. voor pensioen het houden van een politie hond niet verplichtend te stellen voor den te beuoemen veldwachter en de f25, daarvoor uitgetrokken, te doen houden voor de Storting. Het houden van een politiehond is nog al aan bezwaren onder hevig, vooral wanneer men een goeden hond wil hebben. Ook gaat er van het salaris voor de storting ongeveer f50 af. De heeren Jobse en Cijsouw zijn voor een politiehond. In dit geval zou de voorzitter voorstellen hel salaris met f25 te verhooge*. De heer De K©ijzer kaft zich goed vereenigen met het voorstel van B. en W. Er wordt in deze gemeente weinig gestolen, zoodat een politiehond nieti directvnoodig is. Bovendien deugen vele politiehonden niet. De heer Arendse gaat ook met het voorstel actoord, aan gezien f 25 veel te weinig is voor het houden van zulk een hond. Mocht later blijken, dat zulk een hond noodig is, dan kunnen we er over spreken en zooveel geven als wenschelïjlk is. Besloten wordt voorloopig een politiehond te laten ver vallen en de f25 voor storting pensioen te geven. Hierna kwam in behandeling een brief van Ged. Staten over herziening jaarwedde van burgemeester en secretaris. Deze zaak was niet op de agenda ge plaatst, aangezien den vorigen dag het schrijven was ontvangen. Hieruit bleek, dat genoemde personen f 390 meer salaris zouden ontvangen. De heer Jobse zegt: de betrokken personen hebben het niet noodig, maar ter is niet aan te doen. De heer Wisseling zegt: het hoogere salaris geldt niet alleen voor dezen, maar ook voor opvolgers, die misschien niet gefor tuneerd zijn. Hij is echter ook tegen deze nieuwe regeling. De heer De KeÜjzer acht ook de verhooging niet noodig. De heer Wisseling stelt voor de salarissen zoo te laten als ze zijn. Dit wordt met op één na aJgemeene stemmen aangenomen; tegen de heer S. de Pagter. Rij' de rond vraag wijist de heer De Keijzer op den slechten toestand van den weg aan het Wissel. Na breedvoerige bespreking wordt besloten den weg 1 M. te verbreeden met keien van het Marnixplein, terwijl daar klinkers van den Nieuwenweg zullen ko men. Daar deze zaak het volgend voor jaar eerst kan plaats hebben, zal men tijdelijk eenige verbetering trachten te krijgen. De heer Jobse is tegen het ge nomen besluit. De heer Wisseling} wenscht het aantal lantaarns in de Nieuwstraat met. één vermeerderd te hebben. Dit wordt aangehouden. Verder vraagt de heer Wis seling of de lokalen der openbare school groot genoeg zijn als de 86 gezinnen komen. De voorzitter meent, dat de nieuwe leerlingen over de 3 scholen zul len verdeeld worden. Voorts wenscht hij af te wachten. De heer Pieterse geeft het Dagel. Bestuur in overweging de brandspuit eens te probeeren. De heer Jobse wil het salaris van den controleur voor de gemeente-belastingen verhoogen. Deze zaak wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Verder meent de heer Jobse, dat er niet voldaan wordt aan de belofte prn werklieden van Souburg te nemen voor den bouw der 86 woningën. Als ze kornen vragen, worden ze wegge zonden heeft hijl vernomen. Deze zaak wordt door den heer Daniëlse toegelicht. Hierna gaat de vergadering over in eene geheime zitting. Ritthem. De gemeenteraad hield Zater dag eene openbare vergadering. Alle le den waren present, behalve J. Mesu, we gens dienstplicht. Het voornaamste punt van de agenda was vaststelling begrooting 1916. Deze werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 5542.82V2- Verder werd door de gemeenteraad goedgekeurd de onlangs gehouden verpachting van dan tol aan den weg Ritthem—Souburg, voor den tijd van 3 jaar aan Wed. A. Goed hartCevaal. Eede. Te Stroobrugge is Zaterdag een vrouw die haar kippen van den electri- schen draad wilde verjagen, daar zelf mee in aanraking gekomen en onmid dellijk gedood. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Schoonre woerd, N. C. Bakker te Zuillichem'. Schore. Men schrijft ons: Zondag was het voor de gemeente alhier een ware feestdag, waai' tot ons was overgekomen ds. J. C. Klomp, die als eerste prediker werd bevestigd in het nieuwe kerkgebouw. Zijn vader, ds. Klomp uit Wassenaar, was als bevestiger overgekomen. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Efeze 4 vs. 1113. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met de woorden uit 2 Cor. 4 vs. 5. Na de prediking en de toespraken nam dr. Schmidt, van Kapelle, het woord, die uit naam van kerkvoogdij! en kerkeraad ds. Klomp een hartelijk woord toesprak en de gemeente opgaf te zingen Gezang 91 vs. 3. Ds. Klomp nogmaals het woord nemende, verzocht de gemeente te zingen Psalm 72 laatste vers, waarna de plech tigheid was afgeloopen. Als ringbroeders waren tegenwoordig de predikanten uit Waarde, Kapelje, Heinkenszand, Wemel- dinge en de Eerw. heer Lensveld uit Ifansweert. Was des morgens het kerk gebouw zeer goed bezet, des namiddags was het overvol. Goes. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te ScJioondijke, de heer A. Koppejan, oud-leerling der Chr. Nor maalschool en laatstelijk werkzaam aan de Chr. School, Wijngaardstraat, te Goes. Nieuwdorp. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School alhier de beer Chr. Melse, thans volontair aan genoemde school. De heer P. Kruijsse Jz., oud-hoofd der Openb. Lagere school te Kattendijke, is op 82-jarigen leeftijd te Middelburg overleden. Geslaagd te Utrecht op Eet examen voor fruitteelt, de beer J. Hollebrand te Ierseke. „,Msb." -- De „Stand." bericht het overlijden van dr. Gewit J. Kollen, o-ud-presïdest van Hope College, te Holland in Michigan. Dr. Kollen was een schoonzoon van Van Raalte, den stichter van de Hot - landsche kolonie in Michigan, Iowa en Illinois. Hij was eerst professor en heeft daarna lange jaren aan 't hoofd Van Hope College als directeur gestaan en veel bij gebracht tot den bloei en uitbreiding de zer hoogesehool voor de Hollanders in dit gedeelte van Amerika, bij wie hrj bekend stond als „the grand old man van Hope College". Dr. Kollen heeft her haaldelijk het oude vaderland bezocht. De laatste maal ter gelegenheid van de internationale Opium-Conferentie, waar hij, bij speciale opdracht van president Wilson, met wien hij persoonlijk, bevriend was, bet Amerikaansche gouvernement vertegenwoordigde. Kantongerecht te Goes. Door 'den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensniet beletten dat hond wild opspoort: G. M. L., Kruinin- gien f 1 b. s'. I d. h.; visschen zonder ver gunning van eigenaar: J. H. S„ Rotter dam, f 1 b. s. ld. h„ E. M., Ierseke, f 2 b. s. 2 d. h.; visschen zonder akte en veigunning: A. de K., Goes, J. A. V., Geersdijjk, iedeg ij3 b. s. 3 hg strooperij J. V., Biezelinge, f3 b. s. 3d. h.trekdier onbeheerd laten staan: C. F., Biezelinge, f!2 b. s. 2 d. h.; z. v. kippen laten loopen op bez. grond: J. R., Oudelande, 1'3 b. is. 2 d. h'.; z. v. loopen op bez. grond: drankwet: J. v. S., Hansweerd, £10 b. s. 5 d. h.; zonder vergunning en verlof L. S„ Goes, f2 b. s. 2 d. h.; overtreding drank verkoopen: M. B., hvr. v. A. \Y„ Hansweerd, f 15 b. s. 10 d. h.; met hon denkai' rijden zonder nummerbewijsE. M., hvr. v. P. K.. Kapelle, fl b. e. 1 d. h.; overtreding woningwet: J. W„ Goes, 2 maal gepl. 2 X f 10 b. si. 2X5 d. h„ P. R., P. W. de H., J. J. E., wed. S. v. E., M. J., M. K.. J. G. L„ hvr. v. H. B., allen to Goes, flO b. s. 5 d. h.; Schelde be varen in verboden tijd: H. v. d. H.. Slie- drecht, H. H. de YV., Dordrecht, f3 b. s. 2d. h.; z. v. openbare vermakelijkheid gieven: C. C. E. v. d. H., vr. v. K. E., Hansweerd, f3 b. s. 2d. h.; fietsen over OostwaJ: J. B., I. O., Goes, ieder fl b. s. 1 d. h.; overtreding Z. S. Vis* 6cheryi-reg,lementJ. H. de H., Bergen op Zoom, f5 b. s. 3 d. h.; op Schelde kreef ten beneden de wet. maat bij! zich hebben C. M., M. B. Thz., Ierseke, ieder f 15 b. s. 10 d. h.; in verboden .tijd kreeft ver voeren op Schelde: J. N. Jz., Ierseke, f5 b. s. 3d. h.; in verboden tijü schelpdieren rapen op de Schelde: A. R. Fz„ YV. R. s. 2 d. h.; 's nachts varen zonder licht: Thn., beiden te Philippine, ieder f3 b. J. H., Veere, f5 b. s. 3 d. h.; dronken schap: A. N., Goes, J. K„ Wissenkerke,, ieder f2 b. 2 d. h.; 's avonds fietsen zonder lantaarn: J. S„ Oudelande, terug aan ouders. \rrijg©sprokenbeklaagd van overtreding Leerplichtwet A. v. d. C., YVemeldinge; straatschenderij J. T., C. M., beiden te Baarland. De M eikver ordening. Voor het kantongerecht te Middelburg werden Zaterdag twee zaken behandeld betreffende overtreding der melkverorde- ning te Middelburg, die op twee zaken het licht lieten vallen. In de eerste zaak was sprake wan melk, die een vetgehalte had van 2.3 pCt., terwijl een bij den betrokken landbou wer genomen stalmonster 2.9 pCt. aan gaf. De verbalisant, de hoofdagent van politie Vreke, deelde als zijne meening mede, dat het lage Vetgehalte ontstaat door slechte behandeling der melk, in casu doordat men met de bussen melk naar de stad rijdt en daar komende de melk niet voldoende roert, waardoor de beste melk boven in de bus is. Nu ver deelde men in de stad de melk in drie partijen in emmers waarmede drie per sonen de stad in gaan leuren. Nu werd juist degene bemonsterd die de melk onder uit de bus had. De deskundige, de heer J. C. van der Harst J.Jz., heeft niets kunnen consta teeren van afroomen of van bijvoegen van water en acht het ook mogeljjk dat het lage vetgehalte een gevolg is van slechte behandeling. Het O. M., waargenomen door mr. Com- hault, eischte f 15 of 6 dagen. In het tweede geval bekende de be klaagde heel kalm, dat zij van de melk, die zij aan haar zwager, een melkslijter ver koopt, iederen dag room afneemt, maar het is toch niet veel, verzekerde zij- Zoo wel de kantonrechter als de ambtenaar wezen bekl. op het ernstige van haar handeling, maar zij scheen het niet in te zien. Voor ditmaal wilde de ambtenaar voor haai' nog geen bijzonder hooge straf eischen, maar waarschuwde haar met klem voor herhaling. Daar twee monsters van haar melk respectievelijk 2.4 en 2.35 pCt. vetgehalte aanwezen, luidde de eisch twee maal f 15 boete of twee maal 6 dagen hechtenis. Ongelukken. In de Slachthuis- straat te Rotterdam is een 13-jarig meisje dat op een trapleer stond ramen te zoemen op een warande over het hek der warande gevallen en in het tuintje der beneden buren terecht gekomen. Zij overleed aan de gevolgen. Te Woensel is een 63- jai'ige werkman door de stoomtram over reden en aan de daarbij bekomen verwon dingen overleden. De opvarende P. Schroor van den te I.Tmuiden thuisbetroo- renden stoomtrawler Meadows, woonach tig op Terschelling, is op /er het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2